hoofdkiesdistrict Antwerpen en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken; Gelet op de artt. 41 en 42 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad n®. 105); maakt bekend, dat de examens voor het ver krijgen van acten van bekwaamheid tot het ge ven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopeude jaar zullen worden gehouden op Woensdag 12 April aanstaande en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens vvenscheu af te leggen, zich uiterlijk vóór 82 Maart bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te ves tigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 2den Februari 1871, n°. 7, is het ont vangkantoor der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen te Venlo (Limburg), waaraan een vast tractement van 2500 'sjaars, onverminderd eene jaarlijksche som van 900 bureau-kosten, is verbonden, gerangschikt in de vijlde klasse. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- riehten. Keulen, 2 Februari. Waterstand 5 voet 4 duim. Weinig drijfijs. Huihuizen, 1 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 11.90 meter -t- AP., of 5.00 meter onder noodpeil. Gevallen 0.03 meter. Nijmegen, 1 Februari. IJs en overvaart onver anderd. Temperatuur 26° F. Pannerden, 1 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Temperatuur 11° C. Waterstand 11.75 meter AP., of 4.14 meter onder noodpeil. Gevallen 0.03 meter. Arnhem, 1 Februari. IJs vast. Westervoort, 1 Februari. Overtocht met zwaar beladen handkarren over het ijs; men is bezig om eene vaart door het ijs te maken. Vianen, 2 Feburari. IJs vast, overtocht gere geld. Waterstand 3.34 meter onder noodpeil. Val 0.07 meter. Vreeswijk, 1 Februari. IJs vast, passage met handkarren over het ij6, met rijtuigen door bet slop. Waterstand 8.42 meter AP., of -3.10 me ter ouder noodpeil. Gevallen 0.13 meter. Kop van 't Eiland, 2 Februari. IJs vast. Water stand 1.61 meter -|- AP. Val 0.01 meter. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage, W. J. Feith, cand.-not. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot kantoor, te Doesborgh Mr. W. N. J. Van Hengst, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot griffier bij het kanton gerecht te Doesburg Mr. J. T. Boelens, adv. te Nijmegen. Z. M. heeft goedgevonden, 1°. bij het wapen der int. te benoemen: bij het 4de reg. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. F. E. J. Lagerwey, van het korps; bij het 5de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. G. Van der Voort, van het reg. gren. en jagers; bij het 6de reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2deu luit. P. A. Van Buuren, van het korps 2®. den lsten luit. E. A. Prager, van het 6de reg. inf. in afwachting van nadere beschikking, op non-activiteit te stellen. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den kapit. H. A. hij. God is geen God der wrake, en des toorns, hij is de eeuwige liefde, en opdat wij zulks zouden gelooven en ons daarover zouden verheu gen, heeft hij den Heiland, zijn zoon, op de wereld gezonden. Als God ons droefheid en lijden zendt, zoo wil hij ons leeren, het ongeluk met moed en geduld te verdragen, op hem te hopen en te vertrouwen, ons aan zijne liefde op te richten, hij wil ons beproeven, hoe sterk ons geloof is; maar straffen wil hij niet. Zie, dat geloof ik, en gij houdt mij bovendien voor goeden verstandig, zoudt gij niet willen gelooven, wat ik geloof?" „Ja, riep het kind met levendigheid, „ja Felix dat zou ik gaarne willen, ach, ik zou het zoo veel beter verdragen kunnen, dat wij mama ver loren hebben, als ik niet