Ja De Voorzitter zegt, met verbazing dit antwoord te hebben ontvangen. In die dagen van spanning, toen de regeering een beroep deed op de inge zetenen, om lot het algemeen doel mede te wer ken, heeft ieder vrijwillig de last van inkwar tiering enz. gedragen, zoodat men alle reden had, eenige vrijgevigheid van het ministerie te ver wachten. De Burgemeester heeft de klachten van adressanten opzettelijk laten onderzoeken; hij houdt vol, dat die niet ongegrond en de schade niet onbeduidend is. Hij stelt voor, dat thans de Baad zich met hetzelfde verzoek tot den Minister wende. De heer Henny zou willen onderzoeken hoever het recht van het ministerie gaat om naar goed vinden te inuudeeren, ook dan wanneer de stad niet in staat van beleg is verklaard. De Voorzitter gelooft, dat het moeilijk is dat recht uit te pluizen; het schijnt dat tegen regee- ringsbesluiten, zoodra zij van het militair depar tement uitgaan, weinig is in te brengen, getuige hetgeen te Zwolle is geschied. De heer Henny wil juist daarom onderzocht hebben of de militaire autoriteit tot dergelijke handelingen al of niet het recht heeft. ^De heer Van de Kasteele wenscht aan te drin gen op het wegnemen bij de plantsoenen van de pallissaden, die thans tot niets meer nut zijn. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen; in het adres zal te vens op de verwijdering der pallissaden worden aangedrongen. Deventer, 13 November. Uit de staten opge maakt door de afdeeling van het schoolverbond alhier, is gebleken, dat 150 kinderen tusschen de 7 en 12 jaren, in deze gemeente woonachtig, tot nu toe van alle ouderwijs zijn verstoken. Meïïel, 13 November. De vreeslijke storm uit het N. W. die hedennacht heeft gewoed en nog voortduurt, heeft de omliggende laag gelegen lan den totaal geïnundeerd. Naar de Overijsselsche kant staat alles onder; 't geheel gelijkt op nieuw op een barre zee. Het nieuw op te richten Burgerweeshuis, welks kapitaal inet onderlinge deelneming en onderscheidene legaten reeds tot eeo bedrag van p. m. 20,000 is geklommen, heeft weder eene gift van f200 ontvangen. Buitenpost, 12 November. Door den raad der gemeente Achtkarspeleu is besloten, voortaan geene gemeeuteopcenien te heffen op de rijks- personeele belasting, wegens hare ongelijkma tige drukking. Menig neringdoende ingezeten moet mo zijn 1 edr.jf een huis bewonen, dat hoog is anu 1-.,™ II, terwijl daarentegen menig ver- mn ipailirnlier eenvoudiger kan wonen en n Onisclmon meer inkomen genietende, touii in,lei belasting-betaalt. b>eek, 12 November. Alhier had eergisteren een treurig ongeluk plaats bij de Nieuwe R. K. kerk. Terwijl de Pastoor, de heer H. Kamp, op een der gemetselde hogen, waarop liet gebouw rust, met een arbeider stond te praten, moeteen zwaar stuk bont op lietn zijn nedergevnllen. Hij viel beuus.eluos neder en hoewel dadelijk ge neeskundige hulp werd verleend, is bij kort daarna overleden, vrij zeker tengevolge van een hersen schudding. De overledene was een man die de algemeene achting genoot. De deelneming is dan ook zeer groot. Leeuwarden, 11 November. Ten bewijze dat in deze gemeente veel wordt gedaan voor 'l on derwijs, kunnen wij mededeelen, dat op de be- grouting van 1869, voor het lager onderwijs /■■13,279 92s beschikbaar werd gesteldin Gronin gen bedroeg dit f34,713.33; Utrecht, f30,491.62; Arnhem, ƒ29,193.98 en Haarlem, f 20,755.88. Maastricht, 12 November. Het