m i 1 H j bi" i 8 1 1 1 N°. 3340. A». 1870. Ij' 1 Vrijdag 30 December. nil'-art b f pt r, m :„h J - L'j ID J j PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Aironderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, 29 December. Naar we vernemen strekt het voorstel dat in de zitting van den gemeenteraad van heden door Burg. en Weth. is ingediend nopens het stand beeld van Boerhave, om aan de commissie voor dit gedenkteeken, het voetstuk voor het stand beeld, dat zoo men weet voor de bibliotheek der Boogeschool zal worden geplaatst, als geschenk dezer gemeente aan te bieden. Op 6 Januari e. k. zal in het kiesdistrict Alphen eeDe verkieziDg plaats hebben voor de Staten van Zuid-Holland, ten gevolge van het bedanken van den heer A. Tieleuian alhier, die onlungs tót lid was gekozen. Indien herstemming noodig is zal dit geschieden op 20 Januari. Men schrijft, ons omtrent die verkiezing uit Alpben, dat de conservatieven die den jeugdigen substituut-officier bij de rechtbank alhier,J Mr. R. Th. Bijleveldt, vroeger candidaat hadden gesteld, „t'op een aceoordje hebben gegooid" met de anti-revolutionnairen, die den heer Tieleman de overwinning hebben bezorgd. Men verhaalt dan ook algemeen dat de heer Bijleveldt, door de prlhodoxe Uiesvereeniging „Vrijheid en Recht" candidaat zal worden gesteld, die als eerste ver- eischte voor een candidaat stelt, dat hij //diep doordrongen zij van het verderfelijke der moderne beginselen in staat, kerk en school. Toch hopen 3e liberalen door eensgezindheid, die bij de vorige verkiezing ontbrak, tegen het monsterverbond opgewassen te zijn. Met leedwezen vernemen wij dat onze voor malige stadgenoot, de heer J. De Breuk, in den ouderdom van 26 jaren, te Cheribon is overleden, lwaar hij de betrekking van translateur voor de dhineesche taal vervulde. Smartelijk moet deze lijding vooral zijn familiebetrekkingen aangedaan hebben, en haar met wie hij zich binnen korten tijd in den echt hoopte te vereenigen. Met groot genoegen zagen we dat door de Koninklijke Hollandsche tooneelislen, van 's-Gra ten hage, op Maandag 2 Jan. a.. s. zal opgevoerd worden: Joan. Woutersz, Historisch Drama in 5. bedrijver* door H, J.i Schimmel. Van de weinige JOrspronkelijke producteu die wij op tooueetge- bied pezitten, bekleedt dit historisch drama een :erstq .plaats en geen wonder dat dit verdienste- ijk topneelvverk overal met het beste succes be- roond wor.dL Schouwburgbezoekers klagen wel eens over de «zedelijkheid der Fransche tooneelschool en niet ninder oyer bombast in sommige stukken en dik wijls niet zoud.er reden, maar in Joan Woutersz ver alt die klacht geheelhet stuk iszuiver Hollandsch in ontwikkelt een historisch feit, de inkleeding is liet gêzpcht noch gewrongen en de stijl is bondig: r is van onzedelijkheid geene gedachte in, noch Maria Ruyshaver noch in Joan Woutersz, maar fel van Hollandsche trouw en Spaansehe laag- iqid, van waarachtige opoffering van eigen leven oor Willem den Zwijger en ontmaskering-der oosheid,, in een woord Joan Woutersz is een cht historisch stuk, dat boeit en voldoening aan 'ken tooneelliefhebber geeft. We verwachten dus een trouwe opkomst van loneelliefhebbers. !.-vj11f. i- ''in:TT i i i. Hedennacht omstreek? halfvijf onts(ond er brand uiten de Hoogewoerdspoort aan het broederpad nder de gemeente Leiderdorp; daar de pp|jtie er gemeent^ Leiden dit spoedig ontdektq, het deze met behulp van epnige buren mogen sluktey den brand meester te worden, W|are ilks niet geschiedt, dan zoude den brand een 'nstig aanzien hebben, gekregen, en.de bewoners gelukkig nog, in tijds zijn gewekt, een prooi ir vlammen geworden zijn. WC.ontvingen heden een exemplaar van 't keurig arboekje der maatschappij van weldadigheid >or 1871, dat, zoo men weet, gebeel uitgegeven ordt ten voordeele dier inrichting. Ook nu weder - mpen we slechts met lof spreken over.de be- trkijag dezer uitgave zoo wat inhoud als vorm Ireft, en twijfelen er niet aan dat de redactie et ,(Ut jaarboekje weder een schrede verder 'dert. tot baar hoofddoelde vermeerdering van -. kennis omtrent de betrokken maatschappij. 