de familie-juweelen. S°. 3384. Maandag A®. 1871. 20 Februari. rt in Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". LEIDSCH Cz. )A AGBLAD. PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. 'f'Franco per post Afzonderlijke Nommers j /3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTBNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. iot. Lelden, 18 Februari. WlMejufvrouw A. Van Brink, die meer dan 20 ren met eere aan het hoofd heelt gestaan van 11 fcjie bijzondere school te dezer stede en nauwe- ks een jaar eene welverdiende rust na een erkzaam leven genoot, is heden naar we met idwezen vernemen, na korte doch ernstige on- polfe steldheid overleden. Wij vernemen met genoegen dat de heer J. P. "srrin (piano) het voornemen heeft den lödeu 3'[ aart aanstaande eene muzikale Soirée te geven, ems medewerking van inejufvrouvv Jeanne H. A. 3 Graaf (zang), van de heeren A. J. Wetrens iool), H. M. De Graaf (violoncel), J. W. Van eneenen (alt), C. B. Duyster (fluit), en van den Ier(declamatorium), gevoegd bij de be- •afdheden van den concertgever, belooft een "'"motvollen avond, i Is het vermolden dier namen, als zekere waar- tilrgen voor een schoon concert, eene aanbeveling )or deze Soirée, het is onze aandacht niet ont- apt dat zij allen talenten vertegenwoordigen i;e hunne krachten wijden aan de ontwikkeling t verspreiding der kennis hunner edele kunst ons midden. Allen behooren Leiden. Ons dunkt, -^me goed bezette zaal zou geene ongepaste j ilde zijn aan verdiensten, die volgens onze eening groot zijn kunnen, al dragen zij niet tint van het dikwerf bedrieglijk vernis van 'eeinden oorsprong. Gedurende deze week zijn dagelijks in het erkhuis alhier opgenomen van 201 tot 256 vol- ^ssen personen en van S6 tot 126 kinderen. De dienstbode van den heer P. alhier is gis- irenmorgen in de Heerengracht gevallen. Met 3er veel moeite gelukte het haar te redden, 'ft Terwijl de ouders afwezig waren, is gisteren- lorgen een kindje in eene woning in de Groene- eeg zoodanig verbrand, dat het reeds aan de evolgen is overleden. De laagste inschrijver bij de aanbesteding voor et inrichten van een Raadhuis, secretarie, post- i telegraafkantoor en woning van den postdirec- iur in het leeg staande oude schoolgebouw te Bos- oop, was de heer J. Alphenaerte Waddinxveen oor 44-58. Men verzekert dat Z. M. de Koning den kolo- el De Brabant van 't Indische leger tot generaal seft benoemd, en dat deze krijgsoverste zich reeds sar Indië heeft terugbegeven. Men verneemt dat de wetsontwerpen tot vast- elling der Indische begrooting voor 1871 (Uit- wen in Nederland en Ned. Indië) spoedig bij 3 Tweede Kamer worden verwacht, dat de torstellen tot hervorming van het belastingstel- il in de Preanger-regentschappen zijn gehand isfd, maar het voorstel tot vestiging van een epartement der buitenbezittingen niet opnieuw in de goedkeuring der Staten-Generaal zal wor- jn onderworpen. De heer Mr. J. W. Van Lansberge, onlangs be noemd tot tijdelijk gezant vau Nederland bij het Hof van St.-James, is dezer dagen door H. M. de Koningin in een bijzonder gehoor ontvangen, ten einde zijne geloofsbrieven te overhandigen. Thans zijn er voor het eerst stellige tijdingen ontvangen omtrent den oud-minister, den heer De Waal, die in het burgerlijk ziekenhuis te Toulon verpleegd wordt. De heer De Waal be vindt zich buiten gevaar, ofschoon in den aanvang zijn toestand hoog ernstig is geweest; voornamelijk aan het hoofd gekwetst, had hij zware wonden bekomen. Toen onze voormalige gezant te Parijs, de heer Mr. L. A. Lightenvelt, thans te Hijères woonach tig, hem bezocht, was zijn gelaat nagenoeg on kenbaar. Vooral bestond er aanvankelijk vrees, dat de patient het gezicht zou verliezengebroken glas der ruiten van den spoorwegwaggon was in de oogen gedrongen, en eerst verleden Vrijdag, twee dagen na het ongeluk, werd nog daaruit een stuk glas van lü centimeter lengte verwijderd. Intusschen was ook dat gevaar volgens verkla ring van den geneeskundige geweken, en mag men