N°. 3359. Zaterdag a°. ibii. 21 Januari. Feuilleton van het „Leidscli Dagblad". DE LUCHTVAART LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEE COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per postw 3.35. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PR IJ DER ADVBHTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Afzonderlijke Lelden, 20 Januari Het bevestigt zich, dat de Minister van Oorlog, kolonel Booms, wegens redenen van gezondheid, Z. M. zijn ontslag heeft gevraagd en dat Z Exc. de Minister van Marine, tot de benoeming van een definitieven opvolger, tijdelijk met de func- tiën van Minister van Oorlog zal worden belast. Als definitieven opvolger van den heer Booms worden vooral genoemd de graaf Van Limburg Stirnm en de heer De Roo van Alderwereld. (Zie laatste berichten.) Burgemeester en Wethouders alhier doen te weten, dat allen, die behooren te worden inge schreven (zij die op den lsten Januari bun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1852), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemees ter en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en deD Sisten Januari; dat bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis van den militie- plichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht isen dat overtreding wordt gestraft met boete van f 25 tot /MOO. Voor, hen, die verzuiuden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddag» 10 tot 's namiddags S uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des Damiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. De voorstelling op Woensdag-avond door de Vereeniging Harmonie gegeven, mag weder geluk kig geslaagd geDoemd worden. Het deed ons genoegen dat de Vereeniging weder geheel door eigen krachten gesteund, deze opvoering kon doen plaats vinden, waartoe het toetreden van eenige nieuwe werkende leden voorzeker veel heeft bijgedragen. Het blijspelDe sleutel van de Secretaire is een goed geschreven stuk, en bevat beharti genswaardige wenken voor den gehuwdeD stand. De opvoering zouden wij van dilettanten niet beter mogen verlangen. Het Dastukje: Het levend doode Snijderpaar, is zeer koddig geschreven, doch de inhoud wel wat onnatuurlijk; wat de uitvoering betreft deze was vrij goed, doch zouden wij vooral bij den hoofdvertooner, wel wat minder de onder- aardsche stem hebben willen hooren. Het bal was zeer geanimeerd, en besloot dezen voor leden en geïntroduceerden zeer genoeglijken avond. Zeer aangenaam was het ons onder de toeschou wers der voorstelling ook op te merken den beschermheer, de heer Baron Van Heemsta van Froma en Eibersburen alsmede eene commissie uit de eereleden der Vereeniging Entre-nous uit 's-Hage. Naar men verneemt stelt de Vereeniging Har monie zich voor om in het begin der volgende maand eene voorstelling te geven in den schouw burg ten voordeele der opgenomenen in het Werkhuis. Wij wenschen de vereeuiging geluk met haar voornemen, en twijfelen niet of Leidens ingezetenen zullen tot dit goede doel gaarne medewerken. Met 41S van de 682 geldige stemmen is tot lid der Provinciale Staten vaD Friesland in het hoofd kiesdistrict Sneek, gekozen de heer H. F. Pasma, landbouwer te Haskerdijken, bekend door zijne brochure: Over Frieslands boezemwater. De vrijzinnige kiesvereeniging Eiland IJselmonde heeft voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht tot haren kandidaat gesteld den heer G. A. De Raadt, van Dordrecht. Op heden, den verjaardag van wijlen H. M. de Koningin moeder, had op de domeinen van H. K. H. de Groothertogin van Saksen Wei- mar Eisenach te 's-Hage, weder de jaarlijksche uitdeeling van eetwaren en brandstoffen aan de arbeiders en behoeftigen plaats. Men verneemt nader omtrent de kwijtschelding van straf, welke verleend is aan de veroordeel den ter zake van de Rotterdamsche oproeren, dat de thans gegratieerden behooren tot de eerste groep die tot