Emmerik, 26 Januari. IJa vast. Waterstand 19 voet 4 duim. Gevallen 4 duim. Huihuizen 26 Januari. Voormiddags 6 uren. IJs vast. Waterstand 4.24 meter onder noodpeil. Val 0.16 meter. Nijmegen, 26 Januari. IJs en overtocht onver anderd. Waterstand 8.97 meter onder noodpeil. Val 0.15 meter. Pannerden, 26 Januari, voormiddags 6 uren. IJs vast. Waterstand 3.4S meter onder noodpeil. Val 0.15 meter. Arnhem, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.76 meter onder noodpeil. Val 0.16 meter. Grebbe, 26 Januari. IJs onveranderd. Wa terstand 3.56 meter onder noodpeil. Val 0.06 meter. Katerveer, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.76 meter onder noodpeil. Was 0.04 meter. Kampen, 26 Januari. Toestand onveranderd, ge regeld verkeer met Urk over het ijs. Waterstand 1.66 meter onder noodpeil. Was 0.02 meter. Eek en Wiel, 26 Januari. Namiddags 1 uur en 30 min. Passage met vrachtwagens over het ijs, Waterstand 2.68 meter onder noodpeil. Culemborg, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.75 meter onder noodpeil. Zonder was of val. Vianeu, 26 Januari. IJs vast, overtocht geregeld. Waterstand 2.65 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Vreeswijk, 26 Januari. IJs vast. Waterstand 2.47 meter onder noodpeil. Was 0.03 meter. Gorcum, 26 Januari. Waterstand 1.93 meter on der noodpeil. Val 0.02 meter. Toestand der rivie ren onveranderd, water langzaam vallende, met uitzondering der rivieren de Linge, die wassende is door het niet meer in werking zijn van het stoomgemaal te Steenenhoek, tengevolge van de weder ingevallen vorst. IJsdikte benedenmond Nieuwe Merwede over 2000 meter lengte ge meten de blanke schol van 0.30 tot 0.60 meter, op enkele plaatsen aangeheusd tot 3 meter. Werkendam, 26 Januari. IJs onveranderd. Waterstand 2.32 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. Paulownahoeve, 26 Januari. 7 ure voormiddags. IJs vast. Waterstand 0.60 meter onder noodpeil. Dordrecht, 26 Januari. Dordsche waterwegen ijs vast. Mallegat twee groote wakken gestroomd in 0.23 meter ijsdikte. Dordsche Kil blank water. Hollandsch Diep open met weinig drijüjs, over tocht veren geregeld. Waterstand 2.54 meter on der noodpeil. Cuyk, 26 Januari. 1 uur voorm. IJs vast. Wa terstand 9.75 meter -+- AP. Grave, 26 Januari, overtocht te voet en met onbeladen voertuig. Oijen, 26 Januari. Waterstand 7.02 meter 4- tusschen Grave en Blaauwe Sluis in de laatste 10 ure 0.04 meter val. Overal op de Boven-Maas ijs vast, passage te voet. Woudrichem, 24 Januari, 9 uren voormiddags Waterstand 3.88 meter 4- AP. Val 0.02 meter. Op de Beneden-Maas in den toestand van het ijs geene verandering. IJsdikte in den mond van Maas en Waal 0.40 a 0.45 meter. Met ingang van den lsten Februari aanstaande worden telegraafkantoren van de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen voor het publiek geopend op hare stations te Beilen, Best, Biezelingen, Dedemsvaart, Geldermalsen, Gilzen- Rijen, Gorsel, Hedel, Houten, Koekange Krab- bendijke, Nieuweschans, Schalkwijk, Scheemda, Vught, Wirdum, Wolvega, Wouw, Zuidbroek en Zuidlaren. Op het binnenlandsche verkeer, zoo wel tus- schen deze kantoren onderling als met de kan toren van den Rijkstelegraaf en met die der bij zondere maatschappijen in Nederland, wordt het eenvormige tarief van 0.30 gl. per bericht van 1 tot 20 woorden toegepast. Voor de bezorging der telegrammen van al de bovengenoemde stations naar de gemeenten van dien naam, wordt, boven de seinkosten, een bestelgeld betaald, dat 0.25 gl. bedraagt wanneer het door den afzender wordt betaald, doch zoo deze het ten laste van den geadresseerde laat naar gelang van den afstand wordt berekend. De diensttijd is gelijk aan dien van alle ove rige Staatsspoorweg-telegraafkan toren. De telegraafkantoren