Woensdag 1 Februari. Feuilleton van liet „Leidsch l I Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. 3368. EIDSCH A». 1871. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederon regel0.1 S. Grootere letter, naar de plaatsraimte die zij beslaan. Lelden, 31 Januari. Door de kanier van koophandel en fabrieken te Amsterdam, is een adres aan Z. M. den Koning verzouden, waarbij verzocht wordt dat het Z. M. moge behagen in een zaak van algemeen belang j het initiatief te nemen en door de diplomatieke vertegenwoordigers bij de verschillende Europee- 1 sche boven den wenscli kenbaar te maken, dat bij de aanttaande vredesonderhandelingen tus- schen Duitschland en Frankrijk, of bij het Euro- peesche congres dat wegens de Oostersche quaestie i te Londen is bijeengekomen, de volgende 4 pun ten worden herzien en aangevuld: 1°. de bepa lingen der Parijzer verklaring van 1856 aangaande het internationaal, zeerecht, aan te vullen met I de bepaling, dat de particuliere eigeudommen op zee alsmede de particuliere personen, onverschillig tot welke natie zij behooren, mits geene vijande lijke militairen zijnde, ongemoeid en vrij wor den gelaten2°. dat slechts een uitzondering op dezen' regel worde toegelaten ten aanzien der oorlogscontrabande, waarvan het vervoer ook ter zee zal verboden zijn8°. dat echter tevens worde uitgemaakt wat men voortaan onder oor logscontrabande zal hebben te verstaan, zoodat dienaangaande geen twijfel meer mogelijk zal zijn. Na er o. a. op gewezen te hebben, hoe reeds dadelijk na het sluiten van het Parijzer congres alle Europeesche mogendheden tot de verklaring betrekkelijk het internationaal volkenrecht ter zee dd. 16 April 1856 zijn toegetreden, doch dat de Vèreenigde staten van Noord-Amerika hunne ondersteuning weigerden, omdat zij die verkla ring onvolledig achtten en nadeelig voor de be langen der zeevarenden natiën, die tevens eisch- ten, dat ook het nemen van koopvaardijschepen door de oorlogschepen der strijdende partijen zou afgeschaft worden, zoodat de eigendommen van particulieren, hetzij schip of lading, op zee veilig zouden zijn, en niet meer genomen konden worden; dat deze ervaring voor goed de oogen der koop- s lieden en reeders van Europa opende, en daardoor de eerste stoot werd gegeven aan de beweging voor de verdere hervorming van het internatio- naai zeerecht door de Engelsche reeders, hetgeen den 17den Dec. 1859 de Kamer aanleiding gaf bij den Minister van Buitenlandsche Zaken aan te dringen op de intercessie van onze regeering in deze belangrijke quaestie, terwijl bij den aan vang van den tegenwoordigen oorlog Pruisen heeft verklaard dat het den particulieren eigen- dom ter zee wenschte geëerbiedigd te zien, maar - dat die goede gezindheid niet door Frankrijk werd gedeeld, en dientengevolge vooral de Duitsche handel en reederijen de schade ondervonden heb- ben, dat die quaestie niet vroeger is opgelost, zoodat men reden meent te hebben om te ver- Honderstellen, dat de medewerking van Duitsch land, om die zaak bij de aanstaande vredeson- derhandelingen te doen beslissen, gereedelijk zal worden verleend; wordt in herinnering ge bracht, dat Nederland, steeds, vooral in de beide laatste eeuwen, aan bet hoofd heeft gestaan der - natiën, die een rechtvaardig, internationaal zee recht voorstonden en naar de eerbiediging van den eigendom der particulieren ook ter zee streef den, en dat dus Nederland ook thans nog kan voorgaan, omdat het nog steeds zijne plaats onder de Europeesche Staten vooral te danken heeft aan zijn handel en scheepvaart. Ten slotte geeft de Kaïner de iDnige overtuiging te ken nen, dat Z. M. de Koning zich door derge- lijken stap hij de Europeesche mogendheden den roem zal verwerven van de rechtvaardigheid en menschelijkheid bevorderd en tevens het belang van handel en scheepvaart behartigd te hebben. 