prov. Gerechts- hol iti Limburg behandelde eergisteren de zaak van II. L. Bindels, van Voerendaal, beschuldigd van poging tot moord, door het uit zijn woning lossen vau vier pistoolschoten op voorbijgangers. Het O. M. concludeerde tot vrijspraak op groud, dat er geene bewijzen voorhanden waren. De uitspraak is op Vrijdag a. s. bepaald. Miudelburg, 12 November. Door de Kamer van Koophandel en fabrieken te Vlissingen is een adres aan den minister van financiën ingezonden met bezwaren legen den voorgenomen verkoop der groote scheepskappen op de voormalige werf van aanbouw aldaar cn tegen de slooping van andere gebouwen. De Kamer verzoekt verder daarin, dat mocht het behoud der groole kappen al onmogelijk zijn, alsdan toch de werf voor ver dere slouping behoed moge worden. Naar men verneemt, is vauwege het minis terie van financiën een onderzoek ingesteld, in hoeverre aan de in dat adres uitgedrukte wen- s chen zon kunnen voldaan worden. KOLONIËN. BATAVIA, .30 September. Aan het Mail-Overzicht van het Bat. Handelsbl, ontleenen we het volgende De Fransche mail bracht ons uit Europa brie ven en nieuwsbladen, loopende tot 19 Augustus en telegrammen tot en met 13 dezer. Zij die ge meend hadden dat voor Frankrijk nog herovering van bet verlorene mogelijk was, werden van die meening zoo niet geheel, dan toch grootendeels teruggebracht bij het bekend worden van de vervallen verklaring de Bonapartische dynastie, de vorming van een voorloopig bestuur, de voort- rukking van het Pruisische leger, en de door Frankrijk te nemen maatregelen, om zich tot het uiterste te verdedigenmaar ook zij die gehoopt hadden dat het einde van dezen bloedigen krijg gekomen was, en gerekend hadden op het ver heugend bericht dat de vijandelijkheden gestaakt waren, en herstel van den vrede ophanden was, zagen zich bitter teleurgesteld. Eenige dagen na aankomst der Fransche mail, werd van Sin gapore een telegram ontvangen, gedagteekend 14 September. Het hield in, dat de Pruisen nog slechts weinige uren van Parijs verwijderd zijn en de Italianen weldra voor Rome zijn zouden. Het vochtige weder, waarover zoo geklaagd wordt door koffieplanters en suikerfabriekanten vele suikerfabriekanten moesten eenige dagen achtereen de werkzaamheden staken, omdat er geen riet aan de molens gebracht werd heeft nog geen plaats gemaakt voor de in dezen tijd van het jaar meer gewenschte droogte. Toch zal ondanks den ongunstigen invloed, door den regen op het suikerriet en het suikergehalte uit geoefend, de oogst in de residentie Cheribon dit jaar weder overvloedig zijn, en voor enkele fa brieken meer dan 10 picol per bouw bedragen. Dat de veelvuldige regens ook nadeeligen in- voed uitoefenen op den gezondheidstoestand, be wijzen de betrekkelijke rapporteD, opgenomen in de Javasche Ct. van 27 dezer. Te Samaraug nam het aantal sterfgevallen aanmerkelijk toe, en steeg ver boven het normaal-cijfer. Belangrijke besluiten noch benoemingen vonden sedert 24 dezer plaats. Volgens een door een der Samarangsche nieuws bladen ontvangen en medegedeeld bericht zou de Sauiaraugsche spoorweg-maatschappij door het bestuur in Nederland in staat gesteld zijn, de werkzaamheden met kracht voort te zetten. In November van dit jaar zal, naar, men zich vleit, de telegrafische verbinding gereed zijn tus schen Java en Singapore, en tusschen Java en Ceylon, zoodat nog vóór het einde van dit jaar eene