tegen het behoud der vesting te protesteeren, vond alhier veel bijval. Ongeveer 550 onzer stad- genooten hebben hunne namen geplaatst onder het adres aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, waarin op de ontmanteling wordt aange drongen. Doesburg, 1 December. De officier van gez. 1ste klasse. De Ruiter, die sedert 1 Nov. te Dusseldorf voor het /lood» Kruis werkzaam is geweest, is gisteren alhier teruggekomen, en heeft zijne ge wone dienst hervat; terwijl de Med. Dr. Schat- tenkerk en de apotheker Koops, die gedurende zijne afwezigheid met de meeste welwillendheid en geheel belangeloos de militaire praktijk hebben waargenomen, bij een zeer vleiend schrijven van den majoor garnizoenskommandant, daarvoor har- telijken dank is betuigd. Zütfen, 1 December. Er is hier eene circulaire verspreid, waarin de heeren J. B. Snellen te Moordrecht en J. Willink te Winterswijk kennis geven van hun voornemen tot het aanvragen van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zutfen over Winterswijk naar Haltern (Westfalen). Tot goedmaking der eerste kosten wenschen zij eene geldleening te sluiten van ƒ25,000 verdeeld in 2500 aandeelen van ƒ10, welk bedrag, ingeval de onderneming tot stand komt, ten volle zal worden gerestitueerd, of in betaling van aandeelen zal kunnen strekken. Bovendien genieten zij, die van 110 aandeelen nemen, gedurende zooveel jaren als het aantal hunner aandeelen bedraagt, kosteloos vervoer hunner personen op den geprojecteerden spoorweg in rijtuigen der tweede klasse, en zij die meer dan 10 aandeelen nemen, kosteloos vervoer ge durende 10 jaren in rijtuigen der eerste klasse. Volgens de bij de circulaire gevoegde kaart zal deze spoorweg dicht langs Vorden,Ruurlo, Groenlo 1 en Lichtenvoorde loopen. Voor zoover het Nederl. gedeelte betreft zou hun reeds uitzicht op de i concessie door den Min. v. Binnenl. Zaken geo- pend zijn, terwijl de Nederl. gezant te Berlijn j verklaard zou hebben zijne beste pogingen bij de Pruisische regeering te zullen aanwenden. Kampen, 1 Dec. In de jongste gemeenteraads vergadering is op voorstel van B. en Ws. besloten eene oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van archivaris dezer gemeente op eene jaarwedde van 1200voorloopig te benoemen voor den tijd van vijf jaren. Groningen, 1 December. Door het gemeente bestuur alhier is ontvangen de beschikking van den minister van oorlog namens den Koning op het adres van den Raad bdtreffende de kazer neering alhier. De minister komt daarin tot de conclusie, dat de bezwaren door den Raad geop perd ongegrond zijn; dat het niet wenschelijk is de zuiderkazerne te verbeteren, maar „dat het een punt van overweging uitmaakt, om te Gro ningen even als op andere punten des Rijks door het bouwen van nieuwe kazernen in eventueel gebrek aan localiteit te voorzien." De Raad zal later beslissen of hij daarin al dan niet berus ten zal. Hoogkveen, 1 December. Voor de betrekking van boekhouder bij het armbestuur, waaraan een honorarium van 500 is verbonden, hebben zich niet minder dan 12S sollicitanten aangemeld, waaronder uit de verst verwijderde streken van ons vaderland. Winschoten, 1 Dec. Door B. en Ws. is in den raad niededeeling gedaan van eene missive van cura toren van 't gymnasium, in antwoord op de be zwaren tegen de benoeming van een der voor gedragen candidaten voor de vaceerende betrekking van het gymnasium. Op voorstel van den heer Zijlker zal een afschrift der missive van curatoren aan den Minister van Binnenl. Zaken worden gezonden. Leeuwarden, 2 December. In een plechtige terechtzitting der arrondissements rechtbank had heden de installatie plaats van den nieuw be noemden rechter, den heer Mr. E. Bergsma, tot dusver in gelijke betrekking te Sneek. Nadat door den officier van justitie en den voorzitter aan de verdiensten van den vroegeren rechter, Mr. J. C. Bergsma, thans raadsheer in het Prov. Gerechtshof van Friesland