loor de militaire gevolmachtigden te trekkeu lijn worden. De gewapende strijdkrachten van kts,jeide partijen zullen het tusschen deze linie en g" ie versterkte enceinte der stad Parijs liggende .errein niet mogen betreden, iet Gedurende den wapenstilstand zal het Duitsche J eger de stad niet binnentreden. Het garnizoen (linie-troepen, mobile garde en arj narine-trpepen) der forten van Parijs is krijgs- ;evangen, behalve een divisie van 12,000 man, He voor de dienst binnen de stad ter beschikking au de militaire autoriteit zullen worden gesteld. De nationale garde behoudt hare wapenen; cHian haar'is de taak opgedragen Parijs te bewa- V ten en de orde te bewaren. j. I. leder, die de stad Parijs verlaten wil, moet morzien zijn van een behoorlijken Franschen bas, die het visum draagt van de Duitsche voor- losten. De stad Parijs zal een gemeentelijke oorlogs- ontributie betalen ten bedrage vaD 200 inillioeD rancs. Vóór den lóden dag van het bestand moet lie schatting voldaan zijn. 1 Voor onverzegelde brieven zal tusschen Parijs n de departementen een postdienst worden ge organiseerd door tusschenkomst van het hoofd- 1 iwarlicr te Versailles. Omtrent het bezetten der forten door de Duit- chers wordt gemeld Verschillende correspondenten stemmen hierin ivereen, dat de Duitsche soldaten zich aan geen onbetamelijk luidruchtig victorie-gejuicli schuldig naken. De muziekkorpsen aan het hoofd der re- unenten spelen meestal den „Marsch naar Parijs" lerc heid „die Wacht am Ithcin" bij het binnentrekken er sterkten; de Keizerlijke vlag wordt gehe- (?"e chen daarmee is een feit geworden, waarvoor 111 oolang geleden en gestreden is. Terwijl men bezig is de kanonnen van de wal- e in der stad te verwijderen, blijven de infanterie n veld artillerie, welke een linie om de wallen 3ar'orinen, aldaar geposteerd ten minste totdat e kanonnen op de wallen gedemonteerd zijn. ler' Iet is slechts een maatregel van voorzichtigheid 1 au de Duitsche opperbevelhebbers. Soortge- ll" ijke maatregelen werden ook genomen bij het vret^- kaudj ezetten der forten. Voor dat de Fransche troe- en ze verlieten, werden er van Duitsche zijde enige ofiiciereD heen gezonden, in wier tegen- ^'Voordigheid de mijnen ontladen werden. Was trac ill té e ui. iit geschied, waren de wapenen door de Fran- che bezetting overgeleverd, en had dat garnizoen iet fort verlaten, dan natnen de Duitsche troe- u^l; ien, die hiertoe aangewezen waren, het fort in zec)ezit, doch niet zonder dat zeer dicht in hunne len, ntilffi, ïabijheid zich eenige korpsen bevonden, welke mnne in het fort trekkende kameraden zoo noodig 101 Sn middel ijk ter hulp konden komen. Deze maatregelen van voorzichtigheid zijn over- 'es-iodig geweest. De Fransche bevelhebbers leven -tw'le bepalingen van den wapenstilstand getrouw m8eia. Eu waar de Duitschers Fransche burgers zooals in St.-Denis, daar legt de bcvol- loniijjng we) geen ingenomenheid met hun komst e hLian (jen (]agi maar en dit zegt reeds veel ere[>nthoudt zij zich van vijandige demonstraties, die e"! liet verder gaan dan een toornigen blik en het tus- c'e!:chen de tanden gemompelde: bétesl 6re[ Zwitserland, oh De Regeering te Zurich ontving den sten dezer morgens van den Bondsraad bericht, dat de ïlen fransche Oost-armee voornemens was binnen de zuI Jwitsersche grenzen te trekken, en dat de Zwit- ersche generaal Herzog volmacht had, om met krageneraal Clinchaut, bevelhebber van de Fransche 'idit,roepen, eene conventie te sluiten. Volgens die ivc:»nventie moesten de officieren en manschappen ïsteljfibh gevangeu geven en zich aan alle bevelen Ier Zwitsersche autoriteit onderwerpen. Voorts zoxvvas daarbij bepaald, dat de intocht op Zwitsersch zul ;rondgebied moest beginnen met de artillerie. Dit te vilfles werd dan ook zoo geregeld, en nog in den van den dag was de artillerie ontwapend teu in 's avonds rukten de andere troepen Zwitser- nio and in. Dit geschiedde in twee afdeelingen, name- zal ijk bij Verrières 80,0110 en bij St.