t ei lilt: rin; rde- aac dei dei i d >uit buil de; ;dei Kü- rm eie- roo Lng ge reet d 3ch: rinf ijki zer gsfc ÏÏ7 hei- aar, aeucy. De Vijandelijke legermacht bestond twee Beiersche en een Pruisische divisie, man cavalerie, versterkt door een aanzien- macht, behoorende tot de legers onder het 1 van Frederik Karei en den Hertog van denburg. De Duitschers werden in wanorde dert geworpen tot voorbij Grand-Chartre. De vijand aanzienlijke verliezen. Het gevecht duurde iles nachts. De Beiersche generaal Stephen 1 gewond. Heden wordt een nieuwe aanval acht. resden, 8 December. Het Dresdener Journa :ht, dat de Koning zich vereenigd heeft met voorstel van den Koning van Beieren, om den ing van Pruisen tegelijk met de waardigheid Bondspresident den titel van Keizer toe te vo°' ieD. er sallies/ 8 December. OfficieelDe Koning aan de Koningin het volgende geseind terenavond leverde de onzen een hevig doch kkig gevecht op den weg naar Blois, halver- bij Meuug. Wij verwachten nog meer te- tand. rsailles, 8 Dec. Op marsch naar Beaugency eii onze troepen op Franschen, welk terug- even werden met verlies van 260 gevangenen, kanon, en éen mitrailleuse. Ook bij Sal- Nevoy is er gevochten met de Fransche ach- oede van het Loire-leger den aftocht voort- nde. Bij Beaugency verloren de Franschen gevangenen en zes stukken geschut, onze ïezen zijn ook aanzienlijk. RijsselJ heeft de eenschap met Havre hersteld.; nisscl, 8 December. Men zegt dat van Fran- zijde werd beproefd om op de conferentie bespreking van de Russische quaestie, ook ire vraagstukken ter sprake te brengen. Dit ueuien vond echter noch in Londen, noch bt.-Petersburg ondersteuning, aangezien hej inkomen der conferentie hierdoor quaestieus 1. De uitnoodigingen tot bijwoning der con- ntie zullen weldra worden verzonden. De heer J. Malou, mi uister van Staat, heeft ontslag als minister gevraagd en gekregent reden is onbekend. onden, 8 December. De Times zegt met vreugde voorstel van den Koniug van Beieren, met ekking tot het verleenen van den titel van zer aan Koning Wilhelm, vernomen te heb- Het blad ziet daarin het symbool van Duitsch- 's eenheid en zegt, dat Engeland sedert lang tot staud komen van een dergelijke groote rale macht op het vasteland heeft gewenscht. uxemburg, 8 December. Uit authentieke bron ptemt men, dat de heer Von Bismarck aan regeeriug eene nota heeft doen ter hand o, waarin gezegd wordt, dat het Luxem- f-^che grondgebied herhaaldelijk door de Fran- len werd geschonden, zonder dat dit toteenig itest van de zijde der Luxemburgsche regeering ileiding gaf. ruiseu beschouwt zich uit dien hoofde ont- en van de verplichting, om zijnerzijds de itraliteit van Luxemburg te eerbiedigen. iOnden, 9 December. De Daily News beweert er grond voor de onderstelling is, dat Gam- la een wapenstilstand heeft aangevraagd en ens de vergunning om Parijs te verlaten voor die belast zullen worden met het bijeen- pen eener vergadering, die over den vrede zal aadslagen. De Morning Post voegt er bij dat onderhandelingen door de neutrale mogend- len. worden ondersteund, maar het blad ge niet, dat de strijd gedurende dien tijd zal iden gestaakt. )e Standard heeft op hevige wijze aangevallen politiek van onthouding door den minister idstoue thans gevolgd in de aangelegenheden te i het vasteland van Europa, dec Versailles, 8 December. De forten vuren. Het lekfïtt heden een weinig gesneeuwd en gedooid. tours, 8 December. Eene circulaire van Gam- pec ta aan de prefecten beveelt, dat de oproeping eu: gehuwde mannen en weduwnaars zonder er- ideren worde gestaakt. tadat Rouaan door Von Manteuüels leger be- rij; was, heeft hij dit in twee afdeelingen gesplitst, karvan de eene Evreux heeft bezet en Cher- 'er- urg schijnt te bedreigen de andere naar Havre de rukt. op Brussel, 9 December. Bij koninklijk