dere aanleiding tot het behandelen dier beide onderwerpen en sprak nog onlange De. Koop- mans van Boekeren meer bepaald over de wer king van het lioode Kruis, in het stukje van Schel- ema treedt de oorlog meer op den voorgrond en wordt er geschetst in het ergerlijk, ongerijmd, misdadig en verfoeilijk karakter, dat hij in de schatting van elk rechtgeaard meusch moet dra gen. ^ilocht de lezing en meer algemeene ver spreiding van dergelijke stukjes er toe bijdragen, om eindelijk de oogen der volkeren te doen open gaan voor de behartiging ran éeu hunner teeder- j ste belangen; mochten ze eindelijk leeren inzien j het misdadige, het menschouteerende, het Godter- j gende dat er in gelegen is om, op commando, zijn' 1 medemensch te dooden of te verminken; mocht I //Zij verzoeken hem diensvolgens, het hem toe vertrouwde mandaat van volksvertegenwoordiger neder te leggen, daar zij hem ongeschikt achldn om hen langer te vertegenwoordigen." H. M. de Koningin heeft reeds Zaterdag-middag een bezoek van rouwbeklag gebracht aau de dien dag in de residentie aangekomen, en in het j Hotel Bellevue afgestapte gravin Tiesenhautz,geb. de Knorring, zuster van den dezer dagen over- I leden Russischen gezant. zich dientengevolge eene algemeene, diepgevoelde, heilige volksovertuiging vestigen dat geen over heid, hoe hoog gelpaatst ook, het recht heeft oin tot dergelijke gruwelen het bevel te geven en, wordt het gedaan, dat het beneden de waar digheid van den mensch en eene verkrachting van de edelste beginselen zijner oorspronkelijke natuur is, een dergelijk bevel te gehoorzamen. Mocht daardoor éénmaal, en God geve spoedig, een einde komen aan de verregaande domheid waardoor een geheel volk, zich opwindende voor eene zaak die het óf niet kent, óf onmogelijk de zijne kan noemen, zich ten speelbal laat gebrui ken van enkele individuen en, om te voldoen aan de eerzucht van eenig gekroond hoofd of van een staatsminister, eigen welvaart en die van den nabuur verwoest, zonder te bedenken dat het de tnacht in handen heeft om op staande voet die gruwelen te sluiten en, wat meer zegt, eene herhaling daarvan voor altijd onmogelijk te maken. Waarlijk, er behoort, dunkt ons, Z. M. de Koning heeft gisterenmiddag ten ge- hoore ontvangen den heer baron Gericke van Herwijnen, die den gevorderden eed als minister van buitenl zaken, in handen des Konings heeft i afgelegd. Onder de rubriek: „Haagsche brieven" leest men in de Zaanl. Cl. omtrent de epidemiën te 's-Hage: z/Tal van maatregelen zijn verzuimd, en toch blijkt nu, dat. de eerste gevallen zich reeds in Augustus hebben voorgedaan. En wat is er nu het gevolg van? dat ons gasthuis reeds overvol is, en de eerste gemeenteschool op den Noordwal gebezigd i^ als hulp-gasthuis. Men spreekt er nu van, dat alle scholen zullen gesloten worden. Dit alles is 't gevolg van de langdurige slapheid van 't gemeentebestuur, dat nu nog geene krachtige middelen aanwendt om de minvermogenden te vaccineeren. Waarvoor hebben wij nu toch in 1865 eene nieuwe geneeskundige wetgeving ont vangen, als bij de eerste de beste epidemie alle. geneeskundige autoriteiten de eerste drie maan den, vóór de ziekte zich uitbreidt, de handen in den schoot laten liggen? Met de benoeming alleen zooveel door- van geneeskundige inspecteurs en een paar ver zicht niet toe, om tot die overtuiging te gera ken en aan de vestiging daarvan kan de giste renavond gehouden volksvoorlezing allezins be vorderlijk zijn geweest. Aan de leden van het provinciaal Utrechtsch genootschap van Kunsten en Wetenschappen zijn thans rondgedeeld de gedrukte aanteekeningen van het verhandelde in de sectie vergaderingen in het vorige jaar. Daaruit blijkt o. a. dat er in de sectie van rechtsgeleerdheid en staatswetenschap, onder het voorzitterschap van den hoogleeraar