bien provoquer une résolution plus fraDche de la part de I'Angleterre qui, si elle se prononfait, entrainerait la Belgique a la fois intèressée et alliée du coté du Luxembourg et de la Hollande. Bij den burgemeester van Amsterdam is ont vangen de som van f 5000, ten behoeve der alge- meene armen aldaar. De vestiging van den heer Motley in de residentie is, naar een Amerikaansch blad aan een particu lier schrijven van den geschiedkundige aan een zijner vrienden ontleent, het gevolg eener uit- noodiging, die onze koningin hem deed toekomen. De heer Motley schrijft, dat hij die eervolle en vleiende uitnoodiging met erkentelijkheid heeft aangenomen en er aan gevolg zal geven, zoodra hij alle zaken der Amerikaansche legatie in Lon den aan den eersten secretaris heeft overgedragen. Vod.) Gisteren overleed te 's-Hage na eene kortston dige ziekte, op 36jarigen leeftijd, Jhr. W. Ph. Sandberg, commies bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken. Vroeger chef van het bureel voor statistiek in de provincie Overijsel, had de overledene vooral de statistiek tot het veld zijner wetenschappelijke werkzaamheid gekozen, waar van verschillende belangrijke artikelen, o. a. eene zeer belangwekkende studie over bevolkingssta tistiek in het laatste nummer van De Economist, het bewijs leveren. Sedert 1866 was hij aan het Departement van Binnenlandsche Zaken werk. zaam en wel bij de afdeeling Armwezen. Het is bekend dat de in den loop van dit jaar tot wet verheven herziening der Armenwet, die zeer werd geroemd, ook zijn werk is. Zijne groote humaniteit, degelijkheid en bekwaamheid zullen zijn verlies diep doen gevoelen. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer Van Sypestein, lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad, gisteren (Donderdag) het ongeluk heeft gehad een arm te breken. Naar omstandigheden bevindt hij zich thans wel en kan men dus 6poedig weder zijne genezing te gemoet zien. Dagblv. Z.-H.) De Minister van financiën heeft den 14den Dec. jl., aan de provinciale inspecteurs der di recte belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te kennen gegeven, dat de tijdelijke dienst als commies der directie, visiteur of com mies bij den actieven dienst, der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, moet wor den medegerekend voor de beoordeeling der aan spraken op bevordering, wanneer namelijk die tijdelijke diensten onmiddellijk door definitieve benoemingen zijn opgevolgd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat van Maandag den zestienden Januari 1871 af, ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën in de Spinhuissteeg te Amsterdam, zullen worden afgegeven uieuwe bladen coupons voor tien halfjaren rente der schuldbekentenissen, ten laste van het voormalig Amortisatie Syndi caat, rentende 314 ten honderd in het jaar. Die afgifte zal geschieden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte bewijzen tot het bekomeu van nieuwe coupons na 1". October 1870, welke bewijzen aan voormeld kantoor moeten worden ingeleverd, vergezeld van behoorlijk ingevulde nommerlijsten, waarvoor aldaar formulieren ver krijgbaar zullen zijn. Het Koninklijk besluit van 22 October 11., waarbij buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, eene com missie is beuoemd van personen, waaraan de Nederlandsche inzenders op de van 1 Mei tot 30 September 1871 te Londen te houden tentoonstel ling van nijverheid en kunst de behartiging hun- mij daartoe dwingen. Waar moet ik die arme, beklagenswaardige zoeken in de wijde wereld, daar ik niet eens uitvorschen kon of zij Frank rijk verlaten heeft of niet. Dat zij zich naar Duitschland heeft begeven vermoed ik slechts, daar het haar vaderland is; maar Duitschland is zoo groot en ik ken noch haar geboorte plaats, noch hare familie, en de oproepingen, die ik in de