binnen betrekkelijk korten tijd eigen berich ten van den heer De Waal uit Mentoue, waar heen hij zich zoo spoedig mogelijk denkt te ver plaatsen, te gemoet zien. Onder de reizigers wien het ongeluk op den spoorweg van Marseille naar Toulon heeft getrof fen, behoort ook de zoon van den heer K. te 's-Gravenhage, die, als dentiste zich in Frankrijk gevestigd hebbende, door den oorlogstoestand er toe gekomen was, als aide-major in den genees kundigen dieast van het Fransche leger te treden. Een te 's-Gravenhage ontvangen schrijven van den Nederlandschen Consul meldt, dat eensklaps eene vreeselijke ontploffing van oorlogsmaterialen, die met den trein werden vervoerd, bijua alle wag gons verbrijzelde en alle reizigers doodde of ver wondde. De heer K. bevond zich onder de laatsten. Hoewel hij op verren afstand van den trein gevonden werd, met wonden aan hoofd en handen, geeft zijn toestand geene aanleiding tot ongerust heid. De bladen van Marseille en Toulon bevatten nadere bijzonderheden van dit spoorwegongeval, dat op S dezer plaats vond. De ontploffing der waggons met ammunitie, die achter aan den exprestreiu waren gehaakt, had op het open veü plaats en liet eene vreeselijke werking na. Tot op grooten afstand waren de in de buurt liggende huizen voor een groot deel vernield, de rails waren ter lengte van 150 meters weggeslagen en de 20 waggons, waaruit de trein bestond, zijn alle óf geheel verbrijzeld óf aan zienlijk beschadigd. De trein was in volle vaart toen het ongeluk plaats had, tusschen de stations St.-Nazaire en Ollioutes. Van de op den trein aanwezigen telde men 104gekwetsten en 80 lijken. Aan het slot van het verslag over het verschrik kelijk onheil dat le Toullenais gaf, leest men yVan de 19 gekwetsten in het stedelijk ziekenhuis te Toulon overgebracht, stierven er 4 in den nacht na hunne opneming; een hooggeplaatst persoon uit Holland, in het ziekenhuis in behan deling en voor wien men ernstig bezorgd was, is heden buiten gevaar." Voor de benoeming tot lid van de Provinciale Sta.en van Zeeland, voor het kiesdistrict Tholen, moet blijkens de eergisteren gehouden verkiezing eene herstemming plaats hebben tusschen de hee ren C. J. de Vulder van Voorden, burgemeester van Tholen en Oud-Vossemeer, en Sipkes, no taris te St.-Maartensdijk. Gisteren zijn de openbare gemeentescholen te 's-Gravenhage door de geneesheeren te dier stede bezocht, die zich overtuigd hebben in hoever de leerlingen al dan niet gevaccineerd wareD. Voor zoover daaromtrent twijfel bestond is aan de leer lingen aangezegd, dat zij zorg moesten dragen dat de vaccinatie of revaccinatie voor Dinsdag a. s. plaats hebbe. Ingeval bij een alsdan te houden nader onderzoek blijken mocht, dat aan die wenk geen gevolg mocht zijn gegeven, zal alsdan de revaccinatie in een der schoollocalen geschieden. Met genoegen verneemt men dat de heer Mr. S. Schmolck, president van het Provinciaal Ge rechtshof in Zuid-Holland, van zijne bedenkelijke ziekte aanvankelijk hersteld is, zoodat er alle uitzicht bestaat dat hij spoedig zijne hooge be trekking weder zal kunnen waarnemen. De Haagsche scherpschutters zullen aan de parade op 's Ivonings verjaardag niet deelnemen wegens het op dit oogenblik bestaande gebrek aan een voldoend aantal officieren, door dat de ont stane vacaturen nog niet zijn aangevuld. In eene eergisteren te Middelharnis gehouden vergadering van belangstellenden in de oprichting van eene Hoogere Burgerschool te Middelharnis of Sommelsdijk, werd bij acclamatie besloten alle pogingen aan te wenden tot oprichting van zulk eene school, die door zoovelen op het eiland als onmisbaar geacht wordt. Het Bulletin van het lioode Kruis, n°. 31 en S2, bevat o. a. het navolgende bericht van de am bulances enz.: De vaccinogène inrichtingen te Amsterdam en te Rotterdam hebben tot tweemalen toe oorspron kelijke vaccine aan het Hoofd-Comité geschonken, hetgeen de geneesheeren van de lazarets te Metz in staat stelde, gratis ook burgers te vaccineeren en te revaccineeren, waardoor alzoo in eene groote behoefte, bij het uitbreken der pokken, kon wor den voorzien. Ter vervulling van de vacature in de arrondis- sements-rechtbank te Hoorn, ontstaan door de benoeming van den heer Mr. F. VV. Ketjen tot rechter in de arrond.