king dongen, bevonden zich slechts twee Zwol lenaren, die beide dé eerste nommers verkregen. Frederiksoord, 21 Nov. Met den aanvang van het winterhalfjaar zijn hier bij vernieuwing en te Willemsoord voor het eerst, de lessen in het bouwkundig- en handteekenen begonnen, waarvan ongeveer 80 jongelieden gebruik maken. De tim mermansbazen staan aan het hoofd van dit voor de jeugd zoo nuttig onderwijs, en zien hunne vorderingen met goed gevolg bekroond. Van de gelegenheid om goede boeken kosteloos te lezen, wordt door oud en jong steeds, maar vooral in den winter gretig gebruik gemaakt. Leeuwarden, 21 November. Van het noordoosten naar het zuidwesten onzer provincie worden te genwoordig op last van den waterstaat water passingen verricht, hetgeen men in verband brengt met de telkens vernieuwde klacht over de slechte afwatering van Friesland. Het is nog niet vele dagen geleden, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier uit den Haag antwoord kreeg op hare bezwaren, ingeleverd tegen de regeling der vertrekuren van de treinen op den noorderspoorweg, zomerdienst 1870. En het is zomer geweest en winter gewor den; wanneer de Kamer tegen de tegenwoordige winterdienst, die plotseling en zonder de noodige publiciteit werd ingevoerd, bezwaren heeft, dan kan het antwoord daarop te gemoet gezien wor den in Juni a. s. De bespottelijkheid van zoo danige handelwijze en de minachting jegens ge noemde Kamer daaruit sprekende, eens buiten beschouwing latende, moet het de attentie trek ken, dat op deze wijze de directie der Staats spoorwegen het officiële monopolie in de commu nicatie verkrijgt, daar zij, met eenig overleg, de treinen zóo kan regelen, dat de stoombooten op Amsterdam de passagiers niet op den gewensch- ten tijd kunnen bekomen. Daargelaten de vraag, of de Regeering mag toelaten, dat de particuliere ondernemingen door de van staatswege geprote geerde communicatiemiddelen worden te gronde gericht,gelooven wij,dat het publiek vooral geschaad wordt, door den goedkoopsten en kortsten weg uit het noorden naar de hoofdstad des rijks te belemmeren, en dit geschiedt werkelijk, als de dienstregeling der spoorwegen zóo wordt inge richt, dat het onraadzaam is van die booten ge bruik te maken. Harlingen, 21 November. In den afgeloopen nacht zijn hier niet minder dan 70 spoorwagens met vee aangevoerd, ter verzending naar Londen en andere havens in Engeland. Van 11 tot 18 November zijn uitgevoerd: 505 runderen, 133 kalveren, 1913 schapen en 194 varkens, beneveDS 6548 vierdevaten boter, 9800 edammer- en 2565 kanterkazen, 2486 balen mosselen en andere ar tikelen. 'sHertoginbosch, 22 November. Z. M. de Koning, gezien hebbende onderscheidene werken van de heeren gebroeders Van Gemert, goud en zilver smeden binnen deze stad, en nog laatstelijk bij Hoogstdeszelfs aanwezigheid binnen deze stad, het reusachtig drijfwerk in zilver, voorstellende de koe, door de dankbare landeigenaren en land bouwers van Noord-Brabant den Commissaris des Konings in dit gewest, tot aandenken voor zijne goede zorgen en ijver tot wering der veepest aangeboden, heeft de heeren Van Gemert benoemd tot koninklijke ciseleurs en graveurs, met mach tiging om als zoodanig Zijner Majesteits wapen te voeren. Emmekiioven, 22 November. Voor eenige dagen ontving een geacht ingezeten dezer gemeente een bezoek van den heer Henry Hospers, burge meester en vrederechter der stad Pella, in den staat Jowa, Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Deze heer had bij zich eene sepeciale benoeming van de regeering van dien Staat, om de persoon lijke belangen te bespreken van Nederlanders, die familiën of zaken in dien Staat hebben. Nederlander van geboorte, ruim 23 jaren in dien Staat gewoond hebbende, en met een verlicht oor deel begaafd, schijnt hij juist de man om grondige inlichtingen omtrent alle zaken, dien Staat