couranten liet plaatsen, bleven tot heden on beantwoord. Laat mij dus hier in deze eenzaam heid, die mijn hart goed doet, al brengt zij mij ook geen vrede; vrede kan zij, zij alleen mij geven. Zal ik ze echter weer vinden, zal mij de troost, de eenige, die ik zoo vurig begeer, nog bescho ren worden, zoo kan ze mij hier even goed ge worden in de eenzaamheid van het gebergte, als daar buiten in de wereld. Daar zou de onrust mij verteeren voor dat ik mijn dagwerk had vol bracht; ik zou mijn voeten doorloopen op de straten, ik zou iedere bleeke, treurige vrouw vol angst in het droevige vermagerde gelaat staren, ik zou ieder kind met blonde krullen naar zijn naam vragen in eeuwigdurende rustelooze angst, of ik ze ook mocht vinden, ik zou verder en verder trekken en altijd zoeken en nimmer vinden I" Hij hield; hier uitgeput op en liet zijn vermoeid hoofd achterover in ziin stoel rustenmevrouw ner belangen kunnen toevertrouwen, is, gelet op het door de bedoelde commissie gedaan verzoek, daartoe strekkende, dat hare benoeming moge worden ingetrokken, omdat haar de middelen ontbreken, om de haar aangewezen taak naar behooren te vervullen, te rekenen van den 24sten December ingetrokken en buiten werking gesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1871, bij de Koninklijke Bibliotheek definitief benoemd: tot onder-bibliothecaris Th. Ch. L. Wijnmalen, th. doet.; tot amanuensis J. A. Deketh. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1871, benoemd tot plaatsvervangend districts-veearts H. J. Prakke, te Leeuwarden. Z. M. heeft aan den heer A. E. Smorenburg, apostolisch prefect van Mongolië, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van Saphier, hem door Z. M. den Keizer van China geschonken. Z. M. heeft benoemd tot landmeter van de lste klasse bij het kadaster, den heer A. Van Gestel, thans landmeter van de 2de klasse. Z. M. heeft aan C. F. Hom, laatstelijk postop- ziener te Tjibinong (Buitenzorg), thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1871, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan ver zoek, aan den luit.-kol. der artillerie van het leger in Nederl. Indië W. Woutersz, thans met verlof in Europa, met ingang van 1 Jan. 1871, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. DE PERIODIEKE PERS. „Oudejaars-vcrdriel" noemt Het Noorden zijne over denking over het jaar 1S70. Het is moeilijk nu reeds de rekening over het jaar 1870 af te slui ten, oindat de groote gebeurtenis van dat tijd perk nog niet is afgeloopen. Maar Hel Noorden kan niet gelooven, dat er iemand is die over het jaar 1870 voldaan zal zijn. Nooit is sterker teleurstelling gevolgd op grooter illusiën. Wij traden het tijdperk in met de hoop op eene liberale regeering in Frankrijk en haar gevolg, een langdurig verzekerden vrede. Helaas! het bleek al spoedig dat Napoleon III en vrijheid twee onverzoenlijke denkbeelden vertegenwoordigden. Zijne eenige bedoeling was de redding zijner dynastie. Ollivier verklaart nog den 30sten Juni van de tribune in het FTan- sche Wetgevend Lichaam, dat de vrede nooit meer verzekerd was dan op dat oogenblik, en reeds in de helft van Juli wordt de oorlogsverklaring Pruisen naar het hoofd geslingerd. Toen gingeu ieder de oogen open; Napoleon en zijne raads lieden hadden het volk af'geledi en betooverd door vrijheden, om den oorlog te kunnen voorbereiden, dien hij voor zijne dynastie noodig achtte. Alles was schijnvertooning geweest; op de kortstondige illusie is teleurstelling gevolgd. De Koning van Pruisen beroept zich tegen het geweld van den aanvaller op het Duitsche volk, en het Duitsche volk trekt in kalme opgewon denheid, wel bewust van den moeilijken strijd, maar voornemens hem niet op te geven, naar de grenzen. Frankrijk werd slag voor slag over wonnen, Napoleon III moest zich gevangen geven. Het doel van den