i Ill 3383. Zaterdag A».'1871. 18 Februari. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". DE FAMIL1E-JUWEELEN. EID BLAD PRIJS DEZER COXJRANT. Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNT1KN Voor iederen regel0.1 i" Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. BIJDRAGE TOT HET NUT VAN VACCI NATIE EN REVACCINATIE. Wij geven met genoegen te dezer plaatse het woord aan onzen geachten Goudschen briefschrij- ïar-'Ver voor den volgenden eigenaardigen brief: jHsj Mijnheeer de Redacteur! Voor onze naburen, de Duitschers en Fran- schen, was bet jaar 1S70 een ongelukkig jaar. 'es De eersten mogen roem geoogst hebben, die roem weegt niet op tegen bet bloed, dat uit hunne aderen is gevloeid, 0111 den Franschen bodem te drenken. Voor ons was dat jaar ook noodlottig, en wij kunnen volstrekt niet berekenen wanneer n' het ongeluk zal eindigen. Ook onder ons waart de dood ofschoon in eene andere gedaante. Een der akeligste ziekten tast duizenden aan, en duizenden worden weggerukt. Het wapen om de landplaag te bestrijden is i gevonden, en velen vatten dat niet op, om zich te verdedigen. Welke schrikkelijke voorbeelden er ook mogen bestaan van inenschen, die. met hun 4 leven er voor moesten boeten dat zij hardnekkig weigerden zich te laten vaccineren of revaccineren, 5 het getal dergenen, die zich daartegen verzetten, is en blijft groot. Sommigen weigeren de inenting wegens godsdienstige begrippen, anderen uit na latigheid, weder anderen uit stijfhoofdigheid of om andere reden zij weigeren. Er zijn, te Rotterdam onder andereD, voorbeelden dat men armen geld heeft beloofd om zich te laten revac cineren en zij hebben geweigerdHoe komt het dat een zoo verstandig volk als het Nederland- sche zoo kan handelen? Ik geloof dat de oorzaak te vinden is in de litteratuur en in hot volksonderwijs. Ik geloof, neen ik weet zeker, dat onze onderwijzers veel aan de zaak kunnen doen, ik zal eerst dit laatste door voorbeelden bewijzeD en dan op beide eer ste terugkomen. Een onderwijzer met wien ik bevriend ben, een man, die voor stelregel heeft dat de ondferwijzer niet enkel in dc school voor de jeugd moet werkzaam zijn, maar dat het zijn plicht is, de ouders ook buiten de school met raad en daad bij te staan, daar waar het de belangen der kleinen geldt, heeft op de volgende wijze gezorgd dat al de kinderen zijner school zijn ge- 4 ravaccineerd en dat vele ouders, broeders, en zus ters der kleinen zich hebben laten herinenlen. Om dit doel te bereiken liet hij alle leden van zijn gezin revaccineren en bracht daarna visites aau de ouders der leerlingen, die hij wist dat niet heringeënt waren en, zonder ze, met onge- vraagden raad lastig te vallen, vertelde hij dat hij zijn gezin had laten revaccineren, schilderde hun met de akeligste kleuren de gevolgen, die du pokken kunnen hebben, vergat vooral niet de 16 moeders aau te toonen dat de schoonste kinderen in weinige dagen monsterachtig leelijk kunnen worden eD dat de dood soms verkieslijker is dan het leven van hem of haar, die wegens afzichte lijkheid geschuwd wordt, of het gezicht verloren heeft. En de gevolgen van 's mans verhalen waren, dat allen zich lieten revaccineeren. Een dorps onderwijzer, een zeer invloedrijk man in zijrn gemeente, had eenige jaren geleden opgemerkt dat vele schoolkinderen niet ingeënt waren. Hj sprak daarover met den burgemeester der plaats en deze beval dat de oningeënte kindereu uit df school zouden verwijderd en geene ongevacci neerden op school genomen worden en de ge volgen w aren dat het getal schoolgaande kinderen danig verminderde en moest verminde ren, want de weigering der inenting kwain uit godsdienstbegrippen voort. De gevolgen der te groote ijver van den burgemeester waren dat de kindereu èn vaccinatie èn onderwijs misten, de school stond bijna ledig. Toen besloot de onder wijzer op zijne manier tc handelen. Ilij vertelde in 't geheim, aan eenige praatachtige lieden, dat hij de niet ingeente kindereu op school zou toe laten als ze maar kwamen. Binnen een paar uren was hel geheim door het geheele