betref fende, tot in de minste bijzonderheden te geven, zoo aan hen, die zich metterwoon daar wenschen te vestigen, als aan hen, die op voordeelige voor waarden in de nieuwe kolonie landerijen willen aankoopen, welke landerijen ten noordwesten van Pella gelegen, in weinige jaren, bij de gedurige stijging der waarden, eene zeer winstgevende geldbelegging beloven. Vooral landlieden, die, hier met talrijk kroost gezegend, en in het bezit zijn van een klein kapitaal, zoo sprak hij, hadden alle kans om binnen weinige jaren en zeiven, en hunne kin deren welgezeten lieden te zien worden. Men kan b. v. nu nog in de nieuwe kolonie voor 5 dollars 12.50) per akker (ongeveer een Rijnl. morgen) het beste land koopen, dat zeker over een jaar het dubbele zou opleveren. Gremengde Berichten. In October de£ vorigen jaars kwam een Haag- sche jongeu „die vooruit wilde" en heerenknecht van beroep is, op het denkbeeld om zooveel mo gelijk de sigaren-puntjes op te koopen, die tegen woordig door de sigarenhandelaars in bakjes worden vergaard. In verschillende naburige ste den en zélfs te Arnhem, 's-Hertogenbosch en Zwolle wist hij relatiën aan te knoopen en over eenkomsten te sluiten, met dat voor hem gunstig gevolg, dat hij, na juist 12 maanden deze zonder linge negotie met 87 personen gedreven te heb ben, die hij voor de hem franco geleverde puntjes ƒ159 betaalde, thans de millioenen puntjes voor ƒ200 heeft overgedaan aan iemand die reeds eenige maanden vroeger in België deze industrie begon en er zich wel bij bevindt. In Ruslands oude hoofdstad Moscou toch wor den de puntjes, uit alle oorden der wereld aan gevoerd, met duizenden ponden te gelijk tot snuif verwerkt. Zoo is het ligt mogelijk, dat het puntje, dat, door de beleefdheid van uw leverancier, u de tanden niet deert, nft jaar en dag in anderen vorm tot u wederkeert, ja, misschien wel in het zelfde magazijn u als een snuifje wordt aange boden. Zoo men deze industrie op grooter schaal ex ploiteerde en dan nog maar een tiende der puntjes vergaarde, die jaarlijks worden afgebeten, afge knipt en afgesneden, dan zou op die wijze eene som verkregen worden, zeker groot genoeg om aan alle niet-rookers een fijne Havana te offreeren I Te Eindhoven is de politie tusschen beide moeten komen bij een ketelmuziek, gebracht aan een meisje dat onder vele andere ongepastheden op vastendag openlijk eenige kameraden op zult en jenever had onthaald. Vrouw S. Hamming te Annen had twee guldens in de hand en nam die, toen zij haar kind te bed legde, in den mond, het kind sloeg met de hand tegen den mond en een der guldens werd ingeslikt; de vrouw kreeg het zeer benauwd en beviel van een wel geschapen dochter, terwijl de gulden den weg naar den maag vond en nog niet weer te voor schijn is gekomen. Het Huisgezin noemt de weigering der Exploitatie-Maatschappij om 80 ex-pauselijke zouaven voor half geld naar Has selt te brengen, een staaltje van verregaande on verdraagzaamheid. BUITENLAND. Duitschland. De Duitsche bladen leggen er zich met nadruk op toe, het bestaan van een verstandhouding tus schen Pruisen en Rusland over het Oostersche vraagstuk te ontkennen. De Köln. Zeitung noemt dit beweren een persmanoeuvre, te Londen of te Tours uitgevonden, om wantrouwen jegens Pruisen op te wekken. In alle goed onderrichtte kringen te Berlijn, zegt het blad, wordt de toe stand met betrekking tot het Oostersche vraag stuk in vredelievenden zin opgevat. Pruisen werd door den stap van Rusland even goed verrast als de geheele wereld. Men vermoedt, dat het onlangs door den generaal Von Werder naar het hoofdkwartier overgebracht schrijven van keizer Alexander, mededeelingen overdequaestie, alsover een te St.