het geschut van den Mont-Aurou, dat waarschijn lijk in den daarop vulgeudeii nacht naar het fort Rosny is overgebracht. De Saksische artillerie, aan den voet van den ilont-Avron, wendde zich thans noordwaarts tegen de vijandelijke troepen, die achter den opgebroken spoorweg van Straats burg waren gekantonneerd in de dorpen Bondy en Noisy-le Sec. Het spoorwegstatien van laatst genoemde plaais werd beschoieu, waarna de Franschen zich achter het fort Noisy terugtrok ken. Daags daarna, den 29sten, werd de Mont- Avron door de Saksers bestormd, die er ui slaag den, den 850 voet hoogen top te bereiken, waar zij eenige doodeu en ettelijke geweren vonden. Het is de belegeraars van zeer groot belang, dat de Fransche troepen op het oosterfrout door het verlies van dit lort zich niet meer buiten de fortificatie-lijn ophouden, waardoor zij in staat zijn hunne belegeringswerken tegen de forten in te richten. Intusschen hebben de belegeraars nog groote bezwaren te overwinnen want men moet niet vergeten, dat deze werken worden belem merd door het vuur der forten zeiven, en dat het eene onmogelijkheid is, om belegeringsgeschut in de veroverde stelling te plaatsen. De Mont- Avron ligt slechts op eenige honderden passen afstand voor het fort Rosny en dus onmiddellijk onder bereik van het geschut dezer sterkte, éen van de grootste rondom de hoofdstad. Engeland. De militaire correspondent van de Times, een hoofdofficier die den Krimoorlog heeft medege- maakt, geeft een verhaal van het lijden der Fransche en Duitsche gewonden, die bij de ge vechten aan de Loire gekwetst zijn, dat stale zenuwen eischt om gelezen te worden zonder tranen van mededoogen, en een beklemd gevoel als drukte iets onduldbaars op ons hart. Hij schrijft dat door de strategische bewegingen der terug trekkenden voortdurend kleine, bloedige gevechten geleverd worden. Alleen het strijdend gedeelte van het leger kan met den noodigen voorraad amunitiewagens voortdurend in beweging blij ven en den vijand volgen, of voor hem terug trekken. Vele soldaten, Pruisen en Franschen moeten achtergelaten worden, omdat zij niet langer kunnen loopen; de beide legers hebben geen tijd achterwaarts te kijken, en het afschu welijk gevolg hiervan is, dat de gewonden ach terblijven op het veld, zonder dat een helpende hand zich naar hen uitstrekt. Eenige worden I even een huis binnen gedragen, en dan gaat het j weer voorwaarts. De ongelukkigen die dus „ver- pleegd" zijn, worden eenvoudig in onbewoonde, meestal, zeer beschadigde huizen opgehoopt, en in zeer vele gevallen liggen zij daar ongeholpen, ongevoed, bijna ongedekt neder. Erckmann en Chatriau verhalen in een hunner romans, dat een ambulaucetreiu midden in een winternacht werd achtergelaten door de verstijfde koetsiers, en be geleiders, en hoe men den volgenden dag de jeene kar voor de andere na, geruid met bevroren lijken vond. „Cétait un long cimetiére." I Doch hetgeen de militaire correspondent van de Times verder verhaalt is nog afschuwelijker, omdat het lijden, dat hij aanschouwde, zooveel langer duurde. Te Beaugency trad hij een Pension de Jeunes Filles binnen. „Iedere kamer van den kel der tot den zolder was gevuld met stervende mannen en dooden, zoo opeengehoopt dat het onmogelijk was zich tusschen hen te bewegen Het was Zaterdag en velen hunner lagen daar daar in dat huis sinds Woensdag, eenigen hun ner sinds Dinsdag. Al dieu tijd was geen drop pel water, geen kruimel voedsel over hun lippen gekomen, en geen helpende hand, zacht of ruw, was naar hen uitgestrekt. De eenige, die gehol pen was, is een zwaar gewond officier, dien een sergeant, wiens beenen gebroken waren, zijn eigen jas over het lichaam geworpen had. Al de vensters waren gebroken, en gedurende al deze dagen en nachten van verschrikkelijke koude hadden zij op de naakte vloer gelegen met on verbonden