RI X°. 3303. Woensdag A°.' 1870. 16 November. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". Uit Straatsburg. to:. rei del. "tik iu 'w pöi, te LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Couranl wordt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iëderen regel,rj 0.45 Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 15 November. K. H. Prins Alexander lieeft gistereuavond voorstelling bijgewoond van Don Juan, door het logduitsche operagezelschap in den Leidschen loutvburg gegeven. Uitvoering door de Koraalvereeniging, spreker heer Mr. G. A. Van Hamel;" Ziedaar het pro- imma gisterenavond door de Commissie voor i'fjj Volksvoorlezingen den bezoekers harer derde eenkomst aangeboden eD dat, zooals spoedig >ek, aantrekkelijkheid genoeg bezat om, trois /ij t zeer ongunstig weer, een talrijk publiek naar Slads-Gehoorzaal te lokken. En geen wonder! Het „onbekend maakt onbe- nd" was zoo min op de Koraalvereeniging als den heer Van Hamel van toepassing; iutegen- |el behooren beiden, sinds eenige jaren reeds, de oude, goede bekenden, die den trouwen zoekers der bijeenkomsten menig genoegelijk leerrijk uur hebben bereid, lie verwachting was dan ook uu weder boog spannen doch, hoe gevaarlijk eeue dergelijke sitie moge zijn, wij durven gerust verzekeren l zoowel zangers als spreker zich daarin met Kin hebben gehandliaald en ruimschoots hebben geven wat het publiek gewoonlijk van hen tvangt. Even halfacht trad de Koraalvereeniging open mg, onder aanvoering van haren directeur den er K. De Jong en begeleid door het pianospel den heer Timmermans de zeven eerste num- iers van bet programma, dat bij het binnenkomen er zaal aan elk der bezoekers was uitgereikt en per in zijn geheel volgt: Aan den Schepper* Morgenstille F. Gartz; .err, Deine Güte reicht so weit A C. Gre!l;De :sle keuze F. Gartz; In 't bosch Vierst. koraal \n Ned. Kor. vereen.-, O God! verlaat mijn Neer- ud niet, (solo) L. WaldmannWider den Ueber- uth J. Haydn; Gebed om vrede F. Mendelssohn lartholdy; Eintracht F. Wendel; Abendlied F. artz. Te halfnegen stond de heer De Jong zijne plaats f aan Mr. Van Hamel die, in eene boeiende inprovisatie, zijne hoorders een uur lang onder leid over het crediet, op eene wijze die geheel leef ook binnen het bereik van hen, die aller- ninst gewoon zijn zich iu staathuishoudkundige «schouwingen te verdiepen. Hij leerde hun het rediet kennen als een der machtigste hulpmid delen bij den menschelijken arbeid, schetste de Dnberekeubare voordeelen die aan een goed ge- iruik er van zijn verbonden, maar wees ook tegelijkertijd op de schandelijke misbruiken waar toe zijn bestaan in vroeger en later tijd aanlei ding heeft gegeven. Ten slotte voegde de spreker daaraan toe eenige wenken over het nemen en verleeneD van langdurig crediet, zooals dat in den kleinhandel menigvuldig voor; komt en van welks schadelijke werking hij zich reeds bij zoo menige gelegenheid had kunnen overtuigen. Hij toonde aan hoe wenschelijk het zou zijn daarin eeidge beperking te brengen en gaf als zijne meening te kennen dat de maatregelen om daartoe te geraken van de credietgevers zeiven moesten uitgaan hij wekte de kleinhandelaars onder zijne hoorders op, de zaak eens ernstig te overwegen en door onderlinge beperking en samen werking die zoo gewenschte verbetering tot stand te brengen. Toen de spreker zijne voordracht had geëin digd zette de Koraalvereeniging hare uitvoering volgens het programma voort. Onnoodig is het te zeggen dat zoowel haar als den heer Van Hamel de luide bijvalsbetuigingen der talrijke hoorders te beurt vielenzij hielden niet op voordat de Koraalvereeniging door het zingen van een extra-nummer de bijeenkomst had gesloten. Naar men verneemt is Dr. Vinkhuyzen weder van het Loo naar 's-Hage teruggekeerd en is de ongesteldheid van Z. M. den Koning weder zoo goed als geheel geweken. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan het genootschap van Moederlijke Weldadigheid te Zaandam eeDe gift van 150 te schenken, terwijl ook bestuurderessen van het genootschap van Moederlijke Liefdadigheid teDelftdezerdagen door H. M. weder verblijd werden met eene gift van f.100.tod (tav osanisswad JnallmO De Köln. Zij, zegt, dat prins Frederik der Ne derlanden 500 tbaler heeft gezonden aan eene damesvereeniging te Minden, die warme klee- dingstukken wil zenden aan het 2de Westfaalsche regiment infanterie n°. 15, waarvan de prins eige naar is. Naar men verneemt, heeft de heer M. H. Jan sen te Delft, na de afwijzende beschikking, door hem ontvangen op zijn adres aan den Minister van Financiën, waarbij hij verzocht, dat hem eeuig vooruitzicht werd geopend op Staatssubsidie, na Mei 1872, voor een op te richten stoomvaart van Vlissingen op de Atlantische havens van Noord- Amerika, zich thans tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend, met verzoek, dat deze du 't iniatief neme in. die zoo gewichtige zaak. Omtrent den dit jaar te 's-Gravenbage gehou den cursus iu de stenographie heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken dezer dagen een ver slag ontvangen, waaruit blijkt, dat die cursus op 10 Februari in een der localen van de Tweede Kamer geopend, op 12 October jl. gesloten is, en dus acht maanden heeft geduurd, waarin vijftig lessen zijn gegeven van gemiddeld anderhalf uur. Elf kweekelingen hebben daaraan deelgenomen, waarvan een na de 12de en een na de 35ste les den cursus hebben verlaten, omdat hunne bezig heden hen verhinderden genoegzaamen tijd aan de beoefening der stenographie te wijden. Voorts zijn de laatste tien lessen nog door een twaalfden kweekeling gevolgd, die reeds genoeg gevorderd was om de eerste lessen le ontberen. Het onder richt heeft met zeer weinige uitzonderingen ge regeld plaats gehad, des avonds op Maandag en Vrijdag van de eene, op Woensdag van de volgende week, ten einde den leerlingen genoegzamen tusscheritijd te geven, om zich op de voorgeschre ven wijze te oefenen. Verder kotnt in het verslag onder andere het volgende voor: „Omtrent den ijver van de leerlingen in het getrouw en aandachtig volgen der lessen en eigen oefening naar de bij elke les gegeven taak, ge bleken, kan de loflëlijkste getdigenis worden af gelegd. Afwezigheid behoorde tot de uitzonderin gen en was steeds het gevolg van wettige ver hindering. De meeste leerlingen zijn altijd tegen woordig geweest. Wat nu de uitkomst betreft door dezen cursus verkregen, zij kan ook allezins gunstig geacht worden. Het onmiddellijk doel van zulk eene school is natuurlijk niet en kan niet wezen om vak-sleuographen te vormeu, mannen geheel ge reed om iu vergaderingen dienst te doen. Ware dit het geval, men zou vooral niemand tot den cursus hebben toegelaten, die niet vooraf blijken had gegeven van de noodige wetenschappelijke ontwikkeling en vlugheid van geest, die voor den vak-steiiograaph een onmisbaarder vereischte is dan de vlugheid van hand. Daarenboven is op zulk eeue school niet het laatste middel voorhan den, dat volstrekt noodig moet geacht worden oui iemand voor het vak van steuograaph op te leiden: oefening, onder leiding en toezicht van den onderwijzer, in het stenographieeren, niet van een voorgelezen stuk, maar van redevoeringen, zoo als zij in eene vergadering voor de vuist wor den uitgesproken. Deze cursus, die voor iedereen, welken graad van intellectueele ontwikkeling hij ook mocht bezitten, is opengesteld, kan geen ander doel hebben dan het aanleeren van de theorie der kunst en het verkrijgen van eenige p' Mische bekwaamheid, als toepassingzaken welke voor iedereen, die gezond verstand bezit, niet geheel vreemd is aan de Nederlandsche spraakkunst en kan schrijven, bereikbaar zijn. Dit doel uu is door den gehouden cursus vol komen bereikt. De leerlingen zijn allen zonder onderscheid de theorie der stenographie, volgens het stelsel, dat nu door vier van de tien officieele stenographer! der Kamers wordt gevolgd, mees ter. Wat de praktijk betreft, kunnen de meest gevorderde leerlingen een langzaam