Éen uitdrukking trekt schrijver zich aan en hij vraagt daarvan rekenschap. Het is u. 1. waar Prof. Fruin des inzenders stuk een „schandelijke bejegening van Opzoomer" noemt. Dit ontkent schr. pertinent en hij sommeert den hoogleeraar dit aan te toonen. Ten slotte neemt de inzender van den hoog leeraar met diL advies afscheid ,/Wees in het vervolg wat minder achterdoch tig, wat minder geneigd om aan te nemen dat gij alles wat er achter schuilt doorzien en door grond hebt, vooral, ook wanneer gij ter verdedi ging van een vriend wilt schrijven, bezin u eer gij begint, öchrijf scherp, ais gij meent er recht toe te hebben, maar schrijf kalm en waardig. Laat de vischwoorden aan de kijvende visch- vronwen. Ik vergeef u uwe on welvoegelij ke uit drukkingen om uwe haastigheid, maar zij beder ven uwe zaak. liet spijt mij dat, door uwe schuld eo door die van Prof. tioudsmit, Opzoomers naam eeu onderwerp van polemiek en dispuut is ge worden. Ik wensch hem, voor het vervolg, even trouwe vrienden toe, maar die wat verstandiger eu handiger in hunne trouwheid ziju." Het Vaderland levert heden eeu derde artikel over „Interventie en internationale politie l)e afkeerigheid van het Vaderland van de zucht naar interveniëren., komt vooral in dit artikel uit. Zoolaug meu naar een formule zoeken zal om de rechtmatigheid van ïnterveutie aan te toonen, zoolang zal men de oron voor onbillijkheden en inconsequentiëu, voor geweid en onderdrukking openlaten. Die bron is alleen te verstoppen door voor goed en in alle mogelijke gevallen het recht van inteveutie te ontkennen en als onwrikbaren stelregel aan te nemen, dat de Regeering van iederen staat de uitsluitend bevoegde persoon is orn de inwendige aangelegenheid van dien staat te leiden en te besturen. liet wezeu van den staat, zijn eigen souverei- uiteit sluit reeds terstond de rechtmatigheid van alle interventie uit. Van dit standpunt is het recht van interventie onherroepelijk veroordeeld. //.Niemand zal in ernst toegeven, dat de consti- tutioneele bewegingeu in Italië en Spaüje of de anarchie in Mexico inderdaad gevaarlijk waren voor Oostenrijk of Frankrijk, toch had de interventie plaats eenvoudig omdat de iuterveniëerende Mo- geudhedeu dat verkozen en er zich krachtig ge noeg voor waanden. Daarentegen zou niémand ïu Uroot-Hriuanié het voor een oogenblik in de hersens nemen dat de Regeering zou moeten mede werken tot een restauratie van Napoleon 111, omdat de uitroeping der Republiek in Frank rijk weder eeuig leveu schijnt gegeveu te hebben aan het Fenianisme, eenvoudig omdat Groot- ihitiauië van het beginsel der interventie in het algemeen afaeerig is." Zoo voert het recht van interventie even als alle audere punten van het internationaal recht terug naar het recht van den sterkste. Die merkwaardige zucht naar interventie kan alleeu bedaren, wanneer de constitutioneele be ginselen meer eu meer veld wmueu, en daarvan levert Groot-Brittanië het bewijs. In ieder constitutioneel land is de aandacht van regeering en natie meer uitsluitend, althans hoofdzakelijk op de eigen binuenlandsche aange legenheden gevestigd. Het constitutioneel stelsel is het stelsel van vrede en industrie, waardoor een politiek gevolgd wordt die de individueele ontwikkeling en het meerdere direct verkeer der volken, der onder danen bevordert. De ontwikkeling en uitbreiding van die poli tiek zijn de uitsluitende waarborgen voor een betere toekomst, welke hechter dan alte bespre kingen der diplomaten, wisser dan de sterkste vestingen en formidabelste legerorganisatiëu, ons het ideaal van den algemeenen wereldvrede hoe lauger hoe naderbij zullen voeren. BINNENLAND. Amsterdam, S Dec. Op de gisteren gehouden jaarlijkscbe vergadering van effecten-handelaars werd door den voorzitter van het beurs-comité het jaarlijks verslag uitgebracht, hetwelk alge meen verkrijgbaar is gesteld. Tot leden van het comité werd de aftredende heereu L. H. Weetjen en J. W. Aikema herkozen in de plaats van den heer J. H. Roelofs dieniet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Ed. Teixiera de Mattos. 