Sedert 47 jaren meesterknecht op dezelfde druk kerij, thans die der heeren Gebrs. Belinfante, is van Leeuwen een dier werklieden wier loopbaan een blij verschijnsel is in een tijd, waarin de toe stand der werklieden door velen zoo donker wordt ingezien. Indien op het gebied der wetenschap in vele zaken een merkbare vooruitgang zich open baart, er is eene zaak die nog steeds tot de vragen van den dag behoort en tot geene bevredigende oplossing is gebracht. De middelen van brandbe strijding, hetzij door brandblussching als ander zins, de middelen tot voorkoming van brand, red dingsmiddelen bij ontstanen brand, een en ander moge tot een hoogeren trap van verbetering zijn gebracht, eene voldoende oplossing van dit vraag stuk schijnt nog niet te zijn verkregen. Het lag zeer zeker op den weg der bemoeiingen van de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, om zich die aangelegenheid aan te trekken. Reeds had zij zich tot de hooge regeering gewend, ten einde bij deze, voor zooveel noodig algemeene maatregelen uit te lokken ter voorziening in eene behoefte die bij wijle zich zoo schromelijk kan voordoen, hetzij aan de bevordering van nieuwe ondekkingen of uitvindingen op dat gebied, hetzij aan een behoorlijk geregeld overleg tusschen meer dere gemeenten, waar het geldt de bestrijding van een zoo geduchte.n vijand. Tot dusverre heeft de hooge regeering daaromtrent niets van zich doen hooren. Intusschen heeft, onder de vele pun ten, die in het afgeloopen jaar in de algemeene vergadering der maatschappij te Tilburg behan deld zijn, ook deze zaak nog al een ruim veld van debat ingenomen. Doordrongen van het ge wicht van dit vraagstuk, heeft het bestuur der 's-Gravenhaagsche afdeeling het nuttig geoordeeld eene vergadering te beleggen, uitsluitend gewijd aan de bespreking van dit onderwerp. Het hoopte daardoor zooveel doenlijk eene oplossing in de hand te werken. Het was ongeveer in dezen geest dat de geachte voorzitter dezer afdeeling Dr. A. Vrolik de debat ten inleidde. Hij verzocht de aanwezigen, voor zooveel zij in de zaak belang stelden, na de spre kers te hebben gehoord, ook van hunne zijde zoo danige inlichtingen te geven of ter beantwoording vragen te doen, waardoor meer licht over de zaak kan worden verspreid. Alsnu trad in de eerste plaats op de heer ko lonel F. A. T. Delpratde mededeelingen, door hem verstrekt, hadden betrekking op een nieuw uitgedacht brandsignaal, waarvan de vinding even vernuftig als de constructie hoogst eenvoudig is. Het berust hoofdzakelijk op het beginsel eener vaas van geringe afmeting, voorzien van eene hoeveelheid kwik, welke toestel in verband ge bracht, met eene galvanische batterij bij verhoogde temperatuur onmiddelijk het belletje in beweging brengt. De spreker maakte het afdoende van dit procédé duidelijk, door slechts eene korte wijl zijne hand op het procédé te leggenen zie deze korte verheffing van temperatuur bracht het signaal in beweging en deed een zeer schel geluid hooren, dat. zoolang aanhield als de intenciteit der lucht- drukking duurde. Hij wilde dezen toestel, die zeker in alle localiteiten nuttig is, voornamelijk hebben geplaatst in verzamelingen van zelfont- brandende voorwerpen, zooals hooibergen, bewaar plaatsen van steenkolen, van petroleum en derge lijke. Op de bedenking van een der aanwezigen, of niet in een vertrek waar veel personen bij elkander zijn en alzoo van zelf eene hoogere temperatuur aanwezig is, het brandsignaal een valsch alarm zou verwekken, ook zelfs waar die personen het vertrek reeds hadden verlaten, was het antwoord, dat in de eerste plaats het nut eerst moet worden verkregen wanneer alles in rust is; maar dat bovendien die temperatuur reeds aanzienlijk verminderd is, wanneer men, zooals men gewoonlijk doet tot luchtverversching, deuren en vensters opent na het verlaten door vele per sonen van eene zaal of een vertrek. In