Maandag 21 November. !N°. 3307. A". 1870. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. oofd Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Noraraers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Veor iederen regelj 0,15. Grootere lette» naar de plaatamimte die lij beslaan. Lelden, 19 November. in onzen gewonen correspondent uit 's Gra- age ontvangen wij deze inededeeling it hiertoe is er nopens de ministerieele crisis niets met eenige zekerheid te melden dan zij voortduurt, en dat er steeds onderhande lt ba: 8„ plaats hebben over de zamenstelling van nieuw Kabinet. Met .de formatie daarvan t de heer Van Reenen belast zijn, die zich herhaling naar het Loo heeft begeven. es p; et k VEI leidi end en schrijft ons uit Katwijk, dd. 18 Kor, gemeenteraadszitting van heden kenmerkt door een gelukkig besluit, regeling van de tractementen voor het dienst- ide personeel aan de nieuwe school te Kat- a Zee vond plaats. Behalve dat het tracte- van den zeer geachten hoofdonderwijzer irsma met ƒ100 werd vermeerderd, werd te- bepaald dat het tractement voor een lsten [Minderwijzer aan diens school, met hulp van ƒ200 toelage van particulieren, ƒ600 k 0 zou bedragen, op voorwaarde dat die hulp- erwijzer acte zou hebben, voor minstens twee inde talen. Zoo zal dan eindelijk in onze een te gelegenheid gevonden worden tot het !eeren van vreemde talen, en zal den wensch velen ook te Katwijk a. d. Rijn vervuld den. )at dit eene eerste schrede moge zijn op den welke tot uitbreiding van het lager on wijs in die gemeente zal leiden! Sedurende deze week zijn dagelijks in het rkhuis alhier opgenomen van 152 tot 178 llwassen personen en van 57 tot 71 kinderen. In de tweede helft der maand October zijn aan kt postkantoor alhier bezorgd de volgende brie- die wegens onbekendheid der adressanten bezorgd zijn kunnen worden: L Schreez te Aardam; Smagge (2 stuks), A. Vlaming, A. F. Moll, J. H. Burgerdijk, Mej. F. Scholte, C. W. Schrooder, J. v. Charldorp, -0: J. J. Geiles allen te Amsterdam; P, Hopman, Lemmen beide te Arnhem; Beugel te Berle- ^P>m; wed. E. Gerlings te Bloemendaal; E. Lan- ig te Breda;) C. v. Vliet te Gouwe; M. v. d. Valk, "led. Joomaye, W. Rooijaardts allen te 's-Gra- jJjnhage: G. Mesmans te Hillegom; Blem te Hoorn; Schoof te Leiden; J. Bruine te Nieuwkoop; |ej. E. J. W. v. Duuren te Nijmegen; G. Enge- ~|m te Oud Beijerland; wed. Pruim te Rolde; J. Vliet te Rotterdam; H. J. Fiemans te Utrecht; .ampjes Ploeg te Weesper Carspel; Verhofven Zevenhoven. I Te's-Gravenhage is Vrijdag namiddag overleden heer J. W. Van der Schooren, lid der Pro- ji»nciale Staten van Zuidholland voor het hoofd- - liesdistrict 's-Gravenhage. De Twentsche Vereeniging tot bevordering van Nijverheid en Handel heeft aan Zijne Excellentie (en minister van koloniën een adres gericht, paaraan het volgende ontleend is: Het zal Uwe Exc. geenszins verwonderen, dat Ie Twentsche Vereeniging tot bevordering van Nijverheid en Haudel hare aandacht ten sterkste gevestigd heeft op de tegen 1 Jan. 1872 bepaalde lerziening der tarieven van in- uit- en doorvoer Nederlandsch Indie, vastgesteld bij de wet Jan 3 Juli 1865 Staatsblad N°. 72) en alzoo Uwe ie. de meening te doen kennen, die geacht worden, door het meerendeel der voor- laamste twentsche industriëlen te dier zake te horden gekoesterd, en die zich heeft uitgesproken (n de onlangs gehouden algemeene vergadering fer VereenigiDg. Wat het behoud van bescherming, door het (effen van differentiele rechten aangaat, wordt [ten sterkste het beginsel voorgestaan, dat alge heels afschaffing van dat stelsel, zoowel voor in- uitvoer, bij de aanstaande herziening op den hoorgrond geplaatst worde. Door de gezonde economische begrippen van Jonzen tijd veroordeeld als een kunstmatigen [toestand in het leven roepende, die de vrije ont- j wikkeling en daardoor den duurzamen bloei van [handel en nijverheid in den weg staat past pat systeem niet meer in het vrijgevig handel- '«telsel van Nederland. De Vereeniging acht het geheel overbodig, tegenover Uwe Exc. de na- Ideelen van het beschermend stelsel in het breede te ontvouwen. De