10 Van 1 tot 5 April a. s. zal er weder een ten toonstelling van voortbrengselen van tuinbouw worden gehouden in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, met medewerking van de afdee- ling Amsterdam der Holl. Maatsch. van Landbouw en van de Kon. Ned. Tuinbouw Maatschappij Linnaeus. De regeling is weder opgedragen aan de heeren Groenewegen en C°. en J. G. Krook bloemisten. In de 54 rubrieken van het programma zijn uitgeloofd 46 gouden, 47 verguld zilveren, 4S zilveren, en 16 bronzen medailles, terwijl aan vele daarvan geldprijzen van 40, 20, 15 en f 10 zijn toegevoegd. Inzendingen worden zoo- wel uit den vreemde als uit het binnenland ge wacht. Van wege de directie zijn belangstellende par ticulieren uitgenoodigd door het schenken van 1 medailles van die belangstelling te doen blijken. In de volgende maand zal in het Park te Am sterdam een instrumentaal en vocaal concert worden gegeven ten voordeele der Louisa-stichting, opvoedingsgesticht voor kinderen van overleden minvermogende vrijmetselaars, gevestigd te 's-Gra- venhage, welk concert, dat zoo luisterrijk mogelijk zal zijn, alleen opengesteld zal worden voor leden der loges met hunne dames en geïntroduceerden. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland: Brengt ter kennis van belangheb benden, dat door Gedeputeerde Staten is bepaald: 1°. dat de uitoefening der jayten op waterwild, op genoemd in art. 15, lett. d, f en h der Wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n'. 87). wordt gesloten op Zaterdag den 25sten Maart aanstaande; 2°. dat de uitoefening van het meispel van kwarte- len met steekgaren of vliegnet (art. 15, lit. e) is toe gelaten van den \slen Mei aanstaande tot en met den 15den Juli daaraanvolgende, doch dat het vlieg net in geen geval tot het tirasseren van kwar- telen mag worden gebruikt3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden ver staan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den lödsn Maart aanstaande tot en met den 17den Mei daaraanvolgende, met uitzonde ring van het visschen naar aal en paling, hetgefen ook gedurende den gesloten vischtijd door middel van luiken, aalkorven, aalscharen eD dobbers, zoomede door peuren wordt vrijgelaten; 4°. dat het visschen met kuilncttcn, waaronder ook behooren ankerkuilen, en slaalboomen, van den 1 sten April tot en met den lüdcn Juni 1871 is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten op opbokken van den lOifen April tot en met den 6den Mei en van den 13den Juli tot de opening der jacht op waterwild. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapit.- luit. ter zee H. P. Van Boneval Faure, den 30sten Dec. 11. aan de Ivaap de Goede Hoop aangekomen. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- I richten Keulen, 9 Februari. Waterstand 14 voet 5% duim boven nul. Zeer weinig drijvend ijs. Emmerik, 9 Februari. Voor en beneden de stad alsmede te Bislich en Rees, blank water. Water- I stand 19 voet 8 duim. Gevallen 10 duim. Huihuizen, 9 Februari, voormiddags 6 uren. IJs 1 doorgeschoten; eenig drijfijs. Waterstand 3.10 me ter onder noodpeil. Was 1.07 meter. Nijmegen, 9 Februari. Blank en wassend wa- 1 ter. Gisterennam. 