maar zij vraagt uwe tegenwoordigheid op dat die haar verder, tot nog meerdere beoefening der kunst zou opwekben. i; Anen zijn werklieden of ondergeschikten, maar J daarom juist is uwe aanmoediging noodig, om dat de leden hunnen ledigen tijd wijden aan wat schoon en goed is. Met Óeze welverdiende aadbeveling, zij Harmonie het beste succes toegewenscht. ff' °i buitenland. Jg. 53 Dultachland. De Pruisische Staats-Anieiger zegt, omtrent de capitulatie van Longwy Tusscheu Thionville en Montmédy ligt de ves- cl!ting Longwy, in de nabijheid van den spoorweg is:van Arlon. De stad is aan de Chiers gelegen en lis een 'vesting van den tweeden rang, die uit cttwee afzonderlijke deelen bestaat n.l. uit de ^beneden- eu bovenstad. Eerstgenoemde ligt in een slijjal en: laatstgenoemde eene zeer onregelmatige resting, die in het laatst der 17de eeuw gebouwd .et:S op een rots. De benedenstad is niet versterkt, moe bewapening is in vele opzichten zeer goed. niOe plaats is door den overleden Franschen Minis- er van Oorlog, Maarschalk Niel, van al het moge- rijke voorzien, toen Frankrijk in 1867 het plan pnad zich van Luxemburg meester te maken. Er Aluevinden zich verschillende 24- ponders die, naar usinen zegt, 6000 meters ver dragen, eer De stad telt ongeveer 3350 inwoners. In het 'Oyiegin vaD November 1870 werd deze vesting ingesloten. Zij werd den 17den Januari met veld- ak-eschut en den 19den met belegeringsgeschut be- Jrs'choten. Reeds richtte het veldgeschut in de stad s, ".enige schade aan. rlai In het Milit. Wochenblalt leest men eenige dignijzonderheden aangaande het beleg van het door latuur en kunst zoo sterke Belfort. In den nacht an den 20sten zijn de Duitschers het aan twee :anten op 3 a 4000 schreden genaderd door het 'eroveren van de bosschen Thillis en Bailly ten Diguidwesten van de vesting gelegen, die door uit- stetebreide aardewerken buitengewoon waren ver- weiterkt. Ook is het dorp Perouse ingenomen, dat illiup den grooten weg naar Basel ligt; hierdoor is deeiien aan dien kant tot op 2500 passen van Belfort enaderd. Deze stelling sluit zich onmiddelijk aan isjiuie van Danjoutin, waardoor men in staat werd ^ertesteld de loopgraven tegen het gedetacheerde heeirt Les Perches te openendit heeft plaats gehad den nacht van den 22sten. Is men eenmaal feester van dit zeer gewichtige punt, dat zich /,eiO 1500 passen voor het zuid-oostelijk front der i r esting uitstrekt, dan bezit men den sleutel van tg. telfort. De vijand, dit wetende, heeft ons die taak gOiOOveel mogelijk bemoeielijkthij heeft namelijk ,l[,sersche*dene bastions aangelegd, welke met een ya-ourtine zijn verbonden en veel tot versterking ?elt,er stellingen bijdragen. Ha; Uit Lausanne schrijft men: Koningin Augusta e<je['as in de schouwburg te Berlijn, toen zij de v0Clèpêche ontving, het bericht inhoudende, dat de eüjoogte van Avron door de Pruisen was bezet. 2jj£ij meende het publiek genoegen te doen, met (jg.et deze dépêche voor te lezenmaar in plaats jaan de verwachte toejuichingen, weergalmde het jn _eroep van Vrede! Vrede! met kracht door de ,e|lleaal. De koningin verwijderde zich hierop ter- 1 (jjOnd, hoogst misnoegd en teleurgesteld. evvl. Het bovenstaande wordt, zegt het Journal de mas'.aus(inne, ons bevestigd, door particuliere brieven irmc.it Berlijn, en door eene dame, die op ditoogen- jjjlik te Lausanne is, en de voorstelling te Berlijn eeft bijgewoond. kui' - Frn,lkr«k- jjj Generaal Faidherbe heeft bij den minister van ;s eorlog het volgend officieel rapport ingezonden ■e]j mtrent den veldslag bij St.-Quentin uej( „Ik heb de eer u een gedetailleerd rapport te Djeoen toekomen over den slag bij St.-Quentin. De ze|foodzakelijkheid inziende om voorwaarts te ruk- 100, en, met het oog op den uitval van het leger te 'arijs, dien ik hierdoor in de hand wilde wer den, richtte ik mij den 16den dezer naar het jUj^uid-oosten, om het tegen mij over staande leger j.on te trekken en de linie Lafère, Chauny, Noyon, ^jonipiègne te bedreigen; ik was er zeker van erpletterende strijdkrachten naar mij toe te lok- ji.en, maar er komen omstandigheden voor, waarin len zich moet weten op te offeren. „Voor St.