forme tarief van f 0.30 per enkelvoudig telegram toegepast. Voor de bezorging der berichten van bet station naar de gemeente is een vast bestelgeld van 0.25 per telegram verschuldigd. De luitenant ter zee der 2de kl. J. C. De Borst Verdoom, dienende als officier van politie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord, wordt met den 15den dezer op non-activi teit gesteld en met den 16deu daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee der 2de kl. R. E. Van der Loeff. De adelborst der 3de kl. bij het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willemsoord B. H. C. S. Snethlage, is op verzoek, met den laatsten November jl., eervol uit den zeedienst ontslagen. BINNENLAND. Rotterdam, 12 December. Eergisteren werd, op de burgerlijke begraafplaats alhier, het stoffelijk overschot bijgezet van wijlen den heer A. Hemelop, hoofdonderwijzer aan eene der openbare armen scholen alhier. Verscheidene autoriteiten, ambt- geuooten en vrienden vaii den overledene schaar den zich om het graf. Nadat, namens de commissie voor de openbare armenscholen, de heer Mr. L. G. Greeve eenige woorden van dankbare erken ning den overledene gewijd had, nam de heer R. Bcholten, ambtgenoot van den overledene, het woord. Diep bewogen verklaarde hij overtuigd te zijn, dat op dien afgestorvene het woord kon worden toegepast: «Zalig zijn de dooden die in Jen Heere sterven, want hunne werken volgen hen na." De heer J. Mackenzie, behuwdbroéder van den overledene, betuigde namens diens bloed verwanten zijn dank voor de oprechte blijken van deelneming bij dit graf betoond. Hiermede was de eenvoudige plechtigheid afgeloopen, die zeker bij alle aanwezigen, den diepsten indruk zal hebben achtergelaten. Utrecht, 12 December. De maskerade-commis sie1 voor het maskeradefeest in 1871 aan de hoo- geschool te houden, heeft thans de teekeningen ge reed, voorstellende «den intocht van Elizabeth van Brunswijk binnen Zutfen." De teekeningen zijn door den heer W. O. Van Dijk alhier ge maakt en zullen in het gebouw van kunsten en wetenschappen ter bezichtiging liggen. In de afgeloopen week zijn weer onder scheidene personen in deze gemeente, aan kwaad aardige pokziekte bezweken. De ziekte neemt echter thans merkbaar af, dat men aan de voor zorgsmaatregelen toeschrijft die nu genomen wor den. De sterfte bedroeg in de afgeloopen week slechts 44. Arnhem, 12 December. De gemeenteraad heeft beslótfcn opnieuw voor 6 jaren dispensatie te ver zoeken van de verplichting eener burgerdagschool, in hoofdzaak op grond van het slecht bezoek der burgeravondschool, terwijl er toch voorde leerling- ambaclusman geen geschikter tijdstippen zijn dan de avonduren, om ouderwijs te ontvaugen in die vakken, waarvan hij in zijn bedrijf des daags >.e toepassing kan of ziet maken. Deventer, 12 Dec. Nadat reeds langen lijd het verlangen naar de behoefte aan eene middelbi-re school voor meisjes op verschillende wijze vv as ter sprake gekomen zonder echter tot eenig da delijk resultaat te leiden, heeft de burgerij zelve het initiatief in deze belangrijke zaak genonn n Er circuleert in de stad een adres dat rei Js door vele handteekeningen gesteund is. De adressanten verzoeken daarin aan den ge meenteraad, op een niet te zeer verwijderd tijd stip het onderwijs voor ,de meisjes zoodanig te regelen, dat ook deze in staat gesteld worden in de leervakken van het middelbaar onderwijs, inge- ricut naar üe behoeften van het vrouwelijk geslacht ondei wezen te worden. Men hoopt, dut de zaak in goeife handen is. Zoo werd den jaardag der noordpool-expeditie gevierd. Op dien dag, 15 Juni, wisten de geredden reeds dat de terugreis spoedig kon worden aange nomen. De Deensche handelsbrik Constance kapt. Bang, moest binnen kort een zijner gewone reizen tusschen Groenland en Kopenhagen doen: men moest dus te J ulianshaap trachten te komen, van waar