ieder geval is het practisch nut niet voorbij te zien, waar zoodanig toestel is geplaatst bij zelfontbrande.nde voorwerpen, in de tweede plaats behandelde de zelfde spreker het nut van den extiucteur, vooral naar de nieuwste verbetering. De heer VV. Hoven deed vervolgens eenige mededeelingen, over de brandspuit van F. Re- quilé Jr. en Beduwé en over verschillende ver- buigschroeven. Aan de woordenwisseling over het al of niet practische dier toestellen namen ver schillende heeren; deel en daaronder eenige heeren uit Rotterdam die met braudbluschmiddelen vooral bekend, opzettelijk waren hiergekomen om over de meerdere nuttigheid dier toestellen zich te kunnen overtuigen. Daaronder bevoud zich ook een lid van de firma Bicker. Terwijl de heer Hoven het nut trachtte aan te toonen dat ver schillende deeleu van deze brandspuit spoedig uit elkander kunnen worden genomen om te kun nen nagaan, waar eenig gebrek aanwezig is, is juist dat denkbeeld krachtig bestreden door de Rotterdauische heeren en vooral niet minder door den heer Van Gogh, opperbrandmeester alhier. De strijd van meeningen over dit wetenschappe lijk vraagpunt was bijna ontaard in een strijd van personen; doch de geachte voorzitter wist door zijn beleid de zaak weer terug te brengen tot het doel, waartoe de vergadering beschreven was; wisseling van gedachten tot verspreiding van licht. In de derde plaats gaf de heer J. M. IJzerman eenige mededeelingen, over het af- en insluiten van den brand en over voorzorgsmaatregelen om zich uit brandende gebouwen te redden. In de eerste plaats deed hij de wenschelijkheid uitkomen dat men bedacht zij op een middel om zoo spoedig mogelijk den geduchten vijand in zijn vaart te stuiten, en wees hierop hoezeer alle bestaande middelen gebleken zijn veelal te kort te schieten bij branden als die zich hebben voor gedaan te Enschedé en te Bodegraven. Zonder nu het nut en zelfs de behoefte aan de hulp der brandspuiten met of zonder stoomvermogen voorbij te zien, moest men naar zijn oordeel bedacht zijn op middelen oin den brand, zoolang de spuit in aantocht is in of af te sluiten, en wellicht de hulp der brandspuit zelfs te kunnen ontberen. De nadere toelichting van dat punt deed de spre ker echter voorafgaan door de behandeling van een hoogst eenvoudig middel om zich uit brandende gebouwen te redden. Als voorzorgsmaatregel werd door hem aanbevolen dat een ieder zich voorzag van een touw van redelijke dikte dat op ieder bovenvertrek, hetzij voor of achter het pand steeds voorhandig moest zijn en bevestigd blijven. Al is het waar dat niet ieder in de gym nastiek bedreven is, de oogenblikkelijke nood dringt veelal tot datgene waartegen men anders zou opzien. Voorts beval hij ook aan dat in ieder vertrek van de bovenverdiepingen een mansbroek voor iedere vrouw aanwezig was, op dat zij door hare rokken in hare beweging niet belemmerd wierd. Overgaande tot de behandeling van het stui tingsmiddel door hem aangegeven, wees de spre ker op het hoogst eenvoudige dezer zaak en de weinige kostbaarheid om zich die aan te schaffen. Het bestaat slechts in het bezit van een zeker aantal ijzeren platen die men in een oogenblik tegen deuren en vensters kon plaatsen en waar door de brand al spoedig zou worden gesmoord. Dat stelsel is zoowel in-als uitwendig toepasselijk. De plateu behoeven niet bijzonder dik of zwaar te zijn, nemen alzoo niet te veel plaats weg en kunnen dus zeer gemakkelijk b. v. in een gang van het pand worden bewaard in eene kast die men zoo eenvoudig of sierlijk kan maken als men ver kiest en waarbij dan niet meer-noodig is dan een laddertje, een zak met een hamer en eenige spijkers. De heer Van Gogh, opperbrandmeester te's-Gra- venhage, verklaarde dat deze zaak hem,volstrekt niet vreemd was, omdat hij de vroegere bespre king in de vergadering van de zoo even gemelde vereeniging ook had bijgewoond; hij heeft tegen het stelsel vele bedenkingen, maar het late uur belette hem die op te geven. Al hetgeen waartoe hij zich thans bepaalt, is dit, dat de heer IJzerman zijn stelsel netjes heeft uiteengezet, dat zich oppervlakkig daarin alles zeer mooi vertoont, maar dat hij wel zou willen zien hoe het zou gaan als er brand was. Hiermede liep deze vergadering ten einde. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van gisteren, is door den voorzitter kennis ge geven, dat de directeur van den Kon. Holland- schen Schouwburg over het tooneeljaar 1S71/72, wederom aan den tegenwoordigen directeur, den heer J. C. Valois, is gegund. Voorts zijn ingeko men 1°. mededeeling dat heeren uitvoerders van den uitersten wil van Dr. C. Bax, overeenkomstig het verlangen van den geëerden overledene ter plaatsing in de geschied- en oudheidkundige ver zameling hebben aangeboden een zilveren beker, aan Dr. C. Bax door diens ambtgenooten ge schonken toen hij zijn 40jarige ambtsvervulling herdacht als leeraar bij de Latijnsche school 2°. adres van het bestuur van het museum van moderne kunst bij een ander adres van het bestuur der vereeniging Pulchri studio, ondersteund houdende verzoek om een geschikt lokaal tot plaatsing der schilderijen dier verzameling; adres van den heer Louis Saar van Rotterdam, onder teekend door een aantal ingezetenen bij een ander adres betrekkelijk de exploitatie van den Franschen met den Duitschen Schouwburg. Het eerste stuk is voor kennisgeving aangenomen en de twee laatster) zullen later in behandeling komen. De Raad heeft o. a. aangenomen de volgende voorstellen: 1°. om a. den heer J. van Aalst, leeraar in de wiskunde bij het Gymnasium en de Hoo gere Burgerschool, te ontheffen van het onderwijs bij het Gymnasium; b. zich dadelijk bezig te hou den met het vormen eener aanbevelingslijst ter benoeming van een leeraar in de wiskunde bij het Gymnasium op eene wedde van f900; c. een bedrag van f 1200 te bestemmen ter belooning van een leeraar in de natuurlijke historie, tot wiens benoeming zal worden overgegaan zoodra aanbevelenswaardige mannen zich zullen hebben aangemeld; 2°. tot vaststelling der wedde van den te benoemen directeur der openbare reiniging op f 2000, met bepaling dat hem bovendien 2 pCt. zal worden toegekend van hetgeen de speciën onzuiver meer dan f 3500 zullen opbrengen. Gorcum, 7 Maart. Gisterenmiddag zijn van hier naar Ameide vertrokken de officier van justitie der arrondissements-rechtbank, vergezeld van den rechter-commissaris, den substituut-griffier der rechtbank, alsmede den officier van gezondheid Van Dusseldorp, ten einde onderzoek en lijk schouwing te doen bij een daar overleden kind van omstreeks éen jaar. Nadere bijzonderheden zijn tot dusver onbekend. Utrecht, 8 Maart. De hoogleeraar Engelman zal zijne betrekking als benoemd buitengewoon hoogleeraar in de geneeskunde aanvaarden met het houden eener redevoering den 28sten Maart. De dies natalis en de overdracht van het Rec toraat is bepaald op 27 Maart. De hoogleeraar Rauwenhoff zal eerst na de Paaschvacantie zijne inwijdingsrede houden. Naar men verneemt zullen in verband met de voorgenomen gewijzigde bestemming van het Rijks hospitaal alhier waarschijnlijk eenige ge ëmployeerden, welke aan die inrichting eene hoogere bezoldiging hebben dan bij een gewoon hospitaal, eerlang naar Amsterdam verplaatst worden. Gisteren werden alhier 40 pokzieken aan gegeven. Een geneesheer die in de laatste dagen geen enkelen pokzieke had opgegeven, gaf er gisteren 18 aan. Men kan zoodoende door de cijfers der laatste dagen geen rekening maken op het af- of toenemen der epidemie. Zwartsluis, 7 Maart. De passagiers die zich gisteren op de vau Amsterdam naar Zwolle va rende stoomboot bevonden, zijn gelukkiger wijze aan een groot gevaar ontkomen. In de nabijheid van Genemuiden toch liep een zwaar geladen laveerend schip met volle kracht tegen het middel