geschorst dat, zoo een afsiand mocht of reeds xijn toe- temd, hunne nationaliteit langs alle mogelijke jen tegen iedere overweldiging te zullen te- eischen." ;p voorstel van den heer Thiers werd besloten e verklaring onmiddellijk in de afdeelingeD [[onderzoeken. Nadat de vergadering een half uur waf, werd zij heropend en bracht de rapporteur jer commissie, in wier handen de verklaring was gesteld, de heer Beulé, het volgend rapport uit: Mijne HeereD, Uwe Commissie stelt met een- stemmen, op een na, die van den heer liler, voor aan het voorstel van den heer Kel- fer c. s. het volgende voorstel toe te voegen De Nationale Vergadering ontvangt met de Bndigste sympathie het voorstel van den heer er en zijne collega's en laat het verder over 6 de wijsheid en de vaderlandsliefde van de 'jansche onderhandelaars." Dit voorstel werd met bijna eenparige stemmen langenomen. Bet tweede gewichtige onderwerp, dat in deze vergadering aan de orde kwam, was de behan deling van het voorstel om het uitvoerend gezag mi de republiek in handen van den heer Thiers te stellen. Bet was de afgevaardigde Victor le Franc, die namens de. commissie, in wier handen dit tel gesteld was, rapport uitbracht. Na in eeoige warme bewoordingen den, gevaarlijken loatand van het vaderland te hebben aangestipt, hij de volgende conclussie van de commissie (voor: fDe Nationale Vergadering, in wier handen het ippergezag is gesteld Overwegende dat de noodzakelijkheid gebleken is, om in afwachting van eene beslissing, nopens den regeeringsvorm van Frankrijk, onmiddellijk voorzien in de behoeften van het bestuur en de leiding van de onderhandelingen; I Besluit: De lieer Thiers wordt benoemd tot hoofd van helluilroerend gezag van de Fransche republiek; bij ral die betrekking uitoefenen onder het gezag vsD de Nationale Vergadering, met medewerking der ministers, die hij zal kiezen en van wier ministerraad hij voorzitter is." De commissie gelooft niet de keus van den man, aan wiea zij de opdracht van de uitvoerende macht der IFrausche republiek van u vraagt, te moeten moti- veeren. De ingeving, die hem voor 3U jaren Parijs leed versterken, dat alleen voor den hongersnood leeft gebukt; het doorzicht, dat hem voor eenige ,andeD er toe leidde, om den oorlog te bestrijden, het nog mogelijk was hem te bezweren; poffering, die hem naar alle volken van Europa jrde, om er de belangen van Frankrijk voor itaau; de rechten der beschaving eindelijk de itikle hem door de benoemingen in vele depar- iDiecleD gebracht, - alles scheen van zelf te leiden tot onze keus. Geven wij hem eenparig het gezag, dat is het eenige middel, om de kracht van zijne vaderlands liefde le versterken. Hij zal waardige medewer kers weten te vinden onder hen, die te Parijs els in de provincie den worstelstrijd hebben we ten Ie doorstaan. Nadat de lieer Louis Blanc was opgekomen legen het voorloopig karakter, dat de rapporteur aan de thans feitelijk bestaande republiek had ge geven, werd het voorstel met bijna eenparige stem men aaugenomen. Hierop is deze bijeenkomst gescheiden; zoo men rich herinneren zal, geschiedde dit om den lieer 'hiers in de gelegenheid te stellen zijne minis- ters te kiezen. In de zitting van den 19deu heeft de heer Thiers de redevoering uitgesproken, waarmede hij de opdracht van de Nationale Vergadering heeft aanvaard, leze redevoering, het hoofdmoment van de be slaging der vergadering sedert hare bijeen- Mmst, laten wij hier volgen ijne hoeren, voor alles moet ik u dankzeggen iet voor den zwareu last waarmede gij mij hebt den, maar voor het bewijs van vertrouwen, gij mij in de zitting van eergisteren hebt ihonken. Hoewel bevreesd voor de moeilijke, arhjke, ja smartelijke taak die mij is opge ien, werd ik slechts door éen gevoel beheerscht, 1 van onmiddellijke gehoorzaamheid aan den 'il van het vaderland, dat te meer gehoorzaamd, 