bestonden uit brood, kleedingstukken, dekens, enz. Een groot aantal mingegoeden nam dan ook aan dezen wedstrijd deel. Tiel, 1 Januari. Eergisterenavond werd alhier eene vergadering gehouden, met het doel om een aldeeling van den Nederl. Protest. Bond op te richten. Dit doel is bereikt, en reeds een bestuur gekozen. Geldekmalsen 2 Jan. Eergisteren hield het be stuur der Nederl. Vereeniging tot dadelijke hulp aan min bezoldigde onderwijzers en ter verbete ring van lage onderwijzers jaarwedden, eene ver gadering, waarin verschillende circulaires werden vastgesteld, die aan heeren inspecteurs, school opzieners en onderwijzers bij het lager onderwijs benevens aan sommige particulieren toegezonden zullen worden. Almelo, 1 Januari. Zoowel alhier als te Enschedé heerscht groote schaarschte aan steenkolen, door dien de toevoer van Duitschland, wegens gebrek aan wagens geheel heeft opgehouden, hoewel zulks tot dusverre nog geen vertraging of stilstand ten gevolge heelt gehad. Men zal weldra genood zaakt zijn, Engelsche kolen te gebruiken, niette genstaande de veel hoogere prijs, die daarvoor gevorderd wordt. Groningen, 2 Januari. In de laatstgehouden raadsvergadering zijn, na eene besloten zitting, ten einde inlichtingen te vragen over de voor dracht van het armbestuur, tot geneeskundigen voor de geneeskundige armenverpleging benoemd de heeren -. J. F. Cohen, H. Beins, J. Th. Sormani en J. C. W. Van Veen; en tot heelkundigen de heeren: A. Th. Folkersma en H. Schreuder. Tot hulponderwijzer aan de school ter voorbereiding voor middelbaar en hooger onderwijs werd be noemd de heer W. Versluys. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zwarigheid gemaakt in het benoemen van de heer L. Posthumus, tot leeraar aan de land bouwschool te Warffum, daar die heer eerst voor die benoemiug had bedankt en zich later weder beschikbaar heeft gesteld. Er moet nu eene an dere benoeming gedaan worden, en men ziet spoedig eene oproeping van sollicitanten te gemoet. Wildervank, 2 Jan. Alen heeft hier dezer dagen het treurige bericht ontvaugen dat kapit. Van Peer van hier, die voor ongeveer eene inaaud te St.-Pe- tersburg rogge had ingenomen, met bestemming naar Rotterdam, in de nabijheid der Doggersbank, door een verbazend dikke mist met zijn prachtige, snelzeilende schoener door een Noorman vlak in de boeg is gezeild. Van Peer, zijne vrouw en de kok waren beneden toen dit ongeluk plaats had, terwijl twee matrozen en de stuurman zich op dek bevonden. Dezen grepen dadelijk het want van den Noorman en zijn daardoor als door een wonder op diens schip gekomen, terwijl het zwaar geteisterde schip dadelijk begon te zinken. Het weder liet niet toe zich bij het wrak op te hou den; men moest de opvarenden laten omkomen. De drie geredden zijn door den Noorman naar Cuxhaven gebracht en over land naar Wildervank gekomen. Volgens hetzelfde bericht is ook door een ander ongeval nog een gezin alhier in rouw gedompeld. De heer Wilkes, kapitein op eene stoomboot van Amsterdam op Konstantinopel en Smyrna, moest op de terugreis van Koustanlinopel Malta aan doen. Behalve vele goederen, had hij 20 passagiers aan boord nieest allen naar Holland bestemd. Even voor het eiland raakte de boot op eene blinde klip werd lek en begon te zinken. Alleen de kapitein en de 2de stuurman kwamen levend aan wal; maar de heer Wilkes overleed kort daarop ten gevolge van de bekomen wonden. De stuurman, die zich nog op Malta bevindt, heeft daarvan aan de familie kennis gegeven. Breda, 2 Januari. De aldeeling van het school verbond alhier, zal op een nader te bepalen tijd stip aan kinderen van 6 tot 14 jaar, die door vesting aan, en door hen verkreeg de gouverneur de noodige inlichtingen aangaande de belegerings werken. Op den 14den December beproefde een Spaansch soldaat in het Engelsche leger te geraken hij werd echter vervolgd en gevangen genomen, hoewel het paard vau een zijner vervolgers door het Engelsche geschut gedood werd. Den volgenden dag werd de deserteur in de nabijheid