Donderdag A°. 1870. 1 December. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". det DAGBLAD. PRIJS UEZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVBRTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettor» naar de plaatsruimte die zij beslaau. Lelden, 30 November. kunnen naar aanleiding \an inlichtingen ;eer goede bron de verzekering geven dat oegenaamd geen grond is voor de bewering ten in sommige bladen aantreft, dat de for- van het nieuw ministerie niet vlug van land gaat, zoo zelfs dat de beeren Fock en c er reeds aan zouden denken bun mandaat iamenstelling van een nieuw ministerie ne leggen. de Delfiche Courant vioden we een opwek tot eeu zaak, die zeker navolging verdient, oor zoover eeu en ander niet binnen onze eente bestaat, waar thans zooveel garnizoen estigen wij daarop de aandacht: vonden meermalen aanleiding, zegt deze ant, om er in dit blad op te wijzen hoeveel tiger thans het lot van den soldaat is, ver ken bij dat van vroeger. Onder meer, dat hij de goede zorgen van zijne chefs te danken behoort ook de gelegenheid om zich in de :rne, in een goed vertrek, nuttig en aangenaam te houden, en tot de hulpmiddelen om dat te bereiken bekleedt voorzeker eene verzame- goede hoekpn, eene voornauie plaats. Tot den toop daarvan zijn bij de corpsen weinig of geen en beschikbaar, zoodat de boekeu, die thans in bezit zijn, meerendeels doorde welwillendheid eenige particulieren zijn bijeengebracht. Kon deze verzameling, welke uit den aard der zaak zeer beperkt is, eeuige uitbreiding worden ven, dan mag men daarvan ook meerdere e vruchten verwachten. Hoevele boeken be den zich niet in particuliere verzamelingen, zelden of nooit in handen worden genomen, die, wanneer ze werden afgestaan aan die enaamde rccréatie-zalen voor militairen, met ,ote aldaar zouden worden gelezen. Daarom ittn wij het verzoek tot onze stadgenooten, iunne bibliotheken eens te doorsnuffeleu. Zij len, wij zijn er zeker van, hier en daar nog een boek vinden staan, doelloos en vergeten, zoo het aan zijue bestemming gelezen te :den beantwoordde, nog veel goeds kon lillen. Ook heeren boekhandelaren zullen in voorraad nog wel iets vinden, dat zij tot het engenoemde doel zullen willen afstaan. De mandanten der korpsen alhier in garnizoen, len dergelijke geschenken volgaarne aanne- a, en men zal op die wijze hunne loffelijke :ingeD tot verbetering van het lot van den daat krachtdadig ondersteunen. lij beschikking van 26 November jl. (12de af ding) is aan Zeilmaker Oie. c. s., te Leeu- rden, tot wederopzegging, vergunuing verleend )r eene stoombootdieust tusscheu Leeuwarden Amsterdam tot vervoer van goederen en klein Woudrichem van 28 dezer, tot voldoening van te miD betaald successierecht ingezonden. De Slaals-Courant behelst een Kon. besluit van den lSden November 1870, waarbij de wet van 7 April 18G9 Staatsblad n°. 57), alsmede de Ko ninklijke besluiten van 16 October 1869 Staats blad n° 159 en 160) en 9 November 1869 Staats blad u°. 167) toepasselijk worden verklaard op het gewicht voor geneesmiddelen, droogerijen en che micaliën. De Minister Financiën maakt bekend dat bij ui ODtvangen is een bankbiljet, groot (25, door i onbekende, onder de letters N. N., postmerk Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1871, Mr. C. J. Pické eervol ontslagen als schoolopzie ner in het derde schooldistrict van Zeeland en met ingang van gemeld tijdstip benoemd tot schoolopziener in het eerste district dier provincie. Z. M. heeft aan P. De Wit, te Veghel, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft aan de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Loppersnm toestem ming tot oprichting verleend. Z. M. heeft aan de vereeniging van studenten aan de hoogeschool te Groningen, tot onderlinge oefeuing in den wapenhandel, toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft aan P. Verschuren, te Leur (ge meente Etten c. a), als blijk van Zr. Ms" goed keuring ett tevredenheid wegens zijne hulp tot redding van eeu op 15 September jl. in de haven te Leur gevallen jongeling, toegekend een grati ficatie van tien gulden alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Z. M. heeft aan J. H. L. F. Van Franck, als lsten luit.