7 u. 45 m. zette zich het ijs bij 2.52 meter ouder noodpeil; heden 1 uur voorin, schuift het door bij 2.27 meter onder noodpeil. Waterstand 2.40 meter onder noodpeil. Was 1.70 meter. Pannerden, 9 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, in het Galgendaal opeengeschoven. Wa- t van haar hoogmoed en eigenwaarde moest ge schieden. Daarin ontbrak haar echter alle tact, en op dat punt was zij volkomen het evenbeeld haars vaders, en Felix zou niettegenstaande al zijne goede hoe danigheden bezwaarlijk zoo bij haar in gunst zijn geweest, ware het niet dat zijn titel van baron en de lange rij zijner voorvaders hem da delijk haar hart hadden geopend. Daarbij hield de bankier het voor een uitgemaakte zaak dat Felix de erfgenaam van zijn oom, den Chevalier 1 van St. Aubin zou zijn, zoodat hem zelfs nu, 1 nadat hij door de sluwe handelwijze van zijn stiefvader zijn rechtmatige erfenis had verloren, toch altijd een zeer aardig vermogen overbleef. De heer Ephraim Radaner maakte dus Felix de nadering zijner dochter op allerlei wijze ge makkelijk, en overlegde reeds in stilte wat hij haar ten huwelijk zou medegeven. Hij stapte in gedachte lichtvaardig en behendig over de onvermijdelijke doopplechtigheid zijner dochter, en zocht zich aan het aangename, streelende woord: /mijne doch ter, de barones te gewennen. (1 Vordl vervoldg.) terstand 3.84 meter onder noodpeil. Was 0.06 ineter. Arnhem, 9 Februari. IJs vast. Waterstand 3.50 meter onder noodpeil. Val 0.29 meter. Deventer, 9 Februari. IJs vast, passage over de brug Waterstand 8.32 meter onder noodpeil, was 0.06 meter. Katerveer, 8 Februari. IJs vast. Waterstand 2.99 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Kampen, 9 Februari. IJs vast, ook in de Zui derzee en IJsselnjonden. Waterstand 1.83 meter onder noodpeil. Was 0.05 meter. Culemborg, 9 Februari. Van hier tot het Beu- sichemsche veer weinig en lieht ijs, boven dat veer tot den Roodvoet blank water. Waterstand 3.42 meter onder noodpeil. Was. 0.08 meter. Vianen, 9 Feburari. IJs vast, overtocht gere geld het wordt niet meer te voet gepaneerd. Waterstand 3.37 meter onder noodpeil. Vreeswijk, 9 Februari. IJs vast. Waterstand 8.19 meter onder noodpeil. Was 0.0S meter. Schoonhoven, 9 Februari. IJs vast, overtocht met de schietschouw. Waterstand 3.29 meter ou der noodpeil. Was 0.09 meter. Krimpen, 9 Februari. IJs vast, overtocht ge deeltelijk met de pont en verder over het ijs. Gorcum, 9 Februari. Waterstand 2.12 meter onder noodpeil. Was 0.29 meter. Sleeuwijk, 9 Februari. IJs vast, overtocht inet de schietschouw. Waterstand 3.41 meter -+- AP. Was 0.30 meter. Werkendam, 9 Februari. IJs vast. Waterstand 2.50 meter onder noodpeil. Was 0.20 meter. Paulownahoeve, 9 Februari, voormiddags 6 uren 30 minuten. IJs vast. Waterstand 2.14 meter -+- AP. Was 0.17 meter. Sliedrecht, 9 Februari. IJs vast; Waterstand 1.90 meter onder noodpeil. Was 0.25 meter. Dordrecht, 9 Februari. Over een vierde der breedte der rivier blank water tot bij de spoor brug; overtocht geregeld. Waterstand 2.43 meter onder noodpeil. Kop van 't Eiland; na zich gis teren tot boven den Vogelaar te hebben verplaatst, heeft zich het ijs niet meer verzet. Waterstand 1.97 meter -+- AP., was 0.36 meter. Gisteren zijn op de Nieuwe Merwede, eene mijn van 300 kilo's en 5 kleine van 25 kilo's buskruid gesprongen, welke door sterke dreuning vele scheuren ver oorzaakten van de 14 torpedo's, op den 7den dezer gesprongen, zijn slechts 2 mislukt; de gaten daardoor geslagen, ziju van 10 tot 18 meter ope ning, welke zich echter ten deele met het ver broken ijs weder vulden. De scheuren hadden eene lengte van 50 tot 80 meter. Benedenmond der Nieuwe Merwede, voormiddag 9 uren; de rivier heeft zich over 100 meter verzet, aanvan gende op 120 meter beneden peilraai 63. Stoom boot Hellevoetsluis, na zwaar versterkt te zijn, weder ij» brekende; heden zullen verder torpedo's worden aangewend. Alblasserdam, 9 Februari. IJs va»t, overtocht geregeld. Waterstand 3.00 meter ouder noodpeil. Was 0.75 meter. Maastricht, 9 Februari. Blank water. Oijen, 9 Februari. Waterstand 2.59 meter on der noodpeil. Was 0.25 meter. Tusscheu Grave en Blaauwe Sluis van 0.12 tot 0.13 was. Blank water tot Nederhemert, met eenig drijfijs teLith. 