-Petersburg vast besloten zaak inhield. Zoo veel schijnt echter zeker, dat keizer Alexander persoonlijk, de verklaring van 31 October als een punt van eer beschouwt en gewenscht heeft. Door onbevangenen wordt de brutale vorm van de Russische circulaire betreurd. Wat echter in deze Engeland en Oostenrijk aangaat, wordt er een gevolg in gezien van hun welwillende onzijdigheid tegenover Frankrijk en hun geheele houding bij den oorlog. Anders zou Rusland den stap wel niet gedaan hebben. De verkiezingen voor den Pruisischen land dag zijn thans afgeloopen. Het resultaat is aldus dat van de 432 afgevaardigden behooren: 165 tot de behoudende partij, waarvan 36 die op den naam van vrij-conservatieven aanspraak maken 20 tot de oud-liberalen; 104 tot de nationaal- liberalen; 13 tot het linker centrum; 41 tot de partij van vooruitgang19 tot de Poolsche fractie, terwijl 65 niet tot eene bepaalde partij behooren, waaronder 43 katholieken en 6 particularisten. De conservatieve partij heeft volgens deze schat ting, even als het rechter centrum en de nationaal- liberale partij, eenige stemmen gewonnen; de partij van vooruitgang en het linker centrum hebben daarentegen eenige stemmen verloren. „Over het algemeen, zegt de Nord-Deutsche Algem. Zeit. een ministerieel blad, moet erkend worden dat. bij de verkiezingen ditmaal acht is geslagen op de bijzondere gesteldheid des lands en dat zich daarbij nergens een eenigzins levendige par tijstrijd geopenbaard heeft. De kiezers hebben door deze lofwaardige gematigdheid getoond dat zij, den ernst der omstandigheden met juistheid waardeerende, de eensgezindheid hebben weten te bewaren zonder aanhunne beginselen ontrouw te worden. De regeering had hun daaromtrent een goed voorbeeld gegeven door zich volstrekt te onthouden van het oefenen van invloed op de verkiezingen. Engeland. Altijd is de Oostersche quaestie het levensbrood der Engelsche bladen. De andere gewichtige Euro- peesche quaestie wordt zelfs op den achtergrond geschoven en geen wonder, nu 't aan een zijden draadje hangt of John. Buil na 15 jaren van vrede en rust zal moeten denken aan het Malbourough s'en va en guerre. De toestand is nog altoos gespannen, want hoe de ware stand van zaken in nevelen gehuld is, hoe de geheime kabinets- politiek voor het kleinste gedeelte is te raden uit de openbaar gemaakte gewisselde stukken, de toon van de Engelsche bladen pleit zeer voor de ver onderstelling dat Engeland van schipperen en modderen niets wil weten. Wisten we maar, zegt dan ook Pall Mall Gazette het oorgaan der meest verlichte en invloedrijke partij van Engeland, zonder een uur uitstel, of Rusland alvorens den beruchten stap te doen verzekerd was van de medewerking van Pruisen. Is dit niet het geval dan heeft de scherpzinnigheid van de diplomaten hen op een dwaling gebracht. Door de verklaring, dat het Parijzer tractaat gebrekkig is geworden, heeft Rusland zich bloot gesteld om door de mede-onderteekenaren te hooren verklaren dat dit tractaat van kracht moet blijven. Daar nu de militaire vooruitgang van dit land sedert 1856 niet van dien aard is, dat het 't hoofd kan bieden aan een coalitie van gansch Europa, zoo moet de Russische regeering de circulaire terug trekken op gevaar af van een .ei ■d de er prestige te zien verdwijnen dat langzamerha, be weder begon verkregen te wordeD. Het is J zeer onwaarschijnlijk dat er geen geheime ;ul standhouding tusschen Rusland en Pruisen t staat. De heer Odo Russel is met een buitengevvo zending naar Versailles vertrokken. Hij heeft korte trekken in last om het volgende te vq genWilt gij u, Pruisisch gouvernement, voeg bij de overige mogendheden om Rusland oni! het oog te brengen dat men niet zal dulden e "t tractaat te verscheuren dat het plechtig bekrac tigd heeft? Wij kunnen geen öm wegen toestaa De zaak is zoo eenvoudig mogelijk en het at woord behoeft slechts ja of neen te zijn. Men heeft gemeld dat graaf v. Bismarck voornemen had om voor eenige dagen het hooi kwartier te Versailles te verlaten om de grau zijne