Zaterdag 14 Januari. N°. 3353. to A®.' 1871. P LEID SCII ier i i TGI lil) DAGBLAD. PRIJS DKZKR COURANT. Lei. din voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Öj I Franco per postn 3.85. RK Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVÏÏRTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 13 Januari. Burg. en Weth. alhier, gelet op het raadsbe- luit van den llden November 1869, gewijzigd Dij jAS- «lilt loji ipoi porlen 20sten December daaraanvolgende, regelende tele heffing eener plaatselijke directe belasting. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, lat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd jn beëedigd de HH.J. Engels Jr., H. Filippo, .j.jD. Veis Heyn, P. G. Houthuyzen, B. Van Kleef, I. Van Lith, G. Rietbergen, J. C. Rijk, aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang j', tot zijne belastbare perceelen te verleenen op 111 1_ J..n Jnn no Aan anfl tot 'o Tl Q TTI1 H hen! ille werkdagen, van des morgens 9 tot 'snamid- .'p'Jlags 4 uren, en voorts die aanwijzingen en mede- leeiingen te doen, die strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatig- heid te verrichten, in, Burg. en Weth. alhier, gezien de adressen van 1*. N. Van Rossen, Jr., schrijnwerker, houdende ''""verzoek tot het doen plaatsen van eene vuring, ter uitoefening van zijn beroep, in het perceel in de Koppenhinkiteeg, geteekend W. VII n*. 9S9rood 2'. L. De Groot, varkenslachter, om vergunning tot het houden en mesten van een of meer varkens, in een pakhuis in de Schapenbel-poort aan de Beestenmarkt, wijk V n°. 50; 3°. J. Kasteelen, koopman4'. De wed. N. Beenakker, geb. C. M. Van Leeuwen, winkelierster; en 5'. C. De Goede, ^winkelier, allier, allen toestemming verzoekende tot het inrichten eener bewaarplaats van petroleum, die sub 8°. in een pakhuis in eene poort op het LeTendaal, wijk III n°. 558, die sub 4°. in het achterste gedeelte van bet huis in de Doelensteeg, wijk, I n'. 253, en die sub 5". in het achterste h gedeelte van het huis aan de Haarlemmerstraat, geteekend wijk VI n". 814; doen te weten, dat 11 tot het liooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten I opzigte der informatiën de coimnodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden 12 gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 16den Januari eerstk., 's voormid dags ten elf uren. r De heer Mr. J. R. Thorbecke, Minister van Binnenlandsche Zaken, vierde gisteren zijn 73sten 1 verjaardag. In eene Woensdag te Brielle gehouden verga- dering der afdeeling Voorne en Putten van de Hollandsche maatschappij van Landbouw, is op voorstel van den heer L. W. Hein Sr., besloten f 70 beschikbaar te stellen ten behoeve van de in Frankrijk door den oorlog van alles versto ken bewoners. Meerdere leden verklaarden zich h'bereid in de gemeenten hunner inwoning voor dit doel giften in te zamelen. Het HoofdcomiléderNederlandsche Vereeniging van het Rooiie Kruis ingesteld hij Koninklijk be- sluit van 19 Juli 1867, n°. 60, maakt in deitaats- Courant van heden het volgende bekend: „Pe langdurigheid van den nog altijd voort- woedenden oorlog heeft van alle vereenigingen van het Boo de Kruis het hulpvermogen op een zware proef gesteld. Dat van de Nederlandsche vereeniging heeft tot hiertoe inzonderheid gewerkt door te zorgen dat de strijders, gekwest of ziek geworden, uit hunnen toestand van gebrek, lichaamssmarten eu verlatenheid zouden kunnen overgebracht worden iu ambulancen of lazaretten, volledig uitgerust, net ingericht en door bekwame artsen bediend. JIuime bijdragen van de 150 comité'i, waaruit thans onze vereeniging bestaat, giften in geld en voprwerpen van velerlei aard door landgeuooten buiten onze comité'» geschonken, aanzienlijke geldsommen door ingezetenen van Neerlandsch Indië overgemaakt, stellen ons in staat nog eenigen tijd op denzelfden veot voort te gaan maar nu begint de geneeskundige hulp te ont breken. ,De rustelooze inspanning en de ontberingen van heD die hnnne bekwaamheid aan der genees kundigen dienst van het Roode Kruis gewijd heb ben, brengen de behoefte te weeg van te worden afgelost. Maar het aantal ervaren mannen gereed om