de pakketboot afvoer. De booten der 1lama brachten de bemanning op den 16den Juni naar Nennortalik, waar de Deensche beambte Rosing, én op den 17den naar Lichtenau, waar de zendeling Spindler hen zeer voorkomend ontving en met de grootste be reidvaardigheid ten dienste stond. Van Lichtenau werd een boot naar den ontvanger Kursch in Juli- ansl laab gezonden om verlol te vragen om de reis met de Constance te mogen aannemen. Bijna zou hier eene groote teleurstelling hebben plaats gehad daar het schip reeds uitgezeild was; door het dichte ijs werd het echter gedrongen om terug te keeren, en kapit. Bang, een Sleeswijker van geboorte, noodigde hen vriendelijk uit om mede te varen. Op den 22sten Juni verliet de beman ning de booten van de Hansa die 200 dagen getrouw dienst hadden gedaan. Op dén lsten September kwamen wij te Kopen hagen aan; met verbazing vernamen wij van de Deensche lootsen het bericht van den uitgebroken Het alhier gevestigd Departement der Maat schappij van Nijverheid heeft in beginsel tot de op richting van gaarkeukens alhier besloten. Men wil voorts met het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in overleg treden over de meest geschikte wijze om daaraan gevolg te kunnen geven. Middelburg, 11 December. Het JProv. Gerechts hof van Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. Van der Heide, oud 31 jaren, be schuldigd van den hotelhouder in het badhotel te Domburg, tijdens hij daar in dienst was, een som vaD f 1750 in bankbiljetten te hebben ont vreemd. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan het feit en hem veroordeeld tot eene tucht huisstraf van 5 jaren. KOLONIËN. BATAVIA 31 October. Aan het algemeen overzicht van het N. Bat. Handb. wordt het volgende ontleend: Gisterenmorgen is het stoomschip Hibernia alhier ter reede gekomen. De onderzeesche kabel tusschen Batavia en Singapore bevindt zich aan boord. Voor zoover bekend is, had noch van wege de autoriteiten, noch van wege den handel eenige demonstratie plaats wegens eene gebeur tenis, die, in elk geval van groot gewicht is, te weten dat Java in het telegraalnet, dat de aarde omgordt, wordt opgenointn. Toen de vorige kabel gelegd werd, die Java met Singapore zou ver binden, begaf de handel zich Daar buiten, met muziek, om een bezoek aan het schip te brengen, dat de te spoedig verbroken gemeenschap zou daarstellen. Kan de rede van de koelheid, waar mede men thans deze zaak opnam, niet gelegen zijn in den onmatig boogen prijs der telegrammen, die de communicatie met Europa gebrekkig zal doen blijven? Laat ons hopen, dat liet tot stand komen van den kabel op Austialie en concur rentie het mogelijk zullen doen worden veel ge bruik van de electrische vonk te maken. Men wil, dat de goev. gen. bij het leggen van het landeiude van den kabel tegenwoordig zal zijn. «Met des te meer genoegen zal men Neder- landsche stoomers in directe vaart op Java zien verschijnen, nu de telegraaf ons het bericht bracht dat de Fransche maildienst weder tot eene maaDd- lijksche is beperkt. «Op den spoorweg van SamarangVorsten landenWillem 1 zijn de tarieven voor het ver voer van personen en goederen verlaagd." Door den gouv.-gen. van Nad.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verz. eerv. de opz. over de waterw. te Glapan (Samarang), J. G. K. De Lavalette. Benoemd: tot ads.-res. der zuider-distr. van Celebes, tevens verdum. aldaar, de contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. in 't gouv. Ce lebes en onderh. W. F. Sikman; tot contr. 3de kl. bij het binnenl. best, in Sumatra's westk., W. C. Hoogkamer; tot ambt. ter beschikking van den res. van Palembang, P. J. Avis, tot com. op 't bureau van den ad.-resid. van Tilatjap (Banjoemas), F. H. Ciebrant, tot opz. over de waterw. te Glapan (Satnar.) A. W. Abels; tot ads.