op de stations van de bovengenoemde maatschappij te Almelo, Bunde, Dronrijp, Echt, Enschedé, Franeker, Helmond, Roermond, Susteren, Swalmen, Tegelen, Veen- wouden en Wijhe worden, met hetzelfde tijdstip, voor het publiek gesloten. Door den Nederlandschen consul in Denemar ken is de heer A. P. Andersen aangesteld tot zijnen vice-consul te Elseneur. Zoolang de telegrafische gemeenschap met het zuidelijk gedeelte van Frankrijk langs den gewonen rechtstreekschen weg afgebroken is, kan men thans ook nog gebruik maken van den weg over Italië, Malta, Bona en Marseille. Het tarief voor dien weg bedraagt van alle Neder- landsche kantoren 7.5 gl per enkelvoudig tele gram. Berichten naar Algerië en Tunis kunnen mede over Italië en Malta worden verzonden. Het tarief bedraagt dan van alle Nederlandsche kantoren 7 gl. per enkelvoudig telegram. Bij Koninklijk besluit van 26 Januari, zijn aan art. 3, 2, van het Kon. besluit van 4 December 1870 Staatsblad n°. 190), de volgende zinsneden toegevoegd Onze Minister van Binnenlandsche Zaken kan afmaking van Regeeringswege voor bepaalde stre ken en bepaalden tijd doen staken. Eigenaars van longziek vee zijn bevoegd dit te slachten, na afgifte bij den burgemeester en onder toezicht der politie, onverminderd hunne verplich ting tot naleving der overige bepalingen van de aangehaalde wet en van dit besluit. Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad en in de Staatscourant. Z. M. heeft C. Van Meer herbenoemd tot bur gemeester der gemeente Zevenbergen. Z. M. heeft de heer W. F. Lamoraal Wichers, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Gorinchem c. a., benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Dordrecht c. a. DE PERIODIEKE PERS. In de Indépendance zegt de Arnhemsche Courant werd dezer dagen een plan medegedeeld, op welks grondslagen de vrede tusschen Frankrijk en Pruisen zou gesloten worden. Duitschland zou zich vergenoegen met den afstand van den Elzas en met een rectificatie der grenzen van Lotharingen dat overigens aan Frankrijk zou blijven met (het ontmantelde) Metz. Voor deze gematigdheid in zijne eischen zou Duitschland schadeloos gesteld worden door de inlijving van Luxemburg, en door de opneming van Nederland, vermeerderd met de Vlaamsche provinciën van België, in den Noord-Duitsche Bond, „op gelijken voet als de Zuid-Duitschen Staten, of wel op den voet van de ingelijfde Stalen." Frankrijk zou, op zijne beurt, voor de aan Duitschland afgestane deelen scha deloos gesteld worden door de inlijving der Waalsche provinciën van België, dat dus geheel van de kaart van Europa zou weggevaagd worden. De avontuurlijkheden der Pruisische politiek van „staal en bloed" geven, zegt het blad, natuur lijk tot allerlei tinnegieterijen en verlakkerijen aanleiding. Wij kunnen dus er niet voor instaan dat dit een werkelijk beraamd en bestaand plan is. Doch in zijne onredelijkheid ligt iets karak teristiek bismareks, dat het niet geheel onwaar schijnlijk maakt. Reinecke's groote diplomatieke kunst bestaat steeds hierin, de schade die hij aanricht door anderen te doen betalen en ande ren te doen boeten voor de misdrijven welke hij begaan heeft. Het plannetje zou dus geheel in den geest en smaak zijn van den heer van Ha- lepartus, den Kamler des Reiches, die altoos deles betracht Een man in de boosheid, een man in 'l verstand Die heerscht in de wereld met krachtige hand. Na over dit plan uitgeweid en het in verband te hebben gebracht met Pruiseus bekende annexa tie-politiek komt het blad tot de vraag: Willen wij Nederlanders blijven en zoo ja, wat kunnen, wat moeten wij doen om, of Bismarck het wille of niet, Nederlanders te blijven? Het antwoord, dat eene nadere aanprijzing is van het vroeger door de Arnhemsche Courant be sproken plan van