-Quentin stiet ik tegen de massa der tof>n Reims, Laon, Lafère, Ham, Péronne, Parijs, miens en uit Normandië opgerukte Pruisische areD' ro meet'oePen- „Gelijk ik in mijn telegram van den 20sten ezer reeds meldde, handhaafde het Noorder- B DO' teU:Ser> uat bewijs heeft gegeven van de grootste apperheid, tot den avond volkomen zijne posi- e» J r le"f D' 6 Z6er waren, maar toen zag ik lij door het voortdurend aanrukken van versche ijandelijke troepen eu door de uitputting van de nzen verplicht de order te geven op Kamerijk irug te trekken. over' „Het korps van generaal Lecointe trok langs ^liren weg van Catau af; dat van generaal Paulze roa 'Ivry richtte zich naar den kant van Catelet en ,eel1' 'n slotte koos ik met de cavalerie den weg over me° Ihoubrichain. „Twee colonnes Pruisen trokken toen St.-Quen tin binnen, de eene langs den weg van Lafère, de andere van den kant van Parijs. „De vijand maakte daar buit: 1°. de gewon den 2°. de mannen, te groot in aantal, die onder verschillende voorwendsels in de stad waren achtergebleven, in plaats van op hun post in het gevecht te zijn; 3°. al die ongelukkigen, die,uit geput van vermoeienis en bezwijkende van den honger, na vier dagen gemarcheerd en twee da gen gevochten te hebben, niet in staat waren een retraite van 11 uren in den modder en door een kouden en stikdonkeren nacht te onderne men, 4 eindelijk een klein aantal van die dap pere soldaten, die de achterhoede uitmaakten en bestemd waren om eene retraite te beschermen. „Dit zijn al hunne trofeën. Op het slagveld hebben zij ons geen gevangenen ontnomen en wij hebben onze twaalf batterijen en onze drie reserve-battarijen ongeschonden uit den strijd medegenomen. „Daar onze vier divisiën door een reeks van operatiën eD gevechten, dagelijks gedurende zes weken geleverd, tot 6 a 7000 man elk vermin derd waren, hadden wij in den slag van St.- Quentin slechts over 25,000 strijders te beschik- ken. Het eerste Duitsche leger, versterkt door verscheidene korpsen, telde minstens het dubbele aantal troepen. z/ln weerwil van dien tegenspoed, hoop ik dat het noorderleger binnen eenige dagen zal kunnen bewijzen, dat het ook ditmaal niet machteloos is gemaakt. Een bij de Londensche Times ontvangen schrijven uit Parijs van 21 Januari zegt, dat Tro- chu zich sedert den jongsten uitval in het fort Mont-Valérien als schuil hield, en zijn ontslag had gevraagd, denkelijk ten einde zich te ont trekken aan de noodzakelijkheid om tot eene capitulatie mede te werken. De bevolking klaagde, en volgens den briefschrijver met alle recht, over onbekwaamheid van Trochu, zij hoorde met leed wezen spreken van Favre's vertrek naar Londen, en vreesde dat zij alzoo door hare leiders in den steek gelaten zon worden; zij was, hoewel het brood meer en meer schaarsch werd en al kari ger en kariger werd uitgedeeld, tegen capituleeren en voor krachtige, zelfs voor roekelooze pogingen tot verbreking van 'svijands liniën. In een bericht van de Belgische grenzen wordt het volgende medegedeeld: „De oorlog heeft in vele streken van Frankrijk eene ontzet tende demoralisatie te weeg gebracht; dit blijkt ook uit de berichten die wij uit de nabij onze grenzen gelegene gewesten ontvangen. Onder het Fransche volk gelijk bij het Fransche leger nemen willekeur, geweld en wanorde hand over hand toe, en tusschen die beide elementen heerscht vijandschap in plaats van overeenstemming. Da gelijks plegen soldaten zoowel als franc-tireurs wraakoefeningen aan burgers of geheele ge meenten wegens denkbeeldig of wezenlijk ver raad. Vooral de boeren, een nutteloozen tegen stand moede, weigeren onderstand aan de ver- dedigers des lands, en verraden niet zelden hunne bewegingen aan de