-adjudant, en aan Mr. J. Jochems, als 2den luit. bij het korps Koninklijke Scherpschut ters van 's-Gravenhage, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. Z. M. heeft C. F. H. Engelen benoemd tot bur gemeester der gemeente Sommelsdijk, onder toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Strijen, en Mr. J. Nolthenius van Elsbroek be noemd tot burgemeester der gemeente Strijen, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester van Sommelsdijk. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Dordrecht, ter standplaats de gemeente IJsselmonde, H. L. Waterbeek, candidaat-notaris le Dordrecht. Z. M. heeft aan Mr. H. W. Van Westerheek van der Horst, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari 1871, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Doesburg. Z. M. heeft aan den heer J. A. Beyerinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Koninklijk besluit van 25 April 1864, inge stelde commissie van beheer en toezicht over de droogmaking van de zoogenoemde kleine plassen WK MEXSCIIK*JACIST IN MEXICO. (Vervolg.) II. Terwijl de opstand zich hoe laDger hoe meer tbreidde, Carbajal den socialen oorlog predikte, de Indianen in massa tegen hunne Hacen- ros opstonden, en op de verdeeling van het ondbezit aandrongen, werden van het in Tain- co achtergebleven en van de kortelings uit 'tika aangekomen contre-guerilleros een paar mderd man door de geele koorts weggerukt, P den 8sten November liet Don Jesus de la irna door een Vaquero zeggen: dat hij en de «lelijke autorileiten aan de junta van den 15den geen deel konden nemen, daarop hun hoofd prijs gezet was, voor het geval dat zij in erzet kwamen. Daardoor werd der EraDSche terschappij een zwaren slag toegebracht, want in Schieland, en zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem ook in die betrekking bewezen; en in diens plaats benoemd de hoofd ingenieur van den waterstaat in het 10de district J. F. Augier. DE PERIODIEKE PERS. Het Noorden behelst weder een van die artikelen, die aangemerkt moeten worden als het programma van de jonge partij, waarnaar zoovelen nog steeds in het duister rondtasten. Thorhecke speelt daarbij ook in het artikel van heden de hoofdrol. Het opschrift Thorbeckiunisme" duidt dit al dadelijk aan. Een lang smeulende strijd van meeningen en beginselen, zoo luidt de aanhef van dit artikel, begint thans op den loop der gebeurtenissen invloed te erlangen de strijd tusschen het constitutioneel stelsel van Thorhecke en het Parlementair stelsel. Thorhecke wil een Koninklijk Ministerie, rege rende onder controle van de Staten-Generaal en de wetgevende macht met deze deelende. Naar de meerling van vele andere, waarbij wij ons aan sluiten, moet de leiding der zaken uitgaan van den wil des volks, 't welk door den invloed zijner vertegenwoordigers der Regeering den te volgen weg aanwijst. Boven het streven der in het volk woelende en strijdende richtingen, staat de Koniug, die, lettende op de wenschen en het vertrouwen der natie hare aanwijzing door zijne keuze be zegelt. Van deze Thorbeckiaansche theorie nu heeft Thorhecke in zijn politiek leven menigvuldige malen moeten afwijken. Juist hierdoor heelt hij een aantal zijner vroegere medestanders van zich verwijderd, maar ook weien te voorkomen dat hij, gelijk zij, den naam van conservatie! erlangde. ■Sedert eenigen tijd schijnt de heer Thorhecke over zijn afwijkingen naar democratische zijde berouw te krijgen. Zijne bekende „Narede" is zijn tlieoreiisch programma. De liberale richting is nu in een moeielijken toestand. Haar hoofd keert zich van haar at; hij ver klaart haar ziek en uieent gezonder elementeu in het kamp der vroegere tegenstanders te zien; iets dat het Noorden aanleiding geeft oin het ook in liet belang van het land hoogst wenscheltjk te achten, dat de toenadering van Thorhecke tot de gematigde conservatieven door een gemeenschap pelijk optreden, hetzij als regeering, hetzij al3 oppositie, mocht kunnen worden bezegeld. Het vreest echter dat Tltorbecke tusschen de liberalen en conservatieven zal blijven dobberen en van daar de hernieuwde waarschuwing tegen Tlior- beckianisme, dat door het Noordén aldus geformu leerd wordt: „het aanhangen van Thorhecke door liberalen in de uieening dat hij het liberale stelsel vertegenwoordigt." De strijd ran het Noorden nu zal met gericht zijn tegen deri