Goudsmit, eene niet onbelangrijke bespreking heeft plaats gehad over de vraag, of geheele of partieele herziening onzer wetgeving wensche- lijk is? Men verklaarde zich vrij eenstemmig voor het tweede. Uit Assen schrijft men aan de Arnhemsche Cou rant, dat indien Mr. H. J. Smidt de candidatunr voor de Tweede Kamer aanvaardt, zijne kans op het lidmaatschap vrij zeker is. Hij is een flink liberaal man. Het Noorden zegt omtrent die candidatuur. In Assen zijn de kiezers op den goeden weg. De heer H. J. Smidt, vroeger advocaat, thans griffier der Staten, heeft een gunstigen naam en door zijne keuze wil men, naar het schijnt, breken met de vergoding van het Thorbeckiaansch libe ralisme. Aan l'Ami du Limbourg wordt medegedeeld dat verscheidene kiezers voornemens zijn aan het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Maesen de Sombreff het volgende schrijven te richten: „De ondergeteekende kiezers verklaren, dat zij geen vertrouwen meer stellen in den heer Paul van der Maesen de Sombreff, na de houding door hem laatstelijk in de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen, en bepaaldelijk na zijne ondersteuning der motie Cremers, waarbij de onthouding van alle stappen ten gunste van Z. H. den Paus Pius IX, door de Nederlandsche regeering werdt aangeraden." gaderingen in 't jaar, verbetert onze gezondheids toestand nog niet. De andere epidemie, die, helaas! van chroni- schen aard is, is de vermetelheid onzer jeunesse dorée. Er heeft zich in de Witte of Litteraire sociëteit een geval voorgedaan, „waarvan de we reld zal gewagen." Zeven van acht voorgestelde kandidaten zijn gedeballotteerd, wegens eene rancune van onzen jongen adel. De militaire Ie-, den der sociëteit hadden het gewaagd zich te ver zetten tegen de toelating van een adellijken jon ker, die geeu andere aanspraak kon doen gelden, dan dat hij was „volontair bij de huzaren", bet geen niet veel verschilt van gewoon soldaat. Mis noegd eu verbolgen over dit kabaal, tegen den aristocratischen wildzang gemaakt, heeft al wat adel is zich heimelijk vereenigd, zoodat alleen zijn gunsteling met indrukwekkende meerderheid werd benoemd en de zeven burgers werden ge ketst. En toch was er op die zeven candidaten niets af te dingen; en toch was daaronder een koopman, die equipage houdt; een oud Indisch boekverkooper, die nu renteniert; eenige onbe rispelijke bureau-ambtenaren en een candidaat- notaris van zeer goeden klank. Al deze heeren, waaronder enkelen als temporaire leden reeds een paar jaren toegang hadden, zijn de slacht offers geworden van het gevoel van rechtvaar digheid, dat eenige officieren en burgers bezielde. De kinderiiekle zal eenmaal, Deo volentc spoedig, ons verlaten, waar wie verlost ons van de duur zame plaag, van den kinderachtigen trots der hooge geboorte? Wij vernemen uit de residentie, dat door de verschillende hoofden van de departementen aan schrijvingen zijn gedaan aan de betrokken hoofd ambtenaren, (speciaal die van den Waterstaat), oui op te geven welke werken en posten voor uitstel of vermindering vatbaar zijn. Daaruit blijkt, dat het nieuwe bewind de meest mogelijke bezuiniging bij zijn optreden wil be trachten, en voorloopig buitengewone financieele maatregelen wenscht te vermijden. ArnhCl.) Ten gevolge van eene aanschrijving van regee- ringswege, hebben de hoofdonderwijzers der ver schillende, ook der bijzondere scholen in de gemeenten, waar de pokziekte heerschende is, de ouders en voogden van al hunne leerlingen drin gend verzocht, om, zoodra zich een geval van de heerschende ziekte ten hunnen huize mocht voor doen, de bij hen schoolgaande jongelieden zóólang van de school terug te houden, tot dat vanwege eeuen geneesheer kan worden verklaard, dat er in het schoolgaan geen bezwaar aanwezig is. In Vlaardingen komt een