ter was dan het hunne. Dit doet het blad des te meer leed, niet alleen omdat het een zoo hoogst belangrijk onderwerp betreft, maar ook omdat de Minister van Binnenl. Zaken zich overigens door bijzondere minzaamheid onderscheidt en van zijn hoog standpunt niet gewoon is laag neer te zien op minder verheven autoriteiten. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant komt heden op tegen het misbaar van de zoogenaamde „Ko ningspartij" over het bijeenkomen van eenige leden der Tweede Kamer om te overleggen wat hun in de ernstige omstandigheden des lands te doen stond. Uit de geschiedenis van het Engelsche staats leven toont de N. R. Cl. aan, dat het juist een bewijs is van constitutioneelen zin, dat de Staten- Generaal zich verplicht rekenen aan het Hoofd van den staat te verklaren, wat zij wenschelijk achten voor de groote volksbelangen, welker be hartiging hun door hunne medeburgers is opge dragen. „Het wordt dan ook in Engeland nooit be- twijleld, of elk der Hnizen van het Parlement is bevoegd om, nadat een Kabinet ontslag ge vraagd heeft en vóórdat er nieuwe ministers zijn aangesteld, bij den Koning om voorziening te vragen en de staatkundige richting, waarin het nieuwe Kabinet naar zijn meening moet arbei den, aan te geven. Een der nieuwste schrijvers over het Engelsche. Staatsbestuur, Alpheus Todd, zegt met alleen dat zulk eene handelwijze vol komen constitutioneel is; maar hij vermeldt het zelfs als eene bijzonderheid, dat het Parlement in 1S35 en 1852 geenerlei stappeu gedaan heeft om de doen ontstane crisis tot een goed einde te helpen brengen, en dat niettegenstaande deze in beide gevallen tien dagen heeft geduurd." Het Algemeen Dagblad van Nederland gaat in een artikel over de ministrieele crisis van het standpunt uit dat de natie genoeg heeft aan de halt heid, die bestaat in het streven van de voor standers der constitutiouneele monarchie meer naar materieelen rijkdom en gezag, dan fijne vorming en overreding. De natie wif de oprechte en eerlijke toepassing der grondstelling onzer staatsregelinggelijkheid van alle burgers voor de wet. „Nu mag de geld-aristocratie" zoo gaat het blad voort, „en hare dienaren beweren, dat het volk niet rijp is voor de toepassing dier grond wettige bepaling op alle deelen van't volksleven, Den 23sten November vertrok uit Utrecht een groote bezending, onder geleide van den kapitein kwartiermeester, lid van het comité, Herkenrath, naar Metz. Het hoofdcomité had het Utrechtsche comité uitgenoodigd zijn grooten voorraad hospi taal goederen, bestaande uit kribben, matrassen en vele andere zaken voor een 60tal zieken be- noodigd, voor dit doel af te zenden, waaraan aanstonds gevolg werd gegeven. Naar de be richten van den gedelegeerde van het hoofdcomité te Metz, den luitenant kolonel Maschek. blijft nog steeds groote behoefte aan hulp aldaar be staan. De Holl. ambulance is in volle werking; zij verpleegt voorloopig 58 zwaar verwonden en dit getal zal weldra verdubbeld worden. Ds. Schillemans en Dr. Rombach zijn zit Neuwied teruggekeerd en Dr. Veendam, vroeger bij de ambulance Néerlandaise werkzaam, is ter ver vanging dezer heeren naar Neuwied vertrokken. Het comité te Rijssel van de Société de secours aux blessés enz., heeft een warme dankbetuiging ge zonden aan het hoofdcomité voor de toezending van goederen, zich aanbevelende voor verdere toezendingen, zoodra die noodig mochten zijn. De ambulance te Balan bij Sédan wordt opge heven en aldaar nog overblijvende gekwetsten overgegeven aan de administratie te Sédan en enkele particuliere lazaretten. Aan het lokale comité te Straatsburg is door het hoofdcomité na ingekomeD berichten over den ellendigen toe stand aldaar, een gift van 5000 francs gezonden. Toen de heer Dr. Denekamp, die twee maanden te Dusseldorf werkzaam was, onlangs de stad ging verlaten, bood de commissie uit het Malkas- tenlazaret hem een souper aan. Na den disch werd hein door den eerstaan wezenden stab-arzt. een brief ter hand gesteld, bevattende warme dankbetuiging voor de bewezen zorgen en na- daarmede delft ze zich zelf't graf; want de macht mens al de gewonden van het lazaret door een