N». 3343. A". 1871. Dinsdag 3 Januari. I Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". SCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN Voor iederen regel0.15 Grootere letter# naar de plaatsruimte die zij 'beslaan. Leiden, 2 Januari. Tot gewone hoogleeraren in de medische facul teit aan de Hoogeschool te Leiden zijn benoemd Dr. J. A. Bogaard en Dr. T. Zaaijer, buitenge wone hoogleeraren in voorschreven faculteit. Bij de Hoogeschool te Utrecht is tot buitenge woon hoogleeraar in de medische faculteit benoemd Dr. Th. W. Engelmaan, adsistent hij de physio- logie aan die Hoogeschool, met bepaling dat hij rating zal nemen in den academischen senaat in die faculteit en in zijne tegenwoordige lïkking werkzaam zal blijven. aar we vernemen heeft de heer Mr. A. F. L. gory, substituut-officier van justitie bij de ndisèements-rechtbank te Utrecht, bedankt de hém aangeboden betrekking van hoog. iar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid i het Athenaeum Illustrum te Amsterdam, die de benoeming van Mr. A. E. J. Modderman t hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden de afgeloopen week zijn dagelijks in het thuis alhier opgenomen van 215 tot 236 vol- v. ;en personen en van 96 tot 121 kinderen. Als eene bijzonderheid kan men mededeelen dat het aantal wagens der exploitatie maatschappij als een gevolg der tegenwoordige tijdsomstandig heden in Pruisen voor troepen-en ander vervoer, zoo aanzienlijk is gestegen dat het goederenver voer daaronder aanmerkelijk zou kunnen begin nen te lijden. Op onderscheidene stations liggen aanzienlijke hoeveelheden goederen opgestapeld wachtende op gelegenheid ter verzending. De ingevallen vorst maakt dezen toestand nog on aangenamer. Men verneemt dat de directie der exploitatie maatschappij besloten heeft zoo moge lijk afdoende maatregelen te nemen om verdere in beslagname van materieel te voorkomen en het reeds in beslaggenomen zal trachten terug te bekomen. Ook op de Zwitsersche spoorwe gen ondervindt men denzelfden invloed in niet minder hinderlijke mate. De heeren Mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, Commissaris des Konings in Limburg, en Jhr. G. J. G. Klerck, Adviseur voor de Staats spoorwegen, zijn door den Koning aangewezen, als Commissarissen voor Nederland, tot regeling der aansluiting aan de Pruisische grenzen van den spoorweg van Boxtel naar Kleef en naar Wesel, met de tot dat doel door de Bondsregee- riug benoemde Commissarissen, de heeren König, geheim legatieraad, en Duddenhausen, geheim regeeringsraad. De onderhandelingen zullen te Berlijn gevoerd worden, Een onlangs in sommige bladen te dezer zake medegedeeld bericht was, wat de benoeming der Ned. Commissarissen betreft, voorbarig. Sloomp het huis ten Bosch aan een elite-kring van dames en heeren gelegenheid gegeven om zich met schaatsen rijden te vermaken, ook door vele leden onzer diplomatie moet van die vereerende uit- nooding gebruik gemaakt worden. Volgens ooggetuigen moet het gezicht ook door de speciaal daarvoor bestemde toilletten, vooral der dames, allerprachtigst zijn en zijn er onder de deelnemers aan dit oud Ilollandsch volksvermaak dames, die 't hunne zusteren in de noordelijke provinciën in vaardigheid en sierlijkheid volstrekt niet gewonnen geven. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft als naar gewoonte, te Soestdijk onder de werk lieden en arbeiders van het domein Soestdijk 500 doen uitdeelen, ter tegemoetkoming in hunne winterbehoeften. Dat die gift in deze dagen van koude en vorst algemeene dankbaarheid wekte, behoeft geen betoog. De talentvolle Belgische schilder van Schendel is den 28sten December 11. te Brussel overleden. H. M. de Koningin heeft in de laatste dagen op de gereserveerde vijvers van HD. buitenverblijf Blijkens bij' het departement van koloniën ont vangen berigt van de British Australian Telegraph- company, is de onderzeesche telegraaphleiding tusschen Madras en Singapore