werden. Zoo verschenen sedert 1850 //la Tour des gerfauts" (1 deelen), /Diane de Lancy" (4 deelen), „le Page du Roi," les /Cavaliers de la nuit" //la Belle Provenpale" (6 deelen), „la Contessina" (5 deelen). In 1858 en 1859 alleen vermelden de lijsten van den Parijschen boekhandel niet minder dan zeventig boekdeelen van Ponson du Terrail. Later voegde hij nog aanzienlijke reeksen daaraan toe zooals: „Les Bohèmes de Paris" (7 deelen), „Les Drames de Paris" in talrijke deelen, waaraan hij ook de stof ontleende van een drama, „Rocam bole" getiteld, en door hem met Anicet Bourgeois bewerkt. Later schreef hij in „Le Petit journal," dat hem zijn opgang geheel te danken had, ver volgen op zijn „Rocambole" zooals, „La Résurrec- tion de Rocambole" en meerdere. Zijn pen heeft hem ongehoorde honoraria op geleverd, zijn verbeeldiug en het talent daarmede te woekeren, waren buitengewoon en het is nauwelijks te begrijpen hoe een eenig mensch zulk een aantal en verschil van avonturen en ijselijkheden heeft kunnen verzinnen. N. S. Hedenmorgen had een schipper alhier, onder 't boomen het ongeluk, door het uitschieten van den boom, van de schuit te vallen. Hij werd echter nog tijdig door een op den wal staand per soon gered. Het Rijkstelegraafkantoor te Woudrichem, tij delijk in het belang der dienst van den water staat bezet, en waarvan de opheffing in de Staats courant van den lSden dezer was aangekondigd, blijft voorloopig geopend. Z. M. heeft aan D. Van den Oosterkamp en J. J. Muller, op hun verzoek en onder dankbe tuiging \oor de door hen bewezen landurige en goede diensten, met ingang van 1 Jan. 1871, eer vol ontslag verl. als militiecommissaris, den eerstgenoemde in het 2de militie-district der pro vincie Friesland, en den laatstgenoemde in het 2de militie-district van het hertogdom Luxem burg en zijn voorts met ingang van genoemden datum als zoodanig benoemd in het tweede mi litie-district der provincie Friesland H. L. J. Romer, en in het 2de militie-district van het hertogdom Limburg A. P. H. Boellaard. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het i arrond. Appingedam, ter standplaats de gemeente l Warffum, W. Wijndelts, cand.-notaris te Groningen. Z. M. heeft de telegraphist der 3de kl. F. H. Meijer, met ingang van den 15den dezer, op zijn verzoek, eervol uit 's Rijks dienst ontslagen. Amsterdam, 20 November. In deafgeloopen week is aan de in aanbouw zijnde sluizen aan den in gang van het IJ, bij het dorp Schellingwoude reeds de laatste hardsteenen slagstijl gesteld. In April 11., bij 'sKonings gewoon bezoek hier ter stede, is de eerste of gedenksteen door Z. M. plechtig gelegd, het werk is dus met grooten spoed verricht. Een afbeelding van gemelden slagstijl werd in den avond van dien dag door de gesamenlijke steenhouwers en werklieden, welke aan de plaat sing dier steenen hadden gearbeid, ten getale van ongeveer 70 personen, door een gedeelte der stad rondgedragen, en daarmede is een bezoek gebracht aan den heer hoofd-ingenieur J. Dirks voor het kantoor der Amsterdainsche Kanaal maatschappij, alsmede bij de heeren directeuren en den heer Van Hattum, onder wiens toezicht die werkeD namens de heeren H. Lee en Son te Londen, worden uitgevoerd. 's-Gravenhagb, 20 November. De 1ste luit, C. Van Lemmere, plaatselijke adjudant te Rotterdam is naar de Wierickerschans overgeplaatst en zal te Rotterdam worden vervangen door den Isten luitenant H. C. Rijke, plaatselijke adjudant te Wierickerschans. Gisteren is alhier, in den ouderdom van bijna 79 jaren overleden Jhr. A. W. L. M. fleldewier, die vroeger in de Nederlandsche diplomatie on derscheidene betrekkingen heeft vervuld. Bestuurders der 's-Gravenhaagsche Vereeni- ging tot bescherming der dieren hebben den Raad verzocht, bij politie verordening te willen ver bieden het slachten in slachtplaatsen aan de open bare straat, en voor het publiek zichtbaar, - omdat dit, naar zij meenen, een verderfelijken invloed