nister van Oorlog reeds in de memorie van toelichting op zijne begrooting, doortastende plan nen heeft medegedeeld, nu noemt men dit: „Radicaal niets-ieggen en niets-doen Ondanks deze stoutmoedige of liever overmoe dige verdraaiing der waarheid, durven wij te voorspellen, dat de natie in Juni zal tooneu den man te willen steunen, van wien zoogenaamd niets te wachten is en van wien ons dierbaar vaderland het ergste te duchten heeft. Lelden, 3 Maart. Het Vaderland heeft nog de volgende bijzonder heden vernomen omtrent het wedervaren van den heer De Waal bij het spoorwegongeluk te Ollioules: „De heer De Waal bevondt zich alleen in een compartiment van een der eerste wag gons van den spoortrein, aan welks uiterste einde zich de noodlottige kruitwagens bevonden, wier ontploffig zoo vreesselijke verwoesting heeft aan gericht. De trein was juist in een ravijn gereden, welks hooge rotswanden het vergezicht op den zeeoever benamen, toen het ongeluk plaats greep. Naar men zegt, moet de heer De Waal ver klaard hebben niets van een luiden knal of slag bespeurd te hebben, maar opeens te zijn opge schrikt door een vreeselijk doordringende trilling, die door merg en been ging, en in hetzelfde oogenblik gevoelde hij zich in het aangezicht ge troffen door als het ware een schrootschot van glasscherven, afkomstig van de door de drukking der lucht van buiten naar binnenwaarts in dui zend stukken gesprongen glasruiten van den ivaggon. Hoe hevig de pijn was, zoo verloor de lieer De Waal echter het bewustzijn niet, en hoorde hij duidelijk de akelige kreten, die van alle zijden opgingen. Opmerkelijk is het, dat de machinist niets van de op weinige ellen van hem af gebeurde ont ploffing moet hebben bemerkt, en dat het angst geschreeuw der gewonde reizigers en de half vernielde waggons de eerste waarschuwing was, die hij van het gebeurde kreeg." Tot lid der Prov. Staten van Friesland, in het hoofddistrict Heerenveen, is gisteren iu de plaats vau het overleden lid, den heer B. Prakken, met 486 stemmen gekozen Mr. B. Ph. baron van Ha- "riuxma thoe Slooten, te Beesterzwaag. Op den heer Mr. S. G. Manger Cats, te Wolvega, waren .307 stemmen uitgebracht. Naar men verzekert, wordt er aan gedacht, de oefeningen der Normaal Schietschool, in den vol genden zomer nabij het Loo te doen houden, op het terrein dat verleden jaar voor den nationalen wedstrijd in gereedheid werd gebracht en thans in de maand Augustus werkelijk ook daartoe zal dienen. Het comité ter bespreking der sociale quaestie heeft eene openbare vergadering belegd tegen Zondag 5 Maart te Amsterdam. Alle belangstel lenden zijn uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. De onderwerpen, welke besproken zul len worden, zijn1°. De rechtstoestand der werk lieden (vooral in verband met de arbeidersver- eenigingen), en 2°. voortzetting der discussie over het geven van aandeel in de overwinst der onder neming aan werklieden. In de jongste gemeenteraadszitting te Gorcum is besloten, de lessen aan de Hoogere Burgerschool te doen aanvangen met 1 September. Daar het echter onmogelijk is, het schoolgebouw tegen dien tijd gereed te hebben, zullen de lessen in een bijlokaal gehouden worden. De stoomvaart-maatschappij Nederland zal den 15den Mei de directe stoomvaart op Ned.