gehadmaar misschien heeft hij bewegingen ge maakt die ons nog niet bekend zijn en welke den uitslag van den veldtocht reeds ten zijnen voordeele hebben beslist." Daarentegen zegt de Londensche Timet, insge lijks in zijn nummer van verleden Maandag: „Er zijn lieden die Bourbaki's; beweging beschouwen als de gewichtigste en meest belovende welke door eenigen Franschen generaal in den tegen- woordigen oorlog is ondernomennaar hunne verwachting zal hij de communicatiën tusscheu Parijs en Duitschland afsnijden, Belfort ontzetten, over den Rijn een inval in Duitschland doen met dat doel moest hij zich werpen tusschen Von Werder, die bij Vesoul, en Tresckow, die bij Bel fort stond; dan kon hij eerst links Von Werder's korps geïsoleerd aantreffen en verslaan, en ver volgens rechts de belegeraars van Belfort aan tasten. Doch wij weten reeds dat dit plan ten aanzien van Von Werder's korps door diens snelle bewegingen mislukt is. Bourbaki stond volgens de jongste berichten niet ver van Belfort; aldaar ontmoet hij de afdeelingen van Tresckow en van Zastrow, waarschijnlijk vereenigd met Werder's korps en hierdoor in staat gesteld om zich tot aan de komst van Manteuffel en diens leger staande te houden. De Echo du Luxembourg van 17 Januari bevat het- volgende Gisteren heeft er een uitwisseling plaats gehad usschen de Fransche en Pruisische krijgsgevan genen, die zich te Longwy bevonden. Na deze formaliteit is het bombardement op heden aan gekondigd en heeft dezen morgen om S uren een aanvang genomen. Het kritieke oogenblik voor de vesting Longwy is dus nabij. De dorpen Tellancourt, Cosnes, Mexy, Haut- court, Cubry, Villers-la-Montagne enz., die de vesting omgeven, zijn door de Pruisische troepen bezet De toegangen zijn, ter voorkoming van elke verrassing, gebarricadeerd. Van de zijde van Frankrijk is dus de toegang onmogelijk geworden. De pionniers zijn van Villers-la-Montagne hier heen gekomen, om, op ongeveer honderd meters afstand van het dorp, eene verschansing op te werpen, waar tevens eene belegeringsbatterij zal worden opgesteld. Bij Herserange en Tellancourt zullen de beide andere batterijen worden opgericht. Het belegeringsgeschut en de noodige ammunitie bevindt zich te Longwyon. De Pruisen herstellen den spoorweg tusschen die plaats en Conz-la- Qrandville, waar zich de generale staf bevindt, bij den markies De Lambertye. De Franschen hadden grootendeels de rails tusschen Conz en Longwy opgebroken, ter blindeering van het kruitmagazijn. Zaterdag jl. werd er eene Pruisi sche afdeeling afgezonden, om de rails tusschen Conz en Longwy weg te nemen. Da Pruisische soldaten, die; het station tot op 4000 meter» naderden, werden door de Framche wachtposten gezien, en een hunner opende dade lijk het vuur. Hierop snelden de nationale gardes en een ge deelte van het garnizoen toe. Het vuren duurde van 2 tot 5 uren. De Franschen hadden 3 ge kwetsten. Het verlies der Pruisen is nog onbe kend, maar moet evenwel zeer groot zijn, daar de kanonnen op het glacis geplaatst, de bosschen bestreken, waar de vijand eene troepen-afdeeling had geplaatst, om de met het opnemen der rails belaste manschappen te beschermen. Zondag-morgen te B uren poogden de Pruisen, ten getale van 200, bij den berg Saint-Martin «enige kisten met nitro-glycerine onder een brug getje te plaatsen, op ongeveer 2000 meters afstand van de Belgische grenzen, ten einde de communi catie tusichen de beide landen af te snijden en ook, naar het schijnt, om «ich van eene locomo tief meester te maken. Ongeveer te 7 uren had de uitbarsting plaats. Zij had voor de Pruisen een vreeselijk gevolg. Twee hunner werden letterlijk in stukken ge scheurd, die op een afstand van 30 tot 50 meters werden weggeslingerd. Een derde werd op vree- selijke wijze in het gelaat en in den rug ge wond; men zag hem, onder de vreeselijke smar ten, over den grond kruipen, terwijl zijne kame raden te Long-la-Ville een rijtuig gingen halen, om hem te vervoeren. Dit alles had als het ware onder de kanonnen der vesting plaats. Het was, wel is waar, ternauwernood dag en een dikke mist bedekte de vallei der Chière. De expeditie was dus zonder eenig gunstig