uitoefent, als bevorderende ruwheid en wreedheid, en daardoor zedeloosheid, vooral in jeugdige gemoederen, terwijl ook zoodanige slacht plaatsen en het losrukken van soms woedende dieren voor de voorbijgangers, vooral van hoogen of van jeugdigen leeftijd, wezenlijke gevaren op leveren. Bovendien steekt het afzichtelijk schouw spel van zoodanige slachting in het openbaar op stuitende wijze af tegen de steeds toenemende sierlijkheid, die in de Residentie is op te merken. Het bericht, ook door ons medegedeeld, dat de heer advocaat Ramaer voor den Hoogen Raad zou optreden voor den heer Van Angelbeek in zijne zaak tegen den Staat, was noch onjuist noch voorbarig. Later echter moet daarin verandering zijn gekomen, en thans schijnt het zeker te zijn, dat de eischer besloten heeft op 1 Dec. aanstaande in persoon zijne vorderingen te komen toelichten. (W. v. A. fi.) Delft, 20 November. De heer Mr. H. Hfrtogh Heijs van ZouteveeD, lid van den gemeen taraad te Delft heeft in dd. 7 November bij dit college een adres ingediend dat Dinsdag a. s. zal wn/den behandeld en dat strekt om den Burgemeester en de Wethouders te verzoeken het advies te winDen van de commissie van toezicht ojt het middelbaar onderwijs, over de vraag is hoeverre het stoornis in den geregelden gang der gewone lessen op de hoogere burgerschool zou given, wanneer de lokalen der school gebruikt weiden voor den cursus van dames, dien eenige leenren zich voorstellen te openen, en bijaldien deze tom missie het mogelijk acht, dat die cursus in dat lokaal zonder stoornis in de gewelne lessen gege ven wordt, daartoe machtiging te verleenen. Gouda, 20 November. Men verneemt dat sedert eenige dagen in de kazerne alhier een b^jart is geplaatst, waarvan door de militaireu ttgen betaling van 3 cents per partij kan worden ge bruik gemaakt, met dien verstande dat den lagpren rang hoven den hoogeren aanspraak heeft oq die uitspanning te genieten. Bij de algemeene bewe ring, dat men de kazerne gezellig moet maken voor de soldaten, zal dit bericht zeker door velen met genoegen worden vernomen. Gisterenavond is de van 's-Hage komende trein naar Gouda bij Zevenhuizen weder gede railleerd, en zijn de reizigers na oponthoud, in een goederenwagen alhier aangebracht. Tot geruststelling van het publiek kan ec(iter medegedeeld worden, dat de verzakking opflen Rijnspoorweg nabij het station Zevenhuizen t)ans geheel hersteld is en de treinen weder gerezeld doorgaan. Utrecht, 20 November. Heden wordt in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier eene eerste bijeenkomst gehouden van het onlings gevormde comité voor de bespreking van soqale belangen. De pokken epidemie is nog geenszins getve- ken. Dat zij nog menig offer vordert heeft het sterftecijfer van de afgeloopene week, dat tot 45 geklommen was, bewezen. Naar men verneemt zullen de werkzaamheden voor den Ooster-spoorweg in en om deze gemeente in het begin van het volgend jaar met kracht worden aangevangen. Harderwijk, 20 November. De kapitein L.,G. Gerdessen, die voor vijf jaren bij het leger in O.-I. is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande en wel bij het 5de reg. inf. ingedeeld. Groninger, 20 November. Den 28sten dezer zullen zich de leden van de tlankeurs compagnie vau de voormalige Groninger en Franeker studenten aan een gemeenschappelijk diner vereenigen om den dag te gedenken waarop zij, 40jaren geleden, tegen België ten strijde trokken. Er is een detachement van hier naar Apel bij Bourtange vertrokken, tot bewaking der dijken aldaar, die gevaar loopen te worden doorgestoken. In de laatste gemeenteraads vergadering hebben burg. en weth. medegedeeld dat zij den rentmeester der stads venen Mr. Ter Appel heb ben geschorscht ter zake van sommige onregel matigheden in zijne administratie. Vijf raadsleden zullen de zaak nader instrueeren en aan den raad rapport doen. Harlinqen, 19 November. De leden van den ge meenteraad hebben den heer