vruchten, die het middelbaar onderwijs oplevert-, dan kan dit slechts worden veroorzaakt doordien zij niet beantwoorden óf aan hetgeen hem om trent die vruchten werd voorgespiegeld door an deren, óf aan de voorstelling, die h ij zei f zich daarvan vormde. Van het eerste hoorden wij nooit iets; en ook onze ondervindingrijke A. maakt hiervan geen gewag. In het laatste geval zal hij de teleurstelling hebben te wijten aan zichzelf; ja, zij zal de rechtvaardige straf zijn voor zijne onbezonnenheid, indien hij zich illu- siën maakte zoo onbekookt als de door A. ver melde. Had hij ze slechts aan met den aard en de strekking van het middelbaar onderwijs bekende personen medegedeeld, zij zouden het hem aan het verstand hebben gebracht, dat de maatschappij, voor den jongen, „die nu jongenheer geworden is" eerst dén „voldoend brood heeft," als hij zich, na het verlaten der hoogere burgerschool, de spe ciale kundigheden zal hebben verworven door de broodwinning gevorderd. „Het middelbaar onderwijs is niet professioneel zoowel toen de wet in behandeling was als later heeft men dit als van de daken gepredikt. Het moet alleen strekken om den jongelieden de algemeene kundigheden te verschaften, wier bezit den breeden en solieden grondslag moet vormen, waarop hun welvaart met vertrouwen kan worden gevestigd. Terwijl het de keuze van de toekomstige maatschap pelijke betrekking verruimt, behoedt het, door de jongelieden tot op lateren leeftijd aan algemeene wikkeling te doen arbeiden, voor onberaden keuzenkeuzen die, zoo daarop niet wordt terug gekomen, het ongeluk van een ganseh leven be slissen die, in het tegenovergestelde geval, eenige van de beste levensjaren bijna onnut doen beste den. Aan wien ook nog voor zijn leven naar iets anders vraagt dan naar brood, dien biedt dat onderwijs oneindig meer. Het opent hem de oogen voor de schoonheden der natuur, de ooren voor. de klanken, die van over de grenzen schoone gedachten ons overbrengen, bet begrip voor het streven op elk gebied, in eiken hoek der aarde. Het maakt hem cosmopoliet. En zoodoende, en dit zegt ook iets, beveiligt het zijn neus tegen de hinderlagen, die de A's dit lichaamsdeel leggen. Waarlijk, het is een weelde voor den directeur eener Hoogere Burgerschool, zich den weinigen aftrek voor te stellen, dien de vriendschap van dergelijke „volksvrienden" zal vinden, als deze jongens mannen zijn. „Maar koestert de burgerman inderdaad de hem toegedichte illusiër.; is hij daarbij werkelijk van meening, dat eene opoffering van zestig gul den 'sjaars, gedurende vijf jaren gedaan, zoo groot is, dat de tractementeu „bij eventueele plaatsing aen een kanioor, een fabriek ot bij de telegrafie onbeduidend zijn in vergelijking met hetgeen er noodig is geweest om zoover te geraken?" Mij is daarvan nooit gebleken. Integendeel, ongevraagde betuigingen als: „geld kan ik mijnen kinderen niet nalatenmaar eene goede opvoeding is meestal beter dan geld," of: „ik weet natuurlijk nog niet wat de jongen worden wil, maar in den tegen- woordigen tijd kan men niet te veel weten," betuigingen door menigen vader bij de inschrij ving uitgesproken, vestigden bij mij de opinie, dat de algemeene strekking van ons onderwijs algemeen bekend is." Het ontwerp van wet, houdende regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke acten en van de consulaire rechtsmacht, voor het eerst aangebo den bij Koninklijke boodschap van den 27sten September 1867 en op nieuw ingezonden bij Koninklijke boodschap van den 25sten Februari 1868, werd voor de derde maal, met enkele wij zigingen, ter overweging van de Tweede Kamer gebracht bij Koninklijke boodschap van den 20sten Januari 1869. Na