's-Gravenbage, 9 December. Z.D.H. de Prins Von Wied wordt eerstdaags alhier verwacht ter bij woning van de plechtige ter aarde bestelling van wijlen H. K. H. Prinses Frederik. Het stoffelijk overschot van wijlen de vorstin zal hedenavond op het Huis de Pauw in de lijk kist worden bijgezet. De kist, waarin het stoffelijk overschot van HDH. zal worden bijgezet is een looden kist, door onze stadgenooteu de heereu A. Schroot en Zn. ver vaardigd. Die kist zal worden omsloten door eene uit mahonyliout vervaardigde, door de heereu P. Mouton en Zoon bewerkt. De zorg voor het in wendig bekleedsel, van wit satijn, is opge dragen aan de mede hier gevestigde firma Stut- terheiui. Van buiten zal geen bekleedsel worden aangebracht, maar de kist glad gepolitourd worden. Den heereu P. Mansvelt en Zoon is de levering van de zilveren hengsels opgedragen, terwijl voor schroefbedekking geen doodshoofden maar glad bewerkte knoppen zullen dienen; op het deksel zal eene massief zilveren plaat worden aange bracht met toepasselijke inscriptie. Morgen hopen wij die inscriptie in ons blad mede te deelen. Eindelijk zij nog vermeld, dat die zilveren plaat, met scharnieren aan liet deksel gehecht als klep kan worden opgelicht eu dan eeu glazen deksel te aanschouwen geeft, waardoor liet nog moge lijk wordt een blik te kunnen werpen op het stoffelijk overschot der doorluchtige ontslapene. Gisterenavond is in het locaal der vereeni- ging weder eene vergadering gehouden der af- deeling 's-Gravenhage van de vereeniging tot be vordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nederland. Door den Voorzitter Mr. J. Kap- peyne van de Ooppetlo, werden verschillende mededeelingen gedaan en ingekomen stukken van het hoofd bestuur ter tafel gebracht, waarvan sommige tot eenige discussie aanleiding gaven. Onder audeieu Jiad het hoofdbestuur de afdeelin- gen uitgenoodigd oin bijtijds hare opmerkingen in te leveren over eene herziening van het han delsverdrag met Frankrijk maar werd door de vergadering geoordeeld dat de ;tegenwoordige tijdsomstandigheden weinig geschikt waren om over zoodanige herziening te onderhandelen. Ook de ministerieele crisis hier te lande bestaande, had een nadeeligen invloed op den gang van de werkzaamheden daar men zich weinig geneigd betoonde bijv. over de ïnkomsten-belasting, het In disch tarief enz. te spreken zoolang het niet bekend was welke inzichten de nieuwe ministers zouden hebben. Breedvoerig werd besproken de vergade ring van industrieelen te Utrecht en de besluiten daar genomen.overdeondersteuuing van staatswege der representatie van de Industrie, op tentoon stellingen in het buitenland, maar ook hier stuitte men op de aftreding van den tegenwoordigen minister van hinnenl. zaken zoodat ook deze be spreking tot geen gevolg konde leiden. Vervol gens werd er uitvoerig verslag gedaan der 19de algemeene vergadering, den lüden Augustus 1870 te Arnhem gehouden, en werden onderscheidene punten, daar behandeld, in nadere beschouwing genomen. Toen had de uitreiking plaats van ver- eerende getuigschriften aan werklieden, voor getrouwe en langdurige dienst bij denzelfden patroon. Die getuigschriften werden uitgereikt aanJ. üahms bij J. M. Ginjoolen firma wed. Beretta en Zn. 50 jaren, G. v. Brakel bij Ginjoolen 27 jareD, P. F. Leenart hij B. F. Van Rijswijk 27 jaren, B. Scheijuer bij N. B. Logcher ruim 24 jaren, C. G. Van Honstede bij Gebrs. Belinfante 25 jaren, A. Dorst bij de ijzergieterij de Prins van Oranje 25 jaren, II. H. Thierrij bij J. H. De Swart 37 jaren dienst. De voorzitter reikte die getuigschriften aan de werklieden uit met eene gepaste hartelijke toe spraak, waarin hij deed uitkomen, dat het getuig schrift, op zich zelf geen groote waarde had, maar dat als men het ophing in de woonplaats van den werkman, het tot bewijs strekte dat men gedurende eene reeks van jaren eerlijk en trouw zijn plicht vervuld had en dat gedurende al dien tijd tusschen patroon en werkman de beste over eenstemming had bestaan. Dergelijke getuigschriften waren voor