■3 I®. 3370. Vrijdag A°. 3 Februari. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". DE FAM1LIE-JUWEELEN. LE1DSM9 rati: van zou- Tik. erg, zo- DAGBLAD. F»RIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVKRTENT1KN Voor iederen regelj 0.15 Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 2 Februari. Verblijdend in vele opzichten mogen we de rutkomst noemen van de verkiezingen voor de weedetKacner in de hoofdkiesdistricten Dordrecht n Assen. Het nieuw opgetreden ministerie erlangt ierdoor een eerst en doorslaand bewijs van ver- >0.\)Touwen Tan twee zeer belangrijke deelen des ents.ands, terwijl de liberale beginselen weder eene bij ylansrijke overwinning hebben behaald. Zoowel erkoce Assen als te Dordrecht werd van reactionnaire IhAijde niets onbeproefd gelaten om de liberalen het er.wnderspit te doeu delven en alzoo het ministerie te erzwakken. Door de nauwe aaneensluiting toch van de rie heterogene l'ractiën van het behoud, zou eene \ederlaag eene verplaatsing van stemmen hebben oweeggebracht zeer in het nadeel van de libe ralen. De meerderheid ware wel niet aan de zijde ■an dit verbond, inwendig zoo zwak, overge ven; maar er hadden zich omstandigheden Lunnen voordoen, waarvan gretig gebruik zou .iju gemaakt om bet liberale ministerie omver e werpen. Nu zijn de beide opengevallen plaat- en weder door mannen vervuld, die oprecht de iberale beginselen aankleven. Het ministerie kan iaaruit slechts levenskracht te meer putten, eene tracht die het ongetwijfeld door flinke daden zal oonen te bezitten. Doch laten we hierop niet vooruitloopen en den tijd afwachten dat het kabinet voor de Volksver- .egenwoordiging verschijnt. Die tijd is niet ver meer af; algemeen ver wacht men dat de bijeenkomst der Kamer in de maand Maart zal geschieden. Welnu, is dit zoo, dan mag men met reden verwachten dat het ministerie den tijd tot voorbereiding nuttig be- jteed beeft. Maar daaraan twijfelen we ook niet, al wordt in de laatste dagen juist van iien onmisbaren tijd van voorbereiding een op positie-wapen gesmeed. Doch buitendien verheugen we ons over den gelukkigen uitslag, omdat deze een blik gunt in ie toekomst. Die blik doet ons moed vatten voor ie aanstaande verkiezingen die zullen gehouden worden wegens de periodieke aftreding van de uelft der leden van de Tweede Kamer. In- sonderheid hebben we hierbij het oog op de keuze in het kiesdistrict Dordrecht. Assen is minder toegankelijk voor de reactie op staatkundig en economisch terrein, en mogen we met genoegen constateeren dat dit kiesdis trict opnieuw daarvan heeft blijk gegeven; over Dordrecht mogen we een bepaalden juich toon aanheffen wegens de schitterende overwin ning, die de liberale richting daar bevochten heeft. In dat district staan toch de liberalen tegen over verschillende fractiën, waaronder de man nen van de Dordtsche Synode nog al talrijk zijn, eD meermalen is het hen gelukt een liberaal te vervangen door een anti-revolutionair, ge tuige de rechtzinnige Bichon, die in de laatste dagen wordt hard gevallen, dat hij een ontrouwe bondgenoot is, omdat hij te vriendelijk is tegen de ultramontanen. Waarlijk, de dag van gisteren mag ook voor den heer Bichon beteekenisvol heeten. Althans toen we den uitslag vernamen en aan den heer Bichon dachten, schoten ons onwillekeurig deze regelen van een Evangelisch Gezang te binnen „Hoe zacht zien wij de vromen Den dood hier zonder schromen, Blijmoedig tegenkomen In dat district nu waar Blussé in 1853 en 1866 voor de reactionnaire fractiën moest zwichteD, is niet alleen de heer Bredius met 767 stemmen verkozen, maar de burgemeester van Dordrecht, Mr. G. A. De Raadt, eveneens door eene invloed rijke liberale kiesvereeniging tot candidaat gesteld, bekwam 204 stemmen. Alzoo 971 liberale stem men tegen 897 op den man der anti-revolutie, Mr. J. W. Gefken, die tevens gesteund werd door de conservatieven. Is het