VOORDRACHT VREUGDE BAART AKGST, VEREENIGING HARMONIE. AD VERTEMTIEN. SCHOUWBURG TE LEIDEN. DOCTRINA. Dr. G. VAN GORKOM, LEIDSCHE VROUWEN-VEREENIGING. De Sleutel van de Secretaire, HET LEVEND DOODE SMJDERPMR, BAL. ling van het advies barer commissie, die totont- i- 6lag heeft geadviseerd, den rentmeester in zijne betrekking zal contimeeren. Der raad zal eerlang in deze zaak, die zeer veel {belangstelling wekt, beslissing nemen. De commissie van volksgezondheid alhier, heeft het initiatief genomen tot oprichting eener badplaats. Zij stelt zich voor, met /25.000 door gemeente en particulieren bijeen te brengen, de zaak te kunnen in orde brengen, tt De heer J. W. Hofman, chirurgijn en oog- ir-i arts alhier, die reeds te Mannheim voort het Roode lc Kruis werkzaam geweest is, gaat thans in die be- ftl trekking naar Havre. ti- 's-Hsrtogbnbosch, 14 Jan. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is o. a.in hare jongste zit- r- ting besloten naar aanleiding van een ingekomen r' schrijven van de firma J. A. De Booij Jr. alhier, !e! aangaande het onlangs aan de Tweede Kamer gezonden adres van de Vereeniging van en voor 'el Nederl. industrieelen, betrekking hebbende op de ;r| wijze van aanbesteding van militaire uitrusting, waarbij genoemde firma onderscheidene feiten 'e- releveert, waaruit moet worden afgeleid, dat het ;,i departement van oorlog bij de jongste aanbeste- 'c9ding van p. m. 30duizend chacots en het nader vaststellen van voorwaarden van aanbesteding f-lhet oor heeft geleend aan belanghebbenden, vroe- ger in het bezit geweest van een monopolie tot levering dier voorwerpen een adres aan de '•■Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden, met verzoek die maatregelen te nemen, welke haar toeschijnen te kunnen strekken om een terugkeer tot de terecht afgeschafte monopoliën tegen 11 te gaan. k 4 BUITENLAND. n Spanje. e Omtrent de plechtige ter aardebestelling van den Maarschalk Prim, worden de volgende bij- i- zonderheden medegedeeld: e Het stoffelijk overschot van den Maarschalk i werd den lsten Januari, nadat 't gebalsemd i was, met groote pracht uit zijne woning, het ministerie van oorlog, naar de Basilika van i Atocha overgebracht, waar het drie dagen zal ten toon gesteld worden. Een aantal afdeelingen van - de civiele garde te paard en te voet openden i den trein. Daarop -volgden twee a driehonderd mannen en knapen uit liefdadige gestichten, die elk een brandende kaars droegen, een ceremonie die bij lijkplechtigheden nog altijd in zwang is; achter dezen kwamen een groot aantal priesters en mannen in wit gewaad, welke het kruis en andere insigniën der katholieke kerk droegen. Daarop volgde de lijkwagen het was die van het Koninklijk hui», welke de lijken van Fer dinand VII, Narvaez, U'Donnel en van vele an dere beroemde mannen van Spanje naar hun laatste rustplaats heeft vervoerd. Zij werd getrok ken door zes fiere rossen, begeleid door zes lakkeien van den overledene. Een van zijne koetsiers reed in rouwgewaad vooruit. Dc lijkwagen was open, waardoor men de buitenste kist te zien kreeg. Zij was van brons, prachtig verguld en met engelen aan de hoeken versierd. De tweede kist is van mahonie hout, die een derde van lood omsluit, waarin het stoffelijk overschot rust. Van boven is een opening met glas bedekt, waardoor men het hoofd en een gedeelte van het lichaam van den overledene kan zien. Het lijk is in de uniform van Kapitein-Generaal van het Spaansche leger gehuld en wel de uniform die hij in menige veldslag droeg. Op het deksel van de kist lagen hoed, sabel en maarschalkstaf en de verschillende ridderorden van den overle dene. Zes slippen hingen van de lijkwagen en wer den gedragen door de generaals Contreras en Nouvilas, de ex-ministers Silvela en Figuerola en de Afgevaardigden Montesinas en Rodriguez. Achter de lijkwagen volgden twee strijdrossen van den Maarschalk, begeleid door soldaten in rouwgewaad. Zij liepen tusschen de beambten van de cortes, van de ininisteriëu, die van zijn huis en twaalf gepensioneerde soldaten. ■■Daarachter sloot zich aan een lange rij van inwoners van Madrid, hun aantal kan men op 3 a 4000 schatten. Nu volgden de hoofd- en ver dere officieren van het leger, de