besloten gezelschap, maar toch hebben de leden geineend geen al te groot exclusivisme in acht ïe<: te moeten nemen. Het is daarom dat zij besloten hebben aan de Hoogleeraren en gepromoveerden aan de n akademie verbonden, den vrijen toegang tot de Aflezingen te vergunnen. Nog meer: in de wet 11 is aan de ingezetenen van Leiden een voorrecht boven studenten niet leden geschonken, te weten au dat der introductie, waarvan ieder twee malen sta;ii, één saizoen kan gebruik inaken. Is er dus >kteen dubbele liberaliteit gedaan door de leden, 'fidan zou men mogen veronderstellen, dat óók van ui den anderen kant die liberaliteit op waarde werd ste geschat en dat ingezetenen, die de lezing wensch- I ten bij te wonen zich zouden laten introduceereu. "N Het tegendeel valt echter voor, het gebeurt dat jhtinen binnen komt gedurende de lezingen zoDder de introductie. Op een gegeven oogenblik, nadat m,(het uur van beginnen is geslagen, begeven zich et. alle cotninissarisseu naar den spreker en bij het introductieboek is er dan niemand meer; nu zou n iemand die in dien tusschentijd binnenkomt de Hipauze kunnen te baat nemen om zijn onwettig efl tegenwoordig zijn door introductie te laten lega- ibi:liseeren, maar ook dit gebeurt niet altijd, em De rechtvaardigheid tegen over de leden, die ror door contributie de kosten elke lezing na zich, laa sleept, dekken, eischt dat de commissie maat- nitregelen neemt om dergelijke misbruiken te voor- t ikomen. et Het is daarom dat zij besloten heeft voortaan anna het slaan van het uur waarop de lezing is ïeniaangekondigd, zonder aanzien des persoons, aan jnteen ieder die geen lid of niet doorloopend geïn- orutroduceerd is den toegang te weigeren, pit 'Met het opnemen van deze regelen in uw ge- uliiacht blad zal u zeer verplichten, prt 5; De Commissie van Doctrina. Cf.) alhi BUITENLAND. ten- iade Duitschlana. 'n0! Uit Berlijn wordt aan de Kblnitche Zeitung ge- 113 'schreven Het Luxemburgsche telegram der Inde'pendance, 'dallalsof het schrijven van koning Wilhelm aan den II "prins-stedehouder Hendrik, het verlangen behelsde, ;rlat)at Longwy van af het Luxemburgsch grondgebied c- sou gebombardeerd worden, is ongegrond. Dit do sou de onzijdigheid van het Groothertogdom niet e' 'medebrengen. deD' De werkelijke inhoud van Zr. Ms. schrijven ln ^iomt op grond van inlichtingen uit goede bron a^iierop neder, dat een gevolmachtigd politiek agent ets gedurende den oorlog te Luxemburg zou geaccre- ldi8editeerd worden ter behartiging van de Duitsche vambelangen. Te Luxemburg moet zelfs de yvensch tijn geuit, dat de vertegenwoordiger van Duitseh- et:.and ook na den oorlog zou blijven. Men ballierneemt voorts dat de Groothertogelijke Regee- lu"'ring onderscheidene maatregelen heeft genomen :hacii0t verzekering van zijn onzijdigheid. Zoo tnoe- !bru!icn de gezamelijke dorpen aan de Fransche ■arvi'Tvenzen zijn bezet en de grenzen aan de zijde iees>an België en van Frankrijk door vlaggen n- sijn aangeduid. Men heeft zelfs particulieren, die Statiijich niet voldoende konden legimeeren en van huir.jevorderiug der dienstneming bij het Fransche eger, verdacht werden uitgezet of geïnterneerd, en 'ien redacteur van het aan Duitschland vijandig «ezind blad „Omnibus" hebben verwijderd. Voorts noet Luxemburg verzekerd hebben niet te dulden lat er Fransche werf comités bestaan. Serie illeti' ting an tale landt' Het adres van het Huis van Afgevaardigden op de mededeeling van Koning Wilhelm dat hij ie Keizerstitel heeft aanvaard, luidt aldus „Allerdoorluchtigste, Allerhoogste Keizer! Allergenadigst Koning en Heer! Uwer Majesteits Allerhoogste proclamatie, vaarbij aan het Duitsche volk de hernieuwing u aanvaarding van de Duitsche Keizerlijke waar- iigheid wordt aangekondigd, is door het