n van emels, paard, et be- zijn, verre- Jewijs aarde 'ij tiet oofde- lenige loven, n nog vver imen- n uil nders delijk n be- zou volen ieden :rme van elend lende :n en in, te ik te I idiDg ngen if te hen, poleon te stemmen, en te doen uitkomen, sedert den Parijschen vrede altijd jegens land, inaar vooral jegens Pruisen vrede- gezind geweest is. Het blad meent echter it punt te moeten weerleggen. Naar het der A. d. Z. kan het althans niet waar at in de brochure op den voorgrond wordt dat de keizer den oorlog niet heeft ge- oiaar door het ministerie en het volk er looodzaakt werd. lirijver verhaalt daaromtrent het volgende ïzer was het op Zondag 19 Juli in den krraad eens met al de leden om eene ver- Ij uit te vaardigen, waardoor de vrede zou [ihaafd worden, maar reeds des avonds ;n de ministers van dat besluit terug en de verklaring niet onderteekenen, uit dat het volk er tegen op zoude koinen. lus de Augsb. Zeit. kan dit onmogelijk waar daar de keizer reeds den Ifiden bij de [olie aan de leden van den Senaat, een zeer zuchtige toespraak had gehouden en graaf jfen reeds den 17den met de oorlogsverkla- ,p reis naar Berlijn was. :der wordt in de brochure betoogd, dat de raileen ten koste van zijn populariteit den had kunnen vermijden daar men hem verweet dat hij tegenover een sterke macht :nd en tegenover een zwakken staat over- was zoodat hij bij eene vredelievende Dg eene krachtige oppositie tegen zich in en zou hebben geroepen, lartegen voert het blad echter de volgende king aan. Ie Keizer had zich verstandiger moeten too- dan de oorlogzuchtige partij en zelfs ten van zijn kroon den oorlog moeten vermij- Zijne eenige verontschuldiging zou kunnen dat hij den strijd niet hartstochtelijk aan- |dde, maar even als iemand die tot een duel it genoodzaakt, en er dan niet 0111 geeft of tegenstander sterker of zwakker is dan hij. n, of leid echter dat hij werkelijk om het volk illeaft toegeven, dan heeft hij den oorlog toch niet rnoinen, zonder een onbegrensd vertrouwen Ie sterkte zijner armee, maar wel onder den luk der luchtkasteelen van krijgsroem en uit leiding der Fransche grenzen, waardoor het ard overleg van den staatsman bij hem ver- ii ging. Het is dus onmogelijk hem te ont- o van alle verantwoordelijkheid wegens de Ie gebeurtenissen. venwel zoo vervolgt het blad heeft ook s Favre ongelijk, met te beweren, dat de jer enkel en alleen uit eigen beweging en Utieke belangen tot den oorlog heeft besloten, men bedenkt dat zijn keizerschap nau welijks Ie maanden te voren eene nieuwe wijding ontvangen en dat het uit de 7 millioen stern- door het plesbiscit op nieuw was gebleken diep het Keizerrijk in Frankrijk geworteld hoe kan men dan aannemen dat Napo- zoo dadelijk na dit alles zijn toevlucht tot gevaarlijk experiment van den oorlog moest len, om zijn macht te handhaven en zijne astie te steunen? Met den gelukkigsten oorlog hij het keizerrijk geen hechteren steun geven het toen bezat, en viel den strijd ongelukkig dan wist hij dat hij er alles mee verlie- zou. lij wist, dat hij, bij zijn vertrek naar het leger, Parijs een opgewonden bevolking achterliet, wie de republikeinsche ideën, reeds een rheerschenden invloed hadden verkregen, en er, zoodra er iets tot zijn nadeel gebeurde revolutie zou volgen. Als men de zaak uit oogpunt beschouwt, wordt het spoedig dui- lijk, dat de oorlog juist tegen de belangen ner dynastie was. Men moet dus niet zeggen, de Keizer den oorlog bepaaldelijk gewild of het land heeft opgedrongen. SI aar de waarheid is, zoo eindigt de Alg. Augsb. dat de Fransche nalie naar den oorlog ver- igde en dat de Keizer zich zonder tegenstand arin heeft laten medeslepen." Van het oorlogstooneel meldt men onder igteekening van 24, Dec. het volgende uit Chau- »nt. „Vóór de kleine vesting Langres, die door Franschen, grootendeels verstrooide solda der voormalige linie-regimenten, met kracht irdedigd wordt, zijn in de laatste dagen her- laldelijk levendige gevechten geleverd, waarbij »ze troepen wel is waar steeds de overwinning haalden en de uitvallen van het garnizoen afsloe- :n, maar