N°. 3364. Vrijdag A°. 4871. 27 Januari. Feuületon van het „Leidsch Dagblad". DE LUCHTVAART leljji k* jen, eesc De a Kl LK ki 1 tele )ten by a«i LEIMCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3,85 Afzonderlijke Nommers°*05- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelj 0.45. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 26 Januari. Z. M. heeft benoemd tot Mim»ter van Oorlog den. kolonel Engelvaart, gouverneur der konink lijke militaire academie te Breda, in de plaats van, den Kolonel G. P. Booms, die op zijn ver zoek wegens redenen van gezondheid eervol als zoodanig is ontslagen. Door den dood van den hoogleeraar Miquel is ook eene leemte ontstaan in de commissie, die door de regeering belast was met het herzien van de pharinacopaea, waarvan de geleerde over ledene het voorzitterschap bekleedde. Dit veel omvattende werk moet echter bijna gereed zijn en zal weldra den minister van binnenl. zaken worden aangeboden. Naar men uit goede bronnen verneemt, wordt het examen tot 2de luitenant der infanterie, ar tillerie en cavalerie uitgesteld tot Nov. a. s. Wat de uniform-verandering betreft, daarvan kan nog niets naders worden gemeld; alleen is reeds vastgesteld, dat de infanterie-chakot verval len zal, en vervangen worden door een kepi (Fransch model) van donkerblauw laken, van boveu van een geele bies en van voren van ko karde, een lis en knoop voorzien, waaronder het nummer van het regement. U. D. Ons is ter plaatsing afgestaan een brief van een attaché bij het Nederlandsch consulaat per ballon monté den 18den Januari, den 123sten dag van hei' beleg, uit Parijs verzonden. „Mijnheer! Ik zend UE. eenige regelen ten einde UE. ge rust te stellen omtrent de kistenwelke ik van UE. in bewaring heb, dezelve zijn goed be zorgd; mijne woning heeft niets te vreezen van het bombardement, daar wij beschermd zijn door St. Denis en de Buttes Montmartre; tot dusver zijn de door de Pruisen gezondene bommen rive gauche van de Seine gevallen, zeer ver van mij verwijderd; doch wij hebben al de vluchtelingen in onze buurt gekregen, hetgeen zeer veel verwar ring geeft. Men zegt dat wij nog voor zes weken brood, wijn en koffiehebben; het brood is zeer slecht en bestaat hoofdzakelijk uit haver en zemelen, al de dieren zijn door ons gegeten, er blijft ons nog alleen over, hun voedsel te verorberenaan alles hebben wij gebrek, behalTe aan appetijt; we gaan meestal aan de schraal voorziene tafel met den noodigen honger. Gelukkig dat ik gezond ben. Er is heden eene groote troepenbeweging, er schijnt eeDe sortie op haDdeu te zijn, en ik hoop dezelve gelukkig moge zijn voor de Franschen, opdat wij hier uit onze opsluiting verlost worden Ontvang enz. P. S. Het weder is zachter en dooiend. De minister (baron Van Zuylen) met zijne vrouw, zijn allen Dog hier. Het volk is zeer rus tig en verdraagt alle ontberingen met de meeste gelatenheid. Naar men verneemt, zijn door bestuurderen van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen tot buitenlandsche leden benoemd, de heeren Dr. Felix Hecht, pri vaat-docent in de rechten aan de hoogeschool te Heidelberg; Ferdinand von Hellwald, beambte bij de keizerlijke bibliotheek te Weenen; Dr. Luigi Cossa, hoogleeraar in de staatshuishoud kunde aan de hoogeschool te Pavia; Filippo Serafini, hoogleeraar in de pandekten aan de hoogeschool te Bologna en Carl Ludwig Hans Forslind, vroeger officier van het Zweedsche leger, te Warberg. Gisteren werd bij den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur behandeld een beroep van den Raad der gemeente Ouder- Amstel van een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad tot het opnemen bij de maatschappij vau gemeente-cre- diet te Amsterdam eener geldleening van ƒ21000 ten behoeve van den bouw van een raadhnis. Rap porteur, de Staatsraad De Vries. (Het blijkt uit diens rapport hoofdzakelijk, dat de bedoelde geld leening is aaDgegaan onder de voorwaarde eener jaarlijksche betaling van 5 pCt. voor rente en aflossing gedurende 68 jaren. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat er geene noodzakelijkheid bestaat om de gemeente voor zoo langen tijd te verbinden; dat het daarbij ook billijker is te ach ten, dat het tegenwoordig geslacht er voor op- brenge, en niet eene opvolgende generatie worde verbonden voor ondernemingen door eene vroegere aangegaan.) 2°. Een gelijk beroep van den Raad der gemeente Nieuwer-Amstel met betrekking tot eene geldleening van 50,000 voor den aanleg eener nieuwe begraafplaats. Dezelfde rapporteur. 3". Een gelijk beroep van den Raad der gemeente Castricnm met betrekking tot ƒ8000. Zelfde rap porteur. Bij verschil van doeleinden in deze drie zaken, doch bij gelijkheid van hoofdbeginsel zijn door de respective gemeenteraden bij memorie de bewe ringen van Gedep. Staten, op dat hoofdbeginsel gegrond bestredenen is namens hen als gemach tigde opgetreden de heer advocaat Mr. B. M. Vlie- lander Hein, tot nadere ontwikk elingdier gron den van bestrijding. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land, (in aanmerking nemende dat eene herzie ning noodig is, der bij hun besluit, van den 19den Nov. 1861, n'. 18, vastgestelde hoofdpunten, in acht te nemen bij het bouwen of vergrooten van school- localen waarvoor tegemoetkoming van wege het rijk en de provincie wordt verleendgelezen het, in overleg met den heer provincialen inspec teur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, door den heer hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de distriet ingediend rapport van den 3den November 1870, n°. 5714); hebben den lOden dezer besloten, met intrekking van de regelen en hoofdpunten, vastgesteld bij hun hiervoren aangehaald besluit van deD 19den November 1861, u°. 18, vast te stellen eenige nieuwe regelen of hoofdpunten, in acht te nemen bij het stichten of vergrooten van schoollokalen in dit gewest, waarvoor rijks- en provinciaal subsidie wordt gevraagd, en deze mede te deelen aan de ge meentebesturen in dit gewest, ten einde zich bij het doen van aanvragen tot toepassing van art.36 der wet op bet lager onderwijs, dien overeen komstig te gedragen. Uit die regelen of hoofdpunten ontleenen wij het volgende Plaats. Het gebouw moet zooveel mogelijk vrij staan en zooveel doenlijk verwijderd zijn van druk bereden straten, van fabrieken, smederijen, kuiperijen, pakhuizen, molens, bergplaatsen, mest faalten, stilstaande wateren, moerassen enz.; het is wenschelijk ze van hooge kerken of torens en begraafplaatsen verwijderd te houden, en in het algemeen van zoodanige plaatsen, die voor scha delijke uitdampingen nadeelig voor de gezond heid kunnen worden, Bij vrije beschikking over een terrein, moet eene der lange zijden naar het oosten of zuidoosten worden gekeerd. Verwarming. De verwarming moet door kachels geschieden, in verband met de inrichting van ventilatie. Verlichting. Bij kunstma tige verlichting moet gezorgd worden, dat de walm door trechters cn buizen buiten de school kan geleid Worden. Ventilatie. De versehe lucht moet van buiten onder langs den vloer, door een gemetseld kanaaltje of goed dicht ge maakte gebakken aarden, buizen io het locaal gebracht worden ter plaatse waar de kachel be hoort te staan. Kasten. In de school moeten gemaakt of geplaatst worden een of twee kasten met planken tot bergiDg van schrijfbehoeften, boeken, maten en gewichten. Banken. In geen geval mogen dubbele schooltafels of banken ge bezigd worden. Gemeenschap. Er mag geen ge legenheid bestaan tot gemeenschap van binnen, tusschen de school en de onderwijzers-woning. Speelplaats. Zoowel iu het vooruitzicht, dat de doelmatigheid vau het onderwijs in de gymnastiek meer en meer zal worden gevoeld en het wen schelijk is, dat de gelegenheid daartoe bij de scholen aauwezig zij, als ook om de kinderen gedurende den schooltijd eenige minuten de ver sehe lucht te kunnen doen genieten, wordt het noodig geacht, bij de oprichting van