's-Bosch, 9 Februari. Blank water. Waterstand 0.31 meter boven nul. Was 0.07 meter. Woudriehem, 9 Februari. Ijsbezetting zwak; het ijs ruimt van boven op. Waterstand, 2.62 meter onder noodpeil. Was 0.29 meter. Z. M. heeft ter vervanging van wijlen den hoogleeraar Dr. F. A. W. Miquel, benoemd tot voorzitter der commissie, belast met de vervaar diging van eene nieuwe Pliarinacopoea Neerlan dica en Nederlandtche Apotheek, Dr. P. J. Van KerckhofT, hoogleeraar te Utrecht en lid der commissie. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. E. J_ Brugman, ven het 4de reg. inf., op pens. te stellen, en het bedrag van dat pens. te bepalen op 690 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te bonoemen tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), bij het 1ste reg., den 2deu luit. G. J. Van der Schroeft', van het 3de reg. Z. M. heeft goedgevonden, aan den afgetreden Minister van Oorlog J. J. Van Muiken, onderin- trekking van het hem vroeger toegekend militair pens., een pens. te verleenen ten laste van den Staat van ƒ4000 'sjaars. BINNENLAND. Delft, 9 Febr. Door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is, ter gelegenheid van de plech tige ter aarde bestelling van H. D. gemalin, de aauzienlijke gilt van ƒ1000 voor de gesainenlijke armen alhier geschonken. Boskoop, 9 Februari. Reeds nu kan men zeggen, dat vele gewassen in de kweekerijen alhier veel geleden hebben door den strengen winter. Van verschillende variëteiten vau coniferen en blad- houdende planten, zijn de bladeren bruin gevro ren. Opmerkelijk is het dat variëteiten, die vroe ger reeds even strenge vorst met goed gevolg hebben weerstaan, thans zooveel geleden hebben de oorzaak hiervan kan wel geen andere zijn dan de buitengewone natte weersgesteldheid in 't laatst van 't vorig jaar, die onmiddellijk door strenge vorst opgevolgd werd. Vooral hebben eenige van de nieuwe verscheidenheden van rhododendrums (de zoogenaamde Heybride) den invloed van den winter ondervonden; van som mige zijn de bladeren geheel bevroren, zoodat zij voor den handel onbruikbaar zijn geworden, j Een en ander te zamen genomen heeft men in de kweekerijen geen onaanzienlijke schade. Voegt men hierbij nog dat de oorlogstoestand voor deze gemeente bijzonder drukkend is, daar zij den afzet van hare goederen voor het grootste gedeelte in Duitschland vindt, dan is het niet te verwon deren dat men verlangend naar betere dagen uitziet. In weerwil evenwel van de ongunstige tijdsomstandigheden en den langen winter, is er door de werkgevers aan de arbeider-s, tot vóór 11 dagen, werk verschaft, en zijn er tot op heden geen buitengewone collectes tot onderhoud der armen gehouden geworden. Woijbuugge, 9 Februari. Dezer dagen is hier eene verordening afgekondigd tot bevordering der publieke volksgezondheid, waarin o. a. is be paald,datopdeopenbareen bijzondere scholen geen ongevaccineerde of geen natuurlijke kinderziekte gehad hebbende kinderen mogen toegelaten wor den dat de onderwijzers gehouden zijn verklaard, het desbetreffend certificaat te doen vertoonen bij de toelating, en daarvan aanteekening te doen in een van gemeentewege verstrekt register, ter wijl tevens bij afkondigingen van het openbaren in de gemeente van besmettelijke ziekte, de aan duiding met leesbare letters aan de besmette woningen verplichtend is. Gouda, 9 Februari. Men verneemt van goeder hand dat de alhier opgerichte ijsclub zich ten doel stelt, het bevorderen van ijsvermaak, en in direct ook de bevordering der welvaart van de burgerij alhier; op welke wijze de ijsvermaken zullen plaats hebben zal later worden beslist. Kampen, 9 Februari. Terwijl de directeur der Hoogere Burgerschool alhier, Dr. B. Meiling, de zen winter in een der localen