die ons toch aanzienlijke verliezen toe- achten. Door het bergachtige terrein begunstigd, inden zich in de departementen der Haute- arne veel talrijker benden franc-tireurs dan in an der door onze troepen bezette provinciën, en wagen zich zelfs tot in de nabijheid van Chau- lont, zoodat het garnizoen bestendig op het qui moet zijn. Voordat de beide vestingen Belfort Langres in onze handen zijn, zal daaraan wel een einde kunnen gemaakt worden. Algemeen elooft men, dat Langres niet lang weerstand kan ieden, wanneer het beschieten met zwaar geschut en aanvang neeint. Wat Belfort aangaat, die ves- ng zal door hare ligging en het op de rotsen iebouwde buitenfort zich langer en hardnekkiger unnen verdedigen. Er wordt daar thans dapper N. jaar eeds eurs was vac Ne- pCt, 290 iim- uigt ich- nde zen nd- gevochten en half Belfort moet reeds een prooi der vlammen geworden zijn. Het korps van generaal Von'VVerder dat nu zoowel tegen de Garibaldianen als tegen het zoo genaamde Fransche oostelijk leger moet strijd voeren, ontvangt aanzienlijke versterkingen aan linie- en landwehr-troepen en er moeten reeds verschillende Pruisische regimenten derwaarts op marsch zijn. Frankrjjk. De generaal Trochu heeft den 18den dezer in het Journal Ofpciel een dagorder aan het leger openbaar gemaakt, waarin de namen van de officieren, onder-oflicieren en manschappen ver meld worden, die door hunne dapperheid en toe wijding zich bijzonder verdienstelijk gemaakt heb ben jegens het vaderland. In dat stuk leest men voorts het volgende „Wij hebben gemeenschappelijke pogingen in 't werk gesteld, die goede vruchten hebben ge dragen voor de heilige zaak des lands. Onze broeders van het Loire-leger, dat door de vaderlandsliefde der provinciën is samengesteld, even als het patriotisme der hoofdstad, het leger te Parijs heeft weten te improviseeren, geven ons een bewonderenswaardig voorbeeld. Zij zullen, gelijk wij, ten koste van vele offers, den strijd hervatten, die den vijand, verontrust door zijn vele verliezen en de ontembare geestdrift van onzen tegenstand, verbaast. Dat deze edele aanmoediging u ten prikkel zij; dat het grootsch schouwspel van de Parijsche burgers, die solda ten geworden zijn als gij, en geleid dcor hetzelfde besef van plicht en gevaar, aan uwe zijde strij den, u een juist denkbeeld geven van al uwe plichten en de gevaren die u wachten. En moge uw generaal in uw gemoed de gevoelens, de hoop en de vastberadenheid, waarmede hij be zield is, weerklank doen vinden." In de club des Folies Bergères is eene ver gadering gehouden, waarin de burger Peyrouton een door Ledru Rollm geteekend voorstel te berde bracht, waarbij de regeering verzocht wordt niet te capituleeren, maar met het leger in massa een uitval te doen, ten einde zich door de Pruisische liniën heen te slaan en alzoo Parijs ten spoedigste te bevrijden. Dit voorstel deed een waar tumult ontstaan. Te midden van het geraas bekwam de heer Ratisboune het woord. „Ik heb," zeide hij, „de militaire waarde van het voorstel niet te beoordeelen maar ik kan niet dulden dat men op die wijze aan het gou vernement der nationale verdediging indirect eene beleedigiug naar het hoofd slingert. En daarom verdient het voorstel op staanden voet, zonder discussie, verworpen te worden. Heeft het gou vernement ooit van een capitulatie gesproken Is dat de belooning voor een onafgebroken arbeid gedurende drie maanden, voor zooveel nachtwa ken, voor zooveel strijd, waarmede enkel zij be kend zijn, die het gouvernement moedig ter zijde gestaan hebben, doch waarvan sommige club mannen en revolutionairen van de oude school, welke de regeering slechts hinderpalen in den weg willen leggen, zich geen denkbeeld kunnen vormen? In elk geval behoeft het gouvernement geen lessen te ontvangen van de tirailleurs van Belleville. Men heeft die mannen in de loopgra ven van Créteil leeren kennen." Dez« rede verwierf een daverenden bijval. De burger Peyrouton trachtte de motie nog toe te lichten en stelde ten slotte voor, de volgende vraag in omvraag te brengen: „Wilt gij de ver dediging