besluit is commissie benoemd, belast met het onderzoek be- de oplossing der vraagstukken rakende de d- ''gravingen. Florence, 8 December. De Koning heeft Ser- lag 'io, Prim, Espartero en Zorilla met ridderorden giftigd. In eene conferentie met de hoofden der depu- ie verklaarde de Koning, dat hij zijn zoon lde onder de bescherming van de loyauteit der aü aujaarden. ïen] Ter eere van de deputatie hebben velerlei fees- 'jkheden plaats. ichwcrln, 8 Dec. De groothertogin heeft van den 'Xithertog het volgende bericht ontvangen„Gis- en had een hardnekkig gevecht plaats bij Meung la Bordon. Het negentigste regiment maakte |i kanon en éen mitrailleuse buit. op Berlijn, 8 December. Een hoofdambtenaar van het postwezen heeft, naar men verneemt, in last bekomen zich op reis te begeven, ten einde bij de capitulatie van Parijs beschikbaar te zijn tot regeling van den dienst der posterijen. Volgens officieele berichten is de gezondheids toestand van de Dnitsche legers zeer gunstig. De buikloop heeft bijna geheel opgehouden. Van ty phus komen minder gevallen voor; de ziekte had bovendien haar gevaarlijk karakter verloren. Ook alle andere ziekten zijn werkelijk aan het min deren. In de hospitalen zijn dan ook 10.000 lijders minder dan op het einde van October. De Rijksraad heeft het verdrag met Beieren aangenomen, na bevorens al de daarop voorge stelde amendementen verworpen te hebben. In het slotprotocol is de bepaling verworpen die de bevoegdheid van den Bond beperkte ten aanzien van de regeling van de rechten der staats burgers. De heer Delbrück heeft medegedeeld dat het in de bedoeling ligt met behulp van den Bonds raad de wijzigingen in de Constitutie te brengen die noodig zullen zijn wanneer de Koning van Pruisen den titel van Keizer aanvaardt. Deover- groote meerderheid der bij de zaak betrokken Vorsien hebben reeds daartoe hunne toestemming gegeven. Morgen heeft de derde lezing der verdragen plaats. Avondzittmg van gisteren. (Geopend te acht uren.) Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig, de heerenStoffels, Tollens, Hubrecht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Tieleman, Lezwijn, Eigeman, Buijs, Bijlevelt, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Van Oute- ren, Driessen, Krantz, Van Wensen en Wittewaal. Aan de orde is de voortzetting der algemeene be raadslagingen over de concept-verordeningen tot hef fing en invordering eener plaatselijke directe belasting. Het zou voor ons bestek ondoenlijk zijn van een raadszitting als die van gisteren avond, welke tot bijna middernacht duurde een sprekersgewijs en ge detailleerd verslag te geven. Daarom zullen wij den zelfden weg van gisteren vulgen en meer een over zicht der algemeene discussie geven. Het spreekt van zelf dat de discussie van gisteren avond niet veel nieuwe gezichtspunten meer opleverde. Zij was min of meer een re- en dupliek op de in de dagzitting aangevoerde argumenten zoo voor als tegen, soms in zeer behagelijken, soms in zeer scherpen vorm. Over het algemeen maken de raadzittingen op ons den indruk dat de animositeit van de leden onder ling dikwerf te veel op den voorgrond wordt gesteld, en dat er leden zijn die zich meer spitsen op het uitdenken van vinnige uitdrukkingen, schijnbaar zeer heusch ingekleed, dan wel op degelijke argumenten ter bestrijding of verdediging van zaken waarbij het algemeen belang betrokken is. Een aardigheid, een geestig gezegde, een snedige opmerking, wie zal dit niet graag hooren bij een abstracte discussie als die over een inkomsten-belasting; maar dit moet niet ont aarden in hatelijkheden, zoo zelfs dat voor iemand die een weinig clairvoyant is, bleeke gezichten van raads leden niet tot de zeldzaamheden behooren. Waarlijk èn de publieke zaak èn de gezondheidstoestand van den achtbaren raad zullen