overdrijving als we dit eene schitterende zegepraal noemen en daaruit, juist met het oog op de politieke verschijnselen onder de vijanden der vrijzinnige beginselen, moed putten voor de toekomst? De tijd zal, naar we hopen, leeren, dat onze verwachtingen niet ijdel zijn, zoodat in de aan staande maand Juni vele mannen van de rich ting van deD heer Gefken in zijn lot zullen deelen. Het tegenwoordige Ministerie heeft ditlotgroo- tendeels in handen. Als de natie toch reeds, zonder nog in bijzonderheden den weg te kennen dien het Kabinet deDkt in te slaan, zulk een zin aan den dag legt om het te steunen, hoe zal het dan zijn als de mannen die aan het bewind zijn, daden verrich ten, dien steun ten volle waardig! eir;de zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbe- voegden, daarop te worden geplaatst. Burg. en Ws. alhier, doen te weten; dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschreven, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1851, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, den 14den, 15den en 16den Februari aanstaande, telkens des morgens te negen uren Dat deze loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zai plaats heb ben, en wel op Dinsdag den 14den Februari 1871, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter A. tot en met de letter G, op Woensdag den löden Februari 1871, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter H tot^en met de letter O, en op Donderdag den löden Februari 1871, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter P tot eu met de letter Z. De Voorzitter van den Gemeenteraad alhier noodigt bij deze, de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvaD vóór den 15den Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten Uit het Weekblad van hel Regl blijkt; dat de Minister van Justitie den 30sten Januari jl. de vo gende circulaire gericht heeft aan de heeren procureurs-generaal bij de provinciale gerechts hoven, '/Velerlei en dikwerf niet ongegrond zijn de bezwaren tegen de preventieve gevangenis. Aan die bezwaren kan, zelfs bij de bestaande wetgeving, zoo niet geheel, dan toch voor een aanzienlijk deel worden te gemoet gekomen. Immers bestaat wel in bepaalde gevallen de be voegdheid, doch nimmer de verplichting tot hare toepassing. Waar nu de preventieve gevangenis wettig is veroorloofd, is zij te veel regel gewor den, terwijl zij veeleer uitzondering had kunDen blijven. En al mogen nu ook aan het onderzoek der zaak meermalen eene voorloopige aanhouding bevorderlijk kunnen zijn, daar tegenover staat de zware druk, dien inzonderheid bij geringere misdrijven of bij het niet-bestaan van vrees, voor ontvluchting, eene voorloopige gevangenneming medebrengt. Ik vermeen uit dien hoofde uwe aandacht op deze aangelegenheid met aandrang te moeten vestigen, niet uitnoodiging uwerzijds zooveel bestaanbaar te willen medewerken, dat de toepassing der preventieve aanhouding niet lichtvaardig plaats vinde, en gevangenhouding of gevangenneming niet buiten noodzakelijkheid worde gerequireerd. Ik behoef ter nauwernood hierbij te voegen, dat eene bespoediging van den afloop der rechtsgedingen, zooveel in het belang der maatschappij als in dat der beklaagden moet worden geacht. Ook daartoe, zoowel van u zal afhangen, stel ik prijs op eene invloedrijke en doör mij, zeer gewaardeerde medewerking." De Minister van Staat en van Binnenlandscbe Zaken wenscht van den commissaris des Konings wekelijks eene opgave te ontvangen van het aantal longzieke runderen, bij de gemeentebe sturen gedurende bedoeld tijdsverloop aangegeven. De commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft diensvolgens de gemeentebesturen verzocht de opgave zoo tijdig te verzenden, dat zij's Maandags van iedere week, in den loop van den dag, ter provinciale grilïie wordt ontvangen. Is meer dan éen stuk vee aangetast, dan behoort te worden