7 Februari Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. ill oai oc 50,^ •oil. PRIJS DEZER Voor Leiden per 3 maanden COURANT. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIHN. Voor iederen regelojfc Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 6 Februari. ■li Hedenmorgen vroeg ontsliep alhier, na eene '"•rankheid van eenige weken, de waardige oud- "'loogleeraar iu de Godgeleerdheid, Dr. W'essel .Iberlus Van Hengel. Geboren den 12deri November 1779, bereikte ginij den zeldzamen ouderdom van meer dan 91 t»i,iren. Van dit lange leven heeft hij verreweg het /-rootste deel hier in Leiden, zijne vaderstad, door- ebracht, eerst gedurende het tijdperk zijner vor- ning, op de Latijnsche scholen en onder het genot "an het Academisch onderwijs, bijzonderjvan Prof. Voorst, daarna sedert 1827, nadat hij herwaarts /as teruggekeerd, oin de plaats te bekleeden van ijnen beroemden leermeester, die afgetreden was. nmiddels had hij met lof den evangeliedienst ervuld in de Hervormde Gemeente van Icalsla- en, waar hij 2 Jan. 1803 bevestigd werd; iu die an Driehuizen en Zuidschermer, werwaarts hij n 1805 vertrok, en te Grootebroek, waar hij in 810 optrad. Gedurende zijn verblijf in de twee aatstgenoemde gemeenten bekroonde het Haag- che Genootschap éene zijner ingezonden prijsver handelingen met zilver en twee met goud, terwijl ,ij ook bij Teylers Godgeleerd Genootschap eene 1 jouden en eene zilveren eereprijs behaalde. Geen wonder, dat hij, hierdoor gunstig bekend jeworden, in 1816 bevorderd werd tot Hoog- eeraar in de Godgeleerdheid te Franeker en in 1 818 te Amsterdam, waar hij, gedurende negen aren, met zóo grooten ijver en zóo algemeene oejuiching werkzaam was, dat hij eerst geroe- >en werd tot het Hoogleeraarambt te Utrecht, .vaarvoor hij echter bedankte, en daarna tot dat lau onze hoogeschool. Hier was hij als gewoon ïoogleeraar vooral belast met het exegetisch en >raclisch gedeelte van het Godgeleerd Onderwijs ',ri vervulde hij mede de Academiebeurt ten nutte er Hervormde gemeente. Werd zijne prediking op prijs gesteld, groot is ooral het aantal leerlingen, voortgekomen uit .ijne school, doch thaus in verschillende groote iu kleinere gemeenten werkzaam of ook opge reden in zijn plaats, die met dankbaarheid de 'ruchten herdenken niet slechts van zijne hoog- jewaardeerde lessen, maar ook van zijnen meer jemeenzamen en vertrouwden omgang. Hij bezat Ie gave, om hen aan zich ie verbinden, bleet, iok, na hun vertrek, in hunnen voorspoed lelangstellen en prijs stellen op hunne vriend- chap, en zag zich, toen hij zijn 90sten verjaardag leleven mocht, van velen hunner omringd die jekomen waren, om hem nog eenmaal de hand te Irukken. Het is hier de plaats niet, om hulde te loen aan zijne veelomvattende en grondige ge- eerdheid, of zijne vele verdiensten, teil nutte van wetenschap en kerk, breedvoerig te vermelden. Selfs de titels zijner talrijke geschriften, waaron- Ier zijne Instilulio Oratoria S., zijne Geschiedenis der letchaving, zijne geleerde commentareu op den Brief inn de Filippiérs, 1 Kor. XV en den Brief aan de domeinen, in liet Latijn geschreven, de eerste plaats nnemen, kunnen wij thans niet opgeven. Maar verzwijgen mogen wij niet, dat de waardige man, als grijsaard gedurende een meer dan twintigja rig Emeritaat bewaard gebleven bij het bezit zijner vermogens en krachten, nog altijd ijverig werk zaam was, en als medebestuurder en secretaris vau het Haagsche Genootschap en lid der Oost- Indische Commissie, en oprecht bleef deelnemen aan en belangstellen in hetgeen er rondom hem voorviel, op kerkelijk, maatschappelijk en weten schappelijk gebied. Tot in zijnen hoogen ouderdom vereenigde hij velen rondom zich, die zich innig aan hem gehecht en verplicht gevoelden, was hij de getrouwe eu geëerde vriend zijner vrienden, bepaaldelijk zijner ambtgenooten, en bleef hij ook vooral voor jonge menschen, die hij gaarne bij zich ontving, veel aantrekkelijks behouden. Hij was dan ook een man van edele en hoogst- beminnelijke