van het Spaansche artillerie-park opge hangen en bleef zijn lijk tot zonsondergang daar haugen. In Januari 1780 leed het garnizoen groot ge brek aan levensmiddelen. De behoeftigsten leefden slechts van distelen, kruiden eu mos; en vrouwen, kinderen en zwakken werden dagelijks door het gepeupel, dat de bakkerswinkels bestormde, hun rantsoeu ontnomen. Aan dezen nood werd echter te gen het laatst van Januari een einde gemaakt, door de aankomst van admiraal Rodney met eene vloot van eenentwintig linie schepen, ouder bedekking van een groot aantal koopvaardijvaarders. Deze v loot washetgeluktzes bewapende Spaansche vaartuigen en eene vloot van 15 handelsschepen, die vau Billon naar Gadis koers zetten, te bemachtigen. Rodney's vloot voerde alle soldaten-vrouwen en kinderen, die niet voor twaalf maanden van proviand voor zien waren, naar Engeland terug. De gouverneur kocht van de vijandelijke, buit gemaakte schepen getrouw schoolbezoek uitmuntten, geschenken uit- deelen als kleedingstukken, boekeu, spaarbank boekjes enz. Om daartoe de noodige gelden te bekomen, zullen lezingen gehouden worden, die tegen 25 ets. entreegeld door ieder kunnen wor den bijgewoond. Gedurende dit saizoen zullen daartoe optreden de heeren: Dr. Hülsuiann, kapitein van Tueren- hout en Armand Sassen. De tweede der genoemde heeren zal de „algemeeue dienstplichtigheid," de derde //de arbeidersquaestie" behandelen. Middelburg, 1 Jan. Onze geisoleerde toestand wordt meer dan ooit gevoeld en onze stad is van den aanvoer van alle handelsartikelen en ook sommige van dagelijksch gebruik verstoken. Behalve de. spoorboot en de dienst op de Wester- schelde die nog tot Heemskerk wordt onderhou den, bestaat er geen middel van vervoer. Voor Neuzen en lioedekenskerke vertoont zich meer en meer ijs; te Vlistingen loopen nog dagelijks schepen binnen. KOLONIËN. BATAVIA, 24 November. In het mail-overzicht van het Bat. Hand. leest men het volgende: Van den kabel, die Batavia met Singapore verbindt, wordt door den handel en de Regee ring ijverig gebruik gemaakt. Het tarief is voor- loopig vastgesteld als volgt: 20 woorden 5 doll., of tot den koers van ƒ2.75 ƒ13.75; voor elke 10 woorden meer 2.50 doll, of 6.S714. De kabel werkt uitstekend en zonder stoornis. Op handels- en politiek gebied vond niets be langrijks plaats. De kommandant van het leger heeft zijne inspectiereis over Java, die bij het bekendworden van den oorlog gestaakt moest worden, hervat. De heer van den Bossche, lid van den raad van N.-I. maakt zich gereed om naar het vaderland terug te keeren, eene om standigheid, waarin eenige der Europeesche be woners van Sumatra's Westkust aanleiding vinden om eene treurmare aan te heffen, en wel met het oog op de uitstekende diensten, door dat lid aan dat gewest bewezen, en die door hein daaraan nog hadden kunnen bewezen worden. De haudel- stand te Padang vindt hetonbillijk, dat de veilingen der Padaug-koffie voortaan te Batavia zullen ge houden worden. Men meent, dat zulks der Re- geeriDg geen ernst zijn kan, daar toch weldra een telegrafische gemeenschap tusschen Padang en Batavia zal bestaan, en het dan voor den handel vrij wel hetzelfde is. waar de koffie ver kocht wordt. Reeds vóór eeDige jaren is de \raag, waar de Sumatra-Koffie beheorde verkocht te worden, te te Padang of te Batavia, ernstig door de Regee ring overwogen, en heeft zij toen, en onzes in ziens zeer terecht, besloten, dat de veilingen op Sumatra zelf behoorden te worden gehandhaafd. Een blik op het geldelijk resultaat der nog on voltooide spoorweglijn Samaraug-Solo-Djocjo be wijst, dat spoedige voltooiing en vooral uit breiding van het spoorwegnet op Java alleszins wenschelijk is. Gedurende de maand September werd ontvangen een bedrag van ƒ13,368.35 voor reizigers en van 28,225.61 voor koopmansgoe deren, terwijl in het geheel ontvangen werd de som van 47,490.70. Ten behoeve van het departement van Justitie werd op de begrooting van uitgaven voor 1870 een krediet geopend van 60,000. In het