-opz. bij de sluis, kust- en waterw. in de res. Soerab. H. F. Leemker, van verl. uit Nederl. teruggekeerd. Door den resident van Kra- wang is ontslagen de klerk, tevens griffier bij den landr. te Pourwakarta, L. Bosch. Tot kollekt. van het kleinz. te Batavia, Jhr. W. H. G. A. L. Du Peijrou van Breugel. Door den direct, van financ. zijn ben. tot ondercomm. der 2de kl. bij den contr. en rech. te Samarang H. C. Budach, en te Padang W. F Van Dam. Door den direct, van Binnenl. bestuur, bij het boschw. op Java en Madura, zijn ben.tot opz. 2de kl. A. H. Suiker, thans 3de kl., tot opz. 3de kl. C. J. F. Speet, thans klerk. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verl. naar Nederl. weg. ziekte, aan den 1ste luit. der inf. J. C. A. Van den Bos, en aan den 2den luit. van het reg. Oost-lnd. kav. op non-akt. A. Uijtden Bogaard; een tweej. verl. aan den paarden-arts 1ste kl. A. De Vos. Vergund: op verz., aan den lsten luit. der inf. van het Nederl. leger Th. C. Van Nes, om, weg. verstrijking van de 5 jaren, gedurende welke hij bij de landm. in Nedrl.-Indiè is gedetacheerd, naar Nederland terug te keeren Departement van Marine. Benoemd: Tot loods- leerl. bij het loodswez. van Soerabaija J. J. Vodegel. Tot machinist-leerl. 2de kl. bij den dienst der goe- vernements-marine W. F. Stolk. 13 I I I r I J N L A JN 1 Frankr}) li. De Indépendancc behelst een menigte nieuwstij dingen per ballon uit Parijs ontvangen. Hoofdza kelijk zijn ze gewijd aan de geduchte uitvallen door de Parijzenaars gedaan, die tijdelijk het aanzien van overwinningen hadden. Uit de brie ven blijkt dan ook de algemeene vreugde die te Parijs beerschte; voorts vindt men daarin nieuwe maatregelen door het voorloopig bewind geno men en een briefwisseling tusschen Trochu en Von Moltke. Van het een en ander stippen we hier het volgende aan. Het gouvernement der nationale verdediging, de wet op alle burgers gelijkelijk willende toe passen, heeft besloten geen plaatsvervanging, onder welken vermomden vorm ook, toe te laten, zoodat zij, die in de oorlogsbataljons moetende dienen, hunne plaats verwisseld hebben met iemand van de sedentaire garde, verplicht zijn den dienst te hervatten bij het korps, waartoe zij oorspronke lijk behoorden. Dit beginsel van gelijkheid is door den opperbevelhebber van de nationale garde der Seine bij eene dagorder aan de manschappen bekend gemaakt. Generaal Trochu heeft van den generaal v. Moltke een brief ontvangen, waarin deze het volgende schrijft: «Versailles, 5 Dec. 1870. «Het kan nuttig zijn Uwe Excellentie te be richten, dat het Loire-leger gisteren bij Orleans geslagen en teu gevolge daarvan die stad ontruimd beeft, welke onmiddellijk door de onzen is bezet. «Indien Uwe Excellentie echter het raadzaam acht om U zelf van de waarheid van dit be richt te overtuigen, dan ben ik bereid aan een Uwer gelastigdeu een vrijgeleide te geven om het feit te constateeren. «Ontvang, Generaal, de betuiging mijner hoog achting, waarmede ik de eer heb te zijn, Uw Dw. Dienaar, De Chef van den Generalen Staf, Graae v. Moltke." Trochu heeft daarop geantwoord, dat hij het niet noodig acht, het bericht te venfieeren door het middel, dat Von Moltke hem aan de hand heeft gedaan. Het antwoord was overigens in den - zelfden beleefden vorm vervat als de brief van den chef van den Pruisischen staf. Het gouvernement heeft onmiddellijk den brief van v. Moltke en het antwoord op de muren der hoofdstad doen plakken en het volgende er luj gevoegd «De tijding, die de vijand ons doet geworden aannemende dat ze waar is ontneemt ons niet het recht op de groote beweging van Frankrijk te rekenen, ten einde ons te hulp te snellen. De tijding brengt dus geen verandering in ons besluit noch in onzen plicht. «Beide lateD zich in éen woord samenvatten Vechten! leve Frankrijk! leve de Republiek!" De klachten der Fransche dagbladen betref fende de wijze van oorlogvoeren der Duitschers zijn