gemalin, op haar reis naar Vevey te ver zeilen. Wij hopen dat dit uitstapje zal kunn. uitgesteld worden, want wij hebben onmiddelt antwoord noodig, en wel om de volgende redeue liet is geen oogenblik aan eeDigen twijfel derhevig dat indien Pruisen zich niet voegt t de overige mogendheden, Engeland zonder ui stel het intrekken van de circulaire uio ne eischen op straffe van onmiddelijke oorlogsve klaring. Rusland moet genoodzaakt worden erkennen dat het niet 't recht heeft de tractate op te zeggen zonder de toestemming van de overl mogendheden. Elke uitvlucht moet Engeland beschouwen een casus belli. Wij hebben slechts ettelijke dage noodig om te weten of het intrekken van de cl culaire kan verkregen worden door vreedzam middelen. Weigert Pruisen daartoe mede werken, dan zal de oorlog uitbarsten. Voegt Pni sen zich bij ons, dan is de vrede verzekerd. De beweegredenen die ons de verplichting leggen om snel te handelen zijn gemakkelijk verklaren. Indien Engeland het zwaard moet trt ken, kan een tusschenruimte van 14 dagen onberekenbaar nadeel berokkenen. Stellen wij eens dat er een geheime verstan houding tusschen Pruisen en Rusland bestaat is dit niet het geval dan voegt Pruisen zich b ons, waardoor de vrede behouden is dan moeti de mogendheden die het tractaat wenschen geëe: a biedigd te zien den oorlog onmiddellijk beginnet ol terwijl Pruisen nog zijn handen vol werk heefi li Binnen zes weken kan Parijs genomen wordei 1 d en Pruisen een leger beschikbaar hebben on gr Rusland te helpen, voor dit gevolg zou Oostenrijl i-a genoeg te doen hebben met de bescherming w. Is. zijn grenzen. Frankrijk, uitgeput door den oorlog, zou geen ps diensten meer kunnen bewijzen, zoodat Engeland en Turkije, wellicht ondersteund door Italië, het hoofd zouden moeten bieden aan de twa grootste militaire mogendheden van de wereld Pruisen kan Rusland een onschatbaren diens bewijzen, indien het er zich op toelegt de onder handelingen te rekken. Dit is de reden waarom ons Ultimatum zondejssi tijdverlies aan de twee gouvernementen moet ge richt worden. Laten wij thans zien, wat wij kunnen winneclad door niet te dralen. Engeland, Oostenrijk, Turkije, bijna zeker van ari den steun van Italië, zullen dan strijden tegen Rusland en Pruisen, op het oogenblik da; isi Duitschlands strijdkrachten zijn uitgeput dooi den oorlog met Frankrijk. De spoedige bijstand van 100,000 beproefde soldaten zou voldoenda|la: zijn om den zedelijken moed van Frankrijk ti verheffen en de kansen ten zijnen gunste te doen omkeeren. Italië en Oostenrijk kannen zonder eenige op offering dit troepencontingent leveren. Het een groot geluk voor Engeland dat Rusland ts vroeg in zijn kaarten heeft laten kijken. No bi den, en keerden bijna oogenblikkelijk terug; de vijand naderde hoewel hij nog onzichtbaar was, en nam stellingen in om de stad bij het aanbreken van den dag in te sluiten. Goede raad was duur. Terwijl enkele kleine infanterie patrouilles de stad moesten doortrekken om geen achterdocht te wekken trok de ruiterij ijlings over de rivier, waarbij een man en 5 paarden verdronken, de infanterie volgde; men liet de veerschepen zinken, en om 3 uren in den morgenstond kwam men in de nabijheid van den anderen oever. De veerman, die de contre-guerilla getrouw had gsdieud, „zoo verhaalt den heer De Kératry, werd evenals zijn zoon rijkelijk beloond; zij weigerden echter de colonne te volgen en wilden huDDe woning niet verlaten. Twee dagen later hingen vader en zoon als lijken aan een der boomen. Onder hunne nagenoeg verkoolde voeten zag men de overblijfselen van een nog niet geheel uitgedoofd vuur. De guerillas hadden zich bij hun terugkeer gewroken." Om 5 uren zette zich de colonne op een vlakte in de nabijheid vftn Mandige in beweging. Het roode vaandel dat men de guerillas afgenomen had wapperde aan de spits der ruiterij. De