.Vrijdag A°. 1870. 25 November. euiUeton van het „Leidsch Dagblad". <*1 (os; iets over Straatsburg. DAGBLAD. PRTJ8 DEZER. COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomtners 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJH DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. e A (15. Lelden, 34 November. Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder irde van de Eikenkroon de heer J. J. H. Van ikenhuysen, officier van gezondheid der 3de kl. et 2de regiment infanterie te Maastricht. de hedenDamiddag gehouden aanbesteding tiet leveren en stellen der ijzeren omheining :t terrein der vereeniging Musis Sacrum alhier, iDnemër geworden de heer J. Brevée alhier He som van f 1039. Overige inschrijvers waren de heeren Ber- voor flWd; D. A. Schretlen voor 1141 en Drift voor f 2444.44. d de openbare bewaarscholen alhier worden snderwijzeressen en kweekelingen gevraagd, ighebbenden gelieven zich met eigenhandig reven brieven aan te melden bij den secre- der commissie J. A. Van Dijk. verkiezing ter vervanging van den heer Van der Schooren, als lid der Prov. Staten Zuid-Holland, zitting gehad hebbende voor koofdkiesdistrict '»-Gravenhage, en die ais nig in het jaar 1S71 moest aftreden, zal s hebben op Dinsdag den 13den December en wanneer eene herstemming mocht wor- vereischt, zal deze geschieden op Dinsdag !7sten December daaraanvolgende. een advertentie in de Haarlemsche Courant als lid van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Alphen, ten gevolge van het ken van den heer J. W. Rösener Manz, evolen, de heer S. Van Driel, burgemeester «Cretans der gemeenten Nieuwveen en Zeven- i0l( Se op gisteren plaats gehad hebbende her- wing tot verkiezing van een lid der Provin- Staten van Gelderland in Hèt hööfdkiesdi- Zalt-Bommel, is gekozen de heer Mr. P. C. veld, bargeuieester van '-ZalbBommèl, mët stemmen. De heer De Krijger, burgemeester Driel, had 188 stemmen op zich vereènigd. Koninklijke Academie van Wetenschappen, ling voor Wis- en Natuurkundige Weten-! )pen zal eene gewone vergadering houden aterdag 26sten November e. k., des middags waalf ure. J. C. Zaalberg zal Vrijdag 25 November in de zaal op den Fluweelen Burgwal te avenhage zijn eerste der nieuwe serie voor den houden, waarvan het onderwerp is. „De uvoordige oorlog in verband met de zedelijke ikkeling der menschheid." heer T. Scheidius, gep. ingenieur der marine, t in een ingezonden stuk aan de N. R. Ct. de Nederl. Rijn-Spoorweg-Maatschappij tot onclusie dat bij hem de overtuiging vaststaat, le aandeelhouders geen betere directie kun nen begeeren en daarom wenscht hij van harte, dat de Maatschappij die flinke directie met haren wakkeren president aan het hoofd, nog lang moge behouden. Tot ophëffing van het Nederlansch tooneel uit den toestand van diep verval, waarin het, helaas, verkeert, heeft de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de oprichting beraamd en beproefd van een tooneel-kweekschool, welke thans te Amsterdam in vollen gang is. Ruim een dozijn kweekelingen van beider geslacht genieten er een behoorlijk onderricht in de verschillende onderdeelen der tooneelstudie. Naar men verneemt, zal de oude heer Hammecher, laatstelijk regisseur van den Rot- terdamschen schouwburg, die, na vijftig eervolle dienstjaren, thans aanspraak mocht maken op een welverdiende rust, zijn groote ervaring en buiten gewone kennis van alle tooneelzaken ter beschik king stellen van de directie der genoemde school. De kweekelingen zullen in hun vijfjarigen leer gang zeker veel nut kunnen trekken uit de voor lichting van dezen ouden, maar nog onvermoeiden kunstenaar. Onze Tolk.) Het Gemeentebestuur van Baarn looft een prijs van f 175 en een premie van f 76 uit voor de best gekeurde planneu voor eene school met onderwijzerswoning, die voor 1 Maart a. s. bij dit bestuur mochten ingekomen zijn. De heer J. A. Gerlach, notaris te Heusden en sedert 11853 lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant, heeft uit laatstgenoemde betrekking we gens hoogen ouderdom (80 jaren) zijn ontslag genomen. Bij beschikking van den Minister van Koloniën ad interim van den 23sten November 1870, litt. Apz. n°. 