vijf jaren tuchthuisstraf zijn ver oordeeld. Zij zullen nog in den loop van dit voorjaar worden ontslagen. In den gemeenteraad van Haarlem was eer gisteren aanhangig een plan tot verbreeding van den Stadssingel met de Leidsche Vaart en in verband daarmede tot aanbouw van twee bruggen, en aankoop van een aan het Geldelooze pad ge legen buitenverblijf. Dit voorstel was ontworpen naar aanleiding der adressen over den slechten toestand van het singelwater. Na de stemming is van het geheele voorstel niets anders overge bleven dan het besluit om een verordening te maken, waarbij aan fabriekanten en trafikanten wordt verboden, om de nadeelige stoffen en wa teren uit hunne inrichtingen in de stadswateren te doen vloeien. In de zitting van den gemeenteraad van Rot terdam van gisteren heeft bet raadslid, de heer Hudig, den burgemeester nadere inlichtingen ver zocht omtrent de wpordeu in de rede waarmede hij de eerste zitting van dit jaar had geopend, omtrent den nieuwen Rotterdamschen waterweg. De voorzitter voldeed aan dit verzoek door het voorlezen eener missive van den rijks-ingenieur P. Caland, die aldus luidde: „De gansche coupure door den Hoek van Hol land is onlaDgs opgepeild en het is daarbij ge bleken, dat er overal de diepte wordt gevonden van 2 meters onder gewoon laag water, behalve in een gedeelte aan den buitenmond, waar echter nergens minder diepte staat dan éen meter onder dat peil. „Door de ijsbezetting der rivieren en van de coupure is de stroom thans minder sterk dan anders. Het is jammer dat die omstandigheid tusschen beiden is gekomen nu de verdieping zoo goed aan den gang wa3; want niet alleen dat er thans bij gewoon laag water nergens geen zand meer in de coupure is te bespeuren, maar de diepte is er in de laatste maanden, zooals U uit het bovenstaande kunt bespeuren, aanmerke lijk toegenomen. De totale door den stroom teweeg gebrachte verdieping bedraagt thans ongeveer twee meters en zij is een gevolg van de sinds eenigen tijd krachtiger voortgezette beteugeling van het Scheur, waartoe wij konden overgaan na de verbreedingen van het Kanaal. „Ik hoop dus dat het ergste van de zaak nu geleden is en als wij geen verderen overlaat van het ijs hebben, verwacht ik in dit jaar goede resultaten." In deze zitting is o. a. ingekomen een voorstel van B. en Ws. tot liet toestaan eener som van f 150,000 voor het maken van een gedeelte der noorderhaven op Feijenoord en daarmede ver bonden oeverwerken. Men leest in de N. Arnh. Ct. „Dezer dagen vond men in een onzer dagbladen eene advertentie, door welke een boekhandelaar briefkaarten te koop aanbood tegen aanzienlijk verminderden prijs. Men kan zeker zijn dat op dit oogeublik reeds een aanzienlijk aantal valsche briefkaarten verzonden worden, en dat daardoor de schatkist niet weinig wordt benadeeld. Er is geen wets artikel waardoor de maker of gebruiker van niet door het rijk geleverde briefkaarten mqt straf gedreigd wordt, zoodat deze industrie straffeloos kan gepleegd worden. Men had dit misbruik gemakkelijk kunnen voorkomen, doch heeft waar schijnlijk beter gevonden aan handige particu lieren ook eenig voordeel over te laten." De Arnhemsche Courant meldt: Wij hebben de nagemaakte briefkaarten gezien, die, naar men ons verzekert, bij duizenden door een Amsterdamsehen handelaar a 2% cent uit worden verkocht. De vervaardiger moet beweren, dat, daar het namaken niet uitdrukkelijk is ver boden bij de wet, dat straffeloos geschieden kan. Bij circulaire van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn de ambtenaren van het Departement uitgenoodigd om iDgeval in hun gezin de heerschende epidemie mocht uitbreken, zich van het bezoeken der bureaux te onthouden totdat de zieken zullen zijn hersteld. Naar men verneemt zullen ook op de overige Depar tementen dergelijke maatregelen van voorzorg worden toegepast. Rotterdam wordt thans zwaar door pokken en typhus bezocht; een