//De eigen genie van kunst en wetenschap/ veel of weinig, die ons geschonken werd, behoo- ren wij, gelijk ons staatkundig zelfbestaan, auto- nomisch te ontwikkelen. //Er is geen land, waarmede wij staatkundig zoovele belangen geuieen hebben, als met Duitsch- land. Volgt hieruit, dat wij ons moeten laten inlijven in het Duitsch lichaam of lid worden van het Duitsche verbond? Het tegendeel is waar. Wij kunnen wel, onafhankelijk, nevens Duitsch- land met en voor Duitschland handelenmaar wij kunnen ons niet, dan ten koste van onze eigenaardige kracht en bestemming, van hetgeen wij ons zelve en anderen schuldig zijn, aan Duitschland als een deel aan het geheel onder schikken. Wij willen niet opsommen, wat Duitsch- and aan de Republiek te danken heeft. Laat ons liever dankbaar zijn, dan dank eischen. Men verguune ons slechts te vragen, of de Republiek wat zij geweest is in het algemeen, wat zij voor Duitschland zelf geweest is in het bijzonder, had kunnen zijn, wanneer zij een Duitsch land ware geweest? „Wat aldus waar is op het gebied van politiek en diplomatie, geldt evenzeer in taal, wetenschap en kunst. Indien wij onze individualiteit trachten e ontwikkelen buiten verband, of zelfs in krijg met de Duitsche genie, miskennen wij den grond- aanleg van onze nationaliteit en de machtigste hulp van ons vermogen. Wij hebben een gemeen middelpunt met Duitschland, ofschoon een mid delpunt in ons zelve; niet éen zelfden toon, maar harmonie met Duitschland te betrachten. Onder scheiden, niet afgezonderd, hebben wij ons deel van het groote familiegoed te besturen en te ver meerderen. //Duitschland is een onmetelijke werkplaats, de onze is zeer beperkt. Wij kunnen niet alle Duit sche stoffen tot de onze maken noch verwerken. Velen hunner voortbrengselen moeten wij al» vreemde gewrochten, zonder ze daarom minder hoog te achten, in den vorm, waarin zij on6 aan geboden worden, beschouwen en genieten. Dit belet niet, dat er onnoemlijk veel overblijft, waarin wij het leermeesterschap van Duitschland erken nen. Is er daarom niets, wat wij door ons zelve, wat wij op onze wijs kunnen? Mogen wij daarom aan onze voortbrengselen niet onze gehalte en onzen vorm geven? z/Dat wij dit vermochten, heeft de geschiedenis geleerd, in een tijd, toen geen medewerking noch model bij onze Duitsche broederen te vinden was. En nu, bijgestaan en voorgelicht door den Duit- schen geest, zouden wij het niet meer vermogen Wij zouden, omdat het naast ons, aan den Duit- schen hemel, helder geworden is, niet meer uit eigen oogen kunnen zien?" BINNENLAND. Amsterdam, 19 Jan. Op de gisterenavond gehou- dene algemeene Vergadering der Algemeene Vrede- Vereeniging werd o. a. in beginsel besloten, dat deze vereeniging zich zal aansluiten aan den op te richten Algemeenen Nederlandschen Vredebond, en werden de bestuursleden Ds. P. H. Hugenholz, Jr. H. Tideman, J. J. Weeveringh en W. Marten Westerman als afgevaardigden verkozen, om de vereeniging op de vergadering van 26 Jan. e.k. te vertegenwoordigen. Voorts werd de com missie benoemd bedoeld bij art. 12 der statuten, en de aanvulling van het hoofdbestuur uitgesteld tot een volgende algemeene vergadering, terwijl de voorzitter ten slotte een en ander mededeelde omtrent een manifest te richten aan de te Londen vergaderde diplomaten, welk manifest in de ver gadering van den Algemeenen Vredenbond op 26 dezer ter tafel zal worden gebracht. De Fransche officier per luchtballon te Harderwijk aangekomen is in uniform met de sjerp om, eergistenavond per laatste trein alhier aangekomen. Hij ging eenigzins kreupel aan den linker voet, en voerde een houten kist met zich 75 kilogr. wegende. Hij heeft zich naar den Fran- schen consul alhier begeven, en is hedenmorgen met de genoemde kist weder van hier vertrokken Daar Utrecht. Dr. Dibbits zal den 26sten zijn lessen weer hervatten. Tien