vijandelijke uhlanen Gedurende het gevecht bij Bapaume hebben de Franschen verscheiden plaatsen in brand ge stoken, wier ingezetenen hen door valsche opga van onder het vijandelijke vuur gelokt hadden. Men heeft voorts geheele dorpen en afzonder lijk gelegen herbergen getuchtigd omdat zij bij voorkeur aan de Duitschers levensmid delen geleverd hadden. Ten gevolge van het een en ander nemen de inwoners in groote ge tale de wijk naar Belgisch grondgebied. Zij zeggen dat zij genoodzaakt zijn geworden levens middelen eu fourrage aan de Duitsche troepen te leveren, maar dat zij altoos behoorlijk betaling daarvoor hebben gekregen, terwijl de Fransche soldaten slechts zelden betalen en doorgaans geen geld hebben. Volgens hen is het land tus schen Rijssel, Amiens en Busigny verwoest, en heeft voor die verwoesting geene aanneemlijke reden bestaan. Van de krijgstucht en den geest der troepen van Faidherbe spreken de vlugte- liugen met de grootste minachting; dien generaal zeiven noemen zij eenen kwakzalver. tëlegraftlmkiy. Bordeaux, 25 Jan. De regeering heeft bekend gemaakt, dat in gevolge de weigering van Graaf Von Bismarck aan Favre, om een vrijgeleide te geven ten einde als vertegenwoordiger van Frankrijk aan de Londensche Conference deel te nemen, de Regeering besloten heeft alle beslui- ten van de Conferentie, die tegen de bestaande tractaten aandruischen of daarin verandering brengen, als ongedaan te beschouwen. Versailles, 25 Januari. OfficieelVolgens offi- cieele Parijsche berichten waren de Fransche korpsen, die den 19den dezer tegen het 5de Duit sche legerkorps een uitval deden, over de 100,000 man sterk. Londen, 26 Januari. Daily Telegraph meldt uit Versailles van 24 Januari. Bismarck stelde aan Favre de volgende voorwaardenDe Pruisische troepen bezetten de forten, de Fransche linietroe pen en mobiele garden gaan als krijgsgevangenen naar Duitschland; de ontwapende nationale garde beschermt Parijs. Duitschland bekomt Elzas en Lotharingenhet bezet Champagne totdat de oorlogsvergoeding voldaan is. Frankrijk bepaald zijne eigene regeeringsvorm. Deze voorwaarden werden van Fransche zijde onaannemelijk geacht. Havre, 26 Januari. Gisteren hebben de Pruisen requisities geheven te Pont-Audemer. Zij staan met een aanzienlijke macht tusschen Brienne en Corneville. Brussel, 26 Januari. De Indépendance deelt mede dat onder de Bonapartisten de hoogste bedrijvig heid heerscht. Ieder oogenblik komen koeriers uit Versailles en Wilhelmshöhe te Brussel aan, waar zich het brandpunt der agitatie bevindt. Bome, 26 De Pruisische gezant, de heer Von Arnim, is heden door prins Humbert in een bij zonder gehoor ontvangen. De vrees voor nieuwe overstrooming door het rijzen van de Tiber is geweken de rivier is val lende. Pest, 26 Januari. In het Lagerhuis verklaarde graaf Andrassy, in antwoord op de interpellatie van Stratomirovits, dat het antwoord op de dépêche, waarin van de nieuwe organisatie van Duitsch land kennis gegeven werd, met volkomen toe stemming der Hongaarsche regeering opgesteld is. De bedoeling van dat antwoord is: erkenning van den nieuw opgerichten Duitschen Bond en herstelling der vriendschappelijke verhouding. (Algemeene teekenen van goedkeuring). De Hong. regeering kan onmogelijk in de nieuwe organisatie van Duitschland of in zijn aanbieden van vriendschap of in het aannemen daarvan een dreigend gevaar van germanisatie zien. (Luide toejuichingen.) Na vruchteloos beproefd te hebben den oorlog te beletten, heeft de regeering de strengste neu traliteit in acht genomen. Hierdoor wordt een eisch van een der oorlogvoerende partijen om op de andere eene illoyale pressie uit te oefenen, onmogelijk gemaakt. Versailles, 26 Januari Officieel Duitsch bericht.) Het leger van Bourkaki trok terug op Besanjon op den linkeroever van de Doubs, vervolgd door eenige korpsen van onze Zuid-armee. Het verlies van den vijand bij zijn mislukte aanvallen op Von Werder wordt