een bond tusschen de kleine staten van Europa met Engeland als middenpunt, luidt aldus: „In de eerste plaats, zekerlijk, op ons zeiven vertrouwen en op ons zeiven rekenen. Maar de zelfhulp alléén is, tegen eene groote overmacht, niet altoos voldoende, en wij moeten, al doende wat wij uit ons zeiven kunnen, geen hulp en steun van buiten vorwaarloozen of versmaden. Het gevaar dat Nederland dreigt, dreigt ook an dere volken en Staten, en de Pruisische over moed wordt grenzenloos. Zou het iets meer dan rationeel wezen, wanneer de gelijkelijk bedreigde volken in eene innige aaneensluiting en een in- nigen bond de verzekering zochten tegen het hun allen gemeenschappelijk bedreigend gevaar?" binnenland. Amsterdam, 26 Jan. In de heden alhier gehou den vergadering der vereeniging in het belang der weezenverpleging, onder Voorzitterschap van den heer Modderman, werden de vroeger aan gekondigde punten behandeld. De vereeniging telt 72 ledenhet eerste deel van haar tijdschrift is thans verschenen. Naar men verneemt zal aaost. Zondag van hier waarschijnlijk weder een gesloten ijlgoede rentrein naar Mannheim vertrekken. Eene ver zending op deze wijze schijnt, door de onregel matigheden welke op de Duitsche spoorwegen thans voorkomen de eenig zekere te zijn, en met genoegen ziet men dat de Ned. Rijnspoorweg maatschappij haar materieel beschikbaar stelt om den handel op deze wijze te gerieven, daar nog steeds de naar Duitschland gezondene wa gens zeer onvoldoende teruggezonden worden. 's-Gravinhage, 27 Januari. In de jongstleden door den Gemeenteraad alhier gehouden zitting is ingekomen de volgende missive. 's-Gravenhage, 19 Januari 1871. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage. „Uw schrijven van 13 dezer, gaf mij aanleiding kennis te nemen van de brief wisseling betreffende het verzoek om een Rijks subsidie ten behoeve der hoogere burgerschool uwer gemeente. Hetgeen door 's-Gravenhage uit eigen beweging, zonder hulp der Regeering, voor het middelbaar onderwijs is gedaan, doet zien, dat dit gewichtig belang hier ter stede niets dan uwe voortdurende zorg behoeft. Vóór de eerste oprichting, vijf of zes jaren geleden, kon, zooals in andere aanzienlijke gemeenten geschied is, zijn getwijfeld, of men zonder bijstand des Gou- vernements het doel zou bereiken. Nu evenwel die school 6edert eenige jaren bestaat en in bloei toeneemt, blijkt dat de gemeente terecht op eigen kracht vertrouwde, en hetgeen zij onder nam haar niet te zwaar is." „De Minister van Staat en Binnenl. Zaken. Thorbecke." Delft, 26 Jan. In de gisteren gehouden ver gadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Nootdorp, is tot dijkgraaf gekozen de heer C. J. Mooyman, heemraad van den polder in plaats van den heer J. W. Van der Schooien, onlangs overleden. Jn de vergadering van bet Delftsche Depart. der Ned .-Maatschappij ter bevordering van Nij verheid, gisteren avoDd gehouden, heeft de heer Dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar in de schei kunde aan de polytechnische school, een voor dracht gehouden over de petroleum. Na in het kort te hebben aangetoond dat de petroleum of aardolie reeds in de oudheid bekend was, maar eerst sedert 11 a 12 jaren in Europa zoo algemeen wordt gebruikt, bepaalde de spreker zich meer bepaald tot de oplossing der vraag, „hoe het komt, dat men in de laatste jaren, integeustelling van vroeger, weinig meer hoort van ongelukken met lampen, met deze stof gevuld." De oplossing daarvan waren de meerdere zorg die thans door de petroleum-rafliuadeurs aan die brandstof wordt besteed en vooral de middelen en werktuigen, die het mogelijk, zelfs gemakkelijk maken om de petroleum te onderzoeken. Onderscheidene proeven bevestigde het door den hoogleeraar daaromtrent medegedeelde. Rotterdam, 