dagen is het onderwijs in de scheikunde aan de H. B. S. niet gegeven, ten gevolge van den maatregel der schorsing. Ten gevolge der niet toetreding van alle crediteuren tot de voorgestelde schikking, heeft de commissie ter reorganistie van de naamlooze Sociëteit Paul v. Vlissingen en Dudok van Heel het voornemen dezer dagen haar mandaat neer te leggenhetgeen niet wenschenlijk is, daar als dan de falliet-verklaring onvermijdelijk wordt en het nadeel voor de stad niet te overzien is. In de gisterenavond gehouden vergadering der vereeniging Burgerplicht is de behandeling van het concept-reglement voortgezet. Er waren ongeveer 50 leden tegenwoordig. Het tweede punt van art. 1, //de bespreking der openbare zaak in haren ganschen omvang," is na lange discussiën aangenomen na verwerping van een amendement vaD den heer Pijnappel houdende, ,/dat een ieder vrije toegang tot de vergaderingen zou worden verleend, daar Burgerplicht niet alleen een kies- vereeniging is, maar tevens het politieke leven in de hoofdstad bevorderd." De 3de paragraaf met het daarop door den heer Pijnappel voorgestelde amendement luidende: ,/tot leden van de Tweede Kamer, Prov. Staten Gemeenteraad en Kamer van Koophandel man nen te doen verkiezen van wie behalve eerlijk heid, geestkracht, kunde en zelfstandigheid, zoo veel mogelijk instemming met de hierboven omschreven beginselen, voor zooveel zulk» in de be trekking, waarvoor de candidatuur gesteld wordt, te pas komt, kan verwacht worden" werd met 23 tegen 17 stemmen aangenomen de gecursiveerde woorden duiden een wijziging aan, door den voorsteller staande de vergadering in zijn amen dement gebracht; twee subamendementen van den heer Cosman zijn verworpen. Zoodra het amendement Pijnappel was aangenomen, deelde de heer Mr. J. Domela Nieuwenhuis mede, dat hij zijn ontslag nam als bestuurder. Aan de dis cussiën is deelgenomen o. a. door de heeren d'Ablaing van Giessenburg, Cosman, Levij, Van der Meulen, Nieuwenhuis, Katz, Rooseboom en Zillesen. In eeD volgende vergadering komt art. 2 aan de orde. 's-Gravinhage, 19 Jan. Hedenmorgen te 7 uren is het stoffelijk overschot van den heer Von Knor ring, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Keizer aller Russen bij het Nederlandsche Hof, van zijn hotel in het Noordeinde op eenvoudige wijze naar het Rijn- spoor overgebracht, om van daar naar Baden-Baden te worden geleid. Drie rijtuigen volgden den lijk wagen. Daarin waren de naaste betrekkingen en de vrienden van den overledene gezeten. Het vroege uur van deze begrafenis en de verlichting die daarbij was aangebracht, gaven aan deze plechtigheid een somber aanzien. Aanstaanden Zaterdag, 21 dezer, zal hier eene vergadering van de leden van den Vrede bond worden gehouden ter benoeming van afge vaardigden naar de vergadering den 26sten Jan. te Amsterdam te houden, tot vaststelling der Sta tuten van een algemeenen Vredebond. Schiedam, 18 Januari. Tot lid van den Gemeen teraad is benoemd de heer A. C. Ri» met 284 stemmen, zijnde op den heer G. A. J. Beukers 258 stemmen uitgebracht. Gouda, 18 Januari. Heden had hier hardrijderij op schaatsen, voor mannen plaats. De prijs van ƒ50 werd behaald door T. Bouterstein van Ouder kerk, terwijl de premie a ƒ25 werd behaald door Duivendijk van Gouderak. Volgens het plan zou morgen dezelfde verma kelijkheid voor vrouwen plaats hebben, maar het aanhoudende dooi-weder zal dit waarschijnlijk niet toe laten. Harderwijk, 18 Januari. Aangaande de lucht reizigers verneemt men nog de volgende bijzon derheden persoonlijk door hen aan den bericht gever medegedeeld. Om 7 uren des morgens hebben zij Parijs verlaten en het doel van den tocht van den officier was eene missie te volbrengeu naar de delegatie regeeriog te Bordeaux; waar zij neerkwamen was hun hetzelfde, als zij maar uit de handen der Duitschers bleven. De officier