door het te Tours (thans 'e Bordeaux) ge vestigde bewind in eene diplomatieke circulaire van 29 Nov. jl. (daar ter stede op 5 Dec. open baar gemaakt) samengevat en aan de onzijdige mogendheden gericht. Het bewind meent, na zorgvuldig onderzoek der klachten, Pruisen open lijk te kunnen beschuldigen van opzettelijke en stelselmatige schending van de regelen, door het volkenrecht, de menschelijkheid en de beschaving bij het oorlogvoeren voorgeschreven. Die klachten betreffen; het plunderen van particuliere bezit- tingeD, het vervolgen van weerlooze burgers, het bombardeeren van open steden, het nemen J van gijzelaars, enz. Deze circulaire is aan de Fransche gezantschappen toegezonden met bescl den, welke moeten strekkeu om de waarheid, daarin vermelde feiten te staven. Engeland. De heer Gladstone, door een aantal Katho ken aangezocht om «diplomatieke tusschenkon met het doel om den Paus het behoud van danig eene wereldlijke souvereiniteit, als hem de vervulling zijner geestelijke taak beveili, kan, te verzekeren, alsmede een behoorlijk ft men, heeft daarop het volgende geantwoord, een brief van 30 November jl., die door de 71 is medegedeeld: «Bij de onderscheiden veranderingen, welkt regeering van| den tegenwoordigen Paus hebt gekenmerkt, heeft Hr. Ms. regeering zich van menging onthouden; en thans is zij evenmin nemens zich met het burgerlijke bestuur van Ro of van de omliggende landstreek te bemoei Doch Hr. Ms. regeering is van meening, dat wat de instandhouding van 's Pausen waardigh: zijne persoonlijke vrijheid en zijne onaf hankeli heid in de vervulling zijner geestelijke bedien raakt, hare aandacht verdient. Ja, zonder te ws ten op het bestaan eener werkelijke uoodzakel heid, heeft zij, gedurende de onzekerheid laatste maanden, uit eigen beweging maatrege genomen, welke zouden hebben gediend om persoon des hoogepriesters alle noodige bescl ming te verschaffen. Hr. Ms. regeering zal de melde onderwerpen zorgvuldig in het oog bliji houden; hoewel zij met groot genoegeD heelt gemerkt dat de Italiaansche regeering zeer i drukkelijkheid heeft verklaard dat zij den wem en de bedoeling heeft om 's Pausen vrijheid en oi hankelijk te eerbiedigen en te beschermen, om te zorgen dat doelmatige voorzieningen v het behoorlijk ophouden zijner waardigheid w den gemaakt." De door het Engelsclie gouvernement 's Pausen veiligheid genomen maatregelen, waa de heer Gladstone doelt, bestonden, zegt de D News, in het zenden van een oorlogschip d Civita Vecchia met last om aldaar post te houi en den Paus naar Malta over te brengen, ino hij verkiezen mocht in deze Britsche kolonie blijf te houden. Het genoemde blad zegt nies kunnen begrijpen, welke reden het Britsche vernement heeft om zich met 's Pausen geesteli bediening in te lateD, en door welk belang, ra of reden het wordt genoopt om voor de vrijti van den Paus als kerkelijk gezagvoerder zorg dragen. De telegraaf heeft reeds kortelijk het prol medegedeeld, dat de heer Benedetti, de man Nizza en van Ems, door den Standard heeft la; publiceeren. In het twee kolommen lange protest van i graaf, zoekt hij op grond van depeches en rapporten, die hij niet aanhaalt en nietaanhal kan, omdat zij reeds te Parijs, deels te Berl aanwezig zijn, zich geheel te zuiveren van schuld. Wil men den heer Benedetti geloovi dan is hij de onschuldigste man, de knapste plomaat, de kundigste onderhandelaar gewei die men bij mogelijkheid kan uitdenken. Later zal hij zijn apologie openbaar maken, reeds bij voorbaat verhaalt hij, wat daaruit blijken; 1°. dat hij nooit den oorlog heeft gen- of aangeraden2°: dat hij de Fransche regeer bij tijds heeft gewaarschuwd aangaande de w bedoelingen van Pruisen, zijn wapeningen, z verhouding tot de candidatuur van Lohenzolle en wat dies meer zij. Verder zal er uit blijken, dat hij door V Bismarck bedrogen werd, gelijk wij trouwf