derde ziekenhuis aan den Schiedamschen Singel heeft men in het belang der lijders ingericht, daar de gewone middelen te kort schoten. De sterfte is ook niet onaanzienlijk. Aan de ingezetenen van 's-Gravenhage is eene circulaire gericht door de Vereening tot onderzoek naar de middelen ter verbetering van den gezon- heidstoestand in de gemeente's-Gravenhage, wier behartiging wij ook, nu de vreesselijke epidemie te Leiden heerscht aanbevelen. Zij is van den volgenden inhoud: „Eene vreeselijke ziekte heerscht sints ettelijke weken in onze gemeente; het aantal der aan die ziekte overledenen bedroeg op 7 Januari 1.1. reeds 305 eu dat der aangetasten ongeveer 1000, en nog eischt zij bij voortduring nieuwe offers. U allen is het gevaarlijke der ziekte bekend, maar gij weet liet eveneens, er i» niet éene ziekte waartegen een voorbehoedmiddel ontdekt is, welks vermogen zoo zeker is: de Koepokinenting." „De Koepokinenting beveiligt evenwel tegen pokken slechts voor een aantal jaren, en niet, gelijk nog velen meenen, voor het geheele leven, waaraan het moet toegeschreven worden, dat de ziekte ook hij gevaccineerden voorkomt. Voor allen derhalve, die niet in de aller laatste jaren zÜn gevaccineerd, en vooral voor hen, bij wie de Koepokinenting destijds niet geslaagd is, zal hel raadzaam zijn zich op nieuw te doen vaccineren nu er pokken heerschen." Velen beschouwen wel is waar de vaccinatie en de revaccinatie als Diet raadzaam gedurende een pokken-epidemie, maar de Vereeniging tot onderzoek naar de middelen ter verbetering van den gezondheidstoestand in de gemeente 's-Gra- veDhage mocht op de, dienaangaande door haar tot alle bier gevestigde genees- eD heelkun dige gerichte, vraag: of zij ook thans de vacci natie raadzaam beschouwen? van allen, slechts drie uitgezonderd, een bevestigend antwoord ontvangen." „De vereeniging noodigt daarom U allen drin gend uit zoowel in uw eigen als in het algemeen belaDg, mede te werken, niet alleen opdat de vaccinatie geschiede bij wie zij dusverre mocht verzuimd zijn, maar ook opdat de revaccinatie ineer algemeen plaats vinde." „Hoofden van fabrieken! Hoofden van indus- trieele ondernemingen I Winkeliers I Gij allen die in uw bedrijf, beroep of betrekking een grooter of kleiner aantal personen werkzaam hebt!Doet bij hen navraag naar het tijdstip waarop zij voor het laatst gevaccineerd zijn, naar het tijdstip dat bij hen de vaccinatie voor het laatst geslaagd is en, dagteekent die laatste, welgeslaagde vac cinatie reeds van vóór ettelijke jaren spoort hen dan aan; zich thans nogmaals te doen vac cineren, zoo dit althans na het begin der thans heerschende pokken epidemie nog niet geschied is! Tracht voorts ook die personen te overreden van het nut der vaccinatie en revaccinatie voor huDne buisgenooten of betrekkingen I" „Mede-ingezetenen van 's-Gravenhagel Tracht allen, elk in uwen kring, het nut der vaccinatie en der revaccinatie te doen beseffen I Volgens de Amsterd. bladen is het bericht van het overlijden van mevr. Coenen v. Oilefen ge bleken ongegrond te zijn en zou men integendeel hoop op haar herstel mogen koesteren. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. gedurende hel beleg van I'arijs. Aan de Revue des Deux-Mondei van 15 December 1870 ontleenen wij de volgende studie, van de hand een schrijvers, die voor eenigen tijd een zeer belangrijk artikel leverde: over de verdedi gingswerken van Parijs. »We hebben in deze verhandeling een van de meest opmerkelijke zijden te bestudeeren van het wetenschappelijk onderzoek, waaraan het beleg van Parijs een nieuwen prikkel heeft gegeven we bedoelen de opstijgingen met den luchtballon. iWij waren in de gelegenheid langen tijd vóór de belegering meermalen luchtreizen te doen, de meeste gade te slaan die plaats hadden tijdens den inval, mede te werken aan de vervaardiging van een ballon, bestemd ter bespieding van de bewegingen des vijands