gedeelte der stoomboot, die daardoor een zoo geweldigen schok bekwam dat de passagiers van de banken en als goederen het onderste boven vielen ware het niet door eene vlugge en gelukkige wending der stoomboot voorkomen, dan zou die zeker zwaar beschadigd zijn, thans bepaalt de schade zich enkel tot de raderen. De kapitein der boot heeft van het voorgevallene den burgemeester dezer gemeente kennis gegeven en daarna zijn reis naar Zwolle vervolgd. Oldenzaal, 7 Maart. De aanvoer van vracht goederen, bestaande in allerlei fabrieks-artikelen, komende per Staatsspoor van Harlingen en voor Duitschland bestemd, is sedert eenige dagen zoo groot, dat er aan berging in de daarvoor be stemde gebouwen niet meer te denken valt, eu men genoodzaakt wordt deze onder den blooten op te slaan. Gebrek aan wagens, daar de goede ren hier in open wagens aangevoerd worden, en in het buitenland niet dan in gesloten durven aankomen, schijnt wel éen der grootste hinder palen in de expeditie te zijn. Blokzijl, 7 Maart. Aan de verordening van wege het gemeentebestuur alhier, betrekkelijk het verplichtend maken der vaccinatie is zoo al gemeen voldaan, dat geen enkel leerling van de scholen behoeft geweerd te worden. Groningen, 7 Maart. Een der deurwaarders bij de rechtbank alhier, zal morgen wegens eene vreemdsoortige zaak voor het kantongerecht te Zuidhorn te recht staan. Déar zal namelijk de vraag behandeld worden of een deurwaarder, belast zijnde met de executie van uitzetting van een gezin met inboedel uit eene woning, hem bij rechterlijk vonnis opgedra gen, ook aan de uitgezette personen en goederen een ander logies moet verschaffen dan de open lucht; of deze moeten beschouwd worden als reizende personen en goederen, die een herberg behoevenof voor zoodanig reizende personen en goederen de openbare weg bestaat, dan of zij op particuliere domeinen moeten reizen. Wegens het nieuwe der rechtsquaestie ziet men de beslissing van den kantonrechter met belang stelling te gemoet. De heer S. leeraar in de Duitscbe taal en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool al hier, is met zijne familie, zouder orde op zijne zaken te hebben gesteld, spoorloos uit deze stad verdwenen, en moet volgens gerucht naar Duitsch land vertrokken zijn. In het belang van het on derwijs hoopt men, dat zijn opvolger weldra zal worden benoemd. Harlingen, 7 Maart. Voor de betrekking van directeur voor de stadsreiniging alhier, met een verzekerd inkomen van 800 dat bij goede uit komsten van inzameling en verkoop kan stijgen, zijn niet minder dan S5 sollicitanten opgekomen, onder welken er zijn van zeer uiteenloopenden stand, menschen die ter nauwernood hun naam kunnen zetten tot die een zeer beschaafde opvoeding hebben genoten. De inzameling, bewaring en verwerking der focale stoffen zal hier voortaan geschieden op dezelfde wijze als te Groningen. De aanbesteding voor de verandering van het terrein en de aan te leggen bewaarplaatsen met overdekking zal eerlang geschieden. Lemmer, 7 Maart. Naar men verneemt, wordt eene stoomboot van den nieuwen 6toombootdienst GroningenLemmer, Amsterdam en v. v. van Amsterdam hier verwacht, die pogingen zou aan wenden, om het ijs op zee, voor onze haven te breken. Men hoopt zeer dat dit moge gelukken aangezien de groote last van een door ijs geblok keerde haven voor scheepvaart handel en; alhier ernstig doet gevoelen. Middelburg, 7 Maart. De Kamer van Kooi del en fabrieken alhier heeft zich tot den Mr van Binnenlandsche Zaken gewend ten eind' in dit jaar de aansluiting van den op den door het Sloe aan te leggen weg, aan de straatwegen op Walcheren en Zuid-Bevelai verkrijgen zoo de vordering der werken gedoogt. Met het oog op het handelsverkeer; door zeer velen gewenscht dat deKamerin pogingen slagen moge. s 91 tv ill 11 81 Tt ai VI it Greld- en Effectenmarkt, Amsterdam van 27 Februari tot 6 Maart De vrede heeft tot nog