uiail-overzicht van den Java-Bode leest men Sedert het vertrek der vorige mail op 16 No vember is de ouderzeesche telegraaflijn tusschen Batavia en Singapore voor het publiek openge steld eu hebben de dagbladen reeds herhaalde lijk telegrammen uil Europa kunnen mededeelen, een groot aantal zwaar geschut en eenige hon derden vaten buskruit, behalve den aanzienlijken voorraad, die door de Engelsche schepeu was aan gebracht. De bezetting was nu in goeden staat vau verdediging gesteld. De voorraadschuren en magazijnen waren opnieuw gevuld, en de solda. ten stelden een vol vertrouwen op de hulp uit het moederland. Door het langdurig gebruik van 't gezouten vleesch eu het gebrek aan groenten, leed men echter veel aan scheurbuik. Op den 7den Juni staken zes Spaansche zoo genaamde vuurschepen, de beide Engelsche oor logschepen eu het ordonnans-schip in de nieuwe molo in braudde Engelsche matrozen openden echter eene kauonnade, waardoor zij trachtten de vuurschepen op te houdeu, bemanden hunne boo- teD en streden dapper tegen de brandende vaartui- geu waardoor het hen gelukte ze ouder de wallen te slepen, waar het vuur gebluscht werd. Ofschoon de vuurschepen met ketens en kabels bijeenge houden werden, zoo gelukte het den Engelscheu matrozen toch, ze uiteen te drijven en aan wal te slepen, zonder dat zij daarbij een enkel man verloreD. Gedurende den tijd, dat de scheurbuik de grootste verwoesting aanrichtte en vele soldaten, voordat zij zich door de ziekte lieten overmeesteren, zich nog op krukken naar hun post sleepten, brachten de Engelsche schepen eeD DeeDsch vaartuig op, wier inhoud anders eerst over eenige dageu, bij aankomst der mail, zou bekend geworden zijn. Een telegram van 8 November uit Londen werd 22 November te Batavia ontvangen, zoodat thans voor het eerst in niet meer dan veertien dagen een telegraphisch bericht uit Europa herwaarts is over gebracht. Dat tijdsverloop zal nog aanmerkelijk korter worden, wanneer eenmaaal Singapore met PenaDg en Peuang met Aiadras verbonden zullen zijn. De kabel Singapore-Penang is aan boord van de William Cory den lOden November via het Suez-kanaal te Singapore aangekomen. De kabel Penang-Madras ligt insgelijks daar gereed, en reeds zijn twee stoombooten aangewezen, de Scanderia en de Edinburg om hem van het eene naar het andere punt over te brengen. Te vens wordt in de jongste berichten uit Australië gemeld (Melbourne, 11 October), dat aau de landlijn naar Port-Darwin, waar de Britsch- Aujtralische kabel via Java eu Timor moet aan sluiten, in twee richtingen met kracht gearbeid wordt. Zoo nadert dat grooie werk met snelheid zijne voltooiing. Het Bataviaasch comité van het Boode Krui heeft bekend gemaakt, dat uit de residentie Soe- rakarta ontvaugen is de som van 7205, waaron der 5547 van Prins Mangkoe Negoro en bloed verwanten. Vóór het inkomen dier bijdrage was de totale ontvangst van het Bataviaasch comité 39.854. Den Isten November arriveerde van de noorde lijke havens hier ter reede het stoomschip Sunda, gezagv. J. J. Easton, o, a. als passagiers mede voerende den vorst van Taroemou en volgelingen, die naar wij vernemen, als een blijk van vriend schap eu hoogachting voor het Ned.-Ind. gouver nement, den gouverneur van Sumatra's Westkust hunne opwachting komen maken. Voor hen, die met Taroemon minder bekend zijn, teekenen wij hier aan, dat het een onafhankelijk rijkje is, ge legen op 2° 41' N. Breedte en 97" 48' O. Lengte. Voorheen was het cijnsbaar aan het onafhanke- kelijk rijk van Atchin, doch het heeft zich van dien baDd weten los te maken en voert eene eigen vlag met donkerblauw veld eu witte kris. Taroemon bezit eene goede en druk bezochte haven en drijft handel in benzoin, gom damuiar en peper. Heden is de radja, begeleid door een eerewacht en begroet door negen salutschoteu, bij het hoofd van dit gouvernement met de ge bruikelijke plechtigheid ontvangen. Sumatra Cl.) Samaramg, 15 November. Langs den nieuwen weg van Goendih naar Poerwodadie zijn reeds ter verdere expeditie per