oorlog was bereikt, en het Duitsche volk dacht spoediger dan het zich had voorgesteld naar zijne haardsteden te kunnen terugkeeren. Maar neen De glorie benevelde het gezicht van den Pruisischen Koning; hij wilde naar Parijs. „Het volk werd opgeofferd, zooals gewoonlijk." Parijs is nog niet gevallen. En in dien tusschentijd is de edele Duitsche hartstocht geweken, omdat Duitschland zelf niet weet, waarom de bloedige oorlog wordt voortgezet. Het Noorden is wederom teleurgesteld en zijne Van Bork zweeg diep geschokt, zij waagde het niet hem in dit oogenblik troost toe te spreken, maar zij gevoelde diep, dat hij hulpbehoevender was dan zij zelve, en dat gevoel, dat zij als zwakke, verlatene vrouw als het ware vrij en sterk te genover een man stond, die zij nog voor weinige jaren in volle geestes en wilskracht, bedaard, en overlegd had gekend, gaven haar vereenigd met de bittere noodzakelijkheid die haar op hare eigene krachten aanwees, plotseling een vastheid van geest en onverschrokkenheid, die haar nim mer eigen waren geweest. De chevalier gaf overigens niet lang toe aan zijn gevoel, hij hield er niet van om anderen te diepe blikken in zijn gemoedstoestand te doen slaan en hij bracht het gesprek dus op de zaken van Marie terug. „Mijne tegenwoordigheid zou u dus weinig ba ten," begon hij weer, daar ik in M., nagenoeg even onbekend ben als gij, en minder geschikt om met de menschen om te gaan; voor de gewone omstandigheden kunt gij, als u de taal lastig valt, altijd Felix als tolk gebruiken, hij spreekt heel goed Duitsch zooals ik straks ge hoord heb, toen hij met de oude keukenmeid sprakvoor uwe zaken moet gij een advocaat hebben, en om u een goede keus te verzekeren, zal ik aan mijn bankier, den heer Ephraim Ra- sympathie voor Duitsch land verandert in me delijden voor het zwaar geteisterde Frankrijk. De vernedering van het keizerrijk had dade lijk gevolgen. Rome raakte zijne Fransche bezet ting kwijt, en Victor Emmanuel maakte van de gelegenheid gebruik om de eenheid van Italië te volmaken. Geen gejuich ging op, toen de Ita- liaansche vorst Rome innam. Waarom? Hel Noor den dat dit beweert, meent omdat dit groote denk beeld door een vorst was gebruikt, om zich zeiven te bevoordeelen, en dat het volk voor hem, en niet voor zich zelf, zijn bloed en alles had veil gehad. We kunnen het mis hebben, maar dachten tot- nog-toe dat juist de volksdrang Victor Emmanuel noopte om het Italiaansche rijk éen te maken. De derde ondergang van de eeuwenoude mo narchie heeft dan ook Het Noorden wederom te leurgesteld. Het Noorden is er door in zijn democratisch ge voel geschokt. Waarheen ook het oog gericht worde, de ge beurtenissen van 1S70 wekken eene aandoening van verdriet. In België een clericaal ministerie, in Spanje heeft men na lang zoeken een Koning gevonden, maar wie zal zoo vermetel durven zijn om te meenen, dat met den nieuwen Koning ook het einde der beroeringen in Spanje zal ge vonden zijn? Engeland heeft zeker twee gewichtige hervor mingen tot stand gebracht: de Iersche kerk- en Iersche land-quaestie. Maar Engeland heeft in den laatsten tijd meer dan ooit ondervonden. Zijne politiek heeft het onmachtig gemaakt eenigen bemiddelenden invloed uit te oefenen, om aan den oorlog een einde te maken. Zelfs moest En geland van Rusland eene scherpe beleediging ver duren. Voor hen, die in Engeland den steun zien der kleine staten, was dit een gevoelige slag. Ook zij werden in dit opzicht teleurgesteld. Over de onfeilbaarheidsverklaring spreekt Het Noorden niet. „Over de oufeilbaarheidsverklaring spreken wij nu niet. Van hoeveel invloed deze had kunnen zijn voor Europa, wanneer de vrede niet verstoord was geworden, de uitspraak der concilie-mannen is door het gekletter der wapenen verdoofd zij heeft geen dieperen indruk gemaakt dan de aan bieding van de Duitsche