hen, die ze bezitten, maar ook voor ben die ze aanschou wen, eene aansporing om op den tot hiertoe ge volgden weg voort te gaan eu alzoo de belangen van patroon en werkman, die éen zijn te bevor deren. Een der bekroonden de heer C. G. Honstede vatte het woord op uit naam van de werklieden en betuigde hun hartelijken dank voor het vernomene en de ontvangen getuigschriften. Hij bracht hulde aan de Vereeniging tot bevorde ring van de Nijverheid van fabriek en handwer ken, en betuigde dat de werkman wel degelijk een getuigschrift als het hier verleende op hoogen prijs stelde, omdat daaruit bleek hoe de vereeni ging er op bedacht was veeljarige plichtsvervul ling te erkennen, eu hoe die erkenning zelve diende tot bevordering van den band tusschen patroon en werkman, die uit hetgeen weder he denavond werd gehoord, hier zoo gelukkig be staat. De spreker besloot dan ook met in volle betee- keuis uit te roepen: „leve de Vereeniging." Deze vergadering maakte op alle aanwezigen een zeer aangenamen indruk. Delpt, 9 December. In de gisteren gehouden vergadering van hoofdingelanden van Delfland, is de volgende voordracht opgemaakt van drie personen voorde betrekking van hoogheemraad ten gevolge van liet eervol ontslag verleend aan den heer Jhr. J. F. Van Vredenburch, die tot dijkgraaf is benoemd de heereu: M. Roden burg te Overschie, D. Van der Eyk te llethel en H. P. Van der Mandele te Delft. Arnhem, 8 December. De werkmans-vereeniging Arnhem in liet vorig jaar onder het initiatief van het te Aruhem gevestigd departement der Maatschappij ter bevordering van nijverheid opgericht, had in het begin van bet jaar eene commissie benoemd, om een grondig onderzoek in ie stellen omtrent de arbeidsloouen binnen Arnhem, en na te gaan of die looneD evenredig zijn aan de billijke be hoeften van den werkman. De commissie stelde reeds in Mei 1870 haar rapport in handen van het bestuur der werkmans-vereeniging. Dit rapport ziet door de tijdsomstandigheden thans eerst liet licht. De commissie komt daarin o. a. tot de conclus- sie: dat, het arbeidsloon te Arnhem voor het meerendeel voldoende is; dat der handwerkslie- den en gemeente-arbeiders is onvoldoende; dat der gemeente-reinigers ellendig. Het is dringend i noodig eene betere verhouding te brengen in het cijfer der inkomsten en uitgaven van den hand- werksman. Dit doel kan verkregen wordena. t door directe, b. door indirecte loonsverhooging. Wat de eerste betreft kan men de tegenwoordige wanverhouding voldoende tegemoet komen, door I verhougiug van éen cent per uur, door den pa troon, en éen cent per uur, door den werkman te dragen. Door tusschenkomst van liet gemeente bestuur kan en moet, een betere belooning vo- r gemeente-arbeiders verkregen worden; terwijl eene indirecte eu duurzame loon verhooging kan verkregen worden door: u. winkelvereenigingen b. winkels van warme spijzen, waar goed en goed koop voedsel per portie wordt verkocht; c. het bouwen van goede, gezonde en goedkoope arbt i- ierswoningen. Het krachtigste hulpmiddel om booger arbeidsloon te verkrijgen, blijft echter tie lutellectueele en moreele ontwikkeling van den handwerksman. Eene gewelddadige ontknooping van het vraagstuk der arbeidsloonen leidt tot niets dan tot verbreking van het verband tusschen de twee machten die elkaar niet kunnenmissen); kapitaal eu arbeid. Nijmegen, 9 December. Voor de betrekking van leeraar in de wis- en natuurkunde en de cosmo- grafie, aan de inrichtingeu van M. O. alhier, opengevallen door de benoemiug van den heer E. De Haan, tot directeur aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Winterswijk, hebben zicit 31 sollicitanten aangemeld. Door Burg. en Wetli. zijn op de voordracht geplaatst de heerenDr. D. K. Scbouteu, Dr. A. Nylaud, Dr. T. N. Ohbes en Dr. Huurling. De benoeming zal eerstdaags plaats hebben. Zalt-Bommel, 8 December. Bij gelegenheid van van het St.Nicolaasfeest werden niet alleen de kinderen op de bewaarschool evenals vorige jart n feestelijk onthaald, maar men heeft ook de armeu van de verschillende gezindten eene