dictéeon geveer 75 woorden in de minuut stenographiee ren. De overigen zoudfen dit ook kunnetl doen, indien zij óf zoo goeden aanleg hadden als dege nen die hen zijn voorbijgestreefd, óf meèr tijd tot oefening hadden kunnen besleden; terwijl wellicht beide oorzaken hebben medegewerkt óm hen ach terlijk te doen blijven. Daar het dagelijkAch toe zicht op de zelfoefening bij een cursus niet volkomen is uit te oefenen, kan hierbintrent met zekerheid niets gezegd worden. De vaardigheid in het lezen der stenogrammen was ook zeer voldoende; de leerlingen werden, met een gunstigen uitslag, ook geoefend in liet lezen van elkanders stecographisch schrift. Het schijut derhalve niet twijfelachtig, dat het klassikaal onderwijs in de stenographie, hier voor het eerst in ons land gegeven, de proef heeft door gestaan van mogelijk en doeltreffend te zijn De leerlingen zijn nu volkomen in staat gesteld om zich verder in de stenographie te bekwamen, ten einde daardoor de mate van vaardigheid ie bereiken, die vereischt wordt om als vakstenograa!' op te treden. Men verneemt, dat het goederenvervoer naar en van Duitschland voor het transport der ge vangenen van Metz, dat met 1 Nov. is gestaakt, wat de Cöln. Miodenerbahn aangaat, heden weder geopend wordt, terwijl de verzending over de Rheinische Bahn reeds sedert twee dagen weder plaats heeft. De belanghebbenden worden verwittigd dat met wijziging in zoo verre van vroegere opgaven, de verzending der Indische post voor het tegen woordige is geregeld als volgt: Over Triest en verder met de Ooostenrijksche en Britsche pakketbooten, des Woensdag om de veertien dageD. Vertrek uit Amsterdam per trein van 2.2Ü 's avonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaanden Woensdag den 16den November. Over den Brenner en Brindisi en verder met de Italiaansche en Britsche pakketbooten des Vrij dags om de veertien dageD. Vertrek uit Amster dam per trein van 2.20 's kvonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaanden Vrijdag den 18deu November. De Zaterdagsche brievenmaal over Brindisi komt te vervallen. Over Marseille en verder met de Fransche pak ketbooten des Maandags om de vier weken. Vertrek uit Rotterdam per atoomboot naar deil Moerdijk van 5.16 's avonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaanden Maandag den 21sten November. De expeditie van Dinsdag is opgeheven en wordt door de bovengemelde Maandagsche verzending vervangen. De verzending der correspondentie voor Banka, Riouw en Palembang, die volgens vroegere aan kondiging alléén over Triëst geschiedde, zal in 'l vervolg mede over Brindisi plaats vindeu. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram heeft het koloniaal stoom- vaarluig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. J. Rosenvvald, in deu morgen van den 13den dezer de haven van LM sabon verlaten, koers zettende naar Malta. Allps was wel aan boord. De officier van gezondheid der 1ste klasse L F. Praeger, dienende óp Zr. Ms. drijvende bat terij Neptunus, en de officier van administratie der 1ste klasse H. F. X. Strengnaerts, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 6den dezer in Nederland terugge keerd, worden respectivelijk met den llden en den 6den dezer op non-activiteit gesteld. DOOR EEN STRAATSBURGER PROTESTANT. (Uit de Kirchenieitung). Vervolg.) Men heeft den inwoners van Straatsburg ver weten dat zij niet onmiddelijk bij het begin van het bombardement er op bedacht zijn ge weest om hunne kostbare bibiotheek op eene veilige, bomvrije plaats te bergen. Zeker zou het goed geweest zijn als men zoodanige maat regelen had genomen. Maar niemand binnen Straatsburg kon zich eene voorstelling maken van een dergelijk bombardement; niemand geloof den dat een kerkelijk gebouw, waarvan het ko lossale dak op een afstand van twee uren dui delijk te onderscheiden was, de vijandelijke ar tillerie tot een mikpunt zoude dienen. Maar zou de bibliotheek op eene andere plaats veiliger zijn geweest P ln dien nacht toch, brand