wonden. Den doodsangst van wouden koude, honger en dorst hebben de hulpelooze lijders gedurende vier dagen moeten doorstaan Dicht bij Beaugency vielen de Duitsche bommen in een hospitaal, waar Fransche Vrijwilligers de Duitsche gewonden verpleegden." Het tooneel in dit hospitaal kunnen wij niet beschrijven Mochten de vorsten en staatslieden, die den oor log maken, deze ellende slechts eens voor vijf ininuteu aanschouwen. Spanj e. Den 80 December 1870 overleed Spanje's grooten staatsman ten gevolge der bekomen wonden hem door sluipmoordenaars den 28 Dec. toegebracht bij 't verlaten der Cortes, waarin hij verklaard had tot het bijzonder leven te willen terugkee ren en dat hij diensvolgens den Koning zijn ont slag zoude vragen. Hij ontving toen 8 kogels in den linkerschouder en werd aan de rechterhand zoo ernstig gekwetst dat een der vingers moest worden afgezet. Hoewel zeven der kogels dadelijk verwijderd konden worden en zijn toestaud aan van kei ijk gunstig scheeu, deelde de telegraaf reeds twee dagen daarna zijn dood mede. Baarde de moordaanslag algemeene verontwaardiging zij dood zal in Spanje diep gevoeld worden, dat voornamelijk aan hem te danken heeft, dat het thans een koning bezit, want meer dan iemand heeft hij daartoe medegewerkt. Hoewel veler meening was, dat Prim zich de verdeeld heid in Spanje ten nutte zoude maken om zich als dictator van het Rijk der grandes en hidalgos te doen verkiezen, bleek het, dat hij met den ernstige» wensch bezield was, om het land een slabieleu regeeringsvorm te verschaften, nadat hij een menigte candidaten die of zichzelven als zoo danig opgeworpen hadden of door andere par tijen waren voorgesteld, had afgewezen. Toen Prim den prins van Hohenzolleru als candidaat voor de Spaausche koningskroon voor stelde, tot schrik van Napoleon III en zijne re geering, werd die candidatuur als een casus belli tegen Pruisen, het Hohenzollernsch stamhuis, op genomen. Daarop wendde zich Prim naar Italië en hij had den moed om aan een land zoo uitsluitend pausge zind en Katholiek als Spanje, een vorst op te dringen, wiens vader door Pius IX in den groo ten ban is gedaan. Hij slaagde er in hem door de Cortes als Koning te doen kiezen met 18 stem men meer dan de volstrekte meerderheid. Don Juan Prim, minister van oorlog en uiinis- er-president van Spanje, Burggraaf van Bruch, graaf van Reus, markies de los Castellejos en rande van Spanje 1ste klasse, werd den 6den Dec. 1814 te Reuss in Catalonië geboren, waar zijn vader als gepensioneerd officier woonde. Zijn leven was een aanhoudenden strijd, op het slagveld, en in het parlement waar hij steeds de liberale politiek verdedigde. Meermalen werd verbanning zijn deel, en bij den val van ko ningin Isabella II bevond hij zich als balliug in Frankrijk. Hij was eeu der hoofdleiders van de Mexi- kaansche expeditie. Prim toch was het hoofd der Spaansche legermacht, die tegen Mexico scheep ging, maar toen hij bemerkte dat het doel van Na poleon was om den Oostenrijkschen aartshertog op den troon van Montezuma te plaatsen, wist hij het Engelschegouvernementte bewegen, om zich even als Spanje terug te trekken, zoodat aan Frank rijk alleen de tuchtiging van Mexico bleef over gelaten. Niet zonder grond mag men beweren dat Prim door zijne weigering, om de politiek van den Franschen keizer te dienen, en door de beil- looze gevolgen die de Mexikaansche expeditie voor Frankrijk had, den eersten, en door de Hohenzollernsche candidatuur den tweeden doo delijken slag aan het tweede keizerrijk heeft toe gebracht. Zijn buitengewone geestkracht en zijn mannelijk karakter zullen steeds geroemd wor den en verzekerden hem overal de eerste en ge wichtigste plaats aanvaard. Hij werd overal met groote geesterift ontvangen. Het gerucht eener revolutie is valsch. Florence, 81 December. De koning is heden middag te 4 uren