buitengewone ruime bedeeling, bestaande uit brood en erwten soep, uitgereikt, terwijl ook die gezinnen nu t vergeten werden, wier behoeften veel grooter zijn, maar die nog te veel eergevoel hebben om zich bij een der armbesturen aan te geven. De edeie gever wenscht onbekend te blijven. Beesd, 8 December. De laatste vorst heeft hier en in de omliggende dorpen waar men zich vooral op de teelt der beetwortels toelegt, groote schade vtr- norzaakt, daar er aan de kanten der Liügedijken groote boopen beetwortels opgestapeld lagen, war r- voor men scheeps gelegenheid afwachtte om ze naar de fabrieken te vervoeren. Een groot de l daarvan is thans door de vorst bedorven. Dat de cultuur des beetwortels zeer winstgevend is kun blijken uit de opgave, van een landbouwer alhi. r die van een stuk land, ongevee 1'/, rbunder grot t, dit jaar van de daarop gegroeide beetwortels 578 heeft gemaakt. Deventer, 9 December. Door ruime inschrij vingen daartoe instaat gesteld, gaf de Nuts-com- missie, voor bet St. Nicolaasfeest, gisteren aan me r dan tweeduizend kinderen,die de bewaarscholen en arme scholen bezoeken een echt kinderfeest, dat tevens dienstbaar werd gemaakt aan het getrou w schoolbezoek, daar alleen die leerlingen uitgeno digd waren die de school niet willekeurig ver zuimen. Behalve de versnaperingen van den d g werden de kleineren onthaald op de voorstelling van twee poppenkasten en de grooteren op eene soiree in de goochelkunst. Meppel. 8 December. De stremming door 't ijs in de Zwolsche Kribben, heeft reeds een belang rijk oponthoud aan het beurtschip van Amster dam op Meppel veroorzaakt dat hier nog niet is aangekomen hoewel het reeds jl. Vrijdag van Amsterdam is vertrokken. De Amsterdamsche boot is hedenavond ook weer teruggekomen en zal morgen de reis op nieuw aannemen. Door de sterke dooi schijnen thans echter de grootste bezwaren opgeheven te zijn. Er worden hier weer zeer veel Hon- gaarsche varkens aangevoerd. Hoogeveen, 9 December. Voor de betrekking van administrateur bij het burgerlijk armbestuur alhier, waaraan een tractemeDt van 500 verbon den is, hebben zich 139 sollicitanten opgedaan. Beroen-op-Zoom, 8 December. De kapitein der infanterie A. die reeds den 24sten November van het hem verleend verlof terug moest zijn, laat zich nog steeds wachten. Volgens bij zijn familie ontvangen berichten zou hij naar Amerika zijn vertrokken, met achterlating van zijne vrouw en kinderen. Vlissingen, 8 Docember. De korporaals van de bataljons van het 3de reg. inf., alhier in garni zoen, hebben onlangs eene tooneelvoorstelling ge geven, ten voordeele van de weduwe van den zoo noodlottig vermoorden sloeproeier. De zaal was stampvol, zoodat men verwachten mag dat de bijdrage voor de ongelukkige weduwe en hare kindereD niet onbelangrijk zal zijn. Enkhuizen, 8 Dec. Voor de opengevallen be trekking van gemeente ontvanger alhier hebben zich reeds meer dan 25 a 30 sollicitanten opge daan. Het daaraan verbonden tractement bedraagt slechts f 700 per jaar. BUITENLAND. lIiiiLschlaml. De Beijersche bladen deelen den tekst mede yan het schrijven des Konings van Beijeren aan den Koning van Pruisen, betreffende het aan nemen van den Keizerstitel. Het is van den vol gen den inhoud „Na de toetreding van Zuid-Duitschland tot Ie het constitutioneele Verbond, zullen de aan Uw j Majesteit opgedragen praesidiale rechten ziel over alle Duitsche staten uitstrekken. Ik heb irL bereid verklaard tot de vereeniging van die reel ten in éene hand, in de overtuiging dat daardoo de algemeene belangen van het Duitsche vadei land en van zijne verbonden vorsten bevorder zouden worden, maar tevens in het vertrouwt: dat de volgens de constitutie aan liet bondspras sidium toebehourende rechten, bij het herstel va: een Duitscb rijk en der waardigheid van Duitst Keizer, als rechten beschouwd worden, welt Uwe Majesteit in naam van het geheele Dui sche vaderland op grond van het verbond va deszells vorsten zal uitoefenen. Ik heb mij da tot de Duitsche vorsten gewend met het voorsta om gezamenlijk met mij aan Uwe Majesteit