reeds wisten, bij gelegenheid van dat gehei; tractaat. Mochten België en Engeland in de oc paperassen gaan snuffelen, dan zal bewezen w den welke schandelijke rol v. Bismarck in geval gespeeld heeft, en welke zijn ware bedi oorlog, juichend de mare der groote overwinnin gen die door de Duitsche legers behaald waren. Zoo luidden de in korte trekken medegedeelde berichten van kapit. Hegemann en zijne medge- zeilen. Aan boord der Hansa bevonden zichkapit. Hegemann, Dr. phil. G. Laube, Doceut aan de Uni versiteit en de politechnische school te Weenen, Dr. med. Reichold Buchholtz, docent aan de Uni versiteit te Greifswalde; de luit. t./z. 1ste kl. R. Hildebrandt; de luit. t./z. 2de kl. W. Baxe, 1 tim merman, 1 kok, 6 matrozen en een lichtmatroos. Kapit. Hegemann geeft de loffelijkste getuigenis van zijne manschappen; de subordinatie is geen oogenblik overschreden; zelfs onder de moeilijk ste omstandigheden zijn de bevelen steeds volijvrig ten uitvoer gebracht; er is ter nauwernood een streng of hard woord noodig geweest bij al de ontberingen die ze te verdragen hadden. Hetgeen die onverschrokken Noordpoolvaarders ondervonden hebben gedurende die gedenk waardige ijsvaart is van zoo verschillenden aard en zoo rijk aan opmerkelijke en treffende gebeur tenissen en wederwaardigheden, dat de vruchten dier expeditie niet gering te achten zijn. Wel is waar mocht het geen ontdekkingstocht worden maar behalve verschillende geografische resulta ten, zal ze vele daadzaken van wetenschappelijke waarde aan den dag brengen, vooral met betrekking tot meteorologie en de kennis der zeestroomingen. In de zitting van het comité werd dan ook besloteD, dat een officieel bericht door kapt. He gemann als den aanvoerder der expeditie, aan den heer Dr. Petermann gericht, openbaar zal worden gemaakt; en vervolgens eene brochure 1 met verschillende afbeeldingen voorzien de na dere details zal mededeelen. Voor de ver dere wetenschappelijke en zeevaartkundige be werking van het materieel zullen later de ver- 1 schillende geleerden die aan den tocht deelnamen de noodige zorg dragen. Sedert den 19den Juli 1869 is men zonder eenig bericht aangaande het lot der Germania die de Hansa vergezellen zoude. Het schip had 70 ton kolen aan boord en provi and voor twee jaren; de bemanning der Ger mania behoeft in moed en volharding niet onder te doen bij die der Hansa. Niemand weet nog wat bet lot van Koldeweij en zijne medgezellen is geweesthet comité heeft nauwkeurig onderzoek gedaan naar het gevoelen der bemauning der Hansa, die algemeen daarin overeenkomen «dat zij het waarschijnlijkste achten dat de Germania haar doel, de oostkust van Groen land bereikt heeft en spoedig zal terugkeereD. Volgens een dezer dagen ontvangen telegr. bericht is ook de Germaina met kostbare verzamelingen op de terugreis en spoedig te vervraohten. Ten slotte deelen we nog het volgende uit handelingen en besluiten van het comité med De inzamelingen voor de expeditie hebben, da zij de deelneming der natie een bedrag van 70.' th. opgebracht; na voldoening der kosten i uitrusting enz. zijn daarvan nog 5000 th. ter schikking gesteld. De Hansa was voor een bedrag van 10.000 verzekerd en die som zal zeker dadelijk word uitbetaald. Het comité heeft daarbij besloten in strijd met de gemaakte bealiug zoowel de kost van de overtocht der bemanning van Groenls over Kopenhagen naar Bremen, als de bij de monstering bedongen gage voor de volle 15 mas den uit te betalen en tevens de wetenschappeli. begeleiders der expeditie een honorarium toe kennen. Bovendien wordt de bemanning Hansa schadeloos gesteld voor het verlies hunt goederen. De brave zeelieden wier volhardt en goeden geest op zoo zware proef werd steld, en die alle lof verdienen, mochten niet n ledige handen naar hunne haardsteden ten keeren.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2