resultaat, daar de locomotief, waarvan men zich meester wilde maken, naar Givet vertrokkeu was. u Longwy is vastbesloten zich tot het uiterste te Terdedigen. De kommandant heeft de vrouwen, grijsaards en kindaren de vesting doen verlaten. TELEGRAMMEN. Céaère, 16 Jan. De heer Randon is overleden. Florence, 17 Jan. De Koningin Maria Victoria zal den 23sten van Turin naar Madrid vertrekken. Pesth, 18 Januari. In de delegatie van den Rijksraad voerden, bij de algemeene beschouwin- geu over het budget van buitenlandsche zaken, de heeren Von Plener, Herbst, Rechberg, Sturm en Rechbauer het woord in het belang van den vrede en de vriendschappelijke betrekkingen met Pruisen. De heer Kuranda beklaagde zich over de nadeelige gevolgen van den tegenwoordigeu oorlog. De heer Greuber waarschuwde tegen eene alliantie met Pruisen. De heer Von Beust ver dedigde zich in eene langdurige rede tegen eenige verwijten. Hij verklaarde dat de vriendschappe lijke betrekkingen met Duitschland tot stand zijn gekomen zonder dat de waardigheid van Oosten rijk er onder leed, aangezien men het vriend schap kwam aanbieden. Ook de betrekkingen met Pruisen en Italië kunnen geen reden tot bezorgdheid geven. Hij waarschuwde tegen pes simisme, ais de grootste vijand van Oostenrijk. Berlyn, 18 Januari. De Provincial Correspondent zegt betreffende de conferentie, dat de Mogend heden het vooraf eens zijn geworden over de punten, waarover onderhandeld zal worden. Het blad waarborgt dat de conferentie niet zonder een gunstig resultaat zal zijn. Hunchen, 18 Januari. Uit Versailles is bericht ontvangen dat aldaar heden eene groote militaire plechtigheid plaats heeft ter gelegenheid dat de Koning Wilhelm definitief de Keizerskroon heeft aangenomen. Elk regiment wordt door deputatiën vertegenwoordigd. Havre, 18 Januari. Gisteren hebben 500 Prui sen, twee kanonnen met zich voerende, een aan val gedaan op de Franschen in de richting van Saint Romain. Zij wierpen projectielen op het dorp. Zij werden na een hevige worsteling met verlies teruggeworpen. De Franschen telden 5 dooden en 10 gewonden. Hunchen, 18 Januari. In de Kamer van Afge vaardigden hebben de heeren v. Huttler, Fran kenburger en Wuelfert voor en Kolb tegen de tractaten met den Noord-Duitschen Bond gespro ken. Een tegen de verdragen gericht voorstel van de zijde der oppositie werd ten slotte, na een levendig debat, met groote meerderheid verworpen. Stockholm, 18 Januari. De Rijkidag werd he den met eene troonrede geopend, waarin wordt gewezen op den tegenwoordigen oorlog en op de mogelijkheid, dat hij zich in wijderen kring zal verbreiden. Met het oog hierop moet de quaestie van het leger op dit oogenblik als de meest ge wichtige beschouwd worden. Uitgebreide plan nen tot reorganisatie van het leger zullen aan de goedkeuring van de wetgevende macht worden onderworpen. Zij zullen ongeveer van gelijken aard zijn als de plannen van 1869, en aldus op algemeene dienstplichtigheid gebaseerd zijn. Er zal ook eene zoogenaamde wapenbelasting wor den ingevoerd, met het doel om den opbrengst te bestemmen voor den aankoop van oorlogsmate- rieel, het bouwen van vestingen, enz. Onder meer wordt voorts de indiening aangekondigd van een ontwerp betreffende een nieuw muntstelsel, van ontwerpen tot voortzetting van het aanleggen van spoorwegen en tot intrekking van de belasting op de ijzerproductie. Het budget voor 1871/72 bedraagt in ontvangst 4,561,000 rijksdaalders. De uitgaven zijn begroot op 50,563,000 rijksdaalders, maar daaronder zijn de buitengewone uitgaven voor oorlog niet begrepen, die eene uitgaaf van 17,000,000 rijksdaalders zullen vorderen. Byssel, 18 Januari. De generaal Faidherbe zet zijn tocht naar Corbie voort. De prefect van het Noorder departement is ontslagen en wordt vervangen door den heer Paul Bert. Brussel, 18 Januari. Volgens de Indépendance Beige zijn de inwoners van Valenciennes gewaar schuwd, dat de inundatiën onverwijld zullen ge steld worden. Sant-Quentin is door de Duitschers ontruimd en wordt door kolonel Isnard bezet. Deze is met een gedeelte van het garnizoen van Kamerijk der waarts vertrokken. Londen, 18 Januari. De conferentie