N°. 3333. Woensdag A°. 1870. 21 December. If feuilleton van liet Dagblad". Leidsch DE FAMIL1E-JUWEELEN. DAGBLAD prijs dezer courant. Voor Leiden per 3 maanden3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs dek advbktentikn. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. ■Ff! Lelden, 20 December. de zitting van de Tweede Kamer der Sta- Generaal van gisteren heeft gelijk reeds uit telegrafisch bericht in ons notnmer van gis- m is gebleken, de interpellatie van den heer stens plaats gehad. Deze richtte tot de regee- de volgende vragen Heeft de regeering reeds pen gedaan, om, overeenkomstig den uitge- iten wensch der Katholieke Nederlanders, herstel der souvereinileit van den Paus over Kerkelijken Staat te bevorderen? Zoo ja, is voornemens daarmede voort te gaan Heeft regeering die stappen nog niet gedaan, is zij oornemens die alsnog te doen? Minister van Oorlog, ad interim van Bui landsc.he Zaken, gaf ten antwoord, dat door groot aantal Katholieken aan de regeering essen waren gericht waarbij aangedrongen ■d op hare. tusschenkomst tot herstel van den in het bezit van den Kerkelijken Staat, regeering eerbiedigde de beweegredenen der sssanten tot indiening der verzoekschriften, ir de politiek van neutraliteit die door Ne- and moest worden gevolgd, maakte dat de ering aan der adressanten verzoek niet kon Öoen. Hij moest dus op de gedane vraag te nen geven, dat de regeering aan dat verzoek kon voldoen, heer Kerstens deed daarop de volgende IDe Kamer, gehoord den Minister, is van oor- -1 dat de regeering zich niet mag onthouden gelegener tijd stappen te doen om het herstel souvereinileit van den Paus over den Ker- jken Staat te bevorderen." )it voorstel lokte eene breedvoerige beraadsla- uit, waaraan de heeren Cremers, Van Nis van Sevenaer, Moens, Heemskerk Az., Hey- rijck, Van Houten, Van der Does de Willebois, aeijen, Fransen van de Putte en de voorstel- deel namen. )e verklaring der regeering en de motie wer- van verschillende zijden ondersteund, maar van anderen kant bestreden. De laatste werd Ier anderen onstaatkundig, en ontijdig in de enwoordige omstandigheden bij het bestaan een interimair ministerie gedaan, geacht. De Kerstens trok zijD voorstel in, nadat door heer Fransen van de Putte een ander was aan, daar hij ook door eene stemming daarover doel zou bereiken, let voorstel van den heer Fransen van de Putte Ide aldus De Kamer, van oordeel zijnde dat het de roe- van den Nederlandschen Staat niet is stap te doen tot herstel van de souvereinileit van Paus over den Kerkelijken Staat, gaat over de orde van den dag. lok dit voorstel ondervond bestrijding van on- scheidene zijden, nagenoeg op dezelfde gron- als bij de behandeling van dat van den Kerstens in het midden gebracht. Andere en daarentegen verklaarden zich daarmede te inen vereenigen. De heer Cremers deed een derde voorstel, luidende: „De Kamer, hare goedkeuring hechteude aan de houding der regeering, gaat over tot de orde van den dag." Nadat, behalve sommigen der bovenvermelde sprekers, de heeren Van Golstein, Du Marchie van Voorthuysen, Van Beyma thoe Kingma, Van Lynden van Sandenburg, Storm van 's Gravesande, Thorbecke, Van der Maesen de Sombreff en Jonck- bloet het woord hadden gevoerd, werden de beide moliën in stemming gebracht. De motie van den heer Fransen van de Putte werd met 42 tegen 32 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de heeren: Van der Maesen de Sombreff, Insinger, Heydenrijck, Nierstrasz, Van Nispen van Sevenear, Kien, Be- gram, Du Marchie van Voorthuysen, Kalff, Van der Does de Willebois, Hoffman, Van Goltstein, Luyben, Ilaffmans, Thorbecke, Smitz, Cornelis, Van Lynden van Sandenburg, Bichon van IJssel- monde, 's Jacob, De Brauw, Van Kuyk, Borret, Van Loon Van Reene, Van Sypesteyn, Guljé, Van Naamen van Eemnes, Van Wassenaer van Catwijck, Pyls, Stieltjes, De Bieberstein, Kerstens, Van der Hucht, Van Foreest, Hasselman, De Casembroot, Heemskerk Az., Van Beyma thoe Kingma, Verheijen, Hardenbroek van Lockhorst