eerste stralen der opgaande zon vergulden de toppen der met sneeuw bedekte bergen van Orizaba. Eenige der soldaten zongen een lied uit hun vaderland, an deren doorsnuffelden met het geweer in de hand het struikgewas om een paar konijnen of patrij zen voor'JÖen avondmaaltijd in 't bivouac machtig te wordeD. De marodeurs flaneerden met de sigaar in den mond tusschen de ruiters die hunne paarden aan den teugel voeren. Plotseling knalde te midden eener stofwolk geweervuur aan de spits van den trein. Den zingenden bestierf bet woord op de lippen; de achterblijvers vonden op eens de kracht om zich bij de overigen aan te sluiten. Men maakte jacht op eene naar Tla- liscoya terugkeerende schaar ruiterij, die, misleid door de roode vlag, iu galop den vijand als het ware in den muil was gereden, en nu, met achterlating van verscheidene dooden en gekwetsten uiteen stoof. De veertien manschappen die in de Ha cienda Mandige waren achtergebleven, waren intusschen geheel ongemoeid gebleven. Zij sloten zich nu weder bij de afdeeling aan. De tweede groote tocht waarvan den schrijver ons eene beschrijving geeft, is die naar Jamapa, een uit ongeveer 30 bamboeshutten bestaand vlek, op de kaart met deft weidschen titel van „stad" aangegeven. Aan den rand eener bergkloof stond geheel af gezonderd een groot huis (tienda). „De deuren zijn gesloten; men slaat ze in, welk een schouw spel voor dorstige ruiters. Op de groote tafel dampen achtendertig koppéD koffie. Over het haardvuur hangt een grooten ketel met rijst ge vogelte en rozijnen die een alleraangenaamsten geur verspreidt. De contre-guerilla verdelgde te Jamapa en op den weg daarheen, nagenoeg alles te vuur en te zwaard. Alle huizen die men ontmoette, werden in brand gestoken. Op den 12den April overviel men in de Rancho Mata Maria vijftien Mexicanen, en geen hunner bracht er het leven of. Gevangenen werden bo vendien in dien tijd aan beide zijden niet gemaakt wie den vijand levend in handen viel, werd zonder genade ter neergestoken of doodgeschoten. De Fransche contre-guerilla handelde volgens den heer De Kératry, in dit opzicht, even onmensch- lijk al6 de Mexicaansche guerrilla. Hierdoor heeft den overste Du Pm zeker) ij k.den titel van „Bloed hond" verkregen. Op den 14den April moest een, voor de onder Puebla kampeerende troepen, bestemd transport met amunitie en vier millioen in goud, geëscorteerd worden. Van Solebad terugkeerende, kwam men den 16den na eenige kleine schermutselingen bij het vallen van den avond op een uitgestrekten door houthakkers en kolenbranders druk beganen kruisweg. In de nabijheid bevond zich een stroo- mend water; weldra brandden de bivouac-vuren lustig. Daar de avond een buitengewoon warmen dag verkondigde, ging men reeds om middernach: op weg. Na een uur gemarcheerd te hebben weni in het bosch halt gehouden. Plotseling drongea door de nachtelijke stilte, de tonen eener bij afwisseling weemoedige en uitgelaten vrolijke muziek tot hen door. In stormpas vooruit! Poef, paf, kraakten de schoten, de voorposten der guer rilla's laten den alarmkreet hooren. Welk eene wisseling van coullissen! In eene richting vertoont zich een groot schitterend verlicht huis; het ii een balzaal. Twintig bekoorlijke jonge meisjes nemen daar de honneurs waar. Ze gaan, nadat de guerrilla's op de vlucht zijn gedreven, natuur lijk tot de contre-guerilla's over. Een half uur werd hun voor het inpakken vergund en het gebouw benevens al het huis raad en de daarin bewaarden voorraad en schat ten, werden een prooi der vlammen. Later werd de contre-guerilla naar het vlek Solebad verlegd, waar haar, volgens den heer Be Kératry, gelegenheid gegeven werd om te be wijzen dat het haar evenmin aan geduld als aan dapperheid ontbrak, daar zij tot patrouilleeren en escorteeren gebruikt werd. Wordt Vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2