altijd moest denken, dat ik de schuld aan haar dood heb." „Gij hebt nu weer eene mama," begon Felix opnieuw, „kon die u dan niet geruststellen en opbeuren of deelt zij de meening van domine Buch T' „Dat kan men zoo niet weten, Felix. De nieuwe mama beweert altijd, dat men God niet te veel in den mond moet hebban. Zij hoort het wel aan, als domine Buch spreekt, maar zij zegt er mets van. Wordt vervolgd.) C. Holtius, van het reg. veld-art,, op zijne aanvrag, op pensioen te stellen en het bedrag van dat pei- sioen te bepalen op 1035 'sjaars; 2'. aan ge noemden officier den rang te verleeneu van majoc. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen dr art. te benoemen: bij het 2de reg. vest.-art., tit kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten lu:. H. W. Alma, van het 1ste reg. vest.-art.; bij ht 3de reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (n. v. r.), den lsten luit. J. La Grappe Dominicu, van het reg. veld-art.; tot lsten luit. (n. o. v. rj, den 2den luit. F. Mossel, van het korps; bij hit korps pontonniers, tot lsten luit. (n. o. v. r.), dai 2den luit. H. M. Engelhard, van het korps. Z. M. heeft goedgevonden den kapit.-kwartiern. J- H. G. Karis, thans op non-activiteit, op zijie aanvrage, op pensioen te stellen, en het bedr% van dat pensioen te bepalen op 1080 'sjaars. BUVTSTEiVL^rSTD. Amsterdam, 3 Febr. Den 29 Jan. overleed alhiir de heer C. F. Gülcher, lid van de rechtbank te dezer stede. In 1S41 tot rechter-plaatsvervanger, benoeml mocht hij van 1845 af zijne tegenwoordige bt- trkking vervullen. Met recht kan de getuigenis van hem worden afgelegd, dat hij zijn zetel in de rechtbank met eer heeft bekleed en zijn stef- ven een groot verlies is. De overledene was ock gedurende een aantal jaren lid van den gemeen teraad, en indien hij bij de periodieke aftreding in 1867 niet werd herkozen, was dit hoofdzake lijk wegens zijn van de heerschende zienswijze af wijkend gevoelen ten aanzien van de regeling van het lager onderwijs te dezer stede. Ook in andere colleges zal de belangstellende medewer king van den heer Gülcher niet vergeten worden. In het bijzonder verdiend vermelding zijne jaren lange betrekking tot de Waalsche gemeente die hij als diaken, ouderling en regent van het wees huis met nauwgezetheid en ijver gediend heeft. Gisteren is alhier overleden de heer Mr. W. Serrurier, sedert vele jaren kantonrechter in het Sde kanton alhier. De volksgaarkeuken der maatschappij „Tot Nut van 't algemeen," in de Spuistraat bij den Niewendijk, heeft gedurende de maand Januari afgeleverd: in de zaal 8671 porties, afgehaald tegen betaling 1242 54 porties, te samen 9916 ft porties spijs. Zaandam, 3 Februari. De volgende zaak wordt thans hier onderzocht. Een hulponderwijzer alhier vroeg om redenen van gezondheid zijn ontslag: de hoofdonderwijzer schreef daarop aan den Raad, dat de hulponderwijzer sedert 12 jan. de school willekeurig verlaten had en de redenen van ge zondheid voorgewend waren: een der raads lieden meende echter te weten, dat na langdurige onaangenaamheden, de hoofdonderwijzer door krenking van den hulponderwijzer in tegenwoor digheid der leerlingen, aanleiding tot dit plotseling vertrek had gegeven. Alkmaar, S Februari. Tot hoofdonderwijzeres aan de school voor middelbaar onderwijs voor jongejufvrnuwen alhier, is benoemd mej. L. Sepp van Amsterdam. Delft, 3 Febr. Gisteren is door de politie alhier een meisje van 16 jaren gearresteerd, dat zich op slinksche wijze had meester gemaakt van een flacon met zilveren stop, twee paar gouden oor knoppen en drie gouden vingerringen. De arre