nieuw weekblad uit een „blad" gewijd aan de belangen van Neder- landsche dienstboden." Het wil dezen stand, voor wiens ontwikkeling betrekkelijk het minst ge daan wordt, door middel van lectuur beschaven, niet door eenzijdige verstandelijke ontwikkeling, maar door die van geest en gemoed beide. De re dactie wil de keuken niet tot een vrouwelijk leesmuseum maken, maar biedt slechts een ver snapering aan, meer niet. De naam van het blaadje is dan ook Versnapering." De „waardige vrouwen, die in hunne dienstboden nog iets meer zien dan enkel huurlingen, welke voor haar werken om dat ze er voor betaald worden, worden om hulp verzocht, opdat de Versnapering verspreid worde, en aan de meisjes" voor welke de jufvrouwen of mevrouwen het blad niet koopen, wordt deze courant, aangeboden. „Een courant voor dienst boden, meisjes wie wil er van zijn gediend." De inhoud is behalve het inleidend woord: „Maar een dienstbode." Twee spreekwoorden spreuken, wenken en raadgevingen voor de keu ken. Verscheidenheid. Vreeswijk, 16 Januari. IJs vast. Waten 1.20 meter. AP. of 2.32 meter onder noot Val 0.08 meter. Gorkum, 16 Januari. Toestand der ijsbez, gen en overtocht in de veren op al de sta onveranderd, zoomede op alle takken der denrivieren. Waterstand 3.46 meter -f- A 2.14 meter onder noodpeil. Gevallen 0.06 u Werkendam, 16 Januari. Geene verander: de ijsbezetting. Waterstand 2.76 meter -+- Al Paulownahoeve 2.23 meter -f- AP. Sliedrecht, 16 Januari. IJs vast. Waterstand meter -+- AP. Val 0.03 meter. Dordrecht, 16 Januari. IJs onveranderd, terstand 1.10 meter -f- AP. of 2.80 meter ot noodpeil. Brielle, 15 Januari. Toestand ijs onverand- Waterstand 0.36 meter -+- AP. Maastricht, 16 Januari. Drijfijs. Grave, 15 Januari. IJs vast; ijsdikte 0.17a meter. Overtocht overanderd. Blaauwe sluis, 15 Januari. Van hier tot fl; ijs vast; overtocht te voet over het ijs. W; stand 5.17 meter -f- AP. of 2.13 meter ot noodpeil. Gevallen 0.04 meter. 's-Bosch, 15 Januari. Thermometerstand 4 C. Van Hedel tot Nederhemert het fjsvastjo tocht in het Hedelsche veer met voertuigen 1 het ijs. Het open vak aan het veer te Well houdt dezelfde grootte. Waterstand 4.55 ra; -+- AP., of 0.44 meter boven nul, zonder 1 of val. Woudrichem, 15 Januari. IJs vast. WaterslJ 3.74 meter -f- AP. of 2.46 meter onder noodf Gevallen 0.02 meter. In de afgeloopeu week zijn te 's-Gravenhage 405 personen als aangetast door pokken opgege ven, en als aan die ziekte overleden 84. Het geheel getal slachtoffers der epidemie in 's-Gravenhage bedraagt dus nu reeds 389. In 1870 zijn te Zwolle geboren 757 kinderen (366 m., 391 vr.), waaronder 23 onecht (15 m., 8 vr.), 13 tweeling- en éen drielinggeboorte. Leven loos zijn aangegeven 43 (23 m., 25 vr.) Overleden zijn 489 personen (254 m., 235 vr.). In de gemeente hebben zich gevestigd 1004 personen; daaruit zijn vertrokken 1007 personen, er zijn 172 huwelijken gesloten. Echtscheidingen hebben er niet plaats gehad. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1870 21,147 (10,232 m., 10,915 vr.). De betrekkelijke, sterfte was 1 op de 42" zielen. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richteu. Keulen, 16 Januari. Waterstand 6 voet, 4 duim. Het drijfijs bedekt omstreeks een vijfde gedeelte der breedte van den Rhijn. Nijmegen, 15 Januari. De Waal vóór de stad open eu blank water. Overvaart gemakkelijk. IJs boven en beneden de stad onveranderd; het is in dezen nacht weer sterker geworden. Tem peratuur 20" F. Arnhem, 15 Januari. IJs steeds vast. Westervoort, 15 Januari. Overtocht te voet over het ijs, ook met zwaar beladen handkarren. Deventer, 15 Januari. IJs eu passage onveran derd. Waterstand 5.58 meter -+- AP., of 2.62 on der noodpeil. Zonder was of val. Katerveer, 15 Januari. Namiddag 2 uur. IJs vast; passage te voet eu met rijtuigen over het ijs. Waterstand 2.32 meter -+- AP., of 2.64 meter onder noodpeil. Gewassen 0.03 meter. Kampen, 15 Januari Ijsbezetting onveranderd. 