de' verplichting opgelegd, om den ochtendtrein van fi uren en 80 m. uit Heerenveen naar Leeu warden op te heffen, en daarentegen den trein, die te 6 uren 35 in. des avonds van Zulfen te Heerenveen aankomt tot Leeuwarden te doen doorloopen. Door dien maatregel wordt in eene wezentlijke en algemeen gevoelde behoelte van den handel voorzien. Middelburg, 16 Jan. Heden is alhier in de zitting van den krijgsraad in het openbaar uitgesproken het door het hoog militair gerechtshof goedge keurde, door den krijgsraad gewezen vonnis ten laste van F. A. G., sergeant van het3dereg.ini'., die in den nacht van 20 op 21 Nov. den sloep roeier F. J. De Vroom door een geweerschot het leven heeft benomen. De beschuldigde werd schul dig verklaard aan moedwilligen manslag en ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf onder verval lenverklaring van den militairen stand. Breda, 16 Januari. Jl. Woensdag heeft te Rijen de vroeger aangekondigde, vergadering plaatsge had van grondeigenaren onder de gemeenten Til burg, Baarle-Nassau, Alphen, Riel, Gilzen, Rijen en Dongen, tot oprichting van een waterschap van het riviertje de Donge en de daarin uit- •troomende Leien en beken. Onder het voorzitter schap van den heer J. A. Van der Burgh, lid der Gedep. Staten van dit gewest, werd uit de ver gadering van 200 belangstellenden, eene commissie van zeven leden benoemd, met het doel de noo- dige voorbereidende werkzaamheden te verrichten. De heer I. F'. Janssen, burgemeester te Tilburg, werd uit hun midden tot voorzitter gekozen, ter wijl de heer Van Gastel, gemeente-secretaris te Dongen, met eenparige stemmen tot secretaris van het nieuw op te richten waterschap werd benoemd. ^Maastricht, 16 Januari. De heer P. Regout heeft dezer dagen aan den voorzitter van het internationaal Comité, hetwelk zich in België gevormd heeft, tot ondersteuning van Fransche krijgsgevangenen de belangrijke som van fl000 doen toekomen, terwijl hij naar men verneemt voor een even groote som aan kleedingstukken, flanellen hemden en borstrok ken, laat vervaardigen, die aan de krijgsgevangenen in Duitschland ge zonden zullen worden. Een onzer ingezetenen moet er /T75 aan toegevoegd hebben. KOLONIËN. WEST-INDIË. Curacao, 17 December. De moeilijkheden met Venezuela schijnen noch niet gansch ten einde. In verband daarmede staat het volgende protest voor een notaris alhier (,Heden den 1-iden December 1870; compa reerde voor J. H. Schotborgh, notaris, resideerende te Curasao, in tegenwoordigheid van de twee na te noemen getuigen De heer J. R. Mendez, koopman alhier wonende en mij notaris bekend. Welke te kennen gaf: dat, door de overgave van Maracaibo aan het wettig gouvernement der Republiek Venezuela, de gewapende partij in die republiek, haar eenige toevluchtshaven ver loren heeft er, derhalve niet langer als oorlog voerende kan aangemerkt worden; dat niettemin de gewapende schoeners Timmer en Generaal Hernandez, varende onder VeDezulaansche vlag, alsnog niet aan het wettig gezag zijn overgegaan dat de eerstvermelde schoener thans in deze haven ligt, terwijl de andere dezer dagen in de St.- 'l Kruisbaai (een der Zuid-Westelijke baaien des n eilands) ten anker lag; dat om deze redenen, hij n comparant hierbij verklaart in naam en van wege het wettig gouvernement van Venezuela, wiens agent hij is, bij het gouvernement van 1 Curasao, op het krachtigst te protesteren tegen het laten vertrekken uit deze haven van den ge- melden schoener Trimmer en voor zoover de schoener geueraal Hernandez in deze haven mocht 1 binnenvallen, ook tegen het laten vertrekken s daarvan, verder tegen elk en een iegelijk, wien het ook moge aangaan, voor alle schaden, na- deelen en winstdervingen, die door het vertrek o uit deze haven van genoemde schoeners, aan het ]r gouvernement van Venezuela, mochten veroor zaakt worden, o-s "Waarvan acte in originali uit te