in a lage ie et Izam de Pm het Engelsch gouvernement de zijne dicht ip. lederen dag is van het hoogste gewicht, uilen weldra weten of Engeland met Rus- ja dan neen oorlog ,zal voeren, terwijl ;n de handen gebonden zijn. ien Rusland zijn circulaire niet intrekt en met Engelaud niet wil medewerken t resultaat te verkrijgen, dan moet de oorlog verder tijdverlies verklaard worden, artikel heeft een zeer levendige sensatie aden te weeg gebracht. Spanje. republikeinen die ondanks hun uitstekende aars in de Kamer, de keuze van den hertog Aosta niet konden verhinderen, leggen zich bij evallen beslissing niet neder, maar brengen m strijd buiten het parlement over, nog wel op straat, maar in bijeenkomsten, waartoe recht van vereeniging van de jeugdige con- e den weg openlaat. Zoo hielden zij dezer te Madrid een meeting waarop onderschei- zeer heftige redevoeringen werden uitge- eD. De afgevaardigde Paul y Angelo ver- de niets meer of minder aan dat de republi- 3r "i ,cbe partij het tot 'tuiterste zoude drijven en de en van die partij liever voor hun zaak het rvenschten op te offeren dan zich door een iid Koning te doen regeeren. meeting nam de volgende besluiten: De constitueerende Cortes bezitten niet het daat om een hoofd van den staat te kiezen toe is uitsluitend het volk gerechtigd. Indien de vergadering zich dit recht aan- en toch een monarch heeft benoemd, dan Spaansche natie een onwettig gekozen lerhai is ne sen t. je vvo. ïeeft te vi l ond en ikrat est et ck li hooi jravt verg unnt ideli dent fel 5gt nio ]e 'gsve len ctate verb de erein niet erkennen. In ieder geval beschouwt de republikein- partij als verraders van het vaderland de aardigden die ten gunste van den hertog Aosta hebben gestemd, ee van de vurigste redenaars der meeting, aren Romero en Lafuente zijn den volgen- in hechtenis genomen, jk den Spaanschen adel heeft tegen de verkie- vau den hertog van Aosta geprotesteerd in manifest, waarop als onderteekenaren voor- icn, de hertog van Alva. de markies Mira- en de hertogen van Huescar en Hyor. meelok de Conservatieve partij, een onderdeel van laatstgenoemden heeft een protest uitgevaar- dat geteekend is door 7 hertogen, 25,markiezen graven, 17 oud-ministers, 54 oud-senatoren, 117 afgevaardigden, 9 generaals en 4 vice-gene- igo: ijk tre e« tan; ea h k letc eëet :s ïeeft rdet lis. Zwitserland k districten van het kanton Tessin, welke aan ie zijde van den Monte Cenere gelegen zijn, |j»en er sedert eenigen tijd op aan dat zij van tan afgescheiden en als afzonderlijk kanton send zullen worden, en volharden in weerwil alle vertoogen en bedreigingen bij dat ver- igen. Dit is dezer dagen op nieuw gebleken bij de verkiezing voor den grooten raad van Issin de bedoelde districten geweigerd hebben de verkiezing deel te nemen. Zoodra die tigering bekend was geworden heeft de bonds- id de eedgenootscliappelijke commissarissen, reeds vroeger naar die districten gezonden iren, terug geroepen om mondeling bericht geven van de gesteldheid van zaken aldaar, tans meldt de telegraaf onder dagteekening den 19den uit Bern, dat de bondsraad het Igenootschappelijke departement van oorlo; (last heeft alles voor te bereiden om de districten in gene zijde van den Monte Cenere militair bezetten TELEGB.A3I1MEN. Koustnntlnopel, 19 November. De Levant He- lid meent te weten, dat de Porte de reserves ieft opgeroepen. De Russische gezant Ignatiefl' bier aangekomen. Versailles, 21 November. OfficieelDe Fran- ben hebben gisteren eene poging gedaan om et zes compagniën en vier stukken geschut la the te ontzetten. Zij werden aan den redder- ver der Olse door een bataljon Pruisen met «zienlijk verlies teruggeslagen. Spoedig daarna fd een uitval uit de vesting plaats. Soogstraeten, bij ïtjenhout, 21 November, edenochtend is alhier een luchtballon uit Pa lis neergekomen met de luchtreizigers Jauban, 1 Valéry en Jules Buffet, lunchen, 21 November. Volgens