N°. 3345. Donderdag A«. 1871. 5 Januari. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. B LEIDSGH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 4 Januari. Hedenmorgen hebben de nieuwbenoemde Mi nisters in handen des Konings den gevorderden eed afgelegd en hebben zij, voor zoover zij in de residentie aanwezig waren, reeds hunne betrek kingen aanvaard. Ten gevolge van de samenstelling van het nieuwe ministerie, zijn er twee vacaturen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontstaan en wel in de hoofdkiesdistricten Assen en Dordrecht, ter vervanging van de heeren Thorbecke en Blussé van Oud-Alblas. Voorts zijn opengevallen de be trekkingen van 1". raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, ten gevolge van de benoeming van deD heer Jolles tot Minister van Justitie; 2'. chef van den generalen staf, ten gevolge van de benoeming van den kolonel Booms tot Minis ter van Oorlog; en 8°. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Brittannië en Ierland, ter vervanging van Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Met genoegen vernemen wij dat aan de fabriek de Nijverheid van de firma D. A. Schretlen en C°. alhier, van wege het Ministerie van Koloniën de levering is opgedragen van een ijzeren kazerne voor eene kompagnie infanterie in het troepen kampement te Fort de Koek. ii De onlangs benoemde hoogleeraar in de rechts- J' geleerdheid bij de akademie alhier, de heer Mr. A. E. J. Modderman, ontving gisterenmorgen een treffeöd blijk van waardeering. In het gebouw van het Athenaeum Illustré werd hem door een commissie, een in blauw 1 fluweel gebonden, rijk gemonteerd album aange boden, voorzien van bijna alle namen van zijn leerlingen en oud-leerlingen. Mr. M. W. Jolles hield daarbij een hartelijke toespraak. Hoe dikwijls reeds op de nadeelige gevolgen is gewezen van zich in eene kamer waar kolen branden ter ruste te begeven, toch schijnt men blijkens het volgend voorval dat nog niet alge- I meen te weten. Twee bleekersknechts in dienst bij Saris bleeker op de Aloëlaan, onder de ge- meente Oegstgeest, waren gisterenavond naar bed gegaan terwijl er zich in de kamer een pot met brandende kolen bevond, met het ongelukkig ge- II volg dat men hedenochtend een hunner reeds door den damp gestikt vond en de ander in hoogst bewusteloozen toestand verkeerde. Men schrijft ons uit Katwijk a/d. Rijn d. d. 3 Januari. Heden werd te Katwijk aan Zee door den bur gemeester, het nieuwe schoollocaal met de volgende rede geopend Waarde toehoorden! Het is mij een waar genoegen de tolk te zijn van het Gemeentebestuur en bij deze gelegenheid een kort woord tot u te richten. Dank zij de milde bijdragen van het Rijk en de Provincie, zijn wij in staat gesteld dit flinke gebouw op te richten, dat gezegd kan worden aan alle billijke eischen te voldoen, uitgevoerd naar de volledige plans van den heer Roozeboom, en door de aan nemers, onder toezicht van den ijverigen opzichter, met de meeste nauwkeurigheid daargesteld. Doch al zijn ruime en luchtige localen het mid del, de levende krachten moeten daaraan bezieling geven. Dat hiervoor gezorgd is, danken wij in de eerste plaats aan onzen hooggeachten school opziener Prof. De Goeje, die ons steeds met zijne voorlichting ten dienste is en daardoor van zijne hooge belangstelling in het onderwijs doet blijken. Ook de vele bemoeiingen van den voorzitter en verdere leden der plaatselijke schoolcommissie strekken ons steeds tot waarborg van den gere- gelden gang van zaken, en zij het mij dan ver oorloofd hen te wijzen op de thans bestaande gelegenheid alle kinderen van 6 tot 12 jaren in deze school op te nemen en van hunnen ijver te verwachten, dat het schoolverzuim in deze ge meente tot het verledene behoore. Niet het minst aangename mijner taak is de verzekering onzer ware ingenomenheid met de wijze waarop door den hoofdonderwijzer Boorsma, reeds geruimen tijd het ouderwijs