keizerskroon aan den koning van Pruisen. Beiden zijn formaliteiten maar geen groote feiten van beleekeuis in de ge schiedenis. „Ook op Nederland en zijne lotgevallen dient, hoe onaangenaam het ook zij, een terugblik ge slagen te worden. Over ons vaderland vooral welt een gevoel van verdriet aan het eind van dit jaar bij ons op. Sedert 1848 is er voor ons land geen ongelukkiger jaar geweest dau dat, hetwelk nu is afgeloopen. In elk opzicht is Nederland te kort geschoten. Gedeeltelijk hebben wij gesukkeld meteen zwak ministerie, waaraan eene vertegenw oordigiug, die de uitdrukking niet was van het volk, met groote genade de hand boven het hoofd hield; gedeelte lijk hebben wij het gedaan zonder ministerie. Toen Nederland een bekwamen leider moest hebben tegenover het buitenland, waar de oorlog uitbrak, gaf de kamer zich over aan een nieuw ministerie, dat, nadat de moeilijke tijd voor Ne derland gelukkig was voorbijgegaan, door zich zelf en door de kamer ongeschikt wordt verklaard langer aan het roer te blijven. De kamer liet het bestuur van onze militaire zaken in handen van iemand, dien zij later, zonder sterke tegenspraak, kon toevoegen, dat hij het land in geheel onver- dedigbaren staat had gelaten. Het ministerie 6molt na de opening der Kamer al» sneeuw weg. Dit noemde men eene ministe- rieele crisis. Sedeit 20 October zijn wij feitelijk zonder ministerie en het uitzicht op een bevre digend einde schijnt nog niet ophanden. Misschien dauer, schrijven en hem u zoo dringend mogelijk aanbevelen. Het is wel is waar een Jood en hij behoort niet tot de fijnst beschaafde, maar hij is een zeer geschikt man voor zaken, en voor zoo verre ik hem ken, iemand waarop men zich kan verlaten, en hij zal zeer verheugd zijn u te mo gen ontvangen, zoodra hij op uw kaartje het kleine woordje: Mudame la Baronne leest." „Gij kent hem dus persoonlijk?" vroeg zij. „Slechts oppervlakkig," antwoordde hij „ik moest juist een bankier hebben, die mij bij den aankoop van effecten en dergelijke zaken be hulpzaam was, toen ik besloten was hier te blij ven en te sterven; en daar de Joden taai zijn en niemand zoo licht meer loslaten, bij wien ze rang en rijkdom vermoeden, zoo bood hij mij vrijwil lig aan den aankoop van dit landgoedje voor mij te bezorgen. Ik geloof overigens dat hij een huis maakt: ik heb ten minste, gedurende mijn kort verblijf te M., naar ik mij herinner, vaak uit- noodigingskaarten voor bals en soirees gekregen, waarvan ik echter nooit gebruik heb gemaakt. Met u is het wat anders; een of ander steunpunt in eene groote stad is voor eene vrouw niet te verachten, al was het ook slechts een Joodsch bankiershuis. Wordt vervolgd.) zorgt Thorbecke door eene kunstige toepassing ïoi van de leer der combinatie en permutatie vooi al: eene tijdelijke meerderheid in de Kamers om zeil tin op te treden, maar de oorzaak van de kwaal zit in dieper dan in het vinden van nieuwe ministers. Sa Zoolang de wijziging der kieswet geen plaats vindt, eei zal geen verandering in onzen politieken toestand mi mogelijk zijn. Op wetgevend terrein zal volkomen hij stilstand blijven heerschen, en het gevaar voor re eene niet vreedzame en geleidelijke hervorming zo< van verouderde instellingen zal met den dag Kt dreigender worden. w Nog eens zij het gezegd: van de tegenwoordige tei Tweede Kamer is niets te wachten. Zij school weg in dit moeilijke jaar, toen het haar tijd he was toe te zien, en het belang des lands ter harte toi te nemen. Niet alleen in Juli, bij de behandeling der vier wetten om ons in staat te stellen tot het H handhaven onzer onzijdigheid, maar ook nu weer to na het ontstaan der ministerieele crisis toonde zij zb hare roeping niet te kennen. vs Dit is de reden, waarom het woord, waarmede to wij het jaar 1870 eindigen, teleurstelling is. Teleur- h< stelling inwendig, teleurstelling