deputatiën van de gemeentebesturen der provinciën, de secreta rissen der onderscheidene ministeriën en de ad miraliteit, de gerechtshoven, de krijgsraad, rech ters, de raad van state en de leden van de Cortes. |De regent Serrano volgde met Zorilla, presi- sident van de Cortes, aan de rechterzijde en voorts de ministers Moret, Sagasta, Montero, Rios en Ayala. Daarna de heer Cabrera, geheim-secretaris van den maarschalk en als vertegenwoordiger der familie betrekkingen de heer Arreltauo, een bloed verwant van de weduwe. De coadjutor-Bisschop van Madtid sloot zich daarna aan en werd door het corps diplomatique gevolgd. De leden dei' Progessisten-Vereeniging, waarvan de overledene president was, waren in een ongemeen groot getal tegeuwoordig, evenals eenc menigte dergenen, die gedurende de regee ring van Isabella, wegens politieke misdrijven verbannen waren geweest. Nu volgde lanciers en huzaren. Ten slotte eene onafzienbare rij koetseneerst de equipage van den overledene, daarachter de ministers-koets, waarin hem de kogels der sluipmoordenaars troffen, met alle zichtbare teekens der misdaad, zooalsde verbrij zelde glazen, verbroken deuren en de met bloed be vlekte kussens, in denzelfden toestand als zich een en ander na de schandelijke daad bevond, natuur lijk het voorwerp dat de algemeene aandacht trok daarna volgde de koninklijke staatsiekoets met zes ijzerschimmels bespannen, opnieuw verguld en gedecoreerd; verder de equipages van den regent, van den president der cortes, de minis ters, gezanten en der municipaliteiteindelijk een lange rij particuliere rijtuigen. Duizende soldaten en vrijwilligers met omgekeerde wapens sloten den lijkstoet. Aan de kerk gekomen werd het lijk door den commandant der invaliden op gewacht. Na afloop der kerkelijke plechtigheden en het lossen der gebruikelijke salvo's werd de lijkkist in een der kapellen ter bezichtiging ge steld en door een tallooze menigte bezocht. Ge durende den plechtigen optocht bleef de volks menigte volkomen rustig, en in menig oog blonk een traan, toen de indrukwekkende trein voor bijtrok. De weduwe van den overledene, de gravin van Reus, woonde het eerste gedeelte der plech tigheid op een balcon bij, maar op hetoogenblik dat het lijk vervoerd zoude worden, verlangde zij uitdrukkelijk het nog eens te zien. Ternauwernood bij de kist gekomen, viel zij echter in onmacht, en moest naar bed gebracht worden. Haar werd dezer dagen den titel van Hertogin de Prim ver leend, met het erfelijk recht daarvan op hare eenige dochter Isabel Prim Y Aguero. Het mark graafschap van Castillejos werd in den persoon van haren eenigen zoon Don Juan Prim Y Aguero tot hertogdom verheven. Al deze titels en eerbe wijzen zijn echter een treurige troost voor de beroofde weduwe, wier verlies onherstelbaar is. Rusland, Den 7den dezer zijn de door den minister van oorlog voorgedragen en door den Keizer goedge keurde bepalingen ter invoering der algemeene verplichting tot de krijgsdienst in het regeerings- blad te StPetersburg afgekondigd. De hoofdin houd van die bepalingen is als volgt; „Een ieder is verplicht tot de krijgsdienst, te beginnen met zijn 21ste levensjaar. Plaatsvervan ging en afkoop dier verplichting worden niet toegelaten. Vrijstelling wordt enkel verleend in geval van lichaamsgebreken van zulken aard dat zij volstrekte ongeschiktheid voor de dienst mede brengen; en dan nog kan de daaraan lijdende persoon bij eenen of anderen tak van de admi nistratie des legers in dienst worden gesteld. „Vrijwillig kan iemand vau zijn 17de levensjaar af in krijgsdienst treden. „De duur der krijgsdienst blijft bepaald op 15 jaren, namelijk 7 bij het active leger en S bij de reserve. Enkel in geval van oorlog wordt de reserve opgeroepen, en wel bij een besluit des Keizers: de zieken en de staatsambtenaren behoe ven niet aan deze oproeping te voldoen. „De inlijving bij het active leger is afhankelijk van eene loting onder de dienstplichtigen in het algemeen. De tijd van zeven jaren, welken de lotelingen in het active leger moeten dienen, kan, naar gelang der tijdsomstandigheden, door weg- zeudiug met onbepaalde verloven verkort worden, derwijze dat de duur der dienst, thans naar de verordeningen vijltieu