persoon van Thorhecke, maar tegen het Thorlteckiaansch constitutionneel stelsel, waar toe hij na langdurig toegeven aan het parlemen taire stelsel schijnt te. willen lerugkeeren, doch dat in strijd is met de nieuwe eischen van den tegen woordtgen tijd. Daarom voor zoover hel Noorden er iets aan zal kunnen doen, zal begripsverwarring niet langer regeermiddel zijn, gelijk sedert een reeks van jaren. Het liberalisme van menigeen aan een nieuwen toets te onderwerpen, en te onderzoeken of het ook misschien alleen bestaat in het aanhangen van personen, is een plicht voor ieder, dien de tegenwoordige toestand des lands verdriet en ergert. Daardoor alleen komt een zuivere toestand. Wie zou er na dit bij uitnemendheid praktisch artikel aan twijfelen! Het Handelsblad opent heden eene beschouwing over liet vraagstuk nopens de wijziging van den census, een vraagstuk dat hoedanig ook de uitslag zij van de ministerieele crisis, niet onopgelost kan blijven. Uitstel is niet meer mogelijk, maar toch is het resultaat van deze hoogst belangrijke quaestie bij geen mogelijkheid te voorzien. Het voorlqopig verslag der Kamer, geeft daaromtrent weinig licht en toont een veroeeldheid van ge voelens, welke slechts de weerklank is van de uiteenloopende meeningen d:e zich omtrent de uitbreiding van het kiesrecht bij de verschillende organen der openbare uieéuing hebben geuit. Maar de beschouwingen zijn in het bijzonder gewijd aan het voorloupig verslag der Kamer, waarmede het Handelsblad volkomen instemt om trent de klacht over de bij uitstek magere toelichting van het ontwerp Fock en over de onvolledigheid van het onderzoek, dat aan de indiening is vuor- algegaan. De grief tegen het bekende voorstel van den heer Heemskerk, dat het een leap in the dark was, kau met bijna evenveel grond van het tegenwoordig ontwerp gezegd worden. Vooral komt het gebiek aan toelichting uit in eètie omstandig! held, die eerst uit liet verslag der Kamer bekend is geworden, nl de negatieve inhoud van de adviezen der Gedep. Stalen. In bijna geen enkel van üte colleges is op eene algemeene verlaging van den census aangedrongen, maar integendeel de meeslen 'achten eene uitbreiding der kiesbevoegdheid on- noodig. Sommigen zells, zooals de Gedep. Staten van Zuid-Holland en Gelderland, achten dekies- bevoedgdheid thans „reeds eer te veel uitgebreid, dan te beperkt." De eersten erkennen het ronduit, de laatste zeggen het ingewikkeld. Zelfs hij af schaffing van liet. patent, zien zij geen reden om den census in de zeven gemeenten dier provincie, waar hij thans boven het grondwettig minimum (f20) is, te verlagen! Met andere woorden het tegenwoordige bedrag is daar eigenlijk ie hoog. De Gedep. Stalen van Zuid-Holland, Noord-Hul- land, Utrecht en Friesland achten alleen herstel der onevenredigheid tusschen het platteland en de" steden of gemeenten van hetzellde district noodig en die van Zeeland, Drenthe en Groningen verlaging bij atsdliaflïng van het patent. Groningen, Noord-Brabant en Limburg alleen gaan een stap verder en verlangen volkomen gelijkstelling der steden met het platteland; de Gedep. Staten van Noord-Brabant voegen er bij, dat iemand die in een der steden f 20 betaalt, even ontwikkeld is als dq plattelandskiezer. Derhalve niet de minste aandrang van den kant der provinciale beïluren tut algemeene ver laging van den census en uitbreiding der kiesbe voegdheid integendeel, veeleer eene zekere in genomenheid tegen zulk een maatregel. En toch heelt de regeering niet geschroomd als algetneenen mautregel de Vermindering van het belastiugscijfer voor te dragen en een réformbill in te dienen, niet alléén tot herstel der ongelijkmatigheden, maar ook offi een aantal gemeenten meer tut het mini mum le doen naderen. Nu is éen van heiden waar, Óf de Ged. Staten hebben onbruikbare en onjuisie adviezen uitgebracht, zoodat de minister geiech- tigd was van hunne zienswijze al le wijken, óf zij' hebben slechts met gepaste oprechtheid de waarheid gezegd, en de minister heeft niet anders dan een ondoordachte en onnoodige greep in liet kiesstelsel gedaan. Het Handelsblad is zeer geneigd liet eerste aan te Deinen en zooal niet de noodza'kelijkheid, dan toch de wenscheüjkhei'l eener algemeene census verlaging te erkennen, maar kan dan toch niet begrijpen, hoe