rechtstreeksche verbinding bestaan zal tus schen Nederland en Java. Ook met Australië zul len wij weldra vereenigd zijn. Banjoewangie wordt genoemd als de plaats, waar dezeekabels in verbinding zullen gebiacht worden met de landlijuen. Zoodra of liever vóórdat een en ander in wei king is, zal de regeering ongetwijfeld de zeer nuodige uitbreiding geven aan het telegraaf personeel. Wel zagen wij zeer onlangs met genoegen.dat in dien geest reeds stappen gedaan weiden, docli wij betwijfelen of het personeel groot genoeg zal blijken, wanneer die vereenigiug tot stand geko men is. Wanneer het dan echter mogelijk zal zijn om in weinige men berichten over te seinen naar Nederland, dat ongeveer 3600 mijlen van Java verwijderd ligt, wordt de tegenstelling groot, dat op Java zelf voortdurend meur dan een et maal verloren gaat bij het brievenvervoer, ondanks de zoo kustbare gouvernemeiits posterijen. Een der Soerabayasche nieuwsbladen wijst er op, dat de ollicieele tijd, toegestaau voor liet vervoer van Baiavia naar Soerabaya of omgekeerd, is et maal, terwijl sedert onheugelijken tijd 5etmaal verloopeu eer men iu het bezit van depost-brie- vati Batavia of Soerabaya geraakt. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejverlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gouv.-secr. Mr. H. A. De Groot; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den koofding. chef der afd. mijnwezen, P. H. Vau Die8t. Benoemd: Tot hoofd-ing, chef derajd. mijnwez., R. Everwijn. Tot ambt. ter beseh. bij de land. ink. en cult. O. C- Eschaurier. lot 2de komin. bij'a lands drukkerij, de ambt. op wachtg. H. A. Haun. Tot 3de kumm. bij het dep. van fin., de klerk bij dat dep. J. Lucussenbij de land. ink. en kult. tut kontr. 2de kl. L. C. E. Knipborst; tot kontr. 2de kl., de ambt. ter besch. J. C. Castens; bij den resid. raad te Soerakarta. Ontslagen: Op verzoek, de tijd. klerk ter griffie van den laudr. te Samarang A. F. C. J. De Seijff de klerk bij het college van boedelmeesteren te Batavia A. J. Elliot Jr. Goedgekeurd: dat door den dir. van binnenl. best. bij de land. ink. en kultures op Java en Madura zijn overgeplaatst: Van Kediri naar Madioen, de coutr. 2de kl. Mr. J. H. Van Lennep. Van Samaraug naar Kediri, de contr. 2de kl. Jhr. H. A. De Geer. Aran Krawaug naar Samarang, de contr. late kl. W. L. H. A. Harloff. Van Bezoeki naar Krawang, de contr. 2de kl J. W. Middelburg. Van Bagelen naar Kediri, de contr. 1ste kl. J. H. F. Sollewijn Gelpke. Van Rembang naar Kadoe, de ambt. ter beschikk. J. J. Bischoff. Geplaatst: In Rembang, de ambt. ter besch. A. J. Middelhoven. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot chef van den staf in de 1ste mil. afd. op Java, do kapit. der inf. W. J. Vervloet, met bep. dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd //a la suite"; tot adj. van den kornm. der int', te Willem I, 1ste luit. H. J. Prins, van het 7de bat. inf., met bepdat hij als'zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd//a la suite"tot 2den komro. op bet bureau van den chef over den geneesk. dienst (mil. ambt. 2de kl. op non- act. R. H. W. Hamer, tijdelijk werkzaam gesteld als 2de komm. tevens mag -meester bij het groot mil. hosp. te Weltevreden. Tot hospitaal-mee6t. bij het garnizoenshosp. te Padang, de mil. ambt. 2de kl. B. M. Coolen. Tot 2de komm., tevens magazijnm. bij bet groot mil. hosp. te Weltevreden, de adj.