dorp bekend eu den vólgenden Maandag zaten alle schoolplich- lige kinderen op de banken. Na verloop van 8 dagen bestelde meester den docter en verzocht hem voor cene goede hoeveelheid pokstof te zor gen. Deze kwam, installeerde zich in de woon kamer van den meester, die alle oningeënte kin deren liet vaccineren. Burgemeester was danig ontevreden en noemde de daad stoutmoedig, hij vreesde voor onaangename gevolgen indien de ouders bij den rechter klaagden. Welnu, antwoordde de meester zeer badaard, iDdien de rechter mij Ier verantwoording roept, zal ik mijne misdaad omniddelijk bekenueu. Ik zal op de klacht antwoorden dat ik de zedelijke overtuiging heb, te hebben gehandeld in het be lang der kinderen die mij zijn toevertrouwd. Zij liepen gevaar naar lichaam en geest ongelukkig te worden ca ik geluof ze door mijne stoute daad voor beide behoed te hebben. Ik zal den rechter too nen dat wat men tegen den stelregel moge hebben, er toch nog gevallen zijn, waarin het doel de middelen, len minste naar mijn oordeel, wettigt, en als de rechter in mijne daad iets strafbaars ziet zal ik de straf mijner misdaad met geduld en onderwerping ondergaan, want mijn geweten is gerusl, ik geloof mijn plicht te hebben gedaan. De tegenstand, die dc revaccinatie ondervindt heeft gedeeltelijk voor oorzaak dat men niet recht begrijpt wat eigenlijk de pokken zijn, dat men zich niet kan voorstellen hoe het er in de wereld uitzag voor de vacciualie bestond. Wist men dat, dan vooizeker zoude men zich tegen de vaccinatie en revaccinatie zoo niet verzetten. Ik heb een deel mijner jeugd doorgebracht in streken van het Buitenland waar men tegen de vaccinatie was. Ik heb daareeue pokken epidemie bijgewoond en hetgeen ik toen zag ui, kan ik nooit vergeten. Het ligt nog versch in mijn geheugen ofschoon het meer dan 45 jaren geleden is. Ik zag toen de deuren versperren der huizen waaruit zooveel lijken werden gedragen als er vroeger bewoners in waren, ik zag geheele straten, die men ver meed, omdat daarin het getal slachtoffers der ziekte grooter was dan elders. En later toen het gevaar geweken was, zag ik de kinderen, waar mede ik vroeger gespeeld had, als afzichtelijke wezens terug, deze met een geschonden gelaat gene met ontstoken oogleden anderen wier oogen voor eeuwig van licht beroofd waren. Ik heb in mijn jeugd grijsaards hooren vertel len hoe het er in de wereld uitzag vóór en kort na de koepokinenting en zal u in een volgenden brief mededeelen wat ik mij van huuuc woorden herinner alsmede mijn oordeel over hetgeen ik meen dat de litteratuur en het onderwijs ten dezen kon doen. de V. Lelden, 17 Februari. Hedenmorgen werd door een commissie van het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden namens Commissarissen aau Mr. P. C. Lezwijn het eere-lidmaatschap van genoemde Maatschappij aangeboden, uit erkentelijkheid voor de vele groote diensten door ZEd. Gestr. in het belang der Maat schappij en hare muziekschool, zoowel vroeger als bij voortduring, bewezen. Niet dan onder de meest mogelijke reserve maken wij gewag van eene mededeeling die ons heden van verschillende zijden ter oore is geko men en voor welker waarheid men ten stelligste verzekerde in te staan. Die reserve wordt door ons in acht genomen, omdat we niet gaarne klachten uilen als zij nader zouden blijkeD op ongegronde inlichtingen te berusten. Het onderwerpelijke feit is echter in verband met rrosgere soortgelijke voorvallen van dien aard, dat we als vertegenwoordigende de publieke opinie ouze stem moeten verheffen, opdat zij daar gehoord worde waar gewaakt moet worden tegen het voorkomen, te meer bij herhaling voorkomen vau dergelijke verschijnselen. Het blijkt immers dat de openbare veiligheid binnen deze gemeente in de laatste weken wel wat te wenschen heeft overgelaten. In eene stad met eene georganiseerde politiemacht moeten aan randingen van den eigendom eu van de persoon lijke veiligheid zoo achtereenvolgens als in de jongste weken het geval is geweest niet kunnen gebeuren. Is het nog kort geleden dat op de Botermarkt een