de vierde indiening bij Konink lijke boodschap van den 27steu September 18G9, maakte het een onderwerp van onderzoek uit in de afdeelingen der Kamer. Het voorloopig ver slag der Commissie van rapporteurs werd vast gesteld den lOden Mei 1870 eu door de Regeering beantwoord. Het bleef echter ook in de vorige zitting onaf gedaan, en wordt thans op nieuw aangeboden met geene andere wijzigingen dan die reeds waren opgegeven in de bij de Memorie, van Beant woording overgelegde nota. Ten aanzien van de grondeD, waarop deze voordracht berust, kunnen de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, zich dus geheel gedragen aan de vroe gere Memoriën van Toelichtingen aan de in de laatste zitting door hunne ambtsvoorgangers inge zonden Memorie van Beantwoording. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat te Amsterdam, in de maand Juli aanstaande, een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen jongelieden, die bij het garnizoenshospitaal aldaar, in verband met het onderwijs dat aau het Athenaeum Illustre gegeven wordt, wenschen te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De toelating heeft slechts éénmaal in het jaar plaats en wel op den lsten October van elk jaar. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van zeven tien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Zij moeten vrij zijn van lichaamsgebreken welke hen ongeschikt maken voor de krijgdienst, en van een onbesproken gedrag zijn. De ouders of voogden van hen die verlangen te worden toegelaten, moeien zich verbinden om naar behooren te zorgen voor woning, voeding, kleeding, boeken, instrumenten enz. van hunne zonen of pupillen, en wel overeenkomstig de voorschriften daaromtrent vastgesteld of later vast te stellen. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot oflicier van gezondheid hier te lande of in de koloniën of tot militairen apotheker hier te lande worden opgeleid, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den Sisten Mei a. s. een verzoek indienen aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmacht. Verzoeken na dat tijdstip gedaan blijven buiten aanmerking. De Staats-Couranl behelst het overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februari 1S71, in vergelijking gebracht met de opbrengst over ditzelfde tijdvak in 1870. De opbrengst is 1871. 1870. Directe belastingen f 1,609,131.51 f 1,551,792.92' In- en uitg. rechten 374,54-0.98' 276,197.03 Accijnsen1,850,049.49 1.775.S50.57' Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 19,965.46 21,166.12 Iudir. belastingen. ,193,480.73 1,162,402.67 Domeinen47,401.44 39,221.27' Posterijen215,254.68 201,298.44 Rijkstelegrafeu 50,698.60' 38,334.03 Staatsloterij137,716.00 137,430.00 Acten voor de jacht en visscherij 81.00 156.50 Loodsgelden41,030.73 16,446.88' Totaal. f 5,530,350.63 f 5,220,296.50 Hieruit blijkt dat deze inkomsten, in vergelij king met die van het vorige jaar, aanmerkelijk zijn gestegen. Alleen de middelen waarborg en belasting der gouden en zilveren werken en de acten voor de jacht eu visscherij zijn lager. De vermindering voor het eerste middel is zeer goed te verklaren uit den oorlog, die iu het vorig jaar begon te woeden. De zesde zending van het Bataviaasch Comité van het Roode Kruis, bij het Ned. Hoofd-Comité dezer dagen ingekomen, bedraagt weder het aan zienlijk bedrag van acht en twintig duizend gulden. Door directeuren der Nederl. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, is, ter zake der uitbrei ding van het middelbaar onderwijs, met het oog op den landbouw en de nijverheid inNed.Indië» een adres tot Z. M. den Koning gericht, waarin zij met warmte aanbevelen, de toevoeging, aan de polytechnische school te Delft-, van een twee jarigen cursus voor jongelieden, die zich als land huishoudkundigen of industrieelen in Ned. Indië wenschen te vestigen, welke cursus zoo ingericht dient te zijn, dat hij met succes kan worden ge volgd door hen, die den vijfjarigen cursus eener Hoogere Burgerschool met vrucht hebben bijge woond, terwijl na afloop van een en ander de beoefening van practiscbeu land- eu tuinbouw, ooftboomteelt, enz. voor velen eene wenschelijke zaak zal blijven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft zich tot den M inisicr van Financiën gewend, ten einde iu die gemeeute, in het belang van den handel, een kantoor moge gevestigd wor den voor de betaling van rechten, verschuldigd voor den in- en doorvoer van goederen langs den Staatsspoorweg van eu naar België. De provinciale inspecteur der directe belastin gen in- en uitgaande rechten en acc. te Amster dam, heeft den Minister van Financiën medege deeld dat de vermoedelijke belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder dei- directe belastingen voor het eerste kantoor te Amsterdam, kan worden geraamd op 1500 'sjaars na aftrek der kosten wegens drukwerk enz. De Minister heeft bepaald, dat die mededeeÜDg zal worden opgenomen in de verzameling van wetten, besluiten enz. ten einde de deurwaarders der directe belastingen in de gelegenheid te stellen, naar de vacante betrekking te Amsterdam mede te dingen, met overlegging van een staat van dienst. Aan den heer P. G. Tresling te Amsterdam, hoflithograaf van H. H. M. M. den Koning en de Koningin, is de onderscheiding te beurt gevallen, van H. M. de Koningin, voor aan haar opgedragen, in zijn chromolithographisch atelier uitgegeven kunstwerken, een zilveren inktkoker te ontvangen. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 45, door een onbekende onder de letters H. B (postmerk Amsterdam van 13 dezer), tot voldoening van te min betaald successierecht ingezondeu. Met ingang van den lsten April aanstaande wordt het telegraafkantoor op het station der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen te Hoogeveen voor het algemeen verkeer geopend. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige Nederlandsche telegraafkantoren wordt het een vormige tarief van 0.30 per enkelvoudig telegram toegepast. Voor de bezorging der telegrammen van het station naar de gemeente van dien naam wordt boven de seinkosten een bestelgeld geheven dat 10.25 bedraagt, wanneer het. door den afzender wordt betaald, doch zoo deze het ten laste van den geadresseerde laat, naar gelang van den afstand wordt berekend. Het kantoor zal, evenals alle overige Staats spoorweg-telegraafkantoren, dagelijks open zijn van 8 uren voor- tot S uren namiddags. Z. M. heeft aan A. M. J. van Bommel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Loenen, Loenersloot en Ruwiel. Z. M. heeft aan Mr. J. J. Bolman, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kapit. komm. van het korps, gevormd uit de thans ontbonden scherpschutters-vereeniging te Sneek. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. op non- act. J. Waldeck, van het wapen der inf., op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen uit de militaire dienst. BINNENLAND. Amsterdah, 14 Maart. Door de vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerks nijver heid in Nederland, afdeeling Amsterdam, zal op Vrijdag 17 Maart a. s. een buitengewone verga dering gehouden worden des avonds ten 8 uren, waarop o. a. zullen behandeld worden het rap port der commissie tot onderzoek van de midde len ter voorkoming van werkstakingen, en dat der commissie ter beoordeeling