uitwendig. Ver driet over het vervlogen tijdperk bezielt ons op ve dezen oudejaarsdag, en met vreugd begroeten wij het einde des jaars. Treuriger dan het afge- vc loopene kan het volgende wel niet zijn." d( Het artikel zou volmaakt zijn geweest, indien 0[ Het Noorden met zijne eigenaardige rondheid en le vrijmoedigheid er bijgevoegd had, welke teleur- V stelling en welk verdriet het berokkend heeft. Het Vaderland wijdt een kort woord van bijna twee kolommen aan het dezer dagen door de dagbladen loopend gerucht, dat bij de samenstel ling van het nieuwe kabinet de portefeuille van Koloniën ad interim zou worden waargenomen, di totdat de heer De Waal weder hersteld zou zijn sc en in staat om het beheer van dat departement definitief op zich te nemen. ci Had het blad vroeger den wensch geuit, dat st de heer De Waal na eenigen tijd van rust weder als Minister van Koloniën zou kunnen optreden, A na de staaltjes met de Preanger-reorganisatie en tl de wijze waarop de Agraiische wet tverd ten li uitvoer gelegd, wenscht het blad zoo stellig mo- g gelijk hem aan het hoofd van het departement g van Koloniën niet terug te zien. Hoe de bekwaamheden van den heer De Waal n achting, eischen hij heeft zich volgens Het Vadern land door zijn houding en beleid in beide zaken d moreel en politiek als Nederlands Minister van h Koloniën onmogelijk gemaakt. Hoe volkomen v lichamelijk ook hersteld, zal de lieer De Waal d zich nimmer kunnen herstellen in zijne vroegere F reputatie van een staatsman, wien het ernst is b de koloniale quaestie in overleg met het Parle ment in liberalen zin ,op te lossen. De liberale 1 partij zal voor hem geen ander woord mogen I hebben dan dat ülhello zijuen luitenant toesprak: h b I Love thee, Cassio, but nevermore Be Officer of mine! BINNENLAND. c 1 Amsterdam, 31 December. Gisterenavond werd g in de afdeeling Koophandel van Felix ilerilis voor een niet overgroot, maar belangstellend publiek de inkomsten belasting ingeleid door Mr. S. Van Houten. In deze eerste der beide lezingen, welke t de heer v. Houten aan dit onderwerp wenscht t te wijden, besprak hij den oorsprong en het doel, 1 terwijl hij in het tweede gedeelte de practische i toepassing wenscht te behandelen. Aan het gemeenzaam onderhoud na de pauze t namen de heeren Mr. W. C. Mees, N. G. Pierson, A. Van Assen en C. J. A. Geesink deel. Dordrecht, 30 December. In de jongste verga- i dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken (bijgewoond door alle leden) is besloten: dat voor- 1 taan van elke zitting in de Dordreclitsche Courant g mededeeling zal worden gedaan van het behan- t delde, voor zooverre dit voor openbaarmaking be- x langrijk genoeg en geschikt wordt geacht. Harderwijk, 30 December. Het schip de Drie t Gebroeders waarvan we dezer dagen melding maak- t ten in thans spoorloos verdwenen. Met den ijsloo- 1 per heeft men er naar gevischt, doch in 7 uren omtrek heeft men niets van het schip kun- I nen bespeuren; waarschijnlijk is het met zijne e kostbare lading in de zee gezonken. Gelukkig dat de bemanning zich bij tijds heeft kunnen redden. Zwolle, 30 December. Door eenige inwoners i onzer gemeente, is terzake de vaststelling van de i 4 eerste grondslagen der belasting op het perso- i neel aan Z. M. de Koning een adres gericht, hou- I dende verzoek, dat aan de collegiën van zetters v en de kantonrechters worde overgedragen het onderzoek der aangifte en de aanwijzing der per- sonen uit wie tegenschatters kunnen benoemd t worden; verder, dat de aanslagen der huurwaarde van alle panden publiek gemaakt worden en voorts, t dat van schatting en tegenschatting beroep bij eenig e ander collegie worde toegelaten. 1 KOLONIËN. WEST-IN DIË. CuRAfAO, 3 December. Den 24sten der vorige 1 maand heeft de interimaire gouverneur der Ko« 1

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2