de meeste hulde was gebracht, werd de nieuw benoemde rechter door hen op hartelijke wijze toegesproken en met zijn bevor dering geluk gewenscht, waarop door hein ge antwoord werd, daarna werden hem nog de heilgroeten der balie en der procureurs, door den deken der orde Jhr. Mr. W. E. Engelen toege bracht, waarna de president de zitting sloot, die door vele leden der rechterlijke macht de balie en andere belangstellenden werd bijgewoond. Warffum, 2 December. Door den Raad der gemeente zijn benoemd tot leeraars aan de landbouwschool aldaar, de heeren O. Pitsch, phil. nat. doet., te Bonn, en H. Postumus, phil.-candi- daat, te Amsterdam. Heerenveen, 1 December. Dezer dagen werd het 75jarig bestaan van het alhier gevestigde Dep. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op waardige wijze herdacht. De heer N. C. Van Balsem pred. te Beesterzwaag hield eene feestrede waarin hij vooral het nationaal en Christelijk karakter der stichting op meesterlijke wijze deed uitkomen. Middelburg, 1 December. In de gisteren ge houden gemeenteraadszitting is mededeeling ge daan van een belangrijk geschenk ten behoeve der oudheidskamer ten raadhuize, van mevr. de Douar. de Jonge, geb. Evertsen, te 's-Gravenhage. Het bestaat uit: 1°. Een gouden ketting met me daille, door Koning Frederik III van Denemar ken in 1659 geschonken aan Cornelia Evertsen, en 2°. een zilveren drinkschaal, door den raad des admiraliteit van Zeeland in 1590 vereerd aan Evert Hendricxen, stamvader der Evertsen. Beide voorwerpen, hadden, op de onlangs al hier gehouden tentoonstelling de algemeene aan dacht getrokken. Verder is in den gemeenteraad besloten tot het inzenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot onder steuning van het door den heer M. H. Jansen aan die vergadering gericht verzoek ter toekenning van een subsidie voor eene stoomvaart op Ame rika. Men verneemt dat ook reeds door gedepu teerde staten dezer provincie een dergelijk adres van adhaesie is verzouden. Zaterdag a. s. zal voor het Prov. Gerechtshof al hier, terechtstaan J. Van der Heide, oud 31 jaren, be schuldigd van bij den hotelhouder in het Badhotel te Domburg, tijdens hij daar in dienst was, eene som van 1850 aan bankpapier uit een gesloten kofier te hebben ontvreemd. De beklaagde is reeds vroe ger door de arrond. rechtbank ter zake van dief stal, tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren, en door den militairen rechter tot krui- wagenstraf van 2 jaren veroordeeld, terwijl hij onlangs uit het huis van arrest ontvlucht, doch later weder gearresteerd is. Zestien getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. De beschuldigde zal ambtshalve door den advocaat Jhr. Mr. Schorer verdedigd worden. 's-Hertoginbosch, 2 December. De verkiezing van een lid der gedeputeerde staten in het hoofd kiesdistrict Heusden is op Dinsdag den 13 De cember e. k. bepaald ter vervulling der vacature ontstaan door het ontslag genomen door den heer J. A. Gerlach Jr., zoo bij de eerste stemming geene v olstrekte meerderheid zal zijn verkregen zal eene herstemming plaats hebben op Dinsdag den 27sten December daaraanvolgende. Zondag namiddag, stoomde hier statig bin- nin, de met vlaggen versierde nieuw gebouwde schroefstoomboot, genaamd 's-Hertogenbosch, van lijke gedenkteeken der bouwkunde een prooi der vlammen werd, en eene monsterachtige granaat, een ISOponder voor ons huisgevallen was, maar die door eene wonderbare besturing niet gesprongen was, besloten wij tot eiken prijs te trachten om de stad te ontvluchten. Onder een vreeslijken hagel van granaten verlieten wij onze woniDg en gelukte het ons door de austerlitzsche poort de stad te verlaten. Den volgenden nacht viel eene groote bom in ons huis en verpletterde onze schuilplaats. Hoe dankbaar verhieven wij onze harten tot God, die oris zoo wonderbaar beschermd en gered had. Aan de poort bevonden zich een massa menschen beuevens