'Deer gedreigd eu te meer dierbaar moet zijn, PMiwate het ongelukkig en rampzalig is. Helaas! ja, het is diep ongelukkig, ongelukki- 6er dan in eenig tijdperk van zijne zoo uitgebreide tu roemrijke geschiedenis, waarin men het zoo dikwijls in den afgrond ziet gestort, oui eensklaps te herrijzen op het toppunt van macht en roem eo steeds vooraan slaande in al het grootsche, 'One en nuttige wat voor de menschheid is itdcaii, I Ongetwijfeld is het diep ongelukkig, maar het hlijfi een van de grootste en machtigste landen h® aarde, altijd jeugdig, fier, onuitputtelijk in jlihronnen, vooral altijd heldhaftig, getuige de ;durige tegenstand van Parijs, die door alle l'eo heeu een van de monumenten zal blijven 'S|l meuschelijke standvastigheid eu wilskracht. Met een vol vertrouwen op de machtige gaven van ons dierbaar vaderland, onderwerp ik mij onbeschroomd, zonder eenige berekening aan den door u uitgedrukten nationalen wil en thans gehoor gevende aan uwe roepstem, stel ik mij onder uwe bevelen, bereid om u te gehoorzamen; met een voorbehoud nogtans, dat ik mij zal weten te verzetten tegen al hetgeen gij, medege- sleept door een edelmoedige hartstocht maar onna denkend, zoudt vragen, en dat zou strijden tegeneen wijs beleid, gelijk ik het voor acht maanden deed, toen ik mij nadrukkelijk verzette tegen de nood lottige plannen, die ons tot dezen rampzaligen oor log hebben geleid. In het belang der eenheid hebt gij mij de keus mijner ambtgenooten gelaten. Ik heb ze gekozen zonder eenige andere voorkeur dan de algemeene achting voor hun karakter en hunne bekwaam heid; ik heb ze gekozen, niet uit eene der par tijen, die ons verdeeld houden, maar uit alle, gelijk ook het vaderland zelf heeft gedaan door u zijn stemmen te schenken en door op dezelfde candi- datenlijst personen te plaatsen, die van elkander in zienswijze verschillen en schijnbaar tegenover elkander staan, maar eensgezind zijn door vader landsliefde eu goede bedoelingen. Vergun mij u de namen te noemen van de collega's, die mij wel hunne medewerking hebben willen verleenen De heer: Dufaure, min. van justitie; Jules Favre, min. vau buitenl. zaken; n Picard, min. van binnen 1. zaken; u Jules Simon, min. voor h. openb.onderw.; h De Larey, min. van openbare werken; n Lambrecht, min. van koophandel; i, generaal Le Flö, min. vau oorlog; admiraal Pothuau, min. van marine. De minister van financiën ontbreekt nog. Deze keus staat reeds vast bij den minister raad; maar het geachte lid aan tvien dit de partement zal worden opgedragen, is Dog niet te Bordeaux kunnen aankomen; ik heb dus ge meend zijn naam nog niet publiek te moeten maken. Gij hebt ongetwijfeld opgemerkt dat ik mij met geene ministerieele portefeuille belast heb, ten einde meer tijd ter beschikking te hebben, om mij met denzelfden ijver aan alle takken van bestuur van Frankrijk te kunnen wijden. Zonder u heden eeu regeeringsprogram te geven, dat altijd meer of min vaag is, zal ik mij ver oorloven in korte trekken in eenige bijzonder heden te treden nopens de gedachte van een dracht die mij leidt, en waaruit ik de herrijzing van ons vaderland wensch te doen voortkomen. In een welvarenden staat, die regelmatig geor dend is en geleidelijk zonder schokken rekening houdt met den vooruitgang, vertegenwoordigt iedere partij een politiek stelsel en allen zijn ver- eenigd onder een eu het zelfde beheer. Maar, helaas! is onze tegenwoordige toestand, die van eene welgeordende maatschappij waarin geleidelijk wordt toegegeven aan den vooruitgang? Frankrijk, dat in een oorlog gewikkeld is zon der ernstige beweegredenen, zonder goed voor bereid te zijn, ziet de helft vau zijn grondgebied overweldigd, zijn leger vernietigd, zijne schoone organisatie verbroken, zijne oude en machtige eenheid bedreigd, zijne financiën ten prooi aan verwarring, het grootste gedeelte van zijne