1 -Jtealemming der zuivere opbrengst van het "bonkje is in zooverre gewijzigd, dat-die niet- in de kas der Maatschappij vloeit, maar geheel strekt ter bestrijding der kosten van verdere opleiding van eenige jonge lieden in de Koloniën, welke meer dan gewonen aanleg hebben. Voorwaar een stre ven dat de weldadigheidszin van velen verdient op te wekken. Voorts is ons bij vergelijking met vroegere jaarboekjes gebleken dat de prijs van éerl gulden voor ruim dertien vellen druks, wier inhoud vooral dit jaar zich gunstig onderscheidt, zeer laag is gesteld. Wij vleien ons dan ook dat hetjaarboekje weder bij velen de sympathie voor de Maatschappij van Weldadigheid zal opwekken, om te kunnen ge raken tot een zoodanige verbetering van den finan- cieelen toestand der Maatschappij, dat ruimere sommen op de begrooting kunnen uitgetrokken worden voor onderwijs en opvoeding der jeugd, welke daar thans reeds zulke goede vruchten dragen. Het boekje behelst een zeer belangrijk opstel van den heer C. J. M. Jonckindt Koning, waarin zeer behartigenswaardige wenken omtrent de werking der Maatschappij voorkomen. Ten slotte vestigen we er de aandacht op dat het jaarboekje versierd is met een photographie, Toorsteilendo het jeugdig weerbaarheids-korps te Frederiksoord, met een gedicht van P. C. J. Meijs. H. M. de Koningin heeft een bezoek afgelegd bij Mevr. Praeger, moeder van den dezer dagen te Metz, in dienst van het Roode Kruis, overleden officier van gezondheid Tan dien naam, ten einde van hare deelneming in het verlies van dien veel- belovenden zoon te doen blijken. De verkiezing ;ter vervanging van wijlen den heer K. Van Gennep, als lid der Provinciale Staten van Zuid-üolland, zitting gehad hebbende voer het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage, en die als zoodanig in het jaar 1871 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 17den Januari 1871 j wanneer eene herstemming mocht worden ver- eischt, zal - deze geschieden den 31sten Januari daaraanvolgende. Prof. D. Doijer alhier, heeft in de N. R. Cl. van heden den volgenden open brief aan Dr. H. C. Dibbits gericht: Waarde Vriend! Ge hebt geleden en moeilijke dagen doorge bracht. leder die u kent, draagt deze overtuiging met zich. Doch de sympathie van uwe leerlingen, van uw collega's, van uwe vroegere leermeesters en die van uwe vrienden is uw welkom tege moet gekomen. Nu men den treurigen moed gehad heeft u zoo te straffen voor eeD vergrijp, dat naar het oordeel van weidenkenden, na de voorafgegane provocatie, nauwelijks een vergrijp te noemen is, gevoel ik, dat een woord van bemoediging op zijne plaats is. Daarom spreek ik u op deze wijze toe. Ge hebt uw leedwezen betuigd over een fout van uw zijde in den vorm, en ik zal de laatste zijn om inbreuk te maken op het recht, dat ge hebt, rechter te zijn over uw eigen daden. Toch eer ik in u den mensch, die ten laatste toondet, dat uwe lankmoedigheid niet onuitputtelijk is, en dat alles zijne grenzen heeft. Met het over u uitgesproken vonnis heeft men in waarheid zich- zeiven, niet u getroffen. ik verheug mij in de deelneming, die ge in deze zaak van vele zijden ondervindt en die ge naar mijne zienswijze zoo ten volle verdient." Het Utrechtsch Dagblad heeft van de hoogleeraren in de wis- en natuurkundige faculteit aan de Hoogeschool en van den hoogl. directeur der H. Burgerschool te Utrecht het onderstaande schrij ven ontvangen. De ondergeteekenden zijn voornemens onder staand adres tot Zijne Exc. den Minister van Binnenlandscbe Zaken te richten. Zij noodigen allen, die daaraan hunne adhaesie wenschen te schenken uit, dit te doen door hun naamkaartje, met eigenhandige aanwijzing daarop van hnnne qualiteit en woonplaats, vóór 5 Januari franco toe te zenden aan den laatst ondergeteekenden „Aan Zijne Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken. „Bij de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, artikel 46a, is het benoemen van plaat selijke commissiën tot het houden van -toezicht op dit onderwijs