statie volgde zoo spoedig op de daad, dat zij nog geen tijd had gehad, om de ontvreemde voor werpen te gelde te maken. Utrecht, 3 Febr. Eergisteren zijn alhier aan gekomen tot het afleggen van examens voor offi cier van gez. der 2de kl. die der 3de kl. H. F. A. Giesbers, van het garnizoen te Breda en H. A. De Jongh, van het lste reg. huzaren te's-Hage. Gisterenmorgen is langs de Rijnspoorweg, we derom een transport zieke militairen uit Amster dam alhier aangekomen, om in 's Rijks hospitaal verpleegd te worden. Het getal der aldaar ver pleegd wordende zieken is op het oogen blik 205, waaronder slechts 12 pokzieken, wier ziekte van geen kwaadaardig karakter is. Arnhem, 3 Februari. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. E. Scheidius, is door het Provinciaal Gerechtshof benoemd tot dekeD der orde van advocaten, Mr. VV. H. Dullert, en tot lid vau den raad van toezicht en discipline dier orde, Jhr. Mr. L. C. C. O. M. Van Nispen tot Sevenaer. In de gisterenavond gehouden vergadering der Werkmansvereeniging „Arnhem" is o. a. be sloten om met het oog op het dure steenkolen- gruis, bij wijze van proef een wagon steenkolen te ontbieden, waarvan de gewone leden kunnen komen halen tegen betaling van den kostenden prijs. Bij open water zal eveneens met machinale turf dezelfde proef genomen worden. Men wil door zulke coöperatieve maatregelen beproeven den werkman materieel te steunen. Hdissen, 2 Februari. Een der meest geachte familiën dezer gemeente werd in diepen rouw gedompeld door een droevig voorval. Zaterdag jl. werden bij den heer R. verschijnselen van honds dolheid waargenomen, welke ziekte zoo schrik wekkend toenam, dat zij binnen 3 dagen den dood ten gevolge had. De oorzaak daarvan is te vinden in een beet, die genoemde heer voor om trent zeven weken te voren in de hand ontvan gen had van zijn jachthond, en welke wonde niet met de noodige zorg door hem was be handeld. Assen,) 2 Februari. Eergistcrenvoormiddag werd in het familiegraf te Oldegaern het stoffelijk over schot van den heer Mr. J. H. Westra bijgezet. De ontslapene, versierd met de orde van den Nederl. Leeuw, was sedert ettelijke jaren een uitstekend lid en de laatste jaren president van liet Prov. Gerechtshof in Drenthe. Eene zielsziekte noodzaakte hem in het afgeloopen jaar zijne ge wichtige betrekking neer te leggen. Groningen, 2 Febr. Gisteren had alhier op de Heerepoortengraeht de van wege de ijsvereeniging uitgeschreven hardrijderij op schaatseD, door jon gens plaats. Deze hardrijderij was verdeeld in twee afdeelingen. Voor de eerste afdeeling, jon gens beneden de 13 jaren, hadden zich 118 deel nemers aangegeven, van welke de prijs behaald werd door R. Wieringa, van ten Boer; de lste premie door J. H. Ritsema, van Onderdendam de 2de premie door H. Klavier, van Aldehovc; en de 3de premie door H. Hilwerda. De tweede afdeeling bestond uit jongens van 13 tot en met 15 jaren en telde 157 deelnemers. Van deze werd de prijs gewonnen door S. v. d. Berg, van Rijpers- kerk; de lste premie door J. W. Dussel, van EU- derwolde; de 2de premie door J. van Santen, van van Gamerwolde; en de 3de premie door R. Van Laaten, van Groningen. Winschoten, 2 Februari. De heer B. A. Poulie, benoemd ontvanger der registratie te Bergen-op- Zoom, heeft voor zijn vertrek uit deze gemeente, aan het Burgerlijk Armbestuur eene som van ƒ100 ter verdeeling onder de algemeene armen toegezonden. Het kader der schutterij bood hem deier dagen een gepast geschenk aan tot ecD blijvend aandenken. 