allerlei huisraad en goederen. Men kon daar duidelijk zien aan hoevele verschillende zaken de mensch zijn hart hangt. De een redde uit de verwoesting en vernieling slechts zijne kleederen, de andere alleen zijn bedik zag o. a. ook een oud mannetje dat als zijn eenigen schat twee vogel kooien niet kanarievogels had medegenomen. Daarnaast deed zich weder een ernstig schouw spel voor mijn oog opdaar zag ik een echtpaar, de vrouw beladen met allerlei huisraad, de man droeg een zuigeling in zijne armen. Plotseling suist een granaat over ons heen, neemt den onge- lukkigen vader het hoofd weg en scheurt het kind in stukken. Ik kan dit tooneel niet verder beschrijven, en dergelijke gevallen zijn er dui- xende geweest. Dat in onze verlichte eeuw nog maar altijd geen middel gevonden kan worden, waardoor de verschillende vorsten hunne geschilleD kunnen vereffenen zonder zoovele duizende geheel onschul- digen op te offeren, doet mij vaak aan de mensch- heid twijfelen, wee degenen die zooveel onschul dig vergoten bloed zullen moeten verantwoorden! Eenmaal buiten de stad geraakt, volgden we den spoorwegdam die naar Kehl voert, tot dat wij aan weilanden kwamen, die geheel onder water stonden, zoodat we ze met een boot moes ten passeeren, wij kwamen toen in het vlek „Mu- sau" waar wij bij bereidvaardige, maar geducht smerige boerenlieden een onderkomen vonden, maar na hetgeen wij doorgestaan hadden, scheen ons alles overheerlijk toe, en zelf ons strooleger in een klein kamertje waar onze gastheer en zijn geziD sliep, waar we met S personen op den grond 1 op stroo lagen, vervulde ons met dankbaarheid. De volgende nachten sliepen wij in een soort 1 van rommelkamer naast het varkenshok, wij wa ren slechts door een dun beschot met de noodige spleten van onze lieflijke buren gescheiden, waar door onze slaapzaal natuurlijk een verkwikkende geur had, terwijl huD aangenaam stemgeluid onze legerstede een nog grooter aantrekkelijkheid ver leende, en na zooveel doodsangst en gevaar me nige hartelijke lachbui veroorzaakte. (Wordt vervolgd). de beurtschippers-schroefstoomboot-maatschappij, bestemd voor de vaart tusschen 's-Bosch en Am sterdam, zoodat er weldra eeue geregelde dienst zal zijn van driemaal per week. Hierdoor zal in eene lang gevoelde behoefte voor den handel worden voorzien. li ÜITENLAND. FrankrU Ir. Ter beoordeeling van de in de jongste dagen geleverde veldslagen en beter begrip van de be richten die daaromtrent langs telegrafischen weg komen, de gebeurtenissen volgen elkander zoo snel op dat de bijzonderheden vermeld worden, wanneer ze hoegenaamd geen belang meer in boezemen is het volgend overzicht aan een militair tijdschrift ontleend, van de stellingen die de Loire-legers hadden ingenomen niet ondienstig. Het Fransche Loire-leger was opgesteld tusschen Chateaudun en Orleans langs een linie van ongeveer 45 kilometers; de rechtervleugel steunde op de Loire. Ingeval dat men terug zou moeteD trekken, zou dit leger of de Loire moeten over trekken en de teruchtocht naar het zuiden aan nemen of trachten stand te houden op den rech teroever van die rivier om vervolgens Bretagne te bereiken. Deze strategische stelling wordt bedreigd door drie legercorpsen van prins Frederik Karei, in het front, den rechter flank en den rug, terwijl het legercorps van den Groot hertog van Mecklenburg, bestemd schijnt te zijn den linkervleugel om te trekken en den vijand alzoo den teruchtocht naar het westen af te snijden. Uit hetgeen tot dusver van de verschillende operatiën van die Duitsche legerkorpsen, alsmede van de Fransche bekend is, kan opgemaakt wor den dat de poging van het Fransche Loire-leger om Parijs te ontzetten, het hoofddoel van zijn operatiën, geheel, mislukt is. Er zou slechts een defensieve houding noodig zijn om alle nieuwe pogingen te verijdelen, ja indien het den Franschen gelukte den veldslag te winnen, zou de vijand Parijs niet kunnen bereiken. Zelfs