toe geen aanleidim geven tot bijzondere wijzigingen van den der zaken op de beurs, noch tot het stijgen prijzen van de fondsen. Zooals het was in del ste maanden gedurende den oorlog is het i weinig handel en geringe fluctuatiën. Nieti( valt er eene neiging tot achteruitgang op te me die te opmerkelijker is omdat het sluiten t vrede steeds eene tegenovergestelde uitwerl pleegt uit te oefenen en dus schijnt te geit dat de vrees welke vooral door Engelschebli wordt te kennen gegeven, alsof den vredesli eene wapenstilstand van onbepaalden duur zal, door de beurs gedeeld wordt; maar die tevens gewettigd wordt zoowel door de bti kelijk hoogen stand der prijzen, als door dei zijdige behoeften waarin de geldmarkt zal bel te voorzien. Het is vooral met het oog op deze laatste standigheid van belang te weten dat de geldn niet alleen hier en aan de Duitsche handelsplai maar ook te Londen ruim voorzien is, en 4 Bank van Engeland het disconto dezer dager 2% op 5 pCt. gebracht heeft, was eene zeer maatregel omdat zij wel de meeste en de gr aanvragen zal ontvangen. Het geld op prolongatie was aan onze weder zoo ruim dat het tot 3% pCt teru en dus in den loop der week 1 pCt. daald hoogst belangrijke vraag blijft echter Dog» antwoordenhoe staat het met de Banl Frankrijk? Over welke middelen heelt* te beschikken en in hoeverre zal zij in staal het vaderland te hulp te komen? Sedert Seplea toch weten wij er niets vaD en zijn er d bankstaten uitgegeven. Waren de prijzen der meeste StaatsfonJ over het algemeen in den loop der week tamr stationair met flauwer tendenz, heden liepen bepaald lager; al was dan ook de daling zoo sterk dat zij meer dan fractiën bedroeg, acht dagen vergeleken is het verschil toch g genoeg. Van onze Nationale fondsen hebbei 2 84 pCt. 'k, de 4 pCt. spCt. geleden, eu bij 52 en 82 pCt.de 3 pCt. zijn echter staaDdi bleven. Aandeelen Nederlandsche Bank ivo 290 pCt. genoteerd. Handels-Maatschappij n pCt. van 124 op 123 pCt., terwijl het dobbel in dividend bewijzen weder ijverig wordt tl gezet voor f 86 a f 87. Spaansche en Portugeesche fondsen zijn pCt. lager. Van Russische hadden Hambs Certificaten bijna 1 pCt. gewonnen, doch t heden weder terug op 635/a pCt. De overigel sische soorten bleven op de vorige prijztl zelfs het gerucht, dat er eene nieuwe lei van 12 of 15 millioen pd. st. te Londen v voorbereid, oefende niet veel invloed uit. zelfde kan gezegd worden van Oostenrijk, budget ziet er weder erbarmelijk uit: het tel over 1870 beloopt circa 62% millioen florij» het zilver staat 1229* pCt. en toch blijven de| zen ongeveer zooals zij warenpapier-rente,: pon Mei 46pf6> zilver-rente, coupon Januari ai pCt. Aandeelen Theiss-Spooriveg liepen van ƒ21) tot f 223. Turken en Egyptenaren leden nog alg de laatsten verloren van 74 op 7314 pCt.dei sten, gedrukt door zekere aankondiging vao heeren Deut, Palmer en C°., dat zij niet1 doende in staat waren gesteld tot betaling op 1 Maart vervallen rente en aflossingen, lie; van 41 op 40%, wat betreft de 5 pCt. sch- tenvijl de Obligatiën 1869 f 0.50 op 128.50' lorendaarentegen rezen de Spoorivegloten f 63 tot f 64.25. 3 pCt. Fransche rente, die zich tot heden wel gehouden had en van 48% a 49% oplMn tot 47% a 48% terug geloopen was, docht weder hersteld had op 48% a 49, viel heden v/f op 48 a 48% pCt. De 6 pCt. leening opende i 27sten Februari op 88%, liep tot 91 en sluit bei op 90% pCt. Naar aanleiding van de benoeming van Agef; belast met de plaatsing der nieuwe Vereent Staten Obligatiën (de conversie der oude schu ontstond in deze laatste eene sedert lang oti kende levendigheid met klimmende prijzen hoezeer de dag van heden ook min of meer' de Amerikaansche waarden drukte, vonden toch alle soorten werkelijk hooger dan vo"1 dagen. De 1874er klommen van 92'Kn tot95lil 1881er van 97 H tot 100%, de 1882er van 95*

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2