geven." VI. '.Gedaan en geprotesteerd op Curasao ten kan- 8il tore van inij, notaris, in tegenwoordigheid der s' heeren D. Gaërste Wzn. en A. Meilink, koloniale rt> ambtenaren, alhier wonende, als getuigen, en et heeft de comparant deze acte, na gedane voor as lezing, met de getuigen eD mij, notaris, onder teekend. rej 1 (Get.) J. Mendez, D. Gaërtse Wzn., A. Meilink en J. H. Schotborgh. lï In den Kolonialen Raad is dezer dagen be- ip handeld het onlwerp-verordening op het mijn- i!' wezen op Aruba. ui De Voorzitter bracht in herinnering, dat on- ni langs eene verordeuiging op het mijnwezen bij bi den Raad is in behandeling geweest, waarin bi echter door den Raad overwegende bezwaren zijn aangetroffen, en ten aanzien waarvan door ■el den heer A. Jesurun, de oordeelkundige op- il merking is gemaakt, dat in dusdanige verorde- ,j! ning geene bepalingen behooren voor te komen betrekking hebbende op het technische van het mijnwezen, maar dat de regeling van een be hoorlijk politie-toezicht als voldoende kan be schouwd worden. Dien tengevolge is eene nieuwe verordening ontworpen, waarbij alle bepalingen die op het technische gedeelte van het mijnwe zen betrekking hadden, zijn weggevallen terwijl uit het vorige ontwerp alleen datgene is behou den, wat betrekking heeft op de politie en op het toezicht over de stevigheid der werkeu en ge bouwen. De Voorzitter stelde voor bedoeld ontwerp in handen te stellen van de afdeelingen ten fine van onderzoek. Dienovereenkomstig werd be sloten. BUITENLAND. Duitschland. Juhus v. Wickede, de onvermoeide correspon dent van het oorlogstooneel der Kólnische Zeitung, die dan hier, dan daar heentrekt, geeft thans een overzicht van de jongste krijgsgebeurtenissen van Frankrijk waaraan het volgende ontleend is. In dien wij, zoo vangt hij aan, een rustigen blik slaan op de gebeurtenissen der laatste weken op ons thans reeds zeer uitgebreid oorlogstooneel in Frankrijk, dan hebben wij veel grond, ons daarover te verheugen, maar geen enkele om nu eens bijzonder levendig te juichen. Wij hebben wel op verscheidene plaatsen 111 het Noorden bij Bapaume, op den 3den Januari het leger van Faidherbe, vervolgens bij Le Mans en Vendöme de Loire-Arinee en ook in voorposten-gevechten bij Belfort en Vesoul steeds den vijand terug geslagen en de meerdere voortreffelijkheid van onze troepen boven de zijne bewezen, maar al deze resultaten kostten ons ook steeds vele offers en hadden geen beslissende gevolgen. De Franschen strijden nu wel is waar grootendeels met onge schikte en ongedisciplineerde troepen, maar ge woonlijk met den moed der wanhoop en het fa- natismus der wraak. Wij werpen hunne scharen steeds terug, het doo- dende lood van onze voortreffelijke artillerie doet duizenden bezwijken, onze even talrijke als onverschrokken cavalerie doet niets dan gevan genen maken, en altijd van voor af aan verzame len zich hun scharen. Frankrijk ontwikkelt thans een tegenstand en toont een euergie, die niemand onzer do Franschen toegekend had. Het land moet 't onderspit delven en zal het onderspit dehen, gaat v. Wickede voort, daaraan kan niet den minsten twijfel bestaanmaar de tijd wanneer dit zal geschieden en, of niet nog vooraf aan beide zijden veel bloed zal vloeien, daarover worden de gevoelens bij ons hier in Frankrijk met den dag verdeelder. Hopen wij dat de val van Parijs, die Julius v. Wickede zelfs zeer stellig tegen het einde van deze maand aankondigt, dan ook eiudelijk den tegenstand van het land zal breken en ons in een niet te ver verschiet den vrede zal bren gen. Dat echter de moed van de Franschen nog altijd niet gebroken is, bewijst in het bijzonder het leger van Faidherbe in het Noord-Oosten. In dit noorderleger moeten thans over de 12000 matro zen en mariniers van de vloot ingedeeld zijn. Ze worden in den strijd aangevoerd door marine officieren en vormen de keur van dit