al dan niet voortzetten?" Maar de ver gadering liet hem niet uitspreken en nam de eenvoudige orde van den dag aan. Bij den uitval van den 21sten December is ge bleken dat ons geschut driehonderd meters ver der draagt dan dat des vijauds. Er is lang en dapper gestreden. Het resultaat van den strijd is deels gunstig, deels ongunstig voor ons geweest. Over het geheel heeft het gevecht noch voor de eene, noch voor de andere partij iets beslissends opgeleverd. Wij hadden vele gewonden, waaron der de generaal Fay. Er is een begin gemaakt met het requireeren van de paarden van weelde. Over 't algemeen heeft hierbij geen tegenstand plaats gehad. Het huis Rothschild heeft onmiddellijk al zijne paar den ter beschikking van de regeering gesteld. Zwitserland De zitting der Zwitsersche Bondsvergadering is verleden Zaterdag gesloten. Zij heeft den kolonel Herzog uitgenoodigd om opperbevelhebber der eedgenootschappelijke krijgsmacht te blijven, hoe wel hij zijn ontslag uit die betrekking had ge vraagd, wegens eenige aanmerkingen, in den loop van de discussiën der vergadering gemaakt op zekere door hem genomen maatregelen ter instand houding van 's lands onzijdigheid. Volgens een bericht van de Independence Beige heeft het Zwitsersche gouvernement dezer dagen een uitnoodiging of aanmaning van wege het Berlijnsche Kabinet ontvangen om 's lands onzij digheid met meer kracht te handhaven dan tot nu toe. De groote uitvoer van paarden uit Zwitserland en de aanvankelijk toegelaten door tocht van Fransche recruten uit den Elzas over het Zwitsersche grondgebied naar andere deelen van Frankrijk zouden de aanleiding tot die ver maning geweest zijn. TELEGRAMMEN. Havre, 28 Dec. De linkeroever van de Seine is geheel en al door de Pruisen ontruimd. De Pruisen hebben eene sterke krijgsmacht te Yvetot. Rtjisel, 28 Dec. Het hoofdkwartier van het Noorder-leger is te Vitry. De spoorweg gaat niet verder dan tot Roeux. Arras wordt aan de eigen strijdkracht der stad overgelaten. Het 22ste legercorps, zich terugtrek kende, steunt op de vestingen in het Noorden. De Kroonprins van Saksen is naar Amiens ge sneld om generaal Von Manteuffel te hulp te komen. Vijandelijke éclaireurs zijn te Masnières bij Cambrai (Kamerijk) verschenen. Er had bij Abbeville een klein gevecht met de éclaireurs plaats, waarbij deze op de vlucht geslagen wer den. De steden in het Noorden bereiden zich op verdediging voor en er heerichtj eene groote geest drift. Bordeaux, 28 Dec. OfficieelDijon is op de nadering der Franschen door den vjjand ontruimd. Er zijn Pruisische cavaleristen te Pontlevoy ver schenen, maar na aldaar eene oorlogsschatting geëischt te hebben, hebben ze zich verwijderd. In nieuwe tijdingen omtrent het gevecht bij Pont Noyelles wordt het bevestigd, dat het Noor der-leger groot succes heeft behaald. De oozen hebben niets op het slagveld achtergelaten. Cherbonrg, 28 Dec. Den dagelijkschen dienst der pakketbooten van Cherbourg en Calais on derhoudt de communicatie tusschen de kominan- danten van het Noorder- en het Noordwestelijk leger. Tertailles, 28 December. Officieel Duilsch be richt). Van het plateau Avron werd het vuur van onze belegerings artillerie heden niet beant woord; alleen de forten vuurden. Den 26sten dezer bereikte de eerste armee bij het vervolgen van den vijand de omstreken van Bapaume (arrond. Arras). Het aantal gevangenen is nog toegenomen. Bordeaux, 28 December. Den 20sten dezer werden twee aanvallen, gedaau op de vesting, met kracht afgeslagen. De Duitschers leden daarbij aanzienlijke verliezen. In het oosten des lands openbaart zich de krach tigste vaderlandsliefde. Te Limoges is een luchtballon neergekomen. New-York, 28 December. De generaal Schenck, nieuwbenoemd gezant te Londen, zal den lSden Januari vertrekken. Londen, 29 December. De Times deelt mede, dat een samenspanning is ontdekt onder 50,000 Fransche krijgsgevangenen te Keulen, Mainz en Koblenz, met het doel om des avonds voor Kerst mis in opstand te komen, de wacht te ontwape nen en zich naar Frankrijk door te slaan. Pruisen zal eerstdaags een nieuwe