19, is die van het Departement van Ko loniën van den 30sten Augustus 1870, litt. Apz. n". 30, voor zooveel aangaat het stellen ter be schikking van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indie van den heer A. C. Vreede om aldaar te worden benoemd tot ambtenaar bij de burgelijke dienst, op zijn verzoek ingetrokken. Z. M. heeft benoemd bij de dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage, tot lsten luit. Jhr. Mr. J. F. Schuurbequé Boeije, thans 2de luit.: tot 2de luit. J. A. E. Musquetier en J. H. L. F. Van Franck, beiden thans schutter. Z. M. heeft Jhr. J. A. G. Ploos van Amstel benoemd tot burg. van Maasland. Z. M. heeft aan A. C. Papegaay eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad deri dd. schutterij te Weesp. Z. M.'heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Drenthe, M. W. B. S. Boetes,'thans1 rechter in de arrond. reohtb. te Assen. Z. M. heeft aan den heer Mr. C. Fock, Min. van Binnenl. Zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon van Italië, hein door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Nieuwe Diep, 22 November. Heden morgen is hier van Vlissingen ter reede gekomen Zr. Ms. stoomkorvet Citadel van Antwerpen, komm&ndant kapitein-luitenant ter zee van Trojen. Gezegde bodem zal hier gereed worden gemaakt voor een instructie-tocht met de adelborsten le klqssepaar de Middellandsche Zee. Heden middag kwam een der sleepbooten, na een schip naar buiten te hebben gesleept, terug met eene sloep op sleeptouw, waarin de loods van het uitgebrachte schip en eenige sloe- petlieden. Die liqden vonden bet raadzaam aan boord van de sleepboot te gaan. GeluWfjg voor hen, want een oogenblik daqrna kw&tp, ,qr eene stortzee, die de slqep het onderst boven sloeg en van de vanglijn losscheurde. 's-Giuveniuo», 24 November. H. M. de Ko ningin heeft gisterenavond het eerste concert Diligentia met hare tegenwoordigheid vereerd, d£t zooals gewoonlijk, druk werd bezocht. Dil»t, 24 November. De cqrsus voor dames alhier te openen door de heeren H. De Veer, Masthoff, P. Z. Knottenbelt en A. Brester, leeraars aan de hoogere burgerschool zal op 30, November aanvapgen in een der schoollokalen van mej. Ham, daarvoor welwillend afgestaan. Boskoop, 22 November. In.de heden gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging alhier, is tot candidaat y.oor 4e Pr,ov. Staten van Zuid- Hollanb, bij de stemming die op, 29 dezer in het district AlpheD moet plaats hebben, verkozen de heer G. L. Piek te Alphen a/d. Rijn. Utrecht, 23 November. De kapitein W. A. ba ron Van Lijnden van het 7de reg. inf., is voor een jaar op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist. Zwoeu, 23 November. In de gisterenavond gehQu- dene gemeenteraads-vergadering is o. a, behandeld het yerzoek van het R. K, parochiaal armbestuur, qtn opneming van Roomsch Katholieken in het gesticht te Velsterenhpizen, en vertegenwoordiging dier gezindte in het bestuur dier inrichting, waar omtrent de commissie afwijzend heeft beschikt. Na uitvoerige discussie werd met 13 tegen 4 stemmen overeenkomstig het voorstel der commissie be sloten. Deventer, 24 November. Een verzoek van de dames Jungius geb. Hooijkaas, H. F. Bosscha en A. M. G. Bosscha, te Deventer om het gebruik van een schoollokaal tot het geven van voorbe- reidmgslessen des Zondags, tot het catechetisch onderwijs van heeren predikanten is, met een gunstig advies der plaatselijke schoolcommissie, bij den gemeenteraad alhier ingekomen. Enschedé, 23 Nov. Zaterdag jl. werd deze stad bezocht door eenige Duitschers, waaronder de heer Schubarth, vroeger landraad van Gladbach, thans directeur van het comité voor spoorwegen te Berlijn. Dit