-Indië door het Suez-kanaal beginnen. Het stoomschip Willem III, te Glasgow gebouwd, zal dan van het Nieuwediep vertrekken onder den gezagvoer der E. Oort. De passagegelden bedragen 1000 en ƒ700 per persoon in de eerste klasse, (ver schillend naarmate de inrichting der gebruikte hutten), ƒ850 in de tweede klasse. Zooals men weet, moet de reis uiterlijk binnen vijftig dagen worden volbracht. De Dordrcchlsche Courant meldt, dat de heer J. M. van der Made benoemd is tot directeur der te Amsterdam bestaande fabriek van stoom- en andere werktuigen, vroeger onder de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel gedreven. Uit het jongste verslag van het bestuur des genootschaps Natura Artis Magistra te Amsterdam, blijkt omtrent de in 1S69 verkregen uitkomsten nopens de kunstmatige vischteelt, o. a. het vol gende: Uit de fuik in de nabijheid van Velp in de rivier geplaatst waarvan wij in ons vorig schrij ven melding maakten, zijn een klein gedeelte in de bassins van het genootschap teruggebracht en de overige in de rivier vrijgelaten. Hetzelfde geschiedde met de jonge zalmen, welke in de bassins van het genootschap tot eene grootte van It) a 12 duim ontwikkeld waren. Bestuurders herinneren hierbij dat de zalmen, tot genoemden wasdom gekomen, naar zee zwem men, en, volgens grondige waarnemingen aldaar in weinig maanden vijftig a zestigmaal in omvang en gewicht toenemen. In eene daartoe vervaardigde buitengewoon groote fuik zijn op 9 Juni jl. eenige duizende jonge zalmen, in de nieuwe inrichting geboren, onder het toezicht van een daartoe aangesteld ervaren visscher, op de bovengenoemde plaats in de rivier gebracht, waarvan nog de laatste rapporten van een hoogst gunstige ontwikkeling getuigden. In eene kleinere fuik werd een kleiner getal zalmforellen en ombres-chevalier geplaatst, met het doel om tot de ervaring te komen of ook deze zalmsoorten in onze wateren kunnen tieren, zooals zulks door deskundigen op goede gronden wordt verondersteld. Bovendien bleef een aanzienlijk deel van het gebroed dezes jaars in de bassins der inrichting over, ten einde de spoedige ontwikkeling der jonge vischjes voor den toeschouwer duidelijk te maken. Van hunne (der bestuurderen) pogingen gedu rende eene reeks van jaren aangewend, uiogen zij de genoegdoening smaken, dat de wateren, waarin vroeger geen zalm voorkwam, thans met deze edele vischsoort bevolkt zijn. Dat dit verschijn sel aan de bemoeiingen van het genootschap mag worden toegeschreven, wordt door het feit be vestigd, dat de zalmen, welke in den IJssel, in het Zwarte water en andere in genoemde rivier uitstroomende wateren gevangen worden, van jaar tot jaar grooter en zwaarder zijn. Zoo wer' den bij aanvang vischjes gevangen van 15 a 20 duim, later ter zwaarte van 1 kilogram en zoo opklimmende in dit jaar van een gewicht van 9 kilogram en zwaarder, zooals nu onlangs nog negen stuks van genoemde zwaarte bij Doesburgh. Bovendien gaven bevoegde beoordêelaars, welke dergelijke inrichtingen in het buitenland van nabij kennen, alhans nog onlangs aan bestuurders te kennen, dat de samenstelling der toestellen, zoowel als de wijze van verpleging, in doelma tigheid, althans tot heden, door geene andere werd overtroffen. De Vereeniging tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen, onder den naam vanhet Witte Kruis, heeft thans haar eerste bul letin uitgegeven. Daaruit blijkt, dat de bijdragen reeds ongeveer ƒ13,000 beloopen, waarvan bijna de helft te danken is aan giften van vrouwen, ingezameld door het dames-hulp-comité te's-Hage. Onder deze omstandigheden zijn twee leden der Vereeniging voor eigene rekening binnen weinige dagen gereed te vertrekken, om hulp van wege het Witte Kruis aan te brengen op plaatsen der verarmde bevolkingen. Van hunne verrichtingen zal weldra in het Bulletin N°. 