geloofwaar dige tijdingen zijn alle voorbereidende maatre den genomen voor de reis des Konings naar ersailles. Stuttgart, 21 November. De gevolmachtigden, die uit Versailles teruggekeerd zijn, hebben, na verleg met den Koning en den Ministerraad, de eis naar Berlijn voortgezet, om aldaar deonder- Midelingen ten einde te brengen. Augsburg, 21 November. De Augsb. Algemeine 'ij. bevat het volgende telegram uit Munchen an heden: Volgens zooeven ontvangen bericht 'it Versailles is men het omtrent de toetreding au Beieren tot den Noord-Dnitschen Bond eens [geworden. De sluiting der onderhandelingen is aanstaande. Brussel, 21 November Gisteren had een ar. beiders-manifestatie plaats te Verviers. 270 ar beiders trokken naar de woning vgn den com missaris van het arrondissement en overhandig den hem een petitie, behelzende het verzoek, dat er werken van algemeen nut zouden worden ondernomen om arbeid te geven aan de werk lieden. Toen de commissaris een bevredigend ant woord gegeven had, gingen de arbeiders rustig uiteen. Hamburg, 21 November. De Börtenhalle bericht, dat kapitein Areudt van de Noord-Duitsche schoe ner, de Phoenix, Vrijdag tusschen Texel en Borkum twintig Fransche oorlogschepen heeft gezien. Bcrlyn, 21 November. In de zitting van den Bondsraad, heden gehouden onder voorzitterschap van don heer Deibriick, heeft deze overgelegd het verslag der onderhandeling met de gevol machtigden van Baden en Hessen op den 15den jl.benevens de bij die onderhandeling betrokken constitutie van den Duitschen Bond. Ook diende hij in een ontwerp van wet, waarbij voorzien wordt in de verdere onkosten van den oorlog. Volgens de jongste berichten uit het hoofd kwartier, schijnt de openbare meening te Parijs te wankelen, wat het doorstaan van het beleg betreft. Hoewel alles voor het bombardement ge reed is, schijnt het bijna dat dit niet meer noodig is. De afdeelingeu Fransche troepen, die ten Wes ten van Parijs gestreden hebben, schijnen niet te behooren tot het Loire leger. Door het voort rukken der eerste armee in Noordelijke en van de tweede in Zuidelijke richting, wordt Parijs door een tweeden gordel ingesloten. Het leger van den Groothertog van Mecklenburg moet in Zuid-Westelijke richting voorwaarts dringen. Het negende armeekorps zal Orleans weder bezetten. Door de overwinning bij Dreux en de linie van Chartres, valt de geheele landstreek tot de Loire in handen der Duitschers. Tusschen de Noorder- armée van Bourbaki en het Loire leger staat Manteuffel, die gemeld heeft, dat hij reeds in aan raking met den vijand is geweest. Brussel, 21 November. Een brief uit" R-ijssel van gisteren zegt, dat men op de grenzen niets uieuws weet uit de noordelijke departementen van Frankrijk. Te Tergnier beletten de Pruisen de inwoners uit te gaan eu te verkeeren met de naburige gemeenten. Pruisische verspieders zijn te Saint Quentin gekomen. Het ontwerp der wijzigingen in de Bonds- constitutie te brengen komt hierop neder: De tegenwoordige bevoegdheid der Bonds-wetgeving betrekkelijk de pers en de vereenigingen zal worden uitgebreidwijzigingen in de Constitutie kunnen alleen plaats hebben, zoo de Bondsraad ze met drie vierden van het aantal stemmen goedkeurt. Eene oorlogsverklaring vereischt de adhaesie van den Bondsraad, uitgezonderd in ge val van een aanval op het grondgebied van den Bond. Baden zal worden vertegenwoordigd door 14 leden in het parlement en door drie stemmen in den Bondsraad. Hessen zal zes nieuwe leden hebben als vertegenwoordigers van het gedeelte van zijn grondgebied op den linkeroever van de Main, en zal drie stemmen uitbrengen in den Bondsraad. Inkomende rechten op dranken zijn aan de Zuidelijke Staten voorbehouden. De nieuwe Constitutie zal 1 Januari a. s. in werking treden. Brussel, 22 November. De correspondentie uit Parijs, aangebracht met de ballon, die gisteren te Hoogstraten neerdaalde, is nog niet aangeko