minstens op 1000 man geschat. Treurig is de toestand van de achtergebleven Fransche gewonden en zieken, die zonder hulp en zonder verpleging zijn achtergelaten. De an dere korpsen van de door Von Manteuffel ge- kommandeerde Zuid-armee hebben den terug tocht van de armee van Bourbaki door het be zetten van St. Vit en Quincey (beiden ten zuid westen van Besanfon) en van den spoorweg bij Mouchard afgesneden. Voor Parijs niets nieuws. Lissabon, 26 Jan. Er is een ministeriëele crisis ontstaan tengevolge van de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den bisschop Algareve tot patriarch. Graaf d'Avila verschilde op dit punt ten eenemale van zijn ambtgenooten. Londen, 27 Januari. De Times heeft het vol gende telegram uit Versailles van 25 dezer: „De heer Favre is hier gisterenavond van Parijs te ruggekeerd en had een langdurige samenkomst met graaf Bismarck. „Generaal Trochu heeft zijn ontslag genomen. Het garnizoen van Parijs tieeft een oproer on derdrukt door te schieten op het gepeupel, het welk eischte dat er opnieuw uitvallen zouden gedaan worden." Hetzelfde blad behelst het volgende telegram uit Berlijn van 25 dezer: „Duitschland zal ver moedelijk aandringen op de Maaslinie. De Bonds- Regeenng is op het punt, een semi officieele verklaring te doen, ten einde van alle pogingen tot bemiddeling af te schrikken." Volgens berichten uit Parijs tot 23 dezer was de generaal Vinoy benoemd tot opperbevel hebber van Parijs. Generaal Trochu blijft presi dent der regeering, Den 22sten hadden er voor het Stadhnis ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de mobile garden op de oproerige bataljons der nationale garde hebben gevuurd. De rust werd hersteld. Vijf personen werden bij die gelegen heid gedood en 18 gekwetst. De gevangenis Mazas was den 21sten dezer geforceerd en Flourens en andere gevangenen bevrijd. Bij besluit zijn alle clubs geschorst en de loka len waar zij vergaderden gesloten. Marktberichten. Amsterdam, 27 Januari. Rogge, semming iets hooger; Petersburg 204, 205; Galatz 209. Levering, stemming hooger; Maart 206, 205; Mei 211, 212; October 215, 216, 217, 216. Boekweit, stemming ruim prijshoudend. Raapolie, 6 weken 51 Kvlie gend 50; voorjaar 47M; najaar 46(4, Lijnolie 6 weken 34; vliegend 3251; voorjaar 33(4, 33H; Dajaar 85(4, 35(4. Koolzaad, zonder handel. LAATSTE BERlCHTblN. 's-Gravknhage, 27 Jan. De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer Angelbeek (waaromtrent vroeger breedvoerig verslag gegeven is) tegen den Staat der Nederlanden. De Hooge Raad heeft, na uitvoerige uiteenzet ting der feiten en wederzijdsche conclusiën, ten aanzien van het recht, in substantie het volgende overwogen Ten aanzien der ontvankelijkheid van de vor dering, dat de bestrijding van den gedaagde is gericht tegen die vordering van den eischer in haren gan6chen omvang, zoodat, indien die be strijding is gegrond, alle verder onderzoek omtrem de bijzonderheden vervalt, en dus vóór alles mot1 onderzocht worden, of de eischer is ontvankelijk dat de vordering strekt tot betaling van activi teitg-tractement, verbonden aan eene door der eischer, naar hij vermeent, bekleedde ambtsbe trekking in Ned. Indië, uit welke hij nietwetu. zou zijn ontslagen, en voorts tot betaling vai overtochtsgelden; dat bijaldien hij eenig recht daarop mocht hebber, dit alleen geldt de staatsdienst in Ned.-Indie, en ten laste komt der koloniale schatkist; dat mitsdien, zoo de eischer ter hierbedoeldc zake heeft eene burgerrechterlijke schuldvordt ring, deze alleen aangaat de regeering in Ned.- Indie, en dat de eischer haar langs den wegvai art. 159 der wet op de Rechterl.-Organisatie ii Ned.