baron Van Heemstra, burgemeester der gemeente, bij zijn huwelijk, als blijk van belangstelling bij die gelegenheid, een zwaar en rijk versierd zilveren schenkblad, twee dito gemonteerde karaffen, benevens een stel drink glazen, ten geschenke gegeven. Aannemer van het uitbaggeren der pollen, aanleg en verlenging van havenhoofden, voor de verbetering der haven is geworden de heer Huis- kes te Hedel voor ƒ749.000. Vledder, 19 November. De raad zal aan den Koning het verzoek richten om aan het hoofd van de school te Doldersum een onderwijzer te mogen plaatsen op eene jaarwedde minder dan 200 gelijk tot hiertoe steeds het geval is geweest. Doldersum is namelijk een dier kleine gehuchten in Drenthe, waaralleen des winters schoolonder wijs wordt gegeven. 's-Hertogenbosch, 20 November. De kapitein J. C. F. C. Hackstroh is van het 5de bij het 4de reg. inf. overgeplaatst en de kapitein A. G. F. De Petit, is van het 1ste bij het 5de reg. inf overgeplaatst. Gr e ine ngde Berichten. Volgens de Neue Freie Presse moet te Parijs een nieuw plan zijn ontworpen om de luchtballons te besturen. Vier arenden werden aan een lucht ballon bevestigd, de luchtschipper is voorzien vaD een langen stok waaraan een stuk rauw vleesch bevestigd is. Wil hij naar rechts, dan houdt hij zijn stok aan de rechterzijde en onmiddellijk zul len de hongerige vogels op het vleesch toevliegen en do ballon meeslepen. Eveneens doet hij als hij wil dalen of rijzen. Dit denkbeeld moet het eerst zijn opgekomen bij een leerling der polytechnische school, die door proefnemingen met een zwaar be laden wagen heeft aangetoond, dat zijn plan uit voerbaar is. 't Heeft wel wat van een canard Op den 23sten dezer zal te Vlissingen in het open baar een stuk geschut verkocht worden, dat ruim 8000 kilogr. weegt en van een zonderling maak sel is. In der tijd toen Vlissingen bij Frankrijk werd ingelijfd, werd dit stuk op last van Napoleon geplaatst om als een correspondentiestuk te dienen. Bommen met brieven geladen werden vandaar naar Breskens overgebracht, om generaal Bernadotte die destijds met een groot korps in het 4de district van Zeeland gelegerd was, op de hoogte der manoe- vres van de Engelschen te houden. Bij het gebruik werden al de glasruiten in de omgeving verbrijzeld. De vrouw van den landbouwer V. te Ilardenberg, bracht Donderdag de koeien naar het veld en liet een klein kind met een stoof met vuur alleen te huis, met het ongelukkig gevolg dat de stoel in brand geraakte, en de moeder haar kiDd let terlijk verkoold terugvond. Te's-Hage ontstond dezer dagen twist tusschen een niet geheel nuchter man en een beschonken vrouw, met dat gevolg, dat de aangevallen man door de woedende vrouw ernstig aan het hoofd werd verwond en veel bloed had verloren vóórdat een ter hulp toegeschoten dienstmaagd hem een noodverband had aangelegd; dus eene boll, amazone a l'in- star de Paris en de werking vaD 't Roode Kruis. Zondag jl. werden de 200 proveniers van het gesticht „Bornhof" te Zutfen onthaald op een krachtige soep, gekookt uit 100 kapoenen, die den dag te voren door een aantal pachters ge plukt geleverd moesten worden. Het vreemdste daarbij is, dat volgens de bepalingen der diverse contracten, die 100 kapoenen op éen dag gegeten moeten worden. Te Uchelen is een lCjarigen jongen, die met zijn broeder hard geloopen had, om ergens in tijds te komen, binnentredende plotseling dood neergevallen. Jan Roetman, pas uit de OmmerschaDs ontslagen, sloeg te Zwolle bij een schoenmaker een glasruit aan stuk, nam een paar pantoffels, en zeide tot den schoenmaker, die op 't gerucht toesnelde: „als gij mij niet aangeeft doe ik het straks weêr;" zijn doel was een plaatsje in den gevangenis. BUITENLAND. Rusland, De Messager Ojjiciel van St.