den de grootste, schoonste en hechtste huizen iu de verschillende wijken der stad af; op het Kle- ber-plein werd het fraaie gebouw, de zooge naamde Aubette, waarin het stedelijk museum vau schilderijen en beeldhouwwerken gevestigd was, met den geheelen inhoud aan kunstschatten vernield; het protestantsche gymnasium, dat eerst voor weinig jaren uit puin en asch was verre zen, werd gedeeltelijk verwoest; nergens was zekerheid, nergens bescherming te vinden, en het vijandelijk geschut scheen met voordacht dat gene op te zoeken en der vernieling prijs te ge ven, wat Straatsburg schoons en van waarde bezat. Maar neen; de Domkerk stond immers nog, dat heerlijke pronkstuk der aloude stad. Wel hadden ook eenige kogels hare heilige muren geraakt, toch hadden ze over het geheel tot nog toe geen belangrijke schade aangericht. Maar in den nacht van 25 op 26 Augustus, strekte zich een nieuwen vuurgloed over de geheele stad uit. Niet alleen waren de binnenste voorsleden in brand geschoten, niet alleen geheele rijen huizen in het fraaiste gedeelte der stad, ook de Hospi taalkerk en de nevengebouwen van het hospitaal werden een prooi der vlammen. Eindelijk geraakte zelfs de Domkerk iu brand. Het geheele dakwerk stond in lichte-laaie vlam. De prachtige geschilderde glazen gesprongen, de muren en gewelven op ver schillende plaatsen door kogels doorboord, de toren tot op een aanzienlijke hoogte, en in de volgende dagen zelfs tot boven aan het kruis vernield en misvormd, zoodanig was het allertreurigst looneel dat dit meest verheven gedenkteeken van Gothische bouworde opleverde. Het had met de St.-Thoinaskerk, ook een van Straatsburgs bouwkundige, gedenkteekenen nog erger kunnen alloopen. Reeds gedurende deu eersten uaelit van het bombardement ontstond er door een gianaat brand in den vierkanten toren die zich loten den hoofdingang verheft, en zonder spoedig aangebrachte hulp waardoor den brand nog tijdig genoeg gebluscht werd, had waarschijn lijk de schoonste onzer protestantsche kerken het lot der nieuwe kerk gedeeld, en zou dau tevens het daarnaast gelegen seminarium in het grootste gevaar verkeerd hebben. Zoo bleef de Thomas- kerk ten minste staan, en hoewel ^ij ook later door verscheidene bommen beschadigd werd, zoo is over het geheel de schade toch gering te noe men. Maar het zal wel onnoodig zijn om de ver- verschrikkingen der verwoesting uitvoerig te beschrijven, en de geleden verliezen van dag tot dag op te sommen. Het zij genoeg aan te mer ken, dat tot op den avond van den 27 Septem ber toen de witte vlag op den toren der Dom kerk werd geheschen, en hel beschieten der stad ophield, iederen dag en iederea nacht een tal van nieuwe verwoestingen en ongelukken aan bracht, dat de noordelijkeen westelijke biiineusle voorsteden nagenoeg geheel in een puinhoop veran derd werden, dat de schoonste openbare gebou wen en woonhuizen af brandden, duizenden uien- sc.hen al hunne have, honderden zelfs hun Ipveu verloren. Zoover men dit thans berekenen kan, mag men aannemen, dat de verliezen die Straatsburg gedpreude die zes weken leed, ongeveer de vol gende zijn: 601) afgebrande of geheel verwoeste huizen; 300 gedoode inwoners; gekwetsten 2000; tot den hedelstai' gebrachte, van huisvesting eu onderhoud beroofden 1012000. Dat gedurende dien tijd, eu ook thans nog de ellende en den nood vreesselijk hoog was, behoeft wel geene verzekering. De aangegeven getallen spreken duidelijk genoeg. En toch werd ook hier weer hetoude spreekwoord bewaarheid,dat, „waai de nood het hoogste is, de hulp nabij is," en dat men in het ongeluk zijne vrienden leert kennen. Toen de stad onder het vijandelijk geschut tot een puinhoop werd gemaakt, toen zwakke vrou wen en onschuldige kinderen in aanhoudend doodsgevaar verkeerdeD, toen de muffe kelderlucht die zoovele duizenden in moesten ademen, eu het onvoldoende voedsel dat de meesten werd ver schaft, kwaadaardige ziektens deed ontslaan, loeu

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1