is gisteren te éen uur geopend. Tegenwoordig waren de heeren Granville, Apponyi, Cadorua, Bernstorff, Von Brunnow en Musurus Bey. De tweede bij eenkomst zal den 24sten worden gehouden. Gisteren had hier eene talrijke bijeenkomst plaats onder presidium van den heer Merriman. Er werd besloten Maandag a.s. op Trafalgar Square eene meeting te houden, om te protesteeren tegen het bombardement van Parijs. Daily News betoogt, dat het belang van Europa en vooral dat van Duitschland eischt. dat er een einde aan den oorlog kouie. In zulk een oorlog is het voordeel aan de zijde van de overwonnen natie. Parijs moge vallen, het eene leger moge na het andere verslagen worden de Republiek zal niet zwichten. Berlyn, 18 Januari. In de zitting van de beide huizen van den Landdag heeft graaf Von Itzen- plitz, als oudste Minister in jaren, een procla matie voorgelezen door den Koning te Versailles tot het Duitsche volk gericht. Het stuk bleek van den volgenden inhoud te zijn: „Wij, Wilhelm, door de gratie Gods Koning van Pruisen; „Nadat de Duitsche Vortsten en Vrije Steden eenstemmig den wensch tot ons gericht hebben, dat het Duitsche Keizerrijk opnieuw zal worden gevestigd en dat de sedert 60 jaren onvervuld gebleven waardigheid van Keizer door ons zal worden bekleed; en nadat in de Constitutie van den Duitschen Bond de noodige wijzigingen zijn gebracht; „Doen te weten „Dat wij het als een plicht jegens het gemeen schappelijke Vaderland beschouwen om aan die roepstem van de verboden Duitsche Vorsten en Vrije Steden gehoor te geven en de waardigheid van Duitsch Keizer te aanvaarden. „Dientengevolge zullen wij en zij die ons als Koning van Pruisen zullen opvolgen, voortaan den titel van Keizer voeren in al de betrekkin gen en voor al de aangelegenheden van het Duitsche Rijk en bidden wij God dat het der Duitsche natie zal gegeven zijn, onder handhaving van hare vroegere grootheid, het Vaderland eene zegenrijke toekomst tegemoet te doen gaan. //Wij aanvaarden den Keizerlijken titel met het bewustzijn van den op ons rustenden plicht om de rechten van het Rijk en zijne onderdeelen met Duitsche trouw te beschermen, den vrede te handhaven, de onafhankelijkheid van Duitsch land te waarborgen en de kracht des volks te sterken. „Wij nemen den Keizerstitel aan in de hoop dat het aan het Duitsche volk gegund zal zijn het loon van den zwaren en zooveel offers eischen- den strijd te vinden in een duurzamen vrede, in eeu vrede, te genieten binnen grenzen, welke aan het Vaderland de sedert eeuwen ontbeerde veiligheid tegen nieuwe aanvallen van de zijde van Frankrijk zullen verzekeren. Moge het God behagen Ons en Onze opvolgers in de Keizerlijke waardigheid, altijd de bescher mers van het Duitsche Rijk te doen zijn, nu door middel van veroveringen, maar door de werken des vredes, door de bevordering van nationale welvaart, van vrijheid en beschaving." Nadat deze proclamatie voorgelezen was namen de beide presidenten het woord om te wijzen op het hooge gewicht van het feit dat het nieuwe Duitsche Keizerrijk gevestigd was. Zij stelden een Hochl voor op Wilhelm, Keiier van Duitsch land. Al de leden van de beide Huizen stemden hiermede met geestdrift in. De Kamer van Afgevaardigden zal op de pro clamatie met een adres antwoorden. Bordeaux, 18 Januari. Gambetta heeft zich op verzoek van Chanzy bij het Westelijk leger ge voegd. De Pruisen bedreigen Tours. De verbinding per spoorweg en per telegraaf tusschen Tours en Le Mans is afgesneden. Brussel, 19 Januari. Het bombardement van Longwy is begonnen. Weenen, 19 Januari. De algemeene vergade ring van aandeelhouders der nationale bank heeft de rekening en verantwoording over het jaar 1870 goedgekeurd. Er was nog een dividend uit te deelen van f 31.50 zoodat het geheele divi dend van het afgeloopen jaar f 52.50 bedraagt. Versailles, 19 Januari. Bourbaki heeft, na ver sterking ontvangen te hebben, gister zijn aanval tegen Von Werder voortgezet. Hij werd wederom afgeslagen; hij heeft zijn terugtocht in zuidelijke richting begonnen. Het bombardement van Parijs wordt krachtiger voortgezet. Berlyn, 19 Januari. Telegram van keizer Wil helm aan keizerin Augusta. Bourbaki