Het Blaauwe Kruis. door een onbekende, onder het postmerk Arn hem van 23 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Z. M. heeft benoemd tot vertegenwoordiger van het bestuur van den polder den Uitslag, ge meente den Bommel, prov. Zuid-Holland, D. Van Weel Jz.tot heemraad van het bestuur der pol ders Oud en Nieuw Rozenburg, Blankenburg.de Ruige en Lange Plaat, gemeente Rozenburg, prov. Zuid-Holland, J. Qualm; tot gezworen van den polder Klinkerland, gemeenten Nieuwe Tonge, Kerkiogen en Melissant, prov. Zuid-Holland, J. Van Dam. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kautonr. te Enkhuizen J. W. Keiser, ontv. der registratie en domeinen aldaar. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtb. te Sneek Mr. L. Reitsma, thans kantonr. te Rauwerd. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den heer Mr. J. M. Jansen Eyken Sluyters, lid van het hof van justitie in de ko lonie Suriname, laatstelijk tot herstel van gezond heid met verlof hier te lande, met ingang van 1 December 1870, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, behoudens aanspraak op pens. DE PERIODIEKE PERS. uDe tegenwoordige oorlog leert ons dal verbetering van ons leger noodzakelijk is." In het betoog dat Het Noorden heden daaraan wijdt, geeft het die verbeteringen niet aan de hand. Het stelt de thesis en vergenoegt zich verder om de gebreken van het Fransche leger en de volkomenheid van het Duitsche leger tegenover elkander te stellen, met dit gevolg dat alle punten van vergelijking de schaal doen overhellen ten voordeele van het Pruisische leger. Moet daaruit nu volgen dat de verbetering van ons leger op Pruisische leest moet geschoeid worden We gelooven na enkele zinsneden pit dit betoog die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden en alzoo het pogramma van Het Noorden te mogen vermeerderen met Algemeene dienstplicht. De zinsneden die we op het oog hebben komen hierop neder. De waarde van een leger wordt bepaald door de waarde der samenstellende deelen. Die deelen bestaan in het Pruisische leger uit de edelste krachten der natie. De bloem der mannelijke bevolking zien we in Pruisen aan gewezen, om tot soldaten te worden gevormd die doordrongen zijn van de plichten, welke op den krijgsman rusten die zijn vaderland verde digt. Door zorgvuldige oefening en doeltreffende opleiding heeft men in het Pruisische leger, op uitmuntende wijze, partij weten te trekken van de degelijke hoedanigheden, die den beschaafden en ontwikkelden burger eigen zijn. Frankrijk daarentegen had voor de vormingzijner legers de minste zijner zonen gekozen, evenals Ne derland dit doet." Zijne soldaten konden niet hebben dat redelijk begrip van hunne roeping, dat alleen verkregen wordt door ontwikkeling en bescha ving, dat de soldaat onwrikbaar maakt en dat hunne tegenstanders zoo zeer kenschetst. Voorts meenen we uit de verdere strekking van het betoog tè mogen opmaken dat het Noor den niet zal terugdeinzen voor de tonnen schats die zullen besteed moeten worden tot het verkrij gen van eene „uitmuntende legerorganisatie, zoo wel wat de verhouding der wapensoorten betreft, als de legerverpleging." B1NNENLAN I>. Amsterdam, 24 Jan. Gisterenavond is in eene door ruim honderd leden bijgewoonde vergade ring van het Internationaal Vredeverbond o. a. besloten zich door 8 afgevaardigden te doen vertegenwoor digen op de bijeenkomst, welke Donderdag 26 Januari e. k. alhier zal gehouden worden, tot oprichting van een Algemeen Nederlandsch Vrede verbond. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren: S. M. N. Calisch, Mr. J. Domela Nieu- wenhuis, C. J. A. Geesiuk, R. C. D'Ablaing van Giesseuburg, Dr. E. Laurillard, J. Gerhard, J. W. Rijnders en Heldt. De heer Calisch gaf mededeeling van het door de heeren Jhr. Mr. J. De Bosch Kemper, en Mr. T. M. C. Asser ontworpen adres aan Z. M. den Keizer van Rusland, hetwelk op de Donderdag te houden algemeene vergadering ter sprake zal worden ge bracht. De vergadering gaf door daverende toe juichingen hare instemming daarmede te kennen. De heeren D. Sijberden en J. W. Rijuders hielden toespraken tot bevordering der vrededenkbeelden. Na eenige bezigheden van huishoudelijken aard werd daarna de vergadering gesloten. Zaterdag jl. werd alhier de eerste vergade ring gehouden der Vereeniging tol bestrijding van het Pauperisme. Het geven van voorschotten is een onderwerp van bespreking geweest. De statuten der Bisschofftheim Vereeniging en die eener rente- looze voorschotbank' bij' het Ned. Israel. Armbe stuur strekten tot grondslag van het debat. Een der leden kweet zich op uitnemender wijze van zijn taak om de verschillende werkingen van dit credietstelsel uiteen te zetten, en vooral renteloos tegenover rentetrekkend te stellen en voor- en nadeelen van beiden te overwegen. De zeer geani meerde discussie zal in eene bijzondere vergade ring verder worden voortgezet; intusschen werden de verschillende bronnen, door den inleider gebe zigd, ter beschikking gesteld van de bibliotheek voor het armwezen, tot welker oprichting de Vereeniging besloot. Nog werd met algemeene stemmen besloten, de Vereeniging als corporatie te doen inschrijven, onder de leden der Vereeniging in het belang der wezenverpleging. Het bestuur is voor dit jaar samengesteld als volgt: W. Marten Westerman, voorzitter; W. J. L. De Leao Laguua, vice-voor- zitter; Mr. Chais van Buren, secretaris; W. J. Ankersmit, penningmeester; en A. C. Joosten, bibliothecaris. Hoorn, 24 Januari. Op de voordracht, opge maakt ter vervulling van de vacature in de ar- rondissements rechtbank albier, welke is ontstaan door het vertrek van den heer Mr. Vau Troyen van Hulst, zijn geplaatst: de heeren Mr. S. C. J. Ridder van Rappard, adv. en rechterplaatsver- vanger in de arr.-rechtbank te Zutfen; Mr. C. J. Van Marle, kantonrechter te Vollenhoven, en Mr. W. F. Van Deinse, kantonrechter te Vlaardingen. 's-Gravenuaoe, 25 Jan. In degistereu gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangeno men een voorstel tot benoeming eener commissie voor de gasverlichting; en zijn naar aanleiding daarvan de leden dier commissie benoemd. Die commissie zal bij het door haar aan te bieden voorstel hebben te beantwoorden de vragen, in hoeverre het wenschelijk is, op het voorbeeld van andere steden de gasfabriek iu eigen beheer te nemen dan wel met deo tegenwoordigen con cessionaris in onderhandeling te treden, ten einde die fabriek opnieuw en voor de gemeente op voordeeliger voorwaarden voort te zetten. Ver volgens is in beraadslaging gebracht een voorstel van den heer De Pinto om de voorwaarden der exploitatie van den schouwburg te onderwerpen aan herziening door den Raad. Vooraf werd mede deeling gedaan van een schrijven van den heer Bernard Poline te Baden-Baden ondernemer van schouwburgen enz., waarbij die heer de concessie vraagt van de exploitatie van den Koninklijken FraDschen Schouwburg, zonder daarvoor van ge meentewege te worden gesubsideerd, en tevens eene cautie aanbiedt ten bedrage van f6000. Ook blijkt uit een nader schrijven van de te genwoordige concessionarissen de heeren Jahn en Faubel die de continuatie dier concessie met behoud van het tot dusver genoten subsidie had den aangevraagd dat zij wel bereid zijn tot eenige wijzigingen in die concessie in het belang der gemeente, maar in geen geval de continuatie der directie zouden verlangen, op de voorwaarden door den neer Poline aangeboden. Nadat nog door éen der leden was voorgesteld die verschil lende adresseD ter fine van bericht en Raad te stellen in handen van Burg. en Weth., is na