hen te vervaDgen is gering. Velen zijn door ambtsplichten of verbindtenissen aan hunne woon plaatsen verbonden; weiDiger, mogen zich de opoffering van eigen praktijk getroosten en in- tuBschen komen de dringenste aanzoeken om ge neeskundige hulp tot ons; de grootediensten,die de Nederlandsche artsen in het buitenland bewij rt 0 4S all. tï 11.7J PrJ ailv. iasten '2.151 r 12 r 10 enns, Ati pa 1 ïnij B°. H. B: S st. I I8D li I leken »B Bti - v&ï zen, worden daarbij vermeld, en de gevolgen betreurd die hunne verwijdering voor een groot aantal lijders onvermijdelijk hebben zal. In deze verlegenheid mag het Hoofdcomité niet besluiten, den tot hiertoe in den tegenwoor- digen oorlog gevolgden weg van hulpverschaffing te verlaten en onze ambulances op te heffen, zonder de reden die daartoe verplichten zou ter algemeene kennis te brengen. Zijn er civiele of militaire geneesheeren en chirurgen, die alsnog bereid zijn aan de geneeskundige hulp van het Nederlandsche Roode Kruis werkdadig deel te nemen, zij worden uitgenoodigd zich aan te mel den in persoon of schriftelijk ter plaatse waar de Commissie vau Bestuur dagelijks van 3 tot 4 uur vergadert, te 's-Gravenhage, Plein n°. 5." Do heer A. J. Van Pesch Hoogleeraar aan het Athenaeum en leeraar aan de hoogere burger school te Deventer, heeft zijn ontslag uit die be trekkingen aangevraagd. Aan het adres van de Utrechtsche professoren der philosofische faculteit, betreffende het toezicht op het Middelbaar Onderwijs en een betere om schrijving daarvan in de wet, hebben, met inbe grip der eerste onderteekenaars, 358 personen hun adhaesie betuigd. Daaronder staan 218 op de een of andere wijze tot het onderwijs in be trekking, namelijk20 leden en oud-leden van plaatselijke schoolcommissiën, 133 directeurs en leeraars aan hoogere burgerscholen en andere inrichtingen van middelbaar onderwijs, 19 rec toren en verdere leeraars aan gymnasiën, 34 hoogleeraren en 12 andere onderwijzers. Voorts behooren daar nog onder: 28 geneesheeren, 19 advocaten en leden van de rechterlijke macht, 10 predikanten, 19 ingenieurs, 24 kooplieden, assuradeurs en fabriekanten, meerendeels uit Amsterdam. Te Arnhem is tot leerares aan de middelbare meisjesschool benoemd, Mej. Cohen Stuart, vroeger hoofdouderwijzereste Dordrechten te Wageningen, thaus buiten betrekking. Het aantal etudenten voor den milit. geneesk. en pharmac. dienst bedraagt Voor het leger hier te lande: (Geneesk. gedeelte) 5 stud., (Nat. gedeelte) 20 stud.; (id. in Oost-Indië:) (Gen. gedeelte) 15 stud., (Nat. gedeelte) 35 stud.; (id. in West-Indii:) (Geneesk. geleelte) 1 stud., (Nat. gedeelte) 1 stud. Voor de Zeemacht: (Geneesk. gedeelte) 1 stud., (Nat. gedeelte) 15 stud. Pharmac. dienst: voor Oost-Indië 15 stud. Veterin. dienst: hier te lande 2 stud., Oost-Indië 2 stud. Naar men verneemt is de 8ste spanning voor de spoorwegbrug over het Hollandsch-Diep afge werkt en staat gereed om naar de paaljukken te worden overgebracht. Het ijs is echter een beletsel daartoe. Het aantal cadetten aao de Koninklijk Acade mie bedraagt: voor de Infanterie hier te lande: 3de stu diejaar, 10 cad., 2de dito, 8 dito, lste dito, 10 dito; cavalerie: 3de dito, 3 dito, 2de dito, 10 dito; artil lerie: 3de dito, 15 dito, 2de dito, 9 dito, lste dito, 17 dito; genie: 3de dito, 4 dito, 2de dito, 7 dito, lste dito, 3 dito. Infanterie Oost-lndiè3de stu diejaar, 7 cad., 2de studiej., 5 cad.; cavalerie: 3de studiejaar, 2 cad., 2de jaar, 2 cad.; artillerie: 3de jaar, 6 cad., 2de jaar, 6 cad., lste jaar, 4 cad.; genie3de jaar, 2 cad., 2de jaar, 2 cad., lste jaar, 1 cad. Wij zijn in staat gesteld omtrent de visscherij van Scheveningen over 1S70 gedreven gewordeD het volgende mede te deelenDe visschersvloot bestond uit 148 bommen en 11 booteu en hare bemanning uit 11S4 koppen. De bommen besom- den aan schol, tong, tarbot en andere verschen visch f 329.065.35 aan zoövisch f 22.680.00. De beug- visscherij uitgeoefend met drie booten bracht slechts op f 135.15. Door 11 booten werden 4228 manden garnalen gevangen die opbrachten ƒ5.925.65 makende te zamen 357.S0G.15 De 144 ter steurharingvisscherij uitgeruste bom men brachten