-onderoffic. der mil. adm. H. Te Poel. Departement der Marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'a lands dienst, de machinist leerling lste kl. bij den dienst der gouv.-marine A. H. Hartwich. Door den kommandant van het leger en chef van het departement van oorlog, zijn geplaatst: bij het garn. te Tjilatjap, de offie. van gez. 3de kl. J. M. W. Van der Hoeven; bij den gen. dienst van Palembang, de offie. van gez. 3de kl. A. W. J. Deije; bij het 16de bat. inf. de kapit. J. P. Haus, ter besch. te Batavia. Overgeplaatst, bij het groot mil. hosp. te Weltevreden, de mil.-apoth. 2de kl. F. W. Neubaus van bet scheik. labor, te Weltevreden; bij het scheik. labor, te Wel tevreden, de mil. apoth. 2de kl. C. F. Michielsen, van het gr. mil. hosp. te Weltevreden; bij den gen. dienst der derde mil. afd. op Java, de dirig. offie. van gez. 2de kl. A. L. C. Stödtke, van den gen. dienst te Buitenzorg; bij de gen. dienst van Sumatra's West kust, de dirig offie. van gez. lste kl. D. J. De Leeuw, van de gen. dienst der derde mil. afd. op Java bij het 3de batalj. infant., de lste luit. II. E. Scboggers en de 2de luit. S. Van Yuuren, respect, van bet 8ste en 17de batalj.; bij het 6de bat., de 2de luit. J. W. J. Hofman en W. E. Tenta, respect, van het 11de en 7de bat.; bij het 8ste bat., de 2de luits. S. Boom, T. H. A. C. Platte en J. A. T. Van Beek, de lste van het éde, de beide laatsten van het 7de bat.; bij bet 9de bat., de 2de luit. J. J. L. A. Stutzer, van het 11de bat.; bij het léde bat., de 2de luit. G. C. J. Hemmers, van het garn.-bat. der Mol. eilanden bij het 17de bat., de maj. N. Volkerts, van het 8ste bat. Gehuwd: J. C. Verbagen met L. Abbink, RerobaDR. C. M. Hamwijk met J. W. H. Walter, SumaDap. A.G.R. De Rijk met A. M. L. F. Mollinger, Soerabaya. Bevallen: M. J. E. De Voogt, geb. Molenbroek, D., Toe* bar» (Sadang). M. M. M. Townaend, geb. Van Zadelhüff, Z-, Su- roanap. J. G. De Geer, geb. Von Oren, D., blodjokerto. J. E. H. Allein, geb. Spelmau, DSoerabaya. J. E. Rondo- ouwie, Z., E. P. Kreeko, geb. Joanoea, D., beiden te SamaraDg. Van Keateren, geb. Do Bruine, Z., Soerabaya. Kloppenburg, geb. Van Rijn, Z.; G. Hanna, D., beiden te Bataria. Overleden Kindje vbd J. A. Escbe, Scdaüdang. Ch. Cornor, Samarang. R. H. J. Veeren, 34 j., Samarang. F. Duclos, SamaraDg. M. J. Beer, Samarang. M. Bosquion. 3 j., Samarang. M. C. Fransz, 66 j., Sumanap. D. Debugnij, 49 j., Samaraug. J. F. E. Gonaalea, 3 j.SamaraDg. S. A. AotboDijsz, 1 j., Samarang. A. M. Hugues, 20 j.. Samarang. BUITENLAND. Engeland. De heer John Stuart Mill presideerde dezer dagen een meeting te Greenwich om de verkie zingen van nieuwe schoolopzieners te bespreken. Hij zeide, dat hij voor niemand stemmen zou, die bang was, dat arme lieden te veel kondeu leeren. Bij leeren kan van geen te veel sprake zijn. Alle kennis is nuttig. Er zijn er, die denken, dat werk lieden geen ander dan technisch onderwijs noodig hebben, om hen te leeren, hoe zij hunne handen moeten gebruiken. Maar de handen werken niet goed, wanneer de hersenen niet meewerken. In telligente Amerikanen zeggen, dat een van de redenen, waarom er zoo weinig armoede in de Ver. Slaten heerscht, dit is, dat de Ainerikaansche werkman onderwijs ontvangen heeft en daardoor alles aanvatten kan. De heer Mill zeide verder, dat hij ook niet wilde stemmen voor iemand, die niet wilde, dat er meer dan lezen, schrijven