eenige beraadslaging over het beginsel dat tot grondslag strekt en het voorstel van den heer De Pinto, dat voorstel in stemming gebracht en verklaarden zich 15' leden daarvoor en 15 er te gen. Weshalve de stemming staakte en het ne mén eener beslissing over deze zaak alzoo werd verdaagd tot eeDe volgende zitting. Op het door een der leden daartoe gedaan voorstel, hetwelk hij met het oog op de bestaande epidemie nader had ontwikkeld, is besloten de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd uit te nóodigeD eene verordening te ontwerpen, krachtens welke ieder hoofdbewoner van een huis waar de kinderziekte heerscht, een uiterlijk teeken daarvan voor het huis zal moeteu plaatsen. Delft, 24 Januari. In de vorige week, op Dou- derdag, ontsliep alhier, in den bloei zijns levens, de heer Hendrik Lambertus Kruseman, predikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente. Naar waarheid mag van hem worden getuigd, dat hij veler achting genoot en ook allezins ver diende. Uit het nut nu reeds door hem in beperk- ten kring gesticht mocht nog veel goeds voor de plaats zijner woning worden verwacht, zoo hem een langer leven vergund ware geworden. Aan een helder verstand paarde hij een warm hart dat klopte voor al wat rein was en edel. Vast houdend, aan eigen beginselen wist hij het goede te waarderen, dat hij elders aantrof. Hulpvaardig én mededeelzaam heeft hij zich een waar vriend betoond voor allen die zijn vertrouwelijken om gang genoten. Utrecht, 24 Januari. In de afgeloopen week zijn alhier 34 personen aan kinderpokken over leden. Zaterdag jl. bedroeg het totaal der op dien dag aangegeven ziektegevallen 37. Maandag zijn 25 aangiften ontvangen. Bij den kerkeraad der hervormde gemeente alhier, is het bericht ontvangen, dat Ds. A. W. Bronsveld, theol. Dr. en pred. te Haarlem, voor het op hem uitgebrachte beroep bedankt heeft. Heteren, 21 Januari. Zij die op een lagen grond slag buitendijks Wonen, zien het losgaan van den Rijn met bezorgheid te gemoet; hun toestand is door de jaarlijksche kleine verhoogingen der dij ken hoe langer hoe onaangenamer geworden. Te Randwijk zit o. a. in deze omstandigheden een huisgezin, waarvan de vrouw voor eenige dagen van een tweeling is bevallen. De bewoners van het Doorwerthsche veer (Betuwe zijde), beslaande uit vader, moeder en éen volwassen zoon, zullen hun vee binnendijks onder dak brengenals de nood aan den man komt, laten de ouders liet huis aau hun zoon over, die, bijgestaan dooreen mannelijken assistent, de woning tegen den vij and verdedigen zal. In 1855 heeft dit veerhuis veel door deu ijsgang geleden, en zijn de bewo- uers, vooral door de onverschrokkenheid vau den toenmaals hier wonenden rijksontvanger G. Van der Feen, niet zonder levensgevaar gered. Onze dijkgraaf is heden in persoon de werk zaamheden op den dijk komen bezichtigen. Zwolle, 24 Jan. Uit goede bron verneemt men, dat de directie der Centraal-Spoorwegr Maatschappij op haar vroeger voornemen is teruggekomen, om namelijk een nieuw station voor haren dienst al hier in te richten. Met 1°. Mei of te gelijktijdig met deu aanvang van den zomerdienst, zal het station der Staats-Spoorwegen geheel voor een gemeen- schappelijken dienst worden ingericht, tot groot gerief van handel en publiek; met de verplaat sing der goederenloods naar deze zijde der stad, zullen de wenschen op 't gebied der spoorwegen alhier, grootendeels zijn vervuld. Deventer, 24 Jan. Voor liet kantODgeracht al hier, werd dezer dagen een niet al ledaagsch geval behandeld, dat vooral voor boterhandelaren van groot belang is. Een boterkooper had op de bo termarkt alhier vat boter a 25 gekocht. Later bleek dat het vaatje bestoud uit boter van eene zeer slechte kwaliteit, verborgen onder een laagje goede boter, waarvan de kooper aan