spoor naar Solo onge veer 10.000 picols rijst vervoerd. Dit cijfer is zeer aanzienlijk, wanneer men bedenkt, dat de weg nog niet voltooid was op het gunstige oogenblik, d. i. bij deD aanvang van den oogst, wanneer de rijst in het Solosche nog dour en dus de aanlei ding tot speculatie het grootst is. NaarSamarang is natuurlijk slechts zeer weinig rijst vervoerd, daar de transportkosten van Goendih herwaarts veel te hoog zijn, vooral voor dergelijke goed- koope producten. Alen rekent dat in gunstige rijstjaren de uitvoer van dat product uit het Gro- bogansche Daar Solo niet minder dan 150.000 pi- cols zal bedragen. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandach Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof' naar Europa, wegens ziekte, aan den ads.-rea. van Teinanggoong D. Meijer, en aan den commies bij de algemeene rekenkamer K. N. Hoorweg. Benoemd: Tot pred. bij de prot. gemeente te Amboioa, de ben. pred. bij de prot. gem. J. Van der Ventot coutr. 2de kl. bij het binn. bestuur in het gouv. Celebes de contr. 3de kl. bij het binn. best. in de res. Amboina D. N. F. Kiehl; tot controleur 3de kl. bij het binn. best. in de resid. Amboina, de ambt. ter besch. in het gouv. Celebes G. W. W. C. dat eene lading citroenen en Sina's-appelen van Malaga aan boord had. Gretig vielen de zieken op dien kostelijkeu buit aan, en binneu weinige dagen waren zij hersteld. De Spaansche kanonneerbooten verhinderden echter alle verbinding met de Afrikaansche kust en de bezetting was daardoor hoofdzakelijk op wijn, spiritus, suiker en andere levensmiddelen aangewezen, die door middel van kleiDe booteD van Minorca aangebracht werden, die moedig en meestal met het beste gevolg de blokkade trot seerden. Op den 12den November liep een Engelsch koopvaardijschip, nadat het met verschillende gewapende Spaansche vaartuigen slaags geweest was, met eene lading kaas, ham en aardappelen de haven binnen. Twee dageu later stelde de vijand twaalf kanonnen in de nieuwe batterijen op, waardoor het hem gelukte den stadsmuur, benevens de hoofdstraten en de. verbinding met het noordelijke gedeelte der vesting met goed ge volg te beschieten. Daar de Spaansche kanonneer booten hun vuur des avonds naer de liohten 6chenen te richten, die in de huizen langs de wallen zicht baar wareD, zoo werd het bevel gegeven, dat voor 't vervolg in geen huis, waarvan de rainen naar de zeezijde gelegen waren, na zeven uren des avonds licht mocht gebrand worden. Wordt vervolgd.) Baron van Hoëvelltot ambt. bij het binn. best. in het gouv. Celebes de klerk bij het depart, van onder wijs, eeredienst en nijverheid M. H Witbols Feugeu. Bij de landelijke inkomsten en cultures. Tot contro leurs 1ste kl., de contr. 2de kl. Jhr. H. A. De Geer, K. W. H. Ligtvoet en A. Van der Gon Netscher; met bepaling dat de contr. Ligtvoet werkzaam zal blijven bij de statistieke opname. Tot contr. 2de kl. G. C. A. Halewijn, en de ambt. ter besch. T. AIou- nier, Mr. C. C. A. Van Burg en E. L. Muller. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland aan den offic. van gezondheid lste kl. P. J. 't Hooft; een tweej. verlof naar Ned. aan den kapit. der inf. G. L. Van Doornum en aan den laten luit. der inf. G. A. Van Dijck. Ontslagen: Op verzoek eervol, wegens licham. ongesteldheid, de" spijsverz. bij het groot milit. hosp. te Samarang J. B. Veltman. Bevorderd: Bij het korps der genie, mineurs en sappeurs, tot maj., de kapit. K. F. Caspersz; tot kapits., de lste luits. C. Krabbe, C. R. Van Lennep en H. J. C. W. Lutjens, benevens de lste luit.-adj. bij den dir. der genie en insp. der sapp. JC. Dozij tot lste luits., de 2de luits. P. L. Dumoulin, G. H. W. Van Haeften, F. C. A, Heijligers, J. Th. Kan- nemans, L. V. Dingemans, J. J Hellendoorn, F. D. Kloesmeijer en H. WLettink. Bij het korps maga zijnmeesters en conducteurs der genie, tot magazijnm. der genie van de lste kl. (rang van kapit.), de maga zijnm. 2de kl. J. Jarman; tot magazijnms. 2de kl., de magazijnms. 