40 pCt. in aandeelen, terwijl de laatste 20 pCt. worden kwijtgescholden, en de aandeelen, in be zit der aandeelhouders, evenzeer met 20 pCt. worden verminderd. AEff. bl.) De voorstelling van Maria Antoinette gisterenavond gegeven, heeft in vele opzichten aan het talrijke publiek voldaan. Het is juist een jaar geleden dat dit zelfde drama werd opgevoerd. We hebben toen in het breede ons oordeel èn over het stuk èn over de wijze waarop dit teD looneele werd geroerd uitgesproken. We nemen daarvan geen woord terug. Ons gunstig oordeel over den heer Spoor, als Lodewijk XVI en Mevr. Valois als Maria Antoinette kan niet alleen volkomen ge handhaafd worden, maar we achten dat hun spel door de velerlei opvoeringen van dit boeiend drama, zeer veel gewonnen heeft. Men moet, wil men ten deze onbevangen oor- deeleD, geeD vergelijking maken tusschen de voorstelling van dit zelfde drama, waarbij Ristori met haar gezelschap de rollen vervulde. Als men daarmede voor oogen, kritiek ging uitoefenen, zou eene onbillijkheid worden begaan jegens het ge zelschap, welks krachten men kent en dus ook weet welke eischen men het kan stellen. Uit dit oogpunt kunnen we slechts lof over hebban voor de wijze waarop het Haagsche tooneelge- zelschap zich gisterenavond van zijn taak heeft gekweten; de talrijke opkomst van het publiek, zoo zelfs dat men buitengewone maatregelen moest nemen om ruimte te maken, is wel een teeken dat de opvoering van dit drama in het vorig jaar genoegelijke herinneringen had achter gelaten. De Inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland, door het Ministerie van Koloniën uitge- noodigd, heeft bericht, dat waarschijnlijk in den loop van dit jaar, de uitzending van nog eenige onderwijzers 2de of 3de klasse voor den dienst in Ned. Oost-Indië zal worden aangevraagd, en heeft onder de leden van het schooltoezicht een uitvoerig stuk verspreid, alle bijzonderheden be vattende, welkede belanghebbenden mochten wen- schen te vernemen. De ouderwijzers die er een afdruk van wen6chen te ontvaDgen, kunnen zich tot hun Inspecteur wenden, of, zoolang de voor raad strekt, tot den Inspecteur vau Zuid-Holland. Door den gemeenteraad van Vledder is besloten, de hulpschool te Nijensleek tot een hoofdschool te maken, en bij eene nieuwe benoeming aldaar een hoofdonderwijzer aaD te stellen in plaats van een hulponderwijzer, terwijl het tractement vau den hoofdonderwijzer te Vledder met f 25 'sjaars is verhoogd. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amtlel, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse D. A. Coomans de Ruiter, is den SdeD dezer maand te Curafao aangekomen. De officier van administratie der 2de klasse W. K. Lenting, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar den 22sten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Het accoord, door de Oost-Indische Maatschappij van Administratie en Lijfrente aan hare schuldeischers voor te stellen, zal deze week aan de aandeel houders en crediteuren worden onderworpen. De voornaamste bepalingen zullen waarschijnlijk zijn; volledige betaling aan de hjfrenteheffers; de ove rige crediteuren ontvangen 40 pCt. in geld en De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 80 Januari. Waterstand 5 voet 11 duim boven nul. Zeer weinig drijfijs. Vreeswijk, 30 Januari. IJs vast. Waterstand 2.84 meter ODder noodpeil. Val 0.18 meter. Schoonhoven, 80 Januari. IJs Yast. Waterstand 2.94 meter onder noodpeil. Val 0.12 meter. Gorcum, 30 Januari. Waterstand 2.28 meter onder noodpeil. Val 0.12 meter. Werkendam, 30 Januari. IJs vast. Waterstand 2.59 meter onder noodpeil. Val 0.09 meter. Paulownahoeve, 80 Januari. 