daarbij niet winnen. Ten volle beaamden wij dan ook de woorden in den aanvang der zitting door den heer Verster ge- bezied//dat humaniteit moet voorzitten, zullen onze discussiën leiden tot welvaart van Leiden." Hebben de discussiën van gisteren avond daarvan den stempel gedragen? Wij betwijfelen het, zelfs de voorstanders van humaniteit en meer dergelijke woorden die bij uitnemendheid geschikt zijn om rede voeringen in te leiden of te eindigen, bleven niet consequent. Prof. Buys was dan ook volkomen in zijn recht toen bij, blijkbaar ontstemd over het ter berde brengen van zaken die al meer en meer van het onderwerp in discussie afweken, een motie van orde voorstelde om de algemeene beraadslaging te sluiten, iets dat door den voorzitter terecht gretig werd aangegrepen en door de vergadering unaniëm werd toegestaan. Die discussie na te gaan is thans onze taak. Waren er in de dagzitting van gisteren twee uit- eenloopende richtingen waar te nemen, voor- en tegenstanders van een income-tax, gisterenavond deed zich een derde richting kennen, vertegenwoor digd door de heeren Burgemeester, Stoffels, Hubrecht en Van Outeren. Deze waren voor het beginsel van een inkomsten-belasting en dus ook in het algemeen voor het voorstel Hartevelt dat daartoe leidde, maar behoudens deze voorwaarde. Volgens het voorstel Hartevelt is n. 1. de grondslag der belasting eigen aangifte; waar die wordt geweigerd of in het oog loopend afwijkt van het beginsel, heeft ambtshalve aanslag plaats. Die willekeurige ambtshalve aanslag kunnen we onmogelijk aanvaarden, was de redeneering van de genoemde raadsleden. Zonder vastgestelde maatstaf naar een zeker tarief, mogen B. en W. de moeielijke taak niet op zich nemen. Werd in de voorwaarde ge treden, dan zou niet alleen het voorstel Hartevelt aannemelijk zijn, maar zou, zooals de voorzitter in het midden bracht voor velen de brug gelegd zijn om voor te stemmen. Straks 2al blijken boe die gemoedsbezwaren gewo gen hebben en hoe ze een beslissenden invloed hebben uitgeoefend op het lot van het voorstel van den heer Hartevelt. Na dit voorgesteld te hebben gaan we nog eens na hetgeen voor- en tegenstanders gisterenavond in het midden brachten. Door eigen aangifte van een belastingschuldige stelt men de eerlijkheid van de ingezetenen op de proef, dit mocht niet en was reeds een voorname reden om tegen te stemmen, maar eigen aangifte was niet het eenig bezwaar; een inkomsten-belasting zou ook velen tot te hooge aangifte leiden ten einde bet groote publiek omtrent het crediet van den een of ander te misleiden. Vooral de koopmansstand zal dit doen. Door hen wordt dan te veel betaald tegen over andere belastingschuldigen en dit was immoreel. Men beklaagde zich voorts nog over de hoogst luttele argumenten voor een income-tax door de voorstanders aangevoerd. Men hoopte die, maar te vergeefs, in het adres te vinden, en dacht men nu het in 't adres aan argumenten ontbreekt zullen mis schien de handteekeningen veel gewicht in de schaal leggen. Doch wat beteekeneu 140 a 150 handteeke ningen van belastingschuldigen tegen 4000 die er zijn. Dit is geen uitdrukkking van de publieke opinie te meer nog als men wist dat handteekeningen ver kregen waren op een wijze, die alle waarde aan het adres ontnam. En beweerde men, waar het den vader van de Rijks-income-tax den heer Van Bosse, die zeide met zijn plan te zullen staan of vallen, niet gelukt is zijn voorstel in een openbaar debat te brengen we gens den tegenstand in de afdeelingen der Kamer, waarom zouden wij het dan wel doen Voorts kantte men zich tegen een income-tax aan, omdat daardoor openbaarheid werd gegeven aan het inkomen van een belastingschuldige door het ter visie leggen van de ko hierenen beweerde men, dat de kanker van de accijnsen, de smokkelhandel, de voornaamste