eenige vraag moet zijn„Is die bescherming nog langer noodig en wensche- lijk?" en daarop moet zij volmondig „neen" antwoorden. In- en uitvoerrechten in Indie af zonderlijk beschouwende, blijkt het bij het raad plegen der statistiek ten duidelijkste dat, waar geen bijzondere omstandigheden van invloed waren, de verhouding tusschen den invoer van nederlandsch en vreemd fabrikaat in Indie, bij de voornaamste artikelen, ondanks de, onder het tegenwoordig tarief reeds allengs verminderde bescherming, zoo goed als dezelfde is geble ven. Mag dit gewis in het algemeen mede als argument strekken ten bewijze, dat de plaat sing van nederlandsche artikelen op de indische markt niet meer van de meerdere of mindere bescherming afhankelijk is, toch zouden de cij fers alleen geen allet afdoend bewijs opleveren daar, hij de resultaten uit de statistiek af te lei den, ook rekening met zooveel andere oorzaken, die zich deden gelden, dient gehouden te worden, wil men tot een zuivere conclusie komen. Maar er is meer. Om alleen van het hoofdartikel van invoer, katoenen manufacturen te gewagen, be hoeft men enkel op de toenemende uitvoeren van dat fabrikaat naar onbeschermde markten, Britsch lndie, China, Japan enz. te letten, om het bewijs te hebben, dat het zich daar staande weet te houden. En wanneer hiertegen de on gunstige resultaten, die de laatste jaren in den manufacturenhandel werden verkregen, worden aangevoerd, dan moet er op gewezen worden, dat die toestand overal slecht was, evenzeer in de landen, waar de meeste bescherming heerscht. De Twentsche Vereeniging komt dns van Uwe Exc. met aandrang vragen om afschaffing der differentieele rechten op in- en uitvoer in Indië; wat die op den invoer betreft, met een nood zakelijk overgangstijdperk. Bij een gevestigden toestand van bevoorrechting kan er afdoende reden zijn, om geen plotselinge wijzigingen te voe ren en dit is ten opzichte der Nederlandsche industrie zeker het geval. Twenthes katoenfabrieken bijv. zijn eenigzins op bescherming gebouwd. Wel zijn de redenen, die deze protectie billijkten, haast verdwenen; wel zijn sedert spoorwegen gebouwd, is de éc- cijus op de steenkolen opgeheven, is het indus trieel onderwijs verbeterd, verrijzen telkens meer spinnerijen en machinefabrieken, breidt zich het debouché uit, en wordt Engelands concurrentie meer en meer het hoofd gebodenmaar nog altijd is de spoorwegcommunicatie niet zoo volle dig, als zij zijn moest, en kunnen dus bijv. de steenkolen nog niet langs den kortsteii weg wor den verkregen, moeten de meeste garens nog uit Engeland komen, heeft de Nederlandsche katoen markt, bij gebrek aan een directe stoomvaart op Amerika, nog op verre na niet die beteekenis, dat zij de fabriekanten doorgaande even goed als de Liverpoolsche kan voorzien, enz. Toch is dit alles op den goeden weg en daarom vraagt Twenthe voor zijn producten een overgangstijd perk van 6 jaren en wel in dier voege, dat het invoerrecht van manufacturen in Indië in de jaren 1872 en 1873 voor vreemd fabrikaat 12 pCt. en voor Nederlandsch 8 pCt., dus een differentieel recht van 4 pCt. 1874 en 1875 voor vreemd fabrikaat 9 pCt. en voor Nederlandsch 6 pCt., dus een differentieel recht van 3 pCt.; 1876 en 1877 voor vreemd fabrikaat 7 pCt. en voor Nederlandsch 5 pCt., dus een differentieel recht van 2 pCt. zal bedragen, om tegen 1 Jan. 1878 tot gelijkstelling te komen. Gelijkstelling, maar hoep Een wensch dringt zich hier op den voorgrond dat het antwoord moge zijn: door algeheel vrijen invoer (en dit voor alle artikelen, waar dit maar eenigszins mogelijk is en geen redenen, buiten financieele, een heffing noodzakelijk maken, zooals misschien voor opium en sterke drankeD) en eveneens door geheel vrijen uitvoer. Dit toch is voor nijverheid en handel het verkieselijkst; dit is het ware middel om hunne vrije ontwikkeling niet in den weg te staan. Met vrijmoedigheid heeft de Vereeniging Uwe Exc. hare denkbeelden omtrent de herziening van het Indisch tarief medegedeeld. Zij zijn in de richting van het vrijhandelsstelsel, een richting die reeds door de Regeering in het oog werd