men. Per telegraaf wordt daaromtrent gemeld, dat de ballon te Parijs Maandagnacht, kort na middernacht, is opgestegen. Zij is bij de Holland- sche grenzen nedergekomen. Uiterlijk was Parijs rustig. De heer Delesduze was gearresteerd, maar weder in vrijheid gesteld. Flourens was niet gearresteerd. Er werd vol strekt niet gesproken over overgave of wapenstil stand. Het rantsoen vleesch bedroeg 50 grammen daags. Paardenvleesch en groenten waren er in overvloed. Al de ongehuwde mannen tusschen de 20 en 35 jaren oud, behooren tot de gemobiliseerde nationale garde. Uit Luxemburg wordt per telegraaf gemeld dat men sinds den morgenstond op de hoogten aan de Moezel het bombardement van Thiouville hoort. Men telt 18 schoten per minuut. Londen, 22 November. De heer Laurier is al hier aangekomen op zijn terugreis. In een brief uit Rusland wordt gezegd, dat Rusland een leger onder de wapenen heeft van 500.000 man; het was bekend dat in de laatste maanden troepen verzonden waren naar de Turk- sche grenzen. Men dringt hier aan óp onverwijlde organisatie van het Engelsche leger. De Morning Post meldt dat de heer Chaudorny te Versailles is aangekomen om te onderhandelen over den wapenstilstand. Het bericht dat Pruisen de Engelsche regee ring zou bericht hebben, dat er geen overeen komst met Rusland bestaat, is, volgens dat blad, voorbarig. De Timet voorziet geen verwikkelingen met Amerika, wanneer de oorlog met Rusland uit brak. Het blad voegt er bijwij hopen dat de vrede niet zal verstoord worden, dat de Czaar en zijn raadslieden zullen erkennen, dat de eisch billijk is dat Rusland de tractaten zal eerbiedigen. De Russische regeering spreekt tegen dat Ameri- kaansche schepen zijn aangekocht voor het eskader in de Zwarte zee. Voor Parijs is het stil. De Daily News zegt dat de gezanten van Rus land en Engeland te Berlijn van oordeel waren, dat de breuk tusschen de beide landen niet on vermijdelijk is. De Daily Telegr. deelt bij gerucht mede dat prins Gortschakolf een verzoenende nota gezon den heeft in antwoord op de nota van Lord Granville. Berlyn, 22 November. Oflicieele berichten uit Metz dd. 21 dezer melden dat in het fort Plap- peville dien morgen om halftien een ammunitie- magazijn in de lucht gevlogen is. Eenige'personen zijn daarbij gedood, 40 gewond. Oorzaak en nadere bijzonderheden onbekend. Uit Versailles wordt dd.,21 dezer bericht: De bij Dreux en Chateauueuf geslagene mobile garden zijn in de richting van het westen en noordwesten gevlucht. Een landweerbataljon en 2 escadrons van het 5de reserve huzaren-regiment zijn den 19den te Chatillon (dep. Cöte d'Or) aangevallen. Na een verlies van 120 man en 70 paarden trokken zij op Chateau Vilain (ten zuidwesten van Chaumont) trrug. Overigens wordt van de verschillende korpsen niets van belang gemeld. Tours, 22 November. OHicieele berichten. Bij Nuits heeft een gevecht plaats gehad tusschen 300 vriji willigers en 1200 Pruisen. Het duurde vijf uren, zonder tot een beslisseudeu uitslag te leiden. Argillie is door 3000 Duitschers bezet. Zestig ublanen zijn tusschen Nuits en Chauny gezien en 6000 man in het dep. Haute Saóne. DeDuit- schers rukken op over Vesoul, Granville, Fratigny, Bombouillon en Pesmes. Men gelooft dat er te Cray en in de omstreken 20,000 Duitschers staan. De Pruisen hebben zich tusschen Dreux en Chartes van een luchtballon meester gemaakt. Bnusel, 22 November. De Moniteur beige zegt, dat de dagbladen een verkeerde uitlegging geven aan de instructiën, welke van het departement van oorlog zijn uitgegaan met betrekking tot de militairen van de oorlogvoerende staten. De au toriteiten aan de grenzen hebben in last om de vreemde militairen slechts op Belgisch grondge bied toe te laten, indien de officieren zich schrif telijk verbinden België niet te verlaten, en indien de soldaten worden geïnterneerd. De Echo du Luxembourg meldt het volgende: Aan de grenzen is een