jaren, in de daad slechts vijf oi zes jaren is. Hieruit verklaart zich de dezer dagen uitgeschreven lichting van zes man op ieder duizendtal zielen, in plaats vau vier. „Het alzoo gevormde active leger bestaat uit het leger te velde, het plaatselijke leger en de reserve. In buitengewone gevallen worden er nationale legioenen gevormd. „Het active leger behoudt zijne tegenwoordige organisatie; het contingent daarvoor wordt vast gesteld en gewijzigd naar het goedvinden des gouvernements, hetwelk naar zijne verkiezing de soldaten met verlof wegzenden en hen weder onder de wapenen roepen kan. „Het plaatselijke leger is in vredestijd belast met de binnen landsche garnizoensdienst, met het opleiden der recruten en met het oefenen van de manschappen der reserve, en in oorlogstijd bui tendien met de vorming der reserve-troepen als mede van niarscherende-troepen, dat zijn reserve troepen die uit een oord naar het naastbij gele gen legerkamp van een reserve-leger worden gezonden in geval de plaatselijke gesteldheid van dat oord de naleving belet van het tot regel ge stelde beginsel om de reserve te houden in de landstreek alwaar de manschappen te huis be lmoren. „Deze nieuwe legerorganisatie zal zoo spoedig doenlijk in werking worden gebracht, en in allen gevalle eer dat de ten gevolge dezer hervorming te vormen reserve het maximum barer sterkte bereikt." TELEtxBAMMEN. Besan^on, 12 Jan. (Fransche zijde). Naar men verneemt, hebben de Pruisen Vesoul ontruimd. 800 Pruisen, die van 3 stukken geschut voor zien waren, vielen gisteren 3 compagnien francs- tireurs aan in de nabijheid van Abbeville. De francs-tireurs vochten met groote energie en ver loren slechts 8 man. De Pruisen werden met groot verlies teruggeslagen, hunne dooden en ge wonden in zeven voertuigen medenemende. Hun kommaudant behoorde onder de dooden. Bordeaux, 12 Jan. Chanzy telegrafeert uit Le Mans dat in de laatste dagen gevechten geleverd zijn, die aan de generaals, welke hem omringen aanleiding hebben gegeven hem aan te raden den terugtocht te aanvaarden. Chanzy heeft gemeend, hoe ongaarne dan ook, dien raad te moeten volgen. Hij retireert thans op zoodanige wijze, dat hij eene nieuwe- strategische lijn bezet en de operatiën hervatten kan. Luxemburg, 12 Jan. Naar men verzekert is het antwoord van den heer Von Bismark op de nota de» heeren Servais alhier ontvangen en heeft het een geruststellenden indruk gemaakt. Naar men zegt stelt Von Bismark voor dat het Her togdom den consul van den Noord-Duitschen Bond zal benoemen tot bemiddelaar tutschen de beide Gouvernementen. Sehwerln, 13 Jan. De Groothertogin heeft van den Groothertog de navolgende telegram ont vangen. ilontfort, 12 Januari. Heden zijn wij, na he vige gevechten bij St.-Corneille, met zeer gering verlies tot Savignie l'Evêque doorgedrongen. Wij maakten 1000 krijgsgevangenen. Mijn hoofdkwar tier bevindt zich in het slot Montfort. Berlijn, 13 Jan. De koningin ontving van den Koning de volgende telegram: Versailles, 13 Januari. Gisteren-namiddag hebben het derde en het tiende korps Le Mans genomen. Het negende en dertiende korps rukken zege vierend zuidwaarts voort en bereikten St.-Cor neille. Groote voorraden vielen in onze handen. Verdere bijzonderheden ontbreken. Versailles, 13 Jan. De inneming van Le Mans had gisteren, spoedig na het laatste gevecht, plaats. Gelijktijdig werden de Franschen uit hunne stellingen bij Saint-Corneille ten Noord-Oosten van Le Mans verdreven. Het bombardement op de forten van Parijs is gisteren met goed gevolg voortgezet. Aan onze zijde is het verlies gering. Berlijn, 14 Jan. (Officieel). Uit Versailles wordt dd. van gisteren, bericht, dat voor Parijs onze batterijen de forten en de stad voortdurend, maar niet hevig hebben beschotende mist heeft den ganschen dag aangehouden; het vuur desvijands was den geheelen dag flauw. Wij hebben aan dooden en gekwetsten 2 officieren en 9 man verloren. Prins Frederik Karei meldt uit Le Mans, dat de vijand terugtrekt, gedeeltelijk naar Marcon (Alenfon?), gedeeltelijk in de richting van Laval. Onze kolonnes vervolgen hem. Van het leger van Chanzy alleen zijn gedurende de schier onophou delijke gevechten, van 6 tot 12 dezer geleverd, niet