gegeven werd. Vele zijn daarvan de gunstige uitkomsten in ons midden. Wees verzekerd dat die leiding door ons op de rechte waarde geschat wordt en wenschen wij u de noodige kracht toe om de vermeerderde taak steeds met lust en ijver te volbrengen. Van de verdere hulponderwijzers koesteren wij de gegronde verwachting dat zij hunnen waardigen voorgaDger steeds nuttig ter zijde staan. Ten slotte wil ik de ouders en verdere belang stellenden wijzen op het groote belang van een geregeld onderwijs. Dat ieder in zijn kring medewerke de bestaande inrichting bekend te maken, vooral bij de minder ontwikkelden die daaraan zoo groote behoefte hebben. En nu, mijne kinderen, die reeds eenige jaren deze school bezocht hebben en dus in staat zijn het gesprokene te begrijpen, laat dezen dag bij u in dankbare herinnering blijven. Om u daartoe op te wekken wordt u straks eenige versnapering aangeboden, en verder de gelegehheld om dezen dag met elkander recht prettig en vroolijk te vieren. Ik verklaar hiermede de vereenigde school ge opend. Moge zij volledig aan het doel beantwoor den is ons aller wensch. Ik mag evenwel niet eindigen zonder de wel gemeende hulde te hebben toegebracht aan onzen onderwijzer Ten Zijthoff, die meer dan 45 jaren zijne beste krachten aan het onderwijs gewijd heeft, en wien wij toewenschen, dat hem de welverdiende rust nog jaren moge zijn toebedeeld. Daze toespraak werd beantwoord door den voor zitter der plaatselijke Schoolcommissie. Hij bracht hulde aan de hooge autoriteiten en aan het gemeen tebestuur, die door hunne goede zorgen het ruime en aan alle eischen beantwoordende gebouw hadden tot stand gebracht. De hoofdonderwijzer bedankte beide sprekers en alle aanwezigen voor hunne belangstelling en tevens voor het vertrou wen hem bij voortduring, vooral ook door de ouders zijner leerlingen, geschonken. Hij wilde bij de belangrijke uitbreiding zijner bezigheden niets beloven. „Wacht op mijne daden" was ook zijne leus. Na het zingen van een toepasselijk lied door de schooljeugd, werd door deze het feest met gezang, anijsmelk en krentenbrood besloten. Men wil dat de heeren De Bont eD Smit van Gelder, van wege het Koninklijk Huis in last hebben om te beproeven aan de Nieuwe Sluis, gemeente Wieringerwaard, Noord-Holland, een oesterput aan te leggen. In 1870 hebben acten van bekwaamheid ver kregen: als hootdonwijzer 198; hoofdonderwijze res 35; hulponderwijzer 341; hulponderwijzeres 175; onderwijzers, die reeds in het bezit eener acte van bekwaamheid, of daarmede gelijkstaande acte van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in éen of meer der vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs 321; onderwijzeressen dito 305; huisonderwijzers 73; huisonderwijzeressen 235. De inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht, de heer L. Mulder; zal weldra een sta tistiek in 't licht geven van het schoolverzuim in de provincie Utrecht. Volgens hem bedraagt het schoolverzuim 8 pCt. der schoolgaande kin deren, welk resultaat ook door de opgaven van de Utrechtsche afdeeling van het schoolverbond wordt aangewezen. Te Bergen (Limburg) is eene vergadering, ge houden, ten doel hebbende het bevorderen van een spoorweg VenloNijmegen, waarbij vele belanghebbende gemeenten en invloedrijke per sonen vertegenwoordigd waren. Het plan door den aanvrager der concessie, breedvoerig uiteengezet, werd door alle aanwezigen goedgekeurd. In den gemeenteraad van 's-Gravenhage op gisteren is ingekomen kennisgeving van het over lijden van Dr. C. Bax. In hartelijke bewoordingen herdacht de Voorzitter den hoogst achtingswaar- digen en kundigen afgestorvene. Na langdurige beraadslagingen is o. a. aange nomen een verordening waarbij het vervoer van personen, door besmettelijke ziekten aangetast of het ter begrafenis rijden van kinderlijken in an dere rijtuigen dan die door B. en Ws. daartoe bestemd, goedgekeurd of beschikbaar gesteld