2 melding worden gemaakt. De heer Van de Velde, lid der Ver eeniging, heeft zich naar de omstreken van Versail les begeven; door zijne tusschenkomst wordt aan het Witte Kruis van verscheidene zijden om hulp gevraagd .Onder anderen heeft zich te Belfort een comité gevestigd, hetwelk een aanvrage gericht heeft om zaaizaden en kleedingstukken. Daartoe is het bestuur thans nog buiten staat, aangezien het saldo in kas slechts bedraagt circa ƒ2000, na aftrek van hetgeen aan da gedelegeerden ter be schikking is gesteld. „Ziedaar, zegt het bestuur ten slotte, onze toe stand; beslist nu zelve, dierbare landgenooten, of wij, ja dan neen, verder zullen medewerken met onze naburen om onze onschuldige medemenschen te helpen redden, dan wel, of wij ons aan dat liefdadig doel, bij gebrek aan middelen moeten ont trekken. „Wij zijn ten volle overtuigd, dat het laatste uw wensch niet is. Wij bekennen dat voor het Roode Kruis, ook voor de gevangenen onbegrijpe lijk veel in Nederland is, en nog wordt gedaan, wij deelen geheel in de zienswijze van velen dat in ons land zelve, oneindig veel te doen is, maai de ellende, het gebrek bij gekwetsten en gevan genen die gahuisvest en gevoed worden, en de behoeften van onze algemeene armen zijn niet te vergelijken met den nood, diedaar gins heerscht. „Bij onze eerste hierbij gevoegde circulaire heb ben wij niets te voegen dan alleen dat wij thans gereed staan, vertrouwde personen te zenden om opname ter plaatse te doen. De quaestie is nu to be or not to be. „Wij hopen en wenschen, door uwe liefdadig heid geholpen, te mogen onderschrijven Je Main- tiendrai." Bij Valtherveen heeft men een Hunnebed laten springen waarvan de deksteen zoo groot was, dat de vernielaar er reeds 96 wagenvrachten keien van gehaald heeft voor ƒ150. Onder de 4 steenen, waarop dat enorme blok rustte, heeft men 4 urnen met asch gevondende berichtgever meldt niet eens waar men die gelaten heeft. Dit merkwaardig gedenkteeken der oudheid was zoo diep in den grond geplaatst dat de basis van den deksteen 14 voet onder de oppervlakte van den bodem lag. 't Is waarschijnlijk ons grootste Hun nebed dat door den onwaardigen eigenaar thans vernield is. (Vaderland). Z. M. heeft bij de rustende schutterij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, in de provincie Zuid-Holland, 4de bat., 4de eomp., aan R. H. van Olden, als 2deu luit. En is voorts bij de 4de comp. van het 4de bat. rustende schutterij in de prov. Zuid-Holland be noemd tot2deu luit. M. J. Goudkade, thans sergeant. Z. M. heeft benoemd tot auditeur-militair in de 3de militaire afdeeling Mr. W. C. Scheidius, thans officier van justitie bij de arrond.-recht. te Winschoten. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Winschoten Mr. B. W. N. Servatius, thans subst.-offic. van justitie bij de arrond.-rechtb. te Groningen. Z. M. heeft aan den luit.-kol. van het leger in Nederlandsch-Iodië J. G. G. H. Strengaerts, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart 1871, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mi litairen dienst, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. Rotterdam, S Maart. Gisteren namiddag te onge veer twee uren, heeft er eene gasontploffing plaats gehad in een der bureelen der Rotterdam- sche Bank. De schade moet echter gering zijn. Utrecht, 2 Maart. Naar men verneemt is uit en door het studentenkorps alhier reeds gedeel telijk een nieuwe commissie voor de in dit jaar te houden feestelijkheden gekozen. Deze commis sie zal omtrent hare plannen aan het korps ver slag moeten uitbrengen, en zoo deze niet de goed keuring der meerderheid mochten wegdragen, zullen de feesten tot het volgend jaar worden uitgesteld. Naar men verneemt hebben de werkzaam heden aan den Rood voet, onder Wijk bij Duurstede, onder leiding van den waterstaat, weder een aanvang genomenmen verwacht dat deze belang rijke doorgraving, die den toevoer van water op den Krommen Rijn krachtig bevorderen zal, goede resultaten zal opleveren. Arnhem, 2 Maart. Naar men verneemt is na mens het korpi der dd. schutterij alhier, aan den lsten luitenant-adjudant J. van der Meer van het 8ste reg. infanterie, alhier in garnizoen, een gou- deD horloge ten geschenke aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten, door dien officier aan het bataljon schutterij, laatstelijk ook als waarnemend luit.