3379. Dinsdag A°. ih7i. 14 Februari. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". DE FAM1L1E-JUWEELEN. LE1DSCH ffi.WBLAD. PRIJS DEZER COURANT. .yoor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. -Afzonderlijke Nommers 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regel0.15 Grootere letters naitr de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 13 Februari. Als aanvulling van het bericht, voorkomende in het Algemeen Politieblad bladz. 78 en 79 N°. 21 van dit jaar, is door den officier van justitie te Leiden medegedeeld, dat later is gebleken, dat de drie obligatiën „Rusland" respectivelijk dragen een van de volgende acht nummers 121908,121904., 121905, '121906, 121907, 121908, 121909, 121910. Door den officier van justitie voornoemd wordt i opnieuw dringend opsporing verzocht. De timmermansknecht Bodijn, die in de fabriek van den heer Le Poole zulke zware brandwon- - den heeft bekomen, is na een smartelijk lijden gestorven. De ongelukkige, een oppassend huis- - vader, laat eene onverzorgde weduwe met vijf kinderen na. Wij spreken den wenich uit dat 11er onder onze ingezetenen zijn, die zich het lot van de diep te beklagen nabestaanden zullen aantrekken. H. M. de Koningin heeft Zaterdag de tentoonstel ling van de voorwerpen der loterij van de Haagsche afdeeliDg der Vincentius-Vereeniging, bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan, die van heden af 14 dagen geopend is, met een bezoek vereerd. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen twee Koninklijke boodschappen, ten geleide van wets-ontwerpen, als: 1°. tot be krachtiging van crodieten, door den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië geopend boven de bëgrootingen van Nederlandsch-Indië, voor de dienstjaren 1867 en 1S70. Daaruit blijkt, dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indië zich ver plicht gezien heeft, in den loop vaD het jaar 1S70 een aantal credieten te openen boven de Indische begrootiDg voor 1S69, ten gezamenlijke bedrage van f 1.027.679,86». Voor eene verhooging van het eindcijfer der begrooting behoeft evenwel geen vrees te bestaan. De onderafdeelingen materieel van den waterstaat en materieel der zeemacht beloven volgens uit Indië ontvangen bericht, een over schot, rfespectivelijk ten bedrage van f 1.150.000 en f 90.000, doordien onderscheidene belangrijke werken,' met name de havenwerken van Probo- linggo en het Kabools-kanaal onuitgevoerd bleven en aan den voorgenomen bouw van twee djati houten stoomschepen en vijf kruisbooten geen gëvolg werd gegeven. 2'. tot onteigening van per- ceelen ten behoeve vaD een spoorweg van Boxtel langs Gennep naar de Pruisische grenzen iD de richtingen naar Kleef en Wezel. Dit ontwerp strekt ter uitvoering der concessie voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg van Box tel langs Gennep naar de Pruisische grenzen in de richtingen van Kleef en Wezel, welke con cessie is overgedragen aan de naamlooze vennoot schap Noord-Brabandsch-Duitsche spoorweg-maat schappij. Ingevolge de voorwaarden van concessie zal het gemeenschappelijk gebruik van het station van den staatsspoorweg te Boxtel bij afzonderlijke overeenkomst geregeld worden. Voor de regeling met de Pruisische regeering der internationale belangen bij dien spoorweg betrokken, zijn de wederzijdsche commissarissen benoemd en de onderhandelingen aangevangen. Bovendien zijn stations en halten ontworpen te Schijndel, Veg- hel, Uden, Mil, Haps, Oeffeit en Gennep. De heer Dr. W. N. Du Rieu alhier, vestigt in de Nederlandsche Spectator de aandacht van heeren beoefenaars van Statistiek en Staatswetenschappen op het Repertorium fiir die cameralistische, insbesondere Statistische Journal-Literatur der Bibliothek des li. Sta- listischen Bureau's zu Berlin, dat dezer dagen is ver zonden als bijlage van het Zeitschrifl van genoemd bureau. Er wordt, zegt schr. tegenwoordig wel eens geklaagd over den verbazenden omvang der perio diek verschijnende geschriften; sommige noemen dat zelfs een ramp. Wanneer dit het geval is, dan zou schr. geneigd zijn op den troostgrond te wijzen, dal elke ramp ook een