zijn, verboden en met boete van f3 tot 10 bedreigd wordt. Tevens is besloten het voorstel onmiddellijk af te kondigen en tot het verleenen van een cre dit van 1000 voor de uitvoering. De gemeenteraad te Groningen, heeft met 1 Januari den geneeskundigen armendienst, zóo georganiseerd, dat bij het Burg. armbestuur, aldaar voortaan 4 doctoren en 2 chirurg, werkzaam zullen zijn. Een der doctoren zal tevens (tegen eene belooning van f 300) dienst doen in het belang der academische kliniek. De inwendige geneeskundige dienst zal dus evenals de verlos kundige dienst der gemeente, ten nutte van het academisch onderwijs komen. Overigeos bekomen nu de 4 doctoren gesamelijk het salaris dat tot dus verre de 6 werd toegekend. Het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom heeft naar aanleiding der memorie van beant woording op het eindverslag van de crediet wet voor het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting, dieDst voor 1S71, en de daarover gevoerde discus- siën in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in een omstandig adres den Minister van Oorlog ge meend te moeten opmerkzaam maken, op de daar ter plaatste bestaande, doelmatige, voor ruim 300 paarden ingerichte cavaleriestallen met bet noo dige exercitieterrein, en diensvolgens verzocht de thans gecantonneerde batterij veld-artillerie aldaar in garnizoen te leggen. De afdeeling Hooge Raad van Adel, behoorende tot het Departement van Justitie, is gisteren van het lokaal in de Lange Pooten verplaatst naar het hotel in de Nobelstraat, waar tot hiertoe de afdeeling voor de zaken der R. K. EeredieDst werd gehouden. In dat gebouw zullen voortaan ook de vergaderingen plaats hebben van de com missie belast met het ontwerpen van een nieuw Wetboek van Strafrecht. De Staats-Courant behelst de volgende rivierbe- ricliten Keulen, 3 Januari. Waterstand 7 voet 11 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks de helft der breedte van den Rhijn. Arnhem, 2 Jannari. De rivier is bijna over hare geheele breedte met- drijfijs bedekt. Westervoort, 2 Januari. De IJsel is over hare geheele breedte met drijfijs bedekt; de overtocht is gestremd. Zutfen, 1 Januari. De rivier is over een derde gedeelte der breedte met drijfijs bezet. Wijk bij Duurstede, 1 Januari. De Lek is over hare geheele breedte met drijfijs overdekt. Vreeswijk, 1 Jannari. De rivier is over drie vierde gedeelte der breedte met zwaar drijfijs bedekt; overtocht met roeibooten. Waterstand 3.79 meter AP. of 2.73 meter ouder noodpeil. Val 0.30 meter. Maastricht, 3 Januari. Geen verandering in den toestand van het ijs. Het heeft Z. M. behaagd bij besluiten van den 3den dezer: 1'. eervol ontslag te verleenen, op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan de heeren, Mr. C. Fock, als Minister van Binnenlandsche Zaken; Mr. P. P. Van Bosse, als Minister van Financiën; J. J. Van Muiken, als Minister van Oorlog, en Mr. F. G. R. H. Van Lilaar, als minister van Justitie; onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige aan Hoogstdenzelven en aan den lande bewezene diensten; (Novelle naar het Hoogduitsoh). (Vervolg.) Hij staarde een oogenblik met opengesperde oogen en bevend in de donkere hoeken van het vertrek, die door het kaarslicht slechts flauw ver- licht werden, toen zich echter niets meer deed hooren, haalde hij diep adem, bukte zich en 'raapte het étui op. Een der armbanden was op den grond gevallen en toen hij ze opnam om ze weder op zijne plaats te leggen, kon hij een uit roep van verwondering niet onderdrukken. Het rijk met diamanten versierde slot was tegelijker tijd het deksel van een portret dat door den val was opengesprongen, en een jong, schoon officier in Fransche uniform vertoonde. Er lag iets ge heimzinnigs in die kostbaarheden, dat den knaap onweerstaanbaar boeide, hij kon zijne oogen maar biet daarvan afwenden, terwijl de trekken ieder oogenblik levendiger schenen te worden, en