7 uren voormiddags IJs onveranderd. Waterstand 2.13 meter -4- AP. Val 0.07 meter. Sliedrecht, 30 Januari. IJs vast. Waterstand 2.01 meter ouder noodpeil. Val 0.08 meter. Dordrecht, 30 Januari. Dtordsche waterwegen, Hollandsch Diep. Ijstoestand en overtocht onver anderd; waterstand 3.07 meter onder noodpeil. Kop van 't Eiland, ijs nog vast; waterstand 1.71 meter AP. Val 0,09 meter. Alblasserdam, 30 Januari. IJs en overtocht on veranderd. Waterstand 3.47 meter onder noodpeih Toestaod der rivieren zonder veranderingoveral vallende, Z. M. heeft aan B. J. R. Rascb, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als majoor-kom mand. der dd. schutterij te Venlo, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan zijn rang verbonden, te blijven dragen. Z. M. heeft aan G. J. van LoeneD te 's-Gra- venhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de gouden medaille van verdiens ten, heui door Z. M. den KoniDg van Zweden eD Noorwegen geschonken. Z. M. heeft de directeur van een der Rijkstele- graai kantoren H. M. A. A. Heymoolen, met in gang van den lsten Mei 1S71, op zijn verzoek, uit deze betrekking eervol ontslagen en, te re kenen van hetzelfde tijdstip, benoemd tot tele grafist der 2de kl. BINNENLAND. Amsterdam, 81 Januari. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is ook een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge richt, omtrent de bezwaren in het midden ge bracht bij de overweging van het ingediende wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort, met een zijtak van Hilversum Daar Utrecht, bezwaren voornamelijk ontleend aan de eischen der militaire defensie. In het adres wordt op het groote belaDg van dien spoorweg voor den Neder laDdschen handel ge wezen. Verder wordt daarin o. a. uiteengezet, dat voor den bloei van den handel van Amsterdam de concurrentie van een tweede spoorweglijn naar Utrecht en over Zutfen naar Duitschland een drin gend vereischte is, daar zoolang de Rijnspoorweg geen concurrentie vaneen anderen spoorweg of wa terweg ondervindt, de Amslerdamsche handel ach tergesteld wordt bij dien van andere plaatsen, waar de prikkel der concurrentie zich wel doet gevoeleD, en dat de Holl. Spoorweg-Maatschappij de nadeelen kan overwinnen, welke elke nieuwe weg altijd medebrengt, t. w. het gemis van vol doende rente van het kapitaal gedurende den aauleg en de eerste jaren der exploitatie, daar men weet dat zij het overmijdelijk tijdelijk ver lies kan dragen en op de toekomstige voordeelen kan wachten. De Kamer verzoekt dus dringend hare beschou wingen aan de vergadering der Tweede Kamer te onderwerpen, en dat deze hare goedkeuring schenke, aan de onteigeningswet voor de bedoelde spoorwegconcessie onder de voorgestelde voor waarden, en in het algemeen belang van den Ned. handel zal besluiteD, dat de Staat die lasten moet dragen, welke daardoor ten behoeve der militaire defensie ontstaan. Alkmaar, 30 Jan. Tengevolge van een tusschen Burg. en Ws. en den schoolopziener ontstaan verschil van gevoelen, waaromtrent de' beslissing van den Minister van Binnenl. Zaken werd in geroepen, is de oorspronkelijke voordracht aan den Raad, ter benoeming van eene hoofdonder wijzeres aan de openbare school voor meisjes al hier, ingetrokken en vervangen door eene nieuwe, waarop zijn geplaatst mejufvrouwenC. Sepp, te Amsterdam; F. A. VaDe, te Hilversum; D: P. Fol, te Rotterdam en N. H. Retel, te Leeuwarden. Hoork, 30 Jan. De longziekte onder het 'vee neemt in deze streken zeer toe. De veehouders klageD, ook hier, dat bij gebreke aan| een ge noegzaam aantal veeartsen, niet terstond het aan getaste vee kan worden afgemaakt. Voordat het door den veearts is bezichtigt, gaan door den afstand soms 4 dagen voorbij, hetgeen de versprei ding der ziekte zeer in de hand werkt. 4^-1 (Novelle naar het Hoogduitsch). (Vervolg.) Natuurlijk zou nu de vraag opgelost worden wat Felix van het vermogen zijner moeder erven - zoude, en hij was niet weinig verrast, toen hij n vernam, dat zij niets meer haar eigendom had kunnen noemen, als het kleine, bescheiden ver ft 0 mogen van wijlen zijn vader, dat hij bovendien met zijDe zuster deelen moest. Na altrek der lange kosten-berekening, die de president voor 1 zijne studiën, zijne reizen in Italië en Frankrijk opgemaakt bad, bleven hem slechts een paar hon- - derd thaler over, en Felix was dus van nu af aan geheel en al op zijn talent aangewezen. Na de vrij kostbare levenswijze, die men hem, zon der er ooit eenige aanmerking op te maken had laten leiden, en na de verzekering zijner moeder, dat zij een gunstige overeenkomst met zijn stief vader, had