kin deren aan den arbeid ontrukt, om te sterven op het slagveld, de orde diep geschokt door eene plotselinge regeeringloosheid, en na de noodwen dige overgave van Parijs, den oorlog slechts voor eenige dagen gestaakt, en klaar om hervat te wor den, indien niet eene regeering, geacht door Europa, die onverschrokken het gezag aanvaardt, op haar de verantwoordelijkheid nemende van eene smarte lijke onderhandeling, een einde maakte aan de ontzettende onheilen. Kan en, mag er bij het bestaan van zulk een toestand tweeërlei politiek zijn? En is er integendeel niet eene enkele, krach tige politiek noodzakelijk, die er zich op moet toeleggen zoo schielijk mogelijk de rampen weg te nemea die ons drukken? Zou er iemand kunnen volhouden, dat men niet zoo spoedig mogelijk de bezetting van den vreemdeling moet doen ophouden, door middel van een vrede, waarbij men onverschrokken zal optreden eu die niet zal worden aangenomen, dan als hij onze eer niet krenkt; dat men niet de handen aan het werk moet slaan om onze provinciën van den vijaud te bevrijden, die haar uitmergelt; om uit de gevangenisseu en den vreemde onze gevangene soldaten en officieren terug te roepen, om met hen een ordelijk en dapper leger samen te stellenom de gestoorde orde te herstellen, onmiddellijk de afgetreden of onwaardige administratiëu te vervangeu om door verkiezingen onze algemeene raden en gemeen teraden te hervormen; om iD onze in wanbeheer verkeerende administratie orde te brengen om uitgaven, die ons ten verderve brengen, te doen ophoudeü, eu zoo niet onze financiën te herstellen, dat niet bet werk van eeu dag is, altliaDS ons krediet, het eenige middel om dringende verbin tenissen te kunnen nakomen? Moet menuielzoo spoedig mogelijk onze mobielen en gemobiliseerden naar de velden en hunne werkplaatsen terugzenden; de verbroken gemeenschap op de wegen weder her stel len; de verwoeste bruggen weder gouwen, en alzoo den overal stilstaanden arbeid weder opbeuren, den arbeid die aan onze arbeiders en landbouwers alleeD brood kan verschaffen? Is er iemand, die ons zou kunnen zeggen of er iets is dat dringender voorziening behoeft? En zou er iemand kunnen zijn, die bij voorbeeld over de artikelen van de constitutie durfde te beraadslagen, terwijl onze gevangenen in ellende verkeeren in verre gewesten, of terwijl onze be volking, stervende van honger, verplicht is aan vreemde soldaten hun laatste bete broods af te staan? Neen, neen, Mijne Heeren 1 Vrede, hervorming, herstel van het krediet, opbeuring van den arbeid, ziedaar de eenig mogelijke en de eenig begrij pelijke politiek op dit oogenblik. Ja, aan haar kan ieder verstandig, eerlijk, verlicht man, hoe hij ook denke over de monarchie of republiek, nuttig zijn en medewerken en heeft men slechts een jaar, slechts zes maanden gewerkt, dan kan men in den boezem van zijn vaderland terugkeeren met opgeheven hoofd en een voldaan geweten. Ja! Ongetwijfeld, als wij aan ons vaderland de dringende diensten hebben bewezen, die ik zoo even heb opgesomd; wanneer wij van den grond opgeheven hebben dien edelen gewonde, welke men Frankrijk noemt; wanneer wij zijn wonden ge heeld, zijn krachten zullen teruggegeven hebben, dan geven wij hem aan zich zeiven terug; hersteld als hij is en tot bezinning gekomen, zal hij zeg gen hoe hij voortaan wil leven. Als dit herstellingswerk geëindigd is - eu dit tijdstip is niet ver meer af dan zal het oogenblik gekomen zijn om te beraadslagen, om deze the orieën van bestuur te wikken en te wegenen dan zal dit geen tijd meer zijn die aan het heil van het vaderland ontroofd wordt. Toen wij nog slechts een weinig verwijderd waren van de rampen eener revolutie, hebben wij onze koel bloedigheid weergevondenals wij onze herstel ling hebben bewerkt onder het bestuur van de republiek, kunnen wij met kennis van zaken uitspraak doen over onze