nota zenden over de Luxemburgsche quaestie, waarin zou worden te kennen gegeven, dat het niet tevreden is met een eenvoudige tegenspraak van de be schuldigingen' De Daily News wil, dat er een verbond op han den is tusschen Oostenrijk en Pruisen. Op verzoek van den Noord-Duitschen gezant Von Bernetorff, heeft de Engelsche regeering be slag gelegd op den onderzeeschen telegraafkabel die tusschen Duinkerken en Bordeaux zou gelegd worden en vervaardigd was voor rekening van het Fransche gouvernement. Berlijn, 29 December. Uit een bijzondere bron wordt het volgende telegram medegedeeld Madkid, 28 December. Hedenavond halfacht hebben eenige mannen in de Alcala-straat op het rijtuig van generaal Prim, op weg van de vergadering der Cortes naar het Ministerie van Oorlog, geschoten; de generaal en een adjudant zijn gewond. De wond van Prim is tot heden niet gevaarlijk De rust is niet verstoord, daar de regeering maatregelen van voorzorg nam om die te handhaven en de moordenaars gevangen te nemen. De gebeurte nis verwekte veel verontwaardiging. Gemengde Berichten. Als een bewijs, tot welke vreemdsoortige din gen het ijsvermaak in Friesland aanleiding geeft, kan de volgende advertentie in de Leeuwarder Courant van Dinsdag jl„ dienen, die letterlijk aldus luidt „Vijf fatsoenlijke jonge dames verlangen ieder een „vlinke voorrijder." Vereischte zijn: korte broek en ruige mutsen belooning naar verkie zing." Als vervolg op het bericht omtrent den diaken te Heeg, die lid eener ijsclub zijnde, geen diaken mocht wezen, wordt ons nog medege deeld, dat het classicaal bestuur van Sneek zich in dezen incompetent heeft verklaard en de. zaak naar het provinciaal kerkbestuur heeft verwezen, dat den vriendelijken raad heeft gegeven de zaak niet hooger te brengen. Te Groningen heeft een jong mensch weder een nieuwjaarswensch in den vorm van een bankbiljet van fZi trach ten uit te geven, waarin hij echter verhinderd werd. Een der stokers der gasfabriek aldaar is plotseling overleden toen zijne zwangere vrouw hem het middagmaal bracht. Gemeenteraad van Leiclen- Zitting van heden. Geopend te half twee. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig, de keeren: Stoffels, Tollens, Hu- brecht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Tieleman, Lezwijn, Le Poole, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukeloin, Van Oute- ren, Krantz en Van Wensen. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. De heeren Eigeinan eu Wttewaal hebben kennis gegeven, dat ze verhinderd zijn de vergadering van heden bij te wonen. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder a. Een voorstel van B. en Ws. omtrent het stand beeld van Boerhave. (Zie onder rubriek Leiden.) b. Het rapport der raadscommissie in zake de Mare- kerk. Beide stukken zijn ter lezing gelegd. c. Verzoeken van de dames Pluygers en Sickerer, om van de Gehoorzaal gebruik te mogen maken, ten behoeve van te houden voorlezingen. Die verzoeken zijn onmiddelijk toegestaan. Benoemd worden tot leden in de Plaatselijke Schoolcommissie bij periodieke aftreding de heeren: Dr. A. Heijnsius, met 12 stemmen; Dr. A. Bourse Wils, met 10 stemmen; Dr. E. Verwijs, met 12 stemmen en Mr. A. J. Wijnstroom, met 13 stemmen. By de vier gehouden stemmingen werden respec tievelijk in de bus gevonden 7, 8, 7 en 7 blanco biljetten. Daarna was aan de orde het voorstel van B. eu Ws. om art. 8 van het Raadsbesluit van 1869, rege lende de heffing eener plaatselijke directe belasting te wijzigen, als volgt: o. „Voor elke door bovenstaande vermenigvuldiging verkregen som wordt ter bepaling van het belast baar inkomen f 300.