gelegd, en zal zij binnen weinige dagen voor het verkeer geopend worden. De Staats-Gouranl behelst de volgende rivierbe- richten Keulen, 31 December. Waterstand 9 voet 3 duim boven nul. Het drijfijs bedekt nog steeds bijna de helft der breedte van de rivier. Nijmegen, 80 December. In den toestand van het ijs geene verandering. Temperatuur 21° F. Arnhem, 30 December. Idem. Westervoort, 30 December. Idem. Vreeswijk, 30 December. Geene verandering in den toestand van het ijs. Waterstand 4.02 meter -+- AP. of 2.50 meter onder noodpeil. Val 0.26 meter. Gorcum, 31 December. De nieuwe Merwede voert veel ijs af; het is nog doordrijvende. Wa terstand te Gorcum, 2.88 meter 4- AP., te Wer kendam 2.45 meter 4- AP., te Paulownalioeve 1.95 meter 4- AP. en te Ottersluis 1.55 meter 4- AP. Maastricht, 31 December. De twee bogen der Maasbrug naar de zijde van Maastricht blijven steeds met ijs bezet, Z. M. heeft F. J. H. baron van Voorst tot Voorst benoemd tot burgemeester van Zevenaar, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van PannerdeD. Z. M. heeft P. A. Van Thiel benoemd tot bur gemeester der gemeente St.-Michielsgestel. Z. M. heeft aan Mr. J. R. E. Uytermark Riet- velt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als lid en vice-president van het coilegie van regenten over het huis van arrest te Gorinchem, ouder dankbetuiging voor de .diensten door hem als zoodanig bewezen, en benoemd tot lid vaD genoemd coilegie J. Van der Toorn, inge nieur van den waterstaat 1ste klasse, woonachtig te Gorcum; zijnde voorts het vice-presidium van dat coilegie opgedragen aan het lid A F, Visser van Yzerdoorn. Z. M. heeft W. A. Camp, gepensioneerd kolonel der artillerie, laatstelijk militie-commissaris in het 2de militie-district der provincie Noord-Holland, benoemd tol ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Z. M. heeft uan G. J. Veltman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de rus tende schutterij, bij het 5de batt., 2de comp. in de prov. Zuid-Holland en in zijn plaats benoemd A. Van Aalst thans schutter. BlNNEKfLAND. Amsterdam, 1 Januari. De Zoulogieclie tuin alhier heeft weder een verlies geleden door het sterven van een der drie Olifanten, die van Sumatra. Wiksp, 1 Januari. Eergisteren werd alhier op dë Weespervaart eene hardrijderij met narresle- den gehouden, waaraan door 9 personen werd deelgenomen. De prijs, bestaande in een volledig narretuig, werd behaald door den heer v. d. Kroon, te Baambrugge, en de premie, een paardenhoofd- stel, door den heer J. Beijers Jz., alhier woon achtig. Door het fraaie weer begunstigd, en onder een groolen loevloed van toeschouwers is alles in de beste orde afgeloopen. 's-Gravenhage, 2 Januari. H. M. de koningin heeft dezer dagen de tweede alhier opgerichte volksgaarkeuken in de Torenstraat met een bezoek vereerd. H. M. heeft zich tot in de geringste bij zonderheden aanwijzing laten doen van hetgeen deze zoo nuttige inrichting betreft en heeft zich zeer voldaan betoond zoowel over de doelmatig heid van de localiteit met al wat daartoe behoort, als over de spijsbereiding. Met inüig leedgevoel werd dezer dagen het verlies vernomen van een nog jeugdig lid der balie alhier, wiens overlijden uit hoofde van bui- tenlandsche betrekkingen tot dusverre nog niet werd gemeld. Den 28sten Dec. j.l. is op ongeveer achtendertig- jarigen leeftijd overleden de heer Mr. Jacq. Léon, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die zich als schrijver op administratief rechterlijk gebied, inzonderheid wat het gemeentewezen betreft, heeft doen kennen. Gedurende verscheiden jaren was hij redacteur van het Weekblad voor Burgerlijke administratie, welke taak hij slechts weinig tijd geleden aan andere handen toever trouwde, Zoowel in het Rechtsgeleerd Tijdschrift Themis als in den Tijdspiegel, kwamen nu en dan zeer goed bewerkte opstellen van hem voor. Nog in een der laatste n°. van laatstgemeld tijdschrift komt eene bijdrage