Pruisi- ;che Huis van Afgevaardigden met vreugde be- 5 111 ;roet, dankbaar als het is voor de door Gods genade verkregen leiding, waardoor het uwe I Majesteit gegeven is het Duitsche Rijk te her- 6 ,Ul itellen [0 jjqf. Op de roepstem van Uwe Majesteit zullen de r Tre Ifgevaardigdeu van Duitschland eerlang op den 311 Rijksdag bijeenkomen. r"1 Wij handhaven de hoop, dat ook de vertegen- bew voordigers van de stammen, wier zonen, gehoor levende, aan de vaderlandslievende roepstem van mnne Koningen, die bij de overwinning van 1 len vijand met de overige Duitsche stammen in 'e 1 noed en dapperheid wedijveren, niet ontbreken '""Muilen bij den vreedzamen arbeid van het Nati- "ie" inale-Parleinent. lak' Als vrucht en prijs van den geweldigen, aan idele opofferingen rijken oorlog, die onder Uwer sleclvi iet vS zich t i buut Uajestfeils roemvolle leiding met vernietiging van len vijand, naar menschelijke berekening zijn angsten tijd heeft gehad, heeft ons vaderland na ien hevigen worstelstrijd van de gansche natie, le politieke eenheid en de aan eene groote natie vaardige plaats verkregen. 0 S Duitschland heeft den oorlog niet uitgelokt; iet is Duitschland niet te doen om zijn overwon- ien nabuur te vernederen (Sic.). Duitschland zal ten allen tijde bereid zijn, de wapenen neder te leggen, zoodra aan Duitschland de teruggave ge waarborgd is van de in tijden van oneenigheid en zwakte verloren grenslanden en van bolwer ken ter beveiliging tegen nieuwe aanvalleu. Beveiligd tegen Frankrijk zal Duitschland den besten borgtocht aanbieden voor een duurzamen Europeeschen vrede. Met eerbiedige instemming en onder vreugde vollen dank begroeten wij de verheven woorden van Uwe Majesteit, die, doortrokken van toewij ding en trouw aan het vaderland, der Duitsche natie onder den Keizerlijken schepter van Uwe Majesteit en diens opvolgers uit liet Doorluchtige Huis Hohenzollern, een zegenrijke toekomst op het gebied van nationale welvaart, vrijheid en beschaving belooft. Van deze werken des vredes zal ook aan de vertegenwoordiging van het Duitsche volk een waardig deel te goed komen in strenge plichts vervulling, bereidvaardige toewijding voor het gemeenschappelijk Duitsche vaderland en in vol komen erkenning van de hooge roeping van den Duitschen Rijksdag. Moge het Uwe Majesteit onder Gods genadige leiding gegeven zijn, spoedig als een met roem beladen overwinnaar aan het hoofd van onze dappere troepen uit den veldtocht naar het vader land terug te keeren en nog lange jaren in vrede als Duitsch Keizer en Pruisens Koning te regee- ren, gesteund door de dankbaarheid en de liefde van een getrouw volk De Nord-Deulsche Aigcmeine Zeitung behelst eene telegrafische correspondentie gewisseld tusschen den heer Von Bismarck en den gezant van den Noord-Duitschen Boud, betreffende een eventueel vertrek van den Paus uit Rome. De Paus heeft den Ssten October door tusschen- komst van den Graaf Von Arnim doen vragen, of hij kon rekenen op de hulp van den Koning en of men hem zou laten vertrekken met de eer bewijzen verschuldigd aan zijn rang. De heer v. Bismarck heeft denzelfden dag bevestigend ge antwoord. Over hetzelfde onderwerp heeft hij zich gewend tot het kabinet van Florence, waarbij de opmer king werd gemaakt dat de Koning aan de Ka tholieken van Duitschland verschuldigd was te waken voor de waardigheid en onafhankelijkheid van den Paus. Het Italiaansch gouvernement heeft geantwoord dat het in zijn bedoeling lag de waardigheid en onafhankelijkheid van den Paus te waarborgen, en dat er hieromtrent geen den minsten twijfel kon bestaan. Omtrent de conferentie te Londen over de Zwarte Zee-quaestie wordt aan de Kreuzieitung uit Weenen medegedeeld, dat de opening der conferentie niet zoozeer vertraagd is, zooals al