geneesmiddel mede brengt. Als zoodanig beschouwt schr. toch bedoel den arbeid, bewerkt door den vlijtigen bibliothe caris van genoemde boekerij, de lieer Dr. Paul Lippert, die te dien einde de titels van 158 tijd schriften (en daaronder 3 Nederlandsche) voor namelijk van Statistischen aard, verschenen in het eerste halfjaar van 1S70 overgeschreven en stelselmatig geordend heeft, waarmede 54 blad zijden in 4° elk met 2 kolommen zijn gevuld. Het repertorium van Lippert is zoodanig inge richt, dat in weerwil van de vele onderwerpen, die natuurlijkerwijze voor Statistische opgaven vatbaar zijn, een ieder er zonder moeite datgene in zal vinden wat hij verlangt te weten. De Engelsche bladen vermelden, dat Dr. John Muir 10 ter beschikking van den Senaat der Schotsche Universiteit van St.-Andrew gesteld heeft om aan den student in de theologie te worden vereerd, die in November 1871 het beate exameD in de Nederlandsche taal zal hebben afgelegd. (N. S.) In de Revista Europea, het voornaamste der te genwoordige ItaliaaDsche tijdschriften, komt van den heer Mr. P. A. S. Van Limburg Brouwer, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, een opstel voor over de verschijnselen op het gebied van godsdienst, onderwijs en letter kunde in ons Vaderland, onder den titel: II mo- vimento Inlellettuale in Olanda. In ons vorig nummer hebben wij vermeld, dat het verslag van het Internationaal Statistisch Con gres, bewerkt werd door eenige Stenografen uit Brus sel. Men vestigt thans onze aandacht er op, dat het verslag der Eerste Juristen-vergadering, den Ssten, 9den eD lOden September des vorigen jaars te 's-Hage gehouden en onlangs bij de boekhande laars Gebr. Belinfante verschenen, bevattende de redevoeringen van al de sprekers en den gan- schen loop van het bij uitnemendheid wetenschap pelijk debat gedurende die dagen, is bewerkt door de heeren Belinfante en Vas Dias, tachygrafen en verslaggevers van de haudelingen der Staten-Ge neraal te 's-Gravenhage. In het afgeloopen jaar zijn door de commissa rissen van politie te Amsterdam opgemaakt 2120 processen-verbaal, ter zake van misdaden of wan bedrijven, waarvan de kennisneming aan het prov. gerechtshof of aan de arrond.-rechtb. is op gedragen, 2143 verbalen wegens politie overtre dingen, wier berechting tot de competentie des kantonrechts behoort. 619 personen werden door de commissarissen van politie voorloopig aange houden en ter beschikking der justitie gesteld, terwijl 94 vreemdelingen (ongelegitimeerd of zon der middel van bestaan) over de grenzen des koningrijks geleid werden. Door de 3de kamer der arrond.-rechtb., rechtsprekende in correctio- neele zaken, werden 1257 vonnissen gewezen. Te Brussel (Ixelles) is Vrijdag 11. op SOjarigen ouderdom overleden, de baron E. C. De Gerlache, eere-voorzitter van het Hof van Cassatie, voor malig voorzitter van het Nationaal Congres en van de Kamer van Afgevaardigden. De Hooge Raad heeft Vrijdag II. bij een zeer breed gemotiveerd arrest, en met vernietiging van een vonnis der arrond.-rechtbank te Groningen van 3 Juni 1870, te vinden in Weekblad na. 3227, beslist, dat de gemeentebesturen niet bevoegd zijn om bij plaatselijke verordening te bepalen, dat de plaatselijke belastingen zullen worden betaald bij voorrecht boven andere sthulden. (W. v. h, R.) De Koninklijke goedkeuring is verleend aan bet reglement van de „Vereeniging ter bevorde ring van het Volksonderwijs in Nederland," ge vestigd te Amsterdam. De vereenigiDg stelt zich ten doel: o. de bescherming en verdediging der beginselen van de wet op het lager onderwijs van 1857 b. verbetering van het volksonderwijs en verheffing van de onderwijzers door betere op leiding en voldoende jaarweddenc. het vestigen eaner volksovertuiging van de onmisbaarheid van opvoeding en onderwijs en het nadeel van school verzuim; d. grondig onderzoek naar een zoo mo gelijke opheflÏDg van de bezwaren tegen eene tus- schenkomst van de Regeering om het onderwijs algemeen en verplichtend te maken. De middelen waardoor de vereeniging haar doel tracht te be reiken, bestaan hoofdzakelijk in: het plaatsen vau artikelen in dag- en weekbladen onder de rubriek „Volksonderwijs" en zoo mogelijk het uitgeven van een eigen orgaan, het beloonen van schrijvers, die op verdienstelijke wijze het doel der vereeni ging bevorderen en het verspreiden van populaire opstellen over onderwijs en opvoeding ouder het volk, het houden van meetings en volksvoorlezin gen. De commissie voor het examen van onderoffi cieren der infanterie dingende naar den rang j van 2den luitenant bij dat wapen, dat in Maart a. s. alhier zal aanvangen, is samengesteld als I volgt: Luit.