geen leger meer heeft, en de onderdanen van jijn wereldlijk gezag onder eene andere heer schappij heeft zien overgaan, behoort het nog onder de groote mogendhedenen de stap waar- joor het gouvernement van den Heiligen Vader officieel in betrekking met de Fransche Republiek treedt, zal met genoegen en met eerbied worden rernoinen. Wij voor ons stellen evenveel, ja meer prijs op de erkenning vanwege den Paus, dan op die van den machtigsten Souverein der aarde. Ook als den Paus niets anders overbleef, dan eene cel in het Vaticaan, zou hij door zijn zedelijk gezag eenen politieken invloed hebben die niet tot de katholieke wereld beperkt is." Omtrent den intocht van de Duitsche troe pen te Parijs, wordt gemeld, dat het 11de Prui sische legerkorps (bevelhebber Von Kamecke), het 6de Pruisische korps (bevelhebber Von Tümpling), en het 1ste Beiersche legerkorps (bev. Von der Xann), in den vroegen ochtend van eergisteren uit den Mont-Valérien over de brug van Sures- nes rukten en van daar eene zwenking maakten rechts naar het Hippodrome vau Longchamps, 'at aan den rechteroever der Seine en aan de uiterste grens van het bosch van Boulogne is ge- egen. Zoodra zij in slagorde waren opgesteld, ertrok de koning-keizer uit het fort van den ont-Valérien, en volgde, langs een aaneengeslo- en rij soldaten denzelfden weg. Hij inspecteerde 'e, troepen in het Hippodrome en keerde vervol- ens terug naar het fort eu vandaar naar Versailles, ouder den voet te hebben gezet in het eigenlijke osch van Boulogne, veel minder in de stad zelve, eel minder in eenig openbaar gebouw, om een de- euner te gebruiken. Volgens den geijkten term agen de troepen er voortreffelijk uit, en het evel tot den intocht werd nu gegeven buiten egenwoordigheid van den koning, die echter eweert, te Parijs te zijn geweest. Des morgens eu S uren vertoonde zich de voorhoede van het lde legerkorps onder generaal Von Kamecke, die au het Hippodrom e door de laan van Long- tamps was opgerukt, vóór de poort van Neuilly, ie geopend was en door welke de eerste Duit- clie soldaten het eigenlijke Parijs bereikten, "eldra volgden ook de beide andere legerkorp- en, en de bezetting der aangewezen wijk had laats zonder eenige verstoring der orde. De uitsche troepen zijn omringd door een cordon ransche troepen die hen moeten vrijwaren voor eleedigingen van zijde der menigte. Duits chianti Uit Berlijn is een particulieren brief aan de Arnh. Cl, gezonden waarvan het volgende ont leend is Zondag 26 Februari, 12 uren 's nachts, zou de verlengde wapenstilstand ten einde loopen, en voor dien tijd had Frankrijk te beslissen, of het rede of voortzetting van den oorlog wilde. Was het wonder, dat deze dag hier in groote span ing doorgebracht werd? Reeds 's morgens vroeg aren groote menschenmassas op de been, die ich steeds concentreerden om 's konings paleis, ls het punt van uitgang der te verwachten tij- 'ingen. Met groot genoegen zag men 's morgens iel den grootsten spoed de toebereidselen tot ene illuminatie aan het kroonprinselijk paleis d gereedheiil brengen, en grondde hierop reeds e schoonste hoop. iDlusschen uur op uur verliep, zonder dat eenig ericht kwam. Het heerlijke weder deed de enschenmassas steeds aangroeien de onrust nam llengs toe en een natuurlijk gevolg was, dat de leest ongerijmde geruchten de ronde deden. Tegen 5 uren kwam een privaat telegram der Iraatsburger Zeitung, van den 25sten 's avonds it Brussel met bericht van zekeren vrede. Dit erbeterde de stemming niet; men meende, dat e Regeering wel iets officieels omtrent verlen- ing van wapenstilstand kon mededeelen. Bij de capitulatie van Parijs verwekte deze ijdelingsche tijdingen, vooral die over het gehate ouden, eene groote verbittering, die door het iet victorie-schieten in de hoofdstad van Duitsch- Mid zulk eene verbittering teweeg bracht, dat Je Regeering het geraden achtte, S