en de Voorzitter. Voor hebben gestemd de heeren: Viruly Ver- brugge, De Ruiter Zyiker, De Lange, Hingst, De Bruyn Kops, Van Houten, Blom, Van der Linden, Dam, Rutgers van Rozenburg, De Roo van Al- derwerelt, Storm van 's Gravesande, Cremers, Heemskerk Bz., Van Kerkwijk, Van Delden, Fransen van de Putte, Blussé van Oud-Alblas, Westerhoff, Mirandolle, Rombach, Dumbar, Van Eek, Van Akerlaken, Wybenga, Jonckbloet, Van Blom, Oldenhuis Gratama, Sandberg,, Idzerda, Moens en Tak. De motie van den heer Cremers werd met 39 tegen 35 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: 's Jacob, De Brauw, Van Kuyk, Borret, Van Loon, Van Ree- nen, Van Sypesteyn, Van Wassenaer van Cat wijck, Pyls, De Bieberstein, Kersten, Van der Huclit, Van Foreest. Hasselman, De Casembroot, Heemskerk Az., Verheijen, Van Hardenbroek van Lockhorst, Insinger, Heydenrijck, Nierstrasz, Van Nispen van Sevenaer, Kien, Begram, Du Marchie Van Voorthuysen, Kalff, Van der Does de Willebois, Hoffman, Van GollsteiD, Luyben, Haffmans, Smitz, Cornelis, Van Lynden van Sandenburg en Bichon van IJsselmonde. Daarop werd de zitting tot heden verdaagd. Toen voor de zesde openbare bijeenkomst der Volksvoorlezingen, gisterenavond gehouden, als spreker werd geannonceerdde heer W. Vruggink zullen zij, die genoemden heer kenden als direc teur van het Rijks-telegraafkantoor en schrijver van een populair werkje over Telegrafie, al zeer spoedig hebben vermoed dat ook du telegraaf, telegrafie en telegrafeeren de onderwerpen zouden zijn, die hij zich ter behandeling had uitgekozen. De beide tafels op eeniger. afstand van elkander in de zaal geplaatst en metkleedeu bedekt waar onder zich blijkbaar eenige toestellen verscholen hielden, maar bovenal de draden in verschillende richtingen door de zaal en langs de wanden ge spannen, waren wel geschikt om bij de binnen komenden dit vermoeden te versterken. Ofschoon nu „gissen dikwijls doet missen" zooals de heer Vruggink later zelf opmerkte toen hij zijne hoor ders wees op hun belang om een telegram altijd recht duidelijk te schrijven, bleek het toch dit maal dat de gissing juist was geweest. De heer Vruggink behandelde inderdaad de telegraaf iu hare zamenstelling en bediening en lichtte zijne voordracht toe door het in werking brengen van twee seintoestellen, zooals die op de meeste Rijks telegraaf kantoren hier te lande en ook buitenslands in gebruik zijn. 't Spreekt van zelf dat het onmogelijk is om in twee uren tijd iemand, die nooit iets over der gelijke onderwerpen heeft gehoord, een juist be grip te geven van de wijze waarop de galvanische, stroom, komende uit de batterij eu langs de draden door den sein toestel loopende, daar de werkiDg te weeg brengt waarvan hij hel effect ziet op de met streepen en punten bezette strook papier. Dat begreep de heer Vruggink ook en hij wees er bovendien zijne hoorders op dat we hier te doen hebben met eene. natuurkracht die we wel is waar op hoogst vernuftige, wijs hebben leeren toepassen maar waarvan de oorsprong en het wezen, evenals van zoovele andere natuurkrachten, ons ten eenenmale onbekend is. Toch deed de heer V. wat hij kon om ook dat gedeelte zijner voordracht voor allen zoo dui delijk en bevattelijk mogelijk te maken. Wij ver trouwen dan ook dat hij er bij velen in zal ge slaagd zijn hun in te prenten dat de werking van de telegraaf iD hoofdzaak berust op de eigenschap die een stuk week ijzer vertoont van magnetisch te worden, zoodra eeD galvanische stroom, in talrijke windingen van omwoeld koperdraad, daar omheen wordt geleid doch dat het die eigen schap weder verliest op hetzelfde oogenblik dat de stroom ophoudt of hare geleiding wordt ver broken; hoe men het daardoor in zijne hand heeft, op den grootst mogelijken afstand, beurtelings en naar verkiezing voor langer of korter tijd een zoodanig stuk ijzer al of niet magnetisch te maken hoe dien overeenkomstig het éene uiteinde van een ijzeren staafje, als een balans beweegbaar en op korten afstand van gemeld stuk week ijzer aangebracht, afwisselend aangetrokken en weder losgelaten zal worden en hoe, wanneer het andere uiteinde, van een puntige stift voorzien, geplaatst is op korten afstand van eene voortweDtelende strook papier, die puntige stift bij elke aantrek king van den tijdelijken magneet tegen het papier wordt gedrukt en daarop krassen doet ontstaan iD den vorm van streepen of punten, al naarmate men de werking van het stuk week ijzer als magneet, langer of korter doet aanhouden. Voeg hier nu aan toe de daarop gevolgde be schrijving van het uit verschillende combinatiën van punten en streepen bestaand Morse-alphabet dan gelooven wij daarmede in hoofdzaak te heb ben weergegeven welke denkbeelden velen, ook der minder ontwikkelde hoorders, uit de voor dracht des heeren Vruggink hebben kunnen put ten, waar hij hen met de samenstelling en wer king der seintoestellen enz. wenschte bekend te maken. Gemakkelijker werd de taak, zoowel voorden spreker als voor de hoorders, toen in de tweede afdeeling de bediening van de telegraaf, het tele- grapheeren, aan de orde kwam. Geholpen door den heer Wanner, die zich bij den tweeden toestel achter in de zaal plaatste, verzond en ontving de heer Vruggiük eenige telegrammen om zijne hoor ders bekend te maken met de verschillende werk zaamheden die daaraan zijn verbonden en leverde daarbij het bewijs van zijne geoefendheid als telegraphist door enkele telegrammen niet van de strook papier af te lezen, maar op het gehoor over te nemen, naar het tikkend geluid dat de toestel onder hel seinen voortbrengt. Ten slotte gaf de heer Vrugging zijnen hoorders eenige nuttige wenken over het stellen en schrij ven van telegrammen, die menigeen te pas zullen kunnen komen, bij het vrij algemeen gebruik dat, vooral sinds het verlaagd tarief, van de telegraaf wordt gemaakt. Onze ruimte laat geene verdere uitweiding toe; wij vertrouwen echter dat het bovenstaande vol doende zal zijn om te doen uitkomen dat de heer Vrugging den bezoekers der volksvoorlezingen niet alleen een genoegelijken, maar ook tevens een hoogst nuttigen avond heeft verschaft. En dat nut kan nog belangrijk worden ver hoogd door dat de commissie, dank zij de mild heid van den heer A. W. Sijthoff, in de gelegen heid was gesteld aan het gesproken woord, het geschreven woord toe te voegen. De heer Sijthoff namelijk, uitgever van het werkje over Teiegraphie van den heer Vruggink, dat onder N°. 9 in de Algemeene Bibliotheek is opgenomen, had de commissie alleraangenaamst verrast door aan éen harer leden 100 exc. van genoemd werkje toe te zenden ten einde die kos teloos aan de bezoekers uit te reiken. Dat het der commissie weinig moeite kostte ze op die wijs te plaatsen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Eere den heer Sijthoff die zóo zijne belangstelling tooDt in de zaak der volksontwikkeling en daardoor tevens aan de commissie voor de volksvoorlezin gen een bewijs van sympathie geeft, dat onge twijfeld door haar op hoogeD prijs wordt gesteld! Door den Commissaris des Konings in Zuid- Holland is voor de zittingen van den militieraad in het 3de district van Zuid-Iiolland, te Leideu en Gouda, tot secretaris van dien raad benoemd de heer A. A. Van TUielen, zoon van den generaal- majoor Van Thieleu, militie-commissaris in dat district, en zulks in plaats van Mr. J. N. A. Bu- caille, die, als burgemeester vau de gemeente Sassenheim, zich aldaar met der woon heeft ge vestigd. 19.81 (Novelle naar het Hoogduitseh). [Vervolg.) zeide de presidentsvrouw snel wijl haar echtgenoot aarzelend Felix shaDd „Dat was goed gesprokeD Felix, dat was d. k< proken als een goede zoon en broeder en laat -: ti nu ()at fataale hoofdstuk voor goed overslaan, daar komt Victorine, het is tijd, dat hier s stil worde, voor de zieke en haar oppaster. de nacht Anna, kom geef mij een zoen, mijn ine schelmkom mede lieve Felix, het wordt dat gij wegkomt en wij hebben ook rust dig; ik neb behalve mijne huiselijke zaken bewaarschool bezocht en tweemaal de oefe- '6 bijgewoond." )e president kon heden wel aanhoudend ver. jtende blikken uitdeelen, maar volgde toch zijne 'uw en verliet met baar en Felix de zieken ner. J i Amen, amen/ ■g. 4' O. i/w. téri 'po De presidents vrouw wist bij oudervinding dat dergelijke verzoeningstooneelen slechts al te vaak de aanleiding geven tot nieuwe onaangenaamhe den, en had dus gegronde reden om het gesprek af te reken, dat zij des te liever deed, daar het de goedhartige, opgeruimde vrouw werkelijk ernst was met hare liefde tot vrede en rust. Terwijl in Anna's kamer alles stil werd en de lichten in het groote, sombere huis werden uit gedoofd, terwijl Felix Daar het bal terugkeert, willen wij onze lezers eerst nader bekend maken met de omstandigheden en de geschiedenis dezer personen. Felix Von Bork was een stiefzoon van den pre sident Rieger en niettegenstaande zijn Duitschen naam een kind van het schoone, vrolijke Frank rijk. Willen wij de geschiedenis van den jon gen man mededeelen, zoo moeten wij vele jaren terug gaan. Ten tijde dat de Bourbons voortvluchtig en verbannen van land tot land ronddwaalden, had de vader van Felix, als een nog zeer jong officier, et geluk gehad, den hertog van Angoulême be langrijke persoonlijke diensten te bewijzen, die niet zooals veelal het geval is, in vergetelheid geraakt waren. De herto, herinnerde zich steeds metle- vendige belangstelhrp zijn jongen vriend, noo- digde hem later, toen hij naar Frankrijk terug gekeerd was, herhaaldelijk uit aan het hof te komen, en zocht door gunst en eerbewijzen van al lerlei aard een deel zijner verplichtingen af tedoen, totdat in het jaar 1823 de Fransclie veldtocht naar Spanje die onder het opperbevel van den hertog van Augoulême ondernomen werd, hem de gewenschte gelegenheid aanbood om zijn gunsteliug op den duur in zijne nabijheid te hebben, daar hij heui een plaats in zijn geDeralen staf aanbood.j Bork bedacht zich niet lang; jong en vooralle indrukken vatbaar, had een veldtocht met zijne gevaren te veel uitlokkends voor hem, dan dat de scheiding van het vaderland, waaraan hem noch familie, noch eigendommen, en nu, na den vrede ook geene plichten meer verbonden, hem veel zouden gekost hebben. Frans Van Bork was Wurtemberger van ge boorte, en nog zeer jong zijnde in den militairen stand getreden. Reeds als kind wees geworden, had hij nimmer de liefde eener moeder noch den steun eens vaders, of het geluk der huislijkheid genoten, die hare betoovering zoowel op den man als op het kind uitoefenen. De eenige bloedver wanten die hij zoover hij wist nog bezat, waren neven zijner moeder, die hij echter nooit gezien had, en alles wat hij van hen wist was, dat zij in Pruisen woonden en een van hen kiuderloos en zeer vermogend was. Maar daar hij beschei den in zijne wensehen en te vreden met zijne omstandigheden was, en door den lichtvaardigen en onbekommerden zin der jeugd eigen, die zich niet met de zorgen voor den dag vaD morgen kwelt, had hij er nooit naar gevraagd of hij ook tot de erfgenamen van dien neef konde behooren, eu stelde hij er zoo weinig belang in, dat hij nimmer onderzoek deed naar het leven en streven van den goeden man. Er hadden zich intusschen zulke schitterende vooruitzichten in Parijs voor hein opgedaan, dat hij eene rijke erfenis scheeD te kunnen ontberen; de veldtocht, hoewel zeer kort van duur, had hem een spoedige bevorde ring aangebracht,benevens de gunst des konings en der vrouwen, (daar er menigeen te diep in de oogen van den blonden Duitscher had geke ken) onderscheiden heul, en eene verbinding met een der rijkste en machtigste adelijke farniliën van Frankrijk ware eene gemakkelijke taak voor hem geweest. Maar hij had zijn eerlijk, trouw, Duitsch hart naar het schitterende, lichtzinnige Frankrijk me degenomen, hij had nimmer berekend en verstan dig overlegd, maar was steeds de inspraak van zijn hart gevolgd, en koos dus zonder zich te be denken de liefde in plaats van glans en eer, toen beiden hem wenkten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1