gemeen verspreid werd, omdat niet uitgemaakt was of en door wien Frankrijk zou vertegen woordigd worden, maar omdat de mogendheden het oneens waren omtrent eene verklaring in de protocollen, die bij het begin der conferentie en voor iedere onderhandeling zou afgelegd worden. Men zal zich herinneren, dat na Pruisens voorstel tot het houden eener conferentie, Oostenrijk daarin onmiddellijk toestemde op voorwaarde dat er niets gepraejudicieerd zou worden omtrent de rechts geldigheid van eene op zich zelf staande tractaats- opzegging, gelijk dit inderdaad in een der circu- lairen van Gortschakoff beoogd werd. Bij de preliminairen voor de conferentie stelde Oostenrijk dan ook voor dat de eerste daad der mogendheden ter conferentie zou zijn, een ver klaring in de protocollen tegen het beginsel van eene op zichzelf staande opzegging van tractaten en tegen het invoeren van zulk een beginsel in het Europeesche volkenrecht. Tegen deze formule opperde Ruslands vertegenwoordiger bedenkin gen. Pruisen en Engeland echter, moeten naar men verneemt den Russischen gevolmachtigde er toe bewogen hebben, de toestemming zijner regeering te verkrijgen. Er staat dus aan de op ening van de conferentie geen hinderpaal meer in den weg. Aan eene correspondentie uit Baden dd. 18 Januari, ontleenen we het volgende omtrent den worstelstrijd tusschen Bourbaki en Von Werder. Ten derde male heeft Bourbaki eene poging aangewend, de linie van generaal Von Werder voor Belfort door te breken en ook den derden dag werd hij glansrijk teruggeslagen, ditmaal zelfs onder het lijden van een geduchten neder laag. Bourbaki schijnt namelijk, nadat hij ver- geefsche aanvallen op verscheidene punten had gedaan, het plan te hebben opgevat om een po ging te wagen, om de linie Chagny-Montbéliard noordwaarts om te trekken. Dit plan werd echter verijdeld doordien men van Duitsche zijde hem reeds voor was met de bezetting van het noor delijk gelegen gedeelte door de Badensche brigade onder generaal-majoor v. Degenfeld. De derde brigade onder generaal-majoor Kelleri die den generaal v. Degenfeld in den nacht te Frahier ondersteunde, rukte onmiddelijk voor waarts en overviel den vijand te Ohenebier reeds des morgens te vier uren, waarbij hij zijn bagaadje en 400 man gevangenen verloor. Overmachtige vijandelijke troepen beproefden de verloren stel- lin; te Frahier te herwinnen. De aan dit gevecht ded genomen hebbende bataljons van de 2de en 3dt Badensche brigade hielden het gevecht tot het vallen der duisternis vol en handhaafden zich in hun stellingen te Frahier. De verliezen aan onzs zijde schijnen gisteren aanmerkelijker te zijn geveest als daags te voren, daar generaal Von Werder ze niet gering noemt. Ook zuidwaarts, zijn de pogingen der Franschen, om zich langs de Zwitsersche grenzen door onze linën te slaan, vruchteloos geweest. De ontruiming var Delle en Croix gebeurdde zonder de minste noodzakelijkheid, hetgeen de nieuwe bezetting vaL Croix bewijst. Onze troepen hebben in deze drie dagen eene buitengewone onverschrokken heid en dapperheid aan den dag gelegd. telegrammen. Berlijn, 19 Januari. Het Huis van Afgevaar- digcen heeft het adres aan den Keizer aangeno- met met algemeene stemmen, behalve die der Polen. Versailles, 19 Januari. De vreemde gezanten, die nog binnen Parijs zijn, hebben, met uitzon dering van den Amerikaanschen gezant Wash- buroe, verlof gevraagd om de stad te mogen ver laten. Het werd hun geweigerd. Hït vuur wordt aan beide zijden voortgezet. De koning is gisteren in het Paleis tot kei zer van Duitschland geproclameerd in tegenwoor digheid van de Duitsche vorsten en van deputa tion uit verschillende regimenten. Slnnchen, 19 Januari. In de Kamer van Afge vaardigden heeft graaf Bray de verklaring afge