nieuwe scholen of de vergrooting van bestaande bedacht te zijD, op het inrichten van eene afgeslotene, gedeeltelijk overdekte speelplaats, zoo mogelijk voorzien van een pomp die goed drinkwater ver schaft. Men verneemt dat den lOden Februari voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland zal behandeld worden de zaak van R. C. De Groot, wonende te Ingen die bij arrest van het Hof in Utrecht van 27 September jl. is schuldig verklaard aan geweldadigheid jegens een bedienend be ambte, onder het waarnemen van zijne dienst waaruit binnen de veertig dagen de dood is ge volgd, en te dier zake veroordeeld tot de s tralie des doods. Het arrest werd den 20 December jl. door den Hoogen raad wegens wetscheDnis ver' nietigd en de zaak verwezen naar het Hof in Zuid-Holland, ten einde op nieuw te worden berecht. Naar men verneemt wordtthans de officier van Justitie te Eindhoven, baron De Bieberstein, door den officier der maréchaussée Siemerink ver volgd wegens laster, en zulks naar aanleiding van het door eerstgemelde ingezonden artikel in de Prov. N.-Brab. Courant van den 9den Dec. jl., N°. 93. De avondschool voor volwassenen, welke eerstdaags te Amsterdam zal geopend worden, wordt door velen met ingenomenheid begroet. Van ver schillende zijden stroomen ruime bijdragen toe hoewel de inschrijving nog niet opengesteld is hebben zich vele personen als discipelen aan gemeld en het Dagelijksch Bestuur der stad, heeft, als een bewijs zijner groote belangstelling voor de zaak een-lokaal ter beschikking der Commissie gesteld. Eerstdaags zal het onderwij zend personeel definitief aangesteld en het regie ment voor de school publiek gemaakt worden. Het denkbeeld is om twee klassen op de school in te richten, en de tractementen der onderwij zers, wier taak meer dan gewone moeilijkheden oplevert, op ruimen voet in te richten. Te Gorcum circuleert een adres aan den ge meenteraad met verzoek tot behoud der latijn- sche school wier opheffing een onderdeel is van het plan tot oprichting eener Hoogere Burger school. Dr. H. C. Dibbits, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te Amsterdam heeft de volgende adver tentie geplaatst „Het is mij niet mogelijk voor de tallooze be wijzen van sympathie, die ik in mijne buiten gewone omstandigheden gedurende de laatste maand heb ontvangen, aan ieder in het bijzonder mijnen dank toe te brengen. Daarom betuig ik bij deze, bij liet hervatten mijner lessen, aan allen, die mij op zoo velerlei wijze blijken van belangstelling gegeven hebben, daarvoor mijnen warmen en hartelijken dank. In de eergisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Dordrecht zijn, naar aanleiding eener ingekomen missive van den Minister van Binnenl. Zaken, dd. 27 Dec., ter mededeeling dat de subsidie voor de school van middelbaar onder wijs voor meisjes van de voorloopige begrootings- vvet is weggevallen, Burg. en Weth. gemachtigd een adres aan den tegenwoordigen Minister vau Binnenl. Zaken te richten, om op zijne begrooting voor 1871 een post tot bewust doel te brengen. Verder is door Bnrg. en Weth. ingediend een plan tot uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente. Aan het slot der zitting heeft de heer Delhez voorgesteld om, rnet het oog op de indezen win- gedurende hel beleg van Parijs. {Slot). Oppervlakkig beschouwt schijnt dit een her senschim te zijn, vooral wanneer men bedenkt, dat zooals ieder weet, de ballon in de lucht een speelbal der winden is; maar als men voorzichtig en zooveel mogelijk verborgen tot de uiterste grenzen der vijandelijke linie van inslui ting nadert, en wanneer men dan op die hoogte van een gunstigen wind gebruik weet te maken, bestaat er geen twijfel, dat, met het oog op den korten tijd die er gevorderd wordt om een mont- golfière te vullen, en de eenvoudigheid waarmede dit kan geschieden, men boven de belegerde stad kan komen, zonder zelfs door den vijaDd ge zien of opgemerkt te worden. Het eenige gevaar, waaraan men