Vabrant een neef van den generaal Chanzy had twee kisten met brieven, dagbladen en boeken van gewicht bij zich, de officier was zeer ter neder gedrukt; hij had alles verloren; buiten Parijs eeDe be zitting hebbende, waarvan hij leefde, was deze door de vijanden verwoest en verbrandhij vluchtte toen binnen Parijs, van alles beroofd, en liet zich als officier bij de mobilen inschrijven; hij verklaarde, dat het leven voor hem weinig waarde meer haddaarom was hij dan ook be reid geweest, den gevaarlijken tocht met den ballon te ondernemen. De aëronaut, genaamd Felbert, behoorde tot het onlangs opgerichte korps der aëronauten en bekleedde daarbij den rang van officier. Hij is getrouwd, doch heeft sedert drie maanden niets van zijne vrouw en drie kinderen vernomen. Hedenmorgen hebben een zestal sehippers op schaatsen een tocht over het ijs gedaan, in de hoop van een en ander te vinden, en zijn ge lukkig geslaagd in hunne pogingen. Een groot gedeelte van het linnen, het schuitje (eigenlijk een biezen mand), de kist met brieven enz. zijn bijna op 6 uur afstand van hier, op het ijs te rug gevonden, en onder een grooten toeloop van menschen aan wal gebracht. De ballon had een waarde van 4000 francs en in doorsnede eene middellijn van 30 meters. De heer Vabrant is gisterenavond met den laatsten trein naar den consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam vertrokken, en is hedenmorgen van daar over Utrecht, Kuilenburg, 's-Hertogenbosch naar België afgereisd, met zijne brieven en dépêches; zijn doel was, over België naar Rijssel te gaan. De aëronaut Felbert blijft nog heden hier; gisteren was het zijn voornemen om weder per ballon naar Parij6 terug te keeren, maar of hij heden daaraan gevolg geeft is mij onbekend. Middelburg, IS Januari. Eenigen tijd geleden is een onderofficier van Breda gedeserteerd die zich naar Frankrijk heeft begeven, en dienst ge nomen bij de franc-tireurs. Er is thans te Breda een schrijven van hem aangekomen, aan een zijner kameraden gericht, waarin hij zijn we dervaren meededeelt. Te Rijssel had hij zich ge ëngageerd en was hij voorzien geworden van de aan zijn equipement ontbrekende stukken. Dage lijks ontving hij 1 frank soldij en een kilogram brood. De rest moest hij zichzelven verschaffen; men kan lichtelijk begrijpen op welke wijze. Met zijne compagnie uit 150 man bestaande, waarvan een honderdtal Belgen, is hij in den omtrek van Arras, en meenigmaal heeft hij reeds tegen zijne aartsvijanden, de Pruisen, gestreden. In geen maand heeft hij iD geen goed bed ge slapen, steeds bivouakkeert hij of sliep onder een tent, die hij met drie kameraden deelt, met wien hij een vriendschapsverbond heeft gesloten. Hij heeft zulk een liefhebberij in het vechten gekregen dat hij besloten heeft, om mocht hij het leven er afbrengen, wat hij wel eens betwij felt, aangezien hij en zijne kameraden er van be wust zijn welk lot hen wacht als ze gevangen genomen worden, en dat zij en strijd op leven voeren na den vrede naar Algiers te gaan, of waar ook maar gevochten wordt zijne diensten aan te bieden. (Midd. Crt.) Greld.- en Efiectenmarkt. Amsterdam van 916 Jan, 1871. Wanneer wij de prijscouranten van de beide hierboven genoemde datums met elkander verge lijken dan valt het niet te ontkennen dat er eenigen vooruitgang] valt op te merken, hoezeer het een feit is dat de handel niet levendig en de omgezette kapitalen niet zeer belangrijk waren. Groote fluctuatiën hebben er dan ook niet plaats gehad, doch wij vragen, hoe zou dat mogelijk geweest zijn bij de voortdurende weinig bemoe digenden toestand van Europa. Dat het overigens niet aan leegliggend geld ontbreekt, dat naar goede plaatsing uitziet, blijkt, daaruit dat op pro longatie steeds wordt aangeboden en de rente daarvan op 3 pCt. is terug geloopen, terwijl de Nederlandsche Bank een voorraad van munt en