gehouden, toen het tarief van 1866 werd vastge steld, door den toenmaligen Minister Fransen van de Putte een overgangswet genoemd. Moge thans weder een schrede, een afdoende schrede voor waarts gedaan worden en het beschermend stel sel in Indië voor altijd vallen. Moge verder bij de behandeling van dit onderwerp de gedachte voorzitten, dat alles daarheen moet geleid worden om, hetzij nu, hetzij zoo spoedig mogelijk, te komen tot algeheele afschaffing van de heffing van rechten in Indië, zoowel bij in- als bij door voer. De Hoogleeraar Directeur roept hen die zich aangegeven hebben voor het onderwijs aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Am sterdam op, om den 25sten November aanstaande des voormiddags te tien uren, het toelatings examen af te leggen in het gebouw der academie (Oude-Mannenhuis) te Amsterdam. Verder brengt hij ter kennisse dat zij die nog wenschen aan dat examen deel te nemen, zich per franco brieven YÓor den 25sten November bij hem kunnen aanmelden aan genoemd adres. De Minister van Justitie heeft onlangs aan de procureurs-generaal bij de provinciale gerechts hoven eene aanschrijving gericht, waarbij zij worden uitgenoodigd tot opgave van hetgeen er gedaan is met het materieel van het afgeschafte schavot, of de oude guillotine nog aanwezig is enz. Alle sporen van het oude halsrecht, tot de holle steenen toe, waarin binnen de hoofdplaatsen der provincie, de palèn van het schavot Werden geplaatst zijn of worden weggenomen. De afdeeling 's-Gravenhage der Holl. Maat schappij van Landbouw hield gisteren aldaar een druk bezochte vergadering. Op voorstel van den voorzitter werd oi- a. besloten, het volgend jaar weder een tentoonstelling van bloemen té honden. De vergadering werd als naar gewoonte besloten met de verloting van eenige voorwer pen om niet, onder de aanwezige leden. De telegraafkabel, die Java met Singapore zal verbinden, is met het schip Hybernia te Batavia aangekomen. Men verwacht, dat in den loop dezer maand ook de telegrafische verbinding van Java met Ceylon gereed zal komen, zoodat men nog in 1870 rechtstreeks naar Batavia zal kunnen telegrafeeren. Uit Nijmegen schrijft men aan Bet Vaderland: „Wij hopen dat de ijverige en volhardende pogingen onzer spoorwegdirectie er eindelijk in zullen slagen de zaak onzer aansluiting aan het spoorwegnet weder aan de orde te brengen, en Regeering en Vertegenwoordiging de oogen te doen openen voor de onrechtvaardige benadeeling van Nijmegen, ja van de geheele Over-Betuwe en van de Maasstreken, wier belangen, sedert ze door de verwerping der eerste spoorwegwet in de Eer ste Kamer voor die van de hoofdstad moesten achterstaan, altijd zijn veronachtzaamd. Nu wij zelf de hand aan den ploeg hebben geslagen, en gedaan wat wij konden, vragen wij met nog meer recht herstel van dat onrecht aan Regeering en Staten-Generaal. „Of is het doodvonnis voor goed over onze stad uitgesproken? Zullen wij verstoken moeten blij ven van de aansluiting aan het Nederlandsche spoorwegnet? Laat ons volharden en ons niet laten afschrikken door teleurstellingen, en we zullen Nijmegen nog zien op den weg van vooruitgang, dien het betreden zal, indien het van het knellende juk der vestingwer ken bevrijd en aan 't groote spoorwegnet aangeslo ten zal wezen. De energie, die de burgerij aan den dag heeft gelegd, de offers die zij getoond heeft te willen brengen op het altaar van vooruitgang en ontwikkeling, zijn de beste waarborgen voor de toekomst onzer stad. De twee groote koopsteden der Rijks stonden in dit opzicht zelfs achter bij een tegenover haar betrekkelijk kleine provinciestad, dat zij, hoe rijk ook, daar, waar het voor haar levensquaestiën gold, alleen van den Staat hulp bleven verwachten. Dat de ingezetenen van Nij megen niets onbillijks verlangen in hun verzoek om ondersteuning voor de spoorwegverbinding met Arnhem, behoef ik waarlijk niet te betoogen, nadat het reeds zoo dikwijls in adressen is ge zegd. Maar dit alleen merk ik op, dat men wel in 't oog houden moet, dat het hier niet alleen bet locaal belang van Nijmegen geldt, maar dat twee der welvarendste