gesloten, moest hij wel veronderstel len, dat haar ten minste het grootste gedeelte van het vermogen ten beurt was gevallen, eu konde hij onmogelijk vermoeden, dat zij den president alle hare aanspraken zonder eenig voorbehoud had afgestaaD, eu daarmede haar eenigen zoon geheel en al van de erfenis had uitgesloten. intusschen was er aan de zaak niets te veran deren, en het eenige gevolg der bittere uiteenzet ting daarvan tusschen vader en zoon, was een nog meer gedwongene en vervreemde verhou ding. Ware het mogelijk geweest, dat hij aan de liefde en oprechtheid zijner moeder tegenover hem getwijfeld hadde, zoo werd hij echter daarom trent volkomen gerust gesteld door de mededee- lingeu van den heer Radauer, die door de verwij tingen van den justitieraad Kraus, dat hij den brief vaD mevrouw Von Bork uit zijne handen had gegeven, en door zijne eigene combinatiën de waarheid vrij juist had geraden. De bankier Ephraim Radauer was namelijk nog altijd een goede bekende van de familie Rieger, en hoewel de president, vooral de laatste jaren, gaarne de vriendschappelijke betrekking afgebroken zou heb ben, die eigenlijk slechts door de geduldige vriendelijkheid zijner vrouw werd onderhouden, zoo bezat Radauer toch eene veel te vasthoudende natuur om vrienden met stamboomen en presi- dents-titels «oo maar los te laten. Hoe minder vriendschappelijk nu de verhou ding tot den president werd, des te vaster hechtte Radauer zich aan Felix, jegens wien hij steeds dezelfde vertrouwelijke, vaderlijke toon uit de kinderjaren behouden had en die het niet ver hinderde, dat hij hem steeds „mijnheer de Baron" noemde. De heer Radauer achtte het noodig daar door den kunstenaar in hem te verheffen, die naar zijne beschouwing onder alle omstandighe den en schitterend verguldsel noodig had. Me vrouw Radauer was reeds sedert eeuige jaren overleden, maar haar Julius zette het praal zieke leven in zijn huis voort, zocht zijne connecties uit te breiden, speelde als weduwnaar den jon gen on weerstaan haren, en zoDd de schoone jonge dames over ziju gouden bril dikwijls blikken vol beduiding toe. Maar daarbij bleef het ook, de heer Radauer was een te goed vader, oui zijne bijna volwassene dochter op eenigerlei wijze te benadeelen, en hij deed nu en daD reeds eene poging om de veertienjarige Rosalie, ten minste in zijn eigen huis, te laten optreden. Hij bad uiets gespaard voor hare opvoeding „zij kon musiceeren met Virluosen," zoo als de gevleide vader verzekerde, en als hij het geluk had een vreemdeling machtig te worden, en zijne Rosalie fransch met hem hoorde spreken, dan was hij buiten zich zelve van vreugde Zij was nog niet geheel ontwikkeld, maar be loofde eeu zeer schoon meisje te worden, eu de ijdelneid en aanmatiging die iu hare.trekken uitgedrukt waren, koude door eene, goede eu, verstandige opvoeding nog wel uitgevvischt, wor den., Tusschen Felix eu haar, die haar nog als een kind beschouwde, toen zij het in haar gemoed reeds lang niet meer was, bestond eeu vertrouw- lijkbeid, die ontstond door hare jeugd en het langjarige vriendschappelijke verkeer, en hoewel hij bij het tjdele verwende kind menige ouaanr genante zijde opmerkte, zoo was Rosalie toch te zeer met de herinneringen zijner eigene jeugd verbonden oin hare verkleefdheid aan Hem niet steeds vriendelijk te gernoet te komen. Er waren reeds eenige weken sedert de dood zijner moeder verloopeuFelix was nog altijd te M. en hoewel het iu het huis vaD den president stil eu ledig was geworden, zoo gevoelde hij de aanstaande scheiding van de kleine Anna, bet eeuige wezeu op de wereld, op wier liefde hij r,ech,t had, hit- terder dap ooil. Hij kon het zich niet verb eigc-n dat de kleipe verlaten eu gedru/rt, zooder helde en vertrouwen naast den v.ader stond), en zij liet een droefheid en angst blijken, hij de gedacht^ alleen bij hem te blij v.ep,. dip Felix bijna in zijn genoipep besluit wankelendeden; hij, zou vvoljjcbt zijn eigen voordeel uit het oog verloren hebben,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1