-adj., bewezen. Door de Vereeniging Volksweerbaarheid, aan welke den luit. Van der Meer mede belangrijke dien sten heeft bewezen, werd hem als blijk van hoog achting een veldkijker aangeboden. Als een zeer groote zeldzaamheid, mis schien als eenig in de jachtavonturen, deelt men mede, dat 11. Maandag de heer Werner baron vaD Pallandt een doublet van twee hertebokken heeft geschoten. Tiel, 2 Maart. Een hoofdofficier der genie kwam alhier dezer dagen de oude kazerne inspecteeren, daar bij het Ministerie van Oorlog het voornemen bestaat, alhier het korps pontonniers in garnizoen te plaatsen. Het gebouw is echter zoodanig ver vallen, dat het geheel ongeschikt it bevonden tot het opnemen van militairen. De gemeente £al zich, zoo de zaak mocht doorgaan, vele finaotieele opof feringen moeten getroosten door het plaatsen van een geheel nieuw gebouw. De geest over het algemeen is hier vóór de zaak gestemd, en men spreekt er van, dat er een adres aan den gemeen teraad zal gericht worden, tot aansporing om al het mogelijke te doen, ten einde deze voor de gemeente zoo belangrijke zaak tot rijpheid te brengen. Assen, 2 Maart. Gisteren was het een eeuw geleden, dat de gemeeDte Smilde tot stand it gekomen. Op verschillende wijze heeft men dit aldaar feestelijk herdacht. Naar men verneemt heeft mevrouw Val- kensteijn geboren d'Arancey, ODlangs alhier over leden, aan de Hervormde, Israëlitische en R. Katholieke armen te dezer stede, ieder ƒ1000 gelegateerd. Metpel, 1 Maart. De persoon v. d. B., lid eener deftige Hollandsche familie, is voor eenige dagen in zijn logement alhier totaal krankzinnig geworden, zoodat men bij aankomst zijner moe der tot het treurig besluit is gekomen, hem naar een krankzinnigengesticht over te brengen, waar aan gisterenmorgen gevolg is gegeven. De groote ruchtbaarheid die deze zaak sedert eenigen tijd in onze stad had gekregen, was oorzaak, dat, toen hij vervoerd werd, een menigte volks op de been was. Leeuwarden, 3 Maart. Gisterenvoormiddag om 10 uren is bij het Prov. Gerechtshof van Friesland de behandeling der zaak van de drie Dalstra's voortgezet. Het requisitoir van den adv.-generaal, Mr. R. W. D. Heyligers, strekte voor alle drie beschuldigden tot schuldig verklaring aan de hen ten laste gelegde misdaad van moord op twee personen, gevolgd van diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en veroordeeling van ieder tot levenslange tuchthuisstraf. De beschuldigden werden ambtshalve verdedigd door de heeren Mrs. W. J. van Weideren, baron Rengers, L. W. van Kleffens, en W. R. van der Weide. De uitstr is bepaald op 8 Maart. Harlingen, 2 Maart. Gisteren herdacht dei G. Valckenier, majoor-kominandant derdd.gt terij alhier, den dag waarop hij voor 25 J als officier daarbij in dienst trad. De leder het dagelijksch bestuur der gemeente en I ingezetenen wenschten den jubilaris van J geluk met dien dag en spraken den wenscl hem nog lang die plaats te zien bekleedetl hij zoo waardig vervult. Het korps officieren 1 hem een prachtigen armstoel aan, benevemJ sierlijk album, met een toepasselijk inschrit] hunne portretten. Van 't kader onderofficiere korporaals ontving hij eveneens een keuriga!tj in rood fluweel gebonden, en van de leden J het muziekkorps een sigarenstaander, met J gemonteerd. 