muntmaterieel heeft van meer dan 100 millioen. Onze Werkelijke Schuld 254 won in de laatste acht dagen 54, de 3 pCt. y pCt., terwijl de 4 pCt. hetzelfde standpunt bleef behouden. De aan- deelen Nederlandsche Bank zijn tot 290 pCt. geklommen terwijl de Handelmaatschappij 154 pCt. gewonnen heeft, 117% tot 119 pCt. en de rescontre heden,op [een passage koers van 118 pCt. werd afgedaanvoor prolongatie werd 54 a y pCt. be steedt. Spanje en Portugal mochten zich mede in eenigzins stijgende koersen verheugenhoezeer de vooruitgang zich slechts tot eene fractie be paalde is het verschijnsel toch opmerkelijk genoeg, wanneer men in aanmerking neemt de politieke en Cnanciëele toestand van die landen. Hetzelfde kan gezegd worden van Turkije dat niet dan door bijna onnatuurlijke inspanning er in ge slaagd is de noodige fondsen bijeen te krijgen ter betaling der Januari-Coupon, en toch zien wij de 5 pCt. Algemeene Schuld van 40'% tot 41 y pCt. gerezen I Zal Turkije er in slagen om met Juli de alsdan verschuldigde rente te betalen, en gelukt dit als met gelijke opofferingen als thans, kén een land het volhouden op de meest onereuse voorwaarden zich de middelen te ver schaffen voor de rente betaling? 't Is waarlijk een zwarte lijst, wanneer wij die prijscourant volgen. Wij zullen Rusland voor 't oogenblik aan zijn plaats laten; de Russische fondsen toch behielden maar nauwelijks de prijzen van voor 8 dagen, met uitzondering van zeer enkele soorten die in het voor- of in het nadeel it of 54 pCt. varieerden en van de loten, 1864 die, na de trekking, van 224 op ƒ216.50, vielen en die van 1866 welke van 217 tot ƒ219.50 op kwamen; doch Oostenrijk blijft op financieel gebied steeds een treurige rol spelen en niettemin zien wij de zilveren met Januari coupons van 52% tot 53%, de papieren met Mei coupons van 4554 tot 4554 pCt. klimmen, de loten 1860 van ƒ452 tot ƒ458.50, die van 1864 van ƒ111 tot ƒ114.25, de Bankactiën van ƒ685 tot ƒ690 stijgen. De speculatie in Nieuw Grenada gaat niet zoo driftig voort als zij is aangevangen. Hoezeer de werkelijke schuld van 2354 tot 24% en de uitge stelde schuld van 10% tot 11% pCt. is geklom men, liepen de handcertificatiën, deels door winst- realisatiën, terug van 56 op 53 pCt. Mr. Boutwell, de minister van financiën der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is niet zeer gelukkig met zijne conversieplannen, die van den beginne af aan, met geen vriendelijk oog door de fondsenhouders zijn aangeiien. De voortdurende oorlog in Europa heeft hem genoopt aan het Congres voor te stellen een grooter be drag in 5 pCt. schuld en een minder in 4 pCt. uit te geven dan hij aanvankelijk bedoeld had, doch of zelfs dat middel zal baten mag be twijfeld worden. Het moet dan ook niet aan die maatregel worden toegeschreven, dat de Staten- bonds iets zijn vooruitgegaan, maar eer aan de algemeene richting der beurs. De 1882" liepen van 94% op 95, de 1885" van 94% op 9454 pCt. In Spoorwegfondsen was in den loop der week vrij wat speculatie, zoodat de prijzen van enkele soorten belangrijk dobberden, doch ten slotte is er sleohts bij enkelen gewonnen. Illinois en St.-Paul en Pacific 1ste serie zijn echter 44, Cle veland en Atlantic-Ohio ly, Alabama Chattonooga 254 pCt. gerezen, terwijl daarentegen Roq Rock-Island van 6154 op 5754, Union Pacificj, branch van 7454 op 74 pCt. gevallen zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Aan een particuliere correspondentie i Indipendance van 18 Jan. voorkomende, gecU kend Lyon 15 Jan. des avonds, ontleenen w volgende, dat meer licht verspreidt omtres gisteren onder de telegrammen medegedeel richt aangaande de bezetting van Montbéliard generaal Bourbaki: «Het feit schijnt zich te bevestigen dat gen/ Bourbaki zich van de laatste positiën heeft w meester te maken, die hem de nadering Montbéliard beletten, en heden moet een