a ai a a 1 X°. 3315. Woensdag A*. 1870. 30 November. 33 35 DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nómmers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. /i Lelden, 29 November. Wij zijn in staat gesteld het adres, dat eenige zer ingezetenen het plan hebben aan den Raad te dienen, hier te laten volgen :,Aan den Raad der Gemeente Leiden, Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen ingezetenen dezer meen te; dat Uwe vergadering binnen weinige dagen ederom zal beraadslagen en eene beslissing zal men over de gewichtige vraagof de directe lasting in onze Gemeente voortdurend zal blij- eene belasting zoogenaamd op het inkomen aar inderdaad op enkele objecten van verteering, of in de plaats daarvan eene wezenlijke be sting op het inkomen in den vorm eener klas belasting zal worden ingevoerd; dat de tegenwoordige belasting ook door de idervinding gebleken zijnde hoogst onbillijk en agelijkmatig te werken, wel onhoudbaar moet eacbt worden; dat er na de onderscheidene proefnemingen, el niet anders dan de invoering van eene be- ssting op het inkomen in den vorm eener klassen- ielasting overblijft; dat de praktijk in gemeenten als Zwolle, Gro- ingen, Leeuwarden en andere, de uitvoerbaarheid de goede werking van zoodanige belasting eeft bewezen, zoodat er geen reden denkbaar waarom het in onze gemeente niet even goed oude gaan dat het voornaamste bezwaar hetwelk wordt ingevoerd bestaat in het steeds wederkeerend daarom ook zeker als zeer gewichtig beschouwd rgumeut, dat eene belasting als de door onder- ;eteekenden voorgestane den belastingschuldige laatst tusschen zijn beurs en zijn geweten, waarom iet eene onzedelijke belasting zou zijn, terwijl iommigen zelfs «el de helft onjuiste en vele luitouwe opgaven vreezen; jat de ondergeteekenden niet kunnen ontkennen fat dergelijke veronderstelling niet zeer vleiend is voor hen eu hunne mede-ingezetenen, doch •jat zij even gaarne willen gelooven dat alleen 'bezorgdheid 0111 hen niet aan een mogelijken 'strijd van gemoedsbezwaren bloot te stellen, die Imeening in den Raad door enkelen uwer deed [uitspreken; dat hetzelfde argument zeker ook in gemeenten lals Zwolle, Groningen, enz. in der tijd is aange voerd, doch dat de goede werking der belasting aldaar het heeft gelogenstraft, of wel een blijk is dat de door de ondergeteekenden bedoelde belasting gunstig op de zedelijkheid werkt; dat in ieder geval ontrouwe opgaven, door ver zwijging vooral, zouden te verwachten zijn van lieu die meer inkomen hebben dan zij verteeren, omdat het inkomen dat verteerd wordt, wel moeie- lijk verzwegen kan worden; dat alzoo de meer gegoeden wel het meest aan de verleiding van ontrouwe opgaven zouden blootstaan, doch dat juist deze uithoofde van maatschappelijke positie en andere omstandigheden geacht mogen worden bet best aau de verleiding te znllen kunnen weerstand bieden en zelfs bij hun grooter vermo gen te minder aanleidiug kunnen vinden oin, ten profijte van eigen beurs, het algemeen te benadeelen en zich nog te verrijken ten koste van anderen die het minder hebben; dat, wat van een en auder zij, de ondergetee kenden uit de laatst gehouden beraadslagingen iu Uwe vergadering ontwaard hebben, dat er groot verschil van gevoelen onder de leden bestaat en dat het zelfs niet onwaarschijnlijk ware dat som migen Uwer, ofschoon van het onhoudbare der tegenwoordige belasting overtuigd, evenwel uit aanmerking van de mogelijkheid van daardoor hunne mede-ingezetenen aau een lastigen gewe- teussirijd bloot te stellen tot de invoering eener belasting op het inkomen niet zouden durven besluitendat zij het dientengevolge van hunnen plicht hebben geacht hun gevoelen in 't algemeen aan U we vergadering kenbaar te maken en mitsdien onder verklaring, dat zij bij de invoering eener belasting op het inkomen in den vorm eener klas- senbelasting, de daartoe vereischte opgaven be hoorlijk zullen kunnen en willen doen en een strijd tusschen beurs en geweten in dezen niet vreezen, Uwe vergadering in overweging geven te besluiten tot de invoering eener belasting op het inkomen in den vorm eener klassen belasting onder