legd, dat hij de hoop van den een en de vrees van den ander, tegenover de verhouding tusschen Pruisen en Oostenrijk, niet deelt. Hij verheugt zich, dat de eerste staatkundige handeling van het nieuwe Duitsche Rijk eene toenadering is geweest. Er is beweerd dat de dépêches, die in den laatsten tijd gewisseld werden, niet veel te beteekenen haddenmaar wanneer de woorden der gouvernementen gelijken tred houden met de waarachtige belangen van de volkeren, dan vol gen op de woorden daden, dan worden de woor den zeiven tot daad. Men moet steeds voor oogen houden, wat de heer Von Beust in zijne dépêche heeft gezegd over de zienswijze van den keizer van Oostenrijk betreffende het nieuwe Duitsche Rijk. Wanneer zulke woorden van zulke lippen vloeien, dan is dit alleen reeds eene gebeurtenis van politiek belang. De alliantie met Oostenrijk is tot dusver het eenige middel om datgeen te bereiken, wat zoo velen op hunne banier geschre ven hebbenhet vereenigde en groote Duitsche vaderland. Slutlgart, 19 Januari. De koning van Wur- temburg heeft den koning van Pruisen, den kroonprins, prins Frederik Karei, den groother tog van Mecklenburg, prins August van Wur- temburg en den graaf Von Moltke de groote Wurtemburgsehe orde voor militaire verdiensten geschonken. SaarbrUcken, 19 Januari. Uit Versailles wordt dd. 18 jl. gemeld, dat Jules Favre den vorigen dag eene vrij-geleide had doen aanvragen. Hij wilde naar de Conferentie te Londen gaan. Bordeaux, 19 Januari. Het leger van Bourbaki deed gisteren een algemeenen aanval tegen den vijand, die voortdurend defensief te werk ging. Aan beide zijden werden zware verliezen gele den. Ten gevolge der versterkingen, welke hij ontvangen had, en het gunstige van zijne positie, was de vijand in staat alle aanvallen af te slaan, en werd zijne linie niet gebroken. St.-Fetersburg, 19 Januari. Het regeeringsblad maakt heden het budget voor 1871 openbaar. Het beloopt in ontvangst en in uitgaaf 498 mil- lioen. Onder de uitgaven zijn 10'/, millioen be grepen voor den aanleg van spoorwegen. Brussel, 19 Januari. Aan de Étoile Beige meldt een correspondent uit Achiet van den ISden dezer, dat Faidherbe te Albert komende, vernam, dat generaal Von Goeben bezig was zijn leger om te trekken; hij richtte zich toen naar den weg tus schen Kamerijk en Péronne. De marsch was zeer moeielijk. Toen uhlanen in de nabijheid werden opge merkt, gaf de maire van Bapaume bevel de Fran sche wapenen, die op het slagveld van 31 Dec. verzameld waren, uit de stad te verwijderen. Het groot aantal der wapenen, die gevonden waren, gaf een treurig denkbeeld van den moed en den tegenstand der mobiele garde. De Indépendance meldt: Generaal Aurelles de Paladine heeft een schrijven van Gambetta ontvangen met de uitnoodiging een kommando te aanvaarden. Het antwoord van den generaal is nog onbekend. Volgens de Echo du Luxembourg moeten de Duit sche troepen het spoorwegstation te Longwy be machtigd hebben. Bonden, 20 Januari. Het ontslag van Childers wordt tegengesproken. De heer Otway hield eene redevoering te Cha tham, waarin hij den wensch uitte, dat de con ferentie beproeven zou, het bloedvergieten en de rampen der huisgezinnen in Duitschland en Fran k- rijk te doen ophouden. Indien de diplomatie niets voor den vrede zou doen, «ou haar verdiende verachting treffen. Berlijn, 20 Januari. {Telegram van Keizer Wil helm aan Koningin Augnsta.) Versailles19 Januari. Zoo even keer ik terug van het slagveld. Er is hevig gestreden ten gevolge van een uit val van de Montvalérien tegen de positie van het vijfde legerkorps. De strijd duurde van 11 uren en is door de duisternis afgebroken. De uitval bleef zonder resultaat. Ons verlies is nog onbekend. De belegeringsartilerie blijft onafgebroken Parijs beschieten. Generaal