na een nederlaag, zouden de legers van Prins Frederik Karei en den Groot-Hertog nogsterk genoeg zijn om den vijand tot staan te brengen. Het eenige dat de Duitsche legers te vreezen hebben, is dat het Loire-leger naar het zuiden of westen ontkwam, alvorens het de Duitschers ge lukte het een beslissende nederlaag toe te brengeD. Indien er werkelijk een (Zuiderleger bestaat, dat in staat is zelfstandig te handelen, gelijk het Loire-leger, dan zal generaal Trochu waarschijn lijk beproeven een uitval in de richting van het zuiden te doen, zoodra hij overtuigd zal zijn dat Parijs niet meer kan verdedigd worden. Voor deze opvatting vinden we grond in de vorming van een operatie-leger, dat eenige maanden on derricht heeft ontvangen en 9 divisien telt goed voorzien van kanonnen, en in het aanleggen van verschansingen voor de forten van Ivrij en van Bicêtre, ongetwijfeld met het doel om het 6de Duitsche legercorps aan te vallen. De schrijver eiDdigt aldus: Wij twijfelen geen oogenblik er aan of iedere poging om den gordel van de belegeraars door te breken zal krachtig afgeweerd worden, inaar wij zoudeu wenschen dat de legerkorpsen voor dergelijke slachting gespaard bleven, en daarom hopen eD vertrouwen we dat een beslissende overwinning op het Loire-leger de beschikkingen van generaal Trochu zal wijzigen. Deze beschouwing is nu wel geschreven eenige dagen voor de jongste gebeurtenissen met het Noorder- en Loire-leger, maar zij behoudt hare waarde, zoolang niet meer afdoende zal gebleken zijn dat prins Frederik Karei het Loire-leger niet overwonnen heeft, en de uitvallen van het Parijsche leger niet ongunstig voor de uitvallers zijn geweest. Tot dit voorbehoud nemen we onze toevlucht omdat de berichten van Duitsche zijde weersproken worden door de Fransche telegrammen. Aan beide zijden schrijft men zich de over winning toe vooral wat betreft den uitval uit Parijs. Terwijl de Duitschers berichten dat de vijand den SOsten November ten 6 ure s'avonds langs de geheele linie teruggeworpen was, luidt het Fransche bericht daarentegen dat Generaal Ducrot met 100.000 man de Marne is overge trokken. Indien dit waar is dan zou de Pruisische in sluitingslinie doorgebroken zijn, en Ducrot de hand kunnen reiken, hetzij aan het Loire-leger, voor zoover dit nog bestaat, hetzij de overal ver spreid zijnde franc-tireurscorpsen kunnen ver sameien, of ook zoo als hierboven gevreesd werd zich in verband kunnen stellen met het vermoe delijk bestaande zuiderleger. Omtrent den slag bij Amiens leest men in den Progrès du Nord het volgende: Dit bericht, hetwelk reeds werd voorafgegaan door geruchten vau onaangenaam gehalte, ver driet ons, zooals de geheele bevolking van het noorden er om treurt, maar wij ontroeren er niet van. Wij hebben sedert drie maanden te veel geleden, dan dat wij ons de deugden in tijden van ongeluk (moed, standvastigheid, wélgezind beid) niet eigen zouden hebben gemaakt. „Zeker is de komst des vijands het oogeu niet om te beven of voor loos alarm teru; deinzen; 't is integendeel dan de tijd om o soldaten ter hulp te snellen, hen te sleune: hun terugtocht of hen te helpen om den aai te hernieuwen. Wat de verdediging onzer nu aangaat ze ie georganiseerd; de vijand komen en hij zal de bevolking van Atrecht, hun dapperen prefect aan 't hoofd, bereid vin hem te ontvangen en als de muren van Atr- niet bestand zijn hem tegen te houden, dan len de mannen van 't gezag eu de bevolkin» Rijssel hen weten te steunen en toonen, da Rijsselsche inwouers hun land en vrijheid w te verdedigen. „Vau dezen oogenblik af zijn onze inidd van verkeer met Tours afgesneden. Ter zeel ons Dog de weg open, ofschoon deze niet zoo naar het doel leidt: wij moeten ons alzoo op volmaakte stilte gedurende eenige dagen i bereiden, dat wil zeggen, tot dat de zeepo werking zal zijn. VV'ij gelooven dat dien toes niet van langen duur zal wezen, wijl ze 1 was voorzien en