hoedanigheden, van eerlijkheid, op rechtheid en eene soms bijna kinderlijke eenvou digheid, vooral van heldere godsvrucht en ware vroomheid des harten. Zoo heeft de stad onzer inwoning in hem, die nog altijd voor velen nut tig was een verlies geleden, hetwelk algemeen betreurd mag worden. Aan onze Hoogeschool en hare Godgeleerde Faculteit is de man ontvallen, die tot haren bloei naar vermogen heeft bijge dragen en wiens naam met eere genoemd wordt, ook iu het buitenland. Dankbaar voor zijn lang durig bezit, misgunnen wij hem de ruste niet, waartoe hij is ingegaan, maar wenschen, dat aan zijne nagedachtenis elders meer opzettelijk de hulde zal worden gebracht, waarop een man als Van Hengel de meest rechtmatige aanspraak heeft. Naar men verneemt zal binnen kort worden overgegaan tot vervulling der vacature, ontstaan door het eervol ontslag van Mr. J. M. J. Eijken Sluijter als lid van het Hof van Justitie in de Kolonie Suriname. (VU v. h. li.) De Rector MagniQcus, Prof. J. E. Goudsmit, zal Woensdag namiddag a.s. te éen uur het rec toraat overdragen aan den hoogleeraar Rauwcn- hoff, met eene oratie, iD de groote gehoorzaal van het Academie-Gebouw. Iu de maand Januari zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 154 kinderen, als 75 zoons en 79 dochters; overleden: 135 personen, als 30 man nen, 24 vrouwen, 43 zoons en 38 dochters, daaren boven als leven loos aangegeven 4; gehuwd 9 paren. Met genoegen maken wij melding van het feit, dat het gisteren, den 5den Februari, juist een halven eeuw geleden is, dat de Koninklijke Bi bliotheek in hare tegenwoordige lokalen in het Lange Voorhout te 's-Graveuliage overgebracht en voor het eerst voor het publiek geopend is. Van de toen aan die instelling verbonden ambtenaren is al leen nog de voormalige eerste adsistent, Z. M. Pauii in leven, die op tacliligjarigen leeftijd eene wel verdiende rust geniet eu voor wien de herinne ring aan den door hein beleefden dag van giste ren zeker welkom is geweest. Eerlang zullen zes officieren, onder leiding van generaal Van Limburg Stiruin, naar Parijs ver trekken, ten einde de werking van het geschut op de forten eu de stad persoonlijk waar te nemen. {Arnh. Cl.) Blijkens een door den heer Anton Boelen aan den Java Dode toegezonden opgave, had hij voor het (thans opgeheven) Hulaluli fonds ontvangen en naar Nederland overgemaakt: vau mevrouw V'. f 100, van den heer S. f 50; van den heer R. f 100; totaal 250. In het jaar 1870 zijn binnen de gemeente Arn hem geboren 614 mannel. gesl. en 565 vrouwel. gesl., totaal 1179 (hieronder 15 tweeling-en 1 drie linggeboorten); overleden 446 mannel. gesl. eu 406 vrouwel. gesl., totaal 852; voltrokken 274 huwe lijken, waarvan 228 tusschen jongmans en jon- gedochters, 18 tusschen jongmans en weduwen, 20 tusschen weduwnaars en jongedochters en 8 tusschen weduwnaars en weduwen, terwijl drie acten van echtscheiding zijn ingeschreven. Met getuigschrift van woonplaats-verandering vestig den zich in de gemeente 1107 mannel. en 1299 vrouwel., totaal 2406, en vertrokken 962 mannel. en 1174 vrouwel., totaal 2136 personen. De be volking bedroeg op uit. Deceinb. II. 15,575 per sonen van het mannel., en 17,506 personen van het vrouwel. gesl., lotaal 33.081. Wij maken hierbij de opmerking, dat dit eindcijfer in geener lei verband staat niet de jongste volkstelling en verkregen is uit den maandelijks bijgehouden slaat van den loop der bevolking. Op de pro vinciale bureaux van statistiek is men nog druk bezig met de verificatie enz. der beschrijvings biljetten van de telling, zoodat vooreerst liet resultaat dier telling nog wel niet bekeud zal worden. Ten bewijze, hoe weinig practisch de mannen der statistiek soins te werk gaan, kan dienen, dat vóór de tellifig aan He gemeentebesturen werd voorgeschreven, de bevolkingsregisters naar de uitkomsten dier telling bij- en orn te werken (d. w. z. bijvoegen de personeu. die er nog niet instonden; doorhalen degenen, die niet gevon den waren), terwijl in het laatst van Januari, loen