zoodanige nadere regeling als Uwe vergade- ring in hare wijsheid zal vermeenen te behooren." Hetwelk doende enz. Gisterenavond te acht uren hield de Commissie voor de Volksvoorlezingen hare vierde openbare bijeenkomst in dit saizoen. Zij werd geopend door de uitvoering der vol gende muziekstukken: Schützen-Marsch vanJ.K. H. Müller; Ouverture Guillaume Tell van Rossini Quodlibet van Kühner; Air varié voor klarinet van Berr; Woronzon-Wals van LabitzkyLeices- ter-Jlarsch van J. K. H. Müller. Het gewoon harmonie-orkest, grootendeels be staande uit leden vau het muziekcorps der dd. schutterij alhier, kweet zich als naar gewoonte op loffelijke wijs van zijne taak en verschafte, zooals uit de herhaalde toejuichingen bleek, den hoorders veel genoegen. Te negen uren trad als spreker op de heer C. Burgersdijk van 's-Hage. Hij begon met zijne hoorders te wijzen op de bestaande behoefte aan vuur en licht, die wel bijna zoo oud als het menschdom mag genoemd worden en hoe de zorg voor het verschaffen van beiden, die aanvankelijk met heel wat moeite gepaard giQg, door de vin dingen van lateren tijd, meer bepaald door het algemeen gebruik der lucifers, belangrijk was vereenvoudigd. Daaraan moest evenwel voorafgaan de ontdekking van den phosphorus. De spreker verhaalde hoe die stof, ofschoon in de natuur vrij algemeen verspreid, tot in de vorige eeuw onbekend bleef en toen het eerst werd afgeschei den uit de urine, door zekeren Hamburgschen koopman Brandt, die wegens achteruitgang zijner zaken, zich op de alchimie had toegelegd. Eerst later leerde de Zweedsche scheikundige Scheele de op wetenschappelijke gronden steunende be reiding uit beenderen kennen, die met kleine wijzigingen, ook bij de fabriekmatige bereiding in het groot, nog steeds wordt gevolgd en waarvan de spreker eene beschrijving gaf, die door vier teekeningen op groote schaal werd opgehelderd. Daarna stelde de spreker in het licht de hoofd eigenschap van den phosphorus waarop het bij het gebruik voor lucifers aankomt, zijne licht- ontvlambaarheid. Door welgeluke proeven toonde de spreker 0. a. aan hoe phosphorus in uiterst fijn verdeelden toestand (zooals zij zich uit eene oplossing iu zwavelkoolstof door verdamping der laatste afzet) aan de lucht zeer spoedig van zelf ontvlamt. Eindelijk gaf de spreker een overzicht van de vervaardiging der lucifers zeiven eu toonde met cijfers aan, den verbazenden omvang die deze industrie in onzen tijd heeft moeten verkrijgen, om gelijken tred te houden met het enorm ver bruik van dit artikelook wees hij op de ver schillende soorten lucifers die achtereenvolgens werden en nog worden in den handel gebracht, alsmede op de twee groote schadelijke eigen schappen van den gewonen phosphorus, zijne groote brandgevaarlijkheid en vergiftigend ver mogen, die tot het gebruik van den later ont dekten amorphen of zoogeuaamden rooden phos phorus hebben geleid. Het bovenstaande geeft natuurlijk slechts een hoogst beknopt en gebrekkig overzicht van de voordracht van den heer Burgersdijk, doch zal voldoende zijn om ook hun die daarbij niet tegenwoordig waren, te doen gevoelen dat de avond van gisteren velen in de gelegenheid stelde om, door het hooren van iets nieuws en iets nuttigs, hunne kennis te verrijken. Op tweeërlei wijs toonde de Commissie dezen avond op nieuw, dat zij zich steeds beijverd om het den bezoekers der bijeenkomsten zoo aange naam mogelijk te maken. Vooreerst werden in j de zaal een ruim getal gedrukte programmas verspreid, waarop de titels der uit te voeren muziekstukken voorkwamen en ten tweede had de regeling der zitbauken eene wijziging onder- gaan. De spreker was geplaatst ongeveer op het midden van de lengte der zaal, met den rug naar de Breedestaat op eene kleine verhevenheid die tegen de muur aan die zijde was aange bracht; de stoelen stonden in drie richtiogen zóo geschikt, dat al de hoorders naar den spreker gericht zaten. Het orkest was verhuisd naar de gaanderij, waardoor ook de vlonder aan het einde der zaal voor de hoorders vrij kwam. Bij eene gelegenheid als die van gisterenavond, waarbij het voor de bezoekers niet alleen op hooren