in dat geval blootgesteld is, blijft het neerdalen, en dit is niet gering te achten. De boomen, de schoorsteenen, de daken der huizen, de rivieren, zooals bij voorbeeld de Seine, ver schillende voorwerpen op de straten en de wan delingen, kunnen het leven van den aéronaut in gevaar brengen. Op die wijze vond madame Blanchard in 1819 den dood. In de tuinen van Tivoli te Parijs opgestegen, haakte haar ballon aan de punt van een dak en zij werd dood van de straat opgenomen. Ten •lotte moeten wij nog een enkel woord zeggen aangaande de gewichtige rol, die de ballons gedu rende den oorlog kunnen innemen ten opzichte der ontplofbare bommen, waarmede men den balloD kan laden, die bij een gunstigen wind die projectielen in de vijandelijke legers kan werpen. Het is echter de vraag of een dergelijk verdedigings middel overeeokomstig het volkenrecht zoude zijn, zooveel is echter zeker, dat men er ten allen tijde, zelfs bij de eerste uitvinding der luchtballons, er aan gedacht heeft. Sedert de insluiting van Parijs zijn het gouvernement tallooze mededeeiingen gedaan van uitvindingen van dien aard, die in 't brein van zoovele patriotten ontstaan zijn, die meer patriotiime dan natuurlijk verstand bezitten. Ongelukkig blijft de kans van slagen uiterst ge ring. Veronderstelt dat er inderdaad te Parijs een ballon werd opgelaten, geladen met ontplof bare projectielen, en dat een guDitige wind hem naar Versailles voert, Daar het vijandelijke hoofd kwartier, zouden de troepen dan ook juist dien dag in 't veld zijn, in troepen massa's vereenigd op het oogenblik dat de ballon daar voorbijdreef. En indien dit zelfs door een buitengewoon toe val plaats had, zou men dan den tijd hebben om de snelheid van den ballon te berekenen, en den tijd, dien de projeclielen behoefden om te midden der troepen te ontploffen. En gesteld dat al die gunstige omstandigheden samen werkten, dan zou men toch ongaarne zijne toevlucht neuieu tot zoodanige verdelging onzer vijanden, hoewel de Pruisen ons op dit oogenblik juist geen voor beeld van edelmoedigheid en broederlijke liefde geven. in. In 1783 gaf de uitvinding der gebroeders Mont- golfier een nieuw leven aan de eeuwenheugende proefnemingen oin zich in de lucht te verheffen, of te vliegen. Men bleef middelen zoeken om aan de luchtvaart meer volkomenheid, uoeer uitbrei ding te geven. Honderden plannen werden daartoe gemaakt; ieder meepde iets bijzonders gevonden te hebben. Een der geleerden vao dien tijd, Meusoier, officier der genie, leverde eene teekening van een be weegbaar toestel, die zeer veel wetenschappelijke kennis verried. De eerste mathematische voor waarden werden echter op het laatst bij al die plannen zoozeer uit het oog verloren, dat de Academie der Wetenschappen te Parijs, die het moede werd omtrent allerlei hersenschimmen geraadpleegd te worden, verklaarde, dat zij zich voor het vervolg niet meer met de zaak zoude inlaten. Volgens de Academie behoorde het be sturen der luchtschepen tot de onmogelijkheden, en moest men hen, die de oplossing van dit vraag stuk bleven vervolgen, onder het getal der dwa zen rangschikken, die de perpetueels beweging of de quadratuur van den cirkel gevonden meenden te hebben; en inderdaad, onder de omstandigheden waaronder men zich het besturen van een luchtbal lon voorstelde, bleef het een onoplosbaar raadsel. Een ballon in de lucht opgelaten is, zooals wij reeds gezegd hebben, te vergelijken bij eeu kurken stop op de oppervlakte van het water, en volgt alle bewegingen, alle oneffenheden van den luchtstroom. Niet zelden overtreft de vaart der lucht die eener locomutief iu volle vaart, hij voorbeeld 80 kilometers iu 't uur, en menige ballon werd met die snelheid voortgedreven, terwijl het den aéronaut die zich daarm bevond toescheen alsof hij onbeweeglijk bleef. In 1807 hebben wij binnen 2% uur den afstand afgelegd van Parijs naar Provins, een afstand iu eeu rechte

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1