leger. Julius v. Wickede had met een Fransch marine officier, wiens arm was afgezet een gesprek, waarbij de laatste hem mededeelde dat alle ma rine-officieren, na de bespottelijke houding van dezen zomer in de Oostzee, gevoelen, dat zij thans alle zeilen moeten bijzetten, indien niet de marine voor altijd tot spot van het land dienen zal. Daar nu de meeste Frausche oorlogschepen in de ha vens van Brest en Cherburg liggen, zoo zijn bijua alle officieren, matrozen en mariniers bij het leger te velde ingedeeld en hebben zich voorgenomen hier tot het uiterste te strijden en althans te toonen, dat het in duigen vallen van de operatiën ter zee aan andere oorzaken dan aan het gebrek van persoonlijke dapperheid moet toegeschreven wor den. Overigens was ook deze marine-officier van het ïjdele eens langeren tegenstand overtuigd, maar voegde hij er bij: Wij zullen de Duitschers als overwinnaars, echter niets anders dan een totaal verwoest land achterlaten. Hoe lang deze tegenstand dan ook zal duren, is thans, gaat de schr. voort, onmogelijk te bere kenen. Wil Frankrijk zich tot het uiterste verde digen, dan kan de oorlog nog tot den zomer duren. 300 400,000 Franschen kunnen ook nog na de capitulatie van Parijs de wapenen tegen ons voeren, zoolang de laatste man nog niet opgeofferd is, en wapenen en munitie leveren Engeland en Noord-Amerika volop zoolang nog klinkende franken om te betalen voorhanden zijn. Na in korte trekken de operatiën van de Duit- sche legers in het Noorden, Westen en Oosten van Frankrijk medegedeeld, beschouwd en hare gevolgen geschetst te hebben, komt r. Wickede tot het eindelijk begonnen en krachtig voortgezet bombardement van Parijs. Voor het einde van Januari, gelooft hij niet, dat Parijs gecapituleerd zal hebben; hij rekent echter op een vroegere overgave, want (/hij zal zich hartelijk verheugen, wanneer zijn profetie valsch is." Het is van belang te weten waarop v. Wickede zijn berekeningen steunt. Uit het volgende zal blijken dat volgens hem alles afhangt van het veroveren van een of meer der forten. In het jaar 1854 en ook in 1862 heeft hij de meeste van deze forten bezichtigd, vergezeld van een majoor der Fransche artillerie. Het doel zijner bezichtiging was toen meer na te gaan, wat de regeeriug van keizer Napo leon door deze forten tegen een eventueele revo lutie te Parijs kon uitrichten en hoe men de verschillende oproerigste wijken van uit de forten onafgebroken beschieten kon, als dat hij toen er aan dacht, dat de Duitsche troepen later tot de belegering van die forten zou moeten overgaan. Er waren in 1862 in alle forten nauwkeurige berekeningen, welke straten men van daar uit beschieten kon, hoe ver de afstand was en welke richting men op den dag en ook in de duister nis van deD nacht nemen moest. De kommandant van zulk een fort behoefde slechts een platte grond in te zien, om met groote zekerheid niet het vuren van zijn geschut te kunnen beginnen. Zoo veel, zegt v. Wickede, is zeker, dat indien maar eens die forten in onze macht en met ons geschut gewapend zijn, wij met weinig moeite onze kogels in alle wijken van Parijs zenden, de stad in weinige dagen als een kaartenhuis plat kunnen schieten en in een Ongehoorde vuurpoel kunnen veranderen, als zij zich dan nog niet wil overgeven. TELEGRAMMEN. Blo de Janeiro, 23 Dec. Er is een crediet voor oorlog geopend van 13500 contos reis. Rivalora is tot president van Paraguay verkozen. In Eutre-Rios en Montevideo hebben omwentelingen plaats gehad. Parijs, 14 Januari. In een officieel rapport werd gisteren geconstateerd, dat het bombardement, hetwelk nu reeds 17 dagen duurt, weinig schade heeft aangericht. De uitvallen van de zijde der bezetting werden wel is waar afgeslagen, maar de contra-aanvallen van de zijde der belegeraars ondergingen het zelfde lot. Never», 15 Januari. (Officieel). Generaal Lecointe meldt per telegraaf, dat