minder dan 16.009 ongekwetste krijgsgevan genen in onze handen gevallendaarenboven zijn 12 stukken geschut en mitrailleuses, 6 locomotie ven en 200 waggons buit gemaakt. Londen, 14 Jan. De eerste zitting van de con ferentie zal hier op 17 dezer worden gehouden. De Times zegt dat het de plicht van Enge land is om pogingen te doen om een einde aan den oorlog te maken. Engeland is de voornaamste der neutrale mogendheden; het moet daartoe den eersten stap doen, die, naar wij hopen, gunstig zal uitvallen. Alle dagbladen uiten den wensch, dat Engeland tusschen beide zal treden en ver langen de eischen van Pruisen te leeren kennen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaoe, 14 Januari. De heer Knorring, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Rusland bij het Nederlandsche Hof is heden middag na eene ernstige ongesteldheid van slechts weinige dagen overleden. 's-Gravbnhase, 14 Jan. Per telegraaf.) Z. M. de Koning heeft benoemd tot Militieraad te Leiden, het lid, den Majoor M. M. Westenberg; en tot plaatsvervanger den Majoor T. G. H. Driessen, beiden van het 4de reg. infanterie. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. worg. morg. Dam. Dam. Dam. avond avond 5 tl. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 n. 10 u. Vrijdag 30° 30' 33» Zaterd. 34» 3 4,° 36° 35° Wind: Z. W. Belangrijk voor Velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrek king tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen gerechtvaardigd, eenerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten andere door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare nauwkeurig- en stiptheid bekende Staatseffecten handel van Adolph Haas te Hamborg wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen, en vestigen wij eens ieders aandacht op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Heden namiddag overleed, in den ouderdom van 69 jaren, na eene langdurige ziekte, zacht en kalm, Vrouwe WILHELMINA EVA VER KOUTEREN, Weduwe van Professor T. W. J. JUYNBOLL, diep betreurd door hare kinderen en behuwd-kinderen. Leiden,-12 Januari 1871. Volstrekt eenige kennisgveing. DIAKENEN der CHRIST. GEZ. GEM. te KATWIJK betuigen bij deze hunnen dank voor de milde gift hun gegeven door een onbekende ten behoeve van hunne administratie. De Heere zegene hem of haar daarvoor met Zijnen milden zegen. Namens Diakenen voornA Cs. HOEK. Katwijk, 14 Januari 1871. De Tooneeliiteu van den Amsterdamschen Stads schouwburg, onder Directie van J. TJASIXK, zullen de eer hebben te vertoonen op Dingsdag 1? January 18*1 Tooneelspel in 1 Bedrijf, naar het Fransch. gevolgd door: Blijspel in drie Bedrijven. Naar het Hoogduitsch van Julius Rosen, voor het Nederlandsch Tooneel bewerkt door G. Francois. (Kooit op eenig Nederlandsch Tooneel vertoond.) Aanvang ton 7 ure. Prijzen der plaatsen: Loges/11.60. Baignoires /1.20. Parterre fl. Galerij /0.50. Achter-Galerij /O.SO. Plaatsen kunnen besproken worden op Maandag 16 Januarij en op den Speeldag van 101 uur. GEWONE LEDEN-VERGADERING op Dinsdag den l!d«» Januari 1871, des avonds ten 714 ure, in de Gri-oote Nutszaal. Spreker de Heer T. J. STIELTJES. Onderwerp De droogmaking der Zuiderzee. Namens het Bestuur, J. W. TYDEMAN Jr., Secretaris. vau Pred. te Amsterdam, TEN VOORDEELE VAN DE Woensdag 25 Januari IS 71, des avonds to 7 uren, Inde STADS- GEHOOR ZAAL. Toegangkaarten it fl,zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaren SCHREUDER v. BAAK; en Plaatskaarten k 10 ets. op 23 en 24 Januari, van des morgens 10 tot des namiddags 4 uren. Hotel Rijnland, Beestenmarkt. VOORSTELLING op Woensdag den 18den Januari 1871, des avonds te zeven uren. GROOTE REPETITIE op Maandag den 16'Ien Januari 1871, mede des avonds te zeven uren. oorspronkelijk blijspel in 3 bedrijven van J. Hubertus Janssen. daarna blijspel met zang en nieuwe coupletten, in twee tafereelen. na afloop der voorstelling Introductiekaarten zijn van heden af te bekomeu aan liet Lokaal en bij de Leden van het Bestuur, voor de Groote Repetitie éi 25 Cts. voor een Heer of Dame, en voor de Voorstelling met Bal k 75 Cts. voor een Heer en 25 Cts. voor eene Dame. HET BESTUUR.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3