z,.| Zwitserland. 0e Zwitsersche bondsraad heeft openlijk doen lijken van de bezorgdheid die de jongste op vingen van tractaten en de voorgenomen an- esatien dit lichaam inboezemen. In een bood- :hap aan de Zwitsersche bondsvergadering >nclit over de wijze waarop de neutraliteit van republiek voortaan in acht moet genomen orden, roei t de bondsraad ook de scheiding aan m den Elzas en een gedeelte van Lotharingen an Frankrijk, Zonder in een beoordeeling te willen treden ju liet recht van den overwinnaar om aldus te ndelen, beroept de memorie er zich echter op a de eisch van Duitschland niet kan gelden ior Muhlhausen dat laugen tijd een vrije stad geweest totdat zij op het einde der laatste iinv zich vrijwillig met Frankrijk vereenigd eelt. Haar wat echter de inhoud van de memorie langrijk maakt, is dat de bondsraad niet aar dt te constateeren dat de voorgenomen annexatie uieer dan een opzicht de belangen van Zwit- rland zullen krenken. Ofschoon de bondsraad herhaaldelijk aan den dag gelegde vrees be rijdt, dat de annexatie vau den Elzas de be- rlijkheid van Duitscbland ten aanzien van Zwit- rsch grondgebied op den rechter Rijnoever zou lunen opwekken, acht de raad het echter niet ulienstig hiervan gewag te maken. Een en ander is een zijdelingsche waarschu- ing aan Graaf von Bismarck dat de vrije zwit- rsche natie niet ontaard is en hare zelfstan- lieid op hoogen prijs steltj maar ook van de adere zijde een blijk hoe de laatste handelingen Rusland en Pruisen het vertrouwen van de eine staten schokt. TELEGRAMMEN. m ui ue< ïn mi zie itei igsl kaï zie: 11' i: ize» wij dot ilin I al be laai neo ibe. B; Havre, 17 December. In den staat van zaken geen verandering gekomen. Hier ter stede en Honfleur is het rustig. De Pruisen hebben zen omtrek verlaten. Tusschen Cherbourg en avre kruisen voortdurend kauomieerbooten langs i kust. De vijand schijnt voornemens, meerdere njdkrachten in dezen omtrek te vereenigen, en n verschanst kamp te Tvetot op te richten. Brussel, 17 December. Uit Luxemburg wordt meld, dat de onderteekening van het plebiscit gunste van de onafhankankelijkheid des Groot- rtogdoins den meest mogelijken bijval vindt, mmer zal een politieke handeling van zooveel icht met meer eenstemmigheid zijn volbracht. [Luxemburg, 18 December. Het antwoord der sering Op de Pruisische nota is gisteren naar lijn verzouden. Het behelst eene wederlegging die nota op alle puuten. Berlijn, 18 December. Volgens den Staats-An- ijer schijnt 't nu noodzakelijk te zijn geworden, vesting Langres in te sluiten, om aan de be- legiDgen der franc-tireurs uit de omstreken een inde te maken, Versailles, 16 Decemberr. (Officieel). De vijand, ior onze sterkere voorhoede aangetast, moest den den Vendöme en den 17den Dyon ontruimen. Generaal Vou Goltz meldt uit Langeau, voor ingres, dat hij den vijand in den namiddag van d 16den in eene sterke positie heeft aangetast hem na een gevecht, dat drie uren duurde, de vesting terug heeft geworpen. Het gevecht erd hoofdzakelijk staande gehouden door het ste regiment en de artillerie. De vijand was JO man sterk. Hij verloor ongeveer 200 man, it inbegrip van 64 ongekwetste soldaten, die or ons gevangen werden genomen. 