bezoek, staat in verband met den aanleg eener spoorweglijn EnschedéMunster. Gisterenavond overleed alhier in den ouder dom van ruim 75 jaren, Ds. H. H. Evers, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Gedurende rutin 52 jaren vervulde de overledene zijn gewich tige betrekking met opofferende liefde zonder aanzien van godsdienstige gezindheid, waardoor hij dao ook in ruime mate de algetneene achting genoot. Sneek, 22 November. Uit 26 opgekomen solici- tanten voor de betrekking van architect der ge meente Lietjerksteradeel is benoemd de heer E. Eskes, van Dordrecht. Baiseu, 22 November. Het ziet er in deze ge meente allertreurigst uit: het voorbeeld van meer dere andere gemeenten in deze provincie, waar twist en tweedracht in de laatste jaren in den gemqënteraad heerschen, yvordt ongelukkiglijk nagevolgd. Qnder den vroegeren burgemeester, die wel zijn best deed, wilde geen lid van den TPa4 wethouder noch ambtenaar van den burgerlij ken stand zijnde burgemeester werd ernstig ziek, zoodat er volkomen regeeringloosheid heerschte, dewijl hij tevens de functiën van ambtenaar van den burgelijken stand waarnam; de ingezetenen koqden niet huwen, de geboorte- en doodacten, als anderszins, konden niet ingeschreven worden, dewijl geep lid er zich njede wilde bezig houden. De burgemeester werd ontslagen en door een aqderen vervangen; men hoopte dat het nu be ter zou gaan, maar neen: de wethouders weige ren aan den ambtenaar van den burgerlijken stand den toegang tot de archieven en tot de registers te verleenen om de acten vau den bur gerlijken stand in te schrijven, extracten af te geven, enz., zoodat de verwarring wellicht spoedig ten toppunt zal stijgen, waarvan natuurlijk de ingezetenen de slachtoffers zullen zijn. Meerdere registers zijn eenigen tijd geleden aan den secre taris van het algemeen armbestuur, op zijn ver zoek, ter inzage gegeven, die ze bij den pastoor heeft gebracht, terwijl laatstgenoemde ze op zijne beurt weigert terug te geven. Ongelukkigerwijze is aan dien toestand niets te doen, en hebben hoogere autoriteiten geene bevoegdheid om de orde te herstellen, zoolang de meerderheid van den Raad dien toestand goedkeurt. (N. R. Cl.) Leeuwarden, 22 November. Gisterenavond had in 't Frietch Koffiehuis de jaarhjksche algemeene vergadering van de Leeuwarder IJsclub plaats, onder presidium van Mr. D. Van der Veen, The saurier, bij afwezigheid van Mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum. Na de lezing en goedkeu ring van de notulen der vorige vergadering, bracht de thesaurier verslag uit van zijn beheer over 1869/70, waaruit bleek dat er een voordeelig saldo in kas is van ruim f 800; dit bedrag is echter niet voldoende om er de kosten van eventueel te houden ijsvermaken mede te kunnen bestrij den, waarom de leden dit jaar contributie moe ten betalen. De rekening werd door eene com missie nagezien en goed bevonden, en de thesaurier voor zijn goed beheer bedankt. Daarna bracht Mr. D. De Blocq v. Haersma Buma verslag uit van 'de lotgevallen der club, 't welk de leden de hard rijderijen met hare genoegens nog eens levendig (De! Bibliotheken.) i'ier de vele en smartelijke verliezen, die 'tshurg door het bombardement leed, is dat beide bibliotheken, volgens het algemeene tel, zeker wel het aanzienlijkste en onher- are. tusscben kunnen slechts weinigen zich een Üenkbëeld vormen van de grootte en den eng van dit verlies, dat reeds genoegzaam ezen is; doordien men algemeen slechts spreekt éene verbrande bibliotheek, terwijl èn de •bibliotheek én die van bet protesten tsche oarium, beiden verbrand zijn. Het is dus r niet overbodig, iets naders aangaande deze emde verzamelingen, hun aard zoowel als ie groote waarde, diegenen mede te deelen, belang in zulke zaken stellen. °«raf éen enkel woord over bun ontstaan. In het jaar 1531 werd op aandrang van den beroemden stadsmeester en schoolopziener Jacob Sturm von Sturmeck de eerste openbare