gerucht in omloop betreffende een beslissende ontmoeting, welke ten gunste van de Frauschen is uitgevallen. Francs-tireus bevin den zich in grooten getale in de omstreken van Lachapelle, eu dooden vele uhlanen. Drie Pruisen hebben zich aan Belgische soldaten overgegeven. Hetzelfde blad deelt, echter onder voorbehoud, mede, dat 1UU0 Pruisen op Belgisch grondgebied ziju geworpen; dat zij aldaar gevangen ziju geno men en naar het binnenland zullen worden ge dirigeerd. Verleden Vrijdag zijn 3UU Pruisen, tot liet doen van requisitie, Gespimsart, op een halve mijl afstand van het Belgiscne dorp Pussemange, binnengetrokken; drie Pruisen losten hunne ge weren, maar gelukkig werd niemand getroffen. Ten gevolge van de schoten, op Pussemange ge lost, is een detachement cavalerie derwaarts ge zonden. Tours, 22 November. O/JicieelUit Verviers wordt gemeld, dat de nationale garde van het garnizoen van Mezières op den 17den dezer een uitval heeft gedaan, 5ÜU man van den vijand heeft gedood en een stuk geschut genomen. De Prui sen trachtten den ISden dezer een brug over de Maas te slaan, maar hun poging mislukte én zij waren genoodzaakt tot buiten het bereik van het geschut terug te trekken. Uit Ville Rocroy wordt van gisteren gemeld, dat de vijandelijke troepen zich van Mezières hebben verwijderd. Gremeenteraad van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 November 1870, 'a namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Voordragten tot, benoeming van een tijdehjken hulponderwijzer 4de klasse, aan de openbare lagere scholen n". 1 en 2, voor onvermo- genden. 2°. V'oordragt tot benoeming van eene hoofd onderwijzeres aan de bewaarschool in de Groenesteeg. 3". Voordragt omtrent de toepassing van het Lier- nurstelsel bij het dempen van de Binnenvestgracht. 4°. Adres van J. C. Van der Tas, houdende verzoek om vrijstelling van hem opgelegde boete. 5°. Voor dragt tot afschaffing der avondschool op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor jongens. 6°. Adres van P. Fontein Zoon tot het iurigten van eene eendenkooi, ter lengte vau 6 meters bij 4 meters breedte, achter hunne houtkoopery bij de Zijlpoort. 7°. Verzoek van J. A. Eigeinan Jr. tot het plaatsen van een plankijs aan h?t Kort Rapen burg. 8°. Onderhandsche verhuring van de woning boven het telegraafkantoor. 9°. Voorwaarden van ver huring a. van een stuk weiland onder Oegstgeest in den Pesthuispolder; 6. van de visscherij in de Vroonwateren dezer Gemeente. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkaveneage, 22 November. Bij Koninklijk besluit van 19 November 1870 n°. 28 is de be noeming van den heer H. De Bosson, ontvanger der directe belastingen en acc. te Koudum, bij Z. M. besluit van 24 October 1870 n°. 25, tot ontvanger der directe belastingen, in en uitgaande rechten en acc. te Monnikendam c. a. op het daartoe door hem gedaan verzoek, ingetrokken. In den nacht van 13 op 14 juni jl. waren drie veldwachters in de Uiterwaarden onder de gemeente Rhenen gestationneerd, tot het opsporen van wildstroopers, toen ztch twee personen in hnnne nabijheid vertoonden doch die, de veld wachters bemerkende, op de vlucht gingen. Zij werden achtervolgd en weldra was de persoon van R. O. De Groot woonachtig te lugen door een der veldwachters ingehaald, die evenwel voor dat hij hem kon arresteren onder den uitroep van „terug" een schot in den buik ontving, waar aan de veldwachter vijf dagen later overleed. Bij arrest van het Prov. Gerechtshof in Utrecht van 27 Sept. jl. werd genoemde De Groot tot de dood straf veroordeeld als zich te hebben schuldig ge maakt aau geweldadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, waarop binnen veertig dagen de dood is gevolgd. De veroordeelde is van deze uitspraak in cassatie gekomen welk beroep heden voor den Hoogen Raad (strafkamer) werd behandeld. Tot bestrijding van het arrest van het Hof werden door den advocaat