het was gelukkig, dat hij zich ter rechter tijd her innerde, dat Martin ieder oogenblik terug kon komen om de kaarsen uit te maken. Hij kroop dus stil weg en lag ook werkelijk reeds in bed, toen hij boven opnieuw de deur hoorde openen. Hoewel al het gebeurde ter nauwernood een half uur geduurd had, zoo had hij dit alles tot in de minste bijzonderheden zoozeer in zijn geheu gen geprent, dat hij, toen hij reeds lang volwas sen was, de kamer met alles wat daarin was, zijn oom in zijne vertwijfeling en de armbanden met het portret, zou hebben kunnen uitschil deren. Hij vertrouwde echter niemand toe, wat hij gezien had, hij vreesde de bestraffing zijner moe der, en gevoelde dat hij die maar al te zeer had verdiend. Hij was niet veel wijzer geworden, en daar zijne nieuwsgierigheid door hetgeen hij daar boven gehoord en gezien had nog meer geprikkeld was, zoo vestigde hij zijne aandacht des te meer op de omstandigheden en vroegere dingen die daarmede te zamen moesten hangen. Aan den chevalier bemerkte men den volgenden morgen niets op vallends; hij ontbeet zoo als gewoonlijk alleen en was hoewel bleek en lijdend, tóch even als altijd beleefd en voorkomend. Zijne zuster had haar vertrek op dien middag be paald, en de verwachting van al de dingen die komen zouden, trok gelukkig de verbeelding van Felix van het nadenken en spioneeren af. Marie verlangde, nu weg te komen, hare zaken zoo spoedig mogelijk af te doen en dan naar Frankrijk terug te keeren; een voornemen dat door den Che valier volkomen gebillijkt en ondersteund werd. Hij sprak gedurende dit laatste onderhoud her haald den wensch uit, dat hare verwachtingen omtrent de erfenis vervuld mochten worden, en zijn toon was dan niet alleen beleefd, maar zelf» oprecht gemeend en hartelijk. „Ik wensch des te vuriger, u en uw kind bemiddeld te weten," zeide hij op een» en hij werd toen nog ernsti ger als naar gewoonte, „omdat ik, niettegenstaande mijn niet onbeduidend vermogen, volstrekt niets doen kan, om uwe toekomst te verzekeren. Voor het ergste geval, dat uwe hoop mocht verijdeld worden, zou ik u ondersteunen, om Felix eene opvoeding te geven, die hem bij zijn gunstigen aanleg in staat zoude stellen, eene goede positie in de maatschappij te verkrijgenmaar dat is ook alles, wat ik doen kan. Gij weet dat ik niet zoozeer meester, dan wel bestuurder van mijn vermogen ben, waarvoor ik erfgenamen heb, die heilige aanspraken daarop hebben, eD dat een eigenmachtige beschikking ten gunste van andéren een nieuw vergrijp zoude zijn dat een nieuwe last op mijne moede schouders zoude leggen." Men kon niet zien of het smart of teleurstelling was, dat op Marie's gelaat zichtbaar werd, want zij bedekte het met haar hand. Wellicht meende zij, dat haar vaderloozen knaap, die slechts door hare liefde en gebed beschermd werd, toch ook wel een recht had op het hart van zijn oom, Wellicht deed het haar pijnlijk aan, dat men haar de eene hoop en steun na de andere ont nam voordat zelfs de noodwendigheid daartoe bestond. Zij zeide echter niets daarvan en toen zij haar hand weder wegnam waren hare ge- laatitrekken weder rustig en vriendelijk, terwijl zij met vaste stem zeide: „Ik hoop, dat de laatste vreugde van mijn man geene vergeefsche was, maar dat ons eene rustige toekomst wacht; mijn advocaat in Frankrijk meende, dat dit proces niet kon verloreu worden, als het taD geschikte personen werd toevertrouwd. Mocht het echter anders uitvallen, dan neem ik dankbaar uw aanbod aan, om Felix eene goede opvoeding te geven de moeder mag niet afwijzen wat de vrouw niet zou aannemen. Ik acht het echter geen roof, want hoewel er moeders kunnen zijn, die armer en ongelukkiger zijn dan ik verlatener zijn er wel geene," voegde zij er zachter bij en voor het eerst kon men uit hare bevende stem eenige bitterheid opmerken. „Zeker," antwoorde hij, zonder op hare laatste

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1