met inbegrip van de 10 pCt. toe gift 53.0S7.168 stuks steurharing aan, welke op brachten ƒ567.270.25; terwijl 3800 ton geschon den haring verkocht werden voor ƒ32.973.79.534 op den publieken afslag gebrachte tonnen pekel haring golden 7.343.69. (Behalve dezen werd nog door sommige reeders pekelharing in hunne pakhuizen opgeslagen en ondershands verkocht.) De haringvisscherij bracht dus 607.5S7.73 en de visscherijen gezameDtlijk 965.393.SS op. Voor het tellen van den steurharing in de bom men werden 86 personen gebezigd; waarvan 70 tellers, 16 schrijvers en 2 hoofdmannen. Voor elke duizend stuks haring wordt betaald 15 ets. aiodat met het tellen enz., wordt verdiend eene sim van 7.239.43*. Tot het lossen en vervoeren van den haring werden 6584 wagens en karren vereischt, die op ƒ14484.80 te staan kwamen. De loogste markt van den vollen haring was 3(1.00. De laagste markt was /S.00. De hoogste markt van den ijlenharing was 13.00. De laagste markt was ƒ6.00. Voor de 5 manden grooten of droog- schol werd besteed ƒ32.00; Voor middensoort/3§ «n kleine schol ƒ36.00. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft dezer dagen een zeer belangrijk besluit genomen, daf leeds door Ged. Staten is goedgekeurd. Aan het terrein der veemarkt is eene aanmerkelijke uit breiding gegeven, waartoe een terrein, groot 3 sren, 91 centiaren, vóór het paleis van Justitie, is aangekocht voor 25,000. Daarbij is thans in beginsel bepaald, om de thans geheven wordende veemarktgelden, die in vergelijking met andere gemeenten der provincie uiterst gering zijn, te verhoogen tot zoodanig bedrag, als in billijke verhouding zal staan tot de kosten, die de ge meente voor uitbreiding en verbetering der vee markt te bekostigen heeft. In den loop van 1871 zullen volgeós Kohinklijk besluit, van het Koloniaal Werf-Depot te Harderivijk moeien wórden uitgezonden, naar Oost-Irtdië 1282 man, naar Suriname 86 man én naar Curasao' SO man. De werving onder de militairen der 4 wapens hier te lande voor den kolonialen dienst is in verband met dat besluit geopend. Door den gemeenteraad te Deventer is besloten; op het verzoek door de aldaar practiseerende geneesheeren aan den Raad gedaan, dat van ge meentewege moge worden gezorgd voor eene inrichting, waar zij bij voorkomende gevallen ijs kunnen bekomen; dit verzoek in te willigen en tot bewaarplaats daartoe de ruimte ouder den grooten toren te bestemmen, thans aan de Diacouie der Hervormde gemeente verhuurd tot bewaar plaats van turf, daar het volgens ingesteld onder zoek, met de noodige voorzorgen zeer goed i mo gelijk is om ijs boven den grond te kunnen be waren. Genoemde ruimte zal nu met hout bekleed en de ruimte tusschen bekleeding en muren met turf worden aangevuld. Gedurende het jaar 1S7U zijn te Leeuvvarden geboren S36 personen (410 m. en 426 vr.), over leden 6S7 (364 m. en 323 vr.), gehuwd 254paren; te Franeker geboren 251 (144 m. en 107 vr.), overleden 205 (114 m. en 91 vr.), gehuwd 52 paren te Harlingen geboren 356 (1S5 m. en 171 vr.), overleden 214(100 m. en 114 vr.), gehuwd 81 paren; te Hindeloopen geboren 38 (14 m. en 24 vr.), overleden 24 (13 m. en 11 vr.), gehuwd 2 paren; in Wonseradeel geboren 433 (211 m. en 222 vr.), overleden 265 (136 in. en 129 vr.), gehuwd 94paren in Schoterland geboren 414 (205 m. en 209 yrj, overleden 196 (93 in. en 103 vr.), gehuwd 94 paren. Te Reeuwijk zijn in IS70 geboren 45 jongens en 55 meisjes, totaal 100; overledeil 37 mannen en 38 vr., totaal 75; 21 huwelijken zijn voltrok ken. De bevolking bedroeg op 31 December 1870 1317 m. en 1309 vr., totaal 2626, van welke Ned. Herv. 945 in. en 920 vr., Roomsch Kathol. 353 m. en 371 vr., Geref. óhder 't Ttruis 19 m. en 17 vr., Remonstrant 2 vr. Te Heemstecje zijn in 1870 geboren 47 jongens en 66 meisjes, te zamen 113 kinderen; overleden 31 m. en 29 vr., te zamen 60 personen levenloos aangegeven 4 jongens en 2 meisjes; voltrokken huwelijken 22. Van elders hebben zich ih de gemeente gevestigd 93 m. en 116 vr., vertrokken 100 m. en 139 vr. Te Oldenzaal zijü in 1S70 gehuwd 24 paren, geboren 97 (3 onecht), overleden 80, levenloos aangegeven 12 personen.' Te Bennebrock zijn in 1870 geboren 15 jon gens en 21 meisjes; overleden 5 m. en 7 vr.; levenloos aangegeven 2 jongens en 1 meisje,; vol trokken 1 huwelijk. In de gemeente hebben zich gevestigd 19 m. en 20 vr. en zijn naar elders ver trokken 19 ui. en 28 vr. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten. Keulen, 12 Januari. Waterstand 7 voet 4 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks eeu ze vende gedeelte der breedte van den Rhijn. Gorkum, 12 Januari. Het ijs vast; overtocht te voet. Waterstand 3.48 meter AP. Gewassen 0.11 meter. Vreeswijk, 12 Januari. Het ijs vast. Water stand 4.23 meter. -f- AP. of 2.29 meter onder nood- peil. Gewassen 0.10 nieter. De officier van administratie der lste klasse W. F. Gouwe, laatstelijk gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-Indie en den 7den dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft ten laste van den Staat pens. ver leend aan Mr. J. A. Philipse, gewezen presid. Tan het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, ten bedrage van ƒ26613 'sjaars, en aan B. J. Willekes, gewezen rijksveldwachter der 2de kl. niet rang Tan brigadier, ten bedrage Tan 2SÖ 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. NijinegeD, ter standplaats de gemeente Wijchen, A. W, Zweers, cand.-not., thans burgem en secret, der gemeente Lichtenvoorde. DE PERIODIEKE PERS. De Goessche Courant karakteriseert en tuchtigt juist 'en Welverdiend de hevige wijze waarop het nieuwe ministerie nog vóór eene enkele daad verricht of zelfs éen woord gesproken, te hebben deels van radicale, deels van conservatief-cleri- cale zijde wordt aangevallen, soms zelfs wat enkele titularissen betreft, met personaliteiten en invec tieven wordt bejegend. ,Niet onjuist gekozen is haar beeld van de auti-liberale oppositie, die in de Kamer óf geen genoegzame kracht heeft, óf elke ingrijpende beslissing tracht te ontwijken om het heterogene bondgenootschap toch maar niet in geTaar te brengen, maar in de pers zich onvoorwaardelijk de, haupl reikt, getuige Amsterdam. Daar ioopen: het Noorden met de Tijd en de eerwaarde slads-matrone, arm in arm door dik eu dun, telkens op liet hoffelijkst buigende voor liet liofblad der hofstad, welks onpartijdigheid en goede trouw even spreekwoordelijk zijn als de onbegrensde liefde voor ouze constitutionneele instellingen van het ontbindings-miDisterie Heems kerk- Van Zuylen. De Goessclie Cl. had er nog bij kunnen voegen dat 't daarom te meer jammer is dat liet Han delsblad zoo een erbarmelijk figuur maakt, iu zoo ver liejt, blijkbaar met die houding verlegen, een politieke gedragslijn volgt door de Géuestet in zijn hekend versje zoo juist geschetst. Doch verleenen we thans weder het woord aan onze Zeeuwsche zusier. „Pet opmerkelijkste is echter," gaat zij voort, „dat, vermits uien noch Tan Thorbecke,noch van de nieuwe titularissen weinig ander kwaad kan zeggen, dan dat ze zoo wat van liet bekende ras der sloopers zijn, en dat ze niet geneigd zul len bevonden worden om aan de gemoedsbezwa ren hetzij tot ondermijning van ons openbaar neutraal onderwijs, hetzij over de afschaffing van de wereldlijke macht van den Paus, voldoening te geven, alle wrevel zich verzamelt en uit stort qver den heer Van Bosse, die men van gtoote inconsequentie, portefeuille zucht en staat kundige vveerlianerij beschuldigt, terwijl hem bo vendien alle keunis Tan koloniale belaDgen en toestanden ontzegd wordt." ,Na de beschuldigers met onderscheidene argu menten aan liet „de pot verwijt de ketel dat zij zwart ziet" herinnerd te hebben, wijst de foessche Gl. wat de koloniale kennis van t. Bosse betreft er op dat men vooral Tan den kant der radicafe oppositie juist ten dien aanzien vergeet of verzwijgt, dat hij als 't ware de grootste drij ver >vas van liet vestigen eener Indische comp tabiliteit in 't financieel beheer; dat hij heeft medegewerkt tot de ontworpen cultuurwet van Frapsen van de Putte eu tot de vrijzinnige ta- riefshezienjngen ook voor Indië, die hij nu zelfs zal (lebben te voltooien, terwijl luj aan de Agra rische en 6uikerwetten uitvoering zal hebben te geven.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1