en eindelijk eenige van de uitvinders aan het werk te zien, die voortdu rend peinzen op de oplossing van het groote vraagstuk om de luchtballons te kunnen sturen. Het is niet van belang ontbloot wereldkundig te maken wat er sedert de maand September gedaan is op het gebied der vrije luchtvaart om het post- en telegraafwezen te vervangen, en het nut aan te toonen dat oorlogsoperatiën kunnen trekken uit het in zwang brengen van luchtbal lons, om voorts een blik te slaan op de toekomst, die aan de luchtvaart schijnt voorbehouden te zijn. I. Een ieder weet dat men den naam van ballon of luchtgevaarte geeft aan eene bolvormige gedaante, vervaardigd uit eene zeer lichte en vooral zooveel doenlijk ondoordringbare stof. De ballon is gevuld met een gas lichter dan de lucht. De stof, waaruit hij in den tegenwoordigen tijd vervaardigd wordt, is dat witte of gekleurde katoen, dat men in den handel met den Daam van Calicot, Madapolam of Percaline bestempelt. De stof moet zoo sterk mogelijk zijn en van het beste fabrikaat. De geheele ondoordringbaar heid wordt verkregen door middel van een ver nis, hoofdzakelijk samengesteld uit lijnolie, waarbij een weinig lood-oxyde of loodglit gevoegd wordt om de olie opdrogend te maken. Dit vernis wordt niet met een kwast, maar met een spons op de stof gebracht, ten einde alle poriën te vullen. Dit moet noodwendig twee- of driemalen herhaald worden. Hoewel het niet altijd geschiedt, is het echter raadzaam den ballon van buiten en van binnen te vernissen. Behalve het calicot, kan men voor de ballons ook zijde gebruiken, eene stof die door hare gelijkheid, dichtheid en lichtheid zeer daartoe geschikt is, maar alleen het nadeel heeft dat zij te duur is. In 1867 heeft een ingenieur, de heer Giffard, voor de vervaardiging van ballons voorgesteld, een dubbel overtrek van dun beddetijk te gebruiken, waartus- schen zich caoutchonc bevond. Door sterke sa menpersing vormden deze drie zelfstandigheden er slechts éen. De heer Giffard verkreeg daardoor een stof, die bijna volkomen ondoordringbaar was; maar ze was te zwaar. De bezoekers van de tentoonstelling te Parijs in 1867, hebben den ballon van den heer Giffard op het Champ de Mars kunnen zien, die bij het einde der tentoonstelling aldaar ter bezichtiging was gesteld. Een ander aëronaut, Dupius Delcourt, had als proef voorgesteld om voor het omkleed sel van den ballon het dunste metaal, bij voor beeld blad-koper, te nemen, dat eene totale on doordringbaarheid zou hebben opgeleverd en dat tevens onverslijtbaar zou zijn. De heer Dupuis Delcourt is echter niet tot de uitvoering van zijn voornemen gekomen. De beide werkplaatsen, waarin op dit oogen- blik alle ballons, die te Parijs worden opgelaten, worden afgewerkt, zijn aan het Noorder-station en aan dat van den spoorweg naar Orleans gevestigd. De eerste is onder het beheer van de heeren Yon en Dartoi8, wel bekend in de aéronautische wereld de andere staat onder directie der drie gebroe ders Godard, die zich een soort van dynastie onder de aëronauten gevestigd hebben. In de werkplaats aan het Noorder-station gebruikt men uitsluitend wit calicot voor de ballons; in die van den spoorweg naar Orleans, gekleurd calicot. Beide werkplaatseu staau echter onder het opper toezicht van de administratie der posterijen. De beide stoften zijn even voordeelig. De teekening van den ballon wordt eerst meetkunstig, eu vol gens de natuurlijke grootte, op een horizontaal plan geteekend. Volgens die teekening worden de verschillende banen afgeknipt en zorgvuldig aan elkaar geuaaid. Aan het Noorder-statiou wordt dit door middel eener machine, in de an dere werkplaats met de hand gedaan. Ieder der vervaardigers voert natuurlijk geldige rede nen aan ter verdediging van zijne methode: bij de eerstgenoemde behoeft men bij grootere snelheid minder handen; bij de tweede voert

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1