de verkoop ster dadelijk na de ontdekking kennis gaf er bijvoegende, dat hij de boter niet accepteerde en zij deze weer uiee kon nemen, volgens gewoonte kwam zij om de koopsom te halen. Het is uu in den boterhandel usance dat wanneer men op de weekmarkt een vat boter koopt, men dit later, iu zijne woning mag onderzoeken en bij niet accoord bevinding kan weigeren. De kanton rechter nam daarentegen als vaststaande in .facto aan, dat de koop van boter op de markt te De venter, op die markt reeds was afgeloopen, zoo dat de verkoopster in het gelijk werd gesteld, en de kooper bovendien in de kosten van het geding werd veroordeeld. Vollenhoven, 23 Januari. Toen dezer dagen tegen den avond onderscheidene spieringvisschers niet op het gewone uur aau den wal kwamen en de mist zoo buitengewoon zwaar begon te worden, ontstond hier gegronde vrees, dat de meesteu hunner op zee verdwaald waren geraakt, te meer, daar enkelen uit Blankenham en Blok zijl hier terecht waren gekomen. Door het luiden der klokken en herhaalde geweerschoten is het echter gelukt, hun den wal aan te wijzen, zoo dat allen behouden zijn binnengekomen. Meppel, 24 Jan. Het 20jarig bestaan der bloeiende Rederijkerskamer Erica, is gisterenavond op luis terrijke wijze gevierd. In het keurig versierde lokaal had de opvoering plaats van een historisch dramaShakespeare terug in zijn geboorteplaats," voor afgegaan, afgewisseld en gevolgd door muziek van het iDstructie-bataljon te Kampen dat zich uitmuntend van zijne taak kweet. Ook de uit voering van het drama werd herhaaldelijk toe- gejuicht. Het feest werd meteeu vriendschappelijk souper heloten. Middelburg, 24 Januari. De heer B. J. Carp, predikant bij de Eugelsche gemeente alhier, her dacht dezer dagen.de 40jarige vervulling zijner evangelie-bediening. Zoowel uit de gemeente als uit VlissiDgen, alwaar hij ook den dienst als leeraar vervult, ontving de jubilaris vele bewij zen van belangstelling. Goes, 24 Januari. Op de aanbevelingslijst voor de betrekking van kantonrechter te Cortgene zijn door de rechtbauk aldaar geplaatst: Mrs. F. G. A. Slingeland, griffier bij het kantongerecht te Woerden, G. J. D. Iloudius, plaatsvervangend kantonrechter te Naaldwijk, en Jhr. B. M. De Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Cortgene. Breskens, 23 Januari. Eergisterenuiiddag is een groot drie mast stoomschip, van Frankrijk ko mende, geladeu met stukgoederen, en bestemd naar Antvverpen, de Montezuma, kapit. Vane, op de plaat voor Breskens aan den grond geloopen. Vier sleepbooten zijn bij het schip en pogen het af te brengen; dit zal echter vermoedelijk te vergeefs zijn; het schip en de kostbare lading is waarschijnlijk verloren. INGEZONDEN. Alweder een Kruis, alweder een nieuw beroep op de onuitputtelijke weldadigheid der Nederlan ders en voorzeker ook wederom niet te vergeefs, daar Nederland kan en wil geven, doch wanneer wij de tijdsomstandigheden in aanmerking nemen, is het de vraag of die weldadigheid thans niet misplaatst is? Slaan wij het oog op onze onmiddelijke omge- ,lü----- --AS> ving, dan kan hij, die wil zien, ook daar nik armoede en ellende ontdekken, n. 1. ondet medeburgers, de werkende en uitvoerendei onzer eigene maatschappij. De winter doel gevoelen met al hare gestrengheid, de verdu 'j zijn gering en de hulp en bijstand ouder dt' van bedeeling is meestal onvoldoende. Wij erkennen het gaarne, die te veel helpt slecht, daar hij ai moede bevordert in stee y ze te voorkomen, doch tusschen te veel en tt ligt DOg het praktische genoeg. Dat genoeg ontbreekt nog dikwijls in onzei omgeving en is het dan Zoo ongerijmd i dezen te houden aan het: „charité bien ordi' commence par soi-même?" Hacklander u6"' er in der tijd op te moeten wijzen hoe misp de ijver was voor het bevrijden van slai, andere