grond, waarop de accijnsen bestreden werden, thans door een income- tax hersteld zal worden. Na vermeld te hebben dat nog veel geschermd werd met de woorden anti-nationaal, inquisitoriaal, onnederlandsch, enz. komen wij tot de voorstanders, en dan komt een eerste plaatè toe aan een rede van den heer Goudsmit tot wederlegging van de bezwaren. Het argument van den strijd tusschen de beurs en het geweten trof de eerste wederlegging. Dit was breed uitgemeten, maar beteekende in werkelijkheid weinig. Die strijd wordt alle dag gevoerd. Er is bijna geen handeling in ons leven, waar we niet tengevolge der wetten, tot die botsing moeten geraken. De be strijding uit het oogpunt van het anti-nationale der belasting, woog niet zeer zwaar. Noch een Engelschman, noch een Duitscher,die het toch moeten doen zullen den staat van hun vermogen gaarne aan de groote klok han gen, Daarin zat geen speciale Nederlandsche karak tertrek. Maar de bewering ging niet op, want noch het vermogen, noch het kapitaal werd publiek ge maakt, doch liet inkomen. En iemand kan een zeer groot inkomen, maar weing kapitaal hebben. Hier voor beriep spr. zich op de industrieelen. Er was gezegd dat de kinderen het vermogen van hun ouders zouden te weten komen; dit is even onjuist; de kinderen zouden het min of meer belangrijk in komen kunnen weten, maar meer ook niet. Ten einde het crediet te vermeerderen zou men te hooge aangifte doen. Er kunnen zich hierin drie gevallen voordoen. De koogere aangever zal door het hoogere crediet betere zaken maken en dan is er niets tegen dat hij meer belasting betaald. De aan gever kan het doen uit ijdelheid en dan wordt hij voor die ijdelheid gestraft door hoogere belasting, of de hoogere aangever is een zwendelaar en dan behoeft men geen medelijden met hem te hebben. De immo raliteit is dan niet ia de belasting gelegen, maar zit dan bij den ïjdelen man en den zwendelaar. Men heeft bezwaar tegen het arbitraire van een ambts- halven aanslag, maar dit hebben zij die aangifte wei geren of te laag aangeven aan zich zeiven te wijten* De arbitraire handelwijze van B. en Ws. is het gevolg van een arbitraire handelwijze van den belastingschul dige, waarvoor hij zich kan wachten. Men heeft laag neergezien op het adres, omdat er weinig handteeke ningen onder stondenmaar het komt niet aan op de hoeveelheid edoch op de hoedanigheid en een ieder die de namen gezien heeft, zal tot de overtui ging komen dat dit zelfstandige mannen zijn die niet de kleinachting hebben verdiend waaraan ze hebben blootgestaan. De heer Van Bosse was voor zijn plan van een inkomsten belasting teruggedeinsd, dit is niet zoo, andere omstandigheden hebben er toe bij gedragen en in de afdeelingen der Kamer was de tegenstand niet zoozeer tegen het beginsel dan wel tegen de bijzonderheden van het wetsvoorstel gericht. Men had gezegd, dat dit plan geen income-tax voor stelde en eigenlijk een belasting op de verteering was. Waarom dan niet liever een belasting op de verteering voorgesteld? Omdat zeide spr. dan het inkomen dat niet verteerd werd niet wordt getroffen en bij een inkomsten-belasting wel. Ten slotte herhaalde spr. dat de zoo zeer bestreden mogelijkheid van een goede contróle gelegen was in de publieke opinie. Verreweg het grootste getal in gezetenen zal niet veel meer dan hun inkomsten ver teeren, en daarop kon de publieke opinie controle uitoefenen. Er zullen uitzonderingen zijn van hen die te laag aangeven, maar er is geen belasting te vinden waar geen ontduiking plaats heeft. Maar dit zal niet in het algemeen het geval zijn. Ware dit het geval, maakten zich in het algemeen menschen van overigens onbesproken en zedelijk gedrag aan be lasting-ontduiking schuldig (het incident hierover met den heer Bijleveld laten we voor het bijblad over) dan zou het er voor land