-Petersburg behelsde den 14den November de nota van Rusland, tot opheldering van den zin en strekking van den be kende dépêche-circulaire van prins Gortschakoff. Die nota aan de mogendheden die het tractaat van 1856 onderteekend hebben medegedeeld, en den 9den November aan lord Granville door den Russischen gezant, baron Brunnow, overhandigd, komt hierop neder De nota begint met de herinnering dat toen in het begin van 1866 sprake was van eene con ferentie om den dreigenden oorlog in Duitsch- land te voorkomen door de bijeenroeping van een congres, en baron Brunnow de grondslagen daarvan met graaf Russell bssprak, de gezant dezen de compeusatiën en de waarborgen van veiligheid aanwees, die zekere eventualiteiten, ge schikt om het status quo in het Oosten te wijzigen, voor Rusland noodzakelijk maakten. Lord Rus sell erkende dit ten volle en betwistte niet dat elke wijziging, in den tekst en in den geest van het tractaat van 1856 gebracht, tot de herzie ning dezer acte moest leiden. Ofschoon deze toenmalige voornemens niet zijn verwezenlijkt, zal lord Granville toch niet beweren, dat thans dit tractaat ernstige wijzigingen heeft ondergaan in een zijner belangrijkste gedeelten. Wat bij deze wijzigingen Rusland moet treffen, is niet de vijan delijke strekking ten zijnen aanzien, waarvan zij den stempel dragen; ook niet de gevolgen, die voor een groot land de vormtng van een quasi onaf hankelijken kleinen Staat op zijne grenzen (de vorstendommen) hebben moet; maar het is vooral de gemakkelijkheid, waarmede, nauwelijks tien jaren nadat zij gesloten is, eene plechtige transactie, met een Europeeschen waarborg be kleed, naar letter en geest is kunnen worden overtreden onder de eigen oogen der mogend heden, die over haar hadden behooren te waken. Welke waarde kan tegenover een dergelijk feit Rusland hechten aan het afdoende dezer transactie en aan den waarborg van veiligheid, dien het gemeend had in het beginsel der neu tralisatie van de Zwarte Zee te vinden? Het evenwicht, in het Oosten gevestigd door het tractaat. van 1856, is dus ten koste van Rusland verbroken. Het besluit van den Czaar nu heeft geen ander doel dan het te herstellen. Het Britsch Gouvernement zou er nooit in toe stemmen de veiligheid zijner kusten te laten afhangen van eene overeenkomst, die niet meer wordt geëerbiedigd, en het is te billijk dat het voor Rusland niet dezelfde plichten en dezelfde rechten zou erkennen. De Russische Regeering hecht er intusschen vooral aan om wél te doen uitkomen, dat dit besluit geenerlei verandering brengt in de politiek, die de Czaar in het Oosten volgt. De beginselen en de belangen van de Gouvernementen van En geland en Rusland in die belangrijke quaestie stemmen tot groote zelfvoldoening overeen. Daaruit heeft het Russisch Gouvernement afgeleid, dat het thans noch van Engeland, noch van Rusland tvi. «g lijk geI er :n, [en ffij afl er vrt itf is dat gevaren kunnen komen, die het Ottom nische Rijk zouden kunnen bedreigen, alsookj de heide Kabinetten een gelijk verlangen hebt* om zijn bestaan zoo lang mogelijk tehandhavi door de geschillen tusschen de Porte en de Chi ten onderdanen van den Sultan te verzoenen dat ingeval eene besliste crisis mocht uitbrek ondanks deze pogingen, beiden besloten zijn de oplossing daarvan vóór alles te zoeken in eti algemeene overeenstemming der groote Mogei heden van Europa. Deze inzichten zoo besluit prins Gortschak; hebben Diet opgehouden de onze te zijn. Wij looven, dat hunne volmaakte overeenstemmiMde mogelijk maakt eeDe welgemeende verstandh; t,ul ding tusschen het gouvernement van Hare E: ,et sche Majesteit en ons; wij stellen er den gro ele sten prijs op, als de beste waarborg om den vre lat en het evenwicht van Europa te behoeden te» ,eli de gevaren, die uit verwikkelingen in het 0; ten kunnen voortvloeien. Op bevel van Z. M. den Keizer is Uwe Ei gemachtigd om lord Granville daarvan de ven kering te herhalen. Wij zullen ons inderdi gelukwenschen, zoo de openhartigheid dezern u o klariDgen er toe kan bijdragen om een misv, stand tusschen het Gouvernement van Hare Bt sche Majesteit en ons te vermijden. Engeland. Twee