van den uitslag van het van regeeringswege ingesteld onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende. Nog wordt betreffende de eerbewijzen aan den door alle leden van „Tot Nut en beschaving" 1 hoog gewaardeerden heer van Holland ten deel gevallen, medegedeeld, dat hij ook nog verrast werd door toezending van een sierlijk geschenk in kristal met zilver, hem door den heer Mr. H. A. Hartogh vereerd, waarbij deze in een hoogst vleiend schrijven te kennen gaf, dat hij met ge noegen mocht opmerken, dat zijne aanbeveling voor nu 25 jaren, zulke goede vruchten had op geleverd. Haarlem, 14 Maart. Het Museum van Grond stoffen, Natuurvoortbrengselen en Volksvlijt uit de Nederl. overzeesche bezittingen en koloniën hetwelk door de Maatschappij van Nijverheid sedert 1865 op het Paviljoen nabij deze stad ge vestigd is heeft thans zoodanige uitbreiding ver kregen, dat de geheele, daarvoor vroeger door de regeering beschikbaar gestelde benedenverdieping gevuld is. De min. van binnenl. zaken heeft op verzoek van het hoofdbestuur der Alaatschappij ook de overige vertrekken in den westelijken vleugel van 't gebouw voor de Maatsch. beschikbaar gesteld, zoodat eerlang weder eene aanmerkelijke uitbrei ding van het Museum tegemoet gezien mag wor den, en het Paviljoen weldra zijne volledige be stemming voor Kunst en Nijverheid verkrijgen zal. Het hoofdbestuur heeft nu iri zijne jongste ver gadering besloten; dat het Museum in Juli a. s. met de aanstaande algemeeue vergadering der Maatsch. zal worden geopend en van af dien tijd voor de leden der Maatsch. en het publiek op vastgestelde uien te bezichtigen zal zijn, terwijl ingevolge eene beschikking van den minister van binnenl. zaken, de groote schilderijenzaal van het Paviljoen beschikbaar gesteld is tot het houden van de algemeene vergadering der Alaatschappij op 11, 12 en 13 Juli a. s. 's-Gravenhage, 15 Maart. Ter verklaring der datums op den marmeren steen, die op het graf van den heer Basting is neergelegd, dient, dat door den heer Basting op een statistiek congres te Berlijn, den llden Sept. 1863 gehouden, het eerst I voorgesteld is het congres te Genève te houden, dat werkelijk den 20sten October daaraanvolgende plaats had, en waar de grondslag gelegd werd i voor de conventie van Genève, die in het vol gend jaar (1864) op den 22sten Augustus werd vastgesteld. Tevens heeft de heer Basting, door j de vertaling van een boekje van Henri Dunaut, het eerst in Nederland de aandacht op het Roode i Kruis gevestigd. De commissie tot voorziening in de behoef ten ontstaan door de heerschende epidemie heeft be richt dat van H. Al. den Koning ingekomen is eene gift van 7600; en dat het totaal der ontvangene gelden thans 711-096.29 bedraagt. De Gemeenteraad alhier heeft heden aan genomen een voorstel van Burg. en Weth aankoop van een huis voor de som van 7 260# om te dienen als museum voor schilderijen t antiquiteiten, daar de dusver daartoe gebruik, lokalen daarvoor niet meer geschikt zijn beu- den. Het huis waarop Burg. en Weth. het o hebben gevestigd, is dat van wijlen den he D. Van de Wijnsersse op de korte Beesteumari Voorts is in behandeling gekomen het „eui zigd ontwerp algemeene politie verordening! 