en rekenen geleerd werd. Ons doel moest zijn, dat de kinderen de school verhelen met hun vermogens zoo ontwikkeld, dat zij de beste boeken op het gebied van literatuur en nuttige keunis znllen verlangen te lezen en zullen kunnen verstaan. Vele personeo van krachtige godsdienstige overtuiging, die vooral uit een godsdienstig oogpunt belang in opvoeding stellen, zullen stellig verkozen worden. Het zou verkeerd zijn hen te willen uitsluiten. Maar niemand is volgens de geest der wet geschikt toezicht over de scholen te hebben, die slechts aan godsdienstonderricht hecht en wereldsche wetenschap als iets zeer ondergeschikts be schouwt. Ook zijn diegenen niet te vertrou wen, die voor meer scholen en niet voor be tere scholen zijn. Wij hebben menschen noo dig, die weten, wat er gedaan moet worden en bereid zijn het te doen. Wij moeten hun vra gen: wat hebt gij voor het onderwijs gedaan? en van hun antwoord zal onze stem afhangen. Wij moeten ook eenig bewijs vragen, dat zij bevoegd ziju over schoolmeesters en schoolmeesteressen te oordeelen. Het is zoo gemakkelijk niet om goed en slecht onderwijs te onderscheiden. Daar is practische kennis van het onderwijs en niet weinig menschenkennis toe noodig. Het is van het hoogste belang, dat er uit de werkende klas sen leden in de commissie benoemd worden, om het onderwijs praktisch en populair te maken. Maar nog meer is het noodig, dat er vrouwen lid van zijn. Vooreerst hebben wij meisjes op te voeden, zoowel als jongens, en liet onderwijs voor meisjes alleen door mannen te doen regelen, is een dwaasheid. Maar vrouwen hebben in den huiselijken kriug meer oudervinding en handig heid van kinderen te onderwijzen verkregen, dan mannen. Frankrijk. Het leger van generaal Von der Tannis gelijk men weet geslagen, en Orleans is door de Beije- ren ontruimd. Voor zooveel wij uit de telegram men kunnen opmaken, blijkt hieromtrent het volgende Generaal Von der Tann, die, gelijk men weet, in last had eene beweging tegen Tours en Bour- ges te maken, zoodra zijn linkervleugel met den rechtervleugel van Von Werder zou zijn verbon den door de cavallerie van prins Frederik Kar.fc heeft den 9den November, toen die verbind,-] tot stand was gekomen, zijne troepen uit Orlea» doeu oprukken niet naar Bourges, doch lanj den rechteroever der Loire in de richtiDg vt Blois. Naar het schijnt, was het Fransche leg uit Tours en Blois iu aantocht; althans Von d: Tann liet halt houden een weinig buiten Ort ans, en deed de strijdmacht van den vijand re- kennen, die aanzienlijk bleek te zijn. De Die sche troepen waren niet groot in getal, daar divisie onder generaal Wittich en de cavalier! divisie van prins Albrecht nog te Chartres Chateaudun vertoefden, om Tours van de noo: zijde aan te grijpen. Er ontstond een gevecht tusschen de Fransel en Duitsche voorposten, dat niet gelukkig u voor de Beijerenalthans nog vóór dat de str beslist was, ,/te midden van het gevecht," g| Von der Tann bevel om op Saint-Béravy ter te trekken. De aftocht had vechtende plaats, der] de Franschen vergunden den vijand niet te hondenzij drongen hem op Orleans te., door de stad henen, en vervolgden hem op d- weg naar Parijs tot voorbij Artenay. Eersl Toury kon Von der Tann stand houden; Fransche troepen waren voorzichtig genoeg he] hier met rust te laten, om niet door de divisi van Witticli en prins Albrecht, die inmiddj van Chartres waren