voorgeschreven, en in art. 62 is -"de werkkring dier commissiën omschreven. Er zijn echter daarin geene bepaalde voorschrif ten gegeven, aangaande de wijze waarop dit toezicht moet worden uitgeoefend. In den regel zal deze leende, wel is waar, geen bezwaar op leveren, omdat de leden dier commissiën zelve zullen inzien, dat zij elke rechtstreeksche inmen ging in het onderwijs, vooral in tegenwoordig heid der leerlingen, behooren te vermijden, opdat liet gezag der leeraars niet ondermijnd worde. „Een betreurenswaardig voorval dat onlangs in de hoofdstad plaats greep, heeft echter doen zien, dat het niet omschrijven van de machtsbe voegdheid der commissie-leden aanleiding kan geven tot de opvatting, alsof zulk eene recht streeksche inmenging geoorloofd is. Daar het niet anders kan, of, door zulk eene handelwijze moet afbreuk gedaan worden aan het gezag der lee raars en dientengevolge ook de handhaving van de zoo noodzakelijke orde en tucht op school voor hen bemoeielijkt worden, zoo wenden zich de ondergeteekenden tot Uwe Exc. met het verzoek dat alsnog door Uwe Exc. de noodige voorschrif ten ten dien aanzien mogen gegeven worden, opdat in het vervolg dergelijke voorvallen mogen voorkomen worden." De centrale afdeeling van den GroniDg6r ge meenteraad heeft verslag uitgebracht over het voorstel tot oprichten van scholen voor middelbaar onderwijs voor meisjés, en voorgesteld, dat onder subsidieering door het Rijk van f 3000 zullen wor den opgericht: een school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, niet Sjarigen cursus, en eene voor middelbaar onderwijs met 5jarigen curshs. Bij de inwerkingtreding van die scholen komt de bestaande school voor jonge jufvrouwen te vervallen. De acteur Peters had dezër dagen het ongeluk, in de voorstelling van den Hollandsehen Schouw burg, bij het afschieten van een pistool, eene lichte verwonding aan-de rechterhand te bekomen. Heden worden de personen, die verzocht heb ben als leerling-telegrafist in aanmerking te ko men, aangeschreven, om zich voor het vergelij kend onderzoek aan het gebouw op den Fluwee- leon Burgwal, n'. 22 te 's-Gravenhage, aan te melden op Maandag den 9den Januari aanstaande, des voormiddags te halftien uren. Van het Departement van Finantiën zijn bij de StaalS'Courant ontvangen de volgende uittreksels uit de verzameling van consulaire en andere be richten en verslagen, uitgegeven door het Minis terie van Buitenlandsche Zaken (jaargang 1870, deel II). Consulaat der Nederlanden te Dresden. Jaar verslag over 1869: In de handelswereld- erkent men hoe langer zoo meer dat de scheepvaart het goedkoopste en natuurlijkste vervoermiddel is voor groote hoe veelheden, en dien ten gevolge is door dezelve aan den waterweg opnieuw eene bijzondere op merkzaamheid geschonken: als bewijs daarvan diene dat in het jaar 1869 te Berlijn eene ver- eeniging is gevestigd tot opbeuring der Duitsche kanaal- en rivierscheepvaart, die ten doel heeft geheel Duitschland met een goed aangelegd ka- naalnet te doorsnijden. Voor Saksen komt in dit plan het geprojecteerde Elbe-Spree-kanaal als directe waterlijn tusschen Dresden en Berlijn voor, waarvoor op dit oogenblik de uitzichten niet ongunstig zijn. Voor Nederland zal van groot belang zijn het door die vereeniging geprojecteerde Rijn-Wezer-Elbe-kanaal, dewijl daardoor aan den handel in Nederland, en wel in de eerste plaatst dien van Rotterdam, niet alleen Rijnopwaarts het gebied aan de Wezer en de Elbe tot in Bohemen ontsloten zou worden, maar ook de gelegenheid zou gegeven zijn, de voortbrengselen der Nederlandsche koloniën langs eenen directen watérweg tot naar Berlijn en van daar tot in het gebied van den Oder te kunnen vervöeren. Niet- minder belang voor den handel zal de kettingstoomscheepvaart verkrijgen, wanneer die van de Saksische Boven-Elbe tot Hamburg in werking- is, hetgeen niet kan uitblijven na de zoo goede inkomsten op de Elbe tusschen Dresden- Meissen. Het zwaartepunt ligt daarin, dat voor het Vervoer stroomopwaarts, bij lage vrachtprijzen, een kortere tijd van levering