-rechtb. te Nijmegen, is eene voordracht opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren: Mr. C. J. Van Marle, kantonrechter te Vollenhoven, Mr. W. F. Van Deinze, kantonrech ter te Vlaardingen; Mr. A. J. E. Jolles, rechter in de arrond.-rechtbank te Appingedam. Volgens de Ensch. Courant is te Enschedé het gerucht verspreid, dat jonkheer G. A. Clifford, voormalig burgemeester dier gemeente, aan de kust van Guinea is overleden. Te Groningen is overleden de heer P. Baart de la Faille, gepensioneerd luitenant-kolonel der genie. De Staats-Courant van heden behelst het rap port van den ingenieur J. Van den Toorn aan gaande den voorloopigen uitslag van de proeven genomen met torpedo's, ten einde de opruiming van het ijs te bevorderen. Die proeven zijn op last van den Minister van Binnen). Zaken, den heer Mr. J. R. Thorbecke, genomen in den benedenmond van de Nieuwe Merwede, die daartoe het meest geschikt werd geacht. Door de voorbereidende maatregelen tot berging van het materieel en huisvesting der manschap pen, die op last van den Minister van Oorlog, met wien in overleg was getreden, uit Brielle der waarts waren vertrokken, is eerst op den 3den Februari met de proefneming een aanvang kun nen gemaakt worden. Het rapport behelst nu al de verrichtingen en hare resultaten van die dagteekening tot op den llden Februari. Bij de toen gehouden inspectie op het benedenste gedeelte der Nieuwe Merwede is den bovengenoemden ingenieur gebleken, dat de vrije afstroomende rivier eene breedte heeft van 200 meter bij de Deeneplaat, verminderende tot 140 meter bij peilra 55, door welk rivier gedeelte, inzonderheid bovenwaarts, een vliegende stroom gaat. Tot dusverre, besluit het rapport, zijn alzoo de aangewende middelen ter ijsopruiming met een boven verwachting gunstig resultaat bekroond. Het Nederlandsche vice-consulaat te Alexan- drette, in Syrië, is ingetrokken. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten van 17 Februari: Keulen. 11 voet 1 duim. Val 1 voet 2^ duim. Nijmegen. 4.87 meter onder noodpeil. Val 0,54 meter. Blank water. Temperatuur 36° F. Bommel. 1.49 meter onder noodpeil. Val 0,06 meter. IJs vast; dijken goed. Gorcum. 1.22 meter onder noodpeil. Was 0.07 meter. Gisterennamiddag korte ijsbeweging op Boven- en Beneden-Merwede, in de Nieuwe Mer wede aan de Ottersluis en benedenwaarts. Voorts op de Lak tusschen Lekkerkerk en Krimpen, Tienhoven en Jaarsveld. Sliedrecht. 1.30 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Dordrecht. 2.24 meter AP. Van af het Mal- legat tot door de spoorbrug ijs vast; van daar tot het Zwijndrechtsche hoofd blank water. Rietdijk- sche veer onveranderd. Arnhem. 3.11 meter onder noodpeil. Culemborg, 1.56 meter onder noodpeil. Was 0.30 meter. Gisterennamiddag ijsbeweging gedu rende 20 minuten; open vak boven hel Beusi- 4 ft Bffetf Prauw (Novelle naar het Hoogduitsch). f'-'fi i'?f.t,)j »to.(Vervolg.) Zij werd geheel in aanspraak genomen door uiterlijkheden van haar nieuwe positie; Visi on», i-*' gezelschappen, bruidstoiletten, de inrichting 14; PA in hun huis, dat waren de vragen en oprner- peilingen waarmede zij hem aanhoudend en onaf- 5» 'yju&broken,:,bezig hield, en daardoor bemerkte zij B°. iet eens, hoe stil en weinig spraakzaam hij •t. /'-evens haar werd, sedert zijn engagement een 30 bepaalde vorm aan zijne neiging had gege- Woe»». an. Vroeger lokte hem de opwekking, het komen ]j"i h gs&D, het aantrekkelijke der onzekerheid en ren op "ft afwisseling, die het van zich stooten en tot zich ekken der harten, in het ongenoegen en de j'jfirzoening in al de fijnste kleine nuauces ener dergelijke liefdeshandel ligt; nu was chter het aanlokkende verdwenen, het zoete eheim, dat hem aan Rosalie en hare huislijk 1 heid verbond ontsluierd, en