mannen van gewicht in Engeland, heeren Stuart Mill en Fronde, hebben met oog op den gespannen toestand gemeend openlil te velde te moeten trekken tegen een oorlog Engeland met Rusland. In een brief aan de Times geeft de heerStui Mill als zijn meening te kennen, die volgens hi door de meerderheid van zijn landgenooten woi| gedeeld, dat er iets monsterachtigs voor Engel: in gelegen is, om zich in een oorlog te laten w kelen door een uittarting van Rusland. Wat hl aangaat, is hij niet tot eiken prijs aan den vrt gehecht. Indien Engeland, tijdens het uitbrek van den verfoeielijken oorlog die met den dl verfoeilijker wordt, verklaard had dat elke mogei heid die het eerst het grondgebied aan eene andi zou ontrooven in Groot-Brittannië een vijand hebben, dan was het althans waarschijnlijk g weest dat de oorlog zou vermeden zijn, zond dat Engeland eenig bepaald gevaar zou te duel ten hebben gehad. Wellicht had dit een goed b gin kunnen zijn van een nieuw tijdperk tot b slechting van internationale geschillen. De eer Engeland brengt hoegenaamd de bescherming va de Porte of de vernedering van Rusland niet medi De tractaten worden niet voor eeuwig gemssA en op de natie rust de verplichting alvorens ik opnieuw in een oorlog te wikkelen, te onderzoekt of het oogenblik wel goed gekozen is. Men al zeer weinig nut hebben getrokken van h schouwspel der laatste vier maanden, indien me zich door de dagbladen liet medeslepen om de oorlog te gaan voeren voor een zaak, waarmee de eer gemoeid is, omdat het Rusland lust ee verplichting van zich af te werpen, wier uoo zakelijkheid tot herziening algemeen wordt erken De heer Fronde, de bekende historicus, bewee zich op meer praktisch terrein. Deze wijst opd gevaren die voor Engeland in het aangaan een ongelijken strijd gelegen zijD. De beruch' quaestie van de Alabama is nog altijd hangend Algemeen is men in de Vereenigde Staten va gevoelen dat er niet den minsten twijfel bestaa dat gewapende schepen onder Russische vis spoedig op weg zouden gaan naar de havei van de Unie. Met den besten wil zou het gouve nement van Washington zich daartegen nii kunnen verzetten, waarvan de oorlog met Am rika het gevolg zou zijn. Gezegd moet het worde: dat de toon van de DOta van prins Gortschako opzettelijk beleedigend is en als het ware voor spruit uit de begeerte om Engeland openlijk vernederen of een botsing uit te tarten. Maar de groote natiën hebben het recht nii een gebrek in den vorm op het slagveld te bt slechten en de beleedigiug reikt tot dusver nie verder, of zou het al te laat zijn om anderms» de houding te onderzoeken die Engeland tegen over Rusland aangenomen heeft? De Krim-oorlo was reeds een dwaling, om niet meer tezegget De tnededeelingen van keizer Nicolaas aan Si Seymour hadden reeds toen met een weinig minde naijver moeten opgevat zijn. Zou het thans zoo onmogelijk zijn, al word tb qnaestie moeilijker, met redding van Engelani eer een andere houding aan te nemen. De tege: woordige oorlog is tot dusver gelocaliseerd gebli ven, en Engeland heeft er zich een eer uit gemaal de uitbreiding tegen te houden. Moet het nu niet des te meer aarzelen, om voe een persoonlijke beleediging het sein te geve: tot een worsteling die ods geheel werelddeel ka: medeslepen en de menschheid in ellende dompels: De Times laat die beide brieven, die in zijs kolommen voorkomen, niet onbeantwoord. Het city-orgaan treedt in een weerlegging vas de argumenten van de beide talentvolle mannen der wetenschap. „Hoewel wij de noodzakelijkheid om tot bi brutaal geweld de toevlucht te nemen verfoeien en haar met afkeer verwerpen; zoo doordrongen ten zot zij on |e J ■zie kt: 'et iva Sp: ei elf bi 'ij I Irsp Ik I eiei i sl ppe ter: we s>\t Dit :ige Gij rkli ussi noc dO: En nst: dei n :u, tar nrij He ekk tbir Ik en erk ate V is 1 ien e zi Mr line Me lie lie lort .et ige ban ale M imd vap lat old letr Irii

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2