de voorzorgmaatregelen r r0' voor twee maanden genomen waren om er effect aan te ontnemen." Aan de dagbladen der Noorder-Departet ten is de volgende prioclamatie gezonden,! ioI be [ro dit let en ille ge' ne de )es ina nat it, irdi ie ook alom is aangeplakt: „De commissaris 's lands verdediging in de Noordelijke depL menten moet tot zijn leedwezen zijne mede en gers verwittigen, dat een gedeelte van het corps, hetwelk Amiens dekte, op zijne linie door een sterke overmacht is aangeva De strijd heeft lang geduurd en is hardnel geweest. Te vijf min. voor half acht telegrafe generaal Farre: „Het gevecht was goed begot en goed volgehouden tot half vijf. Ten 7 ure ik, tengevolge de overmacht, mij genoopt lers-Bretonne te verlaten. „De prefect van het Noorder-Departement bi11 doen weteD, dat de mariniers te Dury heldin gestreden hebbeu." Maar tegen 2 uren 's na- werd een krijgsraad gehouden, en daarin -)e men van meening, dat een terugtocht onver delijk was. De bijzonderheden van den strijd niet bekend; noch hoe groot ons verlies is bataljons mobiele garden hebben weinig gele- „De prefect van het departement der Sot heeft de volgende proclamatie uitgevaardi rva „Burgers! de dag der beproevingen is aange ken. In weerwil van de pogingen, die ik, o gebrokeü, naar de mate mijner zwakke b middelen, heb aangewend, is de hoofdplaats het departement in de macht des vijands geva' De krijgsraad heeft besloten, het Noorderl den terugtocht te doen aannemen en de nati^ garde te ontwapenen. Ik zie mij genooptl verlatenmaar ik ga met de vaste hoop, dal elkander weldra zullen weerzien. Kalmte et| trouwen. Frankrijk zal gered worden. Frankrijkl Leve de Republiek!" „Zooals men ziet, de toestand is in deele wanhopig. Wij hebben eene veldslag' loren. Maar we zijn niet op de vlucht gesis' Een desastre is het niet." De commissaris der verdediging, A. Testelis Engeland. Ofschoon het antwoord van de Engelsche geering aan Rusland niet bekend is en uit n blijkt of er al dan niet tot een confereptie n aanleiding van Ruslands handeling is beslo: 1DL'C Pi eeft Toi enei )0,0( M: eslat St.- isak slsch Here •ensi leem etrei orm :rzij( el, v raari laari u iinni e vei Wij like leeft wordt sedert gisteren en eergisteren ouafgebro verzekerd dat het vraagstuk al meer en meer vredelievende oplossing te gemoet gaat en wei lijk in een conferentie beslist zal worden Duitsche bladen, en daaronder vooral die on de oflicieuse gerekend worden berichten als strijd, dat de Pruisische regeering een voor' gedaan heeft om de quaestie over de Zwarte op eene conferentie te behandelen en dat dit re de goedkeuring van Rusland en Engeland worven heeft. Na de toestemming der ovei mogendheden, zou de conferentie zonder ven te Londen samenkomen. De Engelsche bladen zijn niet zoo stellig het punt dat Engeland de conferentie heeft genomen. De Times b. v. meent te weten dal het antwoord door lord Granville aan het oort van den ministerraad onderworpen, Engeli niet een uitdrukkelijke maar enkel een gewikkelde of zijdelingsche intrekking Gortschakoffs eerste schrijven betreffende Parijsche verdrag verlangt. Indien Rusl de vraag met dat schrijven beslist acht, zou raadslaging met die mogendheid in een confere: ijdel zijn; daarom zegt de Times, kan Engel' "vwï het voorstel tot het houden eener conferentieei 'e be aannemen wanneer het de verklaring ontv# dat Rusland de zaak niet beschouwt als uil leeri' maakt en beslist door Gortchakoffs circulaire, danige verklaring zou nederkomen opeeniuiu king der eigenmachtige en eenzijdige opzeg? en die circulaire tot eene doode letter zou mal - Men leest in de Globe het volgende: „Men dat in het Pruisische hoofdkwartier de stel! bewijzen voorhanden zijn, dat de generaal d' relle de Paladine een en dezelfde persoon is de hertog van Nemours, tweede zoon van It Ier b Wc lat h ieer ienoe a G De tan e i Fran izi

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2