van liern voor „over de jaar wedde van den openbaren onderwijzer" dat in het jongste ri°. van den Wekker is overgenomen met deze bijvoeging: „Het is gevloeid uit de pen van een man, die tot zijn laatste dagen de be langen van het openbaar onderwijs krachtig voor stond". Ook eenige geschriften van den overledene zagen het licht o. a. het belangrijk werkje over de wissel-arbitrage. Hij was een der eerste ste nografen bij de Staten-Generaal, Dit weinige zal reeds doen beseffen dat hij zich onderscheidde door een werkzamen en vluggen geest, door grooten ijver en door degelijke kennis, en dat men, indien zijne loopbaan langer had mogén zijn, nog zeer veel van hem had drogen verwachten. In wat van zijne pen het licht heeft gezien zal men het bondige niet miskennen. Dat zijn overlijden diep betreurd wordt door zijne gade, ouder9, en naaste betrekkingen behoeft wel niet te worden vermeld; bij de ter aarde bestelling van den vroeg ontslapenen op eergisteren maakte de heer Mr. A. W. Jacobson, een iijner acade mievrienden, zich met eenige treffende woordëil ten tolk van de gevoelens die allen die Jac. Léofi hebben gekend hem toedroegen en hij zal gewis' ook in hunne herinnering blijven voortleven/ Gorcum, 1 Jan. Ook hier heeft men behalve' eene doelmatige cantine voor de militairen, waarin zich een biljart en andere spelen bevinden, eeiie boek-verzameling opgericht tot zedelijke ont wikkeling van den militair, die reeds 300 nom mers telt. Tevens mag niet onvermeld blijven de daarstelling van een klein muziekcorps en de zorg voor het bijwonen door militairen van toe- gangsvrije voorstellingen van allerlei aard, lezin gen enz. Utrecht, 1 Januari. Eergisteren omstreeks 4 uren werd hier door het 7de en 8ste regiment infanterie een executie-parade gehouden, waarbij zekere J. H. van liet regiment vesting-artillerie wegens desertie in tijd van vrede, met vrijwillige aanmelding, is gestraft met het afnemen der ko karde voor een jaar en detentie. Driebergen, 1 Januari. Ook in deze gemeente hebben de pokken zich vertoond, doch schijnt den aard der ziekte minder gevaarlijk te zijn, daar er lot nog toe slechts een sterfgeval daaraan heeft plaats gehad, van eene uit Utrecht komende vrouw. Men hoopt dat de heerschende koude den voortgang der ziekte zal tegenwerken. Arnhem, 2 Januari. Het burgerlijk armbestuur alhier ontving gisteren door de welwillende tus- schenkomst van den heer H. L. Bleckmann, van een onbekende, ten behoeve der algemepne armen de aanzienlijke gift van 161 paar wollen wanten, S0 dito kousen en 120 dito sokken, die onver wijld door tusschenkomst der diaconlebesturen, onder de behoeftigen der verschillende gezindhe den zullen worden verdeeld. Moge dit waarlijk schoone voorbeeld navolging vinden, bij dezen barren winter, waar zoovelen gebrek en koude lijden. Bemmel, 31 December. Gisteren had alhier een hardrijderij op schaatsen en sleden plaats, geor ganiseerd met het doel om het streven naar genot gepaard te doen gaan aan de zucht tot weldoen, dat zeker als navolgenswaard aan te bevelen is. De prijzen namelijk, aangeschaft uit de gelden door de notabelen dezer gemeente bijeengebracht, EHI\E BELEGERING VAN DEN OllDEN STEMPEL ,'4 Bij de zoo veelvuldige beschrijvingen van be- legeringen, volgens de thans gevolgde regelen der strategie, is wellicht het verhaal eener belegering van den ouden stempel, niet van belang ontbloot. .B Eerst in 't jaar 1704 kwam Gibraltar in het bezit van Engeland, toen het namelijk den Span jaarden ontrukt werd door admiraal Rooke, die. met eene vloot naar de Middellandsche Zee was gezonden, om den aartshertog Karei van Oosten rijk behulpzaam te zijn, zich van den Spaan- schen troon meester te maken. In de helft van dat jaar werd de rotsvesting door de Engelsche soldaten en matrozen bestormd en vermeesterd, j tui reeds in het begin van het volgende jaar had de vesting eene geregelde belegering door de tr'anschen en Spanjaarden te verduren, die echter