verdere bestemming en dit oordeel zal niet worden uitgesproken door eene minderheid, maar door de meerderheid der burgers, dat wil zeggen door den nationalen wil. Dit is de eenig mogelijke en noodzakelijke po litiek bij de smartelijke omstandigheden, waar onder we gebukt gaan. Het is daaraan dat mijne ambtgeüooten hunne beproefde talenten zullen wijden; daaraan zal ook ik, ondanks mijne hooge jaren en de vermoeienissen van een lang leven, de krachten die mij nog overblijven toewijden, zonder berekening, zonder eenige aDdere eer zucht, ik zweer het u, dan om in mijne laatste dagen mij betreurd te zien door mijne medebur gers, en vergun mij er bij te voegen, zonder zelfs zeker te zijn van na de meest mogelijke toewij ding een rechtvaardig oordeel over mijne pogin gen te krijgen. Maar dit doet er niet toe; voor het land dat lijdt, dat op den rand van den afgrond staat, is iedere persoonlijke zaak onvergeeflijk. Laten wij eensgezind zijn, mijne heeren, en laten we wel bedenken, dat, als wij eendrachtig zijn, wij de achting van geheel Europa zullen verwerven en met zijne achting, zijne medewer king zulleD wij bovendien eerbied afdwingen aan onzen vijaud, en, geloof mij, dit zal de grootste kracht zijn die gij aan uwe onderhandelaars kunt geven om de belangen van Frankrijk te dienen en te verdedigen in de moeilijke onderhande lingen, die geopend zullen worden. Verwijdert daD ieder verschil van inzichteD, die ons zoo verdeeld hielden en nog misschien verdeeleu, tot eeu tijdstip, dat niet zoo ver meer in het verschiet ligt; maar komen wij er niet op terug, dan als het verschil van inzichten, die, ik weet het, uit oprechte overtuigingen voort vloeien, niet meer het bestaan en liet heil vau ons vaderland zullen in den weg staan België. Men schrijft uit Londen: „De Engelsche regee. ring zou onderricht ziju geworden, dal de Paus besloten heeft Rome te verlaten, omdat de ltali- aansclie begrippen eu de gevoelens der vrijden kers aldaar onophoudelijk veld winnen. Na er aan gedacht te hebben op Malta, in Oostenrijk of elders een toevluchtsoord te zoekeu, is hij eiu- 1 delijk tot het besluit gekomen eeu wijkplaats aan te nemen, hem door de Belgische katholieken aan- geboden. Dezer dagen is er sprake geweest van een j petitionnement bij Leopold II, door de geestelijk- i heid op touw gezet en ten doel hebbende het herstel van 's Pausen wereldlijk gezag te eischeu de uuderteekeiiing van de verzoekschriften in dien geest houdt niet op; reeds honderdduizeu- den namen staan op die adressen. Het eigenlijke practische doel dezer manifestatie heeft uien niet begrepen; ook had men geeu besef vau wat be oogd werd met de plechtige bedevaarten te Brus sel eu iu andere plaatseu des lands gedaan, cn waarbij up de publieke straat met luider stem ge beden werd voor ue vernieling van het koninkrijk Italië. Welnu, al die demoDstratiën dienden tot niets anders dan oui aan Pius IX de overtuiging te schenken van de gehechtheid eu toewijding der Belgen aan hem, en om hem te doen besluiten gehoor te geven aan de uitnoodiging der geeste lijkheid van dit land, dat overigens verdient dat de Paus er de voorkeur aan geve, dewijl België het eenige land is, dat op dit oogenblik een be paald clericale meerderheid in het Parlement en een bepaald clericaal ministerie heeft. Komt dit plan tot verwezenlijking, dan wordt België on getwijfeld een centrum van ultramontaansche kuiperijen eu woelingen. Wee dan België, want het zal bedreigd worden met een lot gelijk aan dat van de Spaansche, de Napolitaansche en an dere monarchieën, die de ilachtoffers van het ultramontanismus zijn geweest. TELEGRAMMEN. Parijs, 21 Februari. Alle bladen juichen de rede, die de heer Thiers heeft gehouden tot ver dediging van de vrijheid, toe. Die rede bevestigt het voornemen van den heer Thiers om op loyale wijze, zonder eenige nevengedachte, de