der traditie heeft de vereeuiging van 't monar- hunner onderteekend. De heeren De Kruiff chische en populaire beginsel bij't Nederlandsche volk bevestigd, en die vereeniging is ieder recht geaard Nederlander lief, ten spijt van geld-aris- tocraten en hunne tegenvoeters. Zoolang echter 't Nederlandsche volk door 't tumult eener woelige partij verhinderd wordt, de belangen der meerderheid kalm en ernstig te behandelen, zal er van verbetering wel geen sprake zijn. Mocht dus ook al voor een korten tijd 't ant- wourd op de vraag: „Is 't monarchiscb beginsel op den achtergrond gedreven?" bevestigend lui den en de gebeurtenissen, die in Nederland aan staande zijn daarvan 't bewijs leveren, 't Neder landsche en Horndürffer, officieren van gezondheid bij het Nederlandsche leger, zijn door het hoofdcomité den 22sten November naar Wesel gezonden tot versterking van het geneeskundig personeel aldaar. Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin een diner gegeven, waarbij het gevolg van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, als mede de gezant van Zweden en Noorwegen bij het Nederlandsche Hof, tegenwoordig waren. Rotterdam, SO Nov. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en volk zal daarom niet worden terugge- i Fat)ripkpn alhipr allp aftrpripnrip ip(1pn hpr gebracht in 't dwangjuk eener heerschzuchtige *at)rlekeD alhier zijn alle altredende leden her minderheid, die hare titels ontleent aan materi eelen rijkdom en ruw geweld. De rolksvergaderingen zullen dan 't bewijs leveren, dat men, innig verkleefd aan 't Vader- j land en Oranje, een af keer heeft en meer en meer krijgen zal van de partijmannen, die, onder den schijn van recht en vrijheid te prediken, enrecht en slavernij bevorderen. Maar met die toekomst vreezen wij, wat wij verwachten is den val der geavanceerden, indien zij volharden bij hun ongeduldig jagen naar ge- j zag, en kennelijk streven om het volkselement terng te houden van de stembus. Evengoed als zich in de middeleeuwen de ste den hebben ontrokken aan de heerschappij der edelen door zich te vereenigen met de vorsten, even zoo goed zullen zich thans de Nederlanders vereenigen met 's Konings raadslieden, indien op den duur een ontaard of half liberalisme 't volk wil terughouden van politiek leven, om zelf in dat politiek leven ruw geweld te brengen, en andersdenkenden, zoo niet om den tuin te lei- den, dan toch te beletten hunne rechten te doen gelden. De monarchie omgeven en gesteund door vrij- i heid des volks, en niet bestierd door de meerdere ot mindere kansen, die elders iu Europa de con- j sequentie of de reactie der buitenlandsche ge- beuriemssep verioonen, ziedaar wat wij met ernst wenschen en velen met ous reeds sedert lang I geweusclit hebben." Een ministeiie dat door dien geest helieerscht wordt, is volgens het blad „een krachtig zellslan- dig ministerie." Du moet bestaan uit mannen welke niet door antecedenten gebonden zijn en die bewijzen ge leverd hebben vhii litin talent en van hunne zelf standige, eerlijke politiek. Naar de namen van de samenstellers van het kozen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Betz en Eassbender. Dllfshaven, 29 November. Bij de plaatsgehad hebbende herstemming tusschen de heeren P. J. Cantzlaar en J. 11. Van der Vloodt, is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer P. J. Cantzlaar, met 112 stemmen: de andere verkreeg er 39. Sliedrecht, 29 November. Het aanleggen van rijswerken tot voortzetting van de verbetering der beneden Merwede, onder de gemeente Har- dinxveld en Sliedrecht van den Steenhoeksche kanaalsluis tot de Giessendamsche plaat, benevens het maken van vilvoordsche steeoglooiing aan den zeedijk, is aangenomen door den heer K. Bath Czn. te Sliedrecht voor f 64.700. Delft, 30 November. Bij den gemeenteraad is een brief van den directeur der hoogere burger school ingekomen, aangaande de veelbesproken weigering van B. en Ws. om lokalen dier school beschikbaar te stellen voor een cursus voor da mes. Deze brief is van den volgenden inhoud De ondergeteekende, directeur der hoogere bur gerschool alhier, uit het verslag der handelingen van den gemeenteraad dd. 7 November jl., gele zen hebbeude, welke de motieven geweest zijn, waarom burgemeester en wethouders gemeend hebben afwijzend te moeten beschikken op zijn verzoek om lokalen der hoogere burgerschool be schikbaar te mogen stellen voor het ouderwijs kabinet te ourdeelen, althans voor zoover de bee- in de scheikunde, natuurkunde geschiedenis en een Euck en Biucx gebonden zijn aan anteceden ten, heeft dus het aanstaand ministerie van het Algemeen Dagblad weinig ondersteuning te hopen. BINNENLAND. 