-Indien aldaar kan en moet doen gelden; dat derhalve de ingestelde vordering in harei ganschen omvang en samenhang is niet ontvan- kelijk tegen den gedaagde. Op deze overwegingen heeft de Hooge Raad den eischer verklaard niet ontvankelijk teger den gedaagde in rijn ingestelde vordering, eu hem veroordeeld in de kosteD van het geding. De Hooge Raad, samengesteld als Raad van revisie, heeft bij den aanvang der zitting van heden, uitspraak gedaan in de zaak van de Ne- derlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij, eische- resse, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde De Raad heeft den eisch in revisie door de Netl Rijnsooorweg-Maatschappij ingesteld, ongégronu verklaard, verworpen, de ingestelde voorziening ei bevestigd het arrest van den Hoogen Raad den 27sten Januari 1870 in deze zaak gewezen, waarbij is verworpen eene door de spoorweg-maatschappij opgeworpen exceptie als zoude de Hooge Raad onbevoegd zijn, om als rechter in eersten aanleg kennis te nemen van een eisch in vrijwaring, door den Staat tegen genoemde maatschappij in gesteld. In deze residentie is aangekomen de markies d'Augeja, nieuw benoemd Minister van Portugal bij de koningrijken Nederland en België. Genoemde heer is de opvolger van den graaf De Seijsal,die gedurende vele jaren deze betrekking vervuld had. Gemengde Berichten. In de gemeente Molenbeek St.-Jean (Brussel) heeft eene recht zeldzame gebeurtenis plaat6 gehad. Men voerde in de zaal van het Prado het blijspel de Dienstboden in de Vlaamsche taal ten tooneele. Het was er stampvol; het stuk liep goed van stapel en gaf tot uitbundige vroolijkheid aanlei ding, waartoe het spel van mevrouw Gassée niet weinig bijdroeg. Plotseling echter geeft mevrouw Gassée een gil en zinkt kermeud op den grond. Men snelt haar ter hulp, draagt haar van het tooneel tusschen de coulissen en eene seconde later was zij moeder! Men kan zich moeilijk een denkbeeld vormen van de opschudding, die door dit curieuse incident veroorzaakt werd eene opschudding, die zelfs niet tot bedaren kwam, toen de régisseur kwam mededeelen, dat de moeder en haar dochtertje zich in den besten welstand mochten verheugen. Omtrent de uitwerking van het bombardement van Parijs wordt gemeld, dat toen de hoogleeraar Levasseur den 19den dezer zijn cursus hield in het Collége de France, eeo bom op de trappen viel, die naar zijn katheder leiden. De hoogleeraar hield op en toen hij de zekerheid had, dat de spÜDters van de bom Diemand hadden gekwetst, zeide hij tot zijne toehoorders, zonder in het minste zijne kalmte te verliezen: „Mijne heerenl als gij het goed vindt, zal ik met mijn cursus voortgaan." Een zekere Ellen Shute, een inwoonster van Bristol, verscheen onlangs ten 251ste male voor den rechter, wegens rustverstoring in kennelijker), staat van dronkenschap. Te Vlissingen had dezer dagen een brutale diefstal plaats. Een wagen, met meel beladen, werd op den nieuwen weg door vijf personen aangerand. Zij trokken, ondanks de pogingen van den voerman, een vat meel naar beneden, en borgen het in een huisje in de nabijheid van een pakhuis. Het spoor, door het meel, bij het rollen van het vat achtergelaten, heeft de dieven ver raden; zij bevinden zich allen reeds in handen der politie. In de gemeente Vries in de nabijheid van Yde, hebben gisterenavond een man G. Hartlief geheeten en zijne vrouw op jammerlijke wijze den dood gevonden. De man, een kruiwagen met beide naar zijne woning willende brengen, ging daarmee, omdat de brug afgedraaid was, over het ijs. Hij zakte er door heen, en riep zijne vrouw te hulp. Deze terstond toesnellende, waagde zich mede op het ijs en reikte hem de hand, inaar met dat ongelukkig gevolg, dat de schots ook onder hare voeten wegzonk, en man en vrouw hand in hand den dood vonden. Zij laten een kind van 1(4 jaar na, terwijl de moeder van den man voor de derde maal binnen het jaar, door verlies van man en twee volwassen kinderen zeer be proefd word. Te Richmond (N. Amerika) is in een der koude nachten die men onlangs aldaar gehad heeft, een vreeselijke brand in een hotel ontstaan. Ongelukkig was alles dicht gevroren, en konden

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3