-Croix 4000 man. szyiiij werden terstond over de verschillende kantons oewerdeeld en aldaar gedeeltelijk in de kazernen geïnterneerd, gedeeltelijk ingekwartierd. Dit laatste ler kon niet anders, omdat Zwitserland in al zijne 5D ikazernesen openbare gebouwen te samen name- m clijk geschikte gebouwen, waar gestookt kan wor- e r den niet meer dan 16.000 man kan opnemen. keL De verdeeling der manschappen in de kantons is geregeld naar evenredigheid van het bevolkings- reeri'cijfer. Al het materieel, de wapens, paarden, enz. leiilalles moet in Zwitserland blijven tot na hetslui- eet'ten van den vrede. ir i- eze TELEGRAMMEN, en rdet St.-Pctcrsburg, 3 Februari. Haar men met zekerheid verneemt, is het in de quaestie van de zul scheepvaart op den Donau tot eene schikking ui gekomen. De Europeesche commissie blijft in uier)werking. Die quaestie wordt op de conferentie be.: behandeld, afgescheiden van de vaart op de kr Zwarte Zee. o Bordeaux, 3 Februari. Gambetta heeft gisteren au^de prefecten verzocht, aan de maires meer for- meele i instructiën te zenden met betrekking tot het decreet van 31- Januari. Het bombardement van Belfort wordt steeds voortgezet. De Pruisen hebben op de Franschen geschoten, toen zij op Zwitsersch grondgebied de wijk namen. Pontarlier ligt vol dooden Dit heeft in Zwitserland eene algemeene verontwaardiging jegens de Pruisen gaande gemaakt. Uit Parijs is bericht ontvangen dat generaal Trochu voor de candidatuur voor de Nationale Vergadering heeft bedankt. Jules Simon zou aan Gambetta hebben mede gedeeld, dat van nu af alle macht uitsluitend zal berusten bij het gouvernement te Parijs. De Pruisen hebben aan den Nouvelliste te RouaaD eene contributie van 2000 franken opgelegd, als straf voor de openbaarmaking eener circulaire uit Bordeaux betreffende de verkiezingen. Er ver schijnt thans te Rouaan geen enkel dagblad meer, daar de circulatie van dagbladen, ten gevolge van den wapenstilstand, zoowel te Parijs als in de departementen verboden is. Brussel, 4 Februari. In de Kamer van Afge vaardigden heeft de Minister d'Anethan mede gedeeld, dat ofschoon hij geene officieele berich ten omtrent den nood te Parijs had ontvangen, het hem evenwel bekend is dat aldaar veel ellende heerscht. Hij achtte het noodiger levensmiddelen dan geld er naar toe te zenden. Bij de Belgische Legatie aldaar heeft hij ten dienste, van noodlij dende Belgen een crediet geopend. Het comité van onderstand, samengesteld uit senatoren en afgevaardigden, heeft reeds maatregelen genomen en zich tot de Duitsche autoriteit gewend. Deze heeft tegen den toevoer van levensmiddelen geen bezwaar gemaakt, maar eeD gunstig antwoord gegeven. De Independence gelooft dat het bericht betref fende het overlijden van Bourbaki onwaar is. Naar men zegt, heeft Bourbaki's schoonmoeder, die te Brussel woont, gisteren nog eene dépêche ontvangen, volgens welke hij aan de beterhand zou zijn. De Independence deelt eene correspondentie mede uit Bordeaux van 30 Januari. Daarin wordt gezegd, dat ofschoon aan den wapenstilstand harde voorwaarden verbonden zijn, Jules Favre even wel daarom niet wordt gegispt. Gambetta heeft in eene dagorder de soldaten aangespoord zich inmiddels te oefenen. Wijders bevat het blad eene correspondentie uit Rijssel van 3 dezer, volgens welke de Duitschers Abbeville hebben bezet, waartegen de Fransche bevelhebber heeft geprotesteerd. In die correspon dentie wordt gezegd, dat generaal Von Goeben alle welwillendheid aan den dag legt. Bern, 4 Februari. De leening, die krachteDS een beslnit van den Bondsraad, dat gisteren ge nomen werd, is uitgeschreven, bedraagt 15 mit- lioen. De koers van uitgifte is bepaald op 97ü pCt. en de rente 4% pCt. Wccncn, 4 Februari. De