's-Gkavlnhage, 30 November. Bulletin n°. 21 en 22 van het hoofdcomité der Ned. vereeniging van het Roode Kruis, bevat: 1°. uittreksels uit het rapport van den gedelegeerde te Metz, den heer Mascheck, van 6 November 1870; 2°. uit de rap porten van Dr. Arntzenius, Metz 5 en 7 Novem ber; 3°. uit het verslag van den eersten genees- geneesheer te Balan, den heer Vermijne, Ned. ambulance te Balan, bij Sedan 12 November; 4°. uit het rapport van Dr. J. M. C. E. Le Riitte, van Kreuznach, 15 November; 5". uit het rapport van den gedelegeerde te Wesel, den baron W. A. J. Sehiinmelpenninck vau der Oije, 18 November; 6°. uit het rapport van den gedelegeerde te Ver sailles den heer C. W. M. Van de Velde, van 10 Nov., Rouen 13, 14 en 16 Nov. Het bulletin bevat de volgende berichten van de ambulances enz. Het comité te 's-llertogeubosch heeft, zoodra Nederlandsche letterkunde voor dames, waartoe in vereeniging met hem op gedaan verzoek drie der leeraars van de genoemde school zich bereid verklaard hadden, neemt de vrijheid het volgende ODder uwe aandacht te brengen. Iedien, zooals ik had mogen verwachten, die motieven ook aan mij bekend gemaakt waren, en ik mij niet had moeten nederleggen bij eene eenvoudige afwijzing van het verzoek in de kortstinogelijke termen, zou ik mij gehaast heb ben nog vóór de vergadering van den 7den No vember, aangaande het belangrijkste motief Bur gemeesters en Wethouders beter in te lichten en daardoor voorkomen hebben, dat de leden van den gemeenteraad en het publiek wellicht eenen minguustigen indruk gekregen hebben van de wijze waarop ik mij van mijne verplichtingen als directeur der hoogere burgerschool kwijt. Immers het heeft na de mededeeling van de geuoemde motieven al den schijn alsof ik die verplichtingen zoo weinig begrijp, dat ik aan Burgemeester en Wethouders dat verzoek gedaan heb met de aanwijzing van eene zoodanige re geling, dat een gedeelte van het onderwijs voor de tijding van de overgave vau Metz bekend was, de leerlingen der school bestemd, zou worden met machtiging van het hoofdcomité, een groote opgeofferd aan het plan om de dames onderwijs bezending materieel daarhenen geëxpedieerd, te geven, een verzuim van plicht, waarvan ik zelfs den schijn niet op mij mag laten kleven. Alleen het gemis van voorafgaand overleg heeft aanleiding kunnen geven tot een voor mij zoo grievend misverstand. Vergunt mij u de zaak kortelijk toe te lichten. Volgens den rooster der lessen wordt Woensdags en Zaterdags van 1 tot 3 uren aan de leerlingen der hoogste klasse de gelegenheid gegeven om zich, onder de leiding van den leeraar, practisch te oefenen in de scheikunde. Daar ik nu had voor gesteld de uren voor den bedoelden cursus aan dames op dezelfde dagen van 2 tot 4 uren te bepalen, hebben burgemeester en wethouders kunnen meenen, dat ik een uur van het onderwijs voor de leerlingen der hoogere burgerschool wilde laten vervallen, eene opvatting, die ik niet heb kunnen voorzien, omdat ik, indien dit mijne be doeling geweest was, zeer bepaald langs den wettelijk voorgeschreven weg eene wijziging in den rooster der lessen had moeten voorstellen. Ik stel dus op den voorgrond, dat de gedachten aan eene wijziging van den rooster, veel min nog eene opoffering van het onderwijs voor de leerlingen der hoogere burgerschool aan den cursus voor dames, ooit in mij opgekomen is. Integendeel durf ik met volle vrijmoedigheid ver klaren, dat ik bij mijne aanvraag de belangen der hoogere burgerschool geen oogenblik uit het oog verloren heb. Men zal mij gereedelijk toestemmen, dat, daar avonduren voor den bedoelden cursus minder ge schikt