onverrichter zake moesten aftrekken, nadat zij ongeveer tien duizend man door het Engelsche geschut en ziekte verloren hadden. De aanval werd in het jaar 1726 hernieuwd en de belege ring van de zijde der Spanjaarden voortgezet, totdat het verlies der belegeraars omstreeks 30 duizend man bedroeg. In het jaar 1779, toen Spanje de Engel, schen te gelijker tijd, èn met Frankrijk èn met de Amerikanen, in een oorlog gewikkeld zag, nam het opnieuw de kans waar om eene poging tot herovering der Hercules-zuilen te wagen. Spauje sloot daartoe een geheim verdrag met den keizer van Marocco, waarbij deze den toevoer uit de harens van Tetuan en Tanger verbood. Gene raal Eliott, een dapper, oud-gediende, was toen ter tijd gouverneur der rots, terwijl de bezet ting der vesting uit 382 manschappen der En gelsche en Hanoversche troepen en het getal der belegeraars uit drieëudertigduizend en 83 Fransche en Spaansche soldaten bestond. De verstandige en bedachtzame gouverneur liet onmiddellijk groote vaten met aarde gevuld ter versterking der vestingwerken opstellen en beval aan vijfhonderd Joden en Genueezen, daar mede de zandhoopen gelijk te maken, die zich in de nabijheid der tuinen op het neutrale grond gebied bevonden, opdat de vijand bij het voort rukken geene beschutting achter de lage batterijen zou vinden. Daar het getal artilleristen van 't garnizoen slechts zeer gering was, zoo werden er honderd-en-tachtig Jinie-soldaten uitgekozen, oin zoo spoedig mogelijk het zware geschut te leeren bedienen. Op den 16den Juli werd de ha ven door de Spanjaarden met een eskader geblok keerd; terwijl een tweede escader in de baai van Algeziras voor anker ging liggen en eene waak zame blokkade daarstelde. De gouverneur zond echter eenige soldaten uit, om langs de kusten struiken te verzamelen voor schanskorven en nam eenige zeer belangwekkende proeven, met gloeiende kogels, „gebraden aard appelen" zooals de soldaten ze noemden, die na derhand van groot nut bleken te zijn. Op den 12den September liet de gouverneur, om den aanhoudenden toevoer, dien de vijand aan ammunitie en schamkorven ontving, te be letten, uit die batterijen bet vuur op de vijfhon derd Spaansche mijnwerkers openen, die de noor delijke grachten van het fort St.-Philippe.met aarde trachtten te vullen. Hierdoor werden de voorposten uit hunne hutten gedrevende wagens moesten aftrekken en de artillerie trok in wan orde naar het hoofdkwartier terug, maar de Spanjaarden (zoo luidt een bericht uit dien tijd) stonden op te grooten afstand, omtrent eene rnijl •J Mcd bedoelt bier de Engelsche mijl, waarvan er 46 op 10 iluitsche mijlen gaan. en de bommen zonken zoo diep in het zand dat er slechts weinige uiteensproDgen. Om Gibraltar zooveel mogelijk voor het aanstaande bombarde ment te beschermen, werd het plaveisel van het noordelijke deel der stad opgenomen, de torens der meest bedreigde gebouwen afgebroken, en op verschillende plaatsen werden dwarsbalken aan eengevoegd om de straten te beschutten. De ingenieurs lieten aan de beide uiteinden van het noordelijke rotsfront een kanon plaatsen; de artilleristen, die te ongeduldig waren om af te wachten totdat er een weg gebaand was, sleep ten met groote krachtsinspanning een 74ponde.r op de steile klip en beschoten den vijand. Op den 20sten October zag de bezetting met het aanbre ken van den dag, tot hare groote verwondering vijfendertig schietgaten in de vijandelijke ver schansingen geopend, daar er nu drie batterijen in gereedheid waren gebracht. In de maand November begon reeds de pro viand van het garnizoen schaarsch te worden en deed zich vooral het gebrek aan vleesch gevoelen. De gouverneur, een zeer matig man, die zelden iets anders gebruikte dan groente, podding en water nam de proef om een week lang van vier ons rijst, per dag te levén. In den nacht vbd den UdeD November kwamen er twee deserteurs van de Waalsche gardeinde

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1