Mr. Jacobson vier middelen vao cassatie voorgedragen en toegelicht welke alle op het bewijs betrekking hebben. Den 28sten dezer zal het Upenb. Min. in deze zaak conclusie nemen; waarna men de laatste beslissing van het hoogste rechterlijk collegie kan tegemoet zien in een beroep tegen het laatst uitgesproken doodvonnis. Aau het Departement van Marine is heden aanbesteed, de levering van 125,000 kilogr. ge rookt spek, 15,000 kilogr. gezouten vleesch, 7U00 kilogr. grof geraffineerd hard zont en 30,000 kilogr. witte zeep. Minste inschrijvers waren: Öpek, de heer Maas, t.e Wijhe, 10,000 kilogr. a f 78.37; De Rijk en Zn., te Doesburg, 40,000 kilogr. a f 79.82; Dopp en Zn., te Amsterdam, 10,000 kilogr. a f 78.34; Van Zadelhoff eu Zn., te Zuilen, 10,000 kilogr. a f 78.33; dezelfde, 10,000 kilogr. a 79.65 Kemps, te Amsterdam, 10,000 kilogr. a 76.65; dezelfde, 2000 kilogr. a S0.91dezelfde, 2000 kilogr. a 81.39; Korst, te Rotterdam, 20,000 kilogr. a 81.50; Maas, te Wijhe, 10,000 kilogr. a 82.32; en De Rijk en Zn., te Doesburg, 1000 kilogr. a f S2.92. Gezouten vleesch, de heer J. Zurie, te Amsterdam, 750U kilogr. a f 63.90 en 7500 kilogr. a f 64.49. Zout, de heereu Schaap en Zn., te Amsterdam, de geheele partij a f 14.45. Witte zeep, de heeren Bourquet eu Zn., te Delft, a f 32.25. Alles per 100 kilogram. Hedenmorgen had op de begraafplaats Eik en Duinen de eenvoudige doch plechtige ter aarde bestelling plaats van Jhr. A. W. L. M. Helde wier, oud-gezant van Nederland bij het Hol van Sar dinië en kommandeur der orde van den Ned. Leeuw. In een zestal rijtuigen die den lijkwagen volgden waren de naaste bloedverwanten van den overledene gezeten, alsmede eenige leden van het corps diplomatique, waaronder men opmerkte den Belgischen gezant, den heer Van der Straeten Ponthoz. Voor het lidmaatschap van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, wordt genoemd de heer Jacques Pleysie.1', fabriekant van houw-' materialen uit cenientsteen te Scheveniugen, en die vroeger ook reeder was. Te Seheveningen zijn bij de Strandvonderij aangebracht twee slukkeu van spoorrails, welke in eene op zee drijvende scheepsboot zijn gevon den. De visschers hadden de boot op sleeptouw genomen, doch, door het stormweder, raakte de boot al spoedig van de pink los. Utueciit 22 November.Hedenmiddag zal ten 3.20 langs den Rijnspoorweg uit, 's-Hage komende, deze gemeente passeeren H. K. H. de groothertogin van Mecklenburg, zich begevende naar Duitssh- land. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de verzakking van de baan van de Rijnspoor weg-maatschappij in den Zuidpias hij Zevenhui zen geheel heeft opgehouden en de treinen als gewoonlijk loopen. De oorzaak der verzakking was te zoeken in het natte weer, waardoor de veengrond onder de daarop aangebrachte aardebaau is verzakt. De spoorweg bestaat alleen uit een aarden grond laag, met aarden taluds en gevuld met hallast. Naar globale berekemng, liggen in deze gemeente ongeveer 4011 lijders aan de pokziekte; voor een derde zijn het kinderen. Men vindt gezinnen waar 4 personen aan deze besmet telijke ziekte liggen. Bij enkele volwassenen heeft de ziekte een kwaadaardig karakter aan genomen, en ook reeds slachtoffers gemaakt. De hulp van bereidvaardige buurvrouwen heeft menig gezin besmet. Menige goede wenk ter voorkoming van overbrenging der smetstof, door geneesheeren gegeven, wordt door velen veronachtzaamd; de ziekte die een meer spora disch karakter had, heeft zich nu over de ge heele gemeente verspreid. Gisterenavond is door den kerkeraad der herv. gemeente alhier, uit het vroeger vermelde drietal, beroepen Ds. Pierre Huët, pred. te Vee- nendaal. THERMOMETER VA14 FAHRENHEIT. morg. morg. uam. nam. nam. avond avond 6 u. 8 u. 12 n. 4 u. 5 u. 8 Q. 10 u. Maand. 44° 44° 40» Dinsd. 37» :38° 46° 45° middag 4 uren Z. ag 5 uren Z. W. Dinsda;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3