-Generaal Engelbrecht, inspecteur van het wapen der inf., voorzitter; leden: luit.-kol. De Haes, kapiteins baron Mulert tot de Leemkule, Jacquier de Loinpret en Boellaard allen van het reg. gren. en jagers; kapitein v. d. Schrieck van deD generalen staf; en secretaris de kapitein Sierevelt, adj. van den Luit.-Gen., inspecteur der infanterie. Veertig plaatsen zijn er voor de adspiranten opengesteld waarvan aeht voor die van het lich ter examen. In de gemeenteraadszitting te Delft is jl. Vrij dag in behandeling gebracht de voortzetting der beraadslaging over het adres van den heer J. G. Perk, waarbij het raadslid Van Rhiju beschul digd wordt van deelneming aan leverantiën ten behoeve der gemeente, in strijd met het verbod van art. 24 der gemeentewet. Na langdurige dis cussie is met 10 tegen 7 stemmen verworpen een motie van den heer Van der Leeuw, om over deze zaak over te gaan tot de orde van den dag en de gestichten aan te schrijven, om in het vervolg alle leverantiën publiek aan te besteden. Met 9 tegen 8 stemmen is daarentegen aangenomen een voorstel van den heer Merkus, oorspronkelijk luidende, om een onderzoek in te stellen naar de handelingen van den heer Van Rhijn, doch later uitgebreid in den zin van een algemeen onder zoek met betrekking tot leverantiën ook door andere leden van den Raad. (Aan beide stem mingen nam de heer Van Rhijn geen deel). Door den gemeenteraad van Tilburg is in de Zaterdag gehouden vergadering o. a. besloten tot het bouwen en van gemeentewege exploiteeren eener gasfabriek, het aanleggen eener straat, liet verbeteren der bestrating van het marktplein, het maken van rioolstelsel aan dat plein en het aan leggen van trottoirs, alsmede het verplaatsen van eenige brandspuiten naar de buitenwijken, het aanschaffen van drie nieuwe brandspuiten en het daarstellen van de benoodigde gebouwen tot plaatsing derzelve. De Minister van Bimienlandsche Zaken heeft aan het Bewind der Vereeniging van en voor Nederl. Industrieelen onder dagteekening van 9 dezer het volgend schrijven gericht: „Zoo naar aanleiding van uwe missive van 11 Oct. n'. 1481, als van hetgeen omtrent het daarin behandeld onderwerp van andere zijden was te kennen ge geven, zijn in der tijd de heeren Commissarissen des Konings in de provinciën door mijn ambts voorganger verzocht het gevoelen van de ver schillende Kamers van Koophandel en Fabrieken in te winnen omtrent de vraag, of het wenschelijk is het algemeen reglement voor die Kamers in dier voege uit te breiden dat óf hare vergaderin gen voor het publiek, althans voor de kiesge rechtigden tot het benoemen van hare leden, toegankelijk worde gemaakt óf de openbaar making van een uitvoerig proces-verbaal der ge houden zittingen verplichtend worde gesteld. „Tevens worden de heeren Commissarissen verzocht hun eigen advies omtrent die aangele genheid er bij te voegen. „Na van de verschillende, uiteenloopende ad viezen te hebben kennis genomen ben ik van (Novelle naar het Hoogduitsch). Vervolg.) Wat Felix aangaat, zoo had hij volstrekt geen voorgevoel dat hij zulke voornemens en wenschen opwekte, die hij geenzins deelde. Zijne leven digste belangstelling goldt thans, buiten zijne werkzaamheden, zijne zuster; en zijne voor naamste zorg was, haar voor den nadeeügen in vloed zijDs vaders te bewaren, en haar kinderlijk gemoed geopend te doen blijven voor de ver warmende adem der liefde en verdraagzaamheid, en haar jeugdig hart te bewaren voor huich- larij en' den schijn eener valscbe vroomheid. On bewust hielp hem hierin hare stiefmoeder, wier gezonde zin, zich altijd weder baan maakte door