de voorgenomen bewe gingen geheel zijn volbracht. Voor de derde maal zijn de Pruisen genoodzaakt geworden Gien te verlaten. Zij hebben die plaats geheel ontruimd. Twee onzer bataljons zijn er binnengerukt; de overigen volgen morgen. Alle vijandelijke kolonnes zijn in aftocht naar Montargis en Orleans. De Pruisen hebben veel meer verliezen geleden dan wij. Vooral zijn er vele Pruisische officieren ge sneuveld. Van generaal Chanzy is te middernacht per telegraaf bericht ontvangen, dat de spits der vijandelijke kolonnes dien avond is gezien langs de wegen naar zijne positiën. Nadat daarop zijne voorhoede met die des vijands in botsing was gekomen, heeft er 's avonds een vrij levendig ge vecht plaats gehad. Berlijn, 16 Januari. De Koningin heeft van den Koning bericht ontvangen, dat het aantal krijgs gevangenen bij Le Mans tot 2000U man gestegen is. Bij het vervolgen van den vijand in noordelijke en westelijke richting vallen nog aanhoudend krijgsmaterieel en levensmiddelen in onze handen. Ook zijn 4 locomotieven en 400 waggons buit gemaakt. Luxemburg, 16 Januari. Men zegt dat de dé pêches, die door een officier uit. Versailles namens den Koning van Pruisen alhier zijn overgebracht, strekken tot aanvraag om verlof tot aanleg van batterijen op Luxemburgsch grondgebied, ten einde het bombardement van Longwy mogelijk te maken. Bijsscl, 16 Januari. Generaal Faidherbe tele grafeert dat de noorder-armee den 14 dezer te Albert is binnengerukt eu dat de vijand zich heeft teruggetrokken. Den 15den is voor de ge noemde armee eene verkenning gedaan naar de punten van overtocht op de Somme. Het bleek dat de vijand alle bruggen onbruikbaar heeft ge maakt en in alle dorpen aan den linker-oever ge barricadeerd ligt De wegen zijn zoo glad, dat eene beweging onzer troepen bijna onmogelijk is. Wij gaan voort niet Duitsche manschappen krijgsgevangen te maken. De officieren der Fransche bezetting te Péronne protesteeren tegen de overgave dezer plaats. Londen, 16 Januari. Het Journal O/ficiel van den 13den behelst eene circulaire van Jules Favre aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland. Hij zet daarin de redenen uiteen, die de Fransche regeering nopen toe te geven aan het verlangen van Engeland, Oostenrijk, Turkije en Italië, oin Frankrijk op de conferentie vertegenwoordigd te zien. De circulaire behelst verder de redenen, die Favre nog binnen het zoo wreed gebombardeerde Parijs terughouden. Het programma van het Gouvernement van defensie blijft onveranderd; het zal niet buigen. De circu- luire behelst voorts een protest legen het bom bardement van Parijs. Zoudra Favre van de Duitschers een vrijgeleide zal hebben ontvangen en de stand van zaken te Parijs het zal veroorloven, hoopt hij zich naar Londen te begeven teneinde aan de conferentie deel te nemen. Bern, 16 Januari. Gisteren groote veldslag tus- schen Héricourt en Montbeliard. De Duitschers hebben Croixen Delle ontruimd. Heden is de strijd hervat, men bemerkt een brand rechts in de richting van Belfort. Het resultaat is nog niet bekend. Gemengde Berichten. Te Rotterdam hoopt de heer S. Haas, oud-krij ger van Waterloo, aanstaanden Dinsdag 17de»er zijn 80sten verjaardag te herdenken. De jubilaris begaf zich in 1812 als milicien in 's lands dienst. Op den 18den Juni 1815 werd hij door een ge weerkogel, op het slagveld bij Waterloo, in den linkerschouder getroffen, zoodat hij tur nederstortte. Den volgenden morgen, toen men een aanvang maakte met het opruimen der lijken, bespeurde men in hem nog eenige teekenen van leven en bracht hem in eene nabijgelegen schuur, ten einde hem aldaar geneeskundige hulp te doen verlee- nen. Naar Brussel vervoerd en in het hospitaal Elitabelh opgenomen, werd hem gevraagd of hij bereid was zich den arm te laten amputeeren, waartoe hij zijne toestemming niet wilde verlee- nen. Door de geneeskundigen werd toen