26 Januari. Tot de verschillende stuk- ken, die in de jongste gemeenteraadszitting werden ingediend, behoort onder anderen eene aanvraag van Burg. en Weth. om goedkeuring op een crediet van 1000, in verband met de maatregelen ten op zichte der pokken-epidemie. Tengevolge van een door hen bij de Gezondheids-Commissie aange vraagd advies zijn er namelijk twee missives ingekomen, de eene van de Commissie voor koe- pok-inenting en de andere van de Commissie van administratie over het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waaruit blijkt, dat er wegens het groot aantal personen, die van de gelegenheid tot vaccinatie en revacciuatie gebruik maken, dadelijk behoefte bestaat aan eene wachtkamer op het terrein achter het Ziekenhuis, zoowel als aan eene geschikte bergplaats voor matrassen ten dienste van poklijders. Daar hierin op eene geschikte wijze kan worden voorzien door de oprichting van twee houten gebouwen, hebben Burg. en Weth. gemeend oogenblikkelijk de noodige orders te moeten geven om die te plaat pen. L. Nadat deze mededeeling onmiddelijk met algemeene acclamatie was beantwoord, werd vervolgens bekend gemaakt dat dit een en ander eene uitgaaf van f 700 zal teweegbrengen en dat Burg. en Weth. daarbij een crediet van ƒ300 verlangden voor de kosten tot het desinfecteeren van woningen van poklijders. Het gezamelijk crediet van 1000 werd daarop zonder discussie toegestaan. Gouda, 26 Januari. Laatstleden Dinsdag werd een ingezetene dezer gemeente naar zijne laatste rustplaats gebracht, die sedert zeer vele jaren in creuieente- en kerkbestuur zitting hadMr. Jean Louis Antoiue De Grave. Sedert meer dan vijfen twintig jaren was hij lid van den gemeenteraad en door zijne medeleden tot wethouder gekozen. Niet minder lang behoorde hij tot het college van kerkvoogden der St.-Janskerk, die hem sedert geruimen tijd tot hun voorzitter herbenoemden. Op het kerkhof was een talrijke menigte bij eengekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Het dagelijks bestuur der gemeente, bijna alle leden van den raad en van het college van kerk voogden, eene deputatie van de hier gevestigde aldeeling van '1 Metalen Kruis (waarvan de over ledene ook voorzitter was) en zoovele anderen waren daar tegenwoordig. Eene gepaste hulde aan 's mans nagedachtenis werd uitgesproken door den predikant J. Broedelet en door den burge meester Mr. A. A. Van Bergen lJzeudoorn. Brielle, 25 Januari. Naar men verneemt, zul len op aanschrijving van de hooge regeering de kommandant der alhier in garnizoen liggende torpedo compagnie en de officier Steenkamp mor gen met de noodige materialen van hier naar de Nieuwe Merwede vertrekken, den zich in die rivier bevindenden ijsdam inspecteeren en mogelijk door torpedo's verbrijzelen. Montfoort, 26 Januari. Binnenkort zal dealt algemeen beminde en geachte schoolonderwi- k" de heer Tebbenhoff, zijn 50jarig jubilée in J betrekking vieren. Men ziet den 72jarigen j ,8j aard nog met jongelingskracht aan het heil 8 hem toevertrouwde jeugd arbeiden. Kampen, 26 Januari. Van de 80 jongelieden jja tot dienstneming bij het instructie-bat. te Kan waren opgeroepen, zijn er jl. Dinsdag 63 oi komen. Daarvan zijn 6 afgekeurd en 4 we»- onvoldoend examen afgewezen, zoodat er 53 dieDst zijn gesteld. Tegen Maart a.s. verws: men weder eene oproeping van jongelieden dat bataljon. Meppel, 26 Januari. Door den prov. inspecittin van het lager onderwijs, den heer Dr. H. Nas;.Tai is aan den raad voorgesteld, om tweemaal ;ia week onderwijs in de natuurkunde aan de set jw van jongejufvrouwen te doen geven door den h^, L. Steenbergen, welk verzoek door de plaatselijk! schoolcommissie krachtig is ondersteund. peB De poging door eenige geachte ingezeteo3 aangewend ter oprichting eener Zee-assuranQe is, wegens gebrek aan genoegzame deelnemi:)e mislukt. 