de zaak afgelooptn was, eene aanschrijving volgde, waarbij den gemeentebesturen verboden werd personen, bij de telling gevonden, doch van wie geen getuigschrift van woonplaats-verande ring van elders aanwezig was, in te schrijven, alvorens van de vorige woonplaats bericht was ontvangen, dat zij déar waren afgeschreven. En men had de registers bij- en omgewerkt! De hoofdfout die men in den Haag met de rege ling der volkstelling gemaakt heeft, is, dat men in plaats van practici (secrelaiie-beauibten uit eenige groote en uit plattelands-gemeenten), ge raadpleegd heelt de chefs der provinciale bureaux van statistiek, die, uit den aard der zaak, met de werkzaamheden der bevolkings-bureaux van de gemeenten niet bekend zijn. CArnhCl.) De belanghebbenden worden verwittigd, dat de verzending van briefkaarten naar Frankrijk, Groot Brittannie, Luxemburg, Denemarken en Zweden, in overleg niet de betrokkene postad- ministratiën, is toegelaten; onder herinnering voorts dat blijkens vroegere aankondiging, de verzending van briefkaarten naar Duitschland, Oostenrijk-Honganje en Zwitserland mede geoor loofd is. De briefkaarten naar het buitenland zijn aan hetzelfde port als de brieven onderworpen. De frankeering door middel van postzegels, die op de kaarten ziju vast te hechten, is verplichtend. Ougefiankeerde of ontoereikend gefrankeerde briefkaarten worden niet verzonden. De formulier-briefkaarten voor liet buitenland zijn tegen betaling van een halven cent per stuk op de postkantoren te bekomen. De StaatS'Couranl bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 4 Februari. Waterstand 5 voet 2Ü dniin boven nul. Geen drijfijs. Hulhuizen, 8 Februari, voormiddags 6 uren.IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 11.74 meter 4- AP., of 5.16 meter onder noodpeil. Nijmegen, 3 Februari. IJs en overvaart onver anderd. Temperatuur 36" F. Panuerden, 3 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht le voet. Temperatuur 1° C. Waterstand 11.69 meter 4- AP., of 4.30 meter Onder noodpeil. Gevallen 0.06 meter. Westervoort, 3 Februari. Overtocht geregeld voor voetgangers over het ijs, voor rijtuigen met de pont. Deventer, 3 Februari. IJs vast, Passage over de schipbrug. Waterstand 4.60 meter -+- AP., of 3.60 meter onder noodpeil. Gevallen 0.11 meter. Kampen, 3 Februari. IJs vast. Waterstand 0.67 meter -f- AP., ot 1.89 meter onder noodpeil. Ge vallen 0.03 meter. Vianep, 4 Feburari. IJs vast, overtocht gere geld. Waterstand 3.21 meter -f- AP., of 3.49 me ter onder noodpeil. Gevallen 0.07 meter. Krimpen, 3 Februari. IJs vastmaar afnemend overtocht met vrachten gestaakt. Waterstand 0.80 meter 4- AP., oi 2.90 meter ouder noodpeil. Ge- wasseu 0.01 meter. Gorcum, 4 Februari. IJs en overtocht onveran derd. Waterstand 2.97 meter 4- AP., of 2.63 me ter onder noodpeil. Val 0.05 meter. Werkendam, 4 Februari. IJs onveranderd. Wa terstand 2.40 meter 4~ AP., of 2.85 meter ouder noodpeil. Val 0.05 meter. Dordrecht, 4 Februari. Dordsche waterwegen, ijstoestand en overtocht onveranderd. Gisteren heeft de spoorboot getracht het Mallegat door te slaan, maar is teruggekeerd. Waterstand 0.93 meter 4- AP., of 3.07 meter onder noodpeil. Kop van 't Eiland; ijs onveranderd; waterstand 1.59 meter 4- AP. Rotterdam, 3 Februari. Namiddags 3 uren 4-5 minuten. IJs vast. Waterstand 0.75 meter 4-AP., of 2.75 nieter onder noodpeil. Gevallen 0.13 meter Oct. pCt. (Novelle naar het Hoogduitsch). Vcruolg 21)11 Si P»r' flische roeb. /22« Voor mij is zij zoo goed, en ik heb haar Dok recht lief want zij doet alles om mij en ^.iedereen genoegen te doen, waar zij maar kan. 2/m. Fn wonder fraaie vertelseltjes kan zij verhalen, »tc"t;8n zoovele aardige geschiedenissen, in den be- Ikfori ='nne vertelde zij er mij ieder avond een, j,4jj;imaar nu!" tfNu niet meer?" vroeg hij, „waart gij misschien niet recht gehoorzaam, mijn lieveling?" „Jawel, jawel," verzekerde zij, „maar papa zulke verhalen de verbeelding slechts _1. -bederven, eu de wereld in een geheel ander licht P