vermeld of de ziekte zich bij het vee van éen veehouder heeft vertoond, met inededeeling van het aantal van deze. De vierde kolom van den in te zenden staat, wijze aan of het aange taste vee is onderzocht door den district-veearts, diens plaatsvervanger of door een ander geëxa mineerd veearts. In de laatste kolom (Aanmer kingen) zal b. v. ingeval van afmaking op advies van den districtsveearts, of van dengeen die hem vervangt, daarvan melding moeten worden ge maakt. eeniging, heeft, zooals uit eene aankondiging in het Weekblad van het Regl blijkt, op de agenda der Algemeene Vergadering van 1871 geplaatst de volgende onderwerpen I. Of en in hoeverre, door wijziging Tan de Nederlandsche wetsbepalingen omtrent het voorloopig onderzoek in strafzaken, de toe passing der praeventieve hechtenis kan wor den beperkt, zonder dat het doel van het gerechtelijk onderzoek worde in de waag schaal gesteld? II. Of en in hoeverre, in strafzakeu hooger be roep moet worden toegelaten, aangenomen dat vooralsnog van rechtspraak door gezwo renen gean sprake is. III. De wenschelijkheid van enkelen ofdubbeleu rechtsbijstand in het burgerlijk proces. IV. Of en zoo ja binnen welke grenzen recht spraak in burgerlijke en strafzaken kan worden toevertrouwd aan den alleen racht- sprekenden rechter. V. De al of niet wenschelijkheid eener excep- tioneele rechtsmacht in handelszaken. VI. Welke hoofdverbeteringen zijn in het fail- lietrecht vvenschelijk, bepaaldelijk met het oog op a. eene onderscheiding tusschen groote en kleine boedels; b. op de mogelijkheid van gerechtelijke bekrachtiging van een on- derhandsch accoord buiten faillissement; c. op eene vereenvoudiging der procedures, waartoe het faillissement aanleiding geeft? Het bestuur zal later verslag doen van de re denen, welke haar tot het doen dezer keuzen hebben geleid. De volgorde zal later worden ge regeld. Tot lid van de Provinciale Staten van Gelder land, ter vervanging van den heer Coenen, be noemd tot lid der Eerste Kamer, is bij de giste ren gehouden stemming iu het kiesdistrict Zutfen gekozen Mr. J. Thooft met 282 van de 561 uit gebrachte geldige stemmen. De heer Mr. D. Nij- man, wethouder te Zutfen, bekwam 219 stemmen. Het Bestuur van de Nederlandsche Juristen-Ver- Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Staten iu Noord-Bra bant, in het hoofdkiesdistrict Tilburg, ia gekozen de heer v. d. Heuvel, notaris te Udenhout met 627 stemmen. De heer Jansen, burgemeester van Tilburg verkreeg 444 steuimen. Voor eeuige dagen is er in verschillende bla den gewezen op het onverantwoordelijke van het, met de thans heerschende epidemie, houden van een examen voor de Posterijen te's-Graven- hage; de Regeenng schijnt zich dien wenk ten nutte te hebben gemaakt, ten minste het examen is een maand uitgesteld. Vod.) Door het hoofdbestuur der posterijen is bepaald, dat de stempels op briefkaarten alleen op de voor- of adreszijde moeten worden gesteld. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht, heeft eergisteren, op uitnoodiging harer Amsterdamsche zuster besloten aan den ecte? (Novelle naar het Hoogduitsoh). (Vervolg.) Tm PorW icba 1 >eb. 'Si* pi „Ach, mijDheePde baron!'' zeide de oude man ti. glimlachend, „mijnheer de Chevalier en iemand 1,,un vertrouwen te schenken och lieve tijd I Met m. ff.' !r,b« mV spreekt hij nu en dan wel eens een woord o over zijn uitersten wil, maar van vertrouwen is or''het nog ver af. Mijnheer de Chevalier is onge- j*', looflijk eigenzinnig, hij doet precies, wat hij wil .84. 