dagen later, uasi ter eere der ontwapening der Bourbakische rmee, victorie te laten schieten. Trouwens was de stemming toen iets gedrukt, sar de Brandenburgers, respectivelijk Berlijners, n de kort te voren plaats gehad hebbende ge rechten bij le Mans aanzienlijke verliezen gele den hadden. Maandag 27 Februari vroeg, kwam de tijding, dat deu vorigen avond tusschen 5 en 6 uren de 'rede voorloopig geteekeud was, behoudens nadere goedkeuring der Nationale Vergadering in Bor deaux. Met zeer groote letters op de officieele roode kleur en omgeven door een lauwerkrans werd dit ten volke bekend gemaakt. «Met diep bewogen hart en dankbaarheid egens Gods genade" gaf de keizer hiervan be- icht aan zijne gemalin en aan zijn volk. In een ogenblik was het bericht overal verspreid en tormde de menschenmassa naar het natuurlijk aangewezen punt, naar het koninklijk paleis Onder de Linden. Groot was de vreugde, E'oot de opgewoudenheid. Van werken was geen sprake dien dag, en hoe kon het ook an te! Het weder was heerlijk uitlokkend. Een frissche westenwind deed het. ontzaggelijk aantal vlaggen en vanen schoon en feestelijk wapperen. De opgenomen roode kleur bij het zwart en wit gal een vrolijk aanzien. Het militair Casino had de Duitsche vlag in top, en daaronder de Pruisi sche. De conservatieve en voorname Wilhelms- strasse daarentegen vlagde slechts Pruisisch. Overal anders was het rood sterk vertegenwoordigd. Toen de keizerin tegen den middag uitreed, werd zij, zooals te verwachten was, met groote geestdrift ontvangen. Rusland. Het officieele dagblad van het Russische Gou vernement behelst de volgende mededeeling: //Russische dagbladen hebben verzekerd dat ons hoofdbestuur voor de zaken rakende de algemeene gezondheid het gouvernement had verzocht om zich met de buitenlandsche regeeringen te ver staan over maatregelen, te nemen tot afwering der pest, die ten gevolge van den Fransch-Duit- schen oorlog de wereld zou bedreigen. „Dat hoofdbestuur heeft eenvoudig doen opmer ken dat het ontstaan van epidemische ziekten, eu bepaaldelijk van den typhus, met het voor jaar, in verscheiden landen van Europa eu dus ook in Rusland, tot de zeer waarschijnlijke ge volgen van den tegenwoordigen oorlog behoort. Dien ten gevolge zijn onze. gezantschappen uit- genoodigd om te onderzoeken of er door de gou vernementen in het westen van Europa maatre gelen zijn of zullen worden genomen ter afwering van zulk eene ramp, die, te oordeelen naar de gevolgen van vroeger gevoerde oorlogen, alleszins onder de mogelijkheden gerekend moet worden. Inzonderheid zullen onze gezantschappen moe ten onderzoeken of er op het tooneel des oor- logs en in de naburige landstreken behoorlijk wordt gewaakt tegen de verbreiding van smet stoffen 1°. door spoorwegwagens dienende tot het vervoer van gekwetsten en zieken en van leef tocht voor de legers; 2°. door opeenhooping van zieken in hospitalen; 3°. door de verrotting van een oneindig groot aantal slecht begravene lijken van menschen en paarden. Wauneer de van alle zijden ingewonnen wor dende narichten grond tot vrees voor de uitbars ting en verbreiding van epidemische ziekten op leveren, is het Hoofdbestuur onzer geneeskundige zaken voornemens een voorstel te doen tot het instellen eener internationale commissie die in eene nabij het oorlogstooneel liggende plaats zou worden gevestigd om er voor de afwering van dat gevaar werkzaam te zijn." TELEGRAMMEN. Luxemburg, 2 Maart. In de zitting van heden trok de heer Wurth zijne interpellatie in. De heer Brasseur kondigde een interpellatie aan over het spoorwegnet. De afgevaardigde Metz vroeg of het artikel van de Nord-Deutsche Alge- meine Zeitung over de Luxemburgsche dagbladen niet de vrees voor een nieuw diplomatisch inci dent wettigde. De Minister van Staat beloofde morgen op beide interpellaties te zullen ant woorden. Parijs, 2 