allerbrutaalste diefstal van geld werd ge pleegd, moesten we gisteren eene persoonlijke aanranding op den openbaren weg in onze ko lommen opnemen, ook thans hebben we weder gewag te maken van eene allerbrutaalste aan randing die eergisterenavond op de Haarlemmer straat zou zijn voorgevallen. Zekere J. Schreuder, we noemen den naam om te doen blijken van de zekerheid waarin onze intichters verkeeren, die zich naar zijne aanslaande echtgenoote begaf in de Janvossen- steeg, om daar eenige bespaarde gelden, men spreekt van 100, te brengen, moet in de nabij heid van die steeg alleronverhoedst zijn aangegre pen door twee manspersonen, die, na hem door den schrik weerloos te hebben bevonden, zich van het kistje waarin het geld aanwezig was zouden hebben meester gemaakt en daarmede zijn verdwenen. Met terugblik op de twee vorige, geeft zulk een voorval, dat naar men ons verzekert tus- schen 10 en 11 uren moet zijn gebeurd, reden, zoo niet om te twijfelen aan de activiteit van de macht die gesteld is- om voor de veiligheid der ingezetenen te waken, dan toch aan hare deugdelijke organisatie. Is het door ons vermelde voor tegenspraak vat baar, gaarne zullen we betere inlichtingen ont vangen; maar blijkt het dat de waarheid aan onze zijde is, en we hebben geen reden om er aan te twijfelen, dan kannen we niet ver helen dat dergelijke inbreuken op de maatschap pelijke orde een pijnlijken indruk maken en ons vertrouwen verzwakken op het bezit van eene ijverige politie. De fondshode v. H. die Dinsdag-avond nabij de Zoutkeet isaangerand, verzoekt ons te mel den „dat hij van het hem dien avond overko men ODgeval reeds gelukkig hersteld is; zoodat hij zijne werkzaamheden heeft kuunen hervatten." Gisterenmorgen is uit eene bijt aan da Bloem- markt opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind. Burg. en Weth. gezien het adres van W. F. Meijer, kalverslagter, wonende alhier, hou dende verzoek om in zijn huis in de Groenesteeg, Wijk VII n°. 476, een fournuis te mogen doen plaatsen, doen te weten, dat tot hooren der eige naars en bewoners van de naast bijgelegene eu belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommododoor Burgemeester eu Wethouders zal worden gevaceerd op hot Rood huis dezer Gemeente, op Maandag den ÜÜsten Februari eerstk., 's roormiddags te elf uren. Men schrijft ons uit Katwijk d. d. 16 Februari: In de gemeenteraadszitting van heden werd aan den klerk ter secretarie E. Oranje, een zil veren tabaksdoos met toepasselijke inscriptie aan geboden, bij gelegenheid van zijn 25jarige ambts vervulling. H. M. de Koningin heeft den 15den dezer een vereerend schrijven doen toekomen aan Mejufvr. Betsy Perk te Delft, waarin U. M. zich bereid heeft verklaard, liet protectoraat te aanvaarden, van de onlangs door Mej. Perk opgerichte Algemeeno Nederlandsche Vrouwen-Vereeniging Arbeid adelt. Naar men verneemt is de Oost-Indische begroo ting bij de Raad van State ontvangen en kan dus eerlang bij de Tweede Kamer worden ver wacht. Onder de wijzigingen die hier en daar zijn aangebracht behoort, naar men verzekert, een post die in verband staat tot het voornemen der Regeering om den spoorwegaanleg op Java zooveel mogelijk te bevorderen. Het plan moet namelijk bestaan om eene commissie van inge nieurs te benoemen en iu het werk te stellen tot het doen van een onderzoek in loco nopens al 2' - ,80 .lis---' 0 fa 0 f i Peli>' 100 inktf ra- (Novelle naar het Hoogduitech). Vervolg.) Felix steunde, als in een zwaren, beangstigenden droom hij zag op Rosalie, die met ijdele zelfvoldoe ning om zich heen zag, hij zag op het schitterende gezelschap, dat naderde om hem geluk te wen schen, liij was als verpletterd. De heldere dui delijke stem van den president wekte hem het eerst; de in de wereld zoo ervaren man, had, met een enkelen blik op Felix's bleek gelaat, de ge heele zaak doorzien. „Laat mij de eerste zijn, die u geluk wenscht, Felix," zeide hij, „de liefde is het hoogste, wat de mensch kan verkrijgen op aarde, hebt gij vaak beiweerd, en daar gij de genade des Hee- reD, die in de beproeving