te Rome aangekomen, waar hij door de stedelijke autoriteiten werd ontvan gen. Als door een tooverslag werd eene algemeene illuminatie ontstoken. De volksmenigte juichte den koning toe en noodzaakte hem op het Qurinaal te verschijnen. Havre, 31 December. Het leger onder bevel van generaal Roy heeft gisteren de positiën ver overd die de Pruisen op de hoogten van la Bouille 'Orival en Chateau Robert in het woud der Londe bezet hielden De Franschen verloren 15 man, de Pruisen 40 man. Het gevecht heeft van des ochtends 10 tot des namiddags 4 uren geduurd. De Pruisen hebben aan de monden der Seine nu nog slechts éen pnnt bezet. Hedenmorgen is eene sterke verkenning uitgezonden tusschen Languetot en Bolleville naar Bolbec In een hierbij geleverd gevecht is van de Franschen slechts 1 man gesneuveld, terwijl er van de Pruisen 25 gedood, 18 gekwetst en 11 ge vangen genomen werden. Luxemburg, 1 Januari. Prins Hendrik heeft een eigenhandigen brief gericht aan het Patriot tische Comité. Daarin wordt gezegd: „Het is mij aangenaam u mede te deelen dat Z. M. de Koning het adres der bevolking van Luxemburg heeft ontvangen. Z. M. heeft mij gelast ter uwer kennis te brengen, even als aan de onderteekenaren van dit document, hoezeer de Koning getroffen is en dat Z. M. het aanmerkt als een bewijs van het vertrouwen dat zijne getrouwe onderdanen in hem stellen. In deze ernstige omstandigheden acht ik mij gelukkig op die wijze de tolk te zijn van de gevoelens, die Z. M. voor het Hertogdom koes tert." Brussel, 1 Januari. Volgens particuliere tijdin gen uit Madrid is prins Amadeus in de provinciën Murcia en Albacete met groote geestdrift ontvan gen. Men weet niet of hij morgen of overmorgen zijn intocht zal houden in Spanjes hoofdstad. De dood van Prim heeft een diepen indruk gemaakt. In de zitting van de Cortes werd gisteren ver- de feesten ter zijner eer bestemd, op gelijke wijze te besteden. Londen, 2 Januari. Aau de Times wordt ge meld, dat de graaf Von Bismarck ongesteld is. Hetzelfde blad deelt mede, dat een nieuw ge schil tusschen de Porte en den onderkoning vau Egypte is gerezen. Eerstgenoemde klaagt erover dat de Khedive de bepalingen van den laatsten firman tracht te ontduiken, vooral wat betreft de wapeningen en de versterkingen, welke bij voort during naar de zuidwestelijke provinciën van Rnsland worden gezonden. TELEGrRAMMEN Parijs, 30 December. Des avonds Per Ballon) Wij ontruimden gisteren avond het plateau van Avron, na al het geschut verwijderd te hebben Trochu leidde de operatie in persoon. De Pruisen hebben gisteren den ganschen dag de forten Noisy, Rosny, en Nogent fel beschoten. Heden is hun vuur aanmerkelijk verflauwd. Ook op andere punten wordt een gelijksoortigeu aanval verwacht. De bevolking heeft het bericht van de ontruiming van Mont Avron met leed wezen ontvangen, maar bleef tijdens het bombardement kalm. Algemeen blijft men vast besloten zich tot het uiterste te verzetten en zal eene krachtige, offensieve hou ding aannemen, om de vijandelijke liniën te ver breken. Er heerscht tien graden koude. De be volking is rustig. Het aantal projectielen dat de Pruisen in de twee laatste dagen geworpen heb ben, bedraagt ongeveer 12000. Madrid, 30 December. De Koning is heden middag ten 12 uren te Carthagena aan wal gestapt. Te Madrid en in de provinciën is het rustig. Bij eene proclamatie van den burgerlijkeu gou verneur van Madrid is aan de weerspannige bataillons der militie een termijn gesteld om hunne wapens in te leveren. Bijna al de man schappen hebben aan de oproeping voldaan. Er heeft daarna eene huiszoeking plaats gehad. Rijssel, 31 December. Te Abbeville heeft een klein gevecht plaats gehad waarbij een post mo bile gardes door de Pruisen werdt omsingeld en gevangen genomen. De Pruisen hebben zich op St.