's-Hertogenbosch, 26 Jan. Op uitnoodiging rijk den heer commisaris des Konings in deze p:ia( vincie is gelast, dat de twee te Wijk en Ale,er geplaatste rijksveldwachters en een marechausine voortaan te Bokhoven zullen zijn gestationeer. I alsmede dat te Ravestein, Megen en Lithoyjeg op iedere standplaats twee en te Drunen dmg marechauseés zullen zijn; en wel om te wak-es tegen het doorsteken van den dijk van Gra'ch naar Woudrichem langs de rivier de Maas, :ei den Heidijk langs den Baard wij kschen overlsi - hetgeen te verwachten is bij den tegenwoordignij: hoogen waterstand eD den invallenden dooi. lat 1NGEZOND EIV. :ai Mijnheer de Redacteur I 'ei Met genoegen zag ik in Uw veel gelezen Ditui blad, eene aankondiging van de, ter dezer steiel gevestigde vereeniging Harmonie en wete dat zij voornemens is, eene tooneel voorstelliip te geven in de Stads-Schouwburg, ten voordee.ie der opgenomenen in het werkhuis alhier. ei Velen zullen misschien bij die aankondiginie gedacht hebben; ei lieve! waarom voorhetwer.es huis? dat is eene stedelijke inrichting en heelr die ondersteuning niet noodig. 1 Het werkhuis is eene stedelijke inrichting, ds'e is zoo, maar de voorstelling zal niet plaats- lief? ben voor het werkhuis, maar wel voor hen d-ee daarin worden opgenomen, dat is heel wat t 'e ders, en gelieven onze Stadgenooten wel gotoc te begrijpen. Al het voordeel van de voorstellit;ei van Harmonie, komt dus ter voordeele va®1 allen die opgenomen worden onverschillig welt:01 Godsdienst zij belijden. Het bestuur van Ha: mouie, heeft gemeend, dat het moeijelijkhede:'8 geven zou, wanneer die voorstelling was vofflS de algemeene armen, om dat eene verdeelin;01 over zoo vele schijven loopt als er gezindten zijt'J Harmonie geeft eene voorstelling in de:e' schouwburg, en wel met alle regt, niet om daai hunne leden zulke uitstekende talenten zijn -ei och! die vindt men bij de bestaande tooneelge01 zeischappen ook maar heel weinig maar om da° zij de vruchten van hunne studie, willen toevvij den aan een goed doel, dat isweldoenmas.'"' ook, omdat de werkende leden van Harm»1' nie niet zoo geheel en al onbeslagen op he'* ijs komen. Het zijn dilletanten, maar toch zou ik er kun nen noemen, wanneer de bescheidenheid m; det niet verbood, die werkelijk tooneel-kennis e01 tooneel-tact bezitten. Er is in hun spel werkeli,111 veel goeds en missen zij hier en daar de tooueei vorm, of kan een enkele het platte dialect nie** afleeren, toch hebben zij meermalen, ja zeik0 meest altijd de lof van het publiek mogen inoo.,e sten en waarlijk niet onverdiend. De vereeniging mag zich dan ook verheuge:e in het meer en meer toetreden van degelijk'111 leden en zelfs bij hunne laatste voorstelling kj1 hun gewoon lokaal, heeft daar een geïntrod»'0 ceerde, de leden toegesproken en zijne vol kornet6' goedkeuring gegeven aan de uitvoering en dis jl geïntroduceerde was iemand die volkomen bei regt heeft een oordeel te vellen; het was hie.' 1 niet eene eenvoudige goedkeuring maar een toe6 juiching met raadgevingen waar die Doodig waren/ Vindt Harmonie zoo stilletjes aan, meer en meer sympathie bij een weldenkend publiek/ ei lieve I waarom zou het dan nu de edele po- gingen van dit gezelschap niet willen ondersten1 nen of heeft de voorstelling voor Katwijk en^ Noordwijk geen genoegen gegeven, of wel dege lijk de overtuiging dat men zich in zijne ver-y wachting niet bedrogen had en zeer bevredig^ huiswaarts keerde. Bij die voorstelling was de Schouwburg over, vol, laat het ditmaal niet minder zijn, Bwe inonie vraagt niet voor zich zelveu, maar voo'.] de armen in het werkhuis zij vraagt geen<3] verheffing die zij niet zou mogen aannemen.!

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2