waren (wat bij mij boven bedenking is) geene andere dan de opgegeven uren overbleven, omdat deze juist de eenige zijn waarop een der dan onbezette lokalen van de hoogere. burger school, zonder nadeel voor het gewone onderwijs, voor een ander doeleinde kan afgestaan worden Voorts zou ik, indien mij daarvoor de gelegen heid gegeven was, hebben aangewezen dat de door mij voorgestelde regeling ook in verband met het bezwaar dat sommigen tegen het gelijk tijdig bezoeken van de school door eenige leer lingen en eenige jonge dames, zij 't ook in af zonderlijke lokalen, mochten kunnen inbrengen, de meest doelmatige mocht geacht worden. Over de overige motieven van burgemeester en wethouders wil ik mij geen oordeel aanma tigen. Alleen de omstandigheid, dat deze zaak openlijk in uwe vergadering besproken zijnde, daar of daar buiten tot een ongunstig oordeel over de waarneming mijner betrekking zou kun- nen leiden, heeft mij genoopt het bovenstaande onder uwe aandacht te brengen. Gouda, 30 November. Hoewel het door het hooge water moeilijk valt, wordt door de directie van de Ned. Rijnspoorweg Maatschappij de spoor dijk die door de zuidpias nabij Zevenhuizen ligt, lijn GoudaRotterdam, en door zijn veengrond eenige neiging tot verzakking had, zoo krachtig door aanaarding gesteund, dat men ten stelligste verzekeren kan, dat verder gevaar geheel voor- kumen is. To Moordrecht, waar de afdeeling van het schoolverbond zeer krachtig is opgetreden, heeft inen niet alleen, liet wielin de lijnbaan gebrand merkt als de oorzaak van het ongeregeld school bezoek, maar men heeft ook de proef genomen om de kinderhand door andere kracht te vervangen en is met éen soort touw geslaagd, zoodat daardoor 20 draaiers reeds vrijgevallen zijn, doch de ijve rige pogingen van den heer W. Tom, om dit op andere soorten toe te passen, hebben tot nog toe schipbreuk geleden. De Stearine-kaarsenfabriek maakt eene lofwaardige uitzondering op de alge- meene klacht dat het fabriekwezen nadeelig op het schoolbezoek werkt. Die daar komt werken, en niet lezen of schrijven kan, wordt dadelijk vour de school ingeschreven, en de directie, be taalt niet alleen de schoolgelden, maar ook den verzuimden werktijdzoo bezoeken thans van genoemde fabriek 41 jongelieden des avonds de stads-i usschenschool. Schoonhoven, 20 Nov. De 2de luitenant J. J. Van Nooten van het 3de reg. vesting artillerie is in raDg bij het 2de reg. vesting artillerie over geplaatst met bestemming voor de artillerie in structie compagnie alhier. Goucum, 29 November. In de jongste gemeente raadsvergadering is met 7 tegen 3 stemmen ver worpen het voorstel om het gebouw der tegen woordige Latijnsche school te doen strekken tot vrije woning van den directeur der hoogere burgerschool. Zutphen, 29 November. LI. Vrijdagavond is al hier eene vergadering van landbouwers gehou den, waarin besloten is tot het vormen eener landbouwersverecDiging. De statuten zijn vast gesteld en een bestuur is benoemd. Het laatste bestaat uit M. J. Scholten, voorzitter; A. J. Klaas- sen, secretaris, en M. De Jager, penningmeester. Wij hopen weldra nadere bijzonderheden mede te deelen. Thans zij het genoeg te melden, dat de zorg om een fouds tot stand te brengen waaruit pachters, die door overmacht verhinderd worden hunne huursom te betalen, bijdragen kunnen ontvangen bij de onderlinge bespre king een hoofdrol heeft gespeeld. (Zutf. Cl.) Middelburg, 29 Nov. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft zich tot den Minister van Financiën gewend, met verzoek, dat in het belang van den handel, van den spoorwegdie worde gebruik gemaakt tot het dagelijksch b venvervoer van Middelburg naar Zierikzee, einde in het bezwaar te voorzien dat de brie tusschen beide plaatsen minstens 12 uren ond ,u weg zijn. Dezelfde instelling heeft bij het besti ;b der Middelburgsche Maatschappij van Stoomva alhier bezwaren ingebracht) tegen het genoa besluit, om met de maand December den bij dagelijkschen dienst tusschen Middelburg en E terdam te verminderen tot slechts 3 reizen 's wei ig van elke gemeente. Meppel, 29 November. Het opkoopen van sj la voor Pruisische rekening neemt hier weer i nc een aanvang en heeft op groote schaal plas ir iet in: i Ook de belangrijke uitvoer van gerookt spek n: Duitschland werkt de varkenslachterij zeerio handde varkens worden bij de landlieden op hok liggende opgekocht tegen 56 a 58 per kilo. Breda, 29 November. De kapitein op non-e viteit A. J. A. A. Rolhplatz is weder bij 6de reg. iufanterie alhier in activiteit gesteld. KOLONIËN. SURINAME. 