iV>. 3366. Maandag A°. 1871. 3O Januari. li n LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post.. 3.85. Afzonderlijke Nommers0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVÏÏRTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letters Daar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 28 Januari. Aan ouders of voogden en patroons van de leerlin gen der scholen vaD onderstaand genootschap is de volgende brief gericht, dien wij gaarne opnemen, omdat, naar het ons voorkomt, het daarin be handelde onderwerp van algemeen belang is. Blijven we in den ouden slender voortgaan, dat een jongen even lang of langer moet arbeiden dan een volwassen werkman, en dat hij onder wijs kan genieten wanneer hij lichamelijk afge tobd is, de pogingen out onder den werkman ken nis en beschaving te verspreiden zullen niet dan uiterst schrale vruchten opleveren. .Gedurende de laatste jaren werden in den zo mercursus, die van 1 Maart tot den tweeden Zaterdag van Juli gehouden wordt, de lessen der scholen van het genootschap Mathesis Scientiarum Gcnitrix uiterst schaars bezocht, en dit stichtte - zooveel verwarring in den gang van het onderwijs, dat meermalen de vraag gedaan werd, of die cur sus mag geacht worden in het belang van den aanstaanden ambachtsman te wezen en of eene ophe/üng niet zeer wenschelijk zou zijn. Ook thans is de vraag ter spraak gekomen, nu in den afgeloopen zomer het vrij aanzienlijk getal leerlingeu waarmede de cursus begou, zoo spoedig tot een zeer gering gedeelte daalde. De schoolcommissie is door het bestuur uitge- noodigd om over deze zaak haar gevoelen te zeg gen, maar alvoreus dat te doen verzoekt zij U haar te willen mededeelen of de leerling •W.:'. voor zoover dit van U afhangt, in den zo mercursus vau dit jaar de school trouw zal waar nemen. Zij voegt er de opmerking bij, dat de lessen zooveel mogelijk beperkt zullen worden. Door de welwillende medewerking van ouders of voogden en pairoous, hoopt de schoolcommissie in staat gesteld te worden om in bet belang der - leerlingen de meest gepaste maatregelen aan het bestuur voor te stellen. t De Schoolcommissie van het Genootschap Alashesis Scientiarum Genilrix, J. A. Van Dijk, Voorzitter. J. D. Dl anken, Secretaris Gedurende deze week zijn dagelijks in het - werkhuis alhier opgenomen van 227 tot 263 vol- wassen personen en van 103 tot 133 kinderen. i.S! I h L' -\ ix./I per irg. H 0. 6/*-' ld. lot' to I'm - flu gflUlü t.i JV>' aanwezig waren 2059 6chepen, metende 264098 lastendat volgens de in 1870 ingekomen berichten verongelukt zijn 182 schepen, metende 13068 lasten; dat het aantal nieuw gebouwde schepen, die in 1870 eerste zeebrieven bekomen hebben is, 158, metende 13164 lasten; dat na afschrijving, in 1870 geen schepen weder in de vaart gekomen zijn. Het totaal der op 81 December 1870 aanwezige schepen bedroeg 1985, metende 264289 lasten. Uit een olhcieele staat van in- en uitgeklaarde schepen in 1870 blijkt, dat in dit jaar onder Ne- derlandsche vlag zijn ingeklaard 2862, metende 151230 tonnen; onder andere vlaggen 5087, me tende 1571779, totaal 7949, metende2223009 toonen, Behalve deze geladen schepen zijn in ballasl inge klaard 402, metende 92322 tonnen. In 1870 zijn uitgeklaard onder Nederlandsche vlag 1849 schepen, metende 459565 tonnenonder andere vlaggen 2783, metende 948495 tonnen. Totaal 4632 schepen, metende 14008060. Behalve deze geladen schepen zijn in ballatt uit geklaard 3654, metende 941532 tonnen. Gisteren overleed te 's-Gravenhage op 69jarigen leeltijd, de heer Ter Bruggen Hugeuhoitz, lid van den Baad van State, oud-ollicier der Nederl, Marine en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Den 23sten Mei 1801 te IJselstein geboren werd Hugenholtz op de Kweekschool voor de Zeemacht te Amsterdam voor den zeedienst opgeleid. Den lsten Juli 1826, werd hij tot effectief luit. ter zee 2de klasse benoemd, eu onderscheidde zich in dien rang bij gelegenheid der Belgische revolutie. H»j bevond zich toen voor Antwerpen en werd om zijn betoonden moed tot ridder der Militaire