's-Hertogenbosch, 3 Maart. In de jongste meenteraadgvergaderiDg is eene commissie deskundigen uit den raad benoemd, tot J onderzoek van het uitgewerkte plan in I861] watervrijmaking dezer stad tijdens hooge wa standen, door Mr. T. G. J. baron van Rijker] sel van Kessel ingediend, welke commissie h met den ontwerper en communicatie zal sld en bevoegd is zich deskundigen toe te vod ten einde zoo het plan uitvoerbaar is, het] noods met wijzigingen, al moest het ook eet gouds kosten, in het belang der ingezetenen 1] gemeenterekening te doen uitvoeren. Tilburg, 2 Maart. Nadat in de laatste algend vergadering van het Departement der Aefc sche Maatschappij tot bevordering vau Nijverheid A de vraag werd besproken ;of het wenschelijt] adhaesie te verleenen aan een adres, door:J hoofdbestunr van vermelde maatschappij a3:1 Volksvertegenwoordiging in te dienen, toll verkrijgen eener Rijkssubsidie voor eene do-, I fende directe stoomvaart van Nederland op X,J Amerika, voldeed die commissie dezer dage.l het haar geschonken mandaat. Hare conti strekkende om een adres in te dienen ifl Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten! dat lichaam te verzoeken, pogingen te doel het verkrijgen eener Rijkssubsidie, als hier tl bedoeld, werden na warme bestrijding en dige verdediging, door eene belangrijke meeil heid aangenomen. BUITENLAND. Frankrijk. Het Journal des Débats behelst een uitvoerig haal, door een ooggetuige geschreven, van moord die verleden Zondag-middag te Parijs eenen politie-agent is gepleegd. Het was, gel daaruit blijkt, een jammerlijk tooneel vanwo heid en onmenichelijkheid. Een volkshoop vier of vijfhonderd personen heeft geduret twee uren, in het midden der stad, en tets duizenden personen nieuwsgierig toezagen, eet man vervolgd, mishandeld en ten laatste verd ken, om reden alleen dat hij een agent van tie was. Tot verzachting vau den indruk dien dat to val maken moet, wordt door een ander dag de aanmerking gemaakt, dat het geenerlei tieke strekking of beduidenis had, en dat cenzini (dat is de naam van den in de Seim worpen politie-agent) enkel vervolgd en vern is om reden dat hij vroeger een handlange: den keizerlijken politie-prefect Pietri wasgew De Parijsche Patrie verzekert dat de vre- onderhandelaren te Versailles tien malen c tijd noodig hebben gehad om het betrekt den intocht der Duitsche troepen in Parijs te worden, dan om zich over de groote vr stukken, het afstaan van grondgebied en hel drag der oorlogschatting, te verstaan; in de ferentiën van drie dagen had de heer Tb telkens gezocht de aanwezigheid der Duits troepen in Parijs binnen enge grenzen te perken, en dag op dag had hij nieuwe beu gingen van die strekking verworven. Het vooruitzicht van den intocht der Duitseb: bracht veel opschudding onder de bevolkin, weeg; er werd onder haar groote verontvvaar- ging over dat voornemen des vijands aan dag gelegd en dreigende taal gevoerd, vooral die stadswijken welke in geene aanrakiog de binnentrekkende troepen zouden komen. Dar de overheid en ook de dagbladpers beijverd zich om de opgewondene en luidruchtige menige tot bedaren te brengeDen dit scheen, volg® de berichten van Dinsdag-avond, te zullen ge'1' ken. De Parijzenaren begonnen hunne eigenlia' te vleien met de gedachte dat zij, en niet vijand, bij den intocht de schoonste rol zond hebben. „Het zal zoo werd er gezegd geheel voorbeeldeloos schouwspel in de gescb denis der wereld zijn, namelijk: een zegeviert leger, omsingeld, ingesloten en tegen eene da gende bevolking beschermd wordende door tl» pen van de overwonnen partij." De te Bordeaux verschijnende Moniteur Unii^ behelst in zijn nommer van 25 Febr. de volg(lï' officieele mededeeling: „De Heilige Vader l>e hetgouvememeutder Frausche Republiek erkend Daarbij voegt hij in zijn niet-officieel gedee|u de volgende aanmerkingen „Ofschoon het PausJ°'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2