den kouden, strengen schijn van vroomheid, waar mede 1 de president het geloof en de oefeningen zijner familie trachtte te onderhouden, en daar Felix geen dag verzuimde om het kleine meisje te zien, zoo hadden zijne pogingen een gunstig ge volg. Zoo als de bloem zich tot het licht neigt, zoo neigde zij zich spoedig tot zijne zachte, hel dere en verstandige beschouwingen, die nimmer tweedracht in hare wenschen en plichten brach ten en de kinderlijke liefde voor haren vader onaangeroerd lieten. Den president vermeed hij zoo veel doenlijk, en hoe minder deze den broe der en zuster te zamen zag, des te minder kon hij den invloed van den broeder op de kleine nagaan. Als de president des avonds in de huis kamer kwam, vertrok Felix, en bracht vervol gens meestal zijne avonden bij Rosalie door. Fe lix hield veel van de gemoedelijkheid die slechts in den huiselijken kriog gevonden wordt, en de vriendelijkheid van het schoone meisje droegen er niet weinig toe bij, hem in Rananers huis datgene te doen vinden, wat men in de nabij heid van den president te vergeefs zocht. Zeker stonden hem vele andere familiekringen open, maar den omgang met den bankier en den toon die in zijn huis heerschte was zoo gemakkelijk, hij kon gaan en komen nadat het hem inviel, hij was er eigentlijk zonder het te willen geheel en al heer en meester in huis. Waren er vroeger dik wijls groote gezelschappen in de elegante salons, zoo trof hij nu toch ook dikwijls oogenblikken dat zelfs de bankier afwezig was, terwijl Rosalie nim mer bedenking maakte om Felix te ontvangen, en zulke uren, alhoewel daaraan den glans en de reinheid der liefde ontbraken, en tevens de verstandhouding des geestes, hadden toch een eigenaardige aantrekkelijkheid voor de leven dige verbeelding van den jongen, hartstochtelij ken man. Er waren veel is waar, oogenblikkeD, dat Ro salie door en onbedachtzaam woord, door te dui delijke berekening, te lichtvaardige koketterie, zijne illusiën verstoorde, dat hij ontnuchterd en teleurgesteld naar huis ging; maar er kwamen ook uren, dat hare weelderige boeiende schoon heid hem onweerstaanbaar aantrokken, dat het bruischende, jeugdige bloed met zijn stormachtig verlangen zijn blik benevelde voor hare gebre ken en zwakheden, en dat hij zijne geheele trot sche kracht van den man en zijn ijzeren wil bijeen moest roepen, om dezen wilden hartstocht te beteugelen, opdat zij in haar onstuimige vaart niet de eer van het meisje en zijn eigen geluk met zich mede sleepte. Hem zelf trok dit zoete en toch gevaarlijke spel aan, maar Rosalie, die het niet doelloos dreef, die met geweld de vrouw van den schooDen, beroemden kunstenaar wilde worden, en te ge lijker tijd den naam haars vaders met een ade- lijken wilde verwisselen, begon die verstandhou ding moede te wordeu, en waarschijnlijk zou zij het opgegeven hebben, en onder het aantal der luitenants, die zich als het ware om haar verdron gen, er een gekozen en gelukkig gemaakt hebben, als het toeval en daarbij de rechtschapenheid van Felix haar niet te hulp ware gekomen. Het was in 't midden van den heerlijken zomer, in den tijd, dat de rozen bloeien en ons nog van de lente doen droomen, hoewel die voorbij is, dat Rosalie haar geboortedag vierde. De bankier was gewoon dien dag met bijzonderen luister op zijn landgoed te vieren, en was verrukt van vreugde, wanneer van jaar tot jaar de hoogklinkende titels der gelukwenschenden vermeerderden. Ditmaal was het echter Felix die hij als het glanspunt van het gezelschap beschouwde; hij was daartoe I gerechtigddoor zijne adelijke geboorte, die zich hier met den roem des kunstenaars vereenigde, en hij scheen den bankier dus volkomen geschikt, om hem den rol van zijn vertrouwelijksten vriend j toe te deelen. Er was een aanzienlijk gezelschap uitgenoodigd. Concert, bal en vuurwerk zouden het feest luis ter bijzetten, waarvan de schoone Rosalie de koningin was. Ook de president, die thans met Radauer op den voet van verre bekenden leefde, hetgeen Radauer echter niet zou hebben willen bekennen, bevond zich ditmaal onder de gasten,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1