dier school, voor heeren een wekelijksche voordracht houdt over natuurkunde, geeft Dr. C. J. Spat, conrector van het gymnasium aldaar eenmaal 's weeks in de concertzaal een cursus voor dames over de geschie denis. Beide voordrachten worden druk en met belangstelling bezocht. Almelo, 9 Febr. Onze gemeente heeft een ge voelig verlies geleden door het overlijden van den heer E. J. H. Dull, den man die niettegenstaande zijn reeds vergevorderden leeftijd, nog in de laatste jaren ijverig werkzaam was in het belang der gemeente in het bijzonder en dat van Twenthe in het- algemeen. De heer Dull die nog eergisteren wegens aangelegenheden van de spoorweglijn Almelo-Meppel naar Vriezenveen was gereisd, is op den terugweg nabij deze stad door een be roerte getroffen, waaraan hij onmiddelijk is bezwe ken. Tevens is door dit sterfgeval een vacature ontstaan in de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Ekscheoé, 9 Februari. Naar men verneemt is alhier voor ƒ52.000 ingeteekend, ten behoeve der spoorweglijn EnschedéDortmund. Zwolle, 9 Februari. De buitengewone verga dering der Staten van Overijsel, op Dinsdag 7 Februari jl. geopend, is hedennamiddag gesloten. De Staten hebben zich, behoudens eenige wijzi gingen, vereenigd met de voorgedragen aanvul ling van het reglement op de wegen met eenige bepalingen, in het belang der kunstwegen, niet bij het rijk in onderhoud. Voorts een verzoek van den gemeenteraad van Raalte om een provin ciaal subsidie voor een kunitweg aan Gedepu teerde Staten ter instructie gerenvoyeerd, en een gunstig advies uitgebracht op het verzoek van den gemeenteraad van Goor om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs op de kosten, verbonden aan de vergrooting der school. Groningen, 9 Febr. Bij het aanstaande 25ste landhuishoudkundig congres, alhier te houden, zullen prijzen en premiën bij een te houden land bouwtentoonstelling, tot een bedrag van 4000 uitgereikt kuuueu worden. De tentoonstelling zal bestaan uit vee, bloemen en siergewassen, bou- quetten, tuinvruchten en groenten, zang- en zier vogels. De commissie tot regeling der tentoonstel ling be6taat uit elf heeren, waarvan de heer C. J. Geertsema, iid der Eerste Kamer, voorzitter, de heer W. J. D. Van Itterson, secretaris en de heer H. Boeké penningmeester is. Winschoten, 9 Februari. Ook de raad dezer gemeente heeft in zijne jongste vergadering het besluit genomen om eventueel in de gemeentekas beschikbare gelden tijdelijk rentegevend te plaat sen en voor de gemeente productief te maken. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de mededeeling, dat weldra beschikbaar zal wor den gesteld het bedrag van de leening groot 13.000 door de gemeente met de maatschappij voor ge- meente-crediet te Amsterdam aangegaan, welk middel voorshands «lechts ten dcele wordt ver- eischt. omdat de buitengewone uitgaven voor werken, welke die leening noodzakelijk maak ten, voorloopig uit de gewone middelen zijn be streden. Zierikzee, 7 Febr. Dezer dagen werd bi- vergadering van belanghebbenden gehoud- conclusie te nemen in de quaestie ol de. Schouwen calamiteus zou worden verklap of ze van nu af aan zelve voor 't onderhoi- zeeweringen zou moeten zorgen. Er wet, stemmen uitgebracht. Stemgerechtigde wa eigenaar van meer dan 13 gemeten lat 209 tegen 16 stemmen werd besloten polder vrij zou zijn. Men was algemeen men, met de uitstekende wijze waarop dj zitter de vergadering leidde en de zaak toe. BUITENLAND, Fraukryk. In de Kölnische Zeitnng van heden kor proclamatie voor van het bewind te Par hare medeburgers, en die strekt om Fra °C te doen zien, in welken toestand en na he bi ei he hi he g> krachtsinspanning Parijs bezweken is. j wordt gezegd: dat de departementale buiten