is na drie dagen van hevigen strijd door von Werders hef- tigen tegenstand teruggetrokken. Ons verlies wordt voorloopig op 1200 man geschat. De beschieting van Parijs wordt met goede uitwerking voortgezet. Londen, 19 Januari. Chaudorny bericht aan den Franschen zaakgelastigde te Londen, in ant woord op von Bismarcks laatste circulaire, dat Frankrijk het Belgisch grondgebied niet heeft geschondendat daarentegen Pruisen verscheidene malen de onzijdigheid van Belgie en Luxemburg heeft geschonden. Frankrijk heeft zich steeds beijverd eerlijk het internationaal recht te eerbiedigen. Hij betreurt dat geloof wordt gehecht aan de leugenachtige verklaring eener mogendheid welke nooit voor rechtsscheiding aarzelt. De Times deelt mede dat Granville, Bismarcks aangeboden schadevergoeding wegens het in den grond boren van kolenschepen aanneemt. Het defensie-couiité te Rijssel heeft besloten de verdediging van Longwy en Givet tot eiken prijs te verdedigen. De Slindard laakt Granvilles toegevendheid je gens Pruisen. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te 2 uren. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig, de heeren: Stoffels, Tollens, Hu- breeht, De Freinery, Hartevelt, Goudsmit, Le Poole, Eigeman, Buijs, Bijlevelt, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, v. Heukelom, Van Onteren, Krantz, Van Wensen en Wttewaal. De Voorzitter opende deze eerste vergadering in den nieuwen jaarkring met den leden van den Raad de beste heilwenschen te uiten zoowel voor hun privaat- als maatschappelijk leven. Hij drukte de hoop uit dat ook dit jaar weder de werkzaamheden mochten strekken tot heil der stad en in het belang der ingezetenen en besloot met den vurigen wensch dat ook spoedig vrede en welvaart in de plaats mogen treden van de treurige gebeurtenissen en om standigheden die de maatschappij hadden getroffen. De Voorzitter deelt mede dat de heeren Lezwijn, Tieleman, Hoog en Verster kennis hebben gegeven dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Mededeeling van ingekomen stukken Missive van den heer E. Verwijs, waarbij deze verklaart de benoeming tot lid in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs volgaarne aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van de Nationale Zangvereeniging om van de Stads-Gehoorzaal gebruik te mogen maken voor hare jaarlijksche uitvoering op 20 Februari a. s. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzoek ingewilligd. Adressen van de heeren E. D. Schretlen en Carlier om vrijstelling van boete voor de niet tijdige vol tooiing wat den eerste betreft van de nieuwe haven- brug, en den laatste van herstellingen aan de Lakenhal. Gesteld in handen van B. en Ws. Adressen van Bern en Swinkels om afstand van gemeentegrond achter de Hoefstraat. Adres van den heer H. Brongersma om hem toe te staan het gebruik van een locaal in de Hoogere Burgerschool en de physische instrumenten tot het geven van onderwijs in de Natuurkunde aan Dames. In handen van B. en Ws. Voordracht van de Commissie van fabricage tot de geheele verbouwing van de Stads-Gehoorzaal. Ter lezing gelegd. Missive van de heeren Kaptein en Knijff', houdende opgave van den stand der aangevraagde concessie voor een lijn Utrecht—Leiden. Daaruit bleek volgens de mededeeling van den voorzitter dat de concessie met 1 Mei a. s. wordt aanvaard; dat de concessionarissen onderhandelingen hebben geopend met een bankiershuis, die gunstig staan voor het slagen der zaak, zoodat zij hopen eer lang de gemeente en de ingezetenen in de gelegenheid te kunnen stellen van hun klinkende sympathie te doen blijken. Voorts zullen die heeren ook voor 1 Mei aan de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij mededee- len wat zij ten aanzien van het nieuw aan te bouwen station, in verband met hun plannen, van voorne mens zijn. Missivo van het Hoofdbestuur der Leidsche Ver- eeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, waarbij zij voor alsnog terugkomen van hun vroeger gedaan verzoek tot het oprichten van een nieuw schoollocaal. Aangenomen voor kennisgeving. Punten van behandeling: Benoemd worden Tot commissaris voor de stadsbank van leening, de heer Mr. J. Van Outeren, met 17 stemmen; Tot leden in de commissie voor de oudheidkunde, de heerenP. L. C. Driessen met 16 en J. Cornet met 20 stemmen. Tot hulponderwijzer der 2de klasse aan de open bare lagere school n°. 