0.95 meter -f- AP. of 1.61 meter onder noodpeil. Gewassen 0.05 meter. Wijk-bij-Duurstede, 15 Januari. In den Rood- voet het ijs vast, vóór de stad blank water. Wa terstand 5.77 meter -+- AP,, of 3.06 meter onder noodpeil. Gevallen 0.06 meter. Vianen, 16 Jauuari. IJs vast, overtocht gere geld. Waterstand 4.20 meter -4- AP. ten haar aan haar tweeden echtgenoot verbonden, hare liefde voor Felix voelde vermeerderen en veredelen. De regeeringsraad bekommerde zich weinig om den knaap, zijne overkropte werkzaam heden veroorloofden hem niet den huislijken kring veel tijd te wijden, en als hij dit deed, dan was dit, behalve aan het middagmaal, meestal des avonds als Felix reeds naar bed was. Maar toch goldt de heer Rieger volgens het oor deel der wereld en zelfs volgens dat zijner vrouw voor een voortreffelijk stiefvader, want hij zeide Fe lix nimmer een bestraffend woord, hij liet bem be gaan, zelfs in zijne kinderlijke fouten en verhin derde de moeder nooit, wanneer zij soms, wel al te toegevend, zijne wenscben inwilligde. Dat hetgene, wat zij vaderlijke liefde noemde, eigentlijk niets anders was dan eene groote onverschillig heid voor haar zoon, viel Marie nooit inen daar Felix, geene liefde begeerde, van den vader, die altijd een vreemdeling voor hem bleef, daar hij met zijne hartstochtelijke teederheid steeds naar zijne moeder vluchtte, zoo hoorde zij zelfs van den knaap geene klacht over de onverschilligheid van haren echtgenoot, die haar de oogen geopend züude hebben. Hoe weinig belangstelling Rieger ook bewees voor den zoon zijm r vrouw, zoo scheen die onverschilligheid zich toch niet uit te strek ken, lot hare overige betrekkingen, want kort na haar huwelijk bracht hij met haar den Che valier een bezoek, om hem als zwager voorge steld te worden. Het was zijn uitdrukkelijk ver langen, dat dit geschiedde, en Marie, die slechts al te goed wist, welk een onaangenaamheid zij den broeder bereidde, was zeker liever te huis gebleven, en vond het dus zeer goed Felix te huis te laten, die zooals de regeeringsraad meende, te huis beter bewaard was. Had nu de ontvangst van den Chevalier hem zoo bevredigd of gevoelde hij zich op eene of andere wijze tot den nieuwen zwager aangetrokken, dit bezoek had ten gevolge dat het alle jaren werd herhaald, hoevele bedenkingen Marie, die zich daar steeds onbehagelijk bleef gevoelen ook daar tegen inbracht. De verjaardag van den zwager was bovendien eene gebeurtenis, die geene druk ten in staat waren ze den regeeringsraad te doen vergeten en de zeldzaamste bloemen voor den tuin van den Chevalier, de nieuwste boeken werden steeds naar het stille dal gezonden, waar de eenzame man woonde. Of hem deze bewij zen van liefde en vriendschap genoegen deden, en of hij ze als zoodanig aannam Wie kon dit zeggen. Hij was terughoudend en in zich zeiven gekeerd zoo als altijd, schreef slechts als de beleefdheid hem er toe noodzaakte en beant woordde de bezoeken nimmer. Slechts eenmaal kwam hij geheel onverwacht en zonder eenige voorkennis voor éen dag in de stad, om persoon lijk bij het gerecht aangifte te doen van een nachtelijken inbraak, die bij hem plaats gehad had. Gedurende eene wandeling van den Cheva lier, en terwijl Martin in den tuin werkte, had men de secretaire opengebroken, en de contanten die zich daarin bevonden benevens een parure van diamanten van aanzienlijke waarde daaruit gestolen. De Chevalier scheen zich het verlies van het geld weinig aan te trekken, maar et- scheen hem alles aau gelegen te liggen, die ju- weelen terug te krijgen die hij tot in de kleinste bijzonderheden beschreef eu die Felix dade lijk herkende voor die, welke