staat waren om de hoofdstad te b komendat al de hoofdofficieren van het sche leger, tot den rang van kolonel en lonschef ingesloten, door het Bewind in der maires van Parijs geraadpleegd zijn: antwoord hadden dat het wel mogelijk tt zich te laten doodschieten maar niet met gelijk was de overwinning te behalen; voorraad leeftocht, niettegenstaande de n I ping der dagelijksche rantsoenen tot eei de voeding ontoereikende portie, zoo vt 's uitgeput dat de aankomst van nieuwen i m wellicht te laat zou komen om het gevai ,s uithongering geheel te kunnen verhoede: de wekelijksche sterfte binnen de hoofdsti D1 1500 sterfgevallen was geklommen tot bov P1 duizend; kortom dat het Bewind in het rl- de de Sc In den der verwering „de grens van het had overschreden." Verder de voorwaarden der overgave te wende, zegt de proclamatie: „De vijauc I niet binnen Parijs; hij erkent het fc. der volks»ouvereiniteitniemand word; krijgsgevangene weggevoerd. Kortom, Pariji zich overgegeven op zoo eert olie voorwaard 'Si verworven. En, eindelijk, is het onmidij gevolg der wapenschorsing de sameurt door het gouvernement der republiek va: nationale vertegenwoordiging, die de van vrede of oorlog oppermachtig zal bei Het keizerrijk deed, onder zijne verscb: vormen, den vijand het aanbod om onden. lingen aan te vangen. Onze nationale ven woordiging zal nog tijdig zauien komen u kuiperijen te verijdelen en om het begins nationale souvereiniteit staande te houd tegen afbreuk te behoeden. Frankrijk zelf,! rijk alleen, zal over Frankrijks lot beslisit was haast noodig: vertraging was, in dec L waarin wij verkeeren, het gevaarlijkste va: Over acht dagen zal Frankrijk zijne gela: verkozen hebben. Het geve de voorkeur zs trouwste, aan de onbaatzuchtigste, aan de eer, u, mannen. Op den dag zeiven waarop de naL vergadering samenkomt, zal het gouverir L het hoog gezag in hare handen nederleggc: g. Deze proclamatie, een officieele bevestigic g, het feit der onderhandelingen van den t Napoleon met den heer Von Bismarck tende, ontvangt eene toelichting door hetge v, der voornaamste dagbladen van Parijs, de j-, teur Universel, in zijn notnmer van 28 L k, jl., meer omstandig doch minder stellig, j,( dedeelt: „In den avond van 26 Januari, r» lijk na de terugkomst van den heer Fa» rj het Pruisische hoofdkwartier, is hier hen m de forten van Parijs gegeven om niet Vi te vuren. Toen de heer Favre te Ver.' 's kwam, waren er reeds volledige afsprak? bi maakt tusschen den heer Von Bismarck e. ii zeker aantal invloedrijke personen, die vi sedert den 15den Januari in gedachtemvie di inet den Duitschen Bondskanselier waren vi den. Onder de bedoelde personen word? te heeren Grevy, Thiers, Daru en De Talhoo' vi twee laatsten gewezen ministers van keizer.1 al leon) genoemdzij zouden door eenen sec: ld van het Engelsche gezantschap vergezeld gtjifiri den zijn. gi De heer Von Bismarck zou aan den ïf Favre hebben verklaard, dat hem reed bl drie zijden verschillende plannen tot hers dl vredes waren voorgeslagen, het eerste i' di naam der gewezen Keizerin, handelende i' H getites; het tweede in den naam van den; ti zen Keizer; het derde in den naam prins Napoleon, neef van den gewezen S 81 Naar gezegd wordt zou de heer Von Bist hebben verklaard dat Pruisen gezind vtf ai met de gewezen Keizerin, als vertegen woord ei der eenige regelmatige regeering vau FraC te te onderhandelen, en dat de capitulatie do n ting Metz van den maarschalk Bazaine wa; di kregen geworden onder beding van wed u richting des Keizerrijk». Maar hij zou dt"J hebben gevoegd dat de eenstemmige ben V! der Fransche natie in de revolutie van I rl tember en de waarlijk ongemeene kr"" Z1

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2