's-Hertogenbosch, 3 Febr. Op last der autori teiten in dit gewest, zijn de maatregelen inge trokken, eenigen tijd geleden genomen, om den dijk langs de rivier de Maas van Grave tot Woudrichem en den Heidijk langs den Baardwijk- schen overlaat te doen surveilleeren door tot dit doel gedetacheerde marechaussées en rijks-veld- wacbters; daar bij de opnieuw ingevallen strenge vorst en den val van het water, de vrees voor het doorsteken is verdwenen. Breda, 2 Februari. Volgens gerucht zou de kom- mandant van de K. M. Academie, de kolonel Ger- lach, wegens ziekte zijne non-activiteit aangevraagd hebben. INGEZONDEN. De Maatschappij voor Gemeente-Crcdiel. Wij hebben met groote belangstelling kennis genomen dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan 3 Gemeenten dier provincie de goed keuring hebben ontzegd, om gelden te leenen bij de Maatschappij voor Gemeente-crediet, terug te betalen in 68 jareu met 5 pet. jaarlijks, en wel op grond dat naar H. E. A. oordeel er geene noodzakelijkheid bestaat om de gemeenten voor zoo langen tijd te verbinden en dat het billijker is te achten, dat het tegenwoordig geslacht er voor opbrenge, en niet eene opvolgende generatie wordt verbonden voor ondernemingen door eene vroegere aangegaan. Dit oordeel is zoo juist, dat wij daaraan onze volle adhaesie geven. Om van de andere ge meenten niet te gewagen, hebben wij de Ge meente Castrlcnm op het oog, die wij meer van nabij kennen. Die gemeente wil ƒ8000 leenen, af te betalen in 6S jaar met ƒ27,200, misschien voor het leggen van harde wegen door de kom van het dorp. 68 jaren zal dus die gemeente bezwaard wor den met ƒ400 af te betalen 'sjaars aan hoofdsom en interest; is dat billijk en in overeenstemming met het Gemeentebelang? Wij gelooven het niet. Iedere generatie behoort bij te dragen aan het- geeu het gemak en den uiterlijken welstand der Gemeente bevordert. Want wat is nu het onver mijdelijk gevolg? Het gevolg is, dat dit geslacht, hetwelk in het genot van eenen nieuwen harden weg door de Gemeente komen zal, daarmede dubbel gebaat zal zijn, ten koste van opvolgende geslachten; welke laatste genoodzaakt zullen zijn om niet alleen over te nemen de schuld der nog loopende 68 jaren, maar daarenboven het jaarlijksche onder houd van dien weg, dat veilig op 10 van het op te nemen kapitaal kan gerekend worden. Het vervaardigen dus van een' gemeenteweg voor een bedrag van 8000, zou dus jaarlijks vereischen 1°. vijfpercent voor aflossing en intrest gelijk 400, 2®. tienpercent voor het onderhoud gelijk 800. Alzoo zou de gemeente jaarlijks ƒ1200 moeten opbrengen gedurende 68 jaren voor de aanwending van een kapitaal van ƒ8000. Het is van algemeene bekendheid dat een steen- of grindweg jaarlijks aanzienlijke kosten van onderhoud vereischt. De slotsom is dus, dat door het aanwenden van ƒ8000 voor een straat- of grindweg, de aflossing en het onderhoud in 68 jaren eene som bedraagt van 81600; niet in aan cu las tie is Pa voi eet f a a merking genomen de renten op renten va,™ jaarlijksche uitgaven. 'en Wij willen met deze becijfering niet worden om te 6trijden tegen het aanbrengt;ani verbeteringen in eeDe gemeente, integendeel ijveren daarvoor, maar wij willen alleen bei"1 hebben dat Ged. Staten van N. H. goed hc^6' geoordeeld. Wil de Gemeente Castricum een harden door het dorp, zij besluitte daartoe, doch u dan eene leening aan die niet langer duuri 10 jaren; en zij losse jaarlijks ƒ1000 af mei. taling van 5 per cent interest, gelijkstaande- 1400. Eene gemeente, die zoo weinig hooft, ken omslag en opcenten op het personi is gemakkelijk daartoe in staat, in aanmen" nemende, den gegoeden boerenstand die ds,^ gevestigd. Het is te hoopen dat de Hoogere administrai macht sympathieseert met het oordeel van i, Staten van N.