Willemsorde benoemd en bij dagorder eervol vermeld. In April 1834 tot luit. ter zee 1ste klasse benoemd, ontving hij uit dien rang in 1341 op verzoek eervol omslag, wegens voortdurende on gesteldheid. Hugenholtz heeft ook een langen en eervollen parlementairen loopbaan achter zich. Sedert 1849 vertegenwoordigde hij in de Tweede Kamer het hoofdkiesdistrict Dockum. Hij toonde zich een warm voorstander der liberale beginse len, eu bekrachtigde met zijn stem al de groote maatregelen, die door de liberale partij achter eenvolgens tot stand kwamen. Waar de kennis van zijn oud vak in het debat van nut kon zijn, was bij steeds met zijne voorlichting gereed, eii het was een welverdiende hulde aan zijne kennis dat hij geroepen werd deel uit te maken van de commissie van enquête naar deu toestand der Nederl. Marine. Tot in 1865 bleef Hugenholtz lid der Tweede Kamer, toen hij lot lid van deu Baad van Stale werd benoemd. Hij was een ijverig lid van dit liooge Staatslichaam en maakte zich door zijne speciale kundigheden zeer nuilig in de aldeeliug «marine en oorlog," waarvan hij laatstelijk deel uitmaakte. De heer Hugenholtz was tevens ridder van den Nederl, Leeuw eu genoot in de residentie de al- gemeene achting. Uit een officieele vergelijkende Staat der Ne- derlandsche Koopvaardijvloot op 31 December 1869 en 31 Deo. 1870 blijkt: dat op 31 Dec. 1869 Eene resolutie van den minister van financiën van den 27sten December 1870, n°. 83 behelst bet volgende: De Minister van Financiën, order willende slellen op de invordering van het aandeel der niet ten behoeve vau 's rijks kas geheven opcen ten in de kwade posten op de grondbelasting, over het dienstjaar 1867 en op de personeele be lasting over het dienstjaar 1867/68 alsmede van het aandeel der aan de gemeenten uitgekeerde gedeelten van laatstgeinelde belasting (Hoofdsom en 's Rijks opcenten) in de daarop gevallen kwade posten. En nader gelet hebbende op de bij resolutie dd. 17 dezer, u°. 17 (Dir. Bel.) vastgestelde staten van afrekening wegens de gezegde middelen, overeenkomende met de staten te dier zake door de verschillende Provinciale Inspecteurs der directe belastingen enz. ingezonden. Heeft goedgevonden en verstaan 1'. te bepalen, dat die invordering, voor zooveel betreft liet aandeel wegens de opcenten ten be hoeve der gemeenten geheven eu wegens de aan haar uitgekeerde gedeelten van de opbrengst der personeele belasting, zal geschieden naar de voor schriften hij de resolutie van den 17den Novem ber 1851, a°. 66, eu deu 27sten Februari 1857, n". 95, ten aauzieu van gelijksoortige invorderin gen gegeven, alleen met du onderscheid, dat de quitantiën, voor te dezer zake gedane stortingen bij Betaalmeesters, ditmaal voor of uiterlijk op den lilden Maart a. s. aan beeren Provinciale Inspecteurs der directe belastingen, enz. moeten zijn overgemaakt en door deze uiterlijk op den 31steu daaraanvolgende aan dit Departement ingezonden. De gemeenteraad te 's-Hertogenboscb heeft in hare zitting van gisteren beraadslaagd over het gedane aanbod van wege de maatschappij tot daarstelling van een geneeskundig, gesticht voor krankzinnigen op het kasteel Coudewater te Ros malen. Na langdurige discussiëu eu becijfering der kosten naui de raad met 17 stemmen van de aanwezige 19 leden, het volgende besluit. «De gemeenteraad gehoord het college vau regen ten over de godshuizen eu de algeuieene armen, is van oordeel dat de overname der maat schappij tot verpleging vau kraukziuuigeu op het land te Coudewater, door regeulen over het ge neeskundig gesticht vau krankziuuigen dezer ge meente, niet wenschelijk is." om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Met ingang van den 29sten dezer wordt op het rijkstelegraafkantoor te Middelburg de door- loopende dagdienst op Zon- en Feestdagen inge voerd. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van 6.88(4, door een onbekende, onder letter Z. (Postmerk Hedel), ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De gemeenteraad van Beverwijk heeft beslo ten, deu kinderen, die niet ingeënt zijn, deu toegang tot de school te verbieden, en bedeeling te wei geren aan die ouders, wier kinderen in hetzelfde gevat verkeeren. Volgens Belgische bladen, wordt een spoor wegverbinding van het bassin der Maas van Tongeren af over Hasselt, Beeringeu, Moll en Turnhout met liet Nederlandsche spoorwegnet ernstig voorbereid. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 27 Januari. Waterstand 6 voet 5 duim boven nul. Zeer weinig drijfijs. Emmerik, 27 Januari. IJs vast. Waterstand 18 voet 9 duim. Gevallen 7 duim. Huihuizen 27 Januari. Voormiddags 6 uren. Waterstand 4.41 meter onder noodpeil. Val 0.17 meier. Nijmegen, 27 Januari. IJs en overtocht onver anderd. Waterstand 4.10 meter onder noodpeil. Val 0.13 meter. Pannerden, 27 Januari, voormiddags 6 uren. IJs vast. Waterstand 8.58 meter onder noodpeil. Val 0.15 meter. Arnhem, 27 Januari. IJs vast. Waterstand 2.86 meter onder noodpeil. Val 0.10 meter. Deventer, 27 Januari. IJs vast. Passage brug. Waterstand 2.92 nieter ouder noodpeil. Val 0.04 meter. Katerveer, 27 Januari. IJs vast. Passage te voet over het ijs, en met pont door eene sleuf. Water stand 2.74 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Kampen, 27 Januari. IJs in de IJsselmouden en de Zuiderzee onveranderd. Waterstand 1.64 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Gorcuni, 27 Januari. Toestand der rivieren zon der verandering, en overal langzaam vallende. Waterstand 1.99 meter onder noodpeil. Val 0.06 meter. üleeuwijk, 27 Januari. IJs vast, overtocht on veranderd. Waterstand 3.54 meter -4- AP. Val 0.05 meter. Werkeudam, 27 Januari. IJs vast. Waterstand 2.39 meter ouder noodpeil. Val 0.07 meter. Paulownahoeve, 27 Januari. 7 uren voormiddags. IJs onveranderd. Waterstand 0.64 meter onder noodpeil. Val 0.04 meter. bliedrecht 27 Januari. IJs vast. Waterstand 1.83 meter onder noodpeil. Val 0.03 meter. Dordrecht, 26 Januari. Voortdurend bij laa; walertijd losslrooineiid ijs, Mallegat hoopt groo- teudeels aan deszells benedeiimond op elkander. Overigens toestand eu overtocht veren als gisteren Waterstand 2.78 meter ouder noodpeil. Kop van 't eiland, ijs nog vast. Waterstand 1.95 meter AP. Val 0.05 meter. Grave, 27 Januari. IJs en overtocht onveranderd Oijen, 27 Januari. IJs overal vast, passage te voet. IJsdikte 0.20 a 0.30 meter. Van Grave tot Blaauwsluis het water gemiddeld 0.05 meter val lende. Waterstand 6.90 meter -+- AP., val 0.12. De buitengewone riviercorrespoudeutie in de lste inspectie opgeheven. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 26sten Januari 1871, lit. Apz., N°. 11, is de heer C. Von Hertling, zich schrijvende C. baron Von Hertling, geëxamineerd Beyersch bosch-beambte, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, Z. M. heeft de hoogleeraar L. W. E. Rauwen- liotf benoemd tot rector magnificus aan de hooge- school te Leiden voor het Academiejaar 1871/72. Z. M. heelt benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Bnelle Mr. H. P. De Kauler, thans rechter-plaatsvervanger in en procureur bij de arroudissements-reclitbauk aldaar; zijude heui eer vol ontslag verleeud uit zijue betrekking van rechter-plaatsvervanger. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den heer J. F. R. S. Vau den Bossche, lid van den Raad van Nederlandsch Indië, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, ouder dankbetuiging voor de langdurige en goede diens ten door hem aan den lande bewezen, en met toekenning van pensi-ien. 1>JE PERIODIEKE PERS. De Nieuwe Rollcrdamsche Courant is volstrekt niet op haar gemak over de verschijnselen die zich in Duitschland met opzicht tot ons Vaderland voordoen. Koortsachtig grijpt ze elke gelegenheid aan om Duitschland te verdenken van een poli tiek die alles behalve wenschelijk voor onze zelf standigheid zou zijn. Redenen voor haar te over om telkens en telkens het nationaliteitsgevoel van ons volk aan te prikkelen. We eerbiedigen deze gedragslijn volkomen ze is op zich zelf beschouwd zeer toe te juichen, maar we zien er de noodzakelijkheid niet van in. Zoo als de zaken althans