Von Werder vervolgt Bourbaki. Tours is gisteren zonder tegenstand bezet. Het bombardement van Longwy is begonnen. Roupl, 19 Januari. Het noorderleger onder Faidhèrbe leverde bij Quentin een hardnekkig gerecht, doch werd geslagen met een verlies van 4000 gevangenen en twee stukken geschut. Berlijn, 20 Januari. Telegram van den keizer aan koningin Augusta.) Versailles, 20 Januari. Generaal von Goeben wil heden het verslagen leger van Faidherbe vervolgen. Zoo zijn dan alle drie de legers die Parijs wilden ontzetten geslagen! De vijand staat nog buiten Parijs in de vlakte voor Montvalérien en valt ook ongetwijfeld weder heden aan. BeehtzaRen. In de correctsonneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 20 Januari zijn veroordeeld: W. F., M. F. beiden zonder vaste woonplaats, wegens oplichting en bedelarij ieder tot eene cell. gev. van 6 m. eene geldb. van f25ofsubsid. gev. van ld. G. H. wegens diefstal tot eene cell. gev. van lj. J. v. W. en H. M. beiden te Warmond, wegens verbreking van afsluiting, ieder tot eene geldb. van f25 of subsid. gev. van 6 d. F. L. K. te Utrecht wegens bedelarij tot eene gev. van 8 dagen. J. v. d. Z. te Aalsmeer wegens bedelarij toteen gev. van 14 d.F. A. v. G. te Woerden wegens bedelarij tot eene gev. van 14 d.; H. V. te Utrecht wegens bedelarij tot. eene gev. van 14 d.; J. V. te Leiden wegens diefstal in dienstbaarheid tot eene cell. gev. van 3 m.; P. M. v. G. te Leiden wegens administratie zaak tot eene geldb. van f 50 of gev. van 14 d. JMni-lrtlierieliteri. Amsterdam, 20 Jan. Loco rogge, Petersburg 200 Galatz 205, 206. Levering stemming iets vaster; Maart 199, 200; October 209, 208. Raapolie, 6 weken 51%; vliegend 60; voorjaar 47; najaar 44H. Lijnolie, 6 weken 33%; vliegend 32%; voor jaar 33%; najaar 341L Koolzaad, October 80. Boekweit, stemming onveranderd. laatste berichten. Per Telegraaf.) 's-Gravenhag«, 20 Januari. Men verzekert dat generaal Van Limburg Stirum heeft bedankt voor de betrekking van Minister van Oorlog, en deze portefeuille den kolonel der ar tillerie Delprat zou zijn aangeboden, die reeds bij Z. M. den koning moet zijn ontvangen. 's-Gravenhage, 20 Januari. Voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland stond heden terecht een Leidsch sjouwerman, die thans in de cellu laire gevangenis te Dordrecht een straf van 2 maanden ondergaat, en die in den avond van 9 Nov. jl. uit een winkelhuis te Leiden arglistig heeft weggenomen een stuk kaas ter waarde van ongeveer f 1.60. Ook deze man werd reeds vroeger veroordeeld den 26 Juli 1867 tot 6 weken gevangenisstraf en nu laatstelijk den 2den Dec. 1870 door de rechtbank te Leiden, telkens wegens eenvoudigen diefstal. Mr. Terpsera eischte zijne schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd onder verzach tende omstandigheden en veroordeeling tot cor rectionele gevangenisstraf van 3 maanden tot 4 jaren en 8 maandenin te gaan na het eindi gen van de straf die hij thans ondergaat. Mr Kann als verdediger had niets in te brengen tegen het requisitoir van het openb. Min. maar hoopte dat het Hof het minimum der straf zou opleggen. Het Hof heeft nog heden uitspraak gedaan, en den kaasdief drie maanden eenzame opsluiting opgelegd. Noordwijkerhout, 20 Januari. Heden werd in onze gemeente bekend dat onze geachte leeraar de heer v. d. Kemp een beroep naar Ransdorp o. a. in N.-Holland had ontvangen. Wij hopen dat hij vrijheid moge vinden voor dit beroep te bedanken; zijn vertrek zou zeker een groot ver lies voor onze gemeente zijn. Gemengde Berichten. Waarschijnlijk ten gevolge van een verwarring van namen, ontving een inwoner te Rotterdam gisteren het bericht, dat zijne vrouw in het Zie kenhuis overleden was.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3