'en laat zich door niemand bepraten, hoewel ik ver trouw, dat ik, als het er op aankomt, meer kan uitrichten dan de president. Ik weet wel dat l^'Siw stiefvader maar al te gaarne wenscht, dat het ekde Chevalier de kleine Anna, die, zoo als hij altijd zegt, ook slechts eene moederlooze weeze sHfeD 200 duidelijk ^00r den Chevalier ter vergoeding voor de verlorene toegezonden, tot erf gename benoemd, maar eer het zoover komt, spreekt de oude Martin ook een woordje mede. „Jufvrouw Anna, die nu somtijds mede kouit, is wel is waar een lief, aardig, kind, en men moet haar wel liefhebben omdat zij zooveel op hare mama gelijkt, maar dat is toch geen grond, dat mijnheer de Chevalier u benadeelt, u die ik op mijne kniën gewiegd heb en aan mijn hart heb gedrukt, toen het nog vrolijk en tevreden was. Zie mijnheer de baron, dat zou ik onmoge lijk kunnen lijdenik heb immers niemand anders, aan wien mijn hart hangt dan aan u; van inijne bloedverwanten daar ginds weet ik 6edert lang niets meer, en daar gijvergeef mij, als het misschien niet past het u te zeggen, mij buiten mijnheer het liefste zijt, zoo zou ik u voor allen anderen het geld gunnen. Gij zijt precies als uw zalige vader, die zoude het geld en goed ook niet op verkeerde wegen gebracht hebben en daarom deuk ik dat het bij u in goede handen zou zijn, maar men mag er met eens van spreken, want als men den Chevalier de hoop beneemt, dat zijn zoeken toch eens beloond kan worden, dan is alles gedaan met hem." „Neen, neen, Martin," zeide de jonge man af werend, het is zoo ook goed en rechtmatig, ik zou niet gaarne oom in die pogingen weerstre ven, die een bewijs van zijn goed hart zijn. God geve dat zijn verlangen eindelijk vervuld worde en dat hij ruste vinde; men moet aan de moge lijkheid daarvan niet twijfelen, en deze hoop moge ook u staande houden op uwe plaats, gij trouwe ziel." De oude man zag een poosje in gedachten ver zonken voor zich heen; „het zou een rechte vreugdedag zijn" zeide hij eindelijk, „dat is waar, en ik geloof dat ik lichter zou kunnen sterven als ik mijn heer nog eens zoo geheel rustig en tevreden had gezien. Men moet het in Gods hand overgeven, maar ik zie, dat ik mijn tijd alweer verpraat heb, dat komt, ouidat men zoo zelden gelegenheid heelt een ordentlijk woordje te spre ken, en dan vergeet uien tijd en plaats, respect en alles. Heeft mijnheer de baron verder niets te bevelen „Neen, mijn goede Martin, gij hebt mij, zooals ik zie, met alles goed voorzien." „Dan wensch ik mijnheer de baron eene goede nacht," zeide de oude bediende, en verliet het vertrek om zijne diensten bij den Chevalier waar te nemen. Felix sliep rustig, hij luislerde nu niet meer zoo als in zijne kinderjaren, het stille huis ver borg niets raadselachtigs meer voor hem. Het leven, de regeling in het huiswezen waren overigens nog precies dezelfde, zijn oom kwam eerst lang Da het ontbijt te voorschijn, toonde echter heden veel belangstelling voor de plaDnen eD ver wachtingen van den jongen, vrolijken man wiens openhartigheid en opgeruimdheid hem oogen- schijnlijk goed deden, zoo als Martin zich niet herinneren kon sedert vele, vele jaren bij hem gezien te hebben. Toen Felix met zijne moeder uit Frankrijk bij zijn oom kwam, en deze diep bedroefd en geschokt, troost en steun bij een hart zocht waarvan zich echter de vertwijfling geheel meester had gemaakt, toen kon hare treu rige, bedrukte stemming niet anders dan zeer drukkend werken op zijn eigen jammerlijken toestand. Bij hare latere bezoeken, deed zich steeds een zekere angst eu beklemdheid bij baar gevoelen, en de president geleek door zijne koele beleefdheid en kalmte, ten miDSte wat het uiter lijke aangaat te zeer op den Chevalier, dan dat zij eene weldadige reactie iu dit versteende hart zou hebben kunnen teweegbrengen. DU was des te minder mogelijk, daar de Chevalier te ver standig was, om niet de geheimste drijfveeren van de oplettendheden zijns zwagers te door gronden, en daardoor 6treng vast te houden aan formaliteiten die iedere vertrouwelijke nadering onmogelijk maakten. Felix was de eerste, die door zijne jeugdige, zorgelooze vrolijkheid, die door geen schroom of angstigheid werd beperkt, noch door sluwe of

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1