-Quentin teruggetrokken. Bordeaux, 31 December. De Gironde maakt, tengevolge van de aanvallen der reactionaire drukpers tegen de Regeeriug, uit naam van een groep republikeinen een adres van adhaesie aan het Gouvernement openbaar. Boulzlcourt, 31 December. Nadat gisteren de compaguiën vesting-artillerie en geschikt materi eel was aangekomen is hedeD een begin gemaakt met het beschieten van Mezières. Er hebben voortdurend kleine gevechten plaats tusschen de troepen die ten noorden van de vesting liggen en de francs-tireurs. Madrid, 31 December. Maarschalk Prim is gis terenavond te halftien overleden. Er heerscht al- lerwege rust. De verontwaardiging is algemeen. De koning is gisteren te Carthagena aan wal gestapt, en heeft terstond de reis naar Madrid klaard dat Prim zich jegens zijn Vaderland hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. Zijn naam zal in de zaal, waarin de zittingen worden gehouden, voortaan prijken. Zijne familie is onder de be scherming der natie gesteld. Iu dezelfde zitting brachten de Cortes een votum uit, waarbij zij verklaarden een volmaakt vertrouwen in het Gou vernement te stellen. Havre, 1 Januari. Gisteren hebben de Duitschers voor eenige oogenblikken de positiën bij La Bouille ingenomen; zij zijn echter dadelijk teruggeworpen met aanzienlijke verliezen. Een Pruisisch officier heeft zijn degen aangeboden. Toen de Franschen eindigden met schieten vuurden de Duitschers verraderlijk a bout porlant. Gisteren hebben de Duitschers Tvetot ontruimd. Londen, 1 Januari. De bijeenkomst der con ferentie tot bespreking der Oostersche quaestie is verdaagd om Jules Favre in de gelegenheid te stellen de zittingen bij te wonen. Berlijn, 1 Jan. Er zijn hier officieele berichten uit Versailles van gisteren ontvangen. Jlanteuftël meldt: Vijf bataillons van de eerste divisie deden dien dag uit Rouaan eene verken ning op den linkeroever der Seinezij stootten op eene sterke vijandelijke stijdmacht, die uit den omtrek van Briace, Mortenaux en Graud- couronne oprukte. Deze werd ten deele uiteen gejaagd en deels in liet versterkt kasteel „Robert le Diable" teruggeworpen. Dit kasteel werd door onze troepen bestormd. Van den vijand werden velen gedood en er werden ongeveer 100 krijgs gevangenen gemaakt. Onder laatstgenoemden bevindt zich, naar men zegt, de aanvoerder van de francs-tireuri aldaar. Uit een officieel bericht uit Parijs blijkt dat de vijand, door het beschieten van Mont Avron op 27 December, zware verliezen leed. Versailles, 2 Jan De beschieting vau de vij andelijke positiën voor het Noord-Oostelijk front, zijn eergisteren en gisteren voortgezet. De vijand heeft zijne vooruitgescbovene positiën bij dit front haastig ontruimd. De forten Nogent, Rosnij en Noisy hebben het vuur gisteren gestaakt. De twintigste divisie is eergisteren bij Veudöme door een sterkeren vijand aangevallen, die aanval is afgeslagen. Bouzicourt en Mezières hebben heden gecapituleerd. De Pruisische troepen zul len hedenmiddag de stad inrukken. Le Mans, 2 Jan. [Officieel.) De generaal Chauzy meldt per telegraaf, dat generaal Jouffroy eergis teren den vijand op den linkeroever van de Loire heeft teruggedrongen en zich van een uitmuntende stelling tegenover Vendöme heeft meester gemaakt; het aantal krijgsgevangenen bedraagt 200 Deze offensieve verkenning, op krachtige wijze onder nomen, is schitterend door de Fransche troepen ten uitvoer gebracht. Rome, 2 Jan. De koning is weder van hier vertrokken. Hij werd door de in grooten getale verzamelde menigte met veel geestdrift toege juicht. De koning beeft ten behoeve der noodlij denden een som, van 200,000 francs geschonken en den gemeenteraad verzocht om de som, voor Gr o me ngde Berichten. Te Siegen in Duitschland heeft de schooljeugd de overwinning bij Sédan gevierd. Een jongeu, die druk meegedaan had kwam hongrig en te laat t'huis en bad haastig voor zijn gereed