Neue Presse behelst een artikel, waarin de vrees ijdel wordt genoemd dat de Rumeniêche quaestie den vrede van Europa zou kunnen bedreigen. De rechtstreeks bij de zaak betrokken mogendheden hebben de hoop nog riiet opgegeven den Prins té bewegen geen afstand van den troon te doen. Rusland, Oos tenrijk, Pruisen en .Engeland zijn eenstemmig in den wensch om den Prins op den troon te houden. Zijn vader tracht hem mede tot andere inzichten te brengen. Maar zelfs dan wannepr hij bij zijn besluit inocht volharden zal het bij de vredelievende gezindheid van Rusland en Pruisen aan de diplomatie niet inoeieltjk vallen, eene crisis door eene aanneme lijke schikking te voorkomen. Berlijn, 4 Februari. De mogendheden hebben geweigerd om den prins van Rutnenie bij te staan, ten einde wijziging te brengen in de constitutie der Donau vorstendommen. Graaf von Beust zal trachten den prins te bewegen op den troon te blijven, aangezien zijne aftreding tot verwikke lingen aanleiding zou kunnen geven. Londen, 4 Februari. De conferentie is tot den 7den verdaagd. De Engelsche consul te Dieppe heeft per tele gram bericht, dat het onmogelijk is op dezen oogenblik brieven van Engeland naar Parijs te zenden; daartoe is eene vergunning noodzakelijk; hij gelooft evenwel dat het verkeer voor brieven spoedig hersteld zal zijn. De Times betreurt den toestand waarin Frankrijk vervallen is. Het blad hoopt, dal de vrede spoedig zal worden gesloten en dat die vrede, door de gematigdheid van Duitschland, den invloed van de openbare tneening en de bemiddeling der neu trale Mogendheden, een eervolle zal zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitschers te Parijs eene enorme hoeveelheid vestiriggeschut, 1500 stukken veldgeschut en mitrailleuses, eene menigte kanonneerbooten, locomotieven en ander materieel, hebben buit gemaakt. De Telegraph logenstraft het bericht van de aan komst van de heeren Fleury en Conti te Londen met een zending namens de Keizerin. Zij hebben Chislehurst niet verlaten. Rijssel, 5 Februari. Jules Favre heeft den 2den dezer eene dépêche aan Gambettagezonden, waarin hij zegt, dat het gouvernement, ten gevolge van moeilijkheden bij de vaststelling der voorwaarden van den wapenstilstand, onmogelijk de delegatie ie Bordeaux had kunnen raadplegen en dat het niet vroeger den tekst der conventie had kunnen j zenden. Gambetta wordt thans, uitgenoodigd den i inhoud der conventie algemeen bekend te maken. I Wijders dringt Jules Favre op de uitvoering van den wapenstilstand aan. Hij voegt er bij, dat generaal Von Manteuffel gemachtigd is tot de 1 regeliug der demarcatielijn met de Fransche leger- hoofden „Geef hiertoe zegt Joles Favre ver- ^er ooodige bevelen. Er wordt voorgesteld Bitch en Belfort over te geven, alwaar dan ook egne demarcatielijn kan getrokken worden. Ik heb machtiging gevraagd daarheen een officier te zenden:" Men zegt, dat Belfort niet langer tegenstand kan bieden. Brussel, 5 Februari. De Berlijnsché correspon dent van den Echo de Bruxelles meldt, dat de oor logst ergoeding, door graaf Bismarck gevorderd, zeven milliarden bedraagt. Van den afstand van Pondicherry zou evenmin sprake zijn als van die der twintig Fransche pantserscliepen. Ook moet het gerucht betreffende de wijziging der i kaart van Europa geheel zonder grond wezen. Madrid, 5 Febr. Er is een manifest verschenen van de gewezen republikeinsche minderheid in de Cortes. In dat stuk geeft zij den wensch te kennen naar een verkiezingstrijd, als het middel om te geraken tot eene wijziging van art. 93 der constitutie met betrekking tot de dynastie van het Huis van Savoye. Zij spreekt tevens vurige wenschen uit voor het succès der Fransche naUe, die het slachtoffer is van de eerzucht van het Huis van Brandenburg, van Bonapartes misda dige handelingen, en van de ondankbaarheid van het Huis van Savoye. Havre, 