streken van ons vaderland, de Over-Betuwe en de Maasstreek, beide rijk in landbouw en handel, thans van het groote maat schappelijke Verkeer zijn uitgesloten. De tijden zijn voorbij, waarin de goede burgerij zich zand in de oogen liet strooien door verklaringen van sympathie en welwillendheid van een Minister, vooral wan neer die welwillendheid niet verbiedt voor on geveer éen hectare land van de vele, die Nijme gen vroeger ten geschenke gaf aan den Slaat, thans 20,000 te vragen. Moge zij, die met de behartiging van de belangen van het geheele land belast zijn, thans eindelijk een misslag her stellen, vroeger zoo onnadenkend en willekeurig begaan Naar men verneemt is door den Directeur- Generaal, der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen order gegeven, dat de hoofdamb tenaren en die, welke tot nu toe er niet van waren voorzien, zich een uniformpet moeten aan schaffen, waarvan het model is vastgesteld gelijk aan dat, hij de Ned. marine in gebruik. De kleuren van donker en lichtblauw, donker rood en groen, geven de verschillende takken van dienst aan, terwijl de petten voor de ingenieurs en inspecteurs van een zilveren insignq zijn voor zien, het symbool der spoorwegen voorstellende, nl. een rad met twee vleugeltjes, waarboven voor de hoofdambtenaren een kroontje. Deze maatregel heeft ten doel, dat ook de genoemde ambtenaren door personeel en publiek dadelijk te erkennen zijn, en is in navolging der Belgische spoorweg administratie. Heden worden de personen die, onder overleg ging van een getuigschrift wegens afgelegd eind examen van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, hebben verzocht als leerling- telegrafist te worden toegelaten, aangeschreven om zich dén negenden Januari aanstaande, des voormiddags te halfelf, aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, N°. 22, te 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Heinkenszand Mr. W. L. Van Voorst Vader, advocaat te Goes. Amsterdam, 18 November. De kiesvereeniging Burgerplicht, die reeds sedert eenige dagen ver gadert om een nieuw reglement vast te stel len, waarin hare overtuiging zou zijn geformu leerd omtrent de groote binnenlandsche staat kundige vraagstukken, hield zich gisterenavond bezig met de voor het Nederlandsche volk zoo hoogst belangrijk en met zijn bloei en welvaart zoo innig verknochte quaestie van het onderwijs. De commissie van bestuur had te dien aan zien de volgende alinea in artikel 1 voorgesteld „De vereenigiDg stelt zich ten doel te streven naar de verkrijging van een voor ieder toegan kelijk, goed en goedkoop openbaar lager en mid delbaar onderwijs voor beiderlei kunne van overheidswege." Daarop worden de volgende amendementen voorgesteld, als van 1°. het lid den heer Pijnappel, die wenschto te lezen„goed, algemeen, en voor zooveel zulks laDgs natuurlijken weg mogelijk is, goedkoop onderwijs, hetwelk alle geleerdheid vermijdt, naar de behoeften van het leven is ingericht, en vooral ontwikkeling van opmerkingsgaaf en oor deel ten doel stelt." 2". het lid, den heer Bodeman om de zinsnede aldus te doen luiden„een voor ieder toegankelijk Voldoend openbaar lager en goed en goedkoop middelbaar onderwijs voor beiderlei kunne, van overheidswege; 3'. het lid, den heer Otterloo die het punt aldus wilde zien gesteld: „een goed, openbaar lager- middelbaar- en gymnasiaalonderwijs, voor beider- derlei kunne, met instandhouding van het open baar onderwijs. De heer Pijnappel lichtte zijn amendement breedvoerig toe. Hij wenscht noch het woord „openbaar" noch het woord „bijzonder" uitgedrukt te zienin concept zinsnede wordt echter bepuald aan „openbaar" het monopolie gegeven en „bijzon der" geheel en al genegeerd. Dit moet niet zijn en daarom is zijn doel het conciliante in plaats te stellen door niet uitsluitend te ijveren voor openbaar onderwijs. Spr. achtte het streven naar geleerdheid bij het onderwijs, iets dat eigen opmerking en [zelfstandig oordeel uitsluit, eene schaduwzijde van het open baar en bijzonder onderwijs, en maakt bel oi der wijs impopulair.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1