1 voor onvermogenden, de heer D. H. Poelman met 9 stemmen. De heer H. Veldhuyzen verkreeg 6 stemmen; en tot idem der 4de klasse aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs 2de klasse voor jongens, de heer M. De Haas, met 14 stemmen. Eervol ontslag wordt verleend aanW. F. Oustveen, lste hulponderwijzer der éde klasse aan de openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden, en aan W. F. Van Weeren, 2de hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare lagere school nv 2 voor minvermogenden. Aan de orde van behandeling is: a. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1870. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. b. Voordracht van B. en Ws., om een som van f 80O a ƒ900 beschikbaar te stellen, ten einde onder het standbeeld van Boerhaave een daaraan waardig voetstuk te zetten, Dit standbeeld zal door de commissie van oprich ting der stad worden aangeboden en geplaatst wor den op het terrein voor het nieuwe Nosocomium ter plaatse van de voormalige Rijnsburger poort. Met algemeene stemmen aangenomen. c. Voordracht tot continuatie der onderhandsche aanbesteding van het plantsoen aan J. Bolt. Nadat de voorzitter en de wethouder Hubrecht eenige inlichtingen hadden verstrekt op de vraag van den heer Cock of die zaak bepaald voor publieke aanbesteding onvatbaar was, welke inlichtingen ten doel hadden om te doen uitkomen dat J. Bolt de geschikte man voor deze zaak is en de zaak met de meeste zorg behandelt, is de voordracht aangenomen met 15 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Buys, Goudsmit, Scheltema, Ei geman en Hartevelt. d. Voorstel om aan art. 114 der Algemeene Po- litie-verordening als 2de alinea toe te voegen „Het drijven van vee door de gemeente is toege staan, onder de bepaling echter dat zich //minstens (dit woord is hierbij gevoegd op voorstel van den heer Goudsmit) bij éen of twee runderen éen geleider, bij drie tot twaalf runderen twee geleiders, bij dertien tot twintig runderen drie „en bij eenentwintig runderen" (Die woorden zijn vervallen als over bodig op voorstel van den heer Wttewaal, overgeno men door B. en Ws.) en daarboven vier geleiders moeten bevinden." Dientengevolge vallen in artikel 115 weg de woorden: „Het drijven van vee is toegestaan, onder bepaling echter dat bij meer dan éen stuk rund- of hoornvee, een geleider het voorste beest behoorlijk vasthoude en geleide." Een voorstel van den heer Wttewaal om de bepa ling in zoover te behouden, dat in de alinea bij art. 114 gevoegd, kon geplaatst worden, „dat een geleider het voorste beest behoorlijk vasthoude en geleide," werd inet 17 tegen 3 stemmen verworpen. Voor, de heeren: Du Rieiv.Bijleveldt en Wttewaal. De geheele voordracht werd aangenomen met 18 tegen 2 stemmen, de heeren Van Heukelom en Du Rieu. e. Missive van Mren. regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis houdende be denkingen omtrent het opmaken eener voordracht ter vervulling der bestaande vacaturen. Naar aanleiding hiervan, vraagt de heer Bijleveldt of er ook bij het Dagelijksch bestuur 't voornemen bestaat om aan 't verlangen van de regenten te ge- moet te komen of wel om een voorstel te doen tot wijziging der ten deze bestaande verordening Naar aanleiding van het daarop door den Voorzitter gegeven antwoord, doet do heer Bijleveldt het voor stel om dit punt aan te houden ten einde hem in de gelegenheid te stellen in de eerstvolgende verga dering een voorstel betreffende deze zaak te doen. Hierover ontstaat eene discussie, waarbij de heeren Goudsmit, De Fremery, Hubrecht en Tollens de be voegdheid bestrijden van den voorsteller om deze zaak aan te houden ten einde hem in de gelegenheid te stellen een voorstel in te dienen tot wijziging der onderhavige verordening. De heeren Buys, Cock, Krantz, Van Wensen en de Voorzitter ondersteunen het voorstel Bijleveldt

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3