werelddeelen, waar wij in onzeda" sche omgeving nog zoovele slaven haddti!'j smachtend naar bevrijding uitzagen, en, gü| wij hier nu niet eenigssinsin hetzelfde gevjM keeren ten opzichte van onze warme belan ling voor ongelukkigen, die door oorlog vat zijn beroofd geworden Wij hadden eene uitkomst verwacht voor hei der behoefdgen iu de instelling alhier den opgerichte Volksgaarkeuken, doch werden verwachting bedrogen. De prijs van negenc. per portie is te hoog voor de huisgezinnen r. ringe verdiensten en behoeft geene nadere be ning voor elk die met de behoeften van hel;' eenigzins bekend is. De hoegrootheid derp: laat ook geene splitsing toe, hetgeen audent rekening een aanmerkelijk verschil kan das] len, zoodat alleen zij, die een' zekeren graa welgesteldheid hebben bereikt daarvan in gemeten, doch het volk, de geringe burp daarvan verstoken. En toch kan die inrit eene bron van zegen worden ook voor dat dat in bange tijden onzen bijstand behoei de weldadigen nu eens de beurzen wilde# sluiten voor hunne eigene burgers en kaartjes eten wilden uitdeelen aan behoeftige huisgezit om daardoor gedurende deze bange maande hongerige magen van velen te voeden en ooi. vrede te stichten in de harten van Nederln broeders. Met de opname dezer regelen zal U zeei plichten. Mr. A Brieven uit Gouda. Op een mijner wandelingen trad ik k maanden geleden een dorpsschool in, de mi is een man dien ik sedert vele j ar© w kf. hoogacht. Mijn reisje had alleen ten doelfti spreken. Toen ik de schoolkamer binnentui t de man bezig les in de aardrijkskunde tej hij drukte mij even de hand en vervolgde: les, toen ik mij naast hem voor de klasse#, stoel had nedergezet, die een kweekelin; 's meesters wenk uit de woonkamer had get Het onderwerp was eene beschrijving van' spuwende bergen en dat deed de man zoo. zijn verhaal was zoo boeiend, dat de kleinen ademloos zaten te luisteren. De maD verteld: de geweldige rook en vuurzuilen die ten t stijgen, van de steenen die tot onbegrijp hoogten worden opgevoerd. Vooral was hij sprekend toen hij een lava stroom uitdeut te voorschijn liet komen, de breedte, de tal de snelheid daarvan beschreef en vertelde» jammerlijke ongelukken daardoor onstaa# liet eerst alleen staande boomen, toen huis' eindelijk geheele bosschen en dorpen doe: vuurpoel vernietigen eu, de beschrijving vat - culanum eu Pompei' werd als voorbeeld gehaald. Toen het verhaal uit was, wei. hand opgestoken en de eigenaar vroeg va de menschen in zulk een land bleven v Meer handen verhielen zich en het jonge protesteerde ten stelligste tegen het bewont zulk een gevaarlijk laad waar meu get veilig is, een knaapje verlangde zelfs dat k wonen van dat land verboden zou worden een glimlachje op de lippen wenkte de nn dat men zwijgen zou en vervolgde toen: land, op de vuurbergen zelve wonen vele schen, er zijn dorpen en steden. In die it j eu steden zijn ook scholen, ook daar verlt ij meester zijDe kinderen wel eens wat. Een telde een onderwijzer zijne kinderen dat er in t lijk Europa een laDd is dat geheel vlak ligt wr] bodem lager ligt dan de groote rivieren die b 3 alle kauten doorsnijden, waar soms de run. I grazen op landerijen lager gelegen dan de] waar de schepen voorbij varen, dat die landt 1 alleen beschermd worden door hoogten '3 menschen hebben opgeworpen, dat die bi i slechts weinige ellen breed zijn, dat soms rivieren ijsselijk groote massa's ijs ont9taa! op hun weg naar zee over elkander heen- ven en dammen vormen, die zelfs geen f doorlaten, dat het afkomende water groot schotsen medevoeren en met zooveel krachl die hoogten aanstootéu kan datdese breken,# het water met een ijsselijk geweld over W t heenstroomt én huizen en boomen omver' en honderde menschen duizende stuks

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2