het ''voorstellenhij wensclite, dat mama mij liever ka Dvwa' u'' bijbelsclie geschiedenis verhaalde, dat deflfis nu ook wel mooi, inaar dat hoor ik bijna da gelijks op school, ik zou toch liever hebben, dat mama mij wat anders vertelde, en daar ik dus de rechte lust tot het luistereu niet meer had, zno doet zij het niet meer." Felix werd hoe laDger hoe nadenkender, wat de kleine verhaalde, paste niet recht bij het beeld dat hij zich van de stiefmoeder had voorgesteld en terwijl hij daarover nadacht, trad zij zelve het vertrek biunen, gevolgd door een bediende, die licht bracht. „Hij is er! daar is hij," riep Anna, terwijl zij haar juichend te gemout ijlde en haar zoodoende over de plechtige ontvangst hielp. „O, lieve mama, ik beu zoo gelukkig." De dame kwam Dader; een mengeling van vriendelijkheid en verlegenheid was op haar ge laal zichtbaar. „Wees welkom in het vaderlijk huis, en dat het u dat altijd moge blijven," zeido zij met hartelijkheid. „Het is natuurlijk dat gij heden hier niet met een vrolijk hart rond kunt zien, de herinnering heeft ook hare rechten, maar ik hoop dat het in het vervolg beter zal gaan. Ik heb uwe moeder gekend, en juist daarom kan ik er niet aan denken, hare plaats in de harten harer kinderen te willen innenieD; maar ik zal trachten, Anna een trouwe, ware vriendin te zijn en ook u, als gij het wilt," voegde zij er eeoig- zins beschroomd bij. Getrofteo door hare goedheid en eenvoud trok hij hare hand aan zijne lippen, „hoe gaarne,' zeide hij „en hoe zal ik tracliteu mij uwe vriend schap waardig te maken. Waar van alle zijden zooveel goeden wil is, daar kan vrede en vreugde in huis Diet ontbreken." „Lieve mama, als Felix nu toch uw kind is even als ik, noctn hem dan ook zoo, ik bid er u om" zeide de kleine Anna, terwijl zij zich tegen de presidentsvrouw aandrong en haar vriendelijk aanzag. Als gij Felix als een vreemde aanspreekt i komt het mij vuor alsof hij niet tot het gezin behoort, eu hij het niet kan gelooven, dat gij I zijne vriendin zijt geworden." De presidentviouw werd rood bij dit onver- I wacht verzoek, zij lachte en zeide slechts: „Wat is dat klein ding haastig in hare liefde." „Wilt gij dan niet mama?" vroeg liet kindop- I nieuw en Felix kon er nu niet buiten met dien I wensch in te slemmeii, en een einde te maken I aan de verlegenheid der arme vrouw. „Doe het," verzocht hij, „ik zal den naam van uw zoon eer aan doen, en als wij reeds dadelijk bij ons eerste te samen zijn al liet vreemde leu minste uiterlijk tusschen ons beide verwijderen, dan is dat het beste begin voor eene vriendschap pelijke verhouding." Het aarzelen der presidentsvrouw week voor zijne hartelijke woorden: „het is ook waar," zeide zij opgeruimd terwijl zij hem hare kleine mollige hand reikte. „Waarom zou ik het inij- zelve door allerlei uiterlijke vormen moeilijker maken om de plaats uwer moeder te vervullen, er is toch dwang genoeg in de wereld." Eu als /of zij den loop harer gedachten daarmede op een of audere wijze uiet haren echtgenoot verhoudt, veegde zij er een weinig schroomvallig bij: „Ik hoop dat de president niets tegeD die zoo spoe dige uit den weg ruiming der vormen in te brengen zal hebben „Wanneer het den goedeu wil om éene familie te worden, die nauw aan elkaar verbonden is, geldt, zeker niet," antwoordde Felix, „en, al mocht hij onze meening niet deelen, dan treft unj alleen zijn verwijt." De presidents-vrouw scheen zeer gerustgesteld door die verzekering, want zij was dadelijk meer zorgeloos en vrolijk en hoorde Felix met zicht baar genoegen van Parijs en zijne heerlijkheden vertellen. Als hij die kleine, dikke, gemoedelijke dame met dat vriendelijk gelaat, die zoo harte lijk kon lachen, aanzag, dan kon hij zich maar niet verklaren, hoe zij iu liet donkere, vreugde- looze huis van den ernstigen strengen presideut gekomen was. Toen de klok sloeg, stond de kleine Anna op en luisterde; „zal ik schellen?" vroeg zij hare moeder, „het is negen uur." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1