ligt, nog niet weet te prijzen, zoo dank ik Hem met u, dat Hij u het geluk en de liefde dezer wereld heeft geschonken." De koude spottende toon, die op het gelaat en ook in de vrome woorden van den president lag uit gedrukt, gaf Felix zijne bezonnenheid en vastheid van geest sneller terug, dan de liefderijkste vertroos tingen vermocht hadden. Hij overzag met een helderen blik zijn toestand en de gevolgen; hij wist, dat zijne eer en trots als man, de lichtzin nige liefkozingen moesten betalen, waartoe hij geraakt was, zooals zoovele duizenden voor hem en na hem, nagenoeg builen zijne schuld. En daar er toch voor zijn eerlijk hart geen ontkomen meer mogelijk was, noch vóór- noch achterwaarts, daar hij den goeden naam van een meisje niet voor zijn geluk en zijne vrijheid koude opofferen, duar, waar hij bekennen moest, dat hij gedeeltelijk schuld was aan hare lichtzinnigheid, verzamelde hij al zijn moed, en hoorde bedaard de geluk- wenschen aan, die hein du van alle zijden toe stroomden. Rosalies geluk, de uitgelaten vreugde vaD den heer Radauer en de vroolijke stemming van het gezelschap konden echter zijn zoo koud gewor den hart niet verwarmen; hij ging stil en ernstig tusschen de gasten rond, en toen eindelijk het uur van scheiden kwam en Rosalie hem met een hartelijken kus liet gaan, toen gevoelde hij zich van eene vreeselijke kwelling bevrijd. Het was eene lange, bange nacht, die voor zijn koortsachtig verhit hoofd voorbijging, het was zelfs toen nog nacht voor hem, toen de zonuestralen reeds helder en warm in zijne kamer schenen en de droevige, beangstigende gedachten weg zoch ten te tooveren. Er werd een langdurigen en hef- tigen strijd vereischt met de herinneringen van een vrij, vroolijk verleden, met de trotsche droo- men der toekomst, eer zijn jeugdig, moedig hart, voor eu aleer zijne wenschen en plannen zich kluis ters lieten aanleggen en zich stom en demoedig j aan de stem der eer en des verstands onderwier pen. Veranderen liet zich het gebeurde niet, het moest met vasten moed gedragen worden, en in de plaats van liefde, moest hij een onversaagd hart en een eerlijken wil stellen. Hoe vele goede eigenschappen, hoe veel inspan ning en opofferingen behooren er toe, om het alvermogen der liefde te vergoeden I Felix moest ook geduid met Rosalie hebben, vriendelijke lang- moedigheid en zachte terechtwijzingen, want de trots en de tact der vrouw ontbraken haar, zon der welke zij zoo licht de achting van den man verliest. Zij had ai de gebreken van haar volk herdheid, hoogmoed en laatdunkendheid waar zij d e durfde te toonenonderwerping en verloo- clening vau alle zelfstandigheid waar haar voor- dtel dit gebood; een brandenden dorst naar glans ei eer, maar niet het minste gevoel voor de etnvoudige hulde van het ware gevoel, en ter wijl zij in dwaze haast het opvallende, schitte, rende najaagde, ging het bescheiden, ware scboone voor haar verloren. Maar de liefde doet wonderen, dat was het eenige waarop Felix bouwde, en hij geloofde vast aan de liefde van Rosalie voor hem. Hij gevoelde zonder zich zelf te hoog te schatten, dat hij hoog boven haar verheven was, dat zijn invloed ver edelend op haar moest werken, als zij haar hart hem geheel en al toewijdde, maar dat zijne uiterlijke voorrechten, zijn adel, en zijn kunstenaarsroem bij hare liefde in de weegschaal waren gevallen, dat viel hem niet in, hoe goed hij ook hare ijdelheid en haar hoogmoed kende. Maar niet tegenstaande den goeden wil van Felix, niet tegenstaande zijne teedere bemoeiingen om Ro salie in haar gevoel en haar denken te ver heffen te veredelen, kon er geen innige verstand houding tu«schen hen plaats hebben en nu zij haar doel bereikt had, scheer, zich zelfs een ze kere rust en kalmte van gevoel bij haar te doen gevoelen. (Wordt vervolgd). Op Woensdag 22 Februari e. k. zal het juist I 2% eeuw geleden zijn, dat Hugo De Groot in eene boekenkist uit de gevangenis op Loevestein ontvluchtte en behouden te Gorcum aankwam, vanwaar hij zijne vlucht verder voortzette.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1