en stad ongelukkig uitzien. Met zulk een slappe moraliteit zou land eu stad te beklagen en verloren zijn. Spr. dacht er beter over. Ziedaar schering en inslag van het algemeen debat, waarbij we nog voegen moeten dat den heer Krantz als industrieel aan de oproeping van den heer Goud- srait voldeed en verklaarde dat de industrieelen dik wijls een zeer groot inkomen hebben zonder veel kapitaal te bezitten, en tevens een warm woord ter verdediging voor de income-tax aanvoerde, die het meeste bezwaar ondervond bij hen die een groot ver mogen hebben, ofschoon 't toch hoogst billijk was dat dat de vermogende man even goed naar zijn vermo gen bij droeg, als hij die naar het vermogen werd getroffen waarvoor hij deelnam aan den maatschap- pelijken arbeid. Zijn overuiging was dan ook dat de belasting in plaats van anti-nationaal zoo nationaal mogelijk was, en vooral was het voor hem veel waard dat een man als Van Bosse, de overtuiging had dat een income-tax voortaan onvermijdelijk was. Het adres zuiverde hij van de daarop geworpen blaam, éen naam die daarop voorkwam was voor spr. genoeg om het gezag toe te kennen. Nadat de algemeene beraadslagingen waren ge sloten kwam het ontwerp-raadsbesluit, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting te Leiden in behandeling. De discussie over de verschillende stelsels die respectievelijk hun uiting vonden in de voorstellen van B. en W., van de commissie van financiën en van den heer Hartevelt zullen we niet aanroeren. We meenen te kunnen volstaan met de genomen beslissingen te constateeren en dan was de uitslag dat artikel I. volgens die der commissie van finantien, met goedvinden van den heer Har tevelt met algemeene stemmen werd aangenomen waardoor het aldus zal luiden //Te beginnen met I Januari 1871 wordt in deze gemeente geheven een plaatselijke directe belasting tot een telkea jare bij de vaststelling der begrooting te bepalen som, welke echter het cijfer van 150,000 niet mag overschrijden. De vereischte som wordt verhoogd met vijf ten honderd voor kwade posten terwijl bovendien tot een bedrag van vijf percent van het in de begrooting voorkomende cijfer bij sup- pletoire kohieren kan worden omgeslagen." Artikel II werd eveneens in overleg met den heer Hartevelt met 23 tegen 1 stem (de heer Goudsmit) aangenomen, zooals het door de financieels commissie Wft? voorgesteld en luidt aldus; //Aan deze belasting zijn onderworpen alle meer derjarige personen, die overeenkomstig art. 245 der Gemeentewet, gewijzigd bij art. 6 der wet van 7 Juli 1865 (Slbl. n°. 79) in de gemeente hun hoofdverblijf houden of daar verblijven, voor zoo ver zij namelijk geacht worden een jaarlijks zuiver inkomen te hebben van minstens ƒ400." Artikel III. Hierbij nu kwam het op het beginsel aan, of er een income-tax zal worden ingevoerd of niet. Drie lezingen waren er: In de eerste plaats het art. 3 zooals bet door den heer Hartevelt was voorgesteld. Dit luidde: De grondslagen dezer belasting zijn: 1°. Eigen aangifte van het zuiver inkomen. 2°. Waar die ontbreekt of onvolledig wordt ge oordeeld ambtshalve aanslag. Bij de beoordeeling van de gedane aangifte en bij ambtshalven aanslag. 1#. Op de bekende inkomsten van den belasting schuldige wordt gelet. 