ge: plaats hebben, dat het lot dier plaats zal 5: sen, waarvan de verdediging met zorg doe Duitschers was voorbereid. Is Montbéliard eenmaal bezet, dan zijn de positiën van Belfort niet langer houdbast de belegeraars. Men wil dat in het plan van Bourbat korps van Garibaldi de missie zou hebbet Montbéliard om te trekken en de belege: van Belfort in den rug aan te vallen. Het is thans bewezen, dat de Duitsche tro bij de bestorming der verschansingen van k en Sainte-Marie, twee dagen na het gevecl Villersexel, groote verliezen geleden hebben, gen» de verklaring der boeren was het sla; met Pruisische lijken bezaaid. Men heeft krijgsgevangenen gemaakt, die naar Besango Dyon vervoerd zijn. Deze soldaten behoore: het korps van Zastrowde Badensche tres zijn tusschen Montbéliard en Belfort tern worpen. Volgens de laatste berichten zouden de g raals Bourbaki en Cremer Montbéliard in 'tt aantasten. Bressolles zou den vijand op de kerzijde omtrekken, evenals Garibaldi dit o; rechterzijde zou bewerkstelligen, zoodat die b generaals te gelijker tijd de belegeraars vam fort in den rug konden aantasten en zoodoe de operatien van Bourbaki op het hoofd; van den aanval in de hand werken. Het leger van generaal Bourbaki is is afdeelingen gesplitst, onder bevel van Bourt Bressolies, Garibaldi en Cremer. Onze mobiele gardes van de Rhöne hel zich bij Cremer aangesloten, die sedert hel vecht bij Nuits zich volkomen op ben durve: verlaten. Den 9den Januari passeerde te Döle, op t naar de Vogezen, het legioen uit Bretagna.ot"" den kolonel Domalain, bestaande uit 150'cz en verscheidene mitrailleuses, die Bourbaki eclaireurs ter zijde zullen staan. Te Porren:1 in Zwitserland, bevindt zich een groot ui inwoners van Belfort. Zij houden geregeld bi wisseling met Belfort; men verhaalt zelfs dal persoon zesmaal den tocht derwaarts en te heeft ondernomen met 200 a 300 brieven tt 2 fr. per brief. De inwoners van Belfort, getale van 4- a 5000, bevinden zich in zekert in de casematten. Het garnizoen bestaat ui: a 12000 man, terwijl het getal der belegen 25000 man Pruisische, Beiersche en Baden: troepen bedraagt. Te Muhlbausen beeft men ook een geh: Duitsche administratie gekregen. De spinner staan op 't punt om het werk te staken, waart ongeveer duizend werklieden broodeloos zot worden. Er moeten zich in de stad een gr aantal zieke en gekwetste soldaten bevinden hospitalen en de ambulances zijn er overvol persoon, die uit Langres hier aangekomen ii, zekert dat die plaats niet geblokkeerd gev is; er zijn in de omstreken van Nogent en gean slechts twee gevechten geleverd, nam op ongeveer dertig kilometers der wallen. De Daily News van den 16den dezer zegt trent de krijgsbedrijven der Franschen in Oosten /Onder de berichten van het oorlogstoonee' er heden geene, welke meer opmerkzaam: verdienen dan die betreffende Bourbaki'sv waartschen tocht iD het departement vac Doubs. Die generaal baant zich allengi weg naar het door de Duitschers belegerde fort en is gevorderd tot twaalf (Engelsche) ro. afstands van die vesting, wier ontzet zijneë taak moet zijn. Doch hij vordert niet snel den 9deD leverde hij een gevecht bij Viller: en hij heeft sedert zes dagen tijds noodig g< om tien mijlen voorbij dat punt te komen, staat nu tegenover den Duitschen generaal Werder; deze heeft tijd noodig om de voor korps afgezonden versterkingen te kunnen vangen en schijnt werkelijk te slagen in poging om tijd te winnen; doch zelfs na de' komst dier versterkingen zal Bourbaki het o wicht in getalsterkte hebben, in geval deze LyoDsche leger (dat onder bet bevel van generaal Cremer staat) en Garibaldi's korpi zich kan trekken. Intusschen is op te me' dat de eerste gerechten die Bourbaki leve juist terwijl hij het sterkst en zijn vijand zwakst was, geene beslissende uitkomst bel

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2