biblio theek te Straatsburg opgericht, om de talrijke geleerden en de studeerende jongelingschap, die toenmaals uit alle landen in de vrije Rijksstad te samen kwamen, de noodzakelijke wetenschap pelijke hulpmiddelen aan de hand te doen. In den beginne was die inrichting zeker wel zeer bescheiden. Gedurende de volgende eeuwen breidde hij zich echter zeer aanzienlijk uit, zoowel door aankoop van groote bibliotheken (b. v. die van het Domkapittel, van het Jezuïten-college, van Bockenheim, van de Theologen Pappus, Haffner, enz.) als door rijke schenkingen en legateD aan geld en boekwerken en manuscripten. Toen de Straats- burgsche hoogeschool in het jaar 1566 door keizer Maximiliaan II tot academie en in het jaar 1621 door Ferdinand II tot universiteit verheven werd, verkreeg de bibliotheek eerst den titel van academie- en later van universiteits-bibliotheek. In het jaar 1803 werd zij eindelijk bij eene bijzon dere beschikking in de statuten aan de Protestant- sche academie sedert 1808 het ProtestantSche seminarium der Augsburgsche confessie toege wezen en vormde zoodoende de bibliotheek van het Protestantsche Seminarium. De [stadsbiblio theek is daarentegen van veel Tateren oorsprong. Haar ontstaan dagteekent van de tweede helft der vorige eeuw. Het was in het jaar 1765, toen de beroemde hoogleeraar in de geschiedenis aan de Straatsburgsche universiteit, Joh. Dan. Schöpflin, zijne kostbare bibliotheek, benevens zijne zeld zame handschriften en eene rijke verzameling van oudheden van verschillenden aard, aan de stad tegen eene jaarlijksche rente van 2400-livres afstond. Bij zijn dood, werden deze verzamelin gen, waarvan hij zich het levenslang genot had voorbehouden, in het koor der nieuwe kerk ge plaatst, met de uitdrukkelijke bepaling, dat ze van de reeds daar geplaatste universiteits-biblio theek gescheiden zou blijven. Zij maakte de eerste municipale- of stadsbibliotheek uit. De stad en de universiteit zouden beiden tot het onderhoud der- zelve bijdragen, terwijl de laatste met de benoe ming van een bibliothecaris belast was. In het jaar 1772 werd deze bibliotheek geopend en reeds weinige jaren daarna werd zij aanmerkelijk ver rijkt door ide fraaie verzameling van boeken, ma nuscripten en oudheden van den bekenden orgel maker en oudheidkenner' Silbermann. Later, toen1 ten tijde der revolutie, de biblio theken der kloosters en abdijen en de verzame lingen van adelijke geslachten verkocht, vernield, en verstrooid werden, mocht bet der ijverige po gingen van professor Oberlin gelukken, ongeveer 100,000 banden te redden en naar Straatsburg te laten brengen. Daaronder bevond zich ook de beroemde bibliotheek van het voormalige Johanniterhuis met 2000 Incunabelen (eerste lingen der boekdrukkunst) en meer dan 1200 handschriften (waarvan echter helaas een aau- merkelijk gedeelte verloren ging). Bij een besluit van hoogerhand van het jaar 1803 werden al deze boeken en manuscripten aan de stad geschonken. Volgens overeenkomst tusschen den maire van Straatsburg en den president van het bestuur vandekerk der Augsburgsche confessie, vonden ook deze nieuwe boekverzamelingen in het koor der nieuwe kerk, die het eigendom van het Protestantsche Seminarium was, eene plaats, onder voorwaarde, dat de bibliothecaris vaD het semi narium ook steeds als bibliothecaris der stad zou fungeeren. De hoogleeraars Schweighauser, Her- rensclmeider, en Jung, vervulden achtereenvolgens deze dubbele betrekking op uitstekende wijze. Vooral de laatste maakte zich bijzonder verdien stelijk door de rangschikking der bibliotheek, terwijl hij 40 jaren van zijn leven besteedde, pm een stelselmatigen catalogus daar, te .stellen, die ongeveer 100 foliodeelen vulde. Bij zijn dood ech ter, in den jare 1862, onttrok zich de stad aan de door haar gemaakte overeenkomst, en ,van af dien tijd; had iedere boekerij, die der stad en van

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1