's-Gravenhage. Tot eenige discussie gaf aanleiding arl. 1 (nieuw) luidende: „Niemand mag eene sir aanleggen dan op de breedte, door den Gemeens raad te bepalen" waarop een der leden een ames dement voorstelde om achter het woord breei in te voegen „en in de richting", welk amenfr ment bij meerderheid van stemmen werd t genomen. Omtrent de verordeningen op het bouiv- werden verschillende amendementen aangenoinei Ook is het wederom vergund des morgens 10 uren de straat te schrobben of glazen te bi schen, waartegen tot nog toe eene boete van f was bedreigd. De behandeling der Algem. Pol. Veror. zal; eene volgende vergadering worden voortgezet Hellevoetsluis, 14 Alaart. In den loop maand Alei as. zal alhier het examen pl« hebben voor de betrekking van machinistfe ling 2de klasse, der marine; het getal vaca: plaatsen bedraagt 22. Delft, 14 Alaart, De voordracht gisterenavond! hier van vvegede vereeniging Godsdienst en Lettert' door den heer P. H. Hugenholtz van Amsterdi gehouden, was gewijd aan het „volksonderwijs', wel bepaaldelijk aan het „middelbaar onder» in ons vaderland, dat naar het oordeel van spreker, nog altijd te veel „africhten" of „dras ren" is, dan wel „opvoeden en vormen" van: opkomend geslacht, tot practische mannen. In: algemeen is het hoofdgebrek van het middelt onderwijs „eenzijdigheid." Door den heer Hugenholtz werden onderst dene wenken gegeven, voornamelijk voor; dagogen van veel belang, om daarin verbet te brengen, opdat de hoogere burgerschool: toekomst uiet alleen bekwame kooplieden tt brikanten voortbrenge, maar ook in alle opzichten, bekwame mannen, „menschen in woord zooals de maatschappij en inzondeó ons vaderland ze noodig heeft en waarop de h der toekomst kan gebouwd worden." Naar men verneemt is door mevrouw Campo, genaamd Camp geb. Van Sonsbeeck, langs te 's-Gravenhage overleden, aan de i meene armen alhier gelegateerd eene som van/5 Leeuwarden, 14 Alaart. Naar men verzeil is onder de paarden der hier gedetacheerde deeling huzaren, de kwade droes uitgebrob Twee der paarden zijn reeds doodgeschoten. Heereveen, 14 Maart. Aan de vrouwe! leden der Doopsgezinde gemeente alhier, is i sommige gevallen, met groote meerderheid stemmen, het kerkelijk stemrecht toegekend. Bolsward, 13 Alaart. In de jongste gemett raadsvergadering is tot gemeen te-architect beix» de heer J. A. Van der Kloes, thans werk» bij de Ned. Handelsmaatschappij ert gevestip Amsterdam. Geld- en Efifectenmarlzt. Amsterdam van 613 Maart 1871. Aangenaam gestemd, lustig en levendig,' men niet zeggen dat de beurs zich in des loopen week vertoonde, integendeel heerscUl een zwaarmoedige tint over alles, wat erg werd, en was de stemming gedrukt, zondeti er echter over het algemeen groote achteruit® heeft plaats gehad. Onze nationale fondsen hadden zich tot c verre vrij goed gehouden, doch nu leden zijl ook een weinig onder de algemeene neiging tod ling welke de beurs van heden kenmerkte; voeliger echter liepen de aandeelen handels^ schappij achteruit, die van 123& pCt. op 6den heden voor 122/4 gedaan werden en daat sluiten, even als de dividend bewijzen die 787 tot 7 SI terug liepen. Van de buitenlandsche fondsen zijn 3 pCt.Ft sche rente in deze week 3X pCt. gedaald, docht1 hielden de 6 pCt. hun prijs van 9011 pCt. Spf en Portugal is over het geheel n a Vs pCt. W dan voor 8 dagen, terwijl Italië circa pCt.' loor. Van Turkije is de oude 5 pCt. schuld wef iets geavanceerd, van 40% tot 41 pCt., i rechte lust bestaat niet meer voor dit fonds, dat men de overtuiging heeft dat deoffersw< het moet brengen om aan zijne verplichtio? te voldoen, op den duur voor het rijk vso t sultan niet te dragen zijn; oblig. 1863/5 kt! van 7139 op flS5, oblig. 1S69 daarentegen' 7128.50 op 7129 terwijl spoorweg-loten ns f 70.50 a fO.15 terug gegaan te zijn heden n<- ongeveer op den prijs van den 6den sluiten met! De nieuwe leening voor Rusland, heeft no, sensatie op de Londensche beurs verwek' zelfs een protest uitgelokt, op grond dat he' voegt aau eene mogendheid met wien inen in oorlog zou kunnen geraken, de middelt'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2