-Holl., opdat de schijnbaar vet, lige voorwaarden, waarop gemeenten bij de ïida schappij voor Gemeente-crediet gelden kui.in bekomen niet te zeer verlokken, en die llDi schappij later eene pressie op die Gemeente.ha uitoefenen, ten gevolge van aangegane verls01 tenissen, die kracht van wet krijgen dooizw eventueele goedkeuringen van het college111 Gedeputeerde Staten. ki Castricum gaf ten dezen een goed voort met de verbouwing van zijn Raadhuis. Waia' daarvan nu afgeweken bij het aanleggen eenen harden weg, die evenals de verbouv'e van het Raadhuis geene andere baten zalaf[h( pen dan de bevordering van den welstand Gemeente, dat alleen voor rekening komt vao^' tegenwoordig geslacht en voor welker instiw houding alleen eene opvolgende generatie bek: te zorgen? ki zd< BUITENLAND. Frankrjjk. Te Lyon vooral heefl de capitulatie van Pï° een pijnlijken indruk te weeg gebracht. De.L meenteraad heeft zich onmiddellijk bezig geh;S den met het beramen van hetgeen aan de tegenover dit feit te doeD stond. n De raad heeft besloten bij het voorloopig e:11 vernement het volgend adres in te dienen. v „De gemeenteraad van Lyon overwegende de vrede, zoolang de vijand onzen nationi1' bodem met voeten treedt, voor de republiek: eeuwige schande en zelfmoord zou zijn. Overwegende dat de oorlog op leven en do» T eenige heilzame weg is. Besluite De gemeente Lyon, vast besloten alle mató'- gelen te nemen door het gemeenschappelijk vaar geboden, noodigt het gouvernement uit nationale verdediging met verdubbelden ijver1 kracht door te zetten. De gemeente zou het haar steun ontzeg:' den dag dat het gouvernement toestemde 1 Frankrijks verkleining. Overtuigd dat de loop der gebeurtenissen a1 minder als hare ligging, de stad Lyon van m tot het centrum van den tegenstand zal maf' noodigt zij het voorloopig gouvernement uit zich er te komen vestigen om van meer nabij met meer nadruk alle krachten te kunnen spannen tot redding van het vaderland." Twee afgevaardigden van den raad heb: 1 zich naar Bordeaux begeven om dit adres het gouvernement voor de nationale defew te overhandigen. De dagbladen die te Lyon verschijnen mat zich tot echo van deze manifestatie der verteg: woordigers van de Lyonsche burgers. Een bladen drukte inet groote letters aan het bi der courant afParis n'est pas la France.'' Engeland. De Daily News betoogt dat voor de toeko: van Frankrijk Gambetta verplicht is zich te derwerpen aan de besluiten der Fransche reg ring, wil hij geen burgeroorlog bij den ooi tegen de Duitschers voegen. Er is alle tW schijnlijkheid voor, dat het land aich voor vrede zal verklaren. Maar voor een groot 'I' zal dit van de Duitschers afhangen. Wannf zij eenige concessiën willen doen, zich eenï zins edelmoedig tegenover het overwont. maar niet onteerde volk willen betoouen, len zij er meer bij winnen dan bij de t> zetting der forten van Parijs, Er zijn O' stens twee partijen, die niet met de verf' zing van eene nationale vergadering ingeno® zijn: de imperialisten en de republikeinen. I scbien zal de vergadering de keuze van een rei? ringsvorm aan een plebisciet overlaten en dat het. veel beter, dat dit plaats heeft onder e republikeinsch dan onder een keizerlijk of B' fair bewind. Er is een vrije stemming bij v' komen kennis van zaken uoodig. De Tele]'>: vindt het, in het belang van den vrede, f voordeel, dat de constituante zulk een kort tijd van beraadslagen heeft. Zij kan nu van het onderwerp, vrede of oorlog, afd»'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2