2°. Op den uiterlijken staat door hem gevoerd. Onder den uiterlijken staat door den belasting schuldige gevoerd, wordt verstaan, echter altijd in aanmerking genomen, welke dien meer of minder noodzakelijk maken, de inrichting zijner leefwijze en de meerdere of mindere weelde, welke hij daarbij ten toon spreidt; men lette ook op de huurwaarde der door hem bewoonde of gebruikte pandenop het getal zijner dienstboden en of zij al of niet liverei dra gen, en op het getal der paarden van weelde, die door hen gehouden worden. De tweede van B. en W. is als volgt Art. 3 aldus te lezen De grondslag dezer belasting is het zuiver inkomen volgens eigen aangifte van den belastingschuldige. Waar die ontbreekt of onvolledig wordt geoor deeld, zal ambtshalve aanslag geschieden volgens een tarief vastgesteld bij artikelvan de verorde - ning op de invordering. Eindelijk de derde lezing van de commissie van financiën De grondslag van deze belasting is het zuiver inkomen van de belastingschuldigen." Na langdurige discussie over de prioriteit van het voorstel dat in stemming moest gebracht worden en over de grondslag waarop het tarief dat zou vast gesteld worden moest berusten, die volgens den voor zitter zou zijn de huurwaarde met een factor, werd met 18 tegen 6 stemmen beslist de lezing van B. en W. het eerst in stemming te brengen. Dit geschiedde, nadat ook de heer Hartevelt verklaard had in het voorstel van B. en W. geen overwegend bezwaar te zien, met; dit gevolg dat het artikel 3 zooals dit door B. en W. is voorgesteld weerd aangenomen met 14 tegen 10 stemmen Voor de heeren Driessen Krantz Van Wensen, Wittewaal, Stoffels, Hubrecht, Hoog De Fremery, Hartevelt, Eigeman, Van Outeren, Goudsmit, Van Heukelom en de Voorzitter. Tegen de heeren Bijlevelt. Verster, Du Rieu, Tollens, Tieleman, Lezwijn, Buijs, Scheltema, Cock en Dercksen. De verdere artikelen van deze verordening lever den nog eenige discussie op, doch werden alle aan genomen, echter niet zonder wijzingen. De uitgebreidheid van ons verslag noopt ons dit werk tot een volgend nommer te staken. Dit schaadt het geheel volstrekt niet. Het hoofdbeginsel dat er een income-tax zal worden ingevoerd is beslist, tenzij de verordening in haar geheel mocht worden ver worpen, dat wel niet het geval zal zijn; maar te veiliger kunnen we dit doen omdat de verdere be handeling van de verordening op de invordering verdaagd is tot de volgende week Donderdag en dus de zaak nog niet is afgeloopen zoo als we reeds vermeld hebben, scheidde de vergadering omstreeks middernacht. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 9 December. Hoflle. Vast, de handel bepaalde zich geheel voor behoeften. In veiling werden verkocht 1700 balen Java tot diverse prijzen. Suiker. Ruwe. De markt blijft zeer vast, door gebrek aan aanbod zonder omgang. Geraffineerd. Levendig gevraagd voor spoedige levering zoowel Crushed als Brooden waarvan bijkaus niets disponibel is. Ook op verre termijn vinden dagelijks afdoeningen plaats tot ferme prijzen. Thee. Zonder omgang. Ryst. Vast. Vooral ordinaire soorten werden zeer gezocht voor Duitschland. Specerijen. Niet dan tot veiliugsprijs thans te realiseeren. Vruchten. In dit artikel is deze week veel omgegaan. In veiling werden verkocht 150 kisten Muscadel Rozijn in lagen beschadigd van 2194 tot 3154 c. 117 kisten Malaga vijgen besch. a ƒ10. 9539 doozen, 2197 kisten Smima vijgen van f 12.50 tot f 28.75, benevens 200 doozen Sultana van ƒ21.25 lot 22.75. 109 Elemé rozijn van ƒ17.25 tot ƒ17.50 en 61S kisten rood rozijn van ƒ15.25 tot ƒ15.75. 91eekrap. Geheel onveranderd. In de puike soorten gaan tot onveranderde prijzen enkele partijen van de hand. Indigo. Met geregelden handel tot vorige prijzen. Potascli. Zonder handel. Loco wordt op 13.25 a ƒ13 gehouden. Katoen. In gedrukte stemming, met enkele omzettingen tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Banca verkeerde deze week in eene gea giteerde stemming en werd successivelijk ƒ74 tot 75 en 76 betaald, doch sedert weder tot ƒ75 verhandeld. Voorjaarslevering 74 betaald. Bil— liton loco ƒ73. Petroleum. Disponibel 24.50, van boord in de volgende maand te ontvangen ƒ24.25 en zeilende tot 24 gedaan. Oliën. Raapolie contant 54.25; Mei ƒ51. Lijn olie contant 35.25, 35.50; Mei ƒ37. Patentolie cout. ƒ58.25, ƒ58.75; Mei ƒ55.25.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3