Maart. De Minister van Buitenland sche Zaken zal hedenmorgen naar Versailles gaan. Morgen zal Parijs onmiddelijk ontruimd wor den overeenkomstig de conventie. Het Journal Officiel deelt mede hoe de Duit- schers gisteren de hun aangewezen wijken van Parijs bezet hebben. Officieren en soldaten zijn gehuisvest in het Palaii de l'Industrie het Cirque, het Panorama, en overigens in woningen van par ticulieren. De toegaDg tot de door de Duitschers bezette wijken is niet verboden, maar bijna de geheele bevolking maakt geen gebruik van de vrijheid om die wijken te passeeren. De beurs en alle winkels zijn gesloten geen dagblad is ver schenen. Particuliere berichteu bevestigen dat het rustig is, en dat men algemeen gelooft dat, de Duitschers heden de stad zullen verlaten. Rijsel, 2 Maart. Het 23ste legerkorps is ont bonden. Brussel, 2 Maart. De Echo du Parlement ver neemt, dat de gevolmachtigden tot de redactie van het diplomatieke stuk, waarbij de vrede de finitief gesloten wordt verklaard, zullen vergade ren in het stadhuis. Het Belgische leger wordt weder op voet van vrede gebracht. Londen, 2 Maart. Reuter's Office deelt mede dat de vergoeding van oorlogskosten zal betaald worden in drie termijnen. Eén milliard voor het einde van 1871, twee milliards voor het einde van 1872 en twee milliards voor het einde van 1873. Alleen van de laatste twee milliards zal interest worden betaald en wel van af de ratificatie van het verdrag. Van de laatste storting zullen wor den afgetrokken het aandeel, dat den Elzas en het afgestane gedeelte van Lotharingen toekomt in de schuld van Frankrijk, hetwelk geschat wordt op een half milliard, alsmede de waarde van den Ooster-spoorweg. Tusschen Thiers en Bismarck is niet onder handeld over het handelsverdrag. Alle geruchten van het tegendeel zijn onjuist. Parijs, 2 Maart, (des namiddags halféen). De rust is niet gestoord; er heeft geen enkel incident plaats gehad. Onmiddellijk na de ontvangst van het telegram; den uitslag der stemming van de Nationale Ver gadering vermeldende, heeft de heer Favre een dépêche naar Versailles gezouden en geen ant woord bekomende zich hedenochtend om 6 uren naar het hoofdkwartier te Versailles begeven om de ontruiming van Parijs te vragen. De graaf Von Bismarck verlangde echter het officieel pro cesverbaal. Dit laatste door den heer Favre ont vangen zijnde, heeft deze zich opnieuw naar Versailles begeven. Men gelooft, dat de ontrui ming hedenavond zal plaats hebben. (1 uur des namiddags). Er heerscht een groote opschudding rondom het Louvre en het Carrousel. De volksmenigte, de Pruisen bespeu rende, die op de binnenplaats van het Louvre en het Carrousel wandelden, hief kreten en gefluit aan. Stukken doek werden daarop voor de hekken gehangen, ten eiude het gezicht van de Pruisi sche soldaten aan het volk te onttrekken; de op gewondenheid scheen toen te bedaren. Indien de Pruisen niet spoedig de stad ontruimen, vreest men voor botsingen. Eenige vermomde Pruisische officieren zijn de stad binnengedrongen; zij wer den ontdekt en liepen gevaar, maar werden door de overheid beschermd en naar de Pruisische liniën teruggeleid. De houding van het publiek is minder kalm dan gisteren, ten gevolge van de verschijning der Pruisen in het Louvre en het Carrousel. Versailles, 2 Maart. De heer Jules Favre heeft aan den graaf Von Bismarck kennis gegeven van de ratificatie der vredes-preliminairen door de Nationale Vergadering te Bordeaux. Laatstge noemde heeft geantwoord, dat hij bereid was tot het uitwisselen der ratificatiën. De Keizer heeft reeds geteekend. Bordeaux, 2 Maart. De heer Crémieux heeft, onder dagteekening van 1 dezer, aan den heer Grévy een brief geschreven, waarin hij o. a. zegt „Laat ons zoo spoedig mogelijk vijf milliards bijeen brengen, opdat Frankrijk van de Pruisen worde verlost. Dat ieder uaar gelang van zijne krachten een