5 Febr. Bij decreet heeft Gambetta bepaald dat Havre met zijne arrondissementen éen kiesdistrict zullen vormen, daar het overige van het departement bezet is. Londen, -5 Febr. De Observer zegt dat het be richt, volgens hetwelk Duitschland den afstand van Pondichéry tot eene der vredesvoorwaarden wensch te te stellen, juist is. Duitschland zou dit gebied evenwel niet willen hebben om vasten voet in Indië te verkrijgen, maar om het aan Engeland in ruil af te staan tegen Helgoland. Voor 't oogenblik is Jules Favre nog onbekend met de definitieve eischen van Duitschland omtrent af stand van grondgebied of geldelijke schadever- goeding. Bordeaux, 5 Febr. Er is eene officieele dépêche ontvangen van Generaal Billot, waarin van 3 dezer het volgende wordt gemeld: het achttiende korps en de reserve hebben den lsten dezer te la Cluse nabij het lort Joux, dapper gevochten. Twee aanvallen der Pruisen zijn afgeslagen. De onzen hebben op de geheele linie hunne positiën behouden en maakten 64 man krijgsgevangenen. De verliezen des vijands zijn aanzienlijk. Wegens gebrek aan levensmiddelen en aan bevelen ten opzichte onzer gezamenlijke bewegingen, alsook ten gevolge van den toestand waarin liet leger was gebracht door den wapenstilstand dien wij sedert drie dagen in acht hebben genomen, ter wijl de vijand voortrukte om onze comniunicatiën af te snijden, wegens dit alles werd eindelijk bevel gegeven tot den terugtocht naar den kant van Zwitserland, die alsnu heeft plaats gehad. Het gevecht van den lsten dezer heelt aan de onzen 700 man gekost. Met veel lof wordt mel ding gemaakt lan den heldliaftigen kolonel Achille, die sedert twee maanden, niettegenstaande hij twee open wonden had, aan den veldtocht heeft deelgenomen. De houding onzer achterhoede was uitmuntend. In weerwil van de moedeloosheid door den wapenstilstand teweeg gebracht, de nabijheid van Zwilserland en het veelvuldig ge brek, hetwelk zij reeds een paar maanden heb ben geleden, liet de houding der troepen niets te wenschen over. Het Gouvernement te Bordeaux beschouwt de Regeering te Parijs als krijgsgevangen en als onbekend met hetgeen er voorvalt. Het zal zijne besluiten handhaven en een zijner leden naar Parijs afvaardigen, om aldaar den waren 6taat van zaken kenbaar te maken. Berlijn, 6 Februari. Men meldt heden uit Ver sailles: Dat het Fransche gouvernement twee hoofden heeft schijnt daartoe te zullen leiden, dat over eenkomsten, door de regeeriug van Parijs aange gaan, door de regeering van Bordeaux niet nage komen worden. Volgens de conventie zijn slechts met eene vrij gekozen vergadering onderhandelin gen mogelijk. Een onder Gambetta's dictatuur willekeurig saamgestelde vergadering kan daar toe rriet in aanmerking komen. Favre heeft zich nu, in naam der Parijsche regeering, in een brief aan den bondskanselier, als volgt tegen de circulaire van Gambetta ver klaard „In de onderhandelingen over de conventie heeft er van geene beperkingen van het kiesrecht sprake kunnen zijn. Het land wil vrije verkie- l zingen. Wanneer de delegatie te Bordeaux wer kelijk een decreet uitgevaardigd heeft, dat het kiesrecht beperkt, waarvan ik niets weet, zal de regeering der nationale verdediging dat stellig herroepen. Waarschijnlijk zal de verwarring slechts door eene verdaging der verkiezingen uit den weg kunnen geruimd worden." Versailles, 6 Februari. (O/fideel). Duitschland heeft geen plan bij den vrede niet Frankrijk eenige bezitting in Indië, Azië of in eenigen over- zeeschen streek te eischen. Bordeaux, 6 Februari. Uit Metz wordt geschre ven, dat in het departement van de Moezel als republiekeinsche candidaten zijn gesteld: Noezet Pistor, Bouchotte, Bamberger, Mayer, Vacca, H. Jacque; verder de kommandanten van Thionville, LongWy en Bitch. In zijn niet officieel gedeelte geeft de Moniteur er zijn leedwezen over te kennen, dat er dagbla den in beslag genomen zijn. Etienne Arago is te Bordeaux aangekomen. Groote demonstratie. Het volk wacht voor de pre fectuur op mededeelingen van Gambetta. Volks redenaars spreken tegen onderwerping en tegen de conventie van Versailles. De bevolking is op gewonden, maar er hebben geene wanordelijk heden plaats. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 4 Februari \an den Notaris Mr. H. Ubreen Een huis en erf waarin de timmermans affaire wordt uitgeoefend, aan de O. Z van de Hooi gracht Wijk 7 N". 121 Sectie I N°. 437 kooper G. P. Timp f 1975. Marlrtbe richt en. Rotterdam, 6 Februari. Granen. Koopers wareQ heden zeer geretireerd, in de hoop door den inge vallen dooi de volgeode week opeo water te heb ben. Houders waren echter niet geneigd lager af te geven, waardoor stille markt. Amsterdam, 6 Febr. Tarwe. Rogge, stemming onveranderd; Petersburg 206, 203 c. z./k.;Galatz 209, 210, 211; Berdianski 210. Levering stemming iets vaster. Maart 206, 207; Mei 211, 210; Oct. 215, 216. Raapolie 6/w. 51 i«; vliegend 50; voor jaar 47RDajaar 46Vi, 46*, 46'A. Lijnolie 6/w. 34!i; vliegend 33; voorjaar 33%; uajaar 35S4 Koolzaad April 92; Sept., Oct., Nov., 82. Gemengde Berichten. Gisterenmorgen had er buiten de Witte|ioort het volgend ongeval plaats. Een jongén van om streeks 15 jaren had zich op 'l zeer broo2e ijs van 't Galgewater begeven. Tot aan de buiten plaats van den heer Bentl'ort liep alles goed af doch plotseling zonk het ijs onder zijne voeten weg. Een persoon, die zich in de nabijheid bevond, snelde op 't noodgeschrei toe en waagde zich mede op het ijs; hij onderging evenwel hetzelfde lot. Zij hadden zekerlijk den dood in het water ge vonden daar zich alleen nog maar hunne armen eD hoofden boven het ijs vertoonden. Door de beide drenkelingen eenigzins aan te moedigen, hielden zij zich nog eenigen tijd boven het ijs, waardoor de heer Bentfort, die inmiddels ook was toegeschoten, tijd had om zijn schuiije los te inakeo eu door het ijs stuk te hakken, de berde dren kelingen van een anders wissen dood te redden. Te Schiedam heeft voor een paar weken eene knappe vrouw en huismoeder hare woning ver laten, ten gevolge van huiselijk verdriet, door dat haar man zich telkens aan misbruik van sterken drank overgaf. Niettegenstaande alle aangewende pogingen, was er geen spoor van haar te ontdek ken. Men meende, dat zij door de sluis in de Maas was gedreven, en men gaf alzoo alle hoop op, haar lijk weder te vinden. Heden echter ont dekte eene vrouw, bij bet scheppen van een emmer water, een voorwerp, dat tot hare ont steltenis een menschelijke voet bleek ie zij 11. Alen vermoedt, dat deze van het lijk der bedoelde vrouw alkomstig is, dat waarschijnlijk door de raderen van den nabijzijnden watermolen aldus vreeselijk verminkt is. Maandag-avond is te Antwerpen een burger gevonden, badende in zijn bloed, uiet vreeslijke sabelhouwen over het hoofd, hein door een kor poraal toegebracht, met wien hij in een herberg twist had gekregen, omdat hij bij vergissing een glas, dat den ander loebeboorde, geledigd had. I11 een huisje der leigroef te Warmifontaine in België is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Zekere Joris had onvoorzichtiglijk in den oven eener kachel eenige vochtige patronen te droogen gelegd, die tot het springen van mijnen moesten dienen. Op den oogenblik dat hij zich met zijne vrouw en zijn vader in het kamertje bevond, deed zich eene geweldige ontploffing hooren. Joris werd met twee verbrijzelde beenen door het raam geslagen de vader was oogenblikkelijk dood, de vrouw is blind en gekwetst. De kachel vloog dwars door den zolder heen, doodde een werkman in zijn bed en verwondde twee anderen. Dezer dagen heeft te Creusoteen verschrikke lijke brand gewoed, die verscheidene gebouwen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3