nu staan zijn we van oordeel dat de N. R. Cl-, en met haar ook andere organen, de aandcht van Pruisen meer op ons vestigen, dan waartoe deze mogeudlieid aanleiding geeft. Men kan van hetzelfde gevoelen zijn als de vreesachtige organen, maar of het wijs is dit aan de groote klok te hangen en of het niet beter ware onder anderen vormen daarvan te doen blijken, b. v. door aan te dringen om ons land met liet oog op de tegenwoordige omstandighe den in Europa, in goeden staat van verdediging te stellen, zie dat is dunkt ons praktischer dan ai dat gelamenteer om ons Vaderland toclimuar vooral Pruisenvrees in ie boezemen. Het Nederlandsche volk behoeft geen aanprik- keling waar het nationaliteitsgevoel betreft. Het Nederlandsche volk stelt te veel prijs op zelfstandigheid, is te veel gehecht aan zijne instellingen, dan dat het ooit zou dulden dat het in eene andere nationaliteit wierde opgelost. Het Nederlandsche volk, ja de geringste Nederlaud sche knaap weet dat de geschiedenis van ons vaderland synoniem is met onafhankelijkheid. Door deze inleiding te doen voorafgaan aan een uittreksel van het artikel, dat in de N. li. Ct. heden voorkomt onder den titel Nederlanders en Duit schers," geven we volkomen den indruk weder die dit betoog op ons gemaakt heeft. De schrijver wijdt eene breedvoerige beschou wing aan die Duitschers, die Nederland en de Nederlanders niet persoonlijk hebben leeren kennen, en lichtelijk overhellen tot de uieeuiug, dat de Nederlandsche nationaliteit niets is dan eene variëteit van de Duitsche en dat de vol ledige autonomie van Nederland, zeer gewettigd in den tijd toen Duitschland zelf nog verdeeld was in tal van Staten, geen grond van beslaan meer heeft, nu de eenheid van Duitschland van theorie werkelijkheid is geworden. De schr. stelt daarom de wederzijdsche ver houding van het Duitsch en het Nederduitsch iö het licht, niet voor kundige Duitschers en Hollanders, waarvoor hij zijn arbeid niets nieuws noemt, maar voor hen onder wier bereik do taalwetenschap niet valt. In het bijzonder kan het zijn nut hebben, zegt sciir., dat ieder Neder lander wete dat het argument, hetwelk men heeft willen afleiden uit de verwantschap van hun taal inet het Duitsch, ten einde op dien grond aan Nederland het recht te ontzeggen on- alhankelijk van Duitschland te blijven bestaan, geen de minste kracht of beteekenis heelt. Het betoog wordt aldus besloten «Al was het Hollandsch een tak van het Duitschdit zou nog geen recht geven om Holland met Duitschland te vereenigen. De taal kan een kenteeken zijn van nationaliteit en is het vaak, maar niet altijd. Een groot gedeelte van Noordelijk Italië spreekt veeleer Fransch dan ltaliaansch. Een derde gedeelte van Zwit serland spreekt eveneeus Fransch. Zou het te rechtvaardigen zijn, als Frankrijk zich op dien grond van die laudstrekeu ging meester maken? Het groote teeken, waaraan men de nationaliteit herkent, het is een nationaal zelfbewustzijn, het is de gemeenschappelijke liefde van de kiuderen van een en hetzelfde vaderland voor hunne ge meenschappelijke moeder, een liefde, die zich openbaart door eenheid van offervaardigheid in de ure des gevaars, door de gemeenschappelijke vreugde in oogenblikken van geluk, door den gemeenschappehjken rouw bij nationale rampen. Ziedaar wat de ware nationaliteiten doet ont staan en in stand houdt. En te dien aanzien trotseert de Nederlandsche nationaliteit iederen twijfel. Heeft een volk bij deze elementen van eigen nationaliteit bovendien een eigen taal, die er het zegel op drukt, het bezit daarin een nieuwe kracht van zelfstandigheid. En ook te dien opzichte heeft Nederland niets aan andere volken te be nijden. In naam van ODze taal en in naam van ons gansch verleden kunnen wij Nederlanders dan ook zeggen: ««Wij zijn Germanen en zijn «als zoodanig bereid om in goede vriendschap «met Duitschland te leven, wanneer het onze «onafhankelijkheid eerbiedigt; er bestaat ech ter «geen enkele grond, waarom wij ons in zijne «eenheid zouden oplossen,"

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1