hij in dien nacht had gezien, en die een zoo diepen indruk op zijn gemoed hadden gemaakt. Slechts van het verborgen portret sprak de Chevalier niet, en Felix, die reeds gehoopt had, nu eenige ophel deringen aangaande het origineel te hooi en, moest zijne weetgierigheid weder onbevredigd laten. Van de dieven werd geen spoor gevonden; de regeeringsraad maakte echter van dit voorval ge bruik. om er bij zijn zwager ernstig en met ijver op aan te dringen 0111 aan dat eenzame en daardoor gevaarvolle leven een einde te maken en in het midden zijner familie, bescherming, verzorging, en alle mogelijke oplettendheden te genieten. Wordt ttrvtlgd.) Bij beschikking van den Minister van Firn ciën zijn bij het kadaster benoemd: tot land; ters van de 2de kl., de heeren A. C. Van Ri ven, W. J. A. Ummels, C. E. Last, H. Vrie; W. F. Busiug, B. J. Hiddink en A. J. Ui tern thans landmeters van de -3de kl.en tot landt ters van de 3de kl., de heeren G. F. Van i Noordaa, J. A. W. Van Bergen, W. Van der R» A. C. Oosterman en C. Horsting, thans adi; rant-landmeters. Z. M. heeft aan J. Worthington, wegens ment Tievende hulp verleend aan 14 inlanders, tvi praauw op 12 Januari 1870 was omgeslagen: die ter hoogte van Oedjong-Pangka, noordwer. lijk van Soerabaya, in zee drijvende waren, vi leend de zilveren uiedalje, ingesteld bij Konit lijk besluit dd. 22 September 1855, n°. 64. Z. M. heeft aan Mr. H. Van Marle, op z; daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleei als notaris te Hiddelstum. Z. M. heeft aan G. Boldingh, op zijn daai-j gedaan verzoek, eervol ontslag verleend alsnK ris te Hoorn, en benoemd tot notaris binnen L arrondissement Hoorn, ter standplaats de gemeen Hoorn, C. Boldingh Gz., candidaat-notaris aldas een en ander in te gaan den lsten Februari IS; Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen 1 arrondissement Utrecht, ter standplaats de meente Utrecht, J. Van Hengelaar, Candida: notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het p: vinciaal gerechtshof in Groningen, Mr. E. Konin thans griffier van gemeld gerechtshof. BINNENLAIVD. 's-Gravenhage, 17 Januari. Eenige localen n het oude ministerie van Koloniën zijn welwillet door de regeering tijdelijk afgestaan om daar: eene school te houden, hetgeen thans in het f wone gebouw onraadzaam scheen, omdat de het schende epidemie een der bewoners van dat g bouw heeft aangetast en de lijder niet meer vr voerd kon worden. Gouda, 16 Januari. De heer J. Hoskar, In. onderwijzer aan de school van den heer W. Rei alhier, en de lieer J. C. Elshout, hulponderwijl aan de school van den heer W. Smith, te Goudera zijn benoemd tot onderwijzers der 2de klasse Nederl. Indië. VooitsT, 16 Januari. In 1853 werd de begro ting der gemeente ten behoeve der armen 111 niet meer dan f 400 jaarlijks bezwaard. Na i invoering der Dieuwe armenwet tot 1869, klo: de daarvoor uitgetrokken som tot f 7000. De vvi, ziging dier wet wijst op de begrooting voor 1811 reeds eene vermindering van minstens/'4000 aai Vledder, 15 Januari. De jagers in dezen omtrr- zijn overeengekomen, voorshands elke week, ei- klopjacht op vossen te houden, die zich tege: woordig meer dan vroeger in de bosschen li de omstreken schijnen op te houden. Gisten werd men reeds éeu vos machtig. Groningen, 16 Januari. In de vergadering r het departement Groningen der Ned. Maatschap;- van Nijverheid zal hedenavond 0. a. de Sloomvtti op Amerika een onderwerp van bespreking ui maken. Het bestuur heeft de leden van de Ka® van Koophandel en Fabrieken even als alle br langstellende handelaren, uitgenoodigd, ter bi woning dier vergadering. Leeuwarden, 16 Jan. Naar men verneemt hee; de minister van Binuenlandsche Zaken aau t maatschappij tot exploitatie van staatsspoorweg^

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2