1 November. Bij Paramaribo, 1 November. Bij Kon. Besl i van den 9 September jl. is de 1ste luitenant i m 1 infanterie van de landmacht in West-Indie J. A. E. Van Lansbergei met ingang van en t 1° October 1870, benoemd tot kapitein i infanterie. i Bij Gouvernements-resolutie van 20Octob le 1870 is die kapitein der infanterie met den 1st November 11. eervol ontslagen als adjuda van den Gouverneur, onder dankbetuiging vo de in die betrekking bewezen diensten. Bij Gouv. resolutie van 31 Oct. 1870 1°. de op den heer J. Hecht, uitgebrachte qua ficatie tot de waarneming gedurende het verl van de heer Kessel, van de funtiën van lanc directeur, ingetrokken; 2°. bepaald, dat de he G. F. Kessel op dien datum zijne funtiën landsdirecteur zal hervatten. In den namiddag van 23 Oct. 1870 is de plantage 't JJland, in het district Beneden S riname een hevige brand ontstaan, waarbij h fabrieksgebouw en twee trasloodsen verniel zijn. Alleen door het afbreken van een deel te van het dak van een der belendende g bouwen heeft men het vuur in zijn vaart kui nen stuiten Op de plantage de Eendracht in Perica, r~" de ketel der stoommachine gesprongen, tengevol waarvan drie personen zijn verwond. bij <|on ti Geld- en Effectenmarlrt. [joi 00 be irde v ie Iroo i v i uei: ita. u Amsterdam, 22 tot 28 November 1870. Het ging er deze week van tijd tot tijd vi druk toe, op onze beurs; nu eens kwamen tijdingen die gunstig schenen voor een vreedzai oplossing der tusschen Rusland en Engeland gi rezen geschillen, dan weder dreef een tegeDovi gesteld gevoelen boveu. Dat dit op de prijze: influenceerde behoeft wel geen betoog. Ondertus schen waren er dagen dat er veel werd omgeze en de handel bijzonder geanimeerd was. Politiel nieuws echter was er overigens niet zoodat zoomii de hausse als de contramine eenigen steun onde den voet had en het dus uitsluitend een striji ,clll bleef van opinie waartegen eeD ander de kon overzetten. Zoo als bekend is werd de voordracht voordi oorlogsleening groot Th. 100 milllioen voor dei Duitschen Bond door den Rijksdag aangenomen trouwens het was wel niet anders te verwach ten of de koning van Pruisen zou dat beroep o| de vaderlandslievende beurzen der Duitschers uiei te vergeefs gedaan hebben; op de prijzen dei fondsen oefende deze gebeurtenis echter geer merkbaren invloed uit. So in uiige bladen hebben gemeld dat het Huil Baring Brothers C°. te Londen geweigerd zouden hebben de onderhandelingen over eene leening met de Russische regeering voort te zetten grond dat Engeland wellicht met Rusland in oorlog zou kunnen komen, en dat de Russische regee ring zich alsnu met het Huis Hope en C' betrekking zou hebben gesteld. Wij gelooven, hei eerste gedeelte van dit bericht latende voor 't geen het is, met zekerheid te kunnen uiededeeleu da tot dusverre omtrent onderhandelingen met hei Huis Hope C°. nog niets bekend is, zelfs Diei bij hen die er in de eerste plaats van zoude) dienen te weten. Wat nu de loop der prijzen betreft, sluiten onze Nationale fondsen heden boven die waar mede zij openden: de 2% op 52% tegen 52%,de 3 pCt. op 61K tegen 61 y„, de 4 pCt. op81S tege» SlDfe pCt. Handelsmaatschappij bleef 11614 teger 116'/i op den 22sten; doch tusschen die twee datum: liggen dagen waarop de verhoudingeu ongunsti ger stonden. De meeste handel had echter plaats in SpaDje en de landen die rechtstreeks betrokken zijn bij de quaestie van den dag: Rusland, Turkije en Oostenrijk. Van de eerste hebben de prijzen na nog wat dieper gedaald te zijn geweest, het stand- [IOO te lidt dei m ais dai ui ce ireu iègi rsa ist uit che o ei Hel ,rigi we erd .ige nu- uru; cd aa ove )mn IDS over he lede opei it Li mi ilscl deel

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2