opgerukt, te worden singeld. De beide genoemden division vereen; den zich eerst den lOden November met Von i- Tann te Toury. Het Loire-leger heeft door dit gevecht herwo: nen, wat het door den slag van Orleans verion had. Men herinnert zich, dat de legerafdeeli van Von der Tann, toen zij van Parijs naar i leans rukte, laatstgenoemde stad eerst in hantl kreeg door een bloedig gevecht bij Artenay eD het bosch van Orleans. Thans 6taat de gener] Paladine in dezelfde gunstige positiën buiten leans, doch, naar het schijnt, ditmaal met veel aanzienlijker troepenmacht, bovendien Iu ben zijne mobile garden en franc-tireurs de U ste weken voor hunne oefeningen kunnen be; den. In het Duitsche hoofdkwartier heeft m terecht begrepen, dat hulp noodig wasjdegro hertog van Mecklenburg, die zijn hoofdkwarli had te Ferrières en wiens troepen de wegen ds Parijs veilig moeten houden, heeft terstond bei gekregen, om naar Toury op te rukken. Wij v- wachten met belangstelling de nadere bijzond; heden omtrent dit gevecht. De Franschen had tot du toe geene voorwaartsche beweging gem doch zoolang zij niet op den linkeroever Loire terug zijn gedreveu en Orleans niet opnie; in Duitsche liauden is blijft het Loire-leger et ernstige bedreiging voor het leger, dut Parijs t| de zuidzijde houdt ingesloten. fel TELEGRAMMEN. H ,rr fj' ■n F pni -el n bb Sai Igd D fcit Tours, 12 November. Bij besluit is een com van verdediging opgericht voor de departement van het- Rhone-dal om fortificatiën aan te legg: en de wapening te organiseeren. Versailles, 12 November. (Oflicièele bcrichlr In het gevecht tusschen generaal Ven der Tai en het Loire-leger op den 9den, werden al aanvallen van den vijand met groot verlies vel dezen afgeslagen. Op den middag van den lOd verdwaalde een afdeeling der Beiersche reser- waarbij zich twee stukkeu geschut bevonden. viel in 's vijands handen. Van den 12den wordt van geen bewegiugr van het Loire-leger bericht. Ook voor Parijs niets voorgevallen. Macon, 12 November. De heer Schneider hejra' zijn fabrieken te Creuzot verkócht aan een Au rikaaDSche maatschappij. De vlaggen wappert alom van de gehouwen. Florence, 12 November. De Opinione logenstr®»; het bestaan van een depeche, die Bismarck, v-| gens de Koln. Zeil., zou gericht hebben aan Noardduitschen gezant alhier over de Romen sche quaestie en andere zakeD van staatkun gen aard. Eveneens spreekt genoemd blad het gerucBsat tegen van een nieuwe overeenkomst tusscteT den Minister van Financiën en de Nation>| Bank en, ook dat de Minister een contract z- hebben gesloten over de uitgifte vaD de rente. De Indépendance Ilalienne spreekt zeer bepat het bericht tegen van de Times, dat Thiers e-' brief zou gericht hebben aan den Paus, waar deze verwittigd wordt, dat er stappen ten zij»1 gunste zijn gedaan. De Koning is alhier aangekomeu. Men verzekert, dat- de heer Von Beust weistl om Engeland en Italië te ondersteunen in l»-1 voorstel om een congres bijeen is roepen reden zal Von Beust opgegeven hebben, dat niet de minste waarschijnlijkheid bestaat, het voorstel zal worden aangenomen, vooral d» door Pruisen. Men spreekt bepaald het gerucht tegen, Trochu een brief geschreven heeft aan den Pa» waarin hem de hulp van Frankrijk werd h loofd, zoodra de oorlog geëindigd was. ra; cd ec en L pve fiiel an boli iiitl dfier jliet [ten A liet ra er

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2