vot te slaan, dat de uitoefening der praesidiale reet ten verbonden worde met het voeren des titel van Duitschen Keizer. Zoodra Uwe Majesteit e de verbonden vorsten mij hun gevoelen zulle hebben medegedeeld, zou ik aan mijn regeerin; den last geven om voor te bereiden wat verdc vereischt wordt om eene overeeukomst dienaai gaande tot stand te brengen." Het Wiirtembergsche regeeringsblad van dei 7den dezer bericht: „Zijne Majesteit de Konio heeft ingestemd met het door Z. M. den Konin van Beieren gedane voorstel om gemeenschap pel ijk met de Duitsche vorsten aan Z. M. de Koniüg van Pruisen voor te slaan dat aau uitoefening der praesidiale rechten in den Duit schen Bond het voeren van den titel eens Dui schen Keizers verbonden worde. De adjudant de. Konings, overste Von Franzinger, vertrekt hede: met een schrijven van Z. M. aan Z. M. den K» ning van Pruisen naar Versailles." De lialf-offlcieele Berlijnsche Provimial Corru pondem van gisteren zegt Over deze aangelegen heid „De stap van den edelaardigeu Koning van Beie ren zal in zijne hooge beteekenis „voor de bekroo ning van bet werk van Duitschlands vereeniging overal in Duitschland op de juiste waarde ge schat worden. Wie onzen Koning kent, weet dat hij den naam en de uiterlijke waardigbeii van Keizer voor zich en zijn Huis niet begeer noch gezocht heeft; dat waarnaar hij streefde en wat hij roemrijk volbracht heeft, was wederoprichting van het Duitsche rijk in macl en eere onder de volken. Maar in het Duitscli volk leeft, onafscheidbaar van de herinneriDj aan de voormalige grootheid des Duitschen rijk; ook de herinnering aan den Duitschen lleize: als behoeder en hoofd des- rijks. Als het hoogst bewijs der herstelde grootheid van het rijk irJ men ook de keizerlijke waardigheid doen het leven. Terwijl onze Koning bereid is om aat dezen wensch gehoor te geven, heeft hij teven verklaard hoe hij de taak des rijks en des Ke: zerschaps beschouwt. Hoe machtiger het rijk is des te stelliger is naar 's Konings inzichten, a! dadelijk in de constitutie vastgesteld geworden dat hetzelve een rijk des vredes zijn inoet. Den vrede van Duitschland, en als het wezen moe den vrede van Europa, en daarmede de welvaar eu vrijheid der volken te beschermen tot geet ander oogmerk moet de nieuw gevestigde mach van het Duitsche rijk eu van het Keizerscha] dienen." TELEGRAMMEN. Par)js, 6 December. Generaal Ducrot heeft di navolgende dagorder uitgevaardigd: „Vincenne den 4den December. Na twee dagen te hebber gevochten, heb ik u de Marne weder doen overtrek ken, de troepen nadat ik overtuigd was dat nieuwe pogingen onvruchtbaar zouden blijven, aangeziet ids de vijand den tijd bad zijne krachten samen te trekken. De worsteling is echter slechts voor dei oogenblik opgegevenhet gevecht zal met kloek moedigheid worden hervat." Er heeft eenej groote beweging onder de troepen in Parijs plaats. Men verwacht opnieuw eetif offensieve beweging. Niemand mag Parijs ver laten. Trochu en Ducrot houden steeds buiten Parij' stand. Ofschoon de Franschen de Marne weder over getrokken zijn, bezetten zij toch nog altijd dc hoogvlakte bij Avon, waar sterke batterijen op geworpen zijn. Tours, 7 December. Ten gevolge van de be noeming eeuer commissie van onderzoek naar de redenen die tot de ontruiming van Orleans hebben geleid, heeft d'Aurelles de Paladine zijn ontslag genomen. Bourbaki voert thans over twee in plaat; van over éen legerkorps het bevel. Generaal Pal- lières voert bevel over het centrum. Er is nog geen andere bevelhebber benoemd. Londen, 8 December. Blijkens een rapport vat generaal Chauzy zijn de Pruisen gisteren bij een aanval op Beaugency teruggeslagen. Heden werd een nieuwe aanval tegemoet ge zien. Beaugency, 8 December. Blijkens een rapport van generaal Chauzy van den ?den, is de Loire- armee tusschen Meung en Laurent-des-Bois aan gevallen. De aanval was voornamelijk gericht op k éi itt Poi ta k ide ia< w ar urg rat Bri I c di '§r Fl« no, lift Is lie ldc tui Te. jk Scl ootl en lf a 1 Be

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2