republiek te vestigen. De leden der commissie, om te onderhandelen over den vrede, zijn heden naar Versailles ver trokken; zij werden vergezeld door den heer Thiers. Men vleit zich met een spoedig resultaat. Volgens het Journal de Paris zou de oorlogs indemniteit 500 millioen thaler bedragen. Versailles, 22 Februari. Ten gevolge van de onderhandelingen, die gisteren plaats hadden tus- schen den heer Thiers en den heer Von Bismarck, te midden waarvan de laatste zich eenige malen naar den Keizer begaf, is de wapenstilstand met twee dagen, dat is tot Zondag-avond, verlengd. RIJsel, 22 Februari. Het gerucht was hier ter beurze verspreid, dat de vrede geteekend is. Als hoofdwaarde zou vastgesteld zijn, dat de Elzas, Lotharingen en Franche-Comté neutraal grond gebied verklaard worden. Intusichen is officieel niets daarvan bekend. Berlin, 22 Febr. De Provincial Correspondenz zegt, dat de Rijksregeering de vredesvoorwaar den heeft beperkt tot het meest onvermijdelijke. Voor de Fransche onderhandelaars blijft derhalve niets over dan een snel bealuit te nemen. Daar bij het sluiten van een wapenstilstand de eischen van Duitschland in hoofdzaak reeds werden aan genomen, bestaat de mogelijkheid, dat hij voor eenige dagen zal worden verlengd, ten einde tot een eindresultaat te kunnen komen. In het ver trouwen dat de onderhandelingen tot eene goede uitkomst zullen leiden, heeft de Regeering de vertegenwoordigers der Zuid-Duitsche Staten uitgenoodigd naar Versailles te komen. Men kan dan ook het sluiten van den vrede tegen de vol gende week te gemoet zien. Brussel, 22 Februari. Het Journal de Bruxelles weerspreekt de berichten van de Echo du Parlement, betrekkelijk de waarschijnlijke aftreding van den Minister Kervyn de Lettenhoven en onderhande lingen, die tusschen het Hof te Rome en sommi- teiten der Katholieke partij in België zouden worden gevoerd om den Heiligen Stoel naar België over te brengen. In strijd met hetgeen de Echo du Pari. gemeld heeft, is de graaf van Cham bord Brussel niet gepasseerd. Kameryk, 22 Februari. Men heeft nog niets vernomen omtrent de Pruisische voorwaarden. De Figaro verzekert, dat Thiers zou hebben ge zegd, dat er reden is om te gelooven aan de ge matigdheid van Bismarck, maar niemand gelooft hier aao Pruisische gematigdheid. De Monileur de Versailles van heden neemt een artikel over uit de Spenersche Zeitung, waarin liet bedrag vau 2 milliarden thaler als oorlogsvergoeding verdedigd wordt. Daarin wordt gezegd, dat Frankrijk, even goed als Amerika, spoedig zijne verliezen zal hebben hersteld, mits het zijn leger eu sijue vloot beperkt eu afziet vau het ruïueuse spel van den oorlog. De Monileur zegt, dat de Pruisen van het de partement der Uise slechts voor2 nnllioeiidadelijke betaling eischen en voor de overige S millioen uitstel verleend hebben. Bordeaux, 22 Februari. De keizer van Rusland beeft aan graaf Cliandordy, die bij afwezigheid van Favre, met de leiding van het ministerie van huiieulandsche zaken heiast blijft, kennis gegeven, dat hij de Fransche regeeriug erkent. Buffet heeft geweigerd de portefeuille van financiën aan te nemen, vooral uit vrees, dat zijn gedrag en ministerschap ouder het keizerlijk een onaangenameii indruk zou kunnen maken. Charles de Rèmusat, die eerst de post vau ge zant te Weenen had aangenomen, is later in een brief aan de regeeriug op dit besluit terugge komen. Lecesne, president van de commissie van wa pening, heeft aan Thiers het verzoek gericlu um eene enquête in te stellen omtrent de daden dier commissie. Men houdt het er algemeen voor, dat de vrede verzekerd is. Berlijn, 22 Febr. Uil vertrouwbare bron wordt verzekerd, dat Pruisen er bij blijlt, oin geene interventie te dulden. Het vredeslructaat zal geene bepaling bevatten, waaruit wegens Luxemburg

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3