offer brenge; laat ons aan het vader land een voorschot verstrekken, hetwelk het in een lange reeks van jaren zal kunnen afdoen. Ik voor mij geef eene som van 100,000 franken." De Siecle en de Gironde zijn in rouwranden verschenen. Alle dagbladen geven deze enkele gedachten te kennenlaat ons werken aan de reorganisatie van Frankrijk, met het uitsluitende doel om weerwraak te nemen. De heer Kuss, maire vau Straatsburg en afge vaardigde voor het departement van den Beneden- Rijn, is gisterenavond overleden. Londen, 3 Maart. De Daily Telegraph bevat den tekst der vredesprelimiuairen, geteekend door Thiers, Favre, Bismark, Wachter eu Jolly. De demarcatielijn begint ten noordwesten bij het kanton Cattenom, loopt langs Thionville, Briey en Gorze; voorts langs de zuidoostelijke grens van de arrondissementen Metz en Chateau Salins naar Petoncourt. Vervolgens langs den bergrug tusschen de Fransche en Duitsche Seille van van Moncel tot Blanche, eu langs de Vezouze tot aan het kanton Schiermeck. Zij bevat voorts een gedeelte van het kanton Saaie en vereeuigt zich met de grens van den Boven- en Beneden-Rijn tot aan het kanton Belfort, loopt door het kanton Delle en bereikt aldus de Zwitsersche grens. In de demarcatielijn is later een wijziging gebracht, ten einde Belfort aan Frankrijk en eenige ge meenten bij Metz aan Duitschland te geven. Duitschland zal dit grondgebied ten eeuwigen dage in bezit hebben. Onmiddelijk na de ratificatie der vredespreliminairen zulleu de Duitschers Calva dos, Orne, Sarthe, Eure et Loire, Loiret, Loire, Cher, Indres, Loir, Yonne en het grondgebied tot aan den linkeroever van de Seine ontruimen. De Fransche troepen zullen zich achter de Loire terugtrekken totdat de vrede definitief gesloten is, met uitzondering wat het garnizoen te Parijs be treft. Na de betaling van twee milliards zullen de Duitschers alleen nog bezetten de Marne, Ar dennes, Haute Marne, Meuse, Vosges, Meurthe en Belfort. Duitschland behoudt zich het recht voor, om waarborgen in geld aan te nemen voor waar borgen in grondgebied. JVIarlitbericIiten. AmstebdaM, 3 Maart. Tarwe, stemming onver anderd; O. W. B. Pools 115. Loco stemming 1 hoogpr; Marionopel 222; Galatz 220; Petersburg 215. c. z./k. Levering, stemming f 1 lager; Maart 214, 213, 212; Mei 218, 217; October 224, 223. Raapolie, 6 weken 50; vliegend 4811; voorjaar 46%; najaar 4014. Lijnolie, 6 weken 34it; vlie gend 33%; voorjaar 33%; najaar 354, 35%. Kool zaad, October 84. Gemengd# Berichten. Bij eene kolenmijnontploffing in Rhoudda Valley in Zuid-Wales, die jl. Vrijdag-avond plaats had zijn achtendertig personen omgekomen. Om half- tieu werden de bewoners der naburige huizen door een geweldigen schok verschrikt. Men spoedde zich naar den ingang der mijn, waar men dadelijk bespeurde dat er een geweldige ontploffing moest plaats gehad hebben. De oorzaak is onbekend, maar men denkt dat een uitstrooming van gas met een open lamp in aanraking is gekomen. Gewoonlijk zijn er 300 man in de mijn werkzaam, maar met den nachtdienst waren er slechts 38 in, die allen zijn omgekomen. De lijken zijn alle teruggevonden, sommigen daarvan deerlijk ver brand en verminkt. De hitte moet zoo geweldig zijn geweest dat het zilveren horloge van een der slachtoffers in zijn zak gesmolten was. Het mijn werk heeft ook veel geleden; opmerkelijk is het dat van de vijf paarden, die in de mijn waren, drie, die op het oogenblik der ontploffing gebruikt werden, natuurlijk dood teruggevonden werden eu men de twee anderen, Zaterdag ongedeerd en smakelijk aan de ruif etende, in den stal vond staan. Te Dartford overleed dezer dagen in den ouderdom van S6 jaren Augustus Applegatb, die in de geschiedenis der drukkunst een voorname rol speelde en daarbij de uitvinder is van den kleu rendruk en tevens van de «toompers. Men heeft ook de uitvinding van met zes kleuren te gelijk te drukken aan hem te danken. Voor zijne uit vinding der nieuwe drukwijze van banknoten ont ving hij van de bank ƒ216.000 LAATSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf.) 