maar op zien aankomt, gelooven wij dat deze nieuwe regeling in allen deele de voorkeur verdient boven de tot hiertoe gevolgde. Wij hopen dat de Commissie de proef zal herhalen ook op een avond dat er alleen wat valt te hooren, dan kan de ervaring beslissen of de nieuwe regeling ook bij gewone gelegenheden Diet de voorkeur verdient. Het laatste gedeelte van het bericht dat wij gisteren uit het A. D. v. N. overnamen omtrent het standbeeld van Boerhave, is op zijn minst genomen voorbarig. Er is volstrekt nog geen bepaald oordeel door de daartoe geroepen commissie over het gips model van het standbeeld uitgesproken, veel min der beslist of het al of niet galvano-plastisch in koper zal worden overgebracht, Van het doen gieten van liet beeld in brons bij de firma Ent hoven te 's-Gravenhage kan dus bezwaarlijk sprake zijn. Door Burg. en Weth. alhier is op het Raad huis heden aanbesteed: 1°. De leverancie van de benoodigde brand- eD lichtstoffen, ten behoeve der gemeente, gedu rende het jaar 1871. 2". De leverancie van papier, schrijf-en bureau behoeften ten dienste der plaatselijke secretarie der gemeente, gedurende de jaren 1871 en 1872. Van perceel II, is aannemer geworden den boekhandelaar Pieter Engels, alhier tegen eeDe storting van 26% pCt., van perc. I, zijn aannemers gewordenL. F. Meijeraan, olie a 60 ets. de liter, en kaarsen 70 ets. de kilogramJ. H. Benden- dainp Dz., koopman te Katwijk a/Z. korte turf per dubb. hectoliter 56% ets.; H. J. Mathlener, lange turf per 100 stuks 49 ets., grove steenko len de 100 kilogram ƒ1.43; Wed. Van Haans- bergen en Dutilh, steenkolengruis het halve hec- tolieter 44 ets.; A. J. Wijtenburg, houtskolen de halve heet. 60 ets. keukenblokken de 6tere ƒ6.95 en H. J. Boetje, keukenhout per stere ƒ9. hebbeD, mogen desverkiezende het onderwijs blijven voortzetten. De volleerden, welke niet als assistenten wor den gebruikt, of den cursus niet verder volgen, worden bij de teekenklasse ingedeeld, of krijgen in de schooluren boeken ter lezing uit de biblio theek. Met diep leedwezen verneemt men, dat de toe stand van H. K. H. Prinses Frederik sedert lang lijdende, in de laatste dagen zeer is achteruitge gaan. Dit is de aanleiding der komst van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen in deze residentie. Ofschoon die komst niet onverwacht was werd het beter geoordeeld over de aanlei ding daarvan het stilzwijgen te bewaren tot dat H. M. in deze residentie aangekomen was. Ook onze correspondent te Wassenaar meldt ods heden dat de ziekte toestand van de Prinses zeer bedenkelijk is. Door Z. M. is aan H. J. Temmen, die wegens het opzettelijk in brand steken van een gebouw door het hof van Groningen tot de doodstraf was veroordeeld, kwijtschelding van die straf verleend, en is deze veranderd in eene correctionneele ge vangenisstraf van vijf jaren. Gisteren is door bestuurders der Hollandsehe spoorweg-maatschappij in het openbaar aanbe steed: Het maken van een emplacement voor goederen station met verbreeding van den spoor weg en het graven eener haven nabij het station te Leiden. Minste inschrijvers waren de heeren Van Essen en Beers, voor 36.570. De Vrijheer Alexander van Siebold, heeft ont slag genomen uit zijn tegenwoordige betrekking van Secretaris bij het Britsch gezantschap te Yeddo. Hij is, op zeer schitterende voorwaarden in Ja- pansche dienst overgegaan, en thans met een vertrouwelijke zending naar Europa (LondeD) vertrokken, vergezeld van eenige Japansche amb tenaren. In het Weekblad van hel Regt worden medege deeld de vastgestelde bepalingen betrekkelijk het onderwijs in het huis van militaire detentie te Leiden. AaD de bij ministerieele beschikking vastgestelde verordening omtrent dat ouderwijs, ontleenen wij het volgende: I11 het huis van militaire detentie nabij Leiden wordt lager onderwijs gegeven aan alle gedeti neerden, voor wie het noodig geoordeeld wordt. Dit ODderwijs omvat het lezen, het schrijven, het rekenen en de beginselen der algemeene aards- rijkskunde, in verband gebracht met de vader- landsche geschiedenis. Het wordt zooveel moge lijk klassikaal gegeven, en dienstbaar gemaakt aan