kan verzekerd wor den, en dat dien ten gevolgê vóór goederen uit Nederland, van af Hamburg, in plaats van den spoorweg, de goedkoopere waterweg kan worden gebezigd. Consulaat der Nederlanden in Livorno. Jaar verslag over 1869: Van Nederland zijn gedurende het jaar 1869 gearriveerd 36 stoombooten en 10 zeilschepen, hetgeen eene belangrijke vermeerdering in ver gelijking met 186S aantoont. Het is mij aangènaach van deze omstandigheid gewag te kunnen maken, want zij is het tegendeel van hefge'en met de scheepvaart van andere natiën op Livorno plaats heeft, en het'blijkt daaruit dat deze haven steeds van het grootste belang is voor den handel in suiker, aan de behoefte waarvan in deze provinciën bijna geheel door de Holland sche raffinaderijen wordt voldaan. Bij eene vrij levendige vaart en het voortdurend vertoeven van eenige Nederlandsche schepen in deze haven, is het mij tevens aangenaam te kun nen melden dat het gedrag der Nederlandsche matrozen zeer voldoende is geweest. Consulaat der Nederlanden te Christiania. Jaar verslag over 1869 De consul vestigt de aandacht op de beduidende haringvisscherijen die tegen het einde van 1868 plaats hadden aan de kusten van Helgoland (amt Nordland), alwaar wel 300,000 tönder werden gevangen, die eerst in 1869 aan de markt kwamen. De opbrengst dier visscherijen kan men op eene inkoopwaarde van minstens 450,000 sp. schatten. De visscherijen aan die kusten waren ook in het najaar van 1869 hoogst belangrijk, zoodat men hoop koesterde op eene ten miDste even groote vangst als in 1868, daar groote massa's haring ODder de kusten stonden. De qualiteit van dezen haring is uitmuntend, en niet zoo als die van de voorjaarsharing, die veel grover en harder is. De Staats-Courant behelst het Kon. besluit van den 17den dezer, houdende vaststelling van een reglement voor de Rijks Akademie van Beeldende Kunsten. De Staats-Courant deelt de volgende berichten mede: Keulen, 28 December. Waterstand 11 voet 2% duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks drie vijfde deel van de oppervlakte der rivier. Nijmegen, 27 December. De rivier overdekt met drijfijs. De overtocht gaat zeer moeielijk en geschiedt met losse vaartuigen. Temperatuur IS" F. Arnhem, 27 December. Zeer veel drijfijs. Westervoort, 27 December. Geen drijfijs. Over tocht met pont en schuit. De schipbrug is inge nomen. Vreeswijk, 27" December. De Lek voor drie vierde gedeelten der breedte overdekt met zwaar drijfijs. Overtocht met roeibooten voor zooveel dit doenlijk is. Waterstand 4.89 meter -+- AP. ofl.63 meter onder noodpeil, val. 0.08 meter. Maastricht, 2S December. Twee bogen der Maas brug naar de zijde van Maastricht zijn met ijs bezet. De belanghebbenden worden verwittigd, dat er gelegenheid bestaat tot verzending der corres pondentie voor Ceylon, Penang, Singapore, La- buan, China, Japan en Australië over Brindisi, door tusschenkomst der Italiaansche postadmini stratie. De brieven kannen tegen een port van 50 cent per 7% grammen tot aan de haven van ontsche ping worden gefrankeerd. Het port der gedrukte stukken bedraagt S cent per 40 grammen. De vooruitbetaling van het port, zoowel van de brie ven als van de gedrukte stukken, is verplichtend. De Italiaansche regeering heeft, bij decreet van 18 November jl., de Pauselijke douane-reglemen ten voor de vrijhaven Civita-Vecchia in dier voege gewijzigd, dat voortaan verschillende waren aan de algenieene tariefsbepalingen van in-, uit- en doorvoerrechten zullen onderworpen zijn. Daar onder behoorenspeelkaarten, azijn, tarwe, haver, meel, groenten, haring, vee, gezouten vleesch, spek, vet, wild en gevogelte, wijn, houtskool, kaas, boter, eieren, versche en gedroogde vruchten, aluin, hen nep en wol. Ten gevolge van het in werking brengen een er stoombootdienst tusschen Southampton en Cher bourg, die eiken avond, behalve des Zondags, uit de eerstgenoemde haven vertrekt, bestaat ei- ge legenheid tot verzending der correspondentie die het Nederlandsch publiek laDgs dien weg naar

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1