's-Geavenhahe, 3 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is de heer Smidt, afgev. uit Assen, beëedigd en heeft deze zitting genomen. Voorts werd mededeeling gedaan van de door de afdeelingen benoemde rapporteurs, als: over het voorstel Van Houten tot wijziging van sommige bepalingen der wet op het personeel: de heeren Van Delden, v. Kerkwijk, Kalff, Rutgers fin Dum- bar; en over de Indische begrooting over 1871 de heeren: Sloet, Fransen v. d. Putte, De Brauw, Miraudolle en Stieltjes. 's-Geavenhage, 3 Maart. Bij Kod. besluit van 2 Maart jl., n°. 11, zijn benoemd: tot ontvanger der registratie over de burgerlijke akten en der successierechten te Middelburg, de heer VV. Maca- lester Loup, thans ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar; tot ontvanger der registra tie en domeinen: te Groenlo, de heer G. vau Iterson, thans te Holwerd; te Beetsterzwaag, de heer.E. Groeneveld de Cock, thaus te Ommen; te Hoogeveen, de heer G. Mulder, thans te Oir- schot; te Oirschot, de heer G. H. Peters, thans te Kortgene; te Holwerd, de heer J. J. Fabius, thans surnumerair; te Ommen, de heer J. van Os, thans surnumerair; te Kortgene, de heer E. P. van Hoboken, thans surnumerair. Bij Kon. besluit van 2 Maart jl. is de heer VV. Schadd, thans ontvanger der in-en uitgaande rechten, te Babberik, benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Huissen; voorts is opgeheven het ontvangkantoor der in- eu uitg. rechten, ge vestigd te Babberik zooals het thans bestaat, eu is ingesteld een greuskantoor der in- en uitg. rechten te Babberik (gemeente Zevenaar) met bepaling dat het in verband met art. 8 van Zr, Ms. besluit van 20 Mei 1869 door een commies-ont vanger zal worden waargenomen. Naar wij van goederhand vernemen, be staat het wetsontwerp tot bevordering eener ge regelde stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York door vijf leden van de Tweede Kamer voorgesteld (de heeren: s'Jacob, Kalff, De Bruyn Kops, Stieltjes eu Tak) en dat eerlang publiek zal worden, slechts uit twee artikelen. In het eerste wordt de Miuister van Financiën gemachtigd om op de voorwaarden door hein in 's lauds belang noodzakelijk gekeurd, eene som van hoogstens 600.000 'sjaars, gedurende uiterlijk tien jaren, toe te leggen aan eene stoomvaart- onderneming die zal zijn gehouden om gedurende het eerste jaar eenmaal 's maands, vervolgens éénmaal in de veertien dagen, op vaste tijdstippen uit Vlissingen naar New-York en omgekeerd, stoomschepen in de vaart te brengen. Deze stoom schepen zullen in alle opzichten moeten wedijveren met die der bestaande Fransch-Atlantische stoom vaartlijnen. In de memorie van toelichting wordt o. a. betoogd dat alleen eene op deze wijze inge richte stoomvaartdienst, welke door het gehalte en de capaciteit van haar materieel, tegen de mededin ging tegen Hamburg, Bremen en Havre volkomen is opgewassen, kan worden dienstbaar gemaakt aan zoodanige uitbreiding van het personen- en goe deren verkeer met de Vereenigde Staten, als in het belang des lands ten hoogste wenschelijk moet worden geacht. In liet tweede artikel dezer wetsvoordracht worden bepaliogen aangetroffen oinlrent de wijze waarop nagehoudeneopenbare mededinging door de regeering eene overeenkomst Omtrent de uitvoering der dienst in art. 1 om schreven, kan worden getroffen. De Mem. van Toel. bevat de ontwikkeling van veelzijdige stellingen en beschouwingen toegelicht en ondersteund door commercieele en statistische opmerkingen en mededeelingen. Ook het finau- cieele punt wordt in het breede ovenvogeo. Zoo dra deze stukken zulleu zijn afgedrukt wordt daarop teruggekomen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3