besloten, den kogel uit den arm te snijden, en het mocht hun gelukken, den paiient na een tijdsverloop van ruim 15 weken zoo goed te herstellen, dat hij zich wederom naar huis kon begeven. Later werd hij geëmploieerd bij de Kon. Nod. brieven- posterij en in die betrekking was hij gedurende omtrent 40 jaren te Rotterdam met eere werkzaam. De oud-soldaat van Waterloo bevindt zich met lijne echtgenoot in de volmaaktste gezondheid en had het genoegen, omstreeks 3 jaren geleden, te midden zijner talrijke familie zijn gouden,huwe lijksfeest te vieren. Verleden week is op het gehucht Koks, onder de gemeente Gemert een huis afgebrand, behoo- rende aan de kinderen Sebastiaan van den Eijnde bewoond door Joannes van Zeeland, bouwman De burgemeester begaf zich dadelijk ter plaatse van het onheil, doch wegens den grooten afstand van de kom der gemeente, zijnde ruim een half uur, kon geen tijdige hulp worden aangebracht, zoodat alvorens de brandweer met de spuiten op de plaats aanwezig was, bijna de geheele woning was verbrand en slechts eenige goederen van dei: inboedel zijn onbeschadigd gebleven; de inboedel was verzekerd voor 2100, men berekent di schade op 730. De oorzaak wordt toegeschreven aan een gevonden persoon, die totaal verbrand lag op de plaats waar de brand begonnen is. Eergistermorgen, ongeveer half 7, ging een vogelaar, met zijne vogelnetten en knippen, waarin zijne lokkers zaten, over het ijs nabij het Paardenveld te Utrecht, toen hij er doorzakte. Een onbekend man, die hem om hulp hoorde roepen, heeft het mogen gelukken, hem meteen dreg er uit te halen. Terwijl de vogelaar zijne uiterste krachten inoest inspannen om zijn leven te redden, verloren inmiddels al zijne lokkers, die met hem in het water geraakt waren, door verdrinking het leven. Uit Dordrecht wordt van 16 Januari gemeld: Naar men verneemt, zijn reeds twee van de drie prijzenwinnaars in den schaatsenrijderswed strijd, 11. Donderdag te Zwijndrecht gehouden, gestorven aan de gevolgen van al te groote in spanning van lichaamskrachten. Een dezer over leed reeds deri volgenden dag. Gisterenvoormiddag was te Zalt-Bommel een luchtballon zichtbaar, komende van het zuidwes ten en gaande riaar het noordoosten. De ballon vertoonde zich hoog in de lucht, had een vlugge vaart en was spoedig uit liet gezicht. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad te Leiden, op Donderdag den 19den Januari 1871, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Commissaris voor de Stads bank van leening, bij periodieke aftreding. 2". Be noeming van twee leden in de Commissie voor de oudheidkunde, bij periodieke aftreding, 3°. Benoeming van een hulponderwijzer: a. der 2de klasse, aan de openbare lagere school n° 1, voor onvermogenden; 6. der 4de klas3P, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor jongens. 4°. Verzoeken om ontslag, van n \V. F. Uostveen, lste hulponderwijzer 4de klasse aan de openbare lagere school u*. 2 voor onvermogenden; b. W. F. Van Weeren, 2de hulponderwijzer 4de klasse aan de openbare school n*. 2 voor minvermogenden. 5". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1870. G'. Financieele voordragt betrekkelijk het standbeeld van Boerhasve. 7g. Voordragt tot continuatie der onder- handsche aanbesteding van de plansoenen, aan ,1. Bolt. 8°. Voorstel tot wijziging van art. 114 en 115 der Algemeene Pohcieverordenmg. 9° Missive van Mren. regenten van het Heilige Geest of Arme Wees en Kinderhuis houdende bedenkingen omtrent het op maken eener voordragt ter vervulling dor bestaande vacaturen. 10°. Voordragt tot het verleenon van af schrijving op de plaatselijke directe belasting, 1870. 11°. Voorstellen betreffende den toren van de Mare- kerk 12°. Verzoek van J. de Koning, tot het be komen van gemeentegrond in de Duivelsboornpoort op de Middelstegracht.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3