de regeering het oorhaar kon ach ten hare voordracht, die zoo ten eeneinale van de adviezen der Gedep. Staten alwijkt, volstrekt niet te motiveeren. Is, zoo eindigt dit artikel, het ontwerp voor velen met ons, wegens zijn gemis aan toelichting, een onaangename verrassing geweest, nog veel grieveniler moet het vour tie Gedep. Stalen ge weest zijn, die hun ariieid mei alleen geheelter zijde zagen gesteld, maar in plaals daarvan een geheel ahvijnend stelsel zagen aannemen, zonder dat tevens bleek, waarom dat laaiste zooveel be- Don Jesus was eeu zeer invloedrijk en vermogend man. Oin hem elk voorwendsel te benemen ten einde geen deel aan de junta te nemen, besloot uien hem bloot te stellen. Te dien einde rukte een escadron der contre-guerilla over Padilla en de andere over Croy naar Sotto-Mariua op. TeCroy werd een gueriliero van een heer verdacht uiter lijk gegrepen en gefusilleerd. Toen het vonnis geveld was, vroeg de veroordeelde den kapitein bedaard om een sigarette, ging bij het vuur zit ten, rookte rustig voort en stond toen met de woorden op: „A la dispocion de la senorl" Een licht vrouwspersoon, de geliefde vaD den bandieten-aanvoerder Igeuio Abalos, wier ver blijfplaats door den Alcade aan de contre-guerilla verraden werd, bekende eerst toen men haar met deu strop dreigde. Met Pipita tusschen twee contre-guerilleros aan de spits, kwam uien onge stoord aan de Puerta-grot, waar de beide esca- drons zich vereenigden, terwijl des avonds La Serna met een talrijk gevolg daar aankwam. In den morgen van den 15den Nov. deden zich op de markt te Vittoria de kanonuen hooren. De junta vergaderde, en La Serna werd tot presi dent gekozen. Hidalgo en Villagran, twee veraf- gelegene steden in het welvarendste deel des lands gelegen, waren niet vertegenwoordigd, en terwijl de coDtre-guerilla in den omtrek van Vit- pjna de straten vrij hield, werd eene nieuwe colonne gelast otn de autoriteiten van Hidalgo en Vtllagian te halen. Op den weg naar Hidalgo, de beste in Tamaulipas was het niet pluis. Een koerier die de junta daags te voren naar Hidalgo had afgezonden, vond men aan een boom opgehangen. Aan de Palmita geraakte de. colonne iD een hinderlaag. De schoten kraakten maar geen vijand was er te zien! Het voetvolk velde de bajonetten, de ruiters trokkeu de sabels en zoo trok men het bosch binnen, waar een bloe dige slach mg plaats vond. Eene afdeeling contre- guerilleros, die denzeifden dag den Alcade van Guemez ter hulp was gezonden, werd nagenoeg geheel vermeld. Daags daarop trok men onder een gestadig vuur der voorposten over de Corona. Overal stootte men op vijandig gezinde bewoners en op verdachte kenteekeneu. Met een beruchten aan voerder eener bende, Galindo, die het gelukte gevangen te nemen, werd kort proces gemaakt Een andere gevangene, de oudere broeder van den generaal La Garza, werd niet een verzegqld schrijven naar den overste Du Pin afgezonden. Hoe verder de colonne voorwaarts rukte, des le akeliger werd de stilte op en langs dern anders zoo levendigen weg; dit was het gevolg vaneen door Meudez uitgevaardigd bevel, waarin bevo len werd, op straffe van deu strop, voorde Frau- schen uit deu weg te gaan. In de stad Hidalgo waren alle huizen ledig; overal zag men sporen vau eeu overhaaste vlucht ett van de vervaardi ging van patronen. Alleen de Amerikaansche consul, Daniël Hastings, was achtergebleven, die blootshoofds, met gekruiste armen en doodsbleek te midden zijner in tranen badende huisgenoolen stond, beschermd door de vadeiiaudsche vlag. Door hem vernam men dat alle autoriteiten door de bedreigingeu van Meudez naar Villagran wa ren gevlucht, en tevens dat Meudez nauwkeurig onderricht was omtrent alles wat de couire-gue- rilla betrof. Van Villagran, eeu oude, zeer bevolkte pro vinciestad, waar zich de wegen naar Mutauiores, Montereij, San-Luis en Tampico kruisen, wareu de burgerlijke autoriteiten naar Linares in Nuevo Leun gevlucht, en met groote moeite waren ne gen hunner die men machtig weid, te bewegen zich naar Vittoria te hegeven. Op den terugtocht werd de contre-guerilla reeds dadelijk met een kogelregeu begroet; twee guerilleros die kort daarop gevangen werden genomen, moesten dit met den dood bekoopen. Wordt Vervolgd

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1