de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der leerlingen. Bovendien wordt aan de gevan genen, die aan hêt eind examen voldaan hebben en als ambachtslieden er nut van kunnen trek ken, onderwijs gegeven in de grondbeginselen van rechtlijning- eu ornament teekenen. De school bestaat uit vier klassen. Om uit de vierde klasse ontslagen te worden moet de leerling: a. een stuk proza vloeiend kun nen lezen, een samenhangend verhaal van het gelezene geven en een opstel over het gelezene maken, zonder zinstorende fouten en met een leesbare handb. de hoofdregels op heelen en gebrokenen kunnen toepassen, en vraagstukken uit het hoofd of op 6Chrift oplossen; c. eenige al gemeene kennis hebben van de verschillende landen en volken, inzonderheid onzer overzeesche bezittingen; d. de letters uit Caltewaert n°. 6 goed kunnen naschrijven. Het onderwijs wordt gegeven door een hoofd onderwijzer en twee hulp-onderwijzers, bijgestaan door adsistenteD, uit de verstgevorderde gedeti neerden gekozeD. Degenen, die aan het eind-examen voldaan hebben, hetzij al of niet de klassen doorloopen Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te. be noemen, tot officier van gezondheid der 2de klasse (naar ouderdom van rang), de officieren van ge zondheid der derde klasse C. VV. W. Van Wal- seui en C. A. L. Rodelsturtz, beiden van gemeld personeel. 's-Gravenhaqe, 29 November. Gisterenavond is de heer W. J. Hofdijk, uit Amsterdam, eerelid van het letterkundig genootschap Oefening Kweekt Kennis, in Diligenlia als spreker opgetreden. Hij behandelde een merkwaardig tijdperk van de geschiedenis der Nederlanden (156S1570), en wel meer bepaald de zending, de ODtvangst de in hechtenisneming, het lijden, de marteling en den dood van den heere Van Moutignij. Daarbij deed hij uitkomen dat in den lateren tijd al meer en meer door de opdelvingen uit de SpaaDsche archieven gebleken is, dat die jeugdige edelman het slachtoffer is geworden van de staatkunde van koning Philippus den Tweeden. iDhoud en bewerking van het voorgedragen stuk boeiden gedurende meer dan twee uren de aandacht van het groot aantal leden en hunne dames, die ter vergadering waren opgekomen. Hoezeer het on derwerp dat behandeld werd in menig opzicht bekend was, was men algemeen van gevoelen dat de spreker door inkleediDg en heldere voor stelling op meesterlijke wijze zijne taak had vol bracht en dat uit zijne geschiedkundige rede menige nuttige en leerrijke les is te trekken. Groot is het contrast bij de vergelijking van 't lot der Nederlanden du en drie eeuwen geleden toen de heer Van Montignij den dood vond in den kerker van het Spaansch slot Samincas (den lsten October 1570). Dit contrast deed spr. krachtig uit komen en zoo werd dan ook het slotgedeelte zij ner rede, waarin de spreker de kostbaarheid van het vrije woord uiteenzette, levendig toegejuicht. De herinnering aan het verlederie, aan de droe vige tijden die Nederland beleefd heelt, aan het juk waaronder het gebukt ging, kOD ook tot waardeeriDg van de weldaden van den tegen- woordigen tijd niet dan goede vruchten dragen. Utrecht, 28 Nov. Tot candidaat-notarissen zijn alhier na afgelegd examen toegelatende heeren Mr. E. C. H. De Balbian van Doorn, alhier en J. De Louter te Amersfoort. Zwolle, 27 November. Tot leeraar bij de Rijks Normaallessen alhier is benoemd de heer A. L. Roest, hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen te dezer stede. Groningen, 28 Nov. Door de commissie uit het Prov. Gerechtshof zijn heden voor den rang van candidaat noiaris geexamineerd en toegelaten de heeren: Mr. A. J. VV. Van Royen, Jhr. R. Gockinga en G. J. Gerhards. Door den raad der gemeente Eenruin is het voorstel ter verdeeling der Ommelanderkas, zooals het door de commissie voor de regeling van de zaken die kas betreffen de, is toegezonden aan alle belanghebbende ge meenten, met algemeene stemmen aangenomen. 's-Hertogembosch, 28 November. Door de com missie uit het prov. gerechtshof van N.-Brabant zijn Da afgelegd examen als candidaat notarissen toegelaten de heerenJ. H. Struyk van Bergen te

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1