3de kl. H. C. Freriks en C. S. H. Vollpreckt. Hersteld in act.: De kapits. A. C. H. Ahn en M. C. E. Ruempol, beiden op non-act., in ver band daarmede resp. geplaatst bij het garn.-bat. van Palembang en het 11de bat. bij het korps genie, mineurs en sapp.de kapit. W. J. Leers op non-act. Departement der Marine. Door den Schout-bij Nacht, komm. der zeemacht en chef van het Departement der Marine in Ned. Indië. Benoemd: tot machin.- leerl. lste kl. bij den dienst der gouv .-marine, de mach.-leerl. 2de kl. bij dien tak van dienst A. Hamwijk. BUITENLAND. Dulteohland. Uit het Hannoversche wordt aan de Arnb. tt. dd, 29 December, het volgende geschreven ztAIogen de zaken van Koning Wilhelm nog altoos tamelijk goed gaan in Frankrijk,d-wij ver langen hoe langer hoe meer naar het einde van den ongelukkigen oorlog en de schandelijke men- schenslachterij.Vervloeke.il de bewoners van Frank rijk den oorlog, wij vervloeken hem niet minder Wij zien het zeer goed in, dat ook voor ons op de door bloed gedrenkte velden vaD Frankrijk niet veel goeds zal wassen. De lofliederen onzer provinciale bladen, die vodden, die op kommando en voor het geld der Regeering schrijven, walgen ons, en zijn des te schandelijker, daar er bijDa geen huisgezin is, dat niet een dood of verminkt naastbestaande te betreuren heeft. Waarom zouden wij wenschen, dat nog meer menschen onder den Pruisischen korporaalstok worden gebrachtvoe len wij niet het geluk, Pruisen te zijn, helaas! sterk genoeg? Een schoon eenig Duitschland, dat, wat ons thans een tirannieke, heerschzuchtige, gewetenlooze minister, met behulp van of steu nende op een ouden, ijdelen soldateDvorst, op jon kers, geestelijken en beulsknechts heeft geschon ken! Ongelukkig of verblind volk, dat uit zulk eene bron meent vrijheid en welvaart te erlan gen I Onze teruggekeerde soldaten klagen zeer, dat zij, daar de oude „Zopf" toch nog altoos onder het Pruisische leger machtig heerscht, veel van nuttelooze kwellerijen uit te staan hadden; zij klagen voorts, dat zij de liefdegiften eerst dan ontvingen, wanneer de officiereu enz. het beste hadden behouden. Deze soldaten zeggen ronduit, dat het eene leugen is, dat de soldaten bij Parijs het bombardement verlangen; zij verlangden alleen, dat aan den oorlog een einde wierd ge maakt, Aloge de Pruisische, god, de voorzienigheid van adelaar Wilhelm, of de goden aller zwarten en witten veel geluk in de urn des noodlots voor 1871 voor ons mengen wij hebben het bitter, bitter noodig." Fra nkrUk. Van het oorlogstooneel is de bezetting van deD AIont-Avrou door het 12de Noord-Duitsche leger korps (de Saksers) het belangrijkste feit der laat ste dagen. Mout-Avron was een voorwerk van het fort Rosny, en oorspronkelijk niet in de for tificatie lijn begrepeD, maar door Trochu tot dit doel ingericht. Als zoodanig heeft de AIont-Avron dan ook zijne diensten gedaan, vooral tijdens den laalsten uitval tegen de positiën der Saksers; van hier uit wierpen de mobielen zich op de Villa Evrard eu de Maisnu Blanche, waar de Saksische voorposten waren opgesteld, en het ver dragend geschut dekte de Fransohe troepen tot voorbij den zoom van het bosch van Bondy. Het schijnt dan ook dat, na den laatsten uitval, het besluit is genomen, om het vuur der Duitsche kanonnen met kracht te richten tegen dezen geavanceerde stelling, en de Franschen het plateau te doen ontruimen. Daar de berg echter wordt geflan keerd door de forten Rosny e.D Nogent, was het noodig, het vuur ook tegen deze forten te openen, eu sedert den tweeden Kerstdag heeft de Saksi sche artillerie zich onledig gehouden met het be schieten dezer drie punten. Den 2Ssten werd het plateau uit 76 stukken belegeringsgeschut bescho ten, hetgeen een denkbeeld geeft van de krachts inspanning, die de belegeraars moesten ontwik kelen. Immers wauneer voor een geavanceerd schanswerk reeds zooveel wordt vereischt, dan kan men nagaan, wat de eigenlijke forten zullen vorderen. Aan den avond van den 28sten zweeg

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2