slaand bord Lieber Gott, kaunst ruhig seyn, Fest steht und treu die Wacht aui Rheim. Te Arum heeft eene SOjarige vrouw een tochtje op schaatsen gemaakt. Het paard van den heer B. te St. Michiels- Gestel, met eene geladene kar van 's-Hertogen- bosch terugkeerende, werd door den voerman die wat wilde gebruiken aan de herberg vastge bonden. Door het in de nabijheid brekende ijs verschrokken en niet wetende waar heen, begaf het paard zich in vollen reu op eene ijsbaan Verwonderlijk was het, dat een ongescherpt paard een afstand van vijl minuten op dergelijke plaats heeft kunnen afleggen; weldra echter noodzaakte het bijzonder gladde ijs den verschrokkene te vallen. De voerman gaf hiervan kennis aau ziju heer, door wiens overleg en handigheid met behulp der toegesnelden het mocht gelukken dit voorval zeer gunstig te doen afloopen, dewijl het paard waar voor eenige dagen te voren een aanzienlijken prijs was geboden, geen letsel bekomen had. iVXarlxt berichten. Rotterdam, 2 Januari. Uithoofde besloten water is heden alhier geen graan-, zaad- of vlasmarkt gehouden. 1 Amsterdam, 2 Januari. Leveriog, stemming iets hooger. Maart 204. Mei 209, 208. Raapolie, 6/w. 5114; vliegend 50; voorjaar 46%. Lijnolie, 6/w. 33%vliegend 32% voorjaar 33%. Koolzaad Oct. 79. LAATSTE BERICHTEN. 's Gravenhage, 2 Januari. Bij Kon. besluit van 31 December 1870, u". 52, is de heer Jhr. Mr. M. M. Asch van VVijck, adjunct-secretaris bij het Muntcollege aangewezen om gedurende het jaar 1871, iu geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der Wet van 1 Juni 1850 [Staatsblad n°. 25.) Adv-Gen. Smits heeft iu de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (strafkamer) tot verwerping geconcludeerd iu de zaak van den voormaligeu agent van politie te Kampen F. Reijntjes, die door het Hof in Overijsel is schuldig verklaard en veroordeeld wegens moedwillige mishandeling. Den J7den Januari a. s. zal de Hooge Raad uitspraak doen. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden zijn arrest gewezen in het appel, van eeu vonnis der rechtbank alhier ingesteld door de firma F. J. Weijgand eu Coinp. tegen de Hol- Iand8che IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Zooals reeds vroeger is gemeld, betreft deze procedure het vervoer naar Maastricht van een vleugel piano per spoor, waaraan echter door de Spoorweg- Maatschappij niet is voldaan, daar zij de piano van Rotterdam, per boot naar Maastricht ver zond, tengevolge waarvan dat instrument eenige dagen te laat en door vochtigheid bedorven op hare bestemming aankwam. Bij het vonnis der rechtbank werd echter de vordering, door ge noemde firma tegen de Spoorweg-Maatschappij te dier zake ingesteld, ontzegd. Het hof heeft het bestreden vonnis bevestigd. De conclusie van het Openb. Min. bij het Hof, welke tot op heden was uitgesteld, in de zaak van den burgem van Amsterdam, tegen de algemeene commissie van liquidatie der voormalige wees- en momboirkaniers en tegen den Staat der Neder landen, is thans bepaald op aanstaanden Maandag, den 9den Januari. De arbeider v. D., werkzaam bij de Hull.- IJzeren-Spoorweg-Maatschappij, had gisterenoch tend het ongeluk, juist toen de trein van 6.45 naar Rotterdam vertrok, op de baan te struike len en met zijn linkervoet beklemd, onder een der wielen van den trein te geraken. De chirur gijns Becht en De Zwaan verklaarden dat hij eeoe zware kneuzing aan den voet had bekomen ten gevolge waarvan drie toonen vau den onge lukkige moesten worden geamputeerd. HUWELIJKEN. GEBOORTEN EDI STERfGEVALLÊlE Eerste Huwelijks-Afkondigiug van Leiden van den lsten Januari. J. Stuiviuga jm. 37 j. vu T. Ooitinga jd. 32 j. J. ti. Van den Hoek jm. 27 j. eu 41. J. Beij jd. 24 j. A J. a War mond jm. 23 j. en C. Ponl jd. 20 j. A. Van der Beek jm. 26 j. en C. Lut jd. 86 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3