het pijnlijke en wei nig overeenstemmende hunner verhouding dat zichtbaar werd, zoodia hij het duidelijk en zelf bewust voor zijn eigen hart en het oog der wereld bloot legde, drukte zeer zwaar op hem. Hij had altijd slechts iets dat naar neiging geleek voor Rosalie gevoeld, zoolang zij in stille huislijkheid, xieh, in geduld aan zijn veredelenden invloed overgaf daar, waar geen uiterlijke beweegreden hare gebreken zichtbaar deden worden. Maar helaas, zij was met die gril, die vluchtige neiging niet meer tevreden, zoodra zij zeker was van hare overwinning; nu wilde zij er mede schit teren, de voordeelen er van genieten, en een dolzinnig dringen en verlangen naar de kringen der zoogenaamden élite dergezelschappen.dat niet zelden bittere krenking voor hen ten gevolge had, vergalde hem verder den tijd, die men den schoonsten des levens noemt, en dit deed een geraaktheid en prikkelbaarheid in hein ontslaan, die zijn vroolijken, onbevangen zin anders geheel vreemd waren Moedeloos en ontevreden, door de vele vrucli- telooze pogingen om een overeenstemming en ge lijkheid hnnner gevoelens daar te stellen, wendden hij zich meer en meer van Rosalie af, en ver- eenigde den geheelen rijkdom zijner liefde, op zijne kleine zuster, die, nadat zij sedert den dood der moeder, meestal aan zich zelve was overgelaten, daar hare stiefmoeder het zoo druk had met andere weezen, met weduwen, armen en zieken, plotseling aan liet hart haars broeders een rustplaats vond, waarna zij zoo lang en vurig had gewenscht. Het kind had getracht, zich aan Rosalie aan te sluiten, maar het verwaande,zelfszuchtige wezen,het onge stadigen, slechts naar vermaken hakende karakter der jonge dame had de kleine angstig verre van haar verwijderd doen blijven. Des te vriendelijker en klaarblijklijk gevleid, ontving zij de oplettend heden die de president haar bewees; hij was toch altijd een der aanzienlijkste personen, en imponeerde haar, hoewel hij niet van adel was. Het was vooral haar overgang tot de christelijke godsdienst, die de bijzondere deelneming van den president opwekte, en daar men tot de keuze van een predikant moest overgaan, die haai daar toe voorbereidde, zoo beval de oude heer haar in zijne bepaalde en overtuigende wijze den pre dikant Bucli aan. De presideut kende zijne lieden terwijl hij hem als een der waardigste dienaren der christelijke kerk voorstelde, wist hij Rosalie behendig te doen gevoelen, dat hij bij voorkeur de zielverzorger van den adel en der hoogere be ambten was en deze grond was natuurlijk ge noegzaam, dat zoowel Rosalie als haar vader den vromen man een onbegrensd vertrouwen schonken^ Tot hare verwondering ontmoette zij ditmaal bij Feliieen onoverwinbaren tegenstand hij gebruikte allerlei voorstellingen, en verzoeken om haar daar van te doen afzien en moest eindelijk zijnen wensch op eene wijze doen kennen, die naar een bevel geleek. Maar de president zag niet zoo licht van zijne planhen af; hij stelde Rosalie al nadat het hem het beste voorkwam, dan als zijne aanstaande schoondochter, en dan weder als eene hem geheel vreemde in de groote wereld voor, als echter de rijke bekeerlinge, als christinne tot de moderne richting overging, als zij zendingen en bijbelgenootschappen, redding, en andere der gelijke genootschappen schitterend bedacht, dan was zij altijd een lid der familie van den president, dat onder zijn invloed dezen weg der genade bewandelde, en die wellicht tot een hemelseh loon, en zooals de tijden en omstandigheden nu een maal waren, zeker tot aardsche onderscheiding, ten minste voor hem voerde. De president wist dus, dominè Buch in het huis van Radauer, al was het dan niet als zielverzorger, toch als een niéuwe bekende te plaatsen, die, hoewel verve lend, toch door mode en protectie gereclnigd was, in de salons van den heer Radaner een pluats te vinden. Maar was de president slim, zon was Felix daarentegen onverbiddelijk; zij geruakten in hevige woordenwisseling. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1