— afgetrokken." b. „Onverschillig welke de huurwaarde is wordt geene belasting geheven als de meubelwaarde minder dan f 50.bedraagt." De bovenstaande bepalingen in het oorspronkelijk artikel 8 van de verordening van 1869, luidden aldus „Van elke door bovenstaande vermenigvuldiging verkregen som wordt ter bepaling van het belastbaar inkomen f250 afgetrokken. Gedeelten van een gulden komen bij de vermenig vuldiging niet in aanmerking." „Als de huurwaarde, vermeerderd met vijf percent van de waarde van het meubilair, nog gèen f 60, bedraagt is geen belasting verschuldigd." De heer Tollens erkent dat deze verbetering een verlichting voor den minderen stand te weeg brengt, maar acht den middelstand nog te veel gedrukt en had gaarne gezien dat, nu men aan het verbeteren was, daarop eveneens acht ware geslagen. De heer De Fremery geeft te kennen dat de thans voorgestelde wijziging geen verbetering van het be lastingstelsel bedoelt, want dit is een oumogehjke zaak. De commissisie van financiën aan wier beoor deeling het voorstel was gezonden, heeft eveneens geen gegevens verstrekt om tot meer ingrijpende verbeteringen te geraken en zich bij het voorstel neergelegd. Men moet dit dan ook eenvoudig be schouwen als een middel om een kwaad weg te nemen dat niet langer kan blijven bestaan, n. 1. het weigeren door een zekere cathegorie van belastingschuldigen van de belasting, waardoor de kohieren een onwaar heid zijn. 8pr. hoopte dat men er nog eens toe zou geraken een radicale verbetering in het belastingstelsel te brengen. De heer Scheltema, zegt dat de commissie van fi nanciën geen tijd heeft gehad om het voorstel gron dig te behandelen en te overwegen de vraag of er niet meer doortastende verbeteringen in het bestaand belastingstelsel ware te maken. Wellicht is dit niet zoo onmogelijk, maar daarvoor moest de zaak weder van alle zijden worden beschouwd. Nu stond de heer Buijs bij de ontvangst van het stuk op het punt om de stad te verlaten, zoodat de commissie besloot om het voorstel te onderzoeken gelijk 't daar lagze heeft zich er mede kunnen ver eenigen omdat het van wemig belang was voor het hoofdbeginsel van het tegenwoordig belastingstelsel De heer Van Heukelom heeft groot bezwaar legen het voorstel. Daardoor toch zullen 953 inwoners vrij gelaten worden om belasting te betalen, en wel om dat men geen mogelijkheid ziet om hen tot betaling te noodzaken. Hij is van die onmogelijkheid niet overtuigd en zou wel willen onderzoeken of die menschen, door hen op gemakkelijke wijze te doen betalen, niet tot het bijdragen in de belasting te brengen waren. Maar hij ia ook niet overtuigd dat die menschen niet kun nen betalen hij heeft wel eens gehoord „Betaal jij niet, ik betaal ook niet." Hij had dus liever gezien dat men getracht had een middel te vinden 0111 die menschen langs een geleidelijken weg te doen be talen, wat ze bij de accynsen zoo dubbel en dwars deden. De heer De Fremery houdt vol dat men onmachtig is daaraan iets te doen, en alle middelen die de ge meentewet aan de hand doet, beproefd zijn. De heer Goudsmit, vereenigt zich met de bezwaren van den heer Van Heukelom. Hij acht 't een gevaar lijk antecedent om 953 personen tot proletariërs te maken, eu dit wel om financieele als om moreele rede nen. Ook deelt hy in den tweeden grond van dien heer, dat nog niet gebleken is dat door de betaling gemak kelijker te maken, het doel niet bereikt zou worden. Maar hij heeft nog een derde grief. Ware er mis schien eenmaal geëxecuteerd, dan zou men hebben kun nen zien, of dit geeu werking hebben en althans schrik zou inboezemen bij hen die zeggen „jij betaalt niet, ik ook nietDaarom had spr. liever de zaak gelaten zooals hij nu ia, met inachtneming van deze middelen. De heer Du Rieu vreest dat niet alleen de bepalino sub b maar ook die sub a vermindering van belas tingschuldigen zal ten gevolge hebben. H ij is tegeu het voorstel, want acht niet goed de menschen geheel te ontlasten. Men moet trachten een ieder te doen bijdragen naar zijn vermogen en als men hen die in gebreke blijven maar wat kras aanpakt, dan kau men wel wat krijgen. De heer Scheltema erkent dat het voorstel van B. en Ws. neerkomt op inkrimping van de belastinc- schuldigheid. In 't algemeen is hij er niet voor, maar 't verschil van 1500 op de hoofdsom is zoo groot niet. Daarom heeft de commissie van financiën ge meend in deze onschuldige zaak te kunuen berusten. Men kan een volgend jaar a tête reposée onderzoeken

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3