2 stukken chut en 2 ammunitiewagens zijn door de onzen het vuur veroverd. Van onzen kant werden 1 icier en ongeveer 30 man gekwetst, russel, 17 Deeetnber. Naar men verzekert eft Rusland zich bereid verklaard om de grie ven van Pruisen tegen Luxemburg in overweging te nemen. Rusland is van oordeel, dat indien de feiten, waarop Pruisen wijst, met de waarheid overeenkomen, Luxemburg waarborgen voor de toekomst behoort te geven. In liet tegenoverge stelde geval is Pruisen gerechtigd zich ontheven te achten van een tractaat, dat Luxemburg heeft geschonden. Munchcn, 17 December. De Koning heeft gis teren naar Versailles getelegrapheerd, dat zijne voorstellen om den Koning van Pruisen tot Kei zer uit te roepen, door de Vorsten werden aan genomen. Bordeaux, 17 December. Het gerucht als zou hier een aide-de camp van generaal Trochu zijn aangekomen, is valsch. Een ministerieele dé pêche aan de prefecten maakt heden bekend, dat de hertog van Mecklenburg, op Woensdag j.l. Frenval aangetat en in den nacht bezet heeft. Nabij Vendome heeft de hertog van Mecklenburg, met troepen van prins Frederik Karei, de onzen aangetast; hij ontmoette een heftigen tegenstand het gevecht duurde tot aan den avond, en de vijand schijnt groote verliezen geleden te hebben. Drie Beiersche bataljons zijn, tusschen Briare en Gien, tot binnen laatstgenoemde stad terugge worpen. Het leger van Clianzy is gisteren niet aan gevallen geworden. LuideDS berichten, van gene raal Bourbaki ontvangen, is de toestand, in alle opzichten voortreffelijk. Niettegenstaande de Prui sische bezetting, ontsnappen inwoners van den Elzas en Lotharingen door de vijandelijke liniën, ten einde zich bij de verdedigers des vaderlands te voegen. Krachtens een Regeeringsbesluit, is generaal Sol van het kommandement zijner divisie ont heven, wegens onnoodige overhaasting hij het ontruimen van Tours. Generaal Morandy, bevel hebber eener brigade van bet 16de legerkorps, is wegens onbekwaamheid ontslagen; in zijn plaats is de Amerikaansche generaal Charles Carrolle benoemd. Een ander decreet beveelt de samenstelling van 15 nieuwe regimenten infanterie. De Pruisen bezetten nog Gien, Montargis en Romorantin. Uit Tours wordt bericht, dat de vijand die stad niet onmiddellijk schijnt te bedreigen Er zijn door hem zware requisitiëD geheven te Féeampand. Rijsscl, 18 December. Er loopt een gerucht, dat de Duitschers Ham weder hebben ingenomen, welke vesting door de Franscheu piet van garni zoen zou zijn voorzien geweest. Men bericht dat te Chauny Duitsche troepen, ten getale van 20.000 zijn gepasseerd. De citadel van Amiens is door 700 Pruisen bezet. Men zegt, dat generaal Faidherbe voorbij Amiens is getrokken. Saarbriicken, IS December. De berichten uit Versailles van den löden luiden als volgt: Heden werd de aunkomst van de deputatie uit den Rijks dag, belast met het overbreugeu van het adres aan den Koning van Pruisen, tegen den volgenden dag aangekondigd en kwartieren voor baar ge maakt. De Russische generaal, vorst Wittgenstein, mi litair gevolmachtigde bij de Fransche regeeriug is gisteren uit Parijs hier aangekomen. Heden werd geen schot uit de forten gelost. Bij troepen koineD deserteurs uit Parijs bij onze liniën aan, maar vvordeo afgewezen, omdat bevel is gegeven, geen deserteurs te ontvangen. Londen, IS December. De Observer zegt, dat het antwoord van Lord Granville aan graaf Von Bismarck, betreffende Luxemburg, gisteren in den Ministerraad vastgesteld en thans reeds verzou den is. Het blad meent, dat de regeering in dit stuk erkent, dat Pruisen net recht heeft zich van de overeenkomst omtrent de neutrstlitéit van Luxemburg ontslagen te achten, in geval die neu- leilijk om zich nu en dan op te richten. Men n zich hier geene illusie meer maken, het erg- was elk oogenblik te wachten. Den 23sten Maart zoude het de laatste maal Q dat wij den buitengewonen man zouden zien. was een hartroerend tooneel. Als in doodstrijd hij daar, nu en dan zacht steunende; geen lord kwam er meer over zijne lippen, het lui me zweet stond hem op 't voorhoofd. Als niet spoedig zijn zakdoek bij de hand had, logde de vrouw van Hummel hem met haar leu zakdoek het voorhoofd af. Nooit zal ik den tkbaren blik vergeten, waarmede zijn halfge- iken oog haar dan aanzag. Terwijl wij den ten Maart bij den kuustminnendeu voormali- Q leerling van Hummel den lieer v. Liebenberg, een vroolijk gezelschap doorbrachten, werden i tusschen 5 en 6 uren door een hevig onweder rast. Een geduchte sneeuwstorm ging vergezeld i zware donderslagen en felle bliksemstralen, rten tijd daarna brachten eenige gasten de tijding de, dat Lodewijk van Beethoven overleden was, artier voor zessen had bij den laatsten adem geblazen. Het eigenaardige natuurverschijnsel 't oogenblik van den dood, van een zoo groot n, zou bij meer bijgelool of in heidensche tijden ;er niet als eene toevallige omstandigheid be- ouwd zijn geworden. Den 29sten Maart had de begrafenis plaats. Men vereenigde zich ten sterfhuize N°. 200 aan het glacis buiten de Schotsche poort. Om 3 uur zette zich de stoet in beweging en begaf zicli naar de kerk der Drievuldigheid. Acht kapel meesters, Eibler, Hummel, Seifried, Kreutzer, Weigl, Gyrowetz, Wiirfel en Gausbacher, droegen de slippen van het lijkkleed. De kist wns met kransen bedekt. Ordeteekenen ontbraken Beethoven had er nimmer ontvangen. Een groot_ i aantal Toonkunstenaars omgaven het lijk, kaar- sen dragende, (de zware getalte van Lablachezie ik nog voor mij.) De stoet scheen eindeloos, de volksmassa was outelbaar, geheel Weenen was op de been. Seilried bad bij eenige compositiëD van bazuinen vaD Beethoven, mqunekoren ge voegd, dat zeer indrukwekkend was. In de kerk konden wij niet meer komeu, maar reden daarom naar het Wahringer kerkhof j dat als bezaaid met menschen was. Wij begaven ons naar de groeve en wachtten daar het lijk af. Tot op het laatste oogenblik was het onzeker gebleven of Anschütz, de beroemde teoneelspeler eene rede zoude houden, door Grillparzer ver vaardigd ten slotte nain Anschütz, liet woord vóór den ingang van het kerkhof, waardoor zijne woorden voor ons geheel verloren gingen. De kist werd in de groeve gelaten, Hummel wierp traliteit door de Luxemburgsche autoriteiten werd geschonden; maar de regeering stelt hier tegen over dat, zelfs in geval die schending was bewe zen, Pruisen zonder toestemming der andere mo gendheden nog Diet zou ontheven zijn van de bij dit tractaat aangegane verplichtingen. De regee ring hoopt dat Pruisen eene vriendschappelijke schikking in deze zaak gemakkelijk zal maken en dat het zich zal onthouden van de toepassing der beginselen, uitgedrukt in de nota van Von Bismarck. Madrid, 16 December De Impartial bericht, dat de Minister van Financiën, overeenkomstig de autorisatie, hem verleend bij de behandeling vau het budget, heeft besloten schatkistbiljetten uit te geven, betaalbaar binnen 4, 6,12 en 18 maanden. Men zegt dat de Minister van Marine zijn ont- lag beeft gevraagd. Luxemburg, 17 December. De bisschop van Luxemburg heeft, toen hij het adres der patriot ten onderteekende, naast zijne naamteekening de volgende woorden geschreven: „Ik betuig rnijn eerbiedige hulde en diepe erkentelijkheid aan Zijne Majesteit voor de sclioone woorden, waarmede hij zich verwaardigd heeft de Luxemburgers ge rust te stellen." Berlijn, 17 December. De Kreuz-Zeitung meldt, dat de circulaire van den 3den December, die de heer Von Bismarck betreffende de Luxem burgsche quaestie heeft uitgevaardigd, aldus ein digt: „De regeering des Konings beschouwt zich alzoo ten aanzien van de militaire operatiën door de onzijdigheid van Luxemburg niet meer ge bonden en behoudt zich hare aanspraken voor tegen het Groothertogdom, wegens het aan Prui sen toegebrachte nadeel door het schenden van de plichten, die uit de. neutraliteit voortvloeiden. Florence, 17 December. Naar men verzekert, is het bijeenkomen eener conferentie thans eene besliste zaak. Zij zal te Londen gehouden worden. De commissie der Kamer van afgevaardigden heeft nu al de artikelen betreffende het ontwerp aangaande de prerogatieven van den Paus goed gekeurd. Uit Catania wordt van heden gemeld, dat het Engelsche vaartnig Psyche, dat van Sicilië kwam en de sterreknndige commissie aan boord had, die de maansverduistering zou waarnemen, gis teren schipbreuk heeft geleden. De equipage en passagiers zijn gered. Men doet moeite, om de Psyche nog te redden. Boncourt, IS Dec. Pruisische, troepen werden heden bij Grandvillers door de zouaven aangetast; zij keerden echter met versterking terug, en ver dreven de zouaven; bij deze ontmoetiDg zijn vijf huizen verbrand en hebben de Pruisen verschei dene manschappen krijgsgevangen gemaakt. Leipzig, 18 Dec. Op last van het openbaar ministerie zijn de. heeren Bebel, Liebknecht en Hepner gisteren in verzekerde bewaring geno men; zij zijn beschuldigd van hoogverraad of wel van het doen van pogingen daartoe. Londen, 19 December. Een schrijven van Glad stone deelt mede, dat de gevangenen fenians spoe dig zullen worden ontslageD onder bepaling dat zij het Britsche rijk zullen verlaten en er niet j meer in terugkeeren. De dagbladen juichen dezen i maatregel zeer toe. De Times deelt een circulaire van Von Bismarck i mede waarbij Pruisen zich het recht voorbehoudt j om van Luxemburg schadevergoeding te eischen. j De Fransche krijgsgevangenen in Brandenburg j zouden kenteekenen van een opstand gegeven hebben. Athene, 19 Dec. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: Komonduros, president en minister van binnenl. zaken; Petrakis, openbaar onderwijs en, ad interim, mariue; Botzaris, oor log; Cliristopnlos, buitenl. zaken; Contostovlos, j justitie; Sotiropulos, financiën. er zeer aangedaan eenige lauwerkransen op andere volgden dit voorbeeld. Voor zoo ver ik mij herinneren kan sprak er niemand en werd er niet gezongen maar alle aanwezigen schenen den ernst van het oogenblik diep te gevoelen. Niet velen zullen wel meer leven, die deel ge nomen hebben aan die koninklijke ter aardebe- stelling en in het volle bewustzijn waren van de waarde van den man, wiens stoffelijk over schot daar in de groeve werd neergelaten. Maar sedert dien dag heeft Beethoven in liet geestelijke leven van mjUjoenen eene plaats vervuld, die door niets en niemand te vergoeden zou zijn. Wan neer het aardsche omhulsel lot stof is geworden, dan staat het ware genie eerst daar in zijne vol maaktheid, en de oneindige liefde en vereering omgeeft hem, die ze niet meer beantwoorden kan. Bekend is het, hoe comfortable de treinen op de groote Amerikaansche spoorwegen zijn ingericht. Op die baan wordt nu zelfs dagelijks een blad de Transcontinental op den trein die van den Atlanti- schen naar den Grooten Oceaan gaat, gedrukt. De redactie ontvangt op alle stations berichten, en alle nieuwtjes, die de reizigers die zicli op den trein be vinden kunnen interesseeren. De redactie doet bij het vertrek onderzoek naar den stand derpassagiers, en daarnaar worden de berichten ingericht. Gemeenteraad. Kort verslag van het verhandelde in den Gemeen teraad van Aarlandervcen. Openbare vergadering van Dinsdag den 13der December 1S70. Voorzitter, de Burgemeester. Afwezig, de heer J. A. Van der Lee. 1". Lezing en goedkeuring van de Notulen. 2°. Mededecling van ingekomen stukken. 3°. Herbenoeming tot leden van het Burgerlijk Armbestuur, van de heeren D. Treur en C. Bo gaard, die beiden, naar den rooster, den 31aten Decem ber 1S70 zullen aftreden. 4°. Benoemd, voor het jaar 1871, tot geneesheeren voor de armenpraktijk, de heeren J. A. De Boer en J. J. M. Richelle, en zulks op de bezoldigingen zoo als die in Juli j.l. door den Raad zijn geregeld. 5°. Vastgesteld de met samenwerking van Alpben en Zwammerdam ontworpen verordening, houdende maatregelen van politie op den Rijn en zijne bruggeu 6°. De sub. 5Ü. genoemde gemeenschappelijke ver ordening eensluidend vastgesteld, uitsluitend voor de vaarten en de gemeente Aarlauderveeu. 7°. Machtiging aan Burgemeester en Wethouders tot het maken van een plan tot daarsteiling van eene ■bewaarplaats voor Petroleum en het ontwerpen van een Raadsbesluit tot het heffen van bergloonen vooi genoemd artikel. 8°. Eenparig besluit tot het inzenden van een adre- van rouwbeklag aan Z. K. H. Prins Frederik dei Nederlanden, wegens het overlijden van Hoogstdeszelfs Gemalin, en goedkeuring van het daartoe door den Voorzitter ter tafel gebracht ontwerp. 9°. Besluit tot het plaatsen van een urinoir in de Koebebakkerssteeg. 10°. Besluit tot het uitbesteden der verstrating van den oprit voor de Zwamraerdamsclie Rijubrng. Hierna wordt de vergadering gescheiden. jVtarlxtbericliten. Amsterdam, 19 December. Rogge, stemming onveranderd; Petersburg 200, 204; dito 199; Ga- latz 200, 210, 205; Berdianski 204 c. z./k. Leve ring, stemming: onveranderd; Maart 200; Mei 205, 204. Boekweit, stil. Raapolie, 6 weken 50»; vliegend 49%; voorjaar 4551, 4654. Lijnolie 6 we ken 33%; vliegend 3254 voorjaar 33. Koolzaad, Diets. Rotterdam, 19 December. Granen: Tarwe met groote aanvoer tot onderstaande verlaging nog maar gedeeltelijk te plaatsen; Tarwe 75 ets.; Rogge 25 ets.; win tergerst 30 ets.; zomergerst 20 ets.; Haver 20 ets.; witte Boonen 25 ets-; bruine Boonen 50 ets.; Paardeboonen 10 ets. lager, ove rigens onveranderd. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaqe, 19 December. (Per telegraaf). In de zitting van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal van heden, geopend te twaalf uren, hebben zeer langdurige en ingewikkelde debat ten plaats gehad naar aanleiding van de inter pellatie van den afgevaardigde Kerstens nopens het petitionnement van de Katholieken aan den Koning om pogingen aan te wenden tot herstel van de wereldlijke macht van den Paus. De vragen van den interpellant tot de Regee ring strekten om van haar te vernemen wat zij van voornemens was in deze te doen. De Minister van Oorlog, ad interim van Buiten- Iandsche zaken, de generaal Van Muiken gaf te kennen dat de regeering niet kan tusschen belde komen. De heer Kerstens stelde daarop een motie van orde voor, strekkende om te verklaren dat de Regeering zich niet mag onthouden van stappen te doen. De inhoud der motie werd door vele R. K leden verdedigd, maar ze gaven ten slotte den heer Kerstens eenparig in overweging haar in te trekken, ook en vooral om een volgende Re- geering niet te binden. De heer Kerstens trok ten gevolge daarvan zijn motie in. De heer Fransen Van de Putte stelde nu een nieuwe motie van orde. voor om te verklaren dat het de roeping van Xcdcrland niet is stappen te doen tot herstel der Souvcrcinltelt ran den Paus. Langdurige discuosie. Vele leden hadden daar tegen groot bezwaar; daaronder behoorde ook de heer Thorhecke Hierop volgde een nieuwe inolie van orde van den heer Cremers: De Kamer goedkeurende de houding der Rcgcering gaat over tot de orde van den dag. Nadat beiden motiën breedvoerig besproken waren, waarbij de heer Thorbecke zicli voor de motie Cremers had verklaard kwamen deze in stemming. Die van den heer Fransen van de Putte werd verworpen met 42 tegen 32 stemmen, doch die van den heer Cremers aangenomen oiet 39 tegen 35 stemmen. (Nadere berichten ontbreken